Goede raad bij postzendingen naar Indonesië Ig-nTT— MAANDAG 27 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Hoe de verbinding met Nieuw-Guinea geregeld is In het radioprogramma voor de Ned. strijdkrachten, dat gisteravond werd uitgezonden, zijn mededelingen gedaan over de postverbinding met Indonesië, in het bijzonder met NieuwrGuinea. Hieraan is het vol gende ontleend: Dc luchtpost Heeft men brieven voor Nieuw- Guinea. dan doet men verstandig, deze uiterlijk des Zondags in de bus te doen. Zij gaan met het KLM- vliegtuig, dat Woensdag van Schip hol vertrekt, naar Djakarta en ko men daar Zaterdagmiddag aan. Des Zondags daaropvolgend gaat de voor Nieuw-Guinea bestemde post verder met een ander KLM-vliegtuig, dat de Dinsdag daarop landt op Biak en in Hollandia. De voor de overige posten op N. Guinea bestemde brieven wor den overgeladen in Catalina amphi- bie-toestellen van de marine lucht vaartdienst, die een wekelijkse dienst onderhouden op Manokwari, Fak-Fak en andere buitenposten. Naar Merauke gaat eenmaal in de 14 dagen een vliegtuig. De brieven van Nieuw-Guinea naar Nederland gaan 's Dinsdags mee met het vliegtuig, dat van Hollandia en Biak teruggaat naar Djakarta en daar Woensdagavond aankomt. Don derdags vertrekt het KLM-vliegtuig met deze post naar Schiphol, waar het Zondagmiddag aankomt. Dinsdag-morgen in de eerste be stelling kan men dus in de meeste gevallen post van Nieuw-Guinea verwachten. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws on weerberich ten. 8.15 Radio ochtendblad. 8.40 Gi-amofoonmuziek 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek., 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Vrolijke mu ziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Mezzosopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland, 12.40 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel week overzicht. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gramo foonmuziek. (Ong. 15.55 Strijksex- tet). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gra mofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Orgenconcert. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare-or kest. 19.30 Toneelbeschouwing. 19.45 „Paris vous parle". 19.50 Gramofoon muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 Bui tenlands overzicht. 22.00 Orgelspel. 22.00 Moderne muziek met toelich ting. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgenbed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de Vrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Pianorecital. 11.50 Gods dienstige causerie 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws een katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Strijkkwartet en altviool. 14.30 Gra mofoonmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties. 17.45 regeringsuitzending. 18.00 Gramo foonmuziek. 18 20 Sportpraatje. 18.30 Voor de Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is le ven", causerie. 19.40 „Kleren maken cie man", klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Viool en clavecimbel. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Omroepkoor, Radiophilharmonisch orkest en solis ten. 22.42 Religieuze causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Kamerorkest en solist. Per zeepost Wat het vervoer van pakketten en drukwerk per zeepost van Djakarta naar Nieuw-Guinea betreft: Maandelijks gaat er 2 a 3 maal een boot van Djakarta of Makassar naar Sorong op Nieuw-Guinea. Ingaande 12 April zal de KPM beurtelings na twee en vier weken, dus tweemaal in zes weken, een boot laten varen naar Manokwari. Biak, Seroei, Sar- mien Hollandia. Te beginnen met 10 Mei zal om de zes weken een KPM- boot varen van Sorong naar Fak-Fak en Merauke. Deze nieuwe scheep vaartverbindingen