STADSNIEUWS Kostbare werken in Amsterdams haven-gebied MAANDAG 27 MAART 1950 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 IN MEMORIAM DOKTER A. J. B. POORTMAN. Onthulling: van een gedenksteen. Na het plotseling verscheiden van dokter A. J. B .Poortman op 20 Sep tember 1949, dat in zo brede kring diepe ontroering heeft teweeg ge bracht, heeft er zich uit patiënten en vrienden een comité gevormd, met het doel een eenvoudig gedenkte ken op te richten op het graf van dokter Poortmon -op de begraafplaats „Rhijnhof". In tegenwoordigheid van de naaste familieleden van wijlen dok ter Poortman vond Zaterdagmiddag de overdracht plaats. Als voorzitter van het comité heeft mr. dr. W. Hu- genholtz in enkele piëteitvolle woor den herinnerd aan de persoon en het werk van dokter Poortman, die niet alleen een bekwaam medicus was, doch de in blijde en droeve da gen zo veel medeleven met zijn pa tiënten toonde. Ofschoon diep be treurd, zal de nagedachtenis aan dokter Poortman, die geenszins te vergeefs heeft geleefd, lang in de herinnering van zijn patiënten en vrienden blijven voortleven, aldus mr. Hugenholtz. Nadat spreker nog i woorden van troost tot de nagelaten betrekkingen had gesproken, droeg hij het in zandsteen uitgevoerde ge denkteken, waaraan ook nog een al bum met handtekeningen van hen, die aan de totstandkoming hadden bijgedragen, ,was bijgevoegd, aan me vrouw W. C. M. PoortmanNuf dei- Haar over, waarna mej. E. Poortman de steen onthulde. Hierna plaatste één der comité-leden een grafkrans bij de gedenksteen. Mede namens zijn moeder, dankte de heer J. H. W. Poortman, voor dit tastbaar bewijs van vriendschap, waarin alle hartelijkheid en medele ven naar voren is gekomen. AFSCHEIDSAVOND INSTRUCTEURS NATIONALE RESERVE. Zaterdagavond waren in de „Har monie" niet alleen talrijke leden van het S. O. C. en het oefenverband Lei den der Nationale Reserve bijeenge komen maar gaven zelfs ook de districtscommandant der Nationale Reserve, kolonel J. C. Meyer, als mede de kapiteins van Roosmalen en Hoogendoorn van hun belangstelling blijk. Deze belangstelling gold de af scheidsavond, door sergeant d"Artil- lac Brill en soldaat de Graaf geor ganiseerd en door S. O. C. en oefen- verband aangeboden aan hun instruc teurs Eikhuizen, Janssens en van Zwieten, die onlangs het burgerle ven waren mgezwaaid, nadat zij enige jaren lang hun beste krachten gege ven hadden aan de opbouw der Nat. Reserve in Leiden. Dit was aanleiding om het afscheid een enigszins bijzon der karakter te geven, en na een wel komstwoord van sergeant d'Artillac Brill was soldaat de Graaf de tolk van alle mannen van de N. R., toen hij de scheidende instructeurs zeer hartelijk dank zegde voor het vele wat zij in het belang van de N. R. hadden verricht. Als blijk van waar dering werd hen een herinnerings bord aangeboden, op aantrekkelijke wijze uitgevoerd en vervaardigd door soldaat Sierag. Ook kolonel Meyer dankte de instructeurs voor de plichts getrouwe uitvoering van de hen op gedragen taak, waardoor hij de orga nisatie der Nat. Reserve in Leiden met een gerust hart aan hen had kunnen overlaten. Hij wenste hen veel succes in hun maatschappelijke loopbaan toe. LEIDSE