NIEUWS UIT DE RUNSTREEK De aanbesteding van extra woningen besproken NIEUWS UIT DE OMGEVING Demonstratie-Tuin geopend Gemeenteraad van Ter Aar ZATERDAG I APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN INSTALLATIE BURGEMEESTER WITSCHEY. De installatie van de nieuwe burge meester van Alphen aan den Rijn, de heer E. C. Witschey, zal Dinsdag 18 April, des namiddags 3 uur in een buitengewone raadszitting plaats hebben. BOTSING TUSSEN AUTO EN LORRIE. Arbeider ernstig gewond. Vrijdagmorgen omstreeks 12 uur waren arbeiders der fa. P. van Dijk N.V. alhier bezig met lorries zand te lossen uit een schip, waarbij deze lorries met een kabel over de weg worden getrokken. Dat dit voor het verkeer, dat al daar door de Raadsstraat in beide richtingen rijdt, zeer gevaarlijk is, valt te begrijpen. Om deze reden is het dan ook voorschrift, dat een der arbeiders met een rode vlag het ver keer waarschuwt. Dit nu gebeurde gis termorgen niet, zodat toen een auto bestuurd door de heer P. uit de Hooftstraat naderde een botsing met een der lorries onvermijdelijk was. De arbeider K. Lankhaar die op deze lorrie meereed kwam zo ongelukkig in botsing dat hij op twee plaatsen zijn been brak. Dr. van Eek verleen de de eerste hulp, waarna het slacht offer naar een der Leidse ziekenhui zen vervoerd is. Reeds bijna dertig jaar is de gemeente met de fa. Van Dijk aan het onderhandelen over de verbetering en aankoop van dit mi serabele stukje Raadsstraat. Blijk baar moeten er eerst ernstige onge lukken gebeuren voor tot verbreding en verbetering zal worden overge gaan. Mej. Riet Kortmann, opgeleid te Posterholt, slaagde te Zetten voor de acte N XIX (Landb.huishoud- kunde). ALKEMADE Ondertrouwd: J. Th. Wesselman en M. P. Bakker; J. W. Zandvliet en A. A. van der Meer. Overleden: Theodorus Hubertus Zoetemelk 2 j. HAZERSWOUDE (Gr.) Een toneelavond in de Paasie-week De dichter Jacques Schreurs M.S.C. schreef 'n spel van „schone minne" waarin enkele fragmenten uit het leven van de H. Lidwina worden uitgebeeld zo schoon, zo diepzinnig en treffend van beeld spraak als alleen 'n priesterfiart kan schrijven. De tonelisten van „Onder Ons" brengen Zondag- en Dinsdagavond om 7.30 uur dit spel voor het voet licht onder de bekwame leiding van mej. A. Sweers van het „Leeken- spel" Bussum. Als hun bijdrage tot de viering van het Heilig Jaar, bij de aanvang der Lijdensweek het spel van 'n heilige in wier lichaam de wondertekenen van Christus als 'n „ijk en waarmerk van haar harde taak" waren gedrukt. NIEUWKOOP KINDER-ZEGEN In het arbeidersgezin van de heer C. P. P. Eys alhier, is het 16e (zes tiende) kind geboren. Alle 16 zijn zij in leven en wonen thuis in op één na, n.l. de oudste zoon, die in Indo nesië zijn militaire diensplicht ver vult. NOORDEN Wit-Gele Kruis In het afgelopen jaar had de wijkzuster 656 ziekenbe zoeken afgelegd, 21 kraamvrouwen geholpen en 370 kraamvisites afge legd, en 2 doden afgelegd. In totaal zijn er 139 stuks materiaal uitgeleend Voor aanschaffing materiaal was 93.50 uitgegeven. Het ledenaantal was met 3 gestegen en telt nu 239. Aan contributie is ontvangen 1577.11, overige inkomsten ƒ287.03. Uitgaven aan salaris van de wijk zuster inclusief verzekering en ver- vanester ƒ1676.26, overige uitgaven 466.96. Nadelig saldo ƒ316.35 Dit te kort zal door de hierna genoemde, toegezegde subsidie geheel gedekt worden De gem. Nieuwkoop heeft toegezegd ƒ2.50 per jaar, per gezin dat minstens ƒ5.