S)c &2idie6ou^a/ftt Eerste Unie-conferentie niet mislukt Eerste Unie-conferentie gesloten Tevreden, maar niet voldaan Een werkelijk Europees Parlement Na Devèze een Katholiek Gemeenschappelijk defensie-plan goedgekeurd Joods-Arabische botsing Overgang K. N. I. L. naar landmacht Richtlijnen gepubliceerd MAANDAG 3 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11945 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ^Papengracht^2^TeL^20015^Adm^en^Adv^20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HPE DJAKARTA is Zaterdagmiddag de slotzitting gehouden van de eer ste ministersconferentie van de Nederlands-Indonesische Unie. Zowel de voorzitter der conferentie, dr. Moh. Hatta, die de bijeenkomst sloot, als de vice-voorzitter, mr. Van Maaseveen, constateerde in hpn redevoe ringen, dat de besprekingen een vriendschappelijk openhartig karak ter hadden gedragen. Op vele punten zeiden beiden tevreden te zijn gesteld, alhoewel anderzijds een gevoel van onvoldaanheid was geble ven, in 't bijzonder ten aanzien van Nieuw-Guinea, waaromtrent Hatta opmerkte, dat het gewenst is deze kwestie zo snel mogelijk van de agen da te laten verdwijnen, opdat daardoor een basis van wederzijdse sa menwerking steviger gefundeerd zal zijn. NIEUW-GUINEA. Ten aanzien van Nieuw-Guinea waren, blijkens het officiële commu niqué, beide partijen het er over eens, dat ter voorbereiding van de defini tieve behandeling van dit vraagstuk op de tweede of een speciaal daar voor te beleggen ministersconferen tie werd besloten, een gemengde commissie te benoemen, waarin elk der deelgenoten drie leden zal benoe men. De commissie zal uiterlijk 1 Juli a.s. haar rapport moeten indienen bij de beide regeringen. De Nederlandse delegatie heeft ver klaard. dat de regering van de R.I.S. een commissaris in Nieuw-Guinea kan plaatsen. Over een eventueel be zoek aan Nieuw-Guinea van een staatsmissie van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, zo als voorgesteld in een motie van het parlement van de R.I.S. en door de regering der R.I.S. goedgekeurd, wenste de Nederlandse delegatie zich echter nog nader te beraden. Behalve de regeling met betrek king tot Nieuw-Guinea, was ook het sluiten van een leningsovereenkomst tijdens de conferentie al naar buiten bekend geworden. Nederland ver leent deze lening, die 200 millioen gulden groot is, tegen een rente van V/2 percent voor 11 Vi jaar. Wat de gewone pensioenen betreft Wens van Adenauer Een dag na het einde van de ver gadering van het comité der minis ters van de Raad van Europa in Pa- ïijs heeft de Westduitse kanselier dr Adenauer in Bonn in een interview aan United Press verklaard, dat de Raad van Europa een Europees par lement moet worden met werkelijke bevoegdheden. Hij is het er niet mee eens, dat alleen de ministers beslui ten mogen nemen. De werkelijke op lossing noemde hij een Europees par lement, dat zijn macht ontleent aan de verschillende Europese parle- menten zelf en dat binnen een wel omschreven raam duidelijke vol machten bezit. Duitsland moet vol gens Adenauer als een volwaardig lid in dit parlement worden opgenomen. Uit deze openhartige uitlatingen van Adenauer blijkt, dat hij niet te vreden is met een toegevoegd lid maatschap van Duitsland van de As- semblée. Zijn denkbeelden betroffen echter niet slechts Duitsland, maar geheel Europa. Hij zei de internatio nale situatie ernstig te achten en*niet te geloven, dat het Atlantische Pact alleen Europa kan redden. Volgens hem is de eerste taak 'van Amerika om Europa te verenigen. Letterlijk zei Adenauer: „Ik wil wel zeggen, dat Amerika zijn macht veel meer doet gebruiken bij de Europeanen, die zich verzetten tegen hun eigen een making. Amerika