Uit het óneeumpwtadifó aan Vut d'iï&èïe HET WAS ALS „BLINDVLIEGEN" Minister Joekes over de spanning prijzen tussen lonen en 3{,a%te (g,o£f Vernietiging van auto SU Sltinceöö Mawta VRIJDAG 31 MAART 1950 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I towedstrijd, die op 9 April a.s. in Val d'Isère wordt gehouden. Uit Parijs gekomen Franse journalisten tonen wat zij kunnen om een pakkend ver haal te schrijven, zo mogelijk waar heidsgetrouw, over de Nederlandse Koninklijke Familie op vacantie en intussen zijn de figuren van de Ko ningin, de Prins en de Prinsesjes zelf met een verrekijker als kleine stipjes waar te nemen op de stijle bergen van de Haute Savoie. Het is hier anders dan in St. Anton, waar de Galzig als het ware bij het portaal van Hotel Post begint. Men moet in Val d'Isère minstens een kwartier lang met de ski's over de schouder lopen voor men de voet van de berg, waar de ski-lift begint, heeft be reikt. Meestal splitst de Koninklijke Familie en haar gezelschap zich in drie groepjes, die elk een bepaalde afdaling maken al naar gelang de energie voor die dag en de ski-capa citeiten. Vandaag zagen wij de Ko ningin met haar gezelschap naar bo ven gaan. maar het was geen geslo ten gezelschap, dat wij anderhalf uur later de laatste meters van het parcours zagen afleggen. Het was de Koningin geheel alleen, die alle skiërs ver achter zich had gelaten. Men was tegelijk de afdaling begon nen in een vrij dichte sneeuwstorm, Een speciale A.N.P.-verslaggever meldt ons d.d. 30 Maart uit Val dlsère: De banketbakker in Val d'Isère, die een drukke clandizie heeft, is be zig het Nederlandse wapen te copië- ren om er een pracht stuk suiker werk voor zijn étalage van te maken. Een vakgenoot van hem op 10 km. afstand, heeft zijn handen vol met een imposant bouwwerk van een taart, die hij de koningin wil aan bieden. De bibliothecaris van het dorp die in zijn vrije tijd wel eens foto's pleegt te maken, bij .voorkeur van artistieke onderwerpen, zou gaarne zien, dat de Koningin be schermvrouwe werd van de grote fo- A etherklanken ZATERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich- ten;8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gra mofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 A. cappela-koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Me dedelingen.. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho lick nieuws. 13.20 Gramofoonmu ziek. 13.50 Gemengd koor. 14.20 En gelse les. 14.40 Orkestkoor en solis ten. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Orkest en vocaal kwartet. 16.30 Muzikale causerie. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Koper kwartet. 18.15 journalistiek week overzicht. 18.25 Gesprekken. 19.00 Nieuws. 19.15 actualiteiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Piano voordracht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.43 Gevarieerd programma. 21.00 Orkestenparade. 21.30 „Kon tiki" radiofeulleton. 21.55 Amusementsmuziek. 22.25 Puzzle. 22.35 Indonesisch commentaar. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 2315-24 00 Radio phil- harmonisch orkest. HILVERSUM n 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19 30 VPRO. 20 00-24.00 VARA,. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtengymnas- tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws 8.18 Orgelspel. 8 45 Gramo foonmuziek. 10.CC Medische cause- rie.10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in continubedrijven. 11.40 Pianore cital. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Hawaiian-mu- ziek.. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Gramofoon muziek. 14.00 Koorzang. 14.20 Amu sementsmuziek. 14.50 Friese uitzen ding. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Amateuruitzending. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.30 Voor de kinderen. 18.00 Nieuws. 18.15 Disco-montage. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „Pas- separdut". causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara's Socia listisch commentaar. 22.00 Gramo foonmuziek. 