- contributie betaalt Door de gem. Wilnis is toegezegd 25% van de in hun gemeente geinde contributie plus 7Yz cent per gezins lid. Door Zevenhoven was op het verzoek afwijzend beschikt. De be groting van 1950 sloot op f 2355.90. In het bestuur werden herkozen de heren: Th. Pieterse, Jo Mourits en W. de Hartog. Wanneer het kraam'- centrum van deze omgeving zou be ginnen was nog niet bekend. ROELOFARENDSVEEN De eerste aardbeien. Vrijdag morgen werden de eerste aardbeien ter veiling aangevoerd, door de tuin ders Hub. v. d. Zwet en Broesterhui- zen. Dit is aanmerkelijk vroeger, en verkregen door de proefnemingen op bakjes in de kassen. Of het geheel een bevredigend resultaat zal geven, moeten wij echter nog afwachten. Koper werd de fa. H. Jongenelen uit Haarlem. ZOETERWOUDE ORANJEVERENIGING ZIT MET EEN TEKORT De Oranjevereniging hield gister avond haar jaarvergadering in café Roelevpn, Watertje alhier. In zijn openingswoord memoreert de voorzitter het feit, dat vorig jaar geen feesten werden gehouden, om dat twee ingezetenen dezer gemeente in Indonesië gesneuveld waren. Dit was echter voor verschillende leden reden om over dat jaar geen con tributie te betalen en dus te bedan ken als lid. In de loop van de vergadering zal hierop nog nader worden terugge komen. Verder zegt de voorz., dat het een teleurstelling is voor het be stuur, dat zo weinig mensen deze vergadering bezoeken. Het finantieel verslag van de pen- ningm. geeft een nadelig slot over 1949 van ruim 195.Hierbij deelt de voorz. mede, dat dit een gevolg is van het niet betalen van de con tributie door vele leden, hetgeen in totaal ruim f 400.uitmaakte. Het tekort is ontstaan door de in 1949 gehouden kinderspelen. Het bestuur was van mening, dat de kinderen ook in 1949 hun feest moesten heb ben, zodat zij niet de dupe werden van de gebeurtenissen in Indonesië. Kas en boeken waren nagezien door de heren H. Sieverding en A. van der Poel, die goedkeurend rap port uitbrachten. Deze kascommissie, deed tevens een voorstel om degenen, die vorig jaar geen contributie betaalden nu een entreegeld te laten betalen, wan neer zij weer lid wensten te wor den. Naar aanleiding van dit voor stel deelde de voorz. mede, dat het bestuur heeft overwogen deze men sen in 1950 dubbele contributie te laten betalen, doch de administra tieve rompslomp heeft er toe geleid, dat hiertoe geen voorstel aan de vergadering is gedaan. Aangezien het bestuur dit voor stel eerst heden heeft ontvangen, was er geen gelegenheid deze kwes tie nader te bezien. Aangezien er in de vergadering stemmen opgingen om geen entreegeld te heffen, werd besloten, dat het bestuur deze aan gelegenheid nader zal bezien. Mocht het bestuur van oordeel zijn, dat een entreeheffing gewenst is, dan zal zij terzake met een voorstel komen in de eerstvolgende ledenvergadering. Wegens het vertrek van de heer K. Weijland naar Aruba moest een nieuwe secretaris worden gekozen. Het bestuur stelde als candidaat de heer H. J. Kouw, hoofd der O. L. School. Tevens treden dit jaar af de heren A. J. van Bennekom en L. van der Geest, die beiden herkies baar zijn. Met alg. stemmen werd de heer Kouw als secretaris gekozen, terwijl de beide aftredende leden worden herkozen. Hierna deelt de voorz. mede, dat op 9 en 10 Mei a.s. de feesten zullen worden gehouden op het terrein van de heer J. Dorrepaal achter de wo ning van K. van der Vliet. De eerste dag kinderspelen, de tweede dag volksspelen. Er zullen enige kermis attracties geplaatst worden, waarbij voor de eerste maal een draaimolen. Boeren-cursus. Het is een ver blijdend teken, dat ook de Katholie ke Jonge Boerenstand z'n best doet door ontwikkeling en vorming een steentje bij te dragen tot het voor bereiden van een betere toekomst. Een mooie avond was het daarom deze week, toen door de voorzitter van de Commissie van Toezicht aan de leerlingen van de Algemene Landbouwcursus te Zoeterwoude (Dorp) na drie winters werken een gunstig rappor met daaraan verbon den diploma kon worden uitgereikt. Dit gebeurde, nadat de jongelui in een openbare eindles van het hoofd van de cursus proeven van be