behoorde letterlijk er op te staan, dat Europa voorziet in zijn eigen bescherming en welz5»* Dit is tot nu toe niet gedaan". Pas als een sterk Europa ontstaat, kan vol gens Adenauer sprake zijn van vre de en overeenstemming tussen Ame rika en Rusland. is men overeengekomen, dat Neder land een deel van de financiële gevol gen van de Indonesische geldzuive- ringsbesluiten voor zijn rekening neemt. Het weduwen- en wezenpen sioen zal voorlopig geheel in Neder lands geld door Indonesië worden uitbetaald. Intussen zal men werken aan de op stelling van een nadere regeling waardoor Nederland ook met betrek king tot dit pensioen een deel van de gevolgen der monetaire maatrege len voor zijn rekening neemt. De grieven der Nederlandse ambte naren in Indonesië zijn verwezen naar een commissie. Deze wordt in gesteld door de V.S.L., maar ook Ne derlanders zullen er zitting in krij gen. Verder is een commissie ingesteld ter bevordering van de samenwerking op cultureel gebied. Voorts is nog besloten tot de in stelling van een voorlopige Neder landse militaire missie in Indonesië, die uit ten hoogste achthonderd man zal bestaan, en tenslotte heeft de conferentie aan het Uniehof van Ar bitrage opdracht gegeven om een conflictenregeling op te stellen. AARDSCHOKKEN TE LIVORNO Zaterdag en Zondag zijn te Livor- no aardschpkken gevoeld. Vele in woners zijn naar het platteland ge vlucht. Talrijke gebouwen, die in de oorlog beschadigd Avërdeil, zijn inge stort. Er -zijn nog geen doden geval len. Wel zijn er verscheidene perso nen gewond. Volgens waarnemingen bevindt het epicentrum van de schokken zich op 80 km afstand van de stad. De duur van de zwaarste schok kon niet worden gemeten, daar het betrokken instrument on klaar raakte. Ook in andere plaatsen, waaronder Pisa, zijn Zondag lichte schokken gevoeld. Bouwkundigen maakten zich ongerust over de beroemde scheve toren, een gemakkelijk slacht offer voor aardschokken. De toren bevond zich Zondagavond laat ech ter nog in zijn oude stand. KERK IN ROEMENIë GEÏSOLEERD Ieder contact tussen de Katholie ke Kerk in Roemenië en het Vati- caaiï is voortaan vex'boden. Dit is de laatste poging van de Roemeense regering om het Katholicisme in dit land te vernietigen. Aldus schrijft het bekende Italiaanse tijdschrift der Jezuieten „Civilta Cattolica". Het blad bericht verder, dat de Roemeense regering de kerkelijke leiding er van in kennis heeft gesteld, dat iedere communicatie met het Vaticaan alleen betrekking mag heb ben op leerstellig gebied en dat bo vendien deze berichtgeving- zal wor den gecensureerd. Alle andere be richtgeving is verboden In Roemenië zijn elf congregaties door de regering verboden. De kloos ters en andere gebouwen zijn in be slag genornen. Honderd priesters en achttienhonderd zusters zijn thans zonder onderdak. DE KONINKLIJKE FAMILIE MET VACANTIE Sinds Donderdag ver toeven H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de beide oudste prinsessen Beatrix en Irene met vacantie te Val d'Isère gemaakt. Per z.g. „Train rouge" gaat de Ko ninklijke familie naar de ski-lift. DERDE VERGADERING NOORD- ATLANTISCH DEFENSIE COM Zaterdag werd in Den Haag derde vergadering van het Nooi Atlantisch Defensie Comité beg nen onder voorzitterschap van Amerikaanse minister van defensj Louis A. Johnson. Tijdens de verj. dering van links naar rechts minj ter Dupong en kolonel Jacoby (Li xem'burg), minister Schokking generaal Kruis (Nederland). Aanwijzing Woensdag a.s. verwacht Te Brussel wordt verwacht, dat prins-regent Karei Woensdag een tot de (katholieke) christelijke volks partij behorende kabinetsformateur zal aanwijzen. De door hem te vor men regering zou dan de beide ka mers van het parlement