22.15 „De kermis van Europa", hoorspel. 22.45 Accordeon- muziek. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gra mofoonmuziek. maar al spoedig bleek, dat de Ko ningin de anderen in snelheid verre de baas was. De Koningin wachtte dan steeds bij een bocht tot haar mede-skiërs haar hadden ingehaald doch tenslotte besloot ze de tocht al leen voort te zetten enarri veerde een half uur voor de tweede binnenkomende aan de voet van de berg. Het was geen eenvoudige tocht geweest, temidden der dwarrelende vlekken, die een waar gordijn om de berg legden, en de sneeuw was, voor al meer naar beneden, zeer los. Dit bleek echter voor onze Koningin geen bezwaar te zijn. Rustig wachtte zij een vol half uur tot de anderen eveneens de afdaling hadden vol tooid. Een tractor beloofde uitste kende diensten te zullen bewijzen om het gezelschap de laatste 100 meter, die geheel „vlak" zijn, over te trek ken. De Koningin „haakte" zich dan met de andere skiërs ook vast aan het rode wagentje met rubsbanden en zo gleed men zonder inspanning over de sneeuwtotdat de tractor er een meter diep in wegzakte en halsstarrig weigerde van positie te veranderen. Er bleef dus niets anders over dan te voet de tocht naar het hotel te vol brengen. Na de terugkomst in het hotel bestudeerde de Koningin een in de lounge opgehangen meters gro te kaart van de omgeving, waarop 10-tallen tochten zijn geprojecteerd. Toen de Prins tegen 5 uur, na een tocht met zijn Oostenrijkse gids. Rudi Matt, in het hotel terugkeerde zei de Koningin: „Het was in één woord heerlijk. Het was. hoe zal ik het zeg gen, als „blindvliegen". Eerste Kamer In de Eerste Kamer heeft gisteren de Minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, de gemaakte opmerkin gen beantwoord. Vier factoren hebben de stijging van de kosten van het levensonder houd voornamelijk teweeggebracht, aldus heeft minister Joekes in zijn rede betoogd. Er is in de laatste maanden een grote uitvoer geweest van enkele agrarische producten. Deze grote export is intussen alweer tot staan gekomen. Voorts vertoont zich in de eerste helft van het jaar altijd enige prijsstiiging ten gevolge van seizoensinvloeden Naast deze tijdelijke oorzaken moeten genoemd worden de devaluatie en de secun daire uitwerking van de loonsverho ging, die beide van blijvende bete kenis zijn. Met deze uiteenzetting verklaarde de minister de niet onbelangrijke prijsstijging, we'kp uit de cijfers van het C.B.S blijkt. De regering is zich bewust, zo zeide de bewindsman, dat met de grootste ernst gezocht moet worden n&ar middelen om de toege nomen spanning tussen lonen en prijzen te doen verminderen. De aangelegenheid is thans een punt van bespreking tussen de lonen- en prijzencommissie van de regering en de Stichting van de Arbeid. Sinds door de afneming van de schaarst® de prijsbeheersing voor een belangrijk deel werd opgeheven, zijn de prijzen toch niet geheel losgela ten. Ook nu nog wordt de prijsbewe ging door de overheid nauwkeurig gevolgd en voor zover nodig beïn vloed, zowel door subsidies als d«or het tegengaan van kunstmatige prijs opdrijving. De minister sloot zich volledig aan bij .de woorden van de heer Schip per, dat de overheid op sociaal ge bied rekenen moet met wat uit het vrije maatschappelijke leven voort komt Zij doet dit reeds in allerlei vormen. Juist om deze reden heeft de regering de 5 procent loonsver hoging niet aan het bedrijfsleven villen opleggen. Dat op korte termijn loonregelin gen vastgesteld zouden worden door uc bedrijfschappen, leek de minister niet waarschijnlijk. Ook de regering vraagt voor de vaststelling der lo nen een belangrijke verantwoorde lijkheid, de taak van de bedrijf schappen zal voorlopig slechts advi serend zijn. Een wettelijke regeling van de vacanties leek de minister niet eenvoudig. Deze zaak behoort vooralsnog bij de collectieve arbeids overeenkomsten geregeld te worden. Werkgelegenheid Het tweede onderdeel, waaraan de minister breedvoerige beschouwin gen wijdde, was de werkgelegen heid. De minister noemde met name de moeilijkheden in de