kwaamheid hadden afgelegd. Het diploma werd verleend aan H. W. Versteegen, A. Z. H. v. d. Salm, J. C. A. Straathof, J. Overdevest, C. A. G. de Jong, J. G. Onderwater en P. L. v. d. Poel van Zoeterwoude, N. B. v. Boheemen, C. G. v. Santen, Th. G. v. d. Poel, Th. M. J. Lexmond en J. C. de Winter van Stompwijk, alsmede door P. C. J. de Jong van Benthuizen. GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Nog slechts een week geleden be sloot de Raad van Leiderdorp tot de bouw van 40 zgn. goedkope wonin gen in het Zijlkwartier. Reeds thans kon worden overgegaan tot onder handse aanbesteding. In de raads vergadering van gisteravond kon de voorzitter de verheugende medede ling doen, dat enkele uren geleden bericht was ontvangen, dat de Mi nister de plannen had goedgekeurd. De huur is bepaald op 6.05 per week. De rijksbijdrage is bepaald op 120.per woning per jaar. De voorzitter sprak zijn erkentelijkheid uit aan het adres van de provinciale directie der volkshuisvesting en het Ministerie van Wederopbouw c.a. Aangezien het plan Alkemade niet gunstig was voor Leiderdorp, werd een eigen plan ingediend, waarbij alle mogelijke medewerking werd ontvangen. De heer Boon (P. v. d. A.) dankte B. en W. voor de voortvarendheid en feliciteerde met het behaalde succes. De heer van der Stoel (A.R.) sloot zich hierbij aan. Hoewel wij als raadsleden over het algemeen mis schien niet zo doordrongen zijn van de omvang der voorbereidende werk zaamheden, aldus spr., bracht hij ook de dank over van de raad aan de gemeente-architect, de heer Bui tendijk, wiens naam aan dit plan verbonden is. De heer Los (A.R.) sloot zich van harte aan bij de voor gaande sprekers doch wilde graag weten hoe de aanbesteding was tot stand gekomen. Hij kreeg de indruk, dat een bepaalde keus was gemaakt en verschillende aannemers waren De voorz. antwoordde, dat slechts uit practische overwegingen 4 aan nemers uit de gemeente werden ge vraagd. Wanneer men een voordelig plan maakt, zoals dat met dit plan het geval is, dan vraagt de Minister, of de gemeente er ook een aanne mer voor heeft. Men moet nu een maal niet boven de gestelde prijs uitgaan. Ook de heer Moraal (A.R.) be toogde, dat een bouwcombinatie van 6 aannemers evengoed mogelijk zou ziin geweest dan een combinatie van 4. Hij vroeg wie de verantwoorde lijke aannemer zou zijn in dit geval. De voorz. antwoordde, dat de vor ming van een bouw-combinatie slechts een formele kwestie was. Elke aannemer van de combinatie krijgt een bepaald aantal woningen toegewezen. De heer de Graaf (C.H.) kon zich de gang van zaken goed indenken. Er moest zo snel mogelijk gehandeld worden teneinde met zo weinig mo gelijk ruchtbaarheid te geven aan de voorbereidende werkzaamheden zo veel mogelijk te kunnen plukken Ook de heer Kuilenberg (R.K.) voelde het als een bezwaar dat niet iedere Leiderdorpse aannemer een kans had gehad. De heer van der Stoel merkte nog op dat het hier geen moedwillig passeren betrof. Dat zou fout geweest zijn. Voorts bracht hij in verband met de bouw nog de uitbreiding der waterleiding ter sprake. De voorz. antwoordde, dat B. en W. hieraan de nodige aandacht schenken en dat een rapport van het Rijksinstituut voor de Drinkwater voorziening terzake reeds is ontvan gen. Z. h. s. werd besloten de bouw der woningen onderhands aan te be sleden aan de bouwcombinatie van der VeldenMolMolMeerburg voor de som van 269.424.—. Besloten werd voor deze bouw van de heer M. P. Splinter het nodige bouwterrein aan te kopen tegen de prijs van 1,25 per m2. Behalve deze belangrijke beslui ten waren nog verschillende andere punten aan de orde. Voor de bouw van twee woningen aan de Berkenkade werd een stuk grond verkocht aan de heer J. v. d. Sterre. Het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgeld werd vastgesteld op 2. 