3)e ColdóeSoii^ant Het bouwen van de defensie-dam DE DAM IN HET WESTEN Leopold houdt voet bij stuk Opstand opArhbon bedwongen Nederland en Indonesië Bevel is bevel Spanje en de Atlantische verdediging Bonn en de Raad Europa Tien geestelijken staan terecht te Praag Provinciale Statenverkiezing Nood in de sigarenindustrie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" BA lERDAG 1 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11944 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.35 p. w., 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes 1.50 1 men niet, men werpt er een dijk tegen op. jvort en bondig formuleerde de Amerikaan Acneson met deze woor den de enig mogelijke politiek te genover de Sovjet-Unie. Praten met Stalin „op het hoogste niveau", zo als Churchill dat heeft voorgesteld in de tijd, toen hij nog op verkie- zingstournée was, en zoals anderen hem dat hebben nagepraat, haaii niets uit. Om de eenvoudige reuen, dat de Russen wel beiotter runnen atleggen en overeenkomsten slui ten, maar dat zij die neloften hou den en die overeenkomsten nakomen zolang als het hun goed uit komt en zij er voordeel van hebben. Boven dien plegen zij bij het nakomen van overeenkomsten de vooraeien er van te incasseren en de verplichtingen te saboteren. Daarom kan de wereld geen vertrouwen hebben in afspra ken met het Kremlin, zolang daar dezelfde geest blijft heersen als tot nu toe en zolang niet op duidelijke wijze blijkt, bijv. door het optrek ken van het ijzeren gordijn, dat men daar niets achterbaks wil houaen. Het staat nu vast, dat de z.g. „Gro te Drie" (d.w.z. de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk) op 8 Mei a.s. te Londen bij elkaar zullen komen, om allerlei actuele vraagstukken te bespreken en zoveel mogelijk één lijn te trekken bij de oplossing daar van. De spanning tussen Oost en West zal op die bijeenkomst een voornaam punt uitmaken; dat spreekt vanzeif, want men kan nau welijks één actueel internationaal probleem aanroeren of de koude oorlog tussen het Westen en het Oos ten blijkt er achter te zitten. Som migen hopen, dat uit deze bijeen komst een laatste en krachtige po ging zal voortvloeien om een ein de te maken aan deze funeste span ning en dat de bijeenkomst der „Grote Driede voorloper zal zijn van een bijeenkomst der „Grote Vier". Men weet nooit, hoe een dubbeltje rollen kan en daarom zullen wij de laatsten zijn om een conferentie af te wijzen, maar in dit geval kunnen wij ons bezwaarlijk opheffen tot een hoopvolle stemming. Met een rege ring, wier politiek welbewust gericht is op het veroorzaken van een rode overstroming, praat men niet. Het enige, dat gedaan kan worden is het opwerpen van een verdedigingsdam. •is het doel van de serie conferen ties, welke op het ogenblik in Den Haag worden gehouden, om het Noord-Atlantisch verdedigingsplan een reële inhoud te geven. Het is een serie van drie bespre' kingen. De eerste twee zijn reeds achter de rug, n.l. die van de Per manente Voorzieningsraad en die van de staf-chefs der deelnemende landen. De derde, de bijeenkomst der ministers van defensie is vandaag begonnen. Wat er allemaal bespro ken is en nog wordt besproken, daarvan horen wij natuurlijk niet veel, want de besprekingen worden in het diepste geheim gevoerd. Wel hebben wij mogen hernemen, dat de reeds afgehandelde besprekingen vooral die van de staf-chefs zeer bevredigend zijn verlopen, zodat wij mogen aannemen, dat er een goed sluitend militair plan gereed ligt ter verdediging van West-Europa. Ver moedelijk zullen wij er binnenkort wel iets naders van horen, althans in grote lijnen want het lijkt ons lo gisch, dat de globale .opzet bekend moet zijn, indien men van dit plan een praeventieve werking verwacht. Want deze gedachte staat voorop:- het systeem is geen aanvalssysteem doch een defensie-systeem, dat zo duide lijk moet zijn, dat een eventuele aanvaller zich wel tweemaal zal be denken vóór hij tot een onverhoedse aanval zou willen overgaan. Deze Deze praeventieve werking is het voornaamste aspect van het Pact, want niemand heeft er enig