sigarenindus- trie. De invoering van de wachtgeld en werkloosheidsverzekering op 1 Juli a.s. is zeer twijfelachtig gewor den. Dat krmt doordat de instelling van de bedrijfsverenigingen minder vlot is verlopen dan men zich ge dacht had. Bovendien heeft ook de organisatie van de verzekering van de landbouw tot moeilijkheden ge leid. De voorgenomen reorganisatie van de sociale verzekeringen za] begin nen met een herziening van de uit voering der verschillende verzeke ringen Het systeem van de nieuwe wet is, dat er enerzijds zijn vakbe drijfsverenigingen, terwijl het tech- r.isch-administratieve werk voor het merendeel der bedrijven verricht zal worden door een centraal admi nistratiekantoor. Als toporgaan denkt men zich een centrale sociale ver zekeringsraad. Wat de ouderdomsvoorziening be treft deelde de nrnister mede, dat een voorontwerp voor een ouder domswet op zijn departement ge reed gekomen is. De begroting werd z. h. st aan genomen. De communisten waren tegen. Na de begroting werd nog aan genomen het wetsontwerp tot ver hoging van de loongrens in de so ciale verzekeringen van 3750 tot 4500. De Eerste Kamer komt weer bijeen in de week na Pasen. De moeilijkheden met export van kaas uit ons land naar België, zijn besproken bij de onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de Benelux-landen, over een verdere vrijmaking Vah het handelsverkeer tussen de drie landen. Inmiidels is de heffing van een „taxe licence" door de Belgische regering tijdelijk opgeschort en de tussen bevoegde organen gevoerde besprekingen ge ven hoop op een spoedige meer duurzame oplossing van het vraag stuk, aldus wordt van officiële zijde in Den Haag meegedeeld. Tijdens de besprekingen heeft men tevens besloten, dat de vrije invoer van textielproducten uit België en Luxemburg in Nederland' per 1 April zal worden uitgebreid. Deze uitbreiding heeft onder meer be trekking op weefsels en garens van hennep, vlas en jute, alsmede op tri cotages en confectie van dames- en herenkleding, tapijten, huishoudelijk en tafellinnen, hoeden en petten. UIT DE INTERNATIONALE HOEDENDOOS Van Parijs via Rome en New York naar Londen Door alle tijden heen heeft de Pa- rijse mode-industrie bovenaan ge staan. Zegt Parijs: „de rokken wijd en lang", dan worden de rokken v/ijd en lang. Vaardigt Parijs het de creet uit, dat de rokken weer kort en nauw moeten zijn, dan wordt dit als een wet aanvaard. Evenzo is het met de hoeden. Parijs geeft de mo dellen aan, en de Amerikaanse, En gelse en Nederlandse industrieën volgen. Alleenzij volgen uit de verte. En daarmede prijzen wij ons gelukkig. De extra-vagantie van de Parijse toiletten en hoeden is bij 95 procent der vrouwen niet gewild, want bij het dagelijks gebruik geldt de stelregel: de mens is er niet voor de kleren, maar de kleren zijn er voor de mens. Toch waren er model len op de Parijse shows, die menig vrouwenhart door hun eenvoud en sierlijkheid van lijn, sneller deden kloppen, zoals de hoed links boven. Deze elegante, van wit stro ver vaardigde en met diamantjes ver sierde hoed, kreeg de minder ele gante naam van „vliegende schotels" omdat de. bol als het ware uit twee op elkaar liggende schotels bestaat Minder kostbaar, en meer geschikt voor de doorsnee vrouw, die niet we kelijks de kapper en de schoon heidssalon kan bezoeken, is de hoed rechts boven van het Romeinse mo dehuis „Schubert", tortelduif ge naamd. Dit fluwelen dopje is rijke lijk versierd met bontgekleurde bloe men en een voile in dezelfde kleur als de hoed. Met het hoedje links onder bewijst New York zijn onafhankelijkheid. De ontwerper Chanda noemde het de kleine rebel". Waarschijnlijk is die naam gekozen omdat de kleine, geheel van madeliefjes vervaardigde hoed, met de rood fluwelen strik: tegen alle huidige modebeelden in druist. Toch voimt het met de bij passende madeliefjesmof een zeer aantrekkelijk geheel. De Engelse modiste Simone Mir- man ontwierp het model „de pre cieuze", rechts onder. Hiervoor ge bruikte zij wit vilt, een blauwe voile en een wit met blauwe aigret te. Hoe verschillend deze