STADSNIEUWS Twee Leidenaars verongelukt 120-Jarig bestaan van „Arena Studiosorum" v. d. Klugt&Zonen VRIJDAG 24 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Motor slipte onder Oegstgeest Gisteravond omstreeks half 7 ge beurde op de Rhijnzichtweg nabij de halte „Buitenlust" te Oegstgeest een verkeersongeluk, dat aan de 23-ja- rige J. A. van der Hoeven, wonend Lopsenstraat, Leiden het leven heeft gekost. Van der Hoeven zat als duo passagier op een motor, die bestuurd werd door de negentienjarige W. F. Derogee, eveneens wonend te Lei den, Potgieterslaan. Vermoedelijk tengevolge van slippen kwam de motor op de linker helft van de weg terecht. Een bestel auto, van de andere zijde naderend en de slingerende motor ziende stop-" te. Vóór de auto sloeg de motor te-, gen de grond. De twee motor-rijders vlogen tegen de auto op. Van der Hoeven was op slag dood Derogee, die voornamelijk aan het hoofd ernstig gewond was, werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd Zijn toestand schijnt niet levensge vaarlijk te zijn. „HUMOR IN ONDERWIJS EN OPVOEDING". De Kath. Bond voor het Gezin or ganiseert hedenavond om 8.15 uur zoals wij reeds in het kort ver meldden zijn jaarvergadering. Deze vergadering vindt plaats in de Jacobazaal van „Den Burcht" en is toegankelijk voor alle ouders en opvoeders, die belang hebben bij de opvoeding der kinderen. De heer P. van Rooyen, hoofd van de R.K. ULO-school te Wassenaar, zal spre ken over „Humor als factor in on derwijs en opvoeding". De lezing welke aan het begin van de verga dering wordt gehouden, zal worden verduidelijkt en omlijst door mu ziek en illustratie. Wij hopen, dat velen het streven van het bestuur op prijs zullen stel len en door hun aanwezigheid daar van blijk willen geven. 3250 PERSONEN WORDEN DOORGELICHT. College van B. en W. gaf het goede voorbeeld. Gistermiddag is men in het ge bouw aan de G.G. en G. D., aan de Mare begonnen met het doorlich ten van het gemeentepersoneel en het personeel van het bijzonder on derwijs, terwijl tevens de huisge noten van dit personeel, die zich daarvoor hebben opgegeven aan de ze controle worden onderworpen. In totaal zijn dit ongeveer 3250 per sonen. In tegenstelling met een vorige maal, toen plm. 1500 gemeente ambtenaren werden doorgelicht met direct waarneembaar resultaat, worden nu alle opnamen op een filmband vastgelegd. Reeds de vol gende dag worden deze opnamen door een specialist aan een onder zoek onderworpen. Behalve dat de ze methode nauwkeuriger werkt, wordt hiermede tevens bereikt, dat thans plm. 100 personen, die allen in afzonderlijke gfoepen voor de lens verschijnen per uur kunnen worden geholpen. Met direct waar neembare controle zijn dit er onge veer 30 per uur. Met een gemiddel de controle van plm. 600 personen per dag, denkt men thans een week werk te hebben. Het onderzoek wordt geleid door het Centraal Bu reau voor keuringen op Medisch hygiënisch gebied te Den Haag. Het College van B. en W. gaf gistermid dag het goede voorbeeld en ver scheen als eerste op dit „doorlich tingsappèl". Hoe noodzakelijk een dergelijk onderzoek is, blijkt wel uit het feit, dat vorige onderzoekingen hebben aangetoond, dat 4 op de 1000 on derzochte personen, zonder het zich bewust te zijn, aan T.B.C. lijden. Een gering percentage leed boven dien nog aan open-t.b.c., waardoor het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze mensen, hoewel onbewust, anderen hebben besmet. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Heden werd de heer H- Devilé al hier onderscheiden met de bronzen medaille behorende bij de orde van Oranje Nassau wegens 50-jarige dienstbetrekking bij de firma J. v. d. Heiden. LEIDSE REDDINGSBRIGADE. Woensdagavond hield de Leidse Reddingsbrigade haar algemene jaar vergadering onder leiding van dr. J. H. Teeuwen. In deze vergadering werd officieel afscheid genomen van de heer M. van Lieshout, die gedurende een 16-tal jaren de verzorging resp. reparatie van het reddingsmateriaal op zich had genomen. Bij monde van de voorzitter werd hem hiervoor har telijk dank gebracht ook mede na mens de leden. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een blijvend aan denken, terwijl hij op voorstel vari de voorzitter door de vergadering tot ere-lid benoemd werd. In zijn plaats werd de heer W. Vis bereid gevonden deze mooie taak op zich te nemen. De verschillende jaarstukken, het jaarverslag van de secrtaris en het jaarverslag en verantwoording van de penningmeester werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De voorzitter dankte beide functionaris sen voor het door hen gedane werk in het belang van de Brigade. Zijn woorden werden met luid applaus door de vergadering onderstreept. Ook de verslagen van propaganda- technische-, kas- en ballotage-com missies werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleeden, die zich herkiesbaar hadden gesteld wer den bij acclamatie herkozen. In verband met de verhoging van zwemprijs van „De Overdekte" moest de zwemgeldprijs worden herzien. Tevens werd een nieuwe regeling getroffen voor het niet komen zwem men. Van dit besluit zullen èn de le den èn de cursisten schriftelijk in kennis worden gesteld. In 2949 bedroegen de uitgaven 2246 en de inkomsten 2249.96, zo dat er toch nog een klein batig sal do was van ƒ3.37. De penningmees ter werd na het rapport van de kas- commissie voor zijn accuraat gevoerd beheer gedéchargeerd. De schermwedstrijden „Arena Studiosorum" heeft giste ren haar jubileumwedstrijden voort gezet met Interacademiale scherm wedstrijden in de Stadsgehoorzaal (kleine zaal), waarbij Leiden win naar werd bij de floret wedstrijden. Aanvankelijk ging alles van een „leien dakje" totdat Utrecht het on- 'ze stadgenoten danig lastig wist te maken en.... verdiend met 54 in de meerderheid bleef. De corps wedstrijden hadden tot re sultaat: DelftLeiden 36; Wage ningenUtrecht 09; LeidenAm sterdam 90; WageningenDelft 09; UtrechtAmsterdam 81; Wa geningenA'dam 18; Delft— Utr. 54; DelftAmsterdam 72; Wa geningenLeiden 09; Leiden Utrecht 45. gew.w. pnt. gew.p. o.tr. g.tr. Leiden Utrecht Delft A'dam Wageningen 24 86 113 1 142 42 De Leidse deelnemers waren P. B. V. Quartero, H. J. Boeve en H. Lig- tenberg. Bij déze wedstrijden waren tevens ingelast de le jaars floretkampioen schappen en na een volledige voor ronde van 7 en 8 poules kwam weer een barragepartij tussen Beusekom (Delft), Verstegen (Leiden), Kra nenburg (Delft) en Schouten (Lei den) met als uiteindelijke uitslag: 1. Verstegen (Leiden); 2. Kranen burg (Delft) en 3. Beusekom (Delft). Bij de korps wedstrijden op sabel bewees Delft hier zijn kracht door goede overwinningen en kon Leiden juist tegen Delft zijn beste prestatie tonen. Hier waren de uitslagen; Leiden Delft 45; Amsterdam—Utrecht 6—3; LeidenAmsterdam 27; DelftUtrecht 63LeidenUtr. 27 en AmsterdamDelft 1—8. Totaal-uitslag: gew.w. pnt. o.tr. g.tr. gew.p. Delft A'dam Utrecht Leiden BINNENLAND Een 18-jarige bende-leider te Berlijn (O.