belang bij om een bevrijding achteraf te prefereren. Wij, hier in West-Euro pa, worden niet graag opnieuw be vrijd en de Amerikanen en Engelsen nemen de taak van bevrijders ook liever niet voor een tweede maal op zich. Voorkomen is beter dan ge nezen. LIET ZAL ONS OOK benieuwen, **in hoeverre men reeds is voort geschreden op de weg van inschake ling van WestlDuitslanu. „Niemand wil Duitslands militaire macht her stellen, zeid' Churchill deze week in het 1 ag^inuis, maar ik zie niet in, waauun wij de Duitsers niet mee - Uiien laten helpen bij de verdediging van Wets-Europa." Het idee van een nauwere aanslui ting van het nieuwe democratische Duitsland bij de rest van West-Euro pa komt hoe langer hoe meer naar voren. Misschien is het plan, door Adenauer geopperd, om een volle dige politieke en economische unie tussen West-Duitsland en Frankrijk tot stand te brengen, wel wat al te voorbarig, maar een aansluiting bij de Finebei (men herinnert zich die voorgenomen economische unie tus sen Frankrijk, Italië en.de Benelux- landen) behoort zeker niet tot de on mogelijkheden. In de Raad van Euro pa wordt reeds een plaatsje voor Bonn (en het Saargebied) inge ruimd en langzamerhand zal men voortgaan op die weg. Maar aan een inschakeling van Duitse strijdkrach ten zitten wel erg veel haken en ogen, zodat wij vooralsnog weinig verwachtingen daarvan koesteren. In elk geval hopen wij, dat de dam, welke thans wordt opgericht, geen gaten zal vertonen, waardoor de rode vloedgolf gelegenheid zou krij gen om via West-Duitsland tot het verdere West-Europa door te sijpe len. JUBILEUMTOCHT DOOR LON DEN. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van een Londen- se bierbrouwerij trok een 18de eeuwse brouwerskar, met twee knechten in de kledij van die tijd, door de Londense straten. In 1904 nog beschikte de brouwe rij over 400 paarden. Dit aantal is teruggelopen tot 50, doordat de brou werij thans hoofdzakelijk met vrachtwagens werkt. Wel praten maar niet onderhandelen R/ÏAANDAG zal de Belgische kabinetsformateur Albert Devèze een on- derhoud hebben met koning Leopold te Pregny. De koning heeft echter bekend gemaakt, dat hij niet overweegt te Pregny nieuwe bespre kingen te voeren, omdat hij zijn standpunt reeds bekend heeft gemaakt aan de voorzitters van Kamer en Ser.aat, namelijk dat het parlement moet beslissen* welke conclusie zal worden getrokken uit het resultaat van de volksraadpleging. Te Brussel wordt dit antwoord zo uitgelegd, dat hieruit blijkt, dat de vorst zich strikt wil houden aan zijn verklaring van 16 Maart, m.a.w. dat de Kamers zonder verwijl bij eengeroepen moeten worden. Devèze zou de koning hebben voorgesteld tegelijk met hem nog andere politici te horen, maar de koning wenst geen delegatie meer te ontvangen. Intussen is Devèze in Den Haag aangekomen om in zijn kwaliteit van minister van defensie deel te nemen aan de conferentie van het Atlantische pact. Hij heeft gisteren gesproken met zijn Amerikaanse collega Louis Johnson. De kwestie van de Amerikaanse wapenleveran ties aan België is thans volledig ge regeld. Prins-regent Karei heeft het desbetreffende verdrag reeds onder tekend. 252 PAROCHIES IN DUITSLAND ZONDER PRIESTER Volgens de laatste statistiek van de Bonifatiusverein" is het aantal ge vallen in de Duitse Katholieke dia spora, waar men zich moet behelpen met het houden van godsdienstoefe ningen, gestegen tot 6.234. Op deze plaatsen worden de godsdienstoefe ningen gehouden in gymnastiekloka len. in bioscopen in ziekenhuizen, in barakken of in particuliere woningen Ook stellen andere geloofsbelijdenis sen hun kerken aan de katholieken ter beschikking. 252 parochies in de diaspora zijn fengevolge van het gebrek aan priesters zonder geregelde geestelijke verzorging. Commandant afgezet De opstand van Indonesische K.N. I L.-soldaten op Ajnbon is bedwon gen. De toestand op het eiland is weer normaal De Nederlandse com mandant der troepen op Ambon: is van zijn post ontheven. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Nederlandse hoofdkwartier in Djakarta na de terugkeer van gen.