De laatste pastoors van Sassenheim en de eerste van Lisse Zó was het 30 jaar geleden ZONDAG 2 APRIL SPELDJESDAG Se Apxao-kjeAtuiti van Alphen nadeit zijn aaUaaiing. 18 MEI WORDT „AVIFAUNA" GEOPEND 44 Millioen verbeurd verklaard ZATERDAG 1 APRIL 1950 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 SASSEMSE DIEPDELVINGEN r\E LAATSTE LEVENSJAREN VAN PASTOOR THUS ZIJN VOL ZWARE ZORGEN GEWEEST. Met gerechtvaardigde trots had hij in 1911 en in 1928 de kerk aanmerke lijk vergroot en eigenlijk helemaal opnieuw gebouwd, een eis van de in korte tijd sterk wassende parochie. Toen hij tot pastoor te Sassenheim werd benoemd, was het kerkbestuur een ogenblik bevreesd, dat nu van een uitvoering van de plannen tot vergroting van de kerk, onder pas toor Zondag al gemaakt, weinig of niets zou komen, omdat men gehoord had, dat de nieuwe pastoor erg ver moeid was van zijn zware arbeid in de St. Lambertusparochie in Kralin gen, waar hij pastoor was geweest. Al heel spoedig bleek, dat pastoor Thus van aanpakken wist en de kerk consecratie in 1929 was de kroon op het moeizaam verrichte werk. Maar al heel gauw bemerkte men, dat de toren van de kerk bedenkelijk begon te verzakken en de verzakkende toren trok de kerk mee, zodat er grote scheuren in de muren kwa men. De toestand werd bedenkelijk en gevaarlijk en herhaaldelijk werd gediscussieerd over de schuldvraag. Bijna was het tot een civiel proces gekomen. Met al die discussies was het probleem van de zakkende toren en scheurende kerk niet opgelost De architect was overleden en een res tauratie werd dringend nodig. Men begon met 20 betonnen palen van 20 meter lengte onder de toren aan te brengen. Daarover kwam een dikke betonlaag. En toen eenmaal de toren weer hecht stond, werden de scheuren in binnen- en buitenmuren gedicht en weggewerkt. Juist op de sterfdag van pastoor Thus werden de laatste steigers uit de kerk wegge broken. nieuw geplaatst in de kerk van 1870. Het werd in de vernieuwde kerk overgeplaatst, zonder dat men het had laten veranderen en bijwerken. Het was geschilderd, maar niet erg fraai en het had bovendien door ouderdom geleden en was vaal en vuil geworden. Nu wend het opnieuw geschilderd en daarna werden ook de beide zij-altaren onder handen genomen. Reeds lange tijd was pastoor de Haan ziekelijk Hij voelde zijn einde komen en op eerste Vrijdag, 5 Sep tember 1941 schreef hij zijn geeste lijk testament, dat moest worden voorgelefèn op de dag van zijn uit vaart. Zo is het ook gebeurd. De pas toor overleed op 30 November 1941 en na de H. Mis werd vóór het Ro zenhoedje voor zijn zielerust te bid den, zijn geestelijke laatste wil voor gelezen aan de parochie. Daarin nam de pastoor afscheid van zijn pa rochianen, hen bedankend voor de steun en de medewerking in zijn bijna 9-jarig pastoraat ondervonden. Hij wekte hen op tot een diep geloof en een warm godsdienstig leven, trouw aan de Kerk en aan het ker kelijk gezag en vermaande hen on berispelijk te blijven van gedrag en alle ergernis te vermijden, terwijl hij hun gebed vroeg en vergeving voor ^maakte fouten en tekortkomin gen Met deze woorden nam pastoor de Haan afscheid van Sassenheim. op 8 December werd zijn opvolger pastoor P. Braak in Sassenheim be noemd. Pastoor Joannes Henricus Alber- tus Thus, die te Weesp werd geboren, overleed als pastoor van Sassenheim op 1 December 1932. Van 1899 tot 1905 was hij Pastoor te Middelhar nis; tijdens zijn pastoraat werd te Melis sant een kapel gesticht. Theodorus de Haan, op 28 Januari 1882 te Westwoud geboren, volgde