'Voor de heffing van keurloon op de keuring van vee en vlees werd een nieuwe verorde ning vastgesteld. De voornaamste keurlonen zijn voor een rund zwaar der dan 250 kg levend gewicht ƒ11.50, voor een varken zwaarder dan 90 kg levend gewicht ƒ6,50. De nieuwe begraafplaats Daarna kwam aan de orde de vaststelling van een nieuwe veror dening voor de nieuwe begraafplaats in bespreking. Blijkens mededeling van de voorzitter zal deze ongeveer midden April geopend worden. Te gelijkertijd zal de oude begraaf plaats geheel worden gesloten. Van zelfsprekend kwamen hierbij de graf kelders en de eigen graven op de oude begraafplaats in het geding. De verordening werd z. h. s. vast gesteld evenals de verordening op de heffing der begrafenisrechten. De herbestrating van de Achthovener- weg werd onderhands aanbesteed aan de firma Versluys uit Oudewa ter voor de som van 26050,35. De termijn van onbewoonbaarverklaring der woning Berkenkade 2 werd met een jaar verlengd. De gémeentere- kening 1948 werd aangeboden met een batig slot op de gewone dienst van f 2.179.03 en de kapitaaldienst met 9.846,32. Tot leden der reke ningscommissie werden benoemd de heren Diseraad (P. v. d. A.), de Graaf en van der Stoel. HILLEGOM Vrijdag te 10.30 had de officiële opening plaats van de Demonstratie- tuin „Treslong" aan de Weerestein- straat alhier. Hierbij waren tegenwoordig: het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur, het bestuur van de Stichting Demonstratietuin, dat van het CBC, de Hillegomse Beurscommissie, het bestuur van VVV, de burgemeester van Hillegom, de beide wethouders, de gemeentesecretaris, de directeur van O.W., de heer W, Jonkheer, oud voorzitter der afd. van Bloembollen cultuur, het bestuur de afd. Hillegom van Bic. en enkele genodigden. Voor de zo schitterend gelegen tuin waren de vlaggen van de ver schillende landen, waarmede het Vak zaken doet, ontplooid. Na de rond wandeling tussen dé-gewassen begaf men zich naar Flora. De openings plechtigheid werd verricht door de heer J. Ch. F. Dix van Heemstede, daar de voorzitter van de Stichting, de hr H. J. Voors, nog niet zover her steld is, dat hij hier kan zijn. Kort gaat de heer Dix de wording van de Demonstratietuin na. Nadat de erewijn was aangeboden sprak de burgemeester van Hillegom als alg. voorzitter van de Alg. Ver eniging een gelukwens uit. Wethouder Van Dam bied namens het gemeentebestuur zijn gelukwen sen aan. De heer D. van Egmond, voorz. der Hillegomse Beurscommissie, felici teerde de commissie van ganser harte en wijst op de figuur van wijlen de heer B. D. Rijnveld, die de eigenlijke formateur mag worden genoemd. Hierna dankt de heer Dix de spre kers en sluit de bijeenkomst. Boerenleenbank Dinsdagavond heeft de Coöp. Raiffeisen-Bank „Hillegom" haar jaarlijkse leden vergadering gehouden in de zaal van Hotel „Flora". De voorzitter van de R. v. T„ dr. A. J. Verhage, opende de vergade ring met een woord van welkom, en drukte zijn spijt uit over de ma tige opkomst. Hij deelde mede dat in Juni a.s. de boekhouding van de Bank gemechaniseerd zal worden: De Rekening en Balans werden onveranderd goedgekeurd terwijl besloten werd de winst ad ƒ9.436,21 aan de reserves toe te voegen. Uit de verstrekte cijfers bleek dat over 1949 een omzet werd gemaakt van bijna 63 millioen gul den, terwijl per 31 December 1949 bij de Bank was belegd een bedrag van 4.407.808,92. De aftr. leden van Bestuur en Raad van Toezicht, de heren J. R. A. v. Lierop en Dr. A. J. Verhage werden herkozen. KATWIJK AAN DEN RIJN L.T.B. De L.T.B. vergaderde in het Parochiehuis. Als spreker trad op de heer Verhoef met als onderwerp „Coöperatie in L.T.B.