S)e CeixióeSoii^cmt Politiek in de Marshall-hulp ECA-hulp aan Londen gestopt Cherbourg is bereid te lossen Wapenstilstand van drie dagen Leeuwentemmer gedood Brand in goederenloods Smokkel-tunnel onder de grens gegraven Optimisme ter Unie-conferentie DONDERDAG 30 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11942 Directeur: C. M. V. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Het tweede deel van de taak van de commissie voor Irian der Unie conferentie is het regelen van prac- tische vraagstukken betreffende de Ihdonesisohe ambtenaren, die uit Irian vertrokken, en dergelijke aan gelegenheden. Hiermede zou van daag begonnen worden. De militaire commissie is gereed met haar werk inzake de militaire missie Deze zal worden gekozen uit personen van leger en vloot, die thans nog in Indonesië vertoeven. De regering der R.I.S heeft voorts informeel minister Lieftinck bena derd over een Nederlandse lening De besprekingen hierover zijn in ver gevorderd stadium. Naar de corres pondent van het ANP meent te we ten, is het de bedoeling, dat een le ning van 300 millioen gulden ver strekt wordt. De kwestie van de Nederlandse ambtenaren zou vandaag besproken worden. De afgelopen dagen heeft de Nederlandse delegatie uitvoerig vertegenwoordigérs van de Neder landse ambtenaren, in dienst bij de R.I.S. gehoord. De culturele proble men zijn slechts zeer algemeen be sproken, aangezien met de bijzonder heden der vraagstukken gewacht wordt tot de komst van minister Rut ten in de volgende maand. Zaterdagmiddag zal, naar ver wacht wordt, de slotvergadering van de conferentie worden gehouden, waarna de ministers van Maarsevgen en Lieftinck Zondag naar Neder- Zonderlinge inmenging inzake Ierland Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft voorlopig met 99 tegen 66 stemmen besloten de Mar shallhulp aan Engeland stop te zet ten, zolang de verdeling van Ierland voortduurt. Dit is de uitslag van een voorlopige hoofdelijke stemming, die later nog door een definitieve stem ming moet worden bevestigd. Hierbij zij aangetekend, dat de be slissingen van het Huis van Afge vaardigden nog de instemming van de Senaat moei verwerven, hetgeen met betrekking tot dit besluit uiterst dubieus is. De Franse Nationale Vergadering heeft hedenochtend vroeg een com munistische motie, om de socialisti sche ex-ministers Mooh; Gouin en Pineau in staat van beschuldiging te stellen, met 186 tegen 160 stemmen verworpen. Volgens de communisten waren de drie oud-ministers in de jaren tus sen 1945 en 1947 betrokken geweest bij een zwarte handel in wijn. Een incident gebeurde tijdens de stemming, toen Gouin in de wandel gangen de communistische afgevaar digde Gros bij zijn das vastgreep. Gros gaf Gouin daarop een klap om de oren. Een vechtpartij volgde tot dat beide tegenstanders door de bo den uiteen Werden gehaald. Bonn weldra in Raad v. Europa De Westeuropese ministers van Buitenlandse Zaken van dertien Westeuropese landen komen vandaag in Straatsburg bijeen om te beslissen over het belangrijkste punt van de agenda van het ministerieel comité van de Raad van Europa: de toela ting van de Westduitse bondsrepu bliek. De verwachting is dat het vraag stuk van de toetreding van West- Duitsland op deze vergadering van het ministerieel comité zal worden afgehandeld. Gaat alles naar wens, dan kan Duitsland vertegenwoordigd zijn op de zomerzitting van de con sultatieve Assemblée van de Raad, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, die verder mededeelde, dat het Saargebied waarschijnlijk zeer kort, nadat de toetreding van West- Duitsland een feit