S)e Nederlands aandeel in het grote geheel Léon Blum overleden Ook Devèze niet geslaagd De erkenning van China Herhalings oefeningen ZONDAG 2 APRIL SPELDJESDAG Duitsland en de Raad van Europa Dalend verbruik Handlangers van Duitse troepen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VKIJUAO 31 MAAKT 1950 41ste JAARGANG No. 11943 Devèze houdt zich aan een stro-halm vast Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w.( f 1.40 p. mnd-, f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het Noord—Atlantische verdedigingsplan LJET FEIT, dat de chefs van staven van de landen van het Atlantische Pact zo spoedig tot overeenstemming zijn gekomen over het gemeen schappelijke verdedigingsplan, heeft een zeker optimisme gewekt over de verdere verwezenlijking van het plan. Men ziet in kringen van de conferentie echter niet de offers voorbij, die de landen zullen moeten brengen om hun bijdrage in het grote geheel te leveren. Vooral voor Frankrijk en Nederland zullen deze dïfers zeer zwaar zijn. Immers Frankrijk heeft zijn mili taire verplichtingen in Indo-China en Nederland voelt nog de gevolgen van zijn optreden in Indonesië. Door de uitgaven, welke Nederland heeft moeten doen en nog doet, is er wei nig beschikbaar gebleven om een be gin te maken met de opbouw van onze bijdrage in de Westeuropese defensie. Deze factoren, zo zegt men in Nederlandse legerkringen, heb ben het opstellen van een definitief defensieplan verhinderd. Men staat in Nederlandse kringen ter conferentie enigszins sceptisch tegenover de mogelijkheid van een Nederlandse militaire bijdrage in het Atlantische Pact Indien de regsring steun zou ver dienen aan de verdere ontwikkeling van industrieën, die producten zoals radar, radio en optische instrumen ten voortbrengen, zou men een afzet gebied kunnen vinden bij de andere partners van het Atlantische Pact. Van industriële zijde wil men echter eerst een duidelijk uitspraak van de regering over de steun die zij bereid is te geven. Deze moeilijkheden en problemen hebben begrip gevonden in de ver gadering van de militaire commis sie. Ter conferentie kan men echter ae opvatting bespeuren, dat Neder land moet tonen dat het ernst maakt met de opbouw, van een bijdrage in het gemeenschappelijke verdedi gingsplan, voordat het in aanrriër- king kan komen voor de steun, waar op gehoopt wordt. EEN MODERNE DIOGENES. Ter gelegenheid van het H. Jaar komen de pelgrims uit alle delen der wereld naar Rome. Rome raakt er aan gewend, allerlei figuren te zien, welke men niet dagelijks aan treft. Maar één ervan heeft toch op zien gebaard. Het is een pelgrim uit Normandië Jean Techillis, die als een moderne Diogenes zijn eigen huis meebracht. Hij maakte de bedevaart te voet en had al zijn bagage gebor gen in een ton, waarin hij zelf een bed had gebouwd. Deze ton had hij op vier wieltjes geplaatst, zodat hij haar als een wagentje op zijn reis kon voortduwen. Ook de Nederlandse pelgrims uit Tilburg, die de hele tocht naar Rome per fiets hebben afgelegd,, zijn in de Eeuwige Stad aangekomen. Oo"k de peddel aars hadden de aandacht der Romeinen. MOORD OP KATHOLIEK PRIESTER IN OOST-DUITSLAND. Een Katholiek priester, Paul Bartsch, pastoor van 't stadje Gran- see in de Sovjet-Russische zone van Duitsland, is enige dagen geleden vermoord. Leden der Volkspolitie ver klaarden, dat zij zijn lijk ongeveer 7 kilometer van zijn woning verwij derd hebben gevonden. Het lichaam droeg de sporen van talrijke messte ken. Het rijwiel het polshorloge en de actentas van de vermoorde wa ren verdwenen, maar de beurs met een bedrag aan Oostmarken was nog aanwezig. EINDELIJK