-verband". Hierover volgde een geanimeerde bespreking. Hierna was er voor de aanwezigen gelegenheid de schets van het nieuwe vaandel in ogen schouw te nemen, waarna hierover een definitief besluit werd genomen. Bij voldoende deelname zal, zeide de voorzitter, een Tuinbouwcursus gege. ven worden. Vervolgens was aan de Vrijdagavond kwam de Raad der gemeente ter Aar bijeen onder voorz. van burgemeester Hogenboom. Be richt van verhindering wegens on gesteldheid is binnengekomen van het lid Joh. v. Vliet Wz. Een groot aantal hamerstukken passeren. Aan de Vebo te Leiden wordt een subsidie verleend van 75.Ook de subsidie-aanvrage van het Bestuur van de Chr. Lagere Landbouwschool te Alphen a. d. Rijn vond een gun stig onthaal. Gevraagd wordt een bijdrage van 10.per leerling, wat zonder verdere bespreking wordt goedgekeurd. Overname van de Kerkweg. Dan is aan de orde punt 6 der agenda gesplitst in A. Voorstel tot overname van de Kerkweg; B. Voor stel tot het reconstrueren van deze weg. Eerst komt gedeelte A in bespre king. De voorz, licht toe, dat de Kerkweg behoort tot de Bloklandse en Korteraarse polder. De onder houdsplicht drukt op de afdelingen I en II van deze polders, samen groot 129 H.A. Deze weg staat op het ter tiaire wegenplan en kan deswege aanspraak maken op een bijdrage uit het wegenfonds. Vele besprekin gen hebben plaats gevonden met polder en provincie. Er kan niet ver wacht worden, dat deze weg komt op het Provinciale Wegenplan. Daar de weg in desolate toestand verkeert is de huidige toestand niet te handha- v ji. De onderhandelingen hebben als conclusie opgeleverd, dat de pol der zich bereid neeft verklaard jaar lijks 1000.aan de gemeente te betalen. De eerste betaling hiervan moet geschieden in 1951. De polder heeft echter het recht deze last af te kopen op elk willekeurig tijdstip voor 30.000.Van de provincie is een jaarlijkse bijdrage te ver wachten van 1350.—. Op grond van de verdelingsvoorwaarden. Bovendien is de provincie bereid 3000.ineens bij te dragen en mo gelijk deze extra-bijdrage nog te verhogen met ƒ5000.—. Dit zou dus een bijdrage van 8000.— zijn, dit echter voor één keer. De overname kosten komen voor rekening van de gemeente. B. en W. stellen voor tot o ername op deze voorwaarden te besluiten. De heer Sassen vraagt of aan het gedeelte vanaf Schroder tot aan de brug over de Ringsloot dan niets ge daan wordt. De voorz. zegt. dat dit gedeelte niet wordt overgenomen. Dit is in onderhoud bij de Nieuw- koopse polder. De heer Bos zegt, op de polder vergadering te hebben gezegd: zie die weg kwijt te worden. Dit zou ook voor de gemeente kunnen gelden. Hier is echter geen kans op Spr. vraagt: is hiervoor een bijzondere reden, dat de provincie deze weg niet overneemt? De voorz. ant woordt, dat het een tertiaire weg blijft en dan is overname niet te verwachten. Te hopen is echter, dat in de toekomst hierin verandering komt, want het buiten-gemeentelijk gebruik wordt steeds groter. Zonder stemming besluit de Raad tot overname. Na dit besluit gaat de Raad in Comité-Generaal. Als na ruim een uur de vergade ring wordt heropend, stelt de voorz. punt B aan de orde, n.l. de recon structie van de Kerkweg. Plan hiervoor is, in de weg een puinlaag van 35 c.M. te walsen, het talud op te halen en het geheel af te dekken met 'n betumen dek. Voor het eind Aardam is een rioleringsplan. De sloot vanaf Luiing tot Chr. Nat. School wordt gedempt, en dit ge deelte zal worden betegeld. Ter hoogte van de „Hut" zal een uitwijkplaats voor auto's worden aangelegd. B. en W. stellen voor het geheel door een aannemer te laten uitvoeren en vragen machtiging deze uitvoering op te dragen. De heer Egberts vraagt nog, dat ingeval de werkelijke kosen ver bo- ingeval de werkelijke kosten ver bo- Raad zal worden gehoord. De voorz. zegt dit toe, indien er een zeer be langrijk verschil zou zijn. Dan wordt dit voorstel