-majoor Mojet, die voor een on derzoek naar het eiland was ge weest. Er zijn nog geen bijzonderhe den over het verloot) van de op stand gepubliceerd. We] werd -be kend gemaakt, dat binnenkort een communiqué over de bevindingen van generaal-majoor Mojet zal ver schijnen, NEDERLANDSE LENING. Er is overeenstemming bereikt over een lening van Nederland aan Indonesië groot 200 millioen, al dus vernam Aneta van doorgaans welingelichte zijde. Op de conferentie der Unieminis ters werd eveneens overeenstem ming bereikt ten aanzien van een financiële regeling betreffende de uitbetaling der pensioenen. Oorlogsmisdadigers vrijgesproken Twee leidende nazi's, de vroegere chef van de „Gestapo-Leitstelle" te München, de S.S.-officier Oswald Schaf er, almede de leider van zijn .Auslanderreferat" (zijn referent voor vreemdelingenzaken) dr R. Lebl.üchner, stonden voor het Hof van Assisen te München onder de beschuldiging, leden van de zoge naamde „Ostvölker", dus in hoofd zaak Ukraïnische dwangarbeiders en -arbeidsters, met zwepen te hebben lat enafranselen of hen zonder vorm van proces te hebben laten terecht stellen Beide beklaagden erkenden de tenlastelegging, maar werden des ondanks door de rechtbank vrijge sproken, nadat de jury de schuld vraag ontkennend had beantwoord. De gerechte verontwaardiging over deze vrijspraak behoort zich in dit nieuwe geval van onbegrijpelijke rechts-pleging niet zozeer tegen de rechters te keren, dan wel tegen de gezworenen of „Assisen", aan wier uitspraak de rechter im mers is gebonden. Wel blijkt uit dit proces nog eens duidelijk, hoe zeer zich de Duitse jurisprudentie nog steeds aan de vroegere nazi-wetge ving gebonden voelt Tegenover het erkennen van de feiten, om niet te zeggen het bekennen van hun schuld door de beide beklaagden meende de rechtbank te moeten nagaan, 'of de geïncrimineerde daden ten tijde, dat zij werden bedreven, al of niet in strijd waren met het toenmaals gel dende recht. De jury nu beriep zich op een .geheim „Führerbefehl" uit die tijd, dat volgens haar destijds kracht van wet had Volgens „Füh rerbefehl" diende de ongelukkige dragers van het beruchte blauwe lint met het opschrift „Ost" evenals de dragers van het nog meer gevreesde teken „P" (Pool) inderdaad bij de minste insubordinatie of ander ver grijp op deze onmenselijke wijze te worden gestraft. De twee aangeklaagde Gestapo- leiders hebben hun misdrijven ge pleegd omdat de ,,FühTer" het zo had bevolen. En in Maart 1950 is er nog een Duitse rechtbank bereid hun hiervaor zowaar een brevet van goed Madrid bereid luchtbases at te staan II7ELLICHT reeds binnen enkele maanden zal Spanje in het Atlantische verdedigingsstelsel worden opgenomen, zo werd gisteren van be trouwbare zijde te Den Haag vernomen. Deze inschakeling van deze Zuidwestelijke hoeksteen van Europa zal waarschijnlijk geschieden door het pachten van Spaanse luchtbases, zodat Spanje niet rechtstreeks aan het Atlantisch Pact zal deelnemen. Het wordt niet langer verant woord geacht de grote defensieve mogelijkheden, die dit land biedt on gebruikt te laten. De definitieve beslissing over deze kwestie, die be halve militaire ook gevoelige politieke kanten heeft, moet nog door de hoogste instanties genomen worden. Zeker schijnt reeds, dat Spanje geen bezwaar heeft tegen het afstaan van luchtbases. se vliegvelden, zal Rusland zeker aarzelen, zo werd gezegd, alvorens iets te beginnen. _EERSTE BESLISSING GROTE DRIE Verwacht wordt, dat de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie afzonderlijk en daarna tezamen met de ministers van de andere lan den van het Atlantisch Pact de kwes tie in Mei aanstaande te Londen zul len behandelen. Reeds bestaat er een meerderheid voor toelating van Soanje, maar eenstemmigheid is no dig. Soaanse luchtbases zouden het derde punt vormen van een veilig heidsdriehoek, die West-Eurooa van Turkije tot Engeland bedekt. Zij zou den verder aan de reeds machtige rechterarm van de Amerikaanse luchtmacht extra slagkracht geven. Portugal is reeds lang een warm voorstander van het opnemen van Spanje. In de