vier model len ook zyn, zij kunnen stuk voor stuk de vrouw tot sieraad strekken, mits goed gekozen. Laat de „rebelse" vróuw zich niet wagen aan model .tortelduif", en de „precieuze" niet aan de „vliegende schotels". Wanneer men zich echter in een goed (wat niet wil zeggen dure!) hoedenzaak door de verkoopster laat adviseren, kan men verzekerd zijn met de juis te hoed het voorjaar tegemoet te I treden. BINNENLAND. Een prijs van 50.000 is geval len op lot no. 7211 in de 509 Staats loterij, vijfde klasse, achtste lijst. De prijs-aanduidingsvoorschrif- ten zijn nog steeds van kracht. Bij een onderzoek bleek, dat naleving veel te wensen overlaat. Er zal we derom scherpe controle op worden uitgeoefend (mededeling wnd. dir.- gen. Van de prijzen). Tot burgemeester van Den Helder is benoemd mr. G. Rehorst, burgemeester van Texel. Voor spaar- en pensioenfondsen is een algemene regeling op komst heeft minister Joekes in de Eerste Kamer medegedeld. Twee commuisUsche raadsle den, die in de Raad van Zaandam tumult maakten werden door de po litie uit de zaal gezet. Door het inslaan van een etala ge-ruit wist een dief zich te Apel- door meester te maken van enige tientallen horloges, ter waarde van 1000. De winkelier was niet ver zekerd. De voormalige remise van de paardentram in de 2e Leeghwate»-- straat te Amsterdam, waarin de N..V „Amsterdamse Draad en Verenindus trie" is gevestigd, is vrijwel uitge brand. BUITENLAND Nog 420 Duitse generaals bevin den zich in buitenlandse gevange nissen, meldt het Westduitse pers bureau D.P.A. Rusland heeft er na- ruurlijk het grootste deel van nl. 403. Het eiland Sein, voor de kust van Finisterre, heeft zich zelf tot „wereldgebied" verklaard. Wat dat precies betekent, weet niemand, maar het komt hierop neer, dat de 1328 inwoners geen belasting aan de Franse fiscus willen betalen. Ja. als je er zó vanaf komt.... Te Parijs is een tentoonstelling van nieuwe uitvindingen geopend. De nieuwste snufjes zijn o.a. een fiets met straalaandrijving, een uitschuif- bare matras voor groeiende kinderen een ijskast om mee te dragen en een soort parachute-hangmat voor trein reizigers, die er verticaal hangend in kunnen slapen! De Amerikaanse filmkomiek Bop Hope gaat binnenkort een mil- lioen dollar per jaar verdienen. Het contract ligt al klaar. Hij is er niet eens zo happig op, want onlangs -ver diende hij het peuleschilletje van 125.000 dollar in veertien dagen, door op te treden in een bioscoop op Broadway te New York. Garry Davis, de eerste wereld burger, is toch maar weer naar Ame rika teruggekeerd. Oost West, thuis best. RECHTZAKEN Van dronken autobestuurder Bij vonnis van de kantonrechter in Heerlen zal de personenauto van de chauffeur v. d. W. uit Heerlen, die terecht stond wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielwet, worden vernietigd. Tevens werd ver dachte veroordeeld tot één maand onvorwaardelijk en werd hem voor de duur van een half jaar het recht ontnomen een motorijtuig te bestu ren.. v. d. W. was in December van het vorig jaar achter het stuur van zijn auto aangetroffen in zó kennelijke staat van dronkenschap, dat de poli tie het nemen van een bloedproef overbodig achtte Nog geen twee jaar geleden had hij zich te verantwoor den voor eenzelfde misdrijf. De verdediger, mr. Spauwen uit Brussum, achtte de eis van de amb tenaar var het O. M.: vernietiging an de in beslag genomen a'- deze ,tijd van deviezenschaarste on verantwoord. De uitspraakluidde echter conform. WONDERDOKTER VOOR DE RECHTBANK Zelfs de vrouw van een der mi nisters zou voor J. kunnen getui gen; deze man is misschien straf baar, doch zeker niet strafwaardig, aldus pleitte de vcidediger van de Findhovense „wonderdokter" J. J., die wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde gisteren voor de kantonechter te Eindhoven moést verschijnen. Getuige deskun dige dr. P. Wesemael, was daar entegen van mening, dat in de prak tijk van J vroeg of laat ongelukken zouden gebeuren zoals trouwens in de gevallen van andere „wonder dokters" bewezen is. "Dr. van Wese mael zeide het