zullen een snel lere overkomst van zeepost en post pakketten tot gevolg hebben. Bovendien vertrekken op 6 en op 16 April a.s. boten rechtstreeks van Amsterdam via Djakarta naar Nieuw-Guinea. Postpakketten en andere zeepost voor deze boten moe ten uiterlijk een week voor de af vaart op het postkantoor worden be zorgd. Er wordt op het ogenblik bij de veldpostdienst in Indonesië, door dat veel geroutineerd personeel re patrieert, onder zeer hoge druk ge werkt. Men kan die druk aanzienlijk verlichten, door de veldpost geen overbodig werk te laten doen. Daarom werd dringend verzocht: zend geen pakketten en geen zee post (kranten, tijdschriften en an dere drukwerken) naar militairen van de 2e of 3c divisie. De 2e divisie repatrieert op het ogenblik, de 3e di visie komt hierna aan de beurt. Tot de 2de divisie behoren alle zo- genaamden vierde bataljons, dus 4-1 R.I., 4-2 R.I. enz. Tot de 3de divisie behoren alle vijfde bataljons, dus 5-1 R.I., 5-2 R.I. enz. In de loop van de maanden April, Mei en Juni zul len deze bataljons op de boot gaan voor zover zij nog niet ingescheept zijn. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat zeepost, dus pakketten en drukwerk deze militairen op tijd zal bereiken. Slaak daarom deze verzending. Vraag aan de uitgever van krant of tijdschrift, bij wie een zeepostabon nement werd besteld, dit per 1 April te willen beëindigen, indien het ge zonden wordt naar een militair van de 2e of 3e divisie. Over de volgende onderdelen, de zelfstandige infanterie brigades, die zullen repatriëren na de 3e divisie, zullen te gelegener tijd eveneens me dedelingen worden gedaan. Voorlo pig kan men aan militairen van deze brigades nog zeepost en pakketten blijven verzenden. De mogelijkheid bestaat, dat mili tairen, die voorheen tot de 7 Dec.- divisie hebben behoord, thans nog in Indonesië verblijven. In het adres van de voor hen bestemde stukken mag de aanduiding 7 Dec.-divisie niet meer voorkomen Dit geeft aanlei ding tot verwarring. per ro! De grootste en de beste! Buitenlands praten verboden De oog-kleppen voor Hongaarse staatsburgers mogen in de toekomst zonder uiterst gewich tige redenen geen enkel gesprek meer voeren met buitenlanders. De Hongaarse regering heeft hiar on derdanen zojuist bij decreet ten strengste verboden, zich in het open baar van een ander dan de Hongaar se taal te bedienen, ook in het ge sprek met vreemden. Hierdoor willen de rode machthebbers elk persoon lijk contact tussen het Hongaarse volk en buitenlanders voorkomen. Door het verbod van elke buiten landse taal hoopt men de Hongaren alle mondelinge contact met vreem delingen inderdaad onmogelijk té maken, aangezien deze het Hongaars meestal niet voldoende machtig zijn om een gesprek in deze taal 'te voe ren. Indien een Hongaars staatsbur ger echter weet, met een vreemde ling te doen te hebben, mag hij met deze buitenlander ook in het Hon gaars niet van gedachten wisselen. Gesprekken, die niet in het openbaar worden gevoerd, zijn evenzeer ver boden: maar hier is een afdoende controle uiteraard veel moeilijker. De Hongaarse geheime politie zal nu wel tot soortgelijke maatregelen moeten overgaan als indertijd door de Duitse nazi's werden toegepast, teneinde het aan de Duitsers en la ter ook de bevolking van de bezette gebieden onmogelijk te maken, naar een buitenlandse radiozender te luis teren, dus tot een nieuw net van spionnen en verklikkers.De thans genomen maatregel is overigens reeds van veel verdere strekking en tast de pei'soonlijke vrijheid nog in veel ruimere mate aan dan alle inder tijd door de Duitse nazi's genomen maatregelen van censuur. In het moederland van het com munisme blijft men overigens op dit gebied ook allerminst achter. In Moskou hebben de rode autoriteiten thans een verbod uitgevaardigd