BUITENSCHOOL. Oudervereniging hield contact-avond. De Leidse Buitenschool, prachtig gelegen aan de Zeeweg te Katwijk en een instelling waar niet alleen honderden stadskinderen onderwijs ontvingen, doch ook gezondheid en kracht opdeden, hield Zaterdag in de flink bezette Stadsgehoorzaal een contactavond. Als voorzitter van de Oudervereni ging, welke vereniging deze samen komst had georganiseerd, heette de heer W. Steenbergen allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer H. van Slooten, voorzitter van het be stuur der Leidse Buitenschool, waar na onder leiding van Johnnyq Leigt- ioot door leden van de Personeels vereniging der Kon, Ned. Grofsme derij een gevarieerd programma werd afgewerkt. Grote instemming vond deze avond 't door de régisseur de lieer F. v. d. Meijden, gecompo neerde loflied op de Leidse Buiten school. Voor de pauze heeft de directrice der school, mej. G. Crèvecoeur, ge wezen op het grote nut van het hou den van dergelijke avonden. In het belang van het aan onze zorgen toe- trouwde kind. aldus spreekster, moet ons werk mede en vooral gedragen worden door de liefde en belangstel ling der oudei'S. Het is een voor recht en een blijdschap tevens te zien hoe vele kinderen, als bleek neusjes op de school aangekomen, deze verlaten als flinke, gezonde jongens en meisjes. Gezien de bij zondere betekenis van deze school, welke ook door vele onderwijsauto- riteiten wordt ingezien, deed mej. CriVecoeui een beroep op allen om de L.B.S. te steunen, mede in het be lang van die kinderen, die een derge lijke omgeving en methode van on derwijs zo dringend van node heb ben. LEIDSE BOND VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN. De Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren houdt op Donder dag 30 Maart te acht uur een bijeen komst in ,,De Burcht" (Jacobazaal). De heer G. J. Philipsen. chef van het huisvestingsbureau zal spreken oVjer het onderwerp ,,De werkwijze van het huisvestingsbureau te Lei den." «Na afloop hiervan is er gele genheid tot het stellen van vragen. PASSIE-HERDENKING. Woensdag 5 April a.s. vindt in de Stadsgehoorzaal een waardige Pas sie-herdenking plaats. Aan het onge twijfeld stijlvolle programma wer ken mede: het R.K. Alma-Materkoor o. 1, v. Willem Mizée, het Toonkunst- orkest o. 1. v. Henk Geinaart. Er zul len o.a. werken van Brahms, Bruck ner, Mozart en H. Andriessen ten ge hore gebi'acnt woorden. De ZeerEerw. Heer Rector H. Son- daal zal de verbindende tekst uit spreken waaronder de wonderschone Profetie van Isaïas „Het Lied van den Wijngaard". Voor deze avond, zo juist passend in het kader van de Goede Week, vragen wij de belangstelling van de katholieke Leidenaren. Het is voor ieder mogelijk deze Passie-herden king bij te wonen (zie de adverten tie in dit nummer). DIPLOMA-UITREIKING LEER LINGEN GRAFISCH BEDRIJF Zaterdagmiddag werden in de Am bachtsschool de schooldiploma's uit gereikt aan de leerlingen zetters, drukkers en diepdrukkers uit het grafisch bedrijf, die gedurende 4 ja ren de typografencursus gevolgd hebben en geslaagd zijn voor het eind-examen. Alle leerlingen als mede leraren en vertegenwoordigers van centrale- en districtsopleidings commissie werden in de filmzaal door de