aangenomen. De gemeente-rekening. Volgende punt is vaststelling ge meente-rekening en rekening grond bedrijf 1948. De Rekening is onder zocht door een commissie bestaande uit de heren Langelaar, van Rijn en C. v. Vliet. Namens deze commissie rapporteert de heer Langelaar over de bevindingen. Er zijn geen afwij kingen geconstateerd. De uitgaven zijn volgens deze rapporteur belang rijk hoog en spr. zou gaarne in 't algemeen de grootste zuinigheid zien toegepast. De voorz. zegt, dat het streven van B. en W. is zuinig te zyn. In deze tijd echter is 't vaak zeer moei lijk beneden de ramingen te blij ven. Dit heeft men zelfs in vele ge- orde- behandeling van de beschrij vingsbrief voor de vergadering Vak groep kwekers. Met de diverse voor stellen voor deze vergadering kon de vergadering zich geheel verenigen Tot afgev. voor deze vergadering werden gekozen de heren H. J. Grimbergen en L. van der Valk. Hierna nog een geanimeerde rond vraag. KRV Zondag: Het eerste gaat naar Lisse om daar de laatste com petitiewedstrijd te spelen. ,,Lcst best" hoewel wij slechts op een gelijk spel kunnen rekenen. Of zullen de senio ren dit keer eens voor een verras sing zorgen?. Aanvang 2.40 uur. Ver trek per fiets om half twee. De wedstrijd van de junioren te gen Lisse a is uitgesteld. Het twee de speelt in afwachting van haar laatste competitiewedstrijd vriend schappelijk tegen VNL 2. Thuis 12 u. LISSE L.T.B, Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat het voordelig saldo thans f 153.80 be draagt. De Beschrijvingsbrief voor de Vak groepvergadering te Haarlem hield geruime tijd in beslag; langdurig werd van gedachten gewisseld om trent het voorstel van de afdeling Hillegom voor afschaffing van alle maatregelen. Dit voorstel is inmid dels door de afd. Hillegom ingetrok ken. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur op het standpunt staat om mee te gaan met het voorstel van het Vakgroepbestuur. Tenslotte werd met slechts een stem tegen het voorstel van het vak groepbestuur aangenomen. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heren J. P. Rotteveel, P Oosterveer, P. Clemens en M. Mesman; de twee eerstgenoemden werden weder herkozen, doch beide laatsten wensten hun benoeming niet meer aan te nemen. Als nieuwe voorzitter werd geko zen de heer J. Schoorl, terwijl in de vacature P. Clemens de heer C. v. d. Aardweg in het bestuur werd opge nomen. Hierna werd het zomerprogramma besproken. Besloten werd om even als verleden jaar ook nu weer enige excursies te houden naar de Rijks tuinbouwschool te Lisse. Medege deeld werd dat er thans zeer inte ressante stookproeven van heet ge stookte Narcissen bij de Tuinbouw school te zien zijn. Als afgevaardigden naar de Vak groepsvergadering werden de heren L v. d. Lans en Ant. Mesman geko zen. Door een der leden werd enig bezwaar gemaakt, dat alle bloembol len, welke op het tentoonstellings terrein .Keukenhof" zijn geplant, vrij zijn gesteld van teeltbewijs daar er verschillende zeer grote inzendin gen zijn van Hyacinthen en Tulpen. Tot slot bracht 'de scheidende voor zitter ziin dank voor het vertrouwen dat hij 3 jaar heeft mogen ondervin den. Katli. Vrouwenbeweging. De afd. Gilde van de Kath. Vrouwenbe weging hield een bijeenkomst, waar op mevr. Verhoef uit Wassenaar een lezing hield over „De Goede-Week- gebruiken in de huisgezinnen". De presidente, mevr. v. Rijn—v. Reisen, dankte mevr. Verhoeff voor haar interessante lezing en bood haar een klein geschenk aan als blijk van waardering. Te betreuren was het, dat slechts een klein aantal le den op deze leerzame en nuttige avond aanwezig was. NOORDWIÏK Wit Gele Kruis Onder voorz. van de heer W. de Ruyter hield het Wit Gele Kruis haar 24e jaarverg. Deze kon met vreugde mededelen, dat de afd. eigenaar