hem op. Hij kwam van Maassluis, waar hij 7 jaar lang pastoor was ge weest. Na zijn priesterwijding in 1906 was hij kapelaan te Roelof- arendsveen, te Heemstede, te Den Haag en te Amsterdam. Tijdens zijn herderlijk bestuur over Sassenheim werd in 1933 de pastorie gerestaureerd en in 1934 het kerkhof vergroot; een nieuwe be waarschool gesticht in de door de gemeente opgeheven oioenbare lage re school in de Kerklaan. In 1935 werj het hoofdaltaar in de kerk op geknapt. Het altaar was in 1885 De oude bioscoop herleefde De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de dagen van vroeger, toen onze bioscopen nog bijzonder primitief waren ingericht, de fau teuils nog een ongekende weelde waren in onze filmzalen en de lief hebber voor weinig geld een koste lijk kijkspel kreeg voorgezet. Dat was nog in de dagen van de stomme film. waarbij de „explicateur" tekst en uitleg moest geven en de pianist pp zijn droefgeestig instrument voor de muzikale begeleiding zorg droeg. Dat ging er allemaal gemoedelijk toe en de primitiviteit bracht al gauw een intieme sfeer. Wie herinnert zich niet meer ..Imperial" op de Stations weg, de bioscoop in de Mandënma- kerssteeg en de drie-cent-bioscoop op de Oranjegracht? Dit herleefde Donderdagmiddag in het Rembrandttheater te Haarlem, toen het jubilerende Polygoon een journaal vertoonde van dertig jaren ..Neerlands Nieuws" en de oude journaals uit de archieven weer hun dankbare dienst konden verlenen tot „leringhe ende vermaeck". Uiter aard ..tot leeringhe". want de talrijke genodigden uit geheel het land, on der wie vertegenwoordigers van de ministers van Onderwijs, en Volks huisvesting, en van. de commissaris der Koningin in Noord-Holland, kre gen tijdens deze voorstelling een uit stekend overzicht van de ontwikke ling, die de film in de loop der ja ren heeft doorgemaakt. Maar het „vermaeck" was er al even zeer. want kostelijk konden de aanwezigen zich amuseren met de opnamen uit vroeger jaren, hoe dra matisch deze soms ook mochten zijn. Zoals gezegd, alles was in oude stijl. De explicateur kweet zich uit stekend van zijn taak en leidde zijn „hooggeacht publiek" in op het al- ier-allerlaatste nieuws, dat Polygoon- Haarlem zou brengen. De pianist zette in en met veel plezier kon men genieten van de viering van Konin- ginnefeest 1920 in Sneek. De drama tische brand van Palais d'Eté te Zandvoort in 1921 kon slechts de lachlust opwekken en zo ging het achtereendoor: het bezoek van ko ning Gustaaf aan ons land in 1923, de nieuwste uitvinding van de mi nister van financiën in 1928, namelijk het belastingplaatje, enz. tot in 1931 de commentator zijn intrede deed en zonder de aanwezigheid van explica teur en pianist. Het gehele journaal was overi gens een knap staaltje van mon tagekunst en het was dan ook geen beleefdheidsvorm, toen het publiek Polygoon met een warm applaus be dacht. De oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. van der Leeuw sprak na het jour naal over de betekenis van het film journaal. Prof. van der Leeuw wees op de culturele taak, die met dit werk wordt verricht. Hij stelde on der meer vast, dat wij zelfs van - de meest bekende dingen dikwijls zo weinig weten. Het journaal vormt hier dan een dankbaar materiaal, waardoor de West-Nederlander b.v. cok eens nader kennis maakt met de andere delen van ons land. ~ZW- Zoals Sassenheim een dochterkerk was van Voorhout, evenzo is de mid deleeuwse parochiekerk van Lisse weer een afscheiding van Sassen heim. En daarom zullen we nu, na de historie van