in verenigde zitting-bijeenroepen. De katholieken hebben hierin een meerderheid van 197 tegen 190- Onvoorziene omstan digheden voorbehouden, zijn zij dus zeker van de aanneming van do wet, waarin verklaard wordt, dat de onmo gelijkheid om te regeren heeft opge houden dit- betekent, dat Koning Leopold op de Belgische troon her steld wordt. Zijn terugkeer wordt voor het einde van de maand April verwacht. DEVèZE NAAR ZWITSERLAND VERTROKKEN. De Belgische kabinetsformateur Albert Devèze is vanochtend per vliegtuig uit Brussel naar Genève ver trokken voor een onderhoud met Ko ning Leopold. Het onderhoud is vanmiddag om drie uur. Er zat geen communiqué worden uitgegeven. Deze gaat mor genochtend naar prins-regent om ver slag uit te brengen. Des middags zal hij een vergadering van het Liberale partijbestuur bijwonen en om 18 uur de pers ontvangen. DE HEILIGE WEEK TE ROME. Meer dan 50.000 pelgrims uit alle delen van de wereld en duizenden bewoners van Rome vulden op Palm zondag de 350 basilieken en kerken in Rome voor de plechtigheden ter gelegenheid van de opening van de Heilige Week. Z.H. de Paus, die zich voorbereidt voor de climax van het Heilig Jaar met Pasen, verscheen niet in het openbaar, maar in zijn particuliere vertrekken te Vaticaan stad werd hem de traditionele palm tak van de bevolking van Bordighera, aan de Italiaanse Riviera, aangebo den. Alle in Rome aanwezige kardinalen celebreerden de H. Mis in de voor naamste kerken en leidden de Palm zondagprocessies. Duizenden pelgrims woonden de Pontificale H. Mis in de St. Pieter bij. De voornaamste plech tigheden van de Heilige Week begin nen Woensdag met de donkere met ten, die in de St. Pieter worden ge zongen. Eenstemmigheid te Den Haag QNS DOEL IS: vrede door kracht. Dit is een defensieve organi satie en in geen enkele betekenis een agressieve. Er is voor an deren geen reden om te vrezen. Ons doel is zo sterk te zijn, dat geen mo gelijke aanvaller iets zal beginnen, aldus Louis Johnson, de Amerikaan se minister van defensie, Zaterdagmiddag na de beëindiging van de Haagse conferentie van de ministers van defensie van de landen aange sloten bij het Noord-Atlantische pact. Voordien las hij een verklaring voor waarin werd gezegd, dat de ministers tijdens de bijeenkomst in Den Haag unaniem het plan hebben goedgekeurd voor de collectieve zelfver dediging, dat door de chefs van stave* ir> onmUi on Dins dag was aanbevolen. Zodoende is voor de eerste keer een stelsel voor eigen en eikaars verdediging opgezet door twaalf on afhankelijke en souvereine staten door' middel van een samenwerking op democratische wijze. De ministers hebben in de vergade ring het grote belang erkend van een financiering berekend op de uitvoe ring van het plan en de noodzaak in gezien van een zorgvuldig in even wicht brengen van de nationale volkshuishoudingen gezien in het licht van de huidige wereldsituatie. De Amerikaanse minister zei voorts, dat er op de conferentie geen meningsverschillen aan de dag waren getreden. Wij zijn in alles eenstem ming, zo verklaarde hij. Het plan voor de gemeenschap pelijke verdediging is nog niet uitge werkt, zo antwoordde minister John son op een desbetreffende vraag. De financiële en economische experts wensen te weten, hoeveel geld dat moet kosten. Het zal nog maanden duren, voordat dit bekend zal zijn. Gezien de voortvarendheid waarmee gewerkt wordt verwachtte hij ech ter, dat spoedig een gedeelte van het verdedigingsplan uitgevoerd zal kun nen worden. Toen hem de vraag werd gesteld of Duitsland en Spanje op de confe rentie ter sprake waren gekomen zei- de hij, dat de ministers niet over het pachten van vliegvelden in Spainje hadden gesproken, noch over de