geworden is van het huidige wijkgebouw, terwijl het afgelopen jaar tamelijk gunstig is verlopen voor de afd. Uit het jaar verslag van de secr. bleek dat het ledental steeds stijgende is en thans vallen niet in de hand. De Rekening wordt vastgesteld en geeft aan: Gewone dienst: Inkom sten ƒ357.825. Uitgaven f350.003, batig saldo ƒ7822. Kapitaaldienst: Inkomsten f 673.600. Uitgaven 667.000, batig saldo 6600. Aan het Rijk is reeds geruimen tijd in bruikleen gegeven een poli tiekamer en 4 arrestantenlokalen. Het Rijk zal deze nu definitief gaan huren en wel vanaf 1 Jan. 1948/ De arrestantenlokalen voor 300.en de politiekamer voor ƒ1801per jaar. Alvorens deze huur tot stand komt, behoeven vooral de arrestan tenlokalen enige verbetering. De kos ten voor deze lokalen te Langeraar bedragen 693.en voor Aardam 185.—. Bij de beantwoording van vragen deelt de voorz. mede, dat de aan besteding van de ambtswoning voor de burgemeester nabij is. Wat de bouwplannen betreft deelt hij mede, dat Ged. Staten nog 4 wo ningen hebben toegestaan. B. en W. stellen zich voor deze in Langer aar te bouwen. Er wordt op gewe zen dat dit valt buiten de stan- daardbouw. Tegengesproken worden de geruchten, dat dit plan van de baan zou zijn. Dat de grondaankoop aan het Kerkpad zijn beslag nog niet heeft behoeft de uitvoering van de bouwplannen niet te stremmen. Wat de uitzetting uit woningen betreft, hierover beslist de kantonrechter, al hoopt de voorz., dat er niemand in de open lucht zal komen. De heer Langelaar wijst ook op de vervuiling van een sloot bij de Alg. begraafplaats, veroorzaakt door de slachtplaats bij v. d. Pijl. Deze zaak is voor advies in handen ge steld van de gem.architect. De heer Egberts bespreekt de oevervoorziening langs het gerestau reerde gedeelte Kerkpad. De tijd dringt nu heel erg. De voorz. ant woordt, dat publieke werken over belast zijn. Bezien zal worden wat echter mogelijk gedaan kan worden om toch tydig klaar te komen b.v. door gebruikmaking van extra-ar beidskrachten 1160 bedraagt. Door de wijkzuster werden 148 patiënten aan huis ver pleegd, waarvoor zij 4300 bezoeken aflegde, 1037 werd een verplegings- artikel verstrekt, 16 patiënten wer den behandeld onder de hoogtezon met een totaal van 249 bestralingen. Voor de t.b.c.-bestrijding stonden 47 gezinnen onder controle met 54 pa- tienten, waarvoor 1156 bezoeken no dig waren terwijl 48 maal een ver- plegingsartikel werd verstrekt; 6 pa- tienten werden uitgezonden naar een sanatorium, terwijl nog enkele ande re in rusthuizen werden onderge bracht. De kinder-arts hield 50 zit tingen en behandelde 356 baby's in 1868 consultaten voor de kleuterzorg 51 zittingen 622 kleuters met 1064 consulten, waarnaast nog 822 huisbe zoeken werden afgelegd. Voor de kraamverzorging, welke nog veel zorg bart, werden door aanstaande moeders 124 bezoeken gebracht aan de wijkzuster, terwijl 99 interne ver plegingen plaats vonden. De rrfoe- dercursus werd bezocht <joor 33 cur sisten en 102 kleuters werden inge ënt tegen diphterie. Het financ. jaar verslag wees een behoorlijk batig saldo aan. In de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heren J. Schumac- ker en L. J. v. d. Meer. Bij punt me dedelingen memoreerde de secreta ris de aankoop van het pand hetwelk grondig gerestaureerd zal worden. Inzake kraamverzorging welke nog grote zorgen meebrengt, hebben de besturen van verschillende afdelin gen in het Dekenaat Noordwljk en kele bijeenkomsten gehouden, in bij zijn van de Insnecteur van Volksge zondheid waardoor zeer binnenkort een stichting zal tot stand komen, welke de opleiding voor kraamver zorgster op zich zal nemen. Deze stichting, zal splitsen in 2 centra in ons dekenaat, zodat ook hierin een radicale oplossing in het zicht is. In het bestuur werden