TOEGELATEN Vrijdagochtend hebben vertegen- yoordigers van het hoge commissari aat zeven Nederlandse arrestanten in de gevangenis op Glodok, onder wie de heren Ozinga Hitman, Breekland en Jiskoot, bezocht. GEEN PARACHUTISTEN Nederland krijgt geen parachutis ten, meldt het Nieuws v. d. Dag. Het Canadese aanbod, om ook Ne derlanders aan hun scholen tot para chutisten op te leiden, heeft de Ne derlandse regering, naar het blad van gezaghebbende zijde verneemt, van de hand gewezen. De reden, hiervan is, dat aan de Nederlandse strijdkrachten in het bestek van de collectieve defensie der twaalf Na- to-landen een zo uitgesproken ver- ig^nde taak is toebedeeld, dat aan parachutisten geen behoefte be staat. MüNCHEN PROTESTEERDE. De onbegrijpelijke vrijspraak van de beide vroegere leiders der Gesta po te München, die erkend hadden zich aan zware oorlogsmisdrijven te hebben schuldig gemaakt, heeft ook onder de Duitsers hevige beroering verwekt. In de Beierse hoofdstad hielden de vakbonden een demon stratie, waarbij ruim 2000 mensen te gen het votum van de jury protes teerden. Na afloop van de protest vergadering kwam het tot ernstige botsingen met de politie, omdat een groot gedeelte der demonstranten een tocht door de stad trachtten te formeren. Inmiddels heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy de dos siers van het proces tegen de beide oorlogsmisdadigers opgevraagd. HET KONINKLIJK GEZIN TE VAL D'ISèRE Bij aankomst te Val a'Isère. waar de koninklijke familie de vacantie gaat doorbrengen, wer- Léon Blum, de leider der Franse socialisten, is gisteren op 78-jarige leeftijd in zijn landhuis bij Versail les overleden. Hij was in Mei van het vorige jaar ernstig ziek geworden en heeft twee operaties ondergaan. Toch is zijn dood gisteren nog on\erwacht gekomen. Hij leefde de laatste tijd teruggetrokken en schreef alleen nog veel in het blad van de socialis tische partij Le Populaire. Van dit blad werd hij in 1921 directeur. Blum was de eerste Joodse en so cialistische premier van Frankrijk. Hij heeft deze functie drie maal be kleed. In 1941 is hij na een proces te Vichy in een Duits concentratiekamp gevangen gezet. Na de bevrijding vervulde hij het premierschap in de voorlopige Franse regering. Behalve politicus was Léon Blum ook literatuurkenner. Hij heeft o.a. een studie over Standhal geschreven. Nog eenmaal naar koning Leopold ^\P EEN PERSCONFERENTIE heeft de Belgische liberale kabinetsfor mateur Albert Devèze de journalisten gistermiddag medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een formule te vinden, die aannemelijk was voor de drie traditionele politieke partijen ter- oplossing van de "ko ningskwestie in nationale zin. De op lossing, die Qevèze voorstond, was bijeenroepen van de Kamers in gemeenschappelijke vergadering ter opheffing-van het regentschap, de terugkeer van de koning en de troon rede' voor het parlement Hierna had de vorst in het belang van de so ciale orde en de eenheid in het land moeten aftreden ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Dit voorstel is, aldus Devèze, echter afgestuit op de onverzoenlijke houding der C.V.P. Onder deze omstandigheden was De vèze van plan geweest Donderdagmiddag de prins-regent te verzoeken hem te ontslaan van zijn opdracht. Daar het bestuur van de liberale partij evenwel die* weps heeft uitge sproken dat hij zich in verbinding zou stellen met de koning, heeft de prins-regent hem verzocht zijn taak na de conferentie van Den Haag voert te zetten. Met betrekking tot een eventuele ontbinding van het parlement ver klaarde de heer Devèze nog. dat hij in de loop