zou zijn gewor- aen eveneens tot de'Raad zal toe treden. land reizen, terwijl de ministers Goetzen en van den Brink nog enkele dagen blijven en waarschijnlijk eni ge ondernemingen in Oost-Java zul len bezoeken. De officiële resultaten der conferentie zullen pas Zaterdag na het förrhaliseren door de slotver gadering worden bekendgemaakt. De Amerikaanse wapenzendingen De havenwerkers van Cherbourg, op wie de communisten sinds maan den tevergeefs druk uitoefenden om ze in de sabotage van het Ameri kaanse legermateriaal te betrekken, hebben gisteren een delegatie naab Parijs gestuurd, om er bij de betref fende ministeries op aan te dringen him haven bij de lossing van het mi litaire materiaal vooral niet uit te schakelen. Ze verklaren zich bereid ieder schip te lossen, ongeacht de haven van afvaart of de aard van de lading. Door deze stap hebben de mannen van Cherbourg voorgoed een einde gemaakt aan de illusies, die de C.G.T. nog omtrent hun hou ding mocht koesteren. BELGIë KRIJGT Z'N WAPENS De wapenzendingen naar België zullen niet vertraagd worden, zo heeft een woordvoerder van de Bel gische regering gisteravond bekend gemaakt. De door België en Amerika ge sloten bilaterale overeenkomst voor het militaire hulpprogramma zal binnen enkele dagen worden gete kend door het Belgische staatshoofd prins-regent Karei. Het parlement zou het verdrag la ter goedkeuren, wanneer het door de nieuwe regering bijeengeroepen wordt. Intussen zou de verzending van de wapens wettig zijn. Devèze eerst naar Den Haag Een driedaagse „wapenstilstand" in de Belgische constitutionele crisis is vandaag begonnen, nu de forma teur Albert Devèze naar Den Haag is vertrokken om zijn land te ver tegenwoordigen bij de defensiebe- :prekingen van het Atlantische Pact. Alhoewel Devèze aanvankelijk had verklaard pas Donderdagavond enig concreet resultaat over zijn bespre kingen te kunnen meedelen, heeft hij gisteren verklaard, dat er zo goed als geen kans bestaat op de vorming van een nieuw kabinet op basis van de formule van „nationa le eendracht", waarop hij zijn pogin gen wilde baseren. Hij zou zijn con sultaties echter Zondag bij zijn terug keer in België weer opvatten. EISENHOWER ACHT SPOEDIGE RUSSISCHE AGRESSIE ONWAARSCHIJNLIJK Generaal Eisenhower, de geallieer de opperbevelhebber in Europa tij dens de oorlog, verklaarde heden te Washington, dat „de Russen te lo gisch en te verstandig zijn om op dit ogenblik een oorlog te beginnen" Eisenhower vermocht in de nabije toekomst niets te zien, dat Rusland tot agressie zou kunnen leiden, „be halve een wanhopige situatie aan de grenzen of binnenlandse moeilijk heden". Hij beval geen radicale herziening van de begrote defensie-uitgaven aan. De generaal verklaarde, dat de Russen zich er van bewust zijn, dat een oorlog niet lichtvaardig, kan worden begonnen. Rusland, heeft in de jongste oorlog grote schade gele den en zijn staalproductie is slechts een fractie van die der Verenigde Staten. KONINKLIJKE FAMILIE IN GE NEVE AANGEKOMEN H.M. Ko ningin Juliana, Z.K.H. Prins Bern- hard en de twee oudste prinsesjes zijn gistermorgen per vliegtuig van Schiphol vertrokken voor een va- cantie in de Franse wintersportplaats Vald'Isère. De Koninklijke familie bij *aan- komst op het vliegveld van Genève in gesprek met de commandant van het vliegtuig, de heer Eilers. Kardinaal Josëf Mindszenty, prins primaat van Hongarije, die sedert 27 December 1948 door de commu nistische Hongaarse autoriteiten wordt gevangen gehouden, is giste ren 58 jaar geworden. Kardinaal Mindszenty verblijft momenteel waarschijnlijk in de ziekenzaal van