heer v. Doorn, welkom ge heten. Na het draaien van enige films over de vakopleiding, reikte de heer v. Doorn namens de directie de schooldiploma's uit aan de vol gende heren: Zetters: H. J. v. Eyk, R. J. Baer- veldt, J. C. A. Welling, H. v. d. Boo gaard, J. v. Hees, J. W. den Dubbel den, J. de Haas. Drukkers H. M. Radius, J. Braam, A. H. Spierings, P. J. L. Vink, J. Zirkzee. Diepdrukkers: W. Duijn, F. Fuchs, S. Wels, P. W. F. Sirat, C. M. de Rooy J. Gieling, C. Linschoten, F. Pi- son, A. Glas, J. B. v. Riel. R.K. KLEDING- EN TEXTIEL- ARBEIDERSBOND „ST. LAMBERTUS" Wij vestigen nog-even de aandacht op de belangerij'ke vergadering, die voor de naaisters en kleermakers van bovengenoemde bond wordt gehou den a.s. Woensdag 29 Maart in het Katholiek Militair Tehuis- De heer Smits zal er spreken over de wijzi gingsvoorstellen C. A- O. Maatkle ding India-avond. Voor een talrijk jeugdig gezelschap hielden de Nor bertijnen hun lezing over de^ missie in het voormalige Engels Indië, kort weg India genoemd. Des avonds werd het program wederom afge draaid, jammer voor een minder talrijk publiek. Pater Veerman gaf uitleg bij de lichtbeelden die ver toond werden. Hoe moeilijk het is India te bekeren tot het christen dom- De talrijke contrasten, die in dit land voorkomen, de uit vroeger eeuwen daterende beschaving, de verknochtheid aan de andere gods diensten o.a. Boeddhisme, bemoeilij ken het missiewerk. Het was een leerzame avond. Bij het te Londen gehouden exa men voor het Institute of Ballroom- dancing slaagden voor het professio nal-examen Licentiate in Old Time and Scottish and Sequeuce Dances de heer en mevrouw Evert en Gonny Castelein. Evert Castelein met de aantekening „met lof". DIPLOMA-ZWEMMEN IN DE OVERDEKTE. Onder grote belangstelling vond Zaterdagavond in de Overdekte weer het diplomazwemmen plaats, met als uitslagen: Meisjes A: Nicoline Karpaan, Sis- ca Smittenaar, Anneke de Tombe, Eveline Goedkoop, Corrie Hanno, Anne v. d. Berg, Jannie Bouter, Trix Boekhout, Margriet Duyts, Hilde Duyts, Laura Huizinga, Dina Kim- mer; Leneke Plu, Annie v. Galen, Anne M. Haantjes, Nellie van Wij- land, Magda Moens, Tike Niekerk, Fia Botermans, Tinie Strijk, Maria Evers, Jopie As, Kitty May, Annie Trbuwee, Bepa Jasper, Ankie Ha- nenburg, Nel. van Tol, Trientje Her- reur, Attie v. d. Poel, Hettie Besuyn, Nellie de Kort, Frieda Rammert, Rietje Snelleman, Gemma v. d. Poel, Willy Bonnet, mevr. J. de Tombe, mevr. T, de KoningKroeze, mevr. C. J. van GalenHoope, mej. J. San ders, Emilin Weerenbeck' en Jopie Vermeulen. Jongens A: Peter Verhoeven, Cees v. d. Hoeve, Piet Taffijn, Wout van Hertum, Fred Kimpel, Leo Schinkel, Klaase v. d. Poel, Willem Heybroek, Enno Wiersma, Peter Duyverman, Leendert W. Neuteboom, Rob Bar nard, Jan C. Hartman, Theo Pie- terse, Franse Thijssen, Karei Stuut, Hugo May, Adrie Wijtkamp, Paul Ravensbergen, Albert Jesse, Louis Eradus, Henk Buys, Bertus v. d. Knaap, ans Breitbarth, William Fa- ber, Wout Serdijn, Dick v. d. Tol Rex van Well Groeneveld, Arnout Koster, Wim v. d. Hoeven, Rinus v. d. Kamp, Tom Tirion, Cornelis Mul der. Meisjes B: I-Ietty de Bruyne, Willy Teyn, Elsje Stouten, Juleke Nieu- wenhuis, Willy Nijboer, Willy Mat- ze, Anca