kwestie van de versteviging van het pact met Duitse soldaten en in dustrie. Een van de aanwezigen vroeg of de stafchefs een nieuw strategisch plan hadden uitgewerkt om het hoofd te kunnen bieden aan vijfde colon nes door zich te concentreren zowel op de verdediging van verbindings lijnen als op een bepaald front. Zowel minister Johnson als gene raal Bradley wensten op deze vraag geen antwoord te geven. Over de instelling van een opera tief eenheidscommando is niet ge sproken, aldus Johnson. Andere woox-dvoerders wezen er op, dat een groep geallieerden slechts dan een oppercommando zou instellen, als zij verwachtte in oorlog te geraken. Minister Schokking verklaarde nog dat de volledige uitvoering van het aanvaarde verdedigingsplan zonder twijfel Europa zal beschermen tegen agressie. VLUCHT NAAR WEST-BERLIJN Volgens mededelingen van de zijde der West-Berlijnse Christelijk Democratische partij nemen steeds meer vooraanstaande leden van de Oost-Duitse „burgerlijke" partijen tengevolge van communistische pressie de wijk naar West-Berlijn. In de afgelopen twee weken is een zestigtal vooraanstaande leden van de Christelijk Democratische pörtij in de Sowjetzóne, die zichzelf in ge vaar achtten of wie verzocht werd verklaringen te tekenen waar zij het niet mee eens wax-en, in Berlijn aangekomen, aldus een woordvoer der- van dev Christelijk Democrati sche partij. Te San Francisco is een bericht van de Chinese nationalistische ra dio-omroep, opgevangen, waarin wordt gemeld, dat een poging der Chinese communisten, om troepen op het eiland Hainan aan land te zetten, is mislukt. BRONZEN EN NIKKELEN MUN TEN ZULLEN VOORTAAN BEEL TENIS VAN KONINGIN JULIANA DRAGEN Er zal binnenkort een begin worden gemaakt met het in omloop bx-engen van nikkelen en bronzen munten, waarop de beelte nis van Koningin Juliana is aange bracht. In de Negev-woestijn Onofficieel wordt gemeld, dat Ara bieren in het Zxiiden van de Negev in de naeht van Vrijdag op Zater dag vijf Joden hebben gedood. Een woordvoerder van het Israëli sche leger verklaarde, dat een Is raëlisch onderzoek uitgewezen had, dat een vrachtauto bij Wadi Sjah- lala, in de nabijheid van de Egypti sche grens op een landmijn reed. De vijf inzittenden, drie militairen en twee bxxrgers, werden door in hinderlaag liggende Arabieren ge dood. De auto was op weg naar Ni- rim in de Negev. De lijken wei-den door de inzitten den van een later passerende perso nenauto gevonden. De Israëlische autoriteiten hebben een scherp protest aan de vertegen woordiger der V.N. overhandigd. Een speciale bijeenkomst van de Is- i-aëlisch-Egyptische wapenstilstands- comimissie is bijeen geroepen om eventueel maatregelen te bespreken. PORTRET VAN PAUS PIUS XII. Z. H. Paus Pius XII heeft onlangs aan de Bossche kunstschilder Wirn v. d. Plas gelegenheid gegeven om zijn portret te schilderen. De stich ting „Actie 1950 ten bate van Ka- holiek Gemeenschapswerk" te Den Haag heeft inmiddels de eigen- doms- en auteursrechten op dit schilderij verworven en aan de Ned. Rotogravure Mij te Leiden een opdracht verstrekt om van het schilderij reproducties te vervaar digen. Het batig saldo van de verkoop der reproducties zal ten goede ko men aan het werk der volgende organisaties en instellingen: Kath. Vex'bond voor Kindei'bescherming, Nat. Federatie van het Wit-Gele Krixis, Ned. R.K. Huisvestingcomité, Bond zonder Naam, Doofstommen Instituut te St. Michielsgestel, Kath. Thuisfront, Kath. Gezinszorg, R.K. Blindeninstituüt" te Grave, Centrale der Kath. Medische Opvoedkundige Bureaxxx, Cupertino Stichting, Kath. sociaal-kerkelijk instituut (K.S. K.I.), Mgr. Hoogveld-instituut, Cen traal Verband van St. Franciscus Liefdewerken, R.K. Intern. Ver. tot Bescherming van Meisjes, R.K. Re- classeringsvereniging, Kath. Ned. Persbureau, en Nederl. Medisch Missiecomité (Memisa). r\E REGERING heeft de richtlijnen bekend gemaakt voor de overgang van het Europees militair personeel in vaste dienst bij het Kon. Ned. Ind. Leger naar de Kon. Landmacht. De inpassing van het K.N.I.L. in de Kon. Landmacht heeft geen nadelige gevolgen voor de huidige promotie gang in de K.L. Wel zal tengevolge van het feit, dat maximaal 8000 le den van het K.N.I.L.700 officieren, 550 adjudant-onderofficieren, 1650 sergeants-majoor, 2700 sergeants, 300 onder-luitenants en 2000 korporaals en soldaten naar de Kon. Landmacht overkomen, voor de Kon. Land macht de promotieverbetering, die de te verwachten legeruitbreiding met zich mee zou brengen, thans niet kunnen doorgaan. Veider zal wellicht het corps on derofficieren van de K.L. een psycho logische moeilijkheid zien in het feit, dat oudere K.L.-onderofficieren zullen moeten dienen onder jon gere K.N.I.L.-coilega's. Daar tegen over staat, dat het militaire perso neel van liet K.N.I.L. in het alge meen 7 jaren eerder de militaire dienst zal verlaten, in ieder geval op 53-jarige leeftijd en dat voor eni ge honderden K.N.I.L.-onderofficie- ren, speciaal adjudant-onderofficie ren de inpassing in de Kon. Land macht gepaard zal gaan met rangs verlaging, zij het nooit meer dan één rang. Voor de officieren van het K.N.I. L. zal de inpassing in K.L. over het algemeen plaats vinden met behoud van rang (luitenants en majoors) of met rangverhoging (kapiteins). Slechts enkele kolonels zullen in de rang van majoor worden terugge steld. De gehele ovei-gang geschiedt op basis van vrijwilligheid. Zij die over kunnen gaan met behoud van rang, doch liever de dienst verlaten, vloeien af op de vastgestelde militai- x-e voorwaarden. Da-t betekent af vloeiing met recht op pensioen met een diensttijd van vijftien jaren en hoger. Heeft men een diensttijd be neden de vijftien jaar, dan krijgt men wachtgeld zonder verdere pensioens aanspraken voor tweevijfden van de wei-kelijke diensttijd met een maximum van 5jaar. Zij, die wel kunnen overkomen, doch weigeren in rang te worden te ruggesteld en daarom de dienst wil len verlaten, kunnen afvloeien vol gens de afvloeiingsregeling burger lijke landsdienaren. Zij, die niet kunnen overkomen, omdat voor hen geen plaats is in de vredesformatie van de K.L., kunnen afvloeien volgens de afvloeiingsre geling burgelijke landsdienaren. De K.N.I.L.-militairen, die in rang worden teruggesteld en daarmee accoord gaan ontvangen naar keuze vijf jaar lang een maandelijkse toe lage gelijk aan het vei-schil tussen de bezoldiging in de lagere rang en de bezoldiging in de rang, waaruit hij is terugggesteld of een bonus, een uit kering ineens tot een gelijk bedrag. KONINGIN GEEFT NAMEN AAN EERSTE TWEE FREGATTEN. De Koningin heeft de eerste twee fregatten, die ons land van de Ver enigde Staten ontvangt, de namen Van Amstel en De Bitter verleend. Kapitein ter zee Van Amstel werd omstreeks 1620 geboren. Hij was commandant van een oorlogsschip in het eskader van admiraal De Ruij- ter en onderscheidde zich in ver scheidene zeeslagen. Hij stierf in 1669 en werd te Amsterdam begi-a- ven. Ook commandant De Bitter was sen man, die zich ter zee bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Hij diende eveneens onder De Ruijter en onderscheidde zich in 'het bijzon der in. Indië. KoMeÜje... „Als het zout zelf smakeloos is geworden, waar zal men het dan mee zouten?" zegt Christus „Dan deugt het noch voor het land, noch voor de mesthoop; men gooit het weg. Wie oren heeft om te ho ren, hij hore"'

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1