herkozen de dames v. Rhijn-Andiinga en v. d. Meer-Alkemade en de heer Th. Jan sen. Deken Brinkman wilde gaarne deze gelegenheid aangrijpen om het bestuur dank te zeggen voor het ve le werk, hetgeen hij voor het Wit- Gele Kruis verrichtte. Steun Wettig Gezac Geïnstal leerd is een plaatselijke commissie tot „Steun van het Wettig Gezag". De commissie is als volgt samen gesteld mr G. F. W. v. Berckcl, voorz. P Verhoef secr. Leden wethouders de Witt en v. Leeuwen. G. Vogelaar J A. v. d. Weijden, J. P. Goudrian J. R. de Vries, H. C. v. d. Werf en H. v Beelcn. Bin ïenkort zal een beroep worden gedaan op gezagsgetrouwe personen in deze gemeente, om zich vrijwillig aan te melden bij een der weerbare onderdelen van het instituut. Zaterdag 1 April herdenkt de heer C. van Vlies, directeur van Ge meentewerken alhier de dag, dat hij 25 jaar geleden zijn functie aan vaardde. De jubilaris heeft echter gemeend zich aan alle officiële hul debetoon te moeten onttrekken. Hij zal de dag in zeer beperkte kring herdenken. Schietvereniging De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: K. Passchier 95 p. Ie klasse; J. de Groot 95 p. 2e klasse; H. v. d. Meu- len 96 p 3e klasse. Van de dames behaalde mevr. Goudriaan deze week met 94 het hoogste aantal punten. NOORDWIJKERHOUT L.T.B TEGEN VOORSTEL VAN HOOFDBESTUUR. In hotel v .J. Geest vergaderde de afd. Noordwijkerhout van de L.T.B. Uit het verslag van de penningm. bleek, dat de afdeling momenteel 130 leden telt. Tot bestuursleden werden herkozen de heren M. C'. J. Braun en Jac. Warmerdam Jzn. Hierna volgde behandeling van de beschrijvings brief voor de a.s. te houden alge mene vergadering. Het voorstel Voor hout en Sassenheim kwam ter spra ke. Zoals bekend wil Voorhout de teelt van narcissen vrijlaten en Sas senheim wil dit ook benevens voor de tulpen, doch wel een teeltregeling voor dit laatste product.. Door de leden werd gevraagd naar de me ning van het hoofdbestuur. De voorz. deelde mede, dat het hoofdbestuur is vqor teeltrecht, doch verder afschaf fing van alle maatregelen. De heer C, de Groot zegt niet tc kunnen begrij pen, dat het hoof yestuur met zo iets voor de dag wil komen, de financieel zwakkeren zijn er altijd de dupe van als de bodem uit de markt is; hij vreest voor overproductie. Dc voorz. zegt, dat overproductie zou gauw niet zal komen. De heer de Groot zegt liever alles weg dan dat er enkel teeltrecht blijft. De voorzitter zegt vervolgens, dat het bestuur van de afdeling met het hoofdbestuur eens is. Het leunen op het surplusfonds is ook niet goed, zeide hij. Als dit fonds er niet meer is, dan zal men de kramen wel gaan aanpassen aan de handel. Verschillende stemmen gaan op, dat de bodem niet uit de markt mag gaan, de kwekers kunnen dan uitkijken, en voor een behoor lijke prijs de bollen van de hand doen. Ten slotte werd een stemming ge houden, 12 stemmen waren voor het voorstel van het hoofdbestuur en 31 tegen. De verdere behandeling van de beschrijvingsbrief ging vlot. Voor dc rondvraag van de alg. vergadering zou het lid J. Warmerdam gaarne zien dat gevraagd werd of het niet nodig wordt een vrijgestelde aan te stellen nu de P.B.O. komt. Tot afge vaardigden naar de alg. vergadering werden aangewezen C. dc Groot en en M. Braun. Vervolgens werd gestemd wat de afgevaardigden moeten doen als het voorstel in de alg. vergadering komt voor afschaffing van alle maatrege len. Er bleken 41 leden voor hand having van maatregelen te hebben gestemd en 10 tegen. Bjj de rondvraag informeerde de heer Koomen, of hot mogelijk zou zijn, dat er gelegenheid kwam voor gezamenlijk drogen van gladiolen. De voorz. zeide toe, dat het bestuur dit zal bekijken. Hierna sluiting en vev- lotinc? van fraaie planter»

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7