Spijkerman, Ineke Dreef, C. Molenkamp. Jongens B: Han Tesselaar, Wer ner Staverman, Mantri Zwarts, Aleid Otto, Johannes Kukler, J. Dijkstra, Frederik v. d- Horst, Wim Korink. Vermelden wij tot slot, dat tijdens deze „krachtproeven" het personeel op humoristische wijze ons een kijk je gaf, hoe vroeger en thans zwem- onderricht wordt gegeven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Eva d. van J. C, Belt en E. II. G- van Tol; Marinus Cornelis z. van W. Noort en J. Snij ders. Gehuwd: B. Schreuders gesoh. en DUBBEL-SPORIGE BRUG OVER DE IJSEL TE ZUTPHEN Onder grote belangsteliing zijn Zondag te Zutphen twee enkelsporige bruggen over de IJsel verwijderd en werd een dubbel-sporige brug ingevaren; een karwei, dat uiterste zorgvuldigheid en groot vakmanschap vereiste. Bovenstaande overzichtfoto geeft het moment weer. waarop de dubbel- sporige brug haar plaats van bestem ming bereikt heeft. Links de voet brug. BINNENLAND. Zaterdag is te Utrecht opgericht oe Katholieke Ingenieursvereniging. De ze vereniging stelt zich tot doel het geestelijke, culturele en maatschap pelijke leven van de katholieke inge nieurs te bevorderen. Zuiver tech nische onderwerpen zuilen aan be staande ingenieursverenigingen wor den overgelaten. De toestand van mr. L. A. Kes- per, Commissaris der Koningin in Z.- Holland, die, in verband met een beenbreuk in een ziekenhuis in Zwe den wordt verpleegd, is thans goed vooruitgaande. De Commissaris hoopt in de Tweede helft van April naar ons land terug te keren. Ongeveer honderd kasteleins in Maastricht van wie per 1 Mei a.s. de zg. commanditaire verloven verval len, hebben geprotesteerd "bij de re gering. Betoogd werd, dat de sluiting van een groot aantal cafés in Maas tricht, hoewel op wettelijke gronden, in strijd is met de Benei.ux-gedachte, omdat voor Maastricht als grens plaats een dergelijke maatregel van bijzonder groot nadeel is. Bij de Coöp. Landbouwvereni- ging in Rolde (Fr.) zijn onregelma tigheden aan het licht gekomen. De secr.penn. J. B. had, buiten medewe ten van het bestuur, een geheime kas gevormd. De aanbiddingskapel te Utrecht is zo druk bezocht, dat uitbreiding nodig is. Er is een plan gemaakt voor een grotere kapel. De N.V. Ned Spoorwegen heb ben prof. Gelissen te Maastricht be noemd tot commissaris. Het echtpaar BleesKerkhoven te Koog aan de Zaan hoopt op 13 April zijn vijf en zestigjarige echt vereniging te vieren. Bijbellezing is geen „openbare vermakelijkheid" ook niet in de zin der wet, heeft de rechtbank te Zut- fen uitgemaakt, ten gunste van de „Getuigen van Jehova". Een bom van 250 kg is opgegra ven in de binnenstad van Nijmegen, op het terrein „Doddendaal" De bom, waarschijnlijk afkomstig van een Amerikaans bombardement, was niet normaal ingesteld. De uienvoorraad van de oogst 1949 is uitgeput. De met uien beteel- de 4700 hectare bouw- en tuingrond ir. de tweede helft van April naar gram uien op, die zijn verkocht. Daarvan werden 125 millioen kg. ge ëxporteerd; die export geschiedde de laatste maanden tegen zeer hoge prij zen. Van vergiftiging blijkt geen sprake te zijn in het geval van 37-ja- rige kleermaker A. A. W. te Den Haag, die onlangs in een café onwel werd. De publieke opinie zocht ver band tussen dit plotseling onwel wor den en de zaak-Schallenberg. Te Zaandam bestaan plannen vanaf het station onder de provincia le weg ZaandamAlkmaar een tun nel te bouwen. Op een woonark te Amsterdam was Zondag een 7-jarige jongen aan 't spelen. Hij viel in het water en verdronk. Gisterenavond is op de Rijs- wijkse weg te Den Haag de 81-jarige voetganger J. B. F., van de gedempte Gracht, door een motor overreden en enige uren later overleden. Bij het tollen kwam een 7-jarig meisje in de Baffinstraat te Amster dam te vallen. De stok van het zweepje dxong het kind in het oog. Het is aan de verwondingen overle den. Brand is uitgebroken in een dubbel woonhuis aan de koemarkt te Monnikendam. Kuis en inboedel gin gen verloren (en waren niet verze kerd). Een boerderij is afgebrand aan rit Told ijk bij Zutfen. Oorzaak onbe kend. Vee en inboedel konden wor den gei'ëed. BUITENLAND De luchtvaart heeft deze dagen weer enige nieuwe ongelukken te boeken. Zo ontplofte bij Singapore een Sunderland vliegboot van de RAF. Twee vermisten, negen gewon den. Bij Ankara is een vliegtuig van de Tuxkse luchtvaartmij neerge stort, waarbij 15 personen om het le ven kwamen. Een B-25 van de Noord Ameri kaanse luchtvaartmij is bij Phoenix (Arizona) in de lucht uit elkaar ge sprongen. De zeven inzittenden kwa men om het leven. De Australische radio heeft be kend gemaakt, dat een met bommen beladen Amei'ikaanse „Liberator" in Nieuw Guinea is neergestort boven op een rij vrachtauto's met soldaten en ammunitie. Hierbij verloi'en 127 personen het leven. In zekere zin ge lukkig, dat deze ramp zioh reeds in 1943 heeft afgespeeld. Het is nu pas bekend gemaakt. Het zweefvliegen is door de rege- ring van Saksen-Anhalt (Russische zone) weer toegestaan. Zo is het na de eerste wereldoorlog ook weer begonnen. Japanse mijnwerkers ten geta le van 300.000 zijn Zaterdag in sta king gegaan. Voorlopig voor 7 we ken. Een vissersloep is in de baai van Tokio op een zandbank gelopen en gezonken. Dertig Japannei's von den erbij de dood. De H.-bom kan niet per vliegtuig worden vervoerd. Aldus heeft John Hancock, een der opstellers van het „plan-Baruch" voor de internatio nale controle van kern-energie, ver- klaard. Vijfhonderd jonge communisten hebben Zaterdag in de Britse sector van Berlijn een openlucht-demonstra- txe gehouden. De Westberlijnse poli tie dreef hen uit elkear. Kindje verdronken Jubileiun-boek aangeboden Deze morgen heeft II. M. de Ko ningin op het paleis Soestdijk een kleine delegatie van de Bond van Bloembollenhandelaren ontvangen. De voorzitter van de bond, de heer T. M. H. van Wevsren, en de ad- xninistrateur, mr. F. J. D. Theyse, boden H. M. het eerste exemplaar aan van het jubileum gedenkboek dat uitgegeven wordt ter gelegen heid van het 50-jang bestaan van dezen bond. Koningin Juliana deelde aan de heer Van Waveren die tevens voorzitter is van de bloemententoon stelling „Keukenhof" mede, dat zij het plan heeft eeti officieus be zoek aan deze tento instelling te brengen. Zaterdagmiddag gei'aakte het 7- jarig meisje Grietje Bloem aan het j Het Rijk verleent een jaarlijkse bij UIT DE OMGEVING HILLEGOM Het monument voor de Gevallenen. Ofschoon we rond 5 jaar