werk van J niet te kennen, doch het feit, dat hij onbe voegd de geneeskunde uitoefende» was voor de insuecteur van de volksgezondheid reden genoeg om verdachte te blijven vervolgen. Hij noemde gevallen, waarin behande ling door ondeskundige magne'iseurs fatale gevolgen 'laüden. Do inspec teur van de volksgezondheid was van mening, dat J. geen gevaar voor de geneeskunde, maar wel voor de mensheid was. De kantonrechter merkte op, dat tot heden van de ziide van medici noch patiënten klachten tegen J. wa ren binnen«ekom'en, dat hij niemand helpt die niet onder doktersbehande ling staat, en dat hij niet de bedoe ling heeft zich te verrijken. De raads man van J. betoogde now, dat de pa rapsychologie een gevestigde weten schap is en dat ook medici veel met si'°**estie werken. De kantonrechter eicte een svmbo- lische straf van zes gulden of drie da«en hechtenis. Te«en dit vonnis is J. in hoger beroep gegaan. De 37 jarige tandtechnicus T. E. M. uit Rotterdam w.as bij de rechtbank te Rotterdam in aooèl gegaan van een vonnis van de katonrechter, waarbij hij was veroordeeld tot drie geldboe ten van honderd gulden ieder, subsi- dair vfjf en twintig dagen hechtenis voor iedere boete en verbeurdverkla ring van het instrumentarium, dat geschat werd op een waarde van on geveer 15.000 gulden, wegens het ver lenen van tandheelkundige bulo in 1949. zonder daartoe bevoegdheid te bezitten. De officier van justitie eiste bevesti ging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. ET MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 49) XVI. Drie namen waren er, welke Mort lake wist, van de lijst van verdach ten te kunnen schrappen die van professor Conway zijn dochter en juffrouw Spencer. Hij was half en half geneigd, den naam van Brian Brandon er aan toe te voegen waarom, wist hij eigenlijk zelf niet, en daarom wachtte hij bij nader in zien er toch maar even mee. Met dat al bleven er genoeg verdachten over: Vaughan Reilly en Sergius Pe- trakoff bovenaan, dan juffrouw Blac- kétt, Claude Reeves, Warrall Peers. Die twee laatsten vertrouwde hij ook voor geen cent, al hielden zij zich angstvallig achterbaks. Wie weet, dacht Algy grimmig, hoeveel meer log, die ik niet van uiterlijk of naam ken, 't op mijn leven voorzien hebben! In 't zelfde ogenblik schoot hem die van Frallins te binnen. Frallins! Al gy herinnerde zich 't twistgesprek tus sen Vaughan Reilly en Claude Ree ves, toen hij met Doris Conway in de reddingssloep zat. Reilly had tot Reeves gezegd, dat ze hem liever kwijt waren dan rijk, en Reeves' antwoord op die hatelijkheid luidde: „Dat zal Frallins uitmaken, niet jij! Frallins moest dus wel een hele piet in hun ogen zijn! Wie was hij en waar hing hij uit? Mortlake haalde de schouders op, terwijl hij wrang glimlachte. De omstandigheden zorg den er wel voor, dat zijn lijstje van verdachten niet te gauw uitgeput zou zijn! Toch kon hij tegen geen van allen iets steekhoudens inbrengen Redenen tot verdenking in over vloed, doch geen enkel vaststaand bewijs tot nog toe! Vaugihan Reilly en Sergius Petra- koff die twee moesten in ieder geval leidende geesten zijn. Van hen beschouwde Algy den Rus als verre weg de slimste; hij had zich althans 't minst bloot gegeven. Daardoor was hij ook zonder twijfel 't gevaar lijkst. Mortlake dacht terug aan zijn eerste ontmoeting met hem, toen al les er op wees, dat Petrakoff gestoord was in 't nasnuffelen van bagage, waar hij niets mee te maken had. Daarop volgde de aanslag met 't luchtpistool op 't sloependek, de dief stal van de revolver.. Voor al die dingen kon de Rus in aanmerking komen. Vaughan Reilly niet. Met den moord op juffrouw De war stond 't anders; inzake deze misdaad ontbrak Mortlake ieder houvast. Daarentegen deed 't drama in 't kantoor van den purser Petrakoff weer sterk op den voorgrond treden door den terug gevonden revolver. Algy twijfelde er niet aan, of de Rus was een mis dadiger, die voor niets terugdeinsde; en toch was zijn afkeer van hem lang niet zo groot, als die van Vaughan Reilly, den gluiperigen schurk, die er niets in zag, 