Anti-Leopo!dist de aange wezen man om konings kwestie op te lossen Verrassende wending in Belgische crisis De toestand in O. Indonesië Rode Boli ivia staatsgreep in voorkomen De Tsjechische vluchtelingen Rood Lente-offensief' De eerste Unie-conferentie Radio-rede van de Paus Koningin enPrins naar Londen MAANDAG 27 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11939 Directeur: C. M. V. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs' f 0.32 p. w„ I 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Anti-Leopoldist kabinetsformateur Nationale oplossing of Kamerontbinding jj^E BELGISCHE kabinetscrisis heeft een verrassende wending gekre gen. De prins-regent heeft n.l. de liberale minister van defensie uit het demissionaire kabinet, Albert Devèze, belast met de vorming van een regering. Devèze staat bekend als een felle tegenstander van de terug keer van koning Leopold. Hij verklaarde, een „nationale oplossing" van het koningsvraagstuk te zullen zoeken. „Zo dit onmogelijk zou blij ken, blijft er geen andere oplossing over dan Kamerontbinding en nieu we verkiezingen". Opmerk^ijk is, dat de beide Katholieken Eyskens en Carton de Wiart geen opdracht tot kabinets-formatie hadden gekre gen, doch slechts een informatieve opdracht hadden DE HOUDING DER KATHOLIEKEN .Het is. begrijpelijk, dat de Katho-; iieken met deze gang van zaken wei-, nig ingenomen' zijn. Het nationale comité van de C.V. P. is Zondagnamiddag bijeengeko men en heeft een motie goedgekeurd, waarin gezegd wordt: „Het nationaal comité van de C. V.P. in spoedvergadering bijeen op Zondag 26 Maart, stelt vast, dat na de volksraadpleging geen personali teit der C.V.P. de opdracht heeft ge kregen om een regering te vormen. De heren Eyskens en Carton de Wiart werden enkel met een infor matieve opdracht belast. Na verno men te hebben, dat de heer Devèze, belast werd met de vorming van een regering, bevestigt het nationaal'co mité zijn standpunt, Zaterdag nog herhaald door de partijraad: De C. P.V. zal alleen deelnemen aan een regering, die, overeenkomstig de par lementaire traditie, het vertrouwen vraagt van het parlement en die de Verenigde Kamers, waarin reeds een onbetwistbare meerderheid be staat voor de toepassing van de wet van 1945, in de mogelijkheid stelt zich uit te spreken, wat de terugkeer van de koning inhoudt overeenkom stig de wens van de meerderheid der Belgenê". EEN DRIE-PARTIJEN-REGERING? Reuter verneemt van gezaghebben de zijde, dat Devèze wil trachten een katholiek-liberaal -socialistische re gering te vormen, die koning Leo pold zal terugroepen op voorwaarde, dat hij enkele maanden later ten gunste van zijn zoon troonsafstand zal doen. Het is niet aan te nemen, dat de Katholieken zullen medewerken aan een regering, aan welks hoofd een eerste minister staat, die bekend is om zijn anti-koningsgezindheid. De nieuwe kabinetsformateur zou dus slechts een liberaal-socialistiche re gering kunnen vormen, die in de Se naat, waar de C.V.P. de absolute meerderheid heeft', geen vertrou wensvotum zou krijgen. Het parle ment zou dan ontbonden moeten worden en België zou naar nieuwe verkiezingen gaan. Gedurende de wettelijke termijn van veertig dagen, die aan het houden van nieuwe ver kiezingen voorafgaat, zóu de libe raal-socialistische regering het be wind in handen hebben met het ge hele morele en materiële overwicht dat hieraan is verbonden aan haar zijde, zo meent men in Katholieke kringen. t'RITIEK OP PRINS KAREL. Naar aanleiding van het bevreem dende feit, dat de prins-regent niet aan de Katholieken maar wel aan de anti-Leopoldistische liberaal De vèze opdracht tot kabinetsformatie heeft gegeven, richt het Brusselse rechtse blad „La libre Belgique" een bijzonder scherpe aanval op de Prins-Regent. Het blad zinspeelt op de wrijvingen welke de laatste ja ren tussen prins Karei en koning Leopold zouden zijn ontstaan., Het bald schrijft o.m.: „Met staat thans vast, dat de Prins-Regent het linkse spel speelt en da', hij met de linksen de terugkeer van de wettige koning van het land tracht uit te stellen." KONINKLIJKE FAMILIE PER VLIEGTUIG NAAR FRANKRIJK De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zullen Woensdagochtend per vliegtuig van Schiphol naar Frankrijk vertrekken voor de vacantie van veertien dagen die te Val d'Isère zal worden door gebracht aldus het Alg Dagblad. Het is niet bekend of de reis ge maakt zal worden met het eigen vliegtuig van de Prins, of met een toestel van de KLM. PHILIPS TROK OP DE JAAR BEURS GROTE BELANGSTEL LING De nieuwste snufjes, die Philips op iedere Jaarbeurs toont, trekken steeds grote belangstelling. Hier ziet u het publiek, dat met aandacht de nieuwste radiotoestellen bekiikt. H Botsingen met T.N.I. gevreesd De speciale correspondent van het ANP in Indonesië .bericht, dat de spanningen in de staat Oost-Indone- slë de laatste weken in het,centrum van de politieke belangstelling in gehëei Indonesië staan. Oost-Indonesxë schijnt het laatste bolwerk van het federalisme volgens het schema van de Rónde Tafel-Con ferentie te zijn. Makassar is de oud ste deelstaat en is gehecht aan de Ne gara. Onlangs werden algemene ver kiezingen gehouden, het nieuwe ka binet steunt op een grote meerder heid in het parlement, zodat het met vastheid in het regeringSDrogramma de verdediging van de Negara kon opnemen. De moeilijkheden tussen Djogja en Makassar dreigen zich toe te spitsen nu binnenkort een groen van de TNI naar Makassar zal worden gezonden. Deze uitzending geschiedt door de sultan van Djogja onder pressie van parlementsleden der RIS uit Djogja. Öost-Indonesië heeft echter een goed geoefend politieapparaat Van 10.000 man, terwijl het grootste deel van de Indonesische leden van het KNIL aldaar gestationneerd is en reeds gedeeltelijk werd overgenomen door de regering der RIS. Men vreest daarom, dat het na de landingen van TNI te Makassar tot botsingen komt. De regering te Makassar tracht in versneld tempo de overgang van de Indonesische leden van het KNIL te doen geschieden met het oog op mo gelijke onlusten. Boodschap van H.M. de Koningin Aan de Unie-conferentie Hare Majesteit de Koningin heeft als hoofd van de Nederlands-Indone sische Unie de volgende boodschap ter gelegenheid van de opening van de ministerconferentie te Djakarta: „Aan de vooravond van de eerste minister-conferentie der Nederlands- Indonesische Unie zend ik beide de legaties mijn beste wensen voor sterkte en voor een vastberaden wil de goede oplossingen te vinden in bet belang van beide volkeren en in het bijzonder ten aanzien van de' moeilijkheden van de groeiende In- aonesische staat. De moeilijkheden van het ogen blik zijn ongetwijfeld groot en er is veel, dat tijd zal vragen, alvorens het zich langs goede banen ontwik keld zal hebben. Toch zie ik onverminderd talrijke mogelijkheden voor een bevredigen de gang van zaken. Moge het de ge zamenlijke delegaties gegeven zijn door wijsheid de goede'wegen aan te geven". DANKWOORD VAN HATTA Op deze boodschap heeft drs Mch. Hatta, voorzitter van dë-conferentie, geantwoord met een woord van dank Hij vervolgde: „Uwe Majesteit houde Hoogstde-, zelve ervan overtuigd, dat in het be-i sef vam het, uitermate .grote belang van het welslagen dezer' besprekin gen, ook voor het heil .en het wel varen van de gehele Wereld, wij al len tezamen zowel als iéder afzon derlijk, naar beste weten en met de meest oprechte bedoelingen zullen bijdragen tot het bereiken van het gestelde en zo noodzakelijk te betei- ken doel". Als basis voor verdere operaties De regering van Bolivia heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij een revo- lutionnaire beweging de kop heeft in gedrukt. De beweging stond onder leiding van buitenlandse communisten en zou aanstaande Dinsdag aan het licht zijn getreden. De regering en de politie deelden mee, dat er een inval was gepleegd in een zaal, waar een bijéénkomst werd gehouden ter voorbereiding van de Coup d'Etat. Er werden 25 mensen gearresteerd, ondèr wie en- kèle studenten. De hoofdcommissaris van La Paz zei. dat de opstand zich over het ge hele land zou hebben uitgestrekt. Het lag in de bedoeling, in verschei dene steden tegelijk met de omwen teling een begïh te maken. De hoofdcommissaris zei, dat een speciaal geoefende Russische offi cier van hoge rang door de Komin- form naar Bolivia was gestuurd om Naar een Oost- Europees slavenleger De Konnnform heeft plannen op gesteld, zo meldt de Daily Tel. uit Wenen, om de arbeidskrachten der O'ost-Euïopese landen samen te voe gen tot één massa-leger van slaven arbeiders. dat door de Kominform^ overal achter het IJzeren Gordijn* kan worden gebi'uikt waar bijzon dere krachtsinspanningen nodig zijn. De volkomen ondergeschiktheid van de Russische arbeiders aan de rege- der Sovjet-Unie zal bij de uit voering van deze plannen als voor beeld dienen. De organisatie van het Oost-Euro- pese arbeidersleger zal vTij onschul dig beginnen. De eerste maatregel zal waarschijnlijk een overeenkomst zijn tussen de vakverenigingen van Hon garije. Bulgarije. Roemenië en Tsje- cho-Slowakije. Meh wil beginnen met grote acties voor het opvoeren van de productie. Daarna zullen de lan den de beste werkers met elkaar uitwisselen Er zijn reeds verscheidene grote werken in Oost-Europa waar een grote groep slavenarbeiders goed van pas zou komen- De meesten wilden weer terug Van de 85 Tsjechoslo waken, die vorige week van drie ver. uiteen ge legen vliegvelden in Tsjechoslowa- kije Bratislava, Ostrawa er Brno in drie Dakota's met tus senpozen op een Amerikaanse basis bij München terechtkwamen, heb ben er 58 verklaard, dat het hun be doeling was en bleef in Praag te komen. De bemanning van twee der vlieg tuigen daalde vrijwillig, doch de pi loot van de derde DC-3, die uit Brno kwam daalde onder bedreiging met revolvers. Twee leden van de be manning en een passagier, die zich verzetten, waren vastgebonden. Van de twaalf leden der bemanningen, verkozen er zeven in Duitsland tè Mijven De meeste piloten van de Tsjechoslo waakse luchtlijn dienden tijdens de oorlog bij de RAF. Sins enige tijd vliegen zij niet meer op internationale routes. De inzittenden waren: 67 mannen, 16 vrouwen, een kind en een zuigêling. Een aantal der terügkerenden gaf luide uiting aan Jiun cohimuniltische de plaatselijke communisten lei ding te geven. Hij voegde eraan toe, dat de Rus- •iscb? officier zich in gezelschap be vond van twee Franse communisti sche leiders en dat. die drie. na het land clandestien te zijn-binnengedron gen, zich ergens in La Paz hadden schuil gehouden. De commissaris zei, dat deze agen ten grote sommen geld bij zich had den. Volgens hém had de Kominform geprofiteerd van het feit, dat het communisme in Bolivia niet buiten de wet is gesteld en het land daar om uitgezocht had, als centrale ba sis voor de operaties in Latijns Amerika. Tegen de Italiaanse regering Te Rome is men van mening, dat de algemene staking, die Woensdag j.l; in Italië is gehouden, en.de ver spreide wanordelijkheden, die zich daarop gedurende de rest van de week hebben voorgedaan, als de CARILLONMUZIEK BIJ DE UTRECHTSE JAARBEURS Op het Jaarbeursterrein aan de Croese- laan staat een carillon op c isteld, dat bestemd is voor de Lange Jan te Mid delburg (Het oude carillon ging in de oorlog verloren) Dit carillon, be staande uit 48 klokken, is gegoten bij de firma van Berngen te Heiliger- lee. De zwaarste klok, met een ge wicht van 5500 kg (links) kon niet worden opgehangen. Rechts de enige vrouwelijke bei aardier in Neder'and mejuffrouw M Blom, die het carillon bij de Jaar beurs bespeelt. .ouverture" moeten worden be schouwd tot een „voorjaarsoffensief" der communisten en linkse socialis ten tegen de Italiaanse regering. Een woordvoerder van de rege ring verklaarde, dat het mislukken van de actie, waarvan de commu nisten hadden gehooot dat zij tot een massale demonstratie te hunnen gunste zou Worden, een grote neder laag voor hen betekent. Als gevolg van de wanordelijkheden, waarmede de door de communisten en linkse socialisten uitgeroepen algemene sta king gepaard ging. werden twee ar beiders gedood, terwijl omstreeks honderd werkers en een dozijn po litiemannen ernstig zijn gewond, verklaard wordt, dat plaatselijke stakingen in Italië wel eens meer slachtoffers hebben geëist. De woordvoerders verklaarde ver der nog, dat de communisten in Ita lië het er opzettelijk op toeleggen, dat arbeidei's in wanordelijkheden door de politie werden neergescho ten, teneinde zodoende de emoties van de licht ontvlambare Italianen te hunnen gunste in beweging te brengen. Hij voegde hieraan toe dat de Italiaanse pobtie de gangen heeft gevolgd van uit Frankrijk afkomsti ge communistische agitatoren, die, na in Frankrijk arbeidsmoeilijkheden te hebben verwekt, hun arbeidsveld naar Italië hebben verplaatst. IN DE GROTE CONFERENTIEZAAL van het ministerie van buiten landse zaken in Djakarta is Zaterdag in een korte openbare zitting de eerste Nederlands-Indonesische Unieconferentie geopend. Minister president Hatta sprak de openingsrede uit, die werd beantwoord door minister Van Maarseveen. Hatta werd daarna aangewezen tot perma nent voorzitter van deconferentie, minister Van Maarseveen tot vice- voorzitter. Achter gesloten deuren stelde men vervolgens de agenda vast en werden commissies gevormd, die de bespreking der agendapun ten zullen voorbereiden. Het eigenlijke conferentiewerk begint eerst vandaag. werking van het Unie-secretariaat en de instelling van het Unie-hof. Vier Nederlandse ministers, twee staatssecretarissen en zeven Indone sische ministers nemen aan de con ferentie deel. Zaterdagavond heeft president Su karno op het paleis te Djakarta ter gelegenheid van de opening der unieconferentie de ministers der DE AGENDA De agenda omvat onder andere de kwestie Nieuw-Guinea, maar men vermoedt, dat dit punt niet volledig zal worden afgehandeld. Verder zal men bespreken de Unie-politiek met betrekking tot. de geallieerde raad voor Japan, een Nederlands Indone sisch handelsaccoord, een scheep vaartovereenkomst, financiële pro blemen, de positie van de Neder landse ambtenaren in Indonesië, de Nederland erkent Chinese Volksrepubliek De Nederlandse regering heeft he den door bemiddeling van de ambas sade-secretaris dr J. Vixseboxse te Peking een nota doen overhandigen aan de centrale regering van de Chi nese Volksrepubliek, waarin de Ne derlandse regering te kennen geeft, dat tot de jure erkenning van de centrale regering van de Chinese Volksrepubliek met ingang van 27 Maart 1950 is overgegaan. De ambassadeur der Chinese na tionalistische regering te Den Haag is door de Nederlandse regering ter zake ingelicht, waarbij is medege- v deeld, dat deze erkenning van het gezind- regime Mao Tse-Tung inpliceèrt, dat beid. Eén vrouw zèide: „Het is een I de de jure erkenning van de natio- flóuwe grap. Mijn man wacht op nalistische regering van China door me" Nederland is ingetrokken. „De wereld lieelt hehoelte aan gebed en boete" Z-H. Paus Pins XII heeft tijdens een speciale dienst in de Sint Pie- ter, georganiseerd ter gelegenheid van de bid- en boetedag, die op zijn verzoek Zondag overal ter wereld is gehouden, een rede gehouden, die door de Vaticaanse radio is uitge zonden. Dc Paus, die op krachtige toon sprak, verklaarde, dat de we reld van vandaag vooral behoefte heeft aan gebed en boete om een dreigende golf van moreel verval tc keren. De schending van de Godde lijke wetten, aldus de Paus, is heden ten dage nog onvergeeflijker omdat do kennis van het kwaad zich zo heeft uitgebreid. De Paus leverde scherpe critiek op „schaamteloze en mïsaadige pu blicaties, aie de ondeugd en ac mis daad ae meest venoéiiijke middelen tot verleiding en corruptie in handen geven". Het afschuwwekkende van net kwaad, aidus de Paus, wordt be dekt door een vernis van fatsoen, kunst,'bedrieglijke schoonheid, val se moed of aoor een onbeperkt vol doen aan de ongebreidelde zucht naar sensaties en onuervindingen. De ver heerlijking van een zonnig leven ge schiedt openlijk en is onderdeel ge worden van het economische en so ciale leven. De Heilige Vader riep alle christenen op, zich te verenigen tot een heilzame uitboeting van de zonden der wereld, tot een grote terugkeer van dc opstandige mens heid naar de wetten van God én de Kerk. Tot slot bad de Paus: „Maak een einde aan de haat, ver nietig met Uw machtige adem, o God, de honger naar macht, de vernieii- gingsoorlogen. Geef brood aan de kinderen, geef onderdak aan hen. die geen tehuis hebben, geef werk aan de werklozen, breng eendracht on der de volkeren en vrede op de we reld tot het eeuwig heil van allen." Officieel bezoek in a s. zomer Na de grootse ontvangst van de Franse minister-president Auriol, bereid Engeland zich voor op een t officieel bezoek van Koningin Ju- jp' liana en Prins Bernhard, aldus meldt 1 het „Alg. Dagblad". Hoewel het Ne- Unie ontvangen. Behalve de Indone- j ferlandse Koninklijke huis in bc- sische en de Nederlandse ministers Smsel de uitnodiging van Bucking- sische en de Nederlandse ministers waren daar aanwezig de heren Hirschfeld, Moh. Roem en de bij de Unieconferentie betrekken autori teiten. DE DURE SIGAREN. Het feit, dat de vakgroep-sigaren- industrie bij de regering heeft aangedrongen op verlaging van de accijns op tabak van minstens 50% gaf hqt ministerie van Financiën aanleiding aan het N. v. d. D. mede te delen, dat het onmogelijk is om afspraken,- die kort geleden in Be- nelux-verband ten aanzien dier ac cijnzen zijn gemaakt, nu alweer te veranderen. Misschien is het mogelijk over een jaar te bezien of wijziging mo gelijk is. Men wees er o.a. ook nog op, dat de duurte van de sigaar voornamelijk veroorzaakt wordt door1 de hoge tabaksprijzen en door hét feit, dat de sigaar veel hand werk vereist. De accijnzen vergen ten slotte 27%, dus als het mogelijk ware een goede sigaar voor 10 cent televëreh, dan zou zij door de ac cijns hoogstens 13 cent kosten. ham Palace heeft aangenomen, heeft men nog niet precies vastgesteld, wanneer de hoge Nederlandse gas ten naar Londen zullen gaan. Het bezoek zal waarschijnlijk in Augus tus vallen. Er was reeds lang sprake van, dat Prinses Beatrix half Juli naar Engeland zou gaan om de eer ste steen van de nieuw te bouwen Nederlandse kerk te Londen te leg gen, maar in Engelse hofkringen be schouwt men het als waarschijnlijk dat Koningin Juliana en Prins Bern hard niet voor Augustus zullen arri veren. Het Nederlandse Koninklijke huis geniet grote belangstelling in Engeland en vooral tijdens zijn laat ste reis genoot de „vliegende prins" zoals hij werd genoemd, zeer veel publiciteit. Ka-Ueitj,e. „Oordeelt niet, en ge zult niet ge oordeeld worden; vonnist niet en ge zult niet gevonnist worden" zegt Christus.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1