afgelopen maanden beeft het steun gevonden. De oposi- tie komt op het ogenblik hoofdzake lijk van Engeland dat in zekere ma te hierin gesteund wordt door Frank rijk. Sommige autoriteiten van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken zijn er ook tegen, maar hun standnunten hebben zich onlangs gewijzigd, en, naar gezegd werd. zouden zij er tenslotte wel in toestemmen. Verwacht wordt echter, dat Frankrijk tenslotte zich bi.1 de andere pactgenoten za] aansluiten, indien de Britse regering er toe ge bracht kan worden in dit bijzondere geval haar ideologische bezwaren te gen het regiem van Franco niet te zwaar te laten wegen. De functie van de Spaanse lucht bases in het Atlantische veiligheids systeem wordt van bevoegde zijde al dus omschreven: Eén van de redenen, dat Rusland er van zal afzien West-Europa onder de voet te lopen is de represaille kracht van de Amerikaanse strate gische bommenwerpers, die de Rus sische verkeers- en productiecentra kunnen vernielen. Die bommenwer- oers ziin doeltreffender naarmate de bases dichter bij het doel liggen. In dien deze vliegtuigen kunnen ope reren vanaf Britse, Spaanse en Turk- of althans „correct" gedrag uit te reiken! Deze jury. die krachtens haar samenstelling geacht kan wor den het gemiddelde type van de he dendaagse Duitse burger te verte genwoordigen, wordt klaarblijkelijk nog geheel beheerst door de oude nazi-mentaliteit en ziet nauwelijks enig verschil tussen dergelijke wre de misdrijven tegen de menselijk heid en een overtreding van de eer ste de beste, bepaling van een wet gever, die deze misschien morgen om de een of andere reden weer zou bunnen wijzigen. (K.N.P.) Nog UITREIKING HONDERSTE BRE VET RIJKSLUCHTVAARTSCHOOL De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. Spitzen, heeft op het vliegveld Gilze-Rijen brevetten uit gereikt aan een aantal leerlingen van de Rijksluchtvaartschool. Eén dezer leerlingen nam het honderdste brevet in ontvangst. Overzicht tijdens de rede van mi nister Spitzen. Op de eerste rij de geslaagden. geen antwoord op uitnodiging Het Westduitse antwoord op de uitnodiging van het comité van mi nisters van de Raad van Europa, is tot half April in beraad gehouden. Op een bespreking van kanselier Adenauer met de voorzitters van de frac'ies is besloten, het bondsparle- ment niet voor het Paasreces bij een te roepen om de kwestie te be handelen. De socialistische eenheidspartij heeft de Westduitse federale rege ring gewaarschuwd, niet een nieuw hoogverraad te plegen door zieh bij de Europese raad aan te sluiten. Een dergelijke stap zou de afschei ding van het Saargebied van Duits land sanctionneren en gelijk staan met het uitlokken van een nieuwe wereldoorlog door de Westduitse re gering, aldus de Oostduitse partij. Westelijke berichtgevers niet toegelaten De communistische Tsjecho-Slowaakse regering heeft het eerste grote „proces" tegen katholieke geestelijken georganiseerd. In de Pamkrac-ge- vangenis van Praag, waar onlangs de Nederlander Louwers tot 15 jaar werd veroordeeld, is het staatsgerechtshof van Praag bijeengekomen „om tien katholieke abten en kloosterlingen te berechten wegens overtreding van de wet tot bescherming van de staat, gepleegd door de bevolking tegen de staat op te zetten en communisten met de ban te bedreigen." Westelijke correspondenten worden niet in de zaal toegelaten zodat alle berichten over de gang van zaken bij het „proces" door de communis tische autoriteiten worden samengesteld en verspreid. Volgens radio-Praag heeft een der beklaagden abt Machalka van het klooster van Nova Risa. bekend, dat hij „tegen de staat heeft samenge spannen door het verzamelen van vuurwapens en het verspreiden van opruiende pamfletten". De tweede bk'.aagde, Bohumil Ta- jofski, abt van de Norbertijnerabdij van Zelivec in Bohemen, heeft vol gens het agentschap verklaard, dat hij zich slechts schuldig voelde aan uitlatingen tegen het volksdemocra- tisch bewind. Abt Tajofski moet verder hebben gezegd, dat hij kardi naal Mindszenty niet als een verra der kon beschouwen en dat het Va- ticaan slechts