van zijn besprekingen de overtuiging had gekregen, dat hier door geen enkele wijziging in de problemen zou worden gebracht. De partijen zijn verdeeld over de oppor tuniteit van een ontbinding der Ka mers en op deze basis had ik niet de politieke steun kunnen krijgen van een regering, die voor het par lement had kunnen verschijnen. In politieke kringen te Brussel heeft het aanblijven van Devèze als kabinetsformateur enige verbazing gewekt, aangezien men er in het al gemeen rekening mede hield, dat hij zijn taak definitief zou opgeven. Men onthoudt zich in dit stadium nog van commentaar op de nieuw geschapen situatie en wacht af, wat het antwoord van koning Leopold zal zijn op het verzoek van Devèze om audiëntie. VLAMINGEN EN WALEN IN BELGIË den H.M. Koningin Juliana bloemen aangeboden door het 5-jarige doch tertje van de plaatselijke banket bakker, Josiane Collins, en het 4- jarige neefje van de hoteleigenaar. K.V.P. stelt vragen Mej. dr M. A. M. Klompé lid van de Tweede Kamerfractie der KVP heeft tot de minister van Buiten landse Zaken schriftelijk vragen ge richt over de erkenning de jure van de Chinese Volksrepubliek. In de eerste plaats wenst mej. Klompé te weten op welke gronden deze erkening steunt! Verder vraagt zij, of over deze zaak overleg is ge pleegd met de Verenigde Staten van Indonesië als Unie-partner en wat de uitkomst van dat overleg is ge weest. Tevens verzoekt zij de minis ter mee te delen, of ook de Overzee se Rijksdelen (Suriname en de Ne derlandse Antillen) zijn geraad pleegd. E V. C. -CONTRIBUTIE, BESTEMD VOOR „DE WAARHEID" Een groot deel van de E. V. C.-con- tributie wordt gebruikt voor het uit geven van „De Waarheid", aldus is op een desbetreffende vraag van de ANTB, Bond van employé's in het theaterbedrijf medegedeeld. De meer derheid van de vergadering, aldus meldt het ANP uit Rotterdam, kon zich hiermee niet verenigen en men besloot uit de E. V. C te treden. Twee Nederlandse soldaten, W. K. en H. H., zijn dezer dagen bij Aruba tijdens het baden in zee verdron ken. Geen van beiden konden zij be hoorlijk zwemmen. Zij waren pas onlangs met de „Stuyvesant" in de West aangekomen. Nog dit jaar Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, in 1950 'herhalings oefeningen te doen houden. Hier voor zullen dan in aanmerking ko men de gewone dienstpichtigen der Landmacht, behorende tot de door de minister van Oorlog aan te wijzen 71 infanteriecorpsen en drie trans portcompagnieën. De duur dezer herhalingsoefenin gen zal belopen 16 dagen voor de compagnies-administrateurs, negen dagen voor het overige administra tief personeel, zes dagen voor dienst plichtige onder-officieren, niet val lende onder eerstgenoemde groepen alsmede voor dienstplichtigen, die te vens kwartiermeester zijn, en vier dagen voor de overige dienstplichti gen. In afwijking van de voorheen ge bruikelijke gang van zaken zal de oproep niet meer uitgaan van de bur gemeester, maar van de door de mi nister van Oorlog aan te wijzen commandanten. Voor de verzending en adressering der oproepen zullen echter de gemeentesecretarieën inge schakeld blijven. Het betreft hier een mobilisatie oefening. waaraan omstreeks 10.000 man zullen deelnemen. De korte tijd van opkomst zal geen tijd laten voor uitgebreide militaire oefeningen. Ook zij, die in Indonesië gediend heb ben en vallen onder bovengenoem de categorieën, komen voor deze oefeningen in aanmerking, zoals b.v. de dienstplichtigen uit de O.V.W. bataljons. KOFFIEPRIJS GAAT OMHOOG. Naar de Kruidenier mededeelt, zal de op 21 April aan te wijzen bon de laatste zijn op welke men koffie te- gen de thans geldende prijs kan krij- i gen. Na 21 April zal de koffieprijs j „vrij drastisch" worden verhoogd. Met hoevel echter is nog niet be kend. Gisterenmiddag hebben de Ameri kaanse minister van defensie L. A. Johnson en de Amerikaanse Ambas sadeur Selden Chaoin een onoffic- cieel bezoek gebracht .aan de bollen streek. GEEN AUDIëNTIE. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 4 April geen audiën tie verlenen. Katholiek Thuisfront W.-Duitsland en Saargebied uitgenodigd "W7EST-DUITSLAND en het Saargebied worden uitgenodigd toe te tre den tot de consultatieve Assemblée van de Raad van Europa. Dit was het eerste besluit dat de Europese Raad van ministers gistermiddag in Straatsburg nam. West-Duitsland en het Saargebied kunnen geen vol ledig lid worden van de Raad van Europa omdat zij wettelijk niet geheel souverein zijn. Ze zijn daarom uitgesloten van de Raad van ministers. Zij kunnen echter een volledige afvaardiging naar de Assemblée zenden en hun afgevaardigde hebben stemrecht. Duitsland zal, als het de uitnodi ging aanvaardt, waarschynlijk achttien afgevaardigden naar de consul tatieve Assemblée mogen zenden. De Franse minister van buiten landse zaken, Schuman, zei na afloop van de vergadering in de officiële verklaring dat er geen bijzondere voorwaarden zullen worden verbon den aan de toelating van Duitsland en de Saar. Zij moeten natuurlijk zo als alle andere landen de statuten van de Raad van Europa erkennen. Minister Schuman verzekerde, dat Adenauer zelf ook geen voorwaar den had gesteld voor Duitslands toe treding. Hij had alleen drie vragen gesteld. Bericht was dat West-Duits land had laten weten niet te zullen toetredén als het geen waarnemer mocht zenden naar de Raad van mi nisters. De bezettingsmogendheden hebben echter geantwoord, dat daar voor de tijd nog niet rijp was. Het statuut van de Raad maakt het bo vendien onmogelijk. De kanselier van West-Duitsland, dr Konrad Adenauer, verklaarde gis teravond, dat hij de partijen wilde raadplegen alvorens een besluit te nemen. Hij zal de kwestie Vrijdag op een kabinetsvergadering bespre ken. De leider van de Westduitse so cialisten dr Kurt Schumacher, heeft verklaard, de toetreding van West- Duitsland tot de Raad van Europa te zullen bestrijden zolang de kans bestaat, dat het Saargebied als niet- stemgerechtigd lid toetreedt. De Raad van ministers aanvaardde vandaag een voorstel van Bevin om een contactcommissie in te stellen, die tot taak heeft, de (slechte) be trekkingen met de Assemblée te ver beteren. In Straatsburg heeft men de in druk dat de commissie niets waard zal zijn als de ministers niet beslui ten haar enige macht te geven. De vergadering van de Raad van ministers werd vanmiddag voor een half uur opgeschort toen het bericht van Blum's dood binnenkwam. Ondanks ophefling rantsoenering In het zesde verslag van de Neder landse regering over de werking van het Economisch Herstelprogram ma, behandelende de periode van October tot en met December 1949 wordt er op gewezen, dat de verla ging der uitgaven voor de con sumptie zich ook in 1949 heeft door gezet, ondanks het feit dat de rant soenering is opgeheven. Met het ver beteren van de algemene voorzie ningspositie in Nederland wendt het publiek, aldus het verslag, zijn mid delen blijkbaar meer aan ter voldoe ning van zijn behoefte aan gebruiks goederen dan aanvoedingsmiddelen van een luxe karakter. Met uitzon dering van de omzetten in tabaksfa brikaten, zijn de omzetten voor goe deren met een luxe karakter, zoals chocola, suikerwerken, alcoholhou dende en alcoholvrije dranken lager dan in 1948. De omzetten in de tex- tiél daarentegen