na de bevx'ijding zijn blijft het gedenkteken voor onze gevallenen nog steeds ach terwege. Niet dat het geld er niet zou zijn; integendeel. Het comité kan het nog steeds niet vinden met een organisatie in Den Haag. Daar wil men persé beeldhouwers inschakelen en hier acht men 'n eenvoudig mo nument, waarbij geen beeldhouwers nodig zijn voldoende en waardig. Het is de geest des tijds dat we geen baas zijn in eigen huis. Het gemeentebestuur overweegt thans in overleg met de oud-illegale werkers een eenvoudig houten kruis te plaatsen, opdat we een stille hul de zouden kunnen brengen aan hen, die alles voor het Vaderland gaven, ook hun leven. SASSENHEIM BOUW VAN 66 WONINGEN De Raad van Sassenheim kwam in spoedeisende vergadering bijeen. Allereerst werd de bouwverorde ning gewijzigd. De minimum-hoogte der vertrekken wordt nu 2.60 meter. Er was wel wat tegenkanting, maar het voorstel van B. en W. werd aan genomen met alg. stemmen. Als de tijden anders worden, zal de oude toestand hersteld worden. Het was B. en W. gelukt toestem ming te krijgen voor de bouw van 61 „goedkope woningen". Dezen wor den gebouwd op „Sporthoff". Ter- wille van de spoed was reeds een ondei-handse aanbesteding gehouden ka ar bij het Bouw- en Aannemers bedrijf „Friesland" te Leeuwarden laagste inschrijver was voor f 503.000. de daarop volgende het Bouwbedrijf en Bakker te Nieuw- Vennep, was f 503.250. De totale kosten, met inbegrip van de grond zullen bedragen f 577.146,50 drage van f 145 per woning. Het jaai'lijks tekort bij een huur van f 6.50 per week. bedraegt voor dit complex pl.m. f 42. Alle leden betuigden hun instem ming met dit plan. De heer Kortekaas wijst op de riole ring, die het nu, door deze 61 huizen zwaar te verantwoorden krijgt. Het heeft de aandacht van B. en W. Na een geheime zitting wordt het voorstel aangenomen en het werk opgedragen aan het bedrijf „Fries land" te Leeuwarden. Architecten van dit complex zijn de heren Lau- rentius te Voorschoten. Zonder enige bespreking keurde de Raad de bouw van 5 woningen Het 2-jarig jongetje Z. had het (4 duplexwoningen en 1 voor een hoofdje gestoken tussen een schuur- croot gezin) aan de Hortuslaan goed. tie en een van beneden uit daarvan «SS„f.5;??" hi"" afwijkend hek. Het heeft daarna Woerdens Verlaat spelende te wa ter. Door omwonenden werd het kind spoedig op het droge gebx-acht. Toepassing van kunstmatige adem haling mocht echter niet meer baten; de levensgeesten bleken reeds ge weken. RIJPWETERING Kindje om het leven gekomen het hoofd enigszins gedraaid en is op dat moment buiten kennis ge raakt en overleden. Geslaagd voor het examen cos- tuumnaaien de dames Tinie Baak, Riet v. d. Meer, Tina v. d. Poel, Bep voor beschikbaar gesteld. Hierna volgde sluiting. M. H. Droge jd. Overleden: A. J. Klijn m. 49 j.; A. H. J. Wiersma huisvr. van F. G. Mastenbroek, 68 j.; J. Brandenburg m. 64 j.; A. van der Weele wed. van A. Schelling, 83 j.; W. Zwanenburg wedni'. 