't vertrouwen, door zijn werkgever in hem gesteld, te schande te maken. Mortlake kon geen weerstand bieden aan den aandrang, wat te gaan pra ten met iemand, van wie 'hij veron derstellen mocht, dat zij veel beter van den gang van zaken op de hoog te was dan hij zelf juffrouw Spen cer. Zij zat op haar oude plaats, aan 't schrijfbureautje in dokter Fisher's spreekkamer, en was alleen. Op een wenk van haar sloot Algy de deur. „Hoe is 't met Claude Reeves?" vroeg hij. „Alweer weg," antwoordde zij on verschillig. „Na een paar'uur was hij de gevolgen van de bedwelming te boven. Hij voelde zich nog wel slap. toen hij ging, maar voor 't diner is hij 't heertje weer. Een stuk of wat cocktails zullen 't nodige daartoe bij dragen. Hij is niet vies van een bor rel." „Vertelde u hem, wat gedurende zijn afwezigheid in zijn hut uitge spookt is?" „Ja. Ook, dat 't Vaughan Reilly ge weest was." De verpleegster nam een sigaret uit de lade van haar les senaar en stak haar op. „Hij scheen 't erg grappig te vinden. Reilly denkt erg pienter te zijn, zei hij lachend, maar ditmaal heeft hij er toch lelijk naast gegrepen." „Waar naast?" „U bent voor mij 't traditionele ty pe van een journalist, die vragen lan ceert en t antwoord meer of minder nauwkeurig op zijn blocnote noteert, maar zich niet de luxe permiteert, er een eigen oordeel op na te houden- Ik kan 't me begrijpen, 't Is wèl zo gemakkelijk, een ander iets te laten voorkauwen. Toevallig ben ik van die kracht niet." „Heb ik trouwens al lang gesnapt!" grijnsde Algy. „Wat een strop voor de journalistiek, dat ze geen juffrouw Spencer tot haar discipelen mag reke nen! Maar zouden we niet uitscheiden met elkaar op stang te jagen? We schieten er geen zier mee op!" Hij ging op, den rand van de tafen zitten, keek de verpleegster uitdagend aan. ,,'k Ben benieuwd, hoe groot 't sala ris is, dat u maandelijks trekt uit de geheime fondsen van Buitenlandse Zaken. En of Spencer uw werkelijke ia?m is." ,,'t Lam blaat niet onaardig," merk te de verpleegster koeltjes op. „U hebt voor uw doen verdienstelijk ge raden, mijnheer Mortlake. Puzzle eens verder; mischien boekt u nog een succesje. Alleen zou 'k u- op één ding attent willen maken als u tegen iedereen er zo maar uitflapt, wat u daareven voor den mond kwam, is mijn leven niet eens half zoveel meer waard als 't uwe. Iemand van de Intelligence Service op deze boot, en onder deze omstandigheden, is zijn hachje geen ogenblik zeker." „Daar behoefde u me niet voor te waarschuwen, verweet Algy haar. ,,'k Weet, wat juffrouw Dewar overko- mèn is, en dat behoedt me voor los lippigheid." „Wie weet, of 't lam tóch nog niet voorspoedig tot een schaap opgroeit!" zei juffrotfw Spencer na een kleine pauze. „Mogelijk heb 'k u iets te on billijk beoordeeld. Wat weet u van juffrouw Dewar?" „Niets," bekende Mortlake, „be halve, dat in een van haar koffers een lege enveloppe gevonden werd met de letters B. I. S. en uw naam er op. Daaruit heb ik 't een en ander gecombineerd. Of is de werkelij ke naam van juffrouw Dewar wellicht Spencer en leende u dien van haar?" „Haai werkelijke naam doet er niet toe. De mijne is inderdaad Spencer, als u 't weten wilt Eva Spencer. Juffrouw Dewar bracht dien brief aan boord van de Princess Marina, maar ze kreeg de gelegenheid niet, hem mij ter hand te stellen. „Waar is die brief gebleven? In de bagage van juffrouw Dewar werd hij niet gevonden, alleen de lege enveloppe. Waarom nam de moorde naar die ook niet mee?" ,,'k Ben -geen automaat, waar u 't vereiste muntstuk maar in hebt te gooien om prompt een antwoord op een vraag te krijgen, zei Eva Spencer spottend, ,,'k Moet het met vermoe dens doen, al geloof 'k niet, daarbij ver van de waarheid af te zijn. Zoudt u ook niet denken, dat de brief zich in 't bezit van den moordenaar van juffrouw Dewar bevindt? De lege en veloppe werd achtergelaten als een soort waarschuwing aan mijn adres. De dader begreep natuurlijk, dat juf frouw Dewar's bagage doorzocht zou worden, zo gauw de misdaad ontdekt was. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5