de moederkerk te heb ben geschreven ook die van de doch ter gaan behandelen. Trouwens twee keer scheidde Lisse zich af van Sas senheim; de eerste maal gebeurde dit in 1461, toen de bijkapel van de parochiekerk van Sassem te Lifese, toegewijd aan Sint Agatha tot paro chiekerk werd verheven en de twee de keer vond de afscheiding plaats in 1687, toen na de dood van pastoor Adrianus Hoeckgeest, Lisse een zelf standige statie werd met eèn eigen pastoor in de persoon van Joannes van de Werve. I'e parochie omvatte in de middeleeuwen maar een deel van de burgerlijke gemeente en wel dat deel, dat lag ten noorden var de Kathriinenlaan: het overige bleef tot Sassem behoren. Paus Pius II richtte de parochie Lisse op. toen de schout en de inwoners dat verzoch ten, omdat het hun ouden van dagen en ziekelijke mensen zwaar viel naar de kerk te Sassem te gaan en kinde ren wegens de grote afstand zonder dooosel dreigden te sterven. Want de kaoel. er gesticht door graaf Wil lem n. Rooms koning bezat nu een maal niet het recht van dopen. Om de moedrkerk schadeloos te stellen bemaalde de Paus. dat Lisse jaar lijks en ten eeuwige dage twee of drie „oneen louter zilver" of een an dere vergoeding zou betalen aan Sassem. De bisschon van Utrecht ver hoogde dat bedrag tot 5 ons zilver, voor het eerst te betalen aan Bartho lomew Simons van Schiedam, die toen pastoor van Sassem was. Omdat de kapel te Lisse werd ge sticht door graaf Willem II, stond de begeving van de narochiekerk aan de graven van Holland, ook al be hoorde de moederkerk Sassenheitn aan de abdij van Egmond. De graaf benoemd ook de koster van de kerk van Lisse. Thuisfront nodiger dan ooit Katholiek Thuisfront Niet onwaarschijnlijk zijn op het ogenblik velen onder ons geneigd Katholiek Thuisfront te vereenzelvi gen met de spreekwoordelijk gewor den Moor van Schiller. Het heeft zijn dienst gedaan, dus het mist voortaan reden van bestaan, zo re deneren zulke geloofsgenoten. Vol komen ten onrechte echter! Ook nu heeft Katholiek Thuis front nog wel degelijk een taak, ja. onder de huidige omstandigheden moet deze organisatie zelfs nodiger dan ooit worden genoemd. Nog al tijd zijn er in de Oost tienduizenden militairen en het zal stellig tot diep in het najaar duren, vooraleer het laatste troepentransportschip koers naar hier kan zetten. Wachtend on hun beurt van inscheping, hebben de jongens in Indonesië thans eigen lijk niets om handen en lopen bijge volg, naar de ziel gerekend, ernsti ger risico dan ooit voordien. Niets immers geeft de duivel geredelijker speling dan verveling, nergens dreigt erger verleiding dan waar gebrek is aan afleiding! Juist nu derhalve hebben de mili taire zielzorgers overzee dringender dan ooit tevoren behoefte aan steun uit patria. Willen de aalmoezeniers ginds er in slag'en de hun toever trouwde jongemannen geestelijk gaaf en zedelijk gezond te houden, dan dienen zij ruimer dan ooit te voren de middelen daartoe te krij gen. Laat overigens het hierboven aan geduide motief het meest urgente zijn vooralsnog, het is bij lange na niet het enige waarom KathoMek Thuisfront in stand behoort te blij ven en dus ook in staat moet wor den gesteld zijn werk zo krachtig mogelijk voort te zetten. Zijn er mo menteel nog een dikke 30.000 katho lieke militairen en rond 100 aalmoe zeniers in Indonesië, hier in Neder land bevinden zich heus niet zo veel minder katholieken onder de wapens namelijk omstreeks 25.000 man, aan wier welzijn naar de ziel rond 50 a'a'zoezeniers hun beste krachten wijden. En dit al