86 j.; A. H. Greep huisvr. van K Koopman, 76 j.; H. Brouwex- m. 71 *j.; J. de Haas wed. van N. Riet kerken, 76 j. Vrijdagavond werd een buiten kerkelijke bijeenkomst gehouden voor de Jongedames boven de 17 jaar Op deze avond sprak mej. van Gent, Directrice van een Huishoud school te Noordwij kerhout, over de levenshouding van het meisje in de Schoo, Dora Sohoo, Annie Schrij- j tegenwoordige tijd. De avond werd vers, Truus Straathof, Riet v. d. We- i omlijst door zang van mevr. van reld (Oud-Ade), Nel Wortman, Riet Dorpvan Heyningen met piano-be- Zandvliet, Rika Zandvliet, Nellie geleiding van mej. N. Blom en re- van Zeil. I clamatie door mej. J. v. d. Geest. (Van onze correspondent) AMSTERDAM, 22 Maart. Als een andere third man hebben vxj gedwaald door de betonnen on derbouw van wat eens de nieuwe electrische centrale moet worden en waaraan reeds voor twee millioen gulden onder de opgespoten aarde werd verwerkt. Deze centrale be slaat een terrein van 22 ha én is ontworpen voor een vermogen van 225.000 kW. Op zich reeds is dit werk een ge- eldige onderneming. Nochtans is het een klein onderdeel van de grootscheepse verandering, die het westelijk havengebied in de Amster- dammerpolder in deze jaren onder gaat. Hier liggen terreinen ten be hoeve van groot-industrieën, hier wordt de nieuwe Hemweg aangelegd, hier vindt de Coenhaven herbouw en uitbreiding en hier is ook een groot houtveem in wording. In dit veem, 26 meter hoog, zal niet min der dan 50 000 kubieke meter hout kunnen worden opgeslagen. De binnen- en buitenlandse pex-s samen hebben als genodigden van het hoofdstedelijk gemeentebestuur o.cze enorme werken in aanbouw be zichtigd en een indruk gekregen van wat de stad op palen alleen reeds moet uitgeven voor hechte funde ringen. Daartoe worden ter plaatse C. J. BORST, Heerenstraat 14, Voorhout, viert 28 Maart zijn le Ind. verjaar dag te Batavia. ALPHEN AAN DEN RITN In beroep bij de Kroon? We hebben vorige week bericht, dat Ged. Staten gunstig beschikt hebben op het beroep, dat het bestuur van de R.K. school aan de Paradijslaan, ii' verband met een afgewezen aan vraag om leermiddelen voor hand werk- en naaionderricht. B. en W. stellen thans voor tegen deze be schikking in beroep te gaan bij de Kroon. 40-jarig jubileum. Zaterdag 1 April hoopt de heer M. v. d. Neut, boekhouder bij de motorenfabriek ,De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V., de dag te hei"denken, dat hij 40 jaar bij deze N-V. in dienst is. enorme heipalen van gewapend be ton gegoten en wij gedachten, dat Gijsbregt van Am stel ooit op wel zeer bewerkelijk terrein de groot wording van Amstelredamme heeft gedacht. Wie menen zou, dat de aanleg van het Amsterdamse bos aan de andere zijde van de hoofdstal veel eenvou diger kan zijn, vergist zich, want op onze excursie daarheen is verteld, dat voor de afvoer van het overtol lige water in deze voormalige pol der naai;, de waterpartijen een uit gebreid stelsel van draineerleidingen is nodig gebleken. Het gaat hier om een totale lengte van ongeveer 3300 kilometer. Zo gaat er jaarlijks voor millioe- nen guldens aan palen in de drassige bodem van onze hoofdstad. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 Maart. Vee. Aanvoer: 1030 stuks: waarvan 519 vette koeien, 2 graskalveren, 2J nuchtere kalveren, 486 varkens- Prij. zen: vette koeien f 2.50—2.70, 2.3< 2.50. 