voor buitenlanders, om kennis te nemen van bepaalde Sovjet-Russische, pu blicaties. Ook journalisten en zelfs diplomaten worden door dit verbod getroffen; willen zij -niet in ernstige moeilijkheden geraken, dan zullen zij goed doen slechts die Sovjet-Russi sche dagbladen en periodieken te le zen, die krachtens de officiële, door het Kremlin gepubliceerde lijst voor hen zijn toegelaten. Buitenlandse journalisten en diplomaten, die bij de lectuur van andere, slechts voor Sov jet-burgers bestemde, publicaties worden gezien b.v. door spionnen onder hun personeel of die derge lijke geschriften in hun bezit hebben, stellen zich bloot aan allerlei be- schuldigisgen, waarbij die van „eco nomische spionnage" misschien nog niet eens de ergste is. Het lot, dat verschillende diplomaten onder meer van Nederlandse. Franse of Noord- Amerikaanse nationaliteit, in de laat ste tijd in Tsjecho-Slowakijë, Polen, cn andere communistische satelliet staten heeft getroffen, kan hun tot waarschuwend voorbeeld strekken. Zoals men ziet: Goebbels en Himm- ler waren bij deze volksdemocrati- sche geweldenaren nog maar kleine jongens. Weer 'n functie voor min. Stikker Ministers te Parijs bijeen Zaterdag zijn ministers uit negen Marshalllanden te Parijs bijeenge komen ter bespreking van de resul taten der jongste maatregelen, die ten doel hadden de politieke struc- tuur van de O.E.E.S. te versterken. Minister Stikker bracht verslag uit van zijn bezoeken aan de Ver enigde Staten en de hoofdsteden van West-Europa, gebracht in zijn hoedanigheid van politiek-bemidde- laar der organisatie. Minister Stikker wordt genoemd als mogelijke voorzitter van de raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking in plaats van de huidige president, van Zee land. Hierbij speelt ook de overwe ging een rol, dat de heer Stikker het voorzitterschap van de genoemde raad zou kunnen combineren met zijn functie van politiek bemidde laar der organisatie. SLIPGEVAAR OP BAILLEY- BRUGGEN. Ons land bezit als erfdeel van de oorlog nog steeds een vrij groot aantal Bailey-bruggen, aldus schrijft de A. N. W. B. Al deze Bailey-brug gen zijn voorzien van een houten rij- dek, dat bij nat weer op de duur zeer slipgevaarlijk wordt. Zoals de erva ring heeft uitgewezen, geeft dit, ge voegd bij de geringe breedte dezer bruggen, spoedig aanleiding tot ge vaarlijke slippartijen .waarbij men dan grote kans loopt zowel zijn auto als de brug te beschadigen. De A.N.W.B. raadt alle automobi listen en motorrijders dan ook met klem aan op Bailey-bruggen hun snelheid te matigen. Drie bisschoppen uit één dorp Op het feest van Maria Boodschap ontving de 55ste van de thans leven de Nederlandse bisschoppen en de derde uit het kleine Zuid-Limburg se dorpje Schimmert, Mgr. Dr. Jo annes Baptist Hubertus Theunissen, van de Paters Montfortanen, de H. Bisschopswijding. Mgr. J. B. H. Theunissen is de opvolger van Mgr. L. Auneau als Apostolisch Vicaris Van Shire, in Nyassaland in Brits Centraal Afrika. De consecrator was Mgr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, en eveneens geboortig uit Schimmert, geassi steerd door Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haardem, en Mgr. W. P. A, -M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hërtogenbosch. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt), de Wel eerw heer J. M. Th. Reiber; te Uit geest de Weleerw heer F. M. van der Zon. te Warmenhuizen/de Weleerw. heer A. J. M. Wiemers, die kapelaan was te Nootdorp. GOUDEN BEDEVAART NAAR LOURDES. De Nationale bedevaart die dit jaar naar Lourdes trekt is de 50ste, tot nu toe georganiseerd, en de derde sinds de bevrijding. De belangstelling voor deze bedevaart, die van 30 Juni tot 8 Juli duurt, is weer groot. Er gaan twee treinen, waarvan 1 zie- kentrein. Het vertrek geschiedt uit Roosendaal. Totaal zullen er ongeveer 1400 pelgrims meegaan. Buiten deze nationale bedevaart gaan er noe twee bedevaarten naar Lourdes Een van de K.A.B. en een van het Limburgse Bedevaartcomité. Beide bedevaarten zullen ieder twee treinen omvatten telkens met ca. 1400 pel grims De Minister van Financiën heeft bepaald dat op 7 Apcil 1950 (Goede Vrijdag) en 1 Mei 1950 (viering van de verjaardag van H. M. de Konin gin) de beurzen voor de geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. MET DE „GEORGIC" WEER THUIS Met het 27.469 ton metende troe pentransportschip „Georgic" kwa men vanmorgen 1400 militairen in het vaderland terug. Verder bevon den zich ongeveer 600 vrouwen en kinderen aan boord. Alvorens de ontscheping aan de Lloydkade te Rotterdam hedenmorgen begon, werden de jongens toegesproken na mens H. M. de Koningin door kapi tein R. J. E. M. van Zinnicq Berg- mann, namens de regering door mr. W. Fockema Andreae, de staatsse cretaris van oorlog en namens de inspecteur-generaal van de konink lijke marine en koninklijke land macht, prins Bernhard, door kolo nel C. F. Pahud de Mortanges. Op dit schip waren alle opvaren den in hutten ondergebracht. Gedu rende de reis is helaas een baby van vier maanden aan darmstoornissen overleden. Het nationaal monument op de Dam te Amsterdam zal als middel punt een twintig meter hoge ellips vormige, in edelbeton uitgevoerde zuil krijgen; Deze zuil, welke ge plaatst wordt op een verhoogd pla teau tegenover het paleis, op de plaats waar thans het plantsoen ligt, zal worden omgeven door kalkstenen beelden, welke het verzet, de ellende van de oorlog en de overwinning symboliseren. In de brede trappen, welke naar de verhoging voererf, zal de urnengalerij opgenomen worden. TWENTE VIERT NATIONALE FEESTDAG EEN DAG LATER. De viering van de nationale feest dag heeft in Twente geleid tot een wel enigszins zonderlinge situatie. Werknemers en werkgevers in de metaalindustries besloten zich te houden aan de officiële vastgestelde datum, namelijk 5 Mei a.s. De tex tielindustrie echter acht het zeer be zwaarlijk de bedrijven, des Vrijdags middags stop te zetten, omdat het in vele gevallen technische moeilijkhe den met zich brengt de ondernemin gen voor een halve dag, Zaterdag morgen 6 Mei, weer op gang te bren gen. Besloten werd dan ook de natio nale feestdag op 6 Mei te vieren. Het gevolg is dat duizenden forensen vrij hebben op 5 Mei als er geen feest is in hun stad en moeten werken op Mei als er wel een en ander te doen is, terwijl ditzelfde uiteraard geldt voor hen, die in de omgekeerde posi tie verkeren. Modeshow Kasteel „Oud Wassenaar'' Ten bate van het Ned. Studenten Sanatorium Ten bate van de- Stichting Ne derlands Studentensanatorium te Laren vond gistermiddag en gister avond in Kasteel Oud Wassenaar een modeshow plaats, voorjaar '50. Of het het medeleven van de da mes en heren was met dit zo sym pathieke doel dan wel, dat de mo deshow de meesje interesse wist te trekken, weten we niet, doch ze ker is, dat de belangstelling beide malen zeer goed te noemen was, zodat we met de organisatoren ho pen. dat het Studentens matorium wederom een belangrijke bijdrage tot de uiteindelijke a'.gehele verwe zenlijking heeft gekregen. Het mag onmiddellijk gezegd worden, dat deze modeshow vooral in de middaguren buitengewone sfeer medebracht. Het voorjaars weer op zichzelf reeds lokte tor een bezoek aan het schone Wassenaar, waar het oude Kasteel temidden van het ontluikende groen een bij zondere bekoring had. Omstreeks 200 bezoeksters en bezoekers toon den hun interesse voor dit voor jaarsfestijn, dat schuil ging onder de meest wijdse- namen uit Middel eeuwen en oude tijd. De algemene indruk van deze show was, dat de voorjaarsmode bij alle lijn en