verre van geringe contingent zal eerder groter dan klei ner worden, zodra over de ganse li nie ernst gaat worden p-emaakt met de opbouw van het Atlantisch Le ger. Maar op dit punt willen wij nu niet uitweiden. Laat Zondag 2 April a.s. eenieder de gelegenheid van de Speldjescol lecte met graagte te baat nemen om metterdaad getuigenis te geven van zijn belangstelling voor onze solda ten. De werkloze militairen DALEN IN AANTAL Het aantal werkloze militairen, dat aanvankelijk vrij hoog was, is de laatste tijd opmerkelijk gedaald. Half Maart stonden er van de ongeveer 32.000 gerepatrieerden nog slechts 2948 als werkloos te boek en ook dit cijfer beweegt zich in dalende lijn. De werkgevers tonen over het algemeen veel begrip voor de moeilijkheden van onze jongens van overzee, die nu in groten getale naar Nederland te rugkeren. aldus het „Alg. Dgbl." De animo om van Indonesië uit naar Australië of Nieuw-Zeeland te emigreren is niet groot. De jongens willen liever eerst naar huis. Daarna melden zich velen voor emigratie naar Canada en Amerika. Ook de scholing en herscholing van de terug gekeerde militairen is in volle gang. Men verwacht, dat dit jaar tiendui zend militairen voor herscholing in de Rijkswerkinrichting in aanmer king komen. Ook het huisvestings probleem is een belangrijk vraag stuk. Te Schiedam en Ridderkerk lost men dit probleem uitstekend op. Te Ridderkerk bijvoorbeeld is een nauwe samenwerking tot stand ge komen tussen de streek-secretaris en het gemeentebestuur, dat zich tot het uiterste inspant om aan de vraag voor huisvesting vai. gerepatrieerden te voldoen. ^TAAST DE KLEURRIJKE BOLLEN, waarom Nederland reeds over de gehele wereld een goede reputatie geniet, zullen de unieke vo gelexemplaren met hun exotische kleurenpracht uit het internationaal vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn, aan ons land weldra een nieuwe bekendheid geven. Want de dag is niet ver meer dat de naam „Avifauna" even hecht zal zijn ver eenzelvigd met Alphen aan den Rijn, als „Artis" met Amsterdam en „Blij dorp" met Rotterdam. „Avifauna" heeft zelfs een voorsprong op deze diergaarden immers het Alpheus vogelparadijs wordt een internationaal evenement, een unicum voor Europa! Honderden vogels in exotische kleurenpracht, vinden dit jaar reeds hun plaats in de tientallen volières, alsmede in de vrije natuur, in tien tallen vijvers, rotspaleizen en op de vele gazons. Een waterval, een rosa rium, vele kronkelende paadjes, even vele rustieke bruggetjes over vijvers, de kunstzinnig aangebrachte beplanting van groen en van kleur rijke bloemen, een grote vijver om sloten door hoge glooiende taluds, de vele open volières, het tropische vogelhuis met dito tuin, dit alles zal men kunnen overzien van d3 hoog gelegen terrassen, waar men in pret tige zitjes een rustpose zal kunnen vinden tijdens zijn rondwandeling. Gezellige muziek zal weerklinken vanaf het terras van een restaurant- hotel, dat gedeeltelijk onder en ge deeltelijk boven de grond wordt op getrokken. Naar mate de behoefte stijgt, komen hierop evenveel ver diepingen als maar nodig zal blij ken. Een speciale autoweg zal com fort bieden voor de bezoekers, die per auto komen en een jachthaven verschaft het nodige gemak aan wa tersportliefhebbers. De heer v. d. Brink laat het cultureel belang pre valeren en daarom zal alle zorg wor den besteed aan deskundige expli caties ten behoeve van de bezoekers. De beste Nederlandse biologen zul len worden geïnteresseerd. Ten dien ste van dezen richt de heer v. d Brink