2.102.30 en varkens f 1.65, 1.62 en 1.55 per kg. Vette koeien aanv.oer ruimer, handel slepend, prij zen als vorige Dinsdag; varkens aan. voer aanmerkelijk groter. handel traag, prijzen iets lager, zware var kens iets boven notering. LAATSTE BERICHTEN PRINS BERNHARD OP DE JAARBEURS Prins Bernhard, die als commissa ris van de koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs uiteraard grote belang stelling heeft voor dit instituut, bracht hedenmorgen zijn traditio nele bezoek 'aan de beurs. Hij arri veerde ongeveer half elf per auto uit Soestdijk en was in gezelschap van zijn particulier secretaris, mr. J. Thomassen. Tegen twaalf uur was het bezoek geëindigd. SCHEEPSBERICHTEN BALI. DjakartaAmsterdam 26 Maart te Singapore; CASTELBIAN- CO, DjakartaRotterdam 26 Maart voorin, te Aden; FAIR-SEA Djakarta- Rotterdam 26 Maart te Port Said; GAROET, RotterdamDjakarta pass 25 Maart Ouessant; GENERAL STE WART HEINTZELMAN Djakarta- Amsterdam. 26 Maart van Colombo; GEORGIC 26 Maart te Rotterdam v-an Djakarta; SIBIGO, Rotterdam'Dja karta 29 Maai't verw. pass. 27 Maart Straat Sunda; SOMERSETSHIRE, DjakartaRotterdam 20 Maart 17 u. te Suez verwacht; TABINTA Amster damJava pass. 25 Maart Point de Galle; TARAKAN DjakartaAm sterdam 25 Maart van Colombo naar Makalian; WILLEM RUYS, Rotter damDjakarta 26 Maaxri van Singa pore. GAROET, RotterdamDjakar ta 27 Maart 1 uur Finisterre gepass INDRAPOERA DjakartaRotterdam (29 Maart 12 uur verw.) 27 Maart 1 uur Finisterre; KOTA AGOENG Rot terdamDjakarta pass, 26 Maart 6 uur Kaap ae Lax-mi; BALI 27 Maart van Singapore naar Belawan; GOYA Maart pass. Elba Cape, 28 Maart verwacht te Suez; GROOTEBEER pass. 26 Maart Point de Galle; JO- HAN v. OLDENBARNEVELT pass. 25 Maart Daedalus Rif. SPORT KORFBAL UITSLAGEN. KON. NED. KORFBALBOND. N.-H., le klasse: LutoRohda 35 SVKBlauw Wit 25; Koog Zaan dijk—Oosterkwartier 51. Z.H. le klasse: Het ZuidenSpan gen 83 (Het Zuiden kampioen); Vicus OrientisAchilles 33. 2e klasse B: UnicumAlgemene 36; Het Zuiden IIReady 83 (Het Zuiden kampioen). DAMMEN. VOORWEDSTRIJDEN PERSOONLIJK KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND 1951 De uitslagen van de 13e en tevens laatste ronde van de voorwedstrij den persoonlijke damkampioenschap van Nederland 1951 luiden: LarosDoornbos 20; Anderson Veenstra 11; BergsnvaOnnink 20; DrenthJui'g 11; Baas Westra 2—0: Haasdonkde Ren 2-0: Hamvan Aalten 11 De eindstand luidt: 1 en 2 Bergsma (Wartena) en Haasdonk (den Haag) ieder 18 pnt.; 3. Jurg (Almelo) 16 pnt 4 en 5. La- ros (IJmuiden) en van Aalten (Huis- sen) ieder 15 pnt.; 6 en 7. Doornbos (Appingedam) en Onnink (Aalten) ieder 14 pnt 8. Ham (Rotterdam) 13 pnt.; 9. Anderson (Goes) 12 pnt.; 10 en 11. Westra (Almelo) en Drent, (Emmercompascum) ieder 11 pnt'.; 13. Veenstra (Breezand) 8 pnt.; 14. de Ren ('s-Hertogenbosch) 7 pnt. Bergsma, Haasdonk, Jurg, Laros en van Aalten hebben het recht om in 1951 deel te nemen aan het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Tussen Doornbos en Onnink, die ex-aequo 6e werden, moeten drie barragepartijen gespeeld worden om eveneens aan het tournooi in 1951 ie mogen deelnemen. Indien zij na dc barragepartijen wederomf gelijk ko- men te staan zal de eerstvolgende winstpartii de beslissing geven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3