een gevangenis in Boedapest. Over zijn gezondheidstoestand zijn geen juiste gegevens bekend. Gevreesd wordt, dat deze zeer veel te wensen overlaat. Welkom, Westerling In het vreemdelingen legioen „Westerling zou in het Franse Vreemdelingenlegioen ongetwij field een goed figuur slaan". Dit verklaar de gisteren een der hoofdofficieren van dat legioen in Saigon naar aan leiding van geruchten, dat Wester ling1 na zijn eventuele vrijlating in Singapore een verbintenis met het Franse koloniale leger zou willen aangaan „Als zich hierbij geen in ternationale complicaties voordoen, kan Westerling zich met zo'n verzoek wenden tot het Franse consulaat in Singapore", voegde de Franse zegs man hieraan toe. TIJDENS CIRCUS VOORSTELLING Dodelijk verschrikte kinderen en vrouwen 'hebben Dinsdag tijdens een circusvoorstelling in het Britse stad je Evesham mosten zien, hoe een leeuw zijn temmer aanviel, neersloeg en na een korte worsteling in de kooi sleepte. Daar wisten ijlings toegescho ten clowns de man te bevrijden, maar hij stierf enige ogenblikken later Twee leeuwinnen, die ook in de kooi aanwezig waren, bleven volkomen rustig. De voorstelling was rustig verlo pen; De leeuwen hadden hun kunst jes gedaan'en terwijl de Indiër Swa mi, voor 'het applaus boog, gingen de twee leeuwinnen, zoals gewoonlijk, weer in de kooi. De vijf jarige leeuw Leo maakte echter van de fractie van een seconde, dat Swami niet op hem lette, gebruik door boven op hem te springen. De temmer, slechts gewapend met een zweep, vocht een ogenblik ver woed met het roofdier, dat er echter in slaagde hem te overmeesteren en hem in de kooi te slepen, waar hij grommend boven op 'het lichaam van de dompteur bleef staan. Het publiek, dat een ogenblik dacht, dat de sprong van de leeuw bij de voorstelling hoorde, was een mo ment stil. Maar spoedig barste er een '""'d geschreeuw los. Kinderen en vrouwen vielen flauw, clowns scho en met losse patronen om de leeuw te verschrikken, en door de luidspre- 2r maande iemand het publiek kalm te blijven. De leeuwinnen lieten zich weldra kalm uit de kooi jagen, maar de woe dende leeuw Leo liet zijn prooi slechts los, nadat een clown hem met een vork te lijf ging. Enige verpleegsters uit het publiek verleenden de domp teur Swami de eerste hulp, maar hij overleed spoedig. Dit was de weede keer dat Leo zijn temmer aanviel. De eerste keer sprong hij op de temmer toen deze uitgleed, maar het geschreeuw van het publiek verschrikte hem en Swami bleef on gedeerd. In de avondvoorstelling traden de leeuwen niet meer op. Volgens een pólitie-autoriteit zal de leeuw waar schijnlijk worden afgemaakt. Ook een goederentrein vernield Vanochtend even na half 5 brak brand uit in de goederenloods op het Bredase stationsemplacement. Bin nen enkele minuten stond de hele loods, die vol was met allerlei goe deren, in lichter laaie. De Bredase brandweer was zeer spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat de loods tot de grond toe afbrandde. Ook enkele vracht- autos van Van Gend en Loos gingen in vlammen op, evenals een goede rentrein, die naast de loods stond. De eléctrische geleidingsdraden, die vlak langs de loods hingen, smolten door. Te voren was echter de stroom reeds uitgeschakeld. Ernstige ongelukken kwamen bij het blussen niet vooi. Alleen werd een der spoorwegemployé's in het been getroffen door een scherf van een exploderende zuurstoffies. De schade moet zeer groot zijn. Omtrent de oorzaak van de brand is nog nieits met zekerheid bekend. Aanvankelijk lag op beide sporen het treinverkeer stil. De treinenloop is nu weer nor maal. HULP