een eigen laboratorium in, terwijl er een uitgebreide biblio theek met de beste werken op dit gebied in voorbereiding is. In dit park worden uitsluitend vogelsoor ten van het exotische genre onder gebracht. Honderden dieren zijn er reeds aangekomen uit alle wereld delen en honderden zijn nog onder weg, varende of per vliegtuig. Reeds vele blijken van belangstel ling werden ontvangen uit het bui tenland, zodat de stichter een grote toeloop ook van over de grenzen verwacht. ATTRACTIES IN EN ROND DE TUIN De rondvaartboot „Jacob Van Cam- pen", welke, met nog een tweede, dienst zal doen voor rondvaarten over de Braassemermeer, welke door de directie van „Avifauna" worden georganiseerd, ten behoeve van de bezoekers, is reeds gearriveerd. De proefvaart is gehouden De boot biedt plaats voor pl.m. 80 volwasse nen voor ol.m 100 kinderen, is voor- zien van het modernste comfort. De ongeveer 16 meter lange slanke rondvaartboot vaart pl.m 15 km. per uur, zodat een ieder rustig gelegen heid heeft van de mooie natuur te genieten. In verschillende oozichten zal men het 't reizend publiek ge makkelijk maken. Zo komt er in overleg met gemeentebestuur en de ,.Citosa"-autobusondememing een speciale „Avifauna"-halte met wacht huisje. De beroemde Engelse Frickley Col liery Band van mijnwerkers, vele malen bekroond, brengt in Juli een bezoek aan Nederland onder meer aan de Engelse graven in Oos terbeek en Kerkrade. Op 8 en 9 Juli zal deze band in Avifauna concerte ren Zaterdagavond met lichte mu ziek en Zondag met gewiide muziek. Het orkest, dat in dienst is van de B.B.C. en uit pl.m 60 man bestaat, zal tevoren, als overeenstemming wordt bereikt, officieel ten raadhuize worden ontvangen. De leden van dit orkest zullen die nacht by particu lieren e.d. worden ondergebracht. „Avifauna" zal dagelijks van 9 6 30 uur en daarna weer vanaf 8 uur des avonds tot pl.m. 11.45 uur ge opend zijn. OPENING GAAT GEPAARD MET FEESTWEEK De officiële openstelling zal met een feestweek voor de inwoners ge paard gaan. Een ieder krijgt daarin zijn taak. Een en ander valt samen met de feesten ter gelegenheid van de jaarlijkse Hollandia-roeiwedstrij- den. Muziek-ensembles met goede raam zullen gedurende het grhele seizoen voor muzikale opluistering zorgen. De bezoekers krijgen des- lunapark de nodige attracties ver zorgen. Oe bezoekers krijgen des kundige explicaties over het soort dieren en hun leven. Dit zal vooral worden bevorderd voor belangstel lenden in schoolverband. Voor het volgend jaar wordt een rijk geva rieerde bibliotheek ingericht, waar belangstellenden kosteloos vakkun dige voorlichting kunnen ontvangen over de vogelschat van de gehele wereld. Door de Tribunalen De verbeurdverklaringen, door de tribunalen uitgesproken, belopen een bedrag van ongeveer 44 millioen, hetwelk echter nog niet geheel is geliquideerd, aldus de minister van Justitie in zijn antwoord op de be treffende vragen der Eerste Kamer over zijn begroting. Aan het verbeurdverklaarde is een bestemming gegeven bij 't Kon. Be sluit van 27 Sept. 1948. Daarbij is be paald, dat deze gelden zullen dienen tot vergoeding en herstel van oor- logs- en bezettingsschaide. Het wil de minister voorkomen, dat deze bestemming juister is dan storting in de kas-van de V.V.R.A., hetgeen zou medebrengen, dat deze gelden weliswaar deels ten goede zouden komen aan leden van de zwaar getroffen Joodse bevolkings groep, doch voor een ander deel aan hun erfgenamen en rechtverkrijgen den; de erfgenamen zijn niet altijd Joden en ook niet altijd oorlogs