kleur zich vooral kenmerkte door eenvoud ken merk van het ware en zonder veel opsmuk. Van overheersende kleuren kon niet bepaald worden gesproken, doch wel viel op, dat de mode ook dit jaar weer tame lijk kort zal zijn. Spraken we hierboven over na men uit Middeleeuwen en Oud heid, dan zagen we bv. een „Atlan- tide", een donkerblauw deux- pièces met witte ballen, waarboven een klein rood hoedje een fleurig aanzien gaf. „Maria Lecina" gaf een marineblauwe japon te zien met van achteren ingezet, een rui me plissé, wit gegarneerd en uit- getande randen; een grote blauwe hoed bekroonde het geheel. Deze creatie oogstte veel succes. Of „Por tia" in de oude Romeinse tijd ge kleed is geweest gelijk het model van die naam op deze show, met een geruite mantel, waarbij jrevers en manchetten met knoopjes sier lijk gegarneerd waren, weten we niet, doch feit is, dat het model het heel aardig deed. .Penelope" beeldde een zwarte japon uit met wit vest en witte ondermouwen, waarbij zeer kleine plooitjes vanaf de heup liepen en boven elk plooitje een strikje. Een gebloemde zomer japon van heel ruim model, in de rug aan- gerimpeld, luisterde naar de naam van „Iris", terwijl ..Beatrijs" ons een rose japon liet zien met revers en plooien in het lijfje, waarom een groenig weerschijnende cein tuur met grote strik, bekoorlijk om zijn eenvoud, zodat het als het ware aller harten veroverde. Wij zouden zo door kunnen gaan en andere namen noemen, als „An tigone", „Pallas Athene", „Cleopa tra", „Persephone'', „Lucretia", „Rebecca", on uit de latere eeuwen „Maria de Medicis". „Jo sephine de Beauharnais", „Louise de Coligny" e.a. Maar het zij ge noeg nog even bijzondere aandacht te vestigen op de exquise avond toiletjes, soms wel iets te veel ge décolleteerd, maar overigens ge tuigend van smaak en distinctie wat betreft kleur en afwerking. De collectie was samengesteld door Katharina Huijnen te Wasse naar, Max Heijmans leverde de bij passende hoeden, de bontwerken waren van Maison Splitter; het kap- werk was in uitstekende handen bij Jean Henri Heuschen uit Den Haag en vanzelfsprekend was er een uit stekende collectie juwelen ter op luistering van de diverse verschij ningen op deze show. Muzikale om lijsting zorgde tenslotte voor een passend geheel. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Over het algemeen weinig be wolking met in de nanacht hier en daar nevel of mist en op vele plaatsen lichte, op enkele plaat sen z\vare nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige meest Noord-Oostelijke wind. AANTAL VESTIGINGEN IN DE DETAILHANDEL. Op 1 Januari 1950 waren er, blij kens het Centraal Biireu voor de Sta tistiek, hier te lande in totaal 205.08 vestigingen in de detailhandel, verdeeld als volgt: Kruidenierswaren 25.659 vestigin gen. Textielgoederen 20.794. Aardappelen, groente en fruit 16.928. Brood 15.007. Melk, boter kaas en eieren 12.564. Ta'p^k en tabaksfabrikanten 10.836. Rijwielen 10.763. Vlees en vleeswaren 10.668. Brandstoffen 7.825. Bloemen en planten 5.950. Parfumerieën en cosmetische arti- len 5.459. Drogisterij-artikelen 4.864. Vis 4.618. Alcoholhoudende en alcoholvrije dranken 4.423. Schoenen 4.259. Banket en chocolaterieën 4.036. Huishoudelijke artikelen 3.902. Ijzerwaren en gereedschappen 3.651. Meubelen 3.283. De provincie Zuid-Holland staat met 45.810 detailvestigingen aan het hoofd, gevolgd door Noord-Holland met 38.397. VERENIGDE VERGADERING DER STATEN-GENERAAL. Dinsdag 28 Maart te 1 uur zal in de Ridderzaal de Verenigde Verga dering bijeenkomen ter behandeling van de wetsonwerpen tot benoe ming van een regent voor het geval van erfopvolging tijdens minderja righeid van de troonopvolger en tot benoeming van eer voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige Koning. NEDERLANDS