AAN GEREPATRIEERDEN. In het belang van het nog steeds toenemende aantal hier te lande ver blijvende „evacué's" uit Indonesië, hebben de stichtingsbesturen van Nederland helpt Indië" en van „Pe. lita" besloten tot samenwerking. Ge lijk bekend, houden beide organisa ties zich, zij het op verschillende wijze, mede bezig met het lot dezer slachtoffers van oorlog en Japanse bezetting Bedde stichtingen behou den wel haar zelfstandigheid, en zul len ieder op eigen terrein werkzaam blijven. NEDERLANDSS DRIEHOEKS- HANDEL IN IERSE WOL? In het Ierse parlement zijn de mi nister-president en de minister van landbouw geïnterpelleerd over de toenemende uitvoer van Ierse wol naar Nederland en de concurrentie, die veroorzaakt wordt door de ver koop van deze wol in de Ver. Staten door de Nederlanders. Volgens de interpellant kopen de Nederlanders deze wol aan te gen ponden, die verkregen kun nen worden tegen een lagere wisselkoers dan de officiële en verkopen zij de Ierse wol weer in de Ver. Staten tegen lagere prijzen dan Ierland vraagt. De Ierse minister van landbouw heetoegegeven, dat in sommige ge vallen Ierse wol in de Ver. Staten tegen zeer lage prijzen is verkocht. Hij zeide echter niet te weten of zulks te wijten is aan het feit, dat de Nederlanders voor hun aankopen ge bruik maken van goedkope ponden. DE „BERKEL" BREEKT IN STUKKEN Het Nederlandse motorschip „Ber- kel" dat in Januari ongeveer 250 ki lometer ten Noorden van Stockholm bij Soderham aan de grond liep en in de winter niet vlot gebracht kon worden, breekt op het ogenblik in stukken. De voorsteven is ongeveer een H meter gezonden en de druk van het ijs heeft he tschip zodanig klem gezet, dat een lek is ontstaan. Het ijs heeft ook het dek zwaar be schadigd. Men verwacht, dat een sleepboot het in de winter onder broken reddingswerk zal hervatten. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 032 p. w.; f 1.40 p. mud.» 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Nieuw-Guinea naar speciale commissie J^E SPECIALE correspondent van h et A.N.P. verneemt, dat de optimis tische geluiden ten aanzien van de gang van zaken op de Unieconfe rentie aanhouden. De commissie voor Irian is gereed met het eerste en belangrijkste dee] harer werkzaamheden. Overeengekomen werd, dat een commissie van zes personen zal worden gevormd, die drie maanden de tijd krijgt het vraagstuk-Irian te bestuderen. Daarna zal zij bij de beide regeringen een rapport indienen, De regeringen krijgen tot Sep tember gelegenheid dit rapport te bestuderen, waarna ofwel wederom een algemene Unie-conferentie ofwel een speciale conferentie voor Irian bijeenkomt. In de Nieuwstraat te Kerkrade, die precies langs de Nederlands Duitse grens loopt, slietten arbeiders bij de aanleg van de nieuwe gaslei ding op een kleine tunnel. Deze was door smokkelaars onder de straat door gegraven. De tunnel was nog niet geheel voltooid. De gravers waren gevor derd tot aan het trottoir aan de Ne derlandse kant van de straat. Men weet dus niet, waar hij op Neder lands gebied zou uitmonden. De straat is ter plaatse nl. bebouwd met een rij huizen. Men heeft echter wel kunnen vaststellen, waar op Duits gebied het beginpunt ligt. Een arbeider en een douanöbeamb- Narcissen bloeien Met het zachte weer van de laat ste dagen komen de Narcissen flink in bloei. Voorts ziet men veldjes fleurige tulipa's. De oranje crocus is reeds voor een groot deel verdwenen, doch er zijn nog vele velden paarse, in alle tin ten van lichtlila tot donker purper. Op Zaterdag en Zondag zullen er reeds stoptreinen rijden. ROUTE'S DOOR DE BOLLENVELDEN