slachtoffers, en onder de rechtver krijgenden bevinden zich o.a. dege nen, die tengevolge van rechtsherstel zijn ontzet uit de oorspronkelijk Joodse bezitingen, welke zij ty- dens de oorlog hebben verworven. Het. zyn wellicht dezelfden, van wie bij tribunaalvonnis vermogen werd verbeurdverklaard. Uit de (bxuig.ewtinte'i Op jongetje geschoten Gisteren stond voor de arrondis sementsrechtbank te Dordrecht te recht de 30-jarige L. E. T., die er van beschuldigd werd een 12-jarig jonge tje, Klaasje P., op 3 Maart 1945 zwaar lichamelijk letsel te hebben toege bracht, door een schot uit zijn postool op hem te lossen. Op de bewuste datum trachtten en kele jongens, onder wie Klaasje P. enkele broden te stelen uit een bak kerskar. T., die toen politie-agent was, trok zijn pistool en loste een schot, met het gevolg, dat een der jongens in de rugwervel werd ge raakt, waardoor hij thans nog gro tendeels is verlamd. T. erkende het hem tenlastegeleg- de te heoben gepleegd. Hij zeide niet de opzet te hebben gehad het jonge tje te treffen. Doordat hij voordien nooit met een pistool had geschoten en doordat hij erg zenuwachtig was geweest, zou het schot per ongeluk doel hebben getroffen. Zijn verdediger deed namens ver dachte het voorstel een financiële re geling te treffen, die het jongetje een zo onbezorgd mogelijke toekomst zou bezorgen. De officier van justitie achtte in zijn requisitoir de schuld van ver dachte, doch niet diens opzet bewe zen. Omdat echter de zaak zich reeds zo lang heeft voorgedaan T. had niet eerder kunnen worden berecht, omdat hij tot voor kort als reserve- officier in Indonesië dienst deed wilde hij volstaan met het eisen van een lage straf, namelijk drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en de verplichting een financiële regeling met de familie P. te treffen, welke regeling de officier echter gaarne aan de rechtbank overliet. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Een film over de Openbaringen van Joannes De jonge Belgische kunstenaar Jan Yoors wil een artistiek verant woorde film maken over de Apoca lyps van Joannes. Een dezer dagen vertrekt hij naar Amerika om de no dige voorbereidende besprekingen te voeren. Jan Yoors heeft aan de Brus selse correspondent van het KNP medegedeeld, dat het hier een ge heel nieuw experiment betreft, vooral kleur-technisch gezien, zodal het niet mogelijk is het met een be staande definitie te omschrijven. De film zelf zal uitdrukking ge ven aan de visie van de jonge kuns tenaar op de verschillende visioenen uit de Openbaringen van Joannes. Het is geen tekenfilm in de'gewone zin van het woord. De beweging ligt niet in het beeld, maar in het rond dwalen van de camera, de intensi vering van de kleur, de muziek en het verklarende woord, dat eendeels de oorspronkelijke tekst van de Apo calyps en anderdeels de eigen ver klaringen van de kunstenaar over zyn voorstellingen omvat. Practisch betekent dit, dat het ge heel van de Apocalyps wordt uitge beeld in 150 taferelen, beginnende by het visioen „Sanctus, sanctus, sanctus", de hulde van de koningen uit het oud en nieuw Testament aan God de Vader en het geslachte Lam. en eindigend in het visioen van het Eeuwige Jeruzalem. De jonge kunstenaar wil in de commentaren de betekenis van de Apocalyps in de huidige actualiteit naar voren brengen, niet alleen hel apocalyptisch-verschrikkelijke, maa- evenzeer het bemoedigende en c. j beurende, dat in de visioenen v Joannes op Patmos is vervat.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5