geestelijke doeleinden en geen politieke nastreefde. Als derde beklaagde wordt genoemd Frantisek Silhan, de provinciaal der Jezüïten in Tsjecho-Slowakije. Volgens het regeringspersbureau Ceteka lagen een aantal in het kloos ter gevonden bewijsstukken, zoals vuurwapenen, gouden voorwerpen, juwelen en dollars op een tafel in de rechtszaal. De openbare aanklager heeft ver klaard, dat de beklaagden „als trou we dienaren van het Vaticaan heb ben gespionneerd en dat zij zich c.huldig hebben gemaakt aan han delingen tegen de regering ten be hoeve van het Vaticaan". De autoriteiten hebben zo laat mo gelijk de namen der andere beklaag den gepubliceerd. Deze zijn: Pater Sylvester Braito O.P., professor in de theologie aan de universiteit van Olrriütz; Pater Jan Mastilak C.ss.R.; Pater Adolf Kajpr S.J.; Pater Fran tisek Mikulas S.J.; Pater Jan Ble- sik, C.ss.R.; Pater Josef Urban O.F. M. en Pater Stanislaf Bartak van hét klooster van Nova Risa. Het proces sluit aan op vier ver- raad-processen, die deze week zijn gehouden. Onder de 24 beklaagden iervan bevonden zich drie pries ters. ENQUêTE-COMMISSIE EN ENGLAND-SPIEL De enquêtecommissie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat op het ogenblik een vierde en vijfde deel van haar verslag in bewerking zijn. Beide delen worden zeer om vangrijk. Voor het eerst heeft de commissie zich genoodzaakt gezien de stukken, betrekking hebbende op het verhoor van een voor haar verschenen getui ge, te stellen in handen van de of ficier van justitie wegens verden king van meineed. Het betrof hier een getuige in zake het England- spiel. Over enkele maanden hoopt de commissie het volgende deel van haar verslag aan de Kamer te kun nen aanbieden. Er is haar wel eens gevraagd, of zij niet een interim rapport over het England-spiel zou kunnen uitbrengen. Deze vraag hegft zij ontkennend moeten beantwoor den. Zolang haar onderzoek niet vol tooid is, heeft zij er ernstig bezwaar tegen, bepaalde conclusies aan de openbaarheid prijs te geven. NUMMERING DER LIJSTEN In de heden gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van Pro vinciale Staten in de provincie Zuid- Holland zijn de lijst-nummers als volgt vastgesteld: 1. Partij v. d. Arbeid 2. Kath. Volkspartij. 3. Anti-Rev. partij. 4. Communistische Partij. 5. Christ. Hist. Unie. 6. V.V.D. 7. Staatk. Geref. partij. 8. Rev Comm. Partij (behalve in Kieskring Gouda). 9. Middenstandspartij (behalve in Kieskring Leiden). 10. Kath. Nat. Partij. 11. Geref. Pol. Verbond. 600 ARBEIDERS BEDREIGD MET ARMOEDE. De wachtgeldregelingen in de Ne derlandse sigarenindustrie lopen op 29 April af en dat steit deze industrie, die al zulk een zware werkloosheid kent, voor heel nieuwe problemen. Als straks die wachtgeldregeling af loopt, zulen deze mensen, ongeveer zesduizend over het gehele land, naar maatschappelijke steun moeten worden verwezen. Zowel werkgevers als werknemers men^n. dat deze noodtoestand slechts zal kunnen verdwijnen, wanneer de zeer hoge accijns op de sigaar, die, zoais wij eerder schreven, van dit ge- no.middel een luxe heeft gemaakt, zal worden verlaa2d. Trouwens, grote werkloosheid in dé s'garenindustrie 2al gevolgen heb ben voor vele anntre takken van in dustrie in ons land In Noord-Bra bant bijv. is men n in vakkringen van cvertuigd, dat de hout- en car- tonragefabrieken die voor een be langrijk deel voor de sigarenindustrie werken van deze moeilijkheden na deel zullen gaan ondervinden. In de Noord-Brabantse s.'garen- indu'irie is ''e toestand thans zo ern stig, dat het gevaar jroot is, dat slechts enkele gro^e sigarenfabrieken zji-e'n blijven draaiin maar dat de kle:ne fabrieken binnenkort zullen ï.iotKn sluiten. En d-if- niet omdat er geen tabak of geer arbeidskrachten zduutr zijn, maar alk er. omdat de altijd zo gewaardj rde Nederlandse sigtar voor de Ne 'eilandse beurs te duur is geworden. Ko-VLtltjA. „Zo gij een geloof hadt als een mosterdzaadje, dan zoudt gij tot deze moerbei zeggen: Trek uw wortels uit en plant u in zee; en hij zou u ge hoorzamen."

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1