stegen. Van bevoeg de zijde werd d'1 afnemende con sumptie verheugend genoemd, omdat een stijging daarvan Nederland op zt-ergrote kosten zou jagen. EINDE MARGARINE-OORLOG? Waarschijnlijk eindigt op 31 Mei de in vele plaatsen woedende marga rine-oorlog. Op deze dag loopt na melijk de overeenkomst tussen de margarinefabrikanten over de pro ductie af aldus de „Volkskr." Een nieuwe regeling met bindende voor schriften is in voorbereiding. Waarschijnlijk zal margarine zon der vitamine 30 cent en met vitaipine 34 cent gaan kosten. Als de Rege- de subsidie op de margarine laat vallen, wat niet onwaarschijnlijk is, zullen deze prijzen stijgen. Het klimaat om bindende regelin gen te treffen, is momenteel gunstig: fabrikanten alleen al heeft de mar garine-oorlog in 14 dagen 200 dui zend gulden gekost. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN PER 1 MEI GEëINDIGD. De minister van Economische Za ken, heeft na de adviescommissie voor'de huisbrandvoorziening te heb ben gehoord, besloten de distributie en de rantsoenering van vaste brandstoffen voor huisbrand met in gang van 1 Mei 1950 te beeindigen. Bij de bezetting Drie gewezen Nederlandse N.S.B.- ers, aan wie ten laste gelegd is dat zij de Duitsers hadden geholpen bij de opmars naar de Nederlandse grens op 9 en 10 Mei 1940, hadden zich gisteren voor de bijzondere strafkamer van de Utrechtse recht bank te verantwoorden. Het waren de Haarlemmer M. v. H., de uit Dus- seldorp afkomstige H. E. en de Lei- denaar J. D. De door hen in oorlogstijd gespeel de rol was verschillend, maar op één punt kwam hun situatie overeen, n.l. dat zij alle drie in 1939, begin 1940 in Duitsland een militaire op leiding hadden gekregen in een Duits kamp, waar speciale troepen werden opgeleid voor de aanstaande inval in Nederland. H. en E. zouden, naar zij verklaar den, een kadercursus volgen voor de Nederlandse W.A. D. was in Maart 1940 naar Duits land gegaan voor een z.g. sportop- leiding. Ten slotte geraakten zij alle drie ten gevolge van het verraad van Herdtmann en Kohier (ambte naren van het Nederlands conculaat te Dusseldorp) verzeild in bovenbe doeld opleidingskamp. Evenals een groot aantal andere NSB-ers in totaal ongeveer 150 namen zij deel aan de opmars der Duitsers tegen Nederland in de nacht van 9 op 10 Mei 1940, waarbij zij als gidsen en handlangers van de Duit sers dienden. Dit gaven de verdach ten ter zitting toe. V. H. had een belangrijk aandeel gehad in de overval op de spoorweg brug bij Gennep. E. nam deel aan de mislukte aanslag op de brug bij Maastricht, en D. fungeerde in de Meidapen van 1940 als koerier voor de Duitsers in de streek gelegen tus sen Gennep en Malden. Tegen V. H.. die voortvluchtig is, eiste de officier van justitie levens- Lange gevangenisst .af, tegen E. 20 jaar met aftrek van voorarrest en togen D. 16 jaar met aftrek. In bei de laatste gevallen werd ontzetting eeëist van de burgerrechten voor de duur van het leven. De uitspraak in deze drie zaken werd bepaald op 7 April. HARRY LIME-MOTIEF KLONK OP HET VLIEGVELD „IDLEWILD" De twee stewardessen van de American Overseas Airlines, Shirley Freihage (links) en Marion Petrock smaakten het genoegen het Harry- Lime-motief, overal ter wereld be kend geworden door de film „De derde man", voorgespeeld te krijgen door de componist, Anton Karas, zelf. Dit gebeurde op het vliegveld „Id- lewild" bij New York, waar Anton Karas met citer, uit Londen arriveer de. Kawettje.... „Zo zult ge bidden: .En vergeef ons onze schuld, op dezelfde manier als wij aan anderen hun schuld ver geven".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1