-zóne) heeft voor de rechtbank verklaard, dat Ameri kaanse gangster-films hem geïnspi reerd hadden om een „gangster naar Amerikaans model" te 'willen wor den. Bij de landbouwer J. Duinis- /eld te Pijnacker is een schapen- 'ijfling geboren. Te Zeist zal een nieuwe paro- :hie worden opgericht, waarvoor als bouwpastoor is benoemd de z.e. heer Meurs. Het Haagse gemeentebestuur jeeft een plan tot de bouw van 1400 woningen ontworpen. De bouwkos- :en worden geraamd op 14.160.000. "riet complex is ontworpen op ge meentegrond, waarvan de opstallen lijdens de oorlog zijn verwoest en ivaarvan de daarop rustende erf pachtsrechten ^ijn vervallen. De Koningin en Prins Bern- hard zullen op 15 Juni de opening van de tentoonstelling Rotterdam Ahoy' bijwonen. De eerste aardappelen, na de oorlog ingevoerd, zullen Maandag, in de Lekhaven te Rotterdam wor den geveild. Het gaat hier om een partij van zeshonderd kisten aard appelen uit Frans-Marokko van de in Nederland zo geliefde geelvlezi- ge soort. Te Haarlem is een tweede ver dachte in de zaak van de op ge heimzinnige wijze om het léven ge komen huisschilder Oosterhof thans in vrijheid gesteld. Het is de 49-jarige taxi-chauffeur L. T. B.' Thans bevindt zich nog alleen de vrouw, met wie G. in een taxi van Amsterdam naar Haarlem reed, in arrest. Tot burgemeester is benoemd de heer W. J. D. Dijck, gemeente- ontvanger te DriebergenRijsen- burg; tot burgemeester van Havel- te (Dr.) de heer J. Kuil, wethou der te Kampen; tot burgemeester van Nieuw Leusen (O.) de heer J. Hoekstra, commies-redacteur ter gemeentesecretarie van Barradeel. De kankerbestrijding, welke door een N.C.R.V.-radio-wedstrijd wordt geholpen, leverde ï-eeds f 9640,82 op. De NCRV en het Kon. Wilhelminafonds vertrouwen, dat het doel één gram radium bijeen- gespaard door de radioluisteraars zal worden bereikt. Vóór 1952 is het de bedoeling, dat de nieuwe Grondwet tot stand komt. De benoeming van een staats commissie is binnenkort te ver wachten. Bij een ontploffing in de sleep boot „Spanje" te Rotterdam wer den de 3 machinisten gewond. De chef-machinist kreeg door een steek-film zware brandwonden. De ontworpen IJ-tunnels te Amsterdam worden met inbegrip van de 7 roltrappen voor voetgan gers, begroot op f 100 millioen. BUITENLAND. De „vredesmars" der z.g. „vrije Duitse jeugdbeweging" met Pinkste ren door West-Berlijn is nog niet van de baan, ondanks het verbod, Afgevaardigden van Zweden, Noor wegen, de Sovjet-Unie en natuurlijk van de andere volksdemocratieën zijn opgetrommeld om deze mars bij te wonen. In een speeltuin te Kopenhagen heeft men de rollen eens omgekeerd. Aan de ingang staat te lezen: „Vol wassenen worden slechts toegelaten onder geleide van kinderen." Vier Franse leraren zijn door de regering te Praag uit Tsjecho-Slowa- kije gewezen. Zij brachten de vei ligheid van de staat in gevaar. Een Griekse pianist te Praag is plotseling verdwenen. Ook hij was blijkbaar een gevaar voor de staat, maar de politie was' een gevaar voor hem. Rest ons te vermelden dat praeses M. v. d. Kruk met een hartelijk ï'd van welkom deze wedstrijden opende en de ontmoetingen zelf in de meest prettige verstandhouding werden afgewerkt. COÖPERATIEVE BOERENLEEN BANK TE LEIDEN. De Coöperatieve Boerenleenbank te Leiden vergaderde in „Den Ver gulden Turk" onder leiding van de voorzitter, de heer W. Bink, tot het houden van haar 41e algemene jaarvergadering. Uit de goede op komst bleek dat dit reeds in het te ken stond van het 40-jarig bestaan der bank. In het openingswoord van de voorzitter werd een algemeen over zicht gegeven van cic financiële verhoudingen in de bankwereld en in 't bijzonder wat de Coöp. Centr. Raiffeisenbank en haar afdelingen betreft. Hieruit bleek, dat de geza- melijke spaargelden stegen tot ruim 1 milliard gulden. Ook de cre- dietgeving bewoog zich in stijgen de lijn en gaf een flinke toename te zien. Door de economische in stellingen op landbouwgebied werd in toenemende mate van credieten bij de boerenleenbanken, Centrale Bank en Grondkapitaalbank ge bruik gemaakt. In aanmerkingne- mend de liquiditeit van de banken, scheppen de beleggingen van over tollige kapitalen nog steeds proble men. Enkale cijfers over grote toename van het onderling giro- verkeer, over de sterk toegenomen agrarische export en stijging van de veestapel, werden gegeven, waar uit bleek, dat in 1949 ongeveer 500 millioen gld. meer agrarische pro ducten werden uitgevoerd dan in 1948 en dit in 1949 35 van de to tale export bedroeg. Na nog enige algemene opmerkingen over de plaatselijke bank te hebben gege ven, waaruit naar voren kwam, dat het ledental toenam, en ook dank te hebben gebracht aan kassier en verder personeel der bank, werd het openingswoord besloten. Na lezing der notulen werden de verkiezingen gehouden voor bestuur en Raad van Toezicht. De aftreden de heren J. A. v. d. Zeeuw en L. Snoeker werden beiden in hun functie herkozen. Vóór tot behandeling der reke ning en balans werd overgegaan, bracht de kassier, de heer Tj. Kuy- pers, een financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat de beleggingen bij de spaarbank steeds toenamen en de 2 hi millioen benaderen. De rente werd vanaf 1 Januari 1950 verhoogd tot 2.40 tot een maxi mum van f 10.000,De slagzin „De spaarbank voor iedereen" heqft zijn uitwerking niet gemist. De ci'edietbehoefte nam toe en voor zover hiervoor behoorlijke ze- kei'heden konden worden gegeven, werden credietaanvragen toege- gestaan. Ook het aantal rekening- couranthouders steeg belangrijk. Door er de- nadruk op te leggen, dat de Boerenleenbank de aange wezen bank is voor alle land- en tuinbouwbedrijven, zien belangheb benden hun eigen belang meer en meer in. Met enkele cijfers werden de verschillende posten der reke ning en balans toegelicht en enkele bijzonderheden, als het verlenen van kwekerscredieten en verkoop van premiezegels voor land- en tuinbouw besproken. De winst is na diverse afschrijvingen en reser- ^ei'ing niet ongunstig geweest, waardoor het reservefonds weer be hoorlijk kon worden versterkt. Df totale omzet bedroeg ongeveer 56 millioen gld. Met dank werd ten slotte de goede verstandhouding ge constateerd welke tussen bestuur en leden bestaat. Hierna werd de rekening en balans over 1949 met algemene stemmen goedgekeurd. De bespreking over de herden king van het 40-jarig bestaan dei- bank en waarbij het feit zal wor den herdacht, dat de heer W. Bink als bestuurslid en lange tijd voor zitter en de heer Tj. Kuypers als kassier 40 jaar aan de bank zijn vei'bonden, had een aangenaam verloop. Met instemming van de vergadering werd door de voorzit ter medegedeeld, dat de kassier zijn functie na die 40 jaar niet zal neer leggen, doch voorlopig nog aan de bank zal vei'bonden .blijven. De op richting der bank had 2 Augustus 1910 plaats en per 1 November 1910 is met de werkzaamheden begon nen. Besloten werd dan ook op on geveer laatstgenoemde datum op gepaste wijze een feestavond te or ganiseren, een receptie te houden en een jubileumnummer uit te ge ven. Voor het feestelijke gedeelte werd een commissie van uitvoering benoemd. Na nog enige besprekin gen van interne aard werd de goed geslaagde vergadering gesloten. HET GEADOPTEERDE ESKADRON Toen in 1947 het vierde eskadron pantserwagens naar Indonesië ver trok, werd dit legeronderdeel door de Leidse Studentenweerheidsver. „Pro Patria" geadopteerd. De jongens zijn weer terug in het vaderland en zul len op 31 Maai't een tocht door Lei den maken, waar zij door „Pro Pa tria" feestelijk zullen worden ont vangen. De ontvangst zal plaats heb ben aan het station, waax-na men naar het tijdelijk monument aan de Steenstraat trekt voor een kransleg- ging en vei-volgens naar het Stad huis, waar de burgemeester hen in de Burgerzaal zal ontvangen. Er volgt dan nog een aubade bij de V.V. S.L. gevolgd door theedi'inken op Njord en tenslotte een officiële ont vangst op Minex-va. COMITé „GEDENKSTEEN DR POORTMAN" Het vex'heugt het Comité „Gedenk steen Dr Poortman" te kunnen be richten, dat het zijn werkzaamheden kan beëindigen. Door de medewer king van velen is het mogelijk ge worden aan de fam. van wijlen dr Poortman een gedenksteen te kun nen aanbieden. Zaterdag, de 25 Maart a.s. des namiddags te 3 uur zal op de begraafplaats Rhijniiof de overdracht van de gedenksteen aan familie Poortman plaats hebben. Voorzover nodig zij medegedeeld, dat het secretariaat van het Comité is gevestigd: Lange Pieterkerkkoor- steeg no 17, te Leiden. DE HEER A. VAN DIJK I RACTIEVOORZITTER DER K.V.P. op niveau vermocht te brengen. Theo Baylé gaf een Christuspartij, die in drukwekkend was. Hij had prach tige momenten, belangrijk om zang kunst en dictie, welke wij elders v/eer soberder van stijl zouden wen sen. De sopraan Ankie van Wicke- voort Crommelin heeft zich bijzonder onderscheiden; fraai ingetogen en r.obel was haar zang. De alt Helena SchouwmanQuispel zong eveneens met veel distinctie, maar wat zwak van toon, hetgeen vooral merkbaar was in het duet, waarin 't koor wel heel hevig het „Lasst ihn haltet oin", uitstootte. Naast deze bemer king roemen wij 't „Blitzkoor" als voortreffelijk en het „Wahrlich, die sel' ist Gottes Sohn gewesen" als het h'Vgtepunt, zoals Bach ook heeft bedoeld. De klankverhouding in het aanvangskoor was wat zwaar tegen over de jongens, die zich in de can- tus firmus niet heel en al konden handhaven, maar wel beschaafd en welluidend bleven zingen. Jong „Ex Animo" zong de cantus firmi voor beeldig. Het orkest heeft uitgenomen enkele momenten het zijne bijge dragen tot 't welslagen, en de in strumentale partijen waren bij Hen- rie Schouten, orgel, Hans Schouw man, cembalo en bij de solisten van het Rotterdamsch Philharmonisch orkest in vertrouwde handen. J. Kortmann. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendricus Wilhelmus, z. van H. W. van Bovene en M. van Hooidonk; Leonardus Josephus, z. van J. van Leeuwen en M. E. Lunen burg; Jacobus Cornells, z. van R. G. M. Stijnman en A. M. Lagerberg. Ondertrouwd: C. Jansen jm 39 j. en D. Tux'enhout j. 19 jaar; L. Me- nijn jm 34 jaar en M. Rotteveel jd 24 jaar; W. T. Varkevisser jm 29 j. en A. H. Brakel jd 23 jaar; R. Ray- liff jm 30 jaar en J. J. van der Mei jd. 27 jaar; L. W. Jongeleen jm 24 jaar en W. L. Beij jd 24 jaar; J. van Li erop jm. 22 jaar en M. J. Baart jd. 18 jaar: F. van N'ierop jm. 27 jaar en M- de Geus jd 27 jrar; J. C. Over- LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaqgd voor het doctoraal exa men Ned. Recht de heer R. Koole te Rotterdam, idem mej. R. E. Blok tc 's-Gravenhage; candidaats-examen Ned. Recht nxej. C. Th. J. M. v. Dijk te Rotterdam. MODESHOW TEN BATE VAN HET NEDERLANDS STUDENTEN SANATORIUM. In „Kasteel Oud-Wassenaar" te Wassenaar wordt a.s. Zatei'daganid- dag 3 uur en Zondagavond half 9 een modeshow gegeven. De hier te tonen modellen zijn ontworpen door Katherine Huijnen te Wassenaar, terwijl de hoeden uit de collectie van Max Heijmans te Amstex'dam zijn. De heer en mevrouw Eddy Knij pers geven welwillend een dansda- monstratie. Gedurende de middagshow zal on der de bezoekers een dameshoed en gedurende de avondshow een japon en een fles Franse parfum worden verloot. Bekende Haagse bont- en juwe- lenzaken geven voort hun medewer king. De netto-opbrengst der entréegel- den en van de verkoop dier modellen komt ten goede van het Nederlands Studenten-Sanatorium tc Lax'en, waarvan H. M. de Koningin ere voorzitster is. i devest jm. 32 jaar en C. H. van der Voox't jd 29 jaar; C. Bosman jm 26 In de gisteravond gehouden ver- jaar en A. C. Poelman jd 27 jaar; J. gadering der R.K. raadsfractie is tot H. T. van Beest jm 24 j-aar en M. R. .fractievoorzitter gekozen de heer Vlasblom jd. 22 jaar; P. J. van den Avan Dijk. Bexxt 23 jaar en H. F. Reitsma jd 23 De heer J. A. van Oyen werd totlaar; J. Dekker jm 27 jaar en -P-r,i ffnnpstoi- irl 9.3 innr- P Tfnnn Knoester jd, 23 jaar; P. Kooreman jm 32 jaar en A. E. Bokma jd. 27 jaar; B. Velthuijzen jm 22 jaar en J. Wassink jd 20 jaar; A. Versnel jm 26 jaar en J. M. Hollander1 jd 25 jaar. Overleden' G. H. de Heij zn„ 6 dagen; G. Minnebrand huisvr. van D- van der Niet 72 jaar; M. A. Mul der vt. 68 jaar. secretaris van de fractie gekozen. PASSIE- PAASSPEL „Ik wil mij gaan verstroosten" Zo zal dan Zondag 2 April (Palm zondag) 't avonds 8 uur in „den Burcht" het zeer mooie, stichtende Passie-Paasspel van Frater Bellax'mi rus worden gegeven door 't Ge- mengd Koor „Het Zonnelied" in sa- menwerking met een groep van „Leidse Passiespelers" De zin van dit Passie-Paasspel is, zoals de titel aangeeft: ons te verdiepen en te ver troosten in het lijden van Christus. Niet alleen het 1 ij d e n, maar ook de oorzaak daarvan willen wij over wegen in schone, artistieke vorm. Zang en spel vormen één geheel, zo als ook toeschouwers en uitvoeren den één moeten zijn in hun toewij ding en gevoelens om tot uiting te brengen wat in ons aller harten leeft. Wij kozexx daartoe de taal der dichters, zang en gedicht 'en zullen uitbeelden dat, wat ons allen zozeer treft en bezig houdt in de heilige Passietijd. In de drie delen van dit spel beel den wij achtex-eenvolgens uit, frag menten uit het Oude Testament; in het 2de deel het lijden, in het derde deel verheugen wij ons met onze Moeder de H. Kerk om de volein ding van het Verlossingswerk, want dan „zullen wij blij zijn als kinderen om Ixaar Verrijzenis". De zang, zowel het Gregoriaanse - ^x x»«6 gedeelte als de zeer mooie klassieke kunnen vernemen, wat zij daar ge- polyphone-muziek „Popule meus" zien en gehoord hebben. U is van van Palestrina, „Ecce quomodo mori- harte welkom. Het belooft een ge- tux-" van Handel, „Tenebrae factae I zellige en leerzame avond te wor- sunt" van Haller, „O bone Jesu" van I den die U niet niet moogt missen. Ingegneri etc. staat onder leiding j van de heer Bram Martijn. OEGSTGEEST India-avond! Missie-avond! Het voormalige Engels-Indië, sinds 15 Augustus 1947 kortweg India genoemd, is een land zo groot als heel Europa met een bevolking van 400.000.000 zielen. Met zijn oude beschaving van vijfduizend jaren, zijn schitterénde tempels en palei zen, zijn eigenaardige godsdiensten en gebruiken en geweldige contras ten tussen enorme rijkdommen en uiterste armoede is India één van de intex-essanste landen ter wereld, Het tegenwoordige Indonesië, dat in de loop der eeuwen zijn bescha ving en godsdiensten ontving uit India heeft z(jn natuur en volksaard nagenoeg hieraan te danken. De Witheren van de orde- der Norber- tijnen uit Heeswijk hebben hier een zeer grote missie, de Apostolische Prefectuur van Jubelpore, driemaal zo groot als Nederland, waar 34 Ned. missionarissen werkzaam zijn. Zondag a.s. zullen twee Witheren u over dit uitgestrekte missiegebied komen vertellen. Ouders, die zoons in Indonesië gehad of nog hebben, SCHEEPSBERICHTEN FRIESLAND R'dam—Djakarta 23 Maai't te Pandang; PHRONTIS Am sterdamDjakarta 23 Maart Malta; REMPANG A'dam—Java 23 Maart kaap Carbon; SOMERSETSHIRE DjakartaR'dam 26 Maart verw te Suez; WATERMAN 24 Maart te Rot terdam van Djakarta; ZEEMAN 23 Maart van Djakarta naar Rotterdam ZUIDERKRUIS R'dam—Djakarta 23 Maart van Aden. JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT 23 Maart te Port Said. CASTELBIANCO Djakarta-R'dam 23 Maart 120 m. W. Minicoy; FAIR- SEA DjakartaR'dam 23 Maart pass Post Sudan; GROTE BEER Djakar taA'dam 23 Maart 100 m. W. Pagu- eil. WILLEM RUYS R'dam—Dja karta 23 Maart 100 nx. Z. kaap Como- rin. Met grote dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon en Broertje PