SM Het ontslag van 55-jarigen bij de politie Prins Bernhard over zijn reis LUXE TOURINGCARS Stationsweg 45, Tel. 22444 Voor televisie is men technisch gereed VRIJDAG 24 MAART 1950DE LE1DSE COURANTTWEEDE BLAD - PAGINA 1 De 28ste R.A.I.-tentoonstelliiig Ttomdelen aan het ivcachtauta- aetaoei &p%ehen óteedó ótethet II. We hebben in het artikel, dat w.e gisteren reeds wijdden aan het over zicht van hetgeen de 28ste R.A.I. aan bezienswaardig biedt er reeds op ge wezen welk een enorme vlucht het vrachtauto vervoer de laatste jaren heeft genomen. Dat is niet alleen in Nederland het geval, doch kan over de gehele wereld worden waargeno men. De oorzaken daarvan aan te wijzen valt niet zo moeilijk, immers de voorliefde, welke het bedrijfsle ven meer en meer aan de dag legt voor het vrachtautovervoer, berust grotendeels op het vermogen van de vrachtauto om de goederen snel van huis tot huis en zonder overlading dus te vervoeren, verder op de be wegelijkheid van de vrachtauto, die ieder uur van de dag nagenoeg ter beschikking staat om onmiddellijk vervoersopdrachten uit te voeren en tenslotte op de vérgaande aanpassing van de vrachtauto aan de eisen, we1- ke de te vervoeren goederen steil e" Vooral het vervoer van huis tot huis zonder overlading, dat het rail- en watervervoer doorgaans mist, geeft de vrachtauto een grote voor sprong in tijdwinst, betere verzor ging van het vervoerde goed en opent bovendien de mogelijkheid om fabrieken en magazijnen te bouwen daar, waar geen water- of railaan sluitingen zijn. De aanpassing van de vrachtauto aan de te vervoeren goederen dragen in niet onbelangrijke mate bij om aan het vrachtautovervoer de voorkeur te geven boven ander vervoer. Was de vorm of lengte van de eerste vrachtauto's een handicap voor een veelvuldig en veelzijdig gebruik, la ter werd de vrachtauto allengs meer geschikt gemaakt aan het product dat moest worden vervoerd. Voor lange goederen werden wagens met lange laadbakken of opleggers ge bouwd, voor vee ontwierp men spe ciale carosserieën, er kwamen tank wagens voor benzine, voor melk en andere vloeistoffen. Maar er bevin den zich ook kolossen van vracht auto's op de weg, die gemakkelijk 30 of meer ton aan vracht meetorsen en dan nog met een behoorlijke snel heid. Het uitkiezen en aanpassen van de vracht- en bestelauto's aan het vervoer heeft zich langzamerhand zelfs tot een afzonderlijk onderdeel van de automobieltechniek ontwik keld, waaraan ter bevordering van zo laag mogelijke exploitatiekosten van het vervoersmateriëel steeds gro ter aandacht wordt besteed. De ver gaande aanpassing van het vracht- automateriëel en de opvoering van de betrouwbaarheid maakten het ook mogelijk het vrachtvervoer over zeer grote afstanden uit te strekken; Het internationale wegvervoer, vooral van hoogwaardige industrieproduc ten en aan bederf onderhevige goe deren, is dan ook reeds aanzienlijk. Technische tendenzen van de hedrijfsautobouw. Een der opvallendste verschijnse len in de autobus- en vrachtauto- bouw is het opvoeren van het ver mogen van de motoren. Niet alleen worden de lichte en middelzware vrachtautomobielen uitgerust met sterkere motoren, maar ook de zware en zwaarste typen krijgen motoren, waaruit steeds meer paarden worden gehaald. Het opvoeren van het ver mogen van de motoren heeft ten doel de bedrijfsautomobielen sneller te maken, waardoor het goed eerder op de plaats van bestemming is en de vervoerscapaciteit van de wagens v/ordt opgevoerd. Ook het opont houd, dat de vrachtvoertuigen en autobussen het snellere verkeer aan doen, wordt door het opvoeren van de snelheden van de bedrijfsautomo bielen verminderd. Bovendien heeft de ervaring geleerd, dat motoren met een overschot aan vermogen een lan gere levensduur hebben, waardoor de reparatie- en onderhoudskosten worden omlaaggedrukt. De specialisatie van de vrachtauto wordt voorts zeer duidelijk gede monstreerd door het steeds toene mend aantal zogenaamde bestelwa gens. Deze wagens met naar voren geplaatste motor en stuurinrichting hebben een grote laadruimte naar verhouding tot het draagvermogen, zijn zeer wendbaar en zijn zo ge bouwd. dat de chauffeur snel kan in- en uitstappen. De Nederlandse industrie is in deze categorie met enige modellen gekomen, zoals de DAF met zijn nieuwe 1 tons bestel wagen en de firma Beers met zijn Handy van". Deze „Handyvan" heeft een lage vloer, die het mogelijk maakt van de grond af zonder tus- sentrede op te stappen. Hierdoor is een zo groot mogelijke laadruimte bereikt. De motor is vóór ingebouwd en ook dit heeft een extra grote laadruimte mogelijk gemaakt. Het meest sensationele van de nieuwe „Beers-Handyvan" echter is de uit- rolbare „machinekamer". Dit prin cipe is veel radicaler uitgevoerd dan de zogenaamde uitschuifbare motor, zoals reeds voor de oorlog werd toe- ast. Bij de „Handyvan" wordt niet alleen de motor vooruitgescho ven met versnellingsbak, maar ook de complete vooras met stuurinrich ting, benzinetank en accu. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN LIMBURG Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Limburg zal Maan dagavond 24 April in Maastricht een fakkeloptocht worden gehouden, waarbij voor de vorstelijke bezoekers zal worden gedefileerd. Het is de bedoeling dat alle ver enigingen van Maastricht aan deze lichtstoet zullen deelnemen. EEN OVERZICHT VAN DE TENTOONSTELLINGSHAL. „Niet in het belang van de dienst" Het Arnhemse ambtenarengerecht behandelde de zaak van 14 ambtena ren van de Arnhemse politie die in verzet waren gekomen tegen het be sluit van de burgemeester om hun per 1 April 1950 ontslag te verlenen, Dit ontslag werd gegeven naar aan leiding van een ministeriële beslis sing van 23 December van het vori ge jaar. Als getuige werd gehoord de Arn hemse hoofdcommissaris van poli tie de heer G. Borstlap. Uit de stuk ken zou gebleken zijn, dat aan som mige der 55-jarige ambtenaren in het corps geen ontslag werdverleend. Geüuige deelde daaromtrent mede, dat deze mensen in dienst gehouden werden uit een oogpunt van dienst belang, hetzij om jongere mensen in te werken in speciale takken van dienst, hetzij om andere dring- gende redenen. Indertijd is in over leg met de burgemeester voorgesteld de ambtenaren in kwestie ontslag te lenen met toekenning van wachtgeld Van hoger hand heeft men zich evenwel tegen dit voorstel verzet, De kansen van emigratie Tijdige reservering voorkomt teleurstelling. VRAAGT OFFERTE! Nadat Z.K.H. prins Bernhard ver slag van zijn reis had uitgebracht in de ministerraad, heeft hij ook de journalisten in de gelegenheid ge steld, hem vragen te stellen over zijn reis. Op een vraag over de mogelijkhe den van opleiding van onze troepen in Canada, waar men over kader en trainingsgelegenheid beschikt en waarvoor door de Canadese rege ring een aanbod is gedaan, ant woordde de prins, dat hij een plan heeft meegebracht. Dit behelst on der meer, dat Canada plaatsen voor onze militairen beschikbaar stelt in de specialistencursus. Dit gebeurt geheel zonder kosten. Ook zullen er Nederlandse piloten en grondperso neel getraind kunnen worden, wier opleiding geheel zonder kosten is. De Nederlandse regering zal deze militairen alleen van wat kleinighe den, als zakgeld enz. moeten voor zien. Prins Bernhard deelde mee, dat de minister van oorlog over deze mededeling zeer verheugd was. Als de Canadese ministers in ons land komen, zal de zaak met hen bespro ken worden en dan kan vastgesteld worden hoeveel militairen er vol gens dit plan naar Canada kunnen gaan om opgeleid te worden. Welk land biedt voor Nederland op het ogenblik de beste economische mogelijkheden, zo werd de prins ge vraagd. Voor onmiddellijk achtte hij die in Venezuela aanwezig. Ook zijn er mogelijkheden in Brazilië, maar we er op een provincie-bezoek in Limburg gingen. Een dergelijke har telijkheid heb ik onder de bevolking van een vreemd land zelden ge zien". Ook in Mexico zag de prins mo gelijkheden voor onze landbouw- emigranten. Het is een land met grote verschillen; arm en rijk. Tn liet Noordelijk gedeelte wordt veel gedaan om de uitgestrekte woestij nen vruchtbaar te maken. Het land is vruchtbaar. Men heeft er soms 3 cogsten per jaar. De prins deelde mede voornemens te zijn met betrek king tot de mogelijkheden voor landbouwemigratie nog nader con tact met onze gezant in Mexico op te nemen. In Canada, stelde de prins vast, bestaat er veel sympathie voor de emigratie van Nederlanders naar dat land. Hij noemde het merkwaardig, dat men daar in tegenstelling tot andere landen zoveel getrouwde man nen en gezinnen wil opnemen. Men heeft in Canada ook belang stelling voor industriële krachten. Zo wil men er bedrijven oprichten met Nederlandse arbeiders. De mo gelijkheden voor onze emigratie zijn er dus groot. „Suriname is buitengewoon inte ressant'", zo merkte de prins op. De nieuwe regering is van plan de zaak goed aan te pakken. Er is veel plaats voor de Nederlanders in de land bouw. Het Welvaartsfonds helpt de omdat daardoor de gemeentebegro ting te zwaar belast zou worden. De hoofdcommissaris verklaarde nog, dat hij de ontslagen niet in het be lang van de dienst vindt. Geroutineerde krachten, waar aan men ao'n (behoefte heeft moe ten nu de dienst verlaten en de sterk te van het korps wordt terugge bracht van 210 op 197 man. Namens de klagers werd door de verdediger nog de onbillijkheid naar Voren gebracht, dat aan 55-jarige ambtenaren van de rijkspolitie wel wachtgeld wordt toegekend. Het ambtenarengerecht zal bin nen drie weken een beslissing ne men. NOG GEEN VONNIS-VAN GEELKERKEN. De bijzondere strafkamer van de rechtbank te Utrecht heeft de zaak tegen C. van Geelkerken, de voor malige plaatsvervangend leider van de N.S.B., teruggewezen naar rechter-commissaris, opdat deze een onderzoek naar de persoon van de verdachte zal doen instellen als mede naar de herkomst van be paalde stukken, die tijdens de be handeling ter sprake zijn gekomen. De rechtbank legde er de nadruk op, dat niet bedoeld is een onder zoek naar de geestvermogens van verdachte te doen instellen. De rechtbank overwoog, dat het onderzoek op sommige punten niet volledig is geweest, ten gevolge waarvan de rechtbank zich geen volledig beeld van de persoon van de verdachte heeft kunnen vormen. Dit is te meer noodzakelijk, daar de punten der tenlastelegging, waarop verdachte verklaard heeft schuldig te zijn, zeer ernstig zijn. MATERIëLE OORLOGSSCHADE De minister van financiën heeft een commissie van advies ingesteld, welke zich zal beraden over de fi nancieringsregelingen, welke zullen voortvloeien uit de wet op de mate riële oorlogsschaden. Deze regelin gen behelzen in hoofdzaak het ver lenen van credieten voor het herstel en de herbouw van onroerende goe deren, zoals woningen, bedrijfspan den en boerderijen en voor de we- deraanschaffing van bedrijfsuitrus- ting. VAKGROEPSECRETARIS PLEEGDE FRAUDE Een jaar en drie maanden gevan genisstraf eiste de officier van Justi tie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren tegen de 39-jarige J. H. W. uit Rotterdam, die verdacht werd als secretaris van de vakgroep Groot handel in gebruikte vaten 130.000 te hebben verduisterd. Verdachte verklaarde, dat de vak groep een „vatenpool" had opge richt, waarvan hij beheerder was. Iedere deelnemer daaraan kon ge bruikte Amerikaanse vaten kopen, maar men moest een bepaald bedrag bij de Rotterdamse Bank stortep, waaruit de aankopen werden gefi nancierd, Verdachte gaf toe van dit geld, dat bestemd was voor de vak groep, bedragen voor zichzelf te hebben gebruikt. Het kwam zover, dat de Rotterdamse Bank op een ze ker ogenblik geen gelden voor de vakgroep meer had. Verdachte er kende, dat het totale verduisterde bedrag ongeveer 130.000 moet zijn. Het geld had hij gebruikt voor de aankoop van machines voor zijn me taal warenfabriek. De officier was van mening, dat hier sprake is van een ambtsmis drijf. Bij een betere controle had het misschien voorkomen kunnen worden, Mr. H. J. Kreulen, de verdediger, noemde verdachte een „slappe fi guur". Door het totaal ontbreken van controle heeft hij kans gezien met het geld een fabriek op te rich ten. PI. vroeg uiterste clementie. Uitspraak 6 April. (Van onze speciale verslaggever) hiervoor zal een langere tijd van mensen". De prins heeft wel de in- ontwikkeling nodig zijn. In Brazilië voelt een Nederlander zich niet zo gemakkelijk thuis, men heeft moeite met de taal en met het vervoer en de afstanden. De prins geloofde ech ter, dat er hier, al is hét niet onmid dellijk, op de duur grotere emigra tiemogelijkheden zullen ontstaan. Heel enthousiast sprak prins Bern hard over Mexico. „Het was alsof druk, dat er voor de Nederlanders aldaar veel te doen is. Het land is rijk aan grondstoffen. Er zijn moei lijkheden: de landbouw-drainage, het vervoer. Dit maakt de exploita tie van het land bijzonder moeilijk. De oude plantages zijn verwaar loosd. Er is een gebrek aan arbeids krachten. Dit kan echter door me chanisatie in orde komen. Polygoon, waaraan onze bioscopen het uitstekend verbeeld en gespro ken filmjournaal danken, bestaat op 30 Maart dertig jaar. Bij die gelegen heid zal uit de rijke archieven wor den geput voor de vertoning van een documentaire. Tevoren heeft de di rectie ons iets willen vertellen uit de rijke soms ook bewogen geschie denis van dit bedrijf. In 1930 is men begonnen met het vervaardigen van tussenteksten van de toen nog stomme films, het ma ken van losse actuele opnamen en van populair-wetenschappelijke films. Toen met Profilty uit Den Haag een werkgemeenschap was tot stand gekomen, was men het er al gemeen over eens, dat de kwaliteit van de filmjournaals gunstig was be ïnvloed. Zo rouleert Neerlands nieuws thans wekelijks in ruim hon derd copiën, maakt het een vast on derdeel uit van het voor-programma in meer dan vierhonderd theathers; en zo is het mogelijk geworden, bo vendien Wereldnieuws te geven, dat men in het buitenland over en weer betrekt en waardoor vele gebeurte nissen uit eigen land tot ver over de grenzen op het witte doek kunnen verschijnen. De filmotheek, die thans enkele millioenen meters film bevat en ge schiedenis van Nederland in de laat ste dertig jaar en bovendien de we reldhistorie van 18 jaren vertegen woordigt, beschouwt Polygoon om zijn grote culturele betekenis als het kostbaarste bezit. Van de documentaire films, die Polygoon maakt, hebben wij de bes te herinnering aan „Walvis in zicht", reeds kort na de bevrijding gemaakt. En zo graag zouden wij iets vertel len over Koolhaas' „Dijk in zicht", een documentaire, die reeds lang op stapel staat," maar die nog niet kon klaar komen wegens veel ander werk. Want steeds meer vragen de journaals gedegen bewerking en op het ogenblik zijn de studio's in Haar lem bezet met de nasynchronisatie van enkele Walt Disney-films. ..Maar, zo zeide de directeur van Po lygoon in de persconferentie: nu is De Dijk toch bijna dicht". Verder heeft men zodanige schik kingen getroffen, dat men technisch gereed is om aan eventuele behoefte van televisie te voldoen. Bovenste deel van de foto: De af- drukkamer, waar de journaals van het Polygoon wereldnieuws en het Nederlands nieuws worden afge drukt. Woensdagavonds begint men hiermee, en in twee maal 24 uur is men gereed met de wekelijkse pro ductie van 50.000 meter film. Onderste deel van de foto: Het ar chief, waar de films op een betonnen zolder in blikken bussen op ijzeren stellingen zijn opgeborgen, zodat brandgevaar practisch is uitgeslo ten. Toch staat er op last van de brandweer bij iedere stelling een em mer water gereed. Ji ET MYSTERI OP DE iïrinceM, Marina DOOR GUY HAMILTON 43) Van al die dingen was hem slechts één helder: de moord op de ongeluk kige Slater. Wanneer professer Con way de verzegelde enveloppe niet in de safe had laten opbergen, dan zou menselijkerwijs gesproken de assi- stent-purser nog leven en was nacht waker Reed niet met een zware her senschudding naar 't scheepshospitaal overgebracht. De inhoud van die en veloppe daar lag de oorzaak van alle ellende, de oplossing tevens van 't probleem! Om haar in bezit te krij gen w-as men voor de gruwelijkste gewelddaad niet teruggedeinsd, 't Speet Mortlake geweldig, dat hij geen kans zag, Vaughan Reilly te betrek ken in 't drama, dat zich in 't kantoor van dén purser had afgespeeld. Daar- oor was de man te zeer overstuur eweest, toen hij vernam, dat profes sor Conway's enveloppe verdwenen was. Wat echter kon nu weer de re den zijn, dat Doris de diefstal zo ge laten, zo onverschillig bijna, had op genomen? Indien de enveloppe inder daad iets heel belangrijks bevatte en alles wees daar op dan moes' tooh ook 't meisje zich 't verlies sterk aangetrokken hebben, 't Was absurd, te veronderstellen, dat de piofessor wel zijn secretaris maar niet zijn dochter in zijn geheimen zou hebben ingewijd. Vaughar Reilly speelde een dubbel spel 't slor.c' vtor Mortlake vast Hij was niet proferj or Conway's toege wijde secretaris zoals hij zich voor deed. In werkelijkheid moest 't zijn bedoeling wezen, zich 't geheim van zijn werkgever, wat 't ook zijn mocht, toe te eigenen. Vermoedelijk waren Agatha Blackett en Claude Reeves in 't complot. Petrakoff ook? 't Nach telijk bezoek, dat Reilly de Rus in zijn hut gebracht had, kon er op wij zen. Maar 't klopte niet met Mortla- ke's kijk op de zaak. Hij was er van 't begin af toe overgeheld, Petrakoff te beschouwen als lijder van een par tij, welke, evenals die van Reilly, achter 't geheim van professor Con way 't geheim van de verzegelde enveloppe, aan zat. Geen medewer ker, doch een concurrent. De problemen, die in een afgebro ken rij voor Algy opdoemden, brach ten zijn gedachten naar juffrouw Spencer, de onvindbare. Zij moest méér dan iemand anders van de fi nesses op de hoogte zijn. Zij wist ook, waarom hem gevaar dreigde, en van welke kant. Wat waren haar motieven, vroeg Mortlake zich voor de zoveelste maal af, om hem eerst een mondelinge, daarna een schrif telijke waarschuwing te doen toeko men? Waarom kwam zij niet voor den dag? Algy lachte grimmig vragen, vragen, vragen... Zo kon hij tot aan 't eind van de reis doorgaan! Hij moest antwoorden hebben en spoedig ook! Misschien was Reed, de gewonde nachtwaker, in staat, een tipje van den sluier op te lichten, als hij weer "tot bewustzijn kwam. Reed moest, zij 't desnoods vaag, een signalement kunnen geven van den man, die de assistent-purser vermoord en hem vervolgens neergeslagen had. Mort lake sprong op, begaf zich naar 't heiligdom van dokter Fisher op 't C-dek Hij kon de geneesheer nog juist bij zijn jas pakken, toen hij een lift wilde binnen stappen. „Een ogenblikje, dokter," zei Algy. „Hoe gaat 't met Reed?" „Mogelijk haalt hij* 't er 'bovenop, mogelijk niet," antwoordde Fisher een tikje ongeduldig. „Reed zal nooit gedroomd hebben, dat hij nog eens zo'n gewichtig personage aan boord zou worden. Als dat geinformeer naar hem niet ophoud, zal 'k nog verplicht zijn, een paar maal daags een bulletin over zijn toestand uit te geven!" De dokter wilde de deur van de lift openen. Mortlake hield hem te rug, door een hand op zijn arm te leggen. „Wie heeft alzo naar hem geïnfor meerd?" „Minstens 't halve schip zou 'k zeggen." „Wilt u me niet een paar namen noemen, dokter?" Fisher keek Algy verbaasd aan. Toen zei hij, tamelijk bits voor zijn doen: „Dat wil ik. Als "k begin met den kapitein en 'k sla voor 't gemak de hele verdere bemanning over, dan dan kan 'k u onder anderen noemen mevrouw Rice, die de misdaad ont dekte, een juffrouw Blbckett, een juffrouw Conway, een meneer Petra koff, Vaughan Reilly, Brian Bran don. Genoeg? Of wilt u nog meer?" „Nog meer!" gliiplachte Mortlake. ,,'k Wil wedden, dat ook een zeke re Worral, een Peers, een Frallias, een Claude Reeves belangstellend n.aar Reed's toestand geinformeerd hebben." „Mis! Van de vier alleen Claude Reeves. Maar wat niet is, kan komen. Vóór 'k in de ziekenzaal terug ben, zullen nog wel een paar diozijn pas sagiers als klitten aan me gehangen hebben!" Dokter Fisher stapte de lift in. 't Was hem aan te zien, dat al dat ge- informeer naar Reed hem de keel uithing. Mortlake floot zachtjes door de tanden. De belangstelling voor den gewonden Reed bleek zo algemeen te zijn, dat hij met de inlichtingen van dokter Fisher niets opgescho ten was. De puzzele bleef nog even ingewikkeld. XIV Na de lunch begaf Algy zich naar 't opperpromenadedek. Hij was t er over eens geworden, hoe hij met betrekking tot Fletwood's leugen achtig radiogram handelen zou. In zijn zak zat de kopij voor vier gelijk luidende dépêches met betaald ant woord aan Blyntb, Meadow, Stodson en Parkins, de collega's, die op de afscheidsfuif in 't Metropole aan wezig waren geweest. Hij zou zor gen, dat Flelwood en zijn satellie ten een opfrissertje kregen, dat ze niet spoedig vergaten; 't kon tevens kapitein Tb-aves een zuiverder kijk op den toestand geven. Mortlake stapte 't kantoor van de draadloze binnen. Brian Brandon was er; hij liet 't antwoord verzenden op een radiogram, dat hij blijkbaar pas ontvangen had. De Ier bemerkte Algy niet, vóórdat deze achter hem stond. Haastig stak hij 't radiogram in den binnenzak, maar hij was toch niet zo vlug, of de ander had er een blik in kunnen -werpen. De inhoud bestond uit een aantal regels, die Mortlake niet wijzer maakten; 't was een boodschap in code. Brandon was één en al gemoede lijk. „Wat :zal me inu overkomen!" scherste hij. „U gaat toch niet radio- •vrafisch naar den gezondheidstoe stand van uw kuinens informeren?" ,,'t Gaat over de eieren," grin nikte Algy. „Hemeltje lieve, u hebt er geen flauw idee van, wat een kop zorg eieren een mens kunnen geven!" „Kan 'k me indenken!" gaf de Ier vrolijk toe. „U moet zo op den duur wel 't gevoel krijgen, alsof u op ei eren wandelt!" De glimlach was nog altijd om Brandon's mond. Toch ont ging 't Mortlake niet, dat achter da laatste woorden een bijzondere be doeling stak. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5