te kropen daartoe door de tunnel heen. Zij kwamen ongeveer 79 me ter verder uit in een droge put, die zich in de schuur op het erf van een Duits buis bevindt. De tunnel is on geveer 60 cm. hoog en even breed. Hij ligt een meter onder het wegdek en de wanden zijn gestut met plan ken. De smokkelaars hebben de weg- gegraven grond deels onderin <ie put gestort, de rest moeten zij met vrachtwagens hebben weggebracht. Enige lijd geleden was het een Duitse douane reeds opgevallen, dat daar een vrachtauto reed met leem en zand beladen, waarvan de her komst niet 'duidelijk was. In de tunnel heeft men o.a. een schop, enkele troffels en een lamp gevonden, welke laatste in Duitsland op het electrische net was aangeslo ten. Ook vond men er een kleine hou ten slede, waarmede klaarblijkelijk de grond werd weggevoerd. Men acht het niet onmogelijk dat de smokkelaars van plan waren in de tunnel een soort kabelbaan aan te leggen, waarlangs zij hun smokkel waar zonder veel moeite onder de grens zouden hebben kunnen door trekken. Vogelpest verspreidt zich Onvoorzichtige kooplieden Ondanks het verbod om pluimvee te verhandelen hebben op het Pijn- ackerplein te Rotterdam, waar Dins dag de pluimveemarkt wordt gehou den, kooplieden in kippen toch ge tracht zaken te doen. Zij wilden de handel van het plein naar omliggen de pakhuizen verplaatsen, maar de politie heeft daar een stokje voor ge stoken. In een pakhüisc in de Erasmius- straat waren twee kratten met kip pen die door een expediteur zouden worden afgehaa'd, opgeslagen. Eén kip vertoonde ziekteverschijnselen en nadat een veearts een onderzoek had ingesteld, werd één krat met inhoud verzegeld. D'e a-nderé krat werd vrij gegeven. Gisteren is in zes gevallen aangifte gedaan dat kinnen plotseling waren gestorven of ziekteverschijn selen vertoonden. Deskundigen stel len c-en onderzoek in- De gevallen zijn over de gehele stad verspreid en zij betreffen alle particulieren, die slechts enige kipoen houden. Een bewoner aan de Dorpsweg vond des morgens een dode kip. in een krant gerold op zijn erf.' De eisenaar vond het blijkbaar gewenst zich van zijn bezit op deze wijze te ontdoen. Ook te Landsmeer (N.-H.) werd in de afgelopen dagen weer pseudo- vogelpest geconstateerd onder een toom van tien kippen. DRIKUS VEER VOOR DE NEDER LANDSE MOTORSPORT VERLO REN Drikus Veer, de populaire motorrijder, gaat binnenkort naar Australië emigreren. Zijn vertrek be tekent een aanmerkelijk verlies voor de motorsport, waarin Drikus zeer Uitblonk. In 1938 begon hij zijn sport- carrière, waarin hij het in de loop der jaren tot vele successen wist te brengen. In 1946 en 1947 behaalde hij het kampioenschap van Neder land terreinritten in de 350 cc klas se, in 1949 werd hij nationaal kam pioen snelheidswedstrijden in de 500 cc klasse. Drikus, die als jongste van drie broers met de anderen een garage bedrijf in Borculo heeft is van me ning, dét dit bedrijf op de duur geen voldoende levensbestaan voor drie gezinnen biedt en besloot daarom met zijn vrouw en drie-jarig zoontje naar Australië te gaan. Daar wil hij in de eerste tijd als knecht gaan wer ken, en hoopt hij later een eigen zaak te kunnen beginnen. Drikus Veer met zijn zoontje op de motor. Naar de uitdrukking op het gezichtje van de jongen te oordelen vindt hij het lang niet zo plezierig als zijn vader om op een motor te zitten Ka-Beitje... „Weest dus niet bekommerd voo* de dag van morgen" zegt Christus „want de dag van morgen- zal be zorgd zijn voor zichzelf; iedere dag heeft genoeg aan zijn eigen-'leed."

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1