SCHIP AAN DE GROND GELOt'EN Het Nederlandse ruulorvracht- srhip „Voorwaarts" van 261 ton is vastgelopen op het Pat^rnosternf voor de Noordkust van het eiland Jersey. Het schip voe: in zware mist. *De bemanning van zes koppen verliet hét schip' en ba -e'kte per reddingboot de kust. De „Voorwaarts" vier in ballast van Littlehampton mor St. Malo. Het schip is eigendom van de re derij G. Dories te Groningen. De ka pitein H. Dories, is de zoon van de eigenaar. De kapite i vertelde dat een sterke Zuidoostenwind het schip uit de koers gedreven had. Drie uur lAer gaf hij bevel het schip te ver laten. Volgens een Lloyds; agent op Je? sey verkeert de „Voorwaarts" in een hachelijke positie Zij bevindt zich nog op het rif, is beschadigd en krijgt water binnen. DOOR TRAM GEDOOD Zondagavond is op de trambaan tussen Ouddorp en Goeree de 21- jarige Arie Blokland, uit Melissant door onvoorzichtigheid voor de rij dende tram gevallen en dodelijk ge wond opgenomen. Da oorzaak is waarschijnlijk, dat hij vcor de tram te laat kwam, er op is gesprongen en na er een eind aan te zijn blij ven hangen er afgevallen is. De jon gen was pas tien dagen uit de mili taire dienst afgezwaaid INBREKERS SLOEGEN HUN SLAG IN DEN BOSCH. Dezer dagen is in Den Bosch een grote inbraak gepleegd in een repa ratie-inrichting voor gouden en zil veren voorwerpen, waarbij de die ven voor duizenden guldens aan gouden sieraden hebben gestolen. De voorwerpen waren door juwe liers uit omliggende plaatsen ter re paratie gegeven. Een aantal van de voorwerpen was reeds gerepareerd. ^ET MYSTERIE OP DE tfliinceóó Mwdna DOOR GUY HAMILTON 45) „U hebt een stem, die 'k maar een maal behoefde te horen, om haar al tijd te onthouden."' Algy wist dat een vei'gissing uitgesloten was. 't Was de stem van den man, dien hij den vorigen avond op 't sloependek den vorigen avond op 't sloepen- clek met Vaughan Reilly had horen twisten over de mooie Agatha. Reeves glimlachte, maar ging er niet op in. „Vergiste ik me," vroeg hij belang stellend, „of iheeft dat jonge meisje werkelijk zorg? 'k Meende een uit drukking op haar gelaat te zien, als of ze pas- een heel onaangename tij- :ing ontvangen had." ..Ja? U kimt niet altijd op gezich- afgaan," antwoordde Algy koel- „Overigens is 't merkwaardig, u tot een soortgelijke conclusie gekomen bent als juffrouw Blackett. U beiden hebt wonderlijk harmo- nieerende zielen.'' „Daar kon u wel eens ten dele ge lijk in hebben, jonge man," zei Ree ves effen. Met een zwijgenden hoofdknik nam hij afscheid van den ander. Mortlake bleef staan en keek hem na, 't voorhoofd in diepe rimpels getrokken. Hij zag, hoe Reeves on der 't lopen een cigaret opstak. De man had al rokende nauwelijks een dozijn stappen gedaan, of de benen begaven hem eensklaps en hij sloeg met een doffen smak tegen 't dek. 't Is een ongewoon schwspel, mid den op den dag een man plotseling in elkaar te zien zakken op een uur, dat alleen iemand, die hopeloos aan alcohol verslaafd geraakt is, reeds te veel gedronken heeft. Mort lake wist, dat dit met, Claude Ree ves 't geval niet was; hij had abso luut niet naar sterken drank gero- kan, toen hij mer hem sprak: Voo- Algy bleef dus als enig aannemelij ke verklaring over, dat Reeves een zwak hart moest hebben. Hij snel de op den gevallene toe. 't F.ercte ogenblik, terwijl hij hem in 't wit te, wezenloze gelaat staarde, meen de Mortlake zelfs dat de man reeds aan hartverlamming overleden was. Bij ernstig onderzoek bleek dit niet het geval te zijn. Hoewel flauw, kon hij toch den polsslag voelen, Clau de Reeves leefde. Zijn vingers be zaten zelfs nog voldoends kracht, om de sigaret vast te houden, welke hy cezig was geweest, te roken. Onmiddellijk had zich een groep nieuwschierigen om den gevallen man geschaard. Algy richtte gemelijk 't woord tot hen. ,,'t Zou heel wat nuttiger zijn als een van u den dokter ging waar schuwen." „Wacht. Ik zal ik zal hem wel naai- den dokter dragen." Morlake keek snel op, toen hij de stem hoorde 't was die van zijn hutgenoot Petrakoff. De stevige Rus duwde, alsof hij met een troep kinderen te doen had, de nieuw schierigen uiteen en knielde tegen over Algy bij 't bewegingloze li chaam neer. Hij vatte Reeves' rech terhand, deed, of hij naai- den pols slag voelde. Maar Mortlake die den Rus onafgebroken gadesloeg, zag hoe Petrakoff 't eindje sigaret tussen de vingers van den bewusteloze uit wrong. Daarop nam den Rus zonder de minste inspanning Ree ves in zijn sterke armen. De menig te week uiteen, om hem door te la ten. Algy volgde. Terwijl hij om zich heen keek, werd hij Vaughan Reilly gewaar, die, tegen de reling geleund, vart kortte afstand het toneel ge volgd had; Zijn gezicht stond strak als een masker. Iets verderop ont dekte Algy zowaar ook Brian Bran don; de Ier zag met ongeveinsde belangstelling toe. „Weet u, waar de dokter uit hangt?" vroeg Petrakoff. Mortlake knikte en ging zijn hut- genoot vóór. Bij de vertrekken, die dokter Fisher in gebruik had, hield hij halt, klopte en opende onmid dellijk daarop de deur van de spreekkamer. Hij zorgde, dat geen van de nieuwschierigen mee naar binnen kwam. Ir. een hoek van 't vertrek, aan een klein -schrijf bu reautje, zat een nog jonge vrouw in verpleegstercosóuum. Zij p-rong onmiddellijk op en deed een tussen deur open. „Breng den patiënt daar, zei ze kalm, zakelijk tot Petrakoff. 't Was Algy, alsof hij eensklaps door een duizeling bevangen werd. Achter den Rus en de verpleegster aan, liep hij verbijsterd naar 't an dere vertrek. Er was geen zweem van herkennen bij ihem geweest niet voor dat zij hem gesproken had. Toen was 't hem opeens duidelijk ge worden. De mysterieuze, onvindbare juf frouw Spencer had al den tijd on der zijn bereik geleefd hier, in 't heiligdom van dokter Fisher! Sergius Petrakoff legde zijn last op de operatietafel n®er-.. ,,'k Ga nu maar," zei hij tot den geneesheer. „Mijnheer Meisom kan u vertellen, hoe 't gebeurd is; hij was er 't eerste bij. Mijn aandeel heeft alleen hierin bestaan, dat 'k den patiënt naar u toedroeg." Fisher nam een stethoscoop van tafel. „Wat is dien man overkomen? vroeg hij Mortlake. Algy deelde 't weinig mede, dat hij wist. De geneesheer stelde een vluchtig onderzoek in. Hij, fronste het voor hoofd, terwijl hij er mee bezig was, en lichtte één van Reeves' oogleden P„Hart en longen zijn in orde. Al leen de ademhaling is wat zwak op 't ogenblik," mompelde hij. „Vol gens u mankeerde den man niets, toen hij met u sprak? U hebt ook geen bijzonderheid opgemerkt toen hij wegwandelde?" „Niets. Maar 'k ben een leek, dok ter." „At hü soms iets?" ,,'k Geloof 't niet. In ieder geval is 't me niet opgevallen." „De symptomen wijzen op vergif tiging." „Even nadat hij van me vandaar, gegaan was, stak mijnheer Reeves een sigaret op. 'k Zou me sterk ver gissen, als hij haar niet uit zijn rech ter zijzak haalde." De hand van de geneesheer dook in den door Mortlake genoemden zak; hij schudde 't hoofd. Zak na zak werd aan een onderzoek onder worpen wat echter voor den dag kwam, geen koker of doos met siga retten. Fisher keek Algy scherp aan; zijn blik drukte duidelijk wantrou wen uit. „De man heeft in 't geheel geen sigaretten bij zich!" Mortlake haalde de schouders op. Hij voelde de ogen van juffrouw Spencer op zich gericht en twijfel de er niet aan, of zij deelde de opi nie van den dokter dat hij hun wat voorgelogen had. Mortlake verliet de vertrekken van dokter Fisher, zonder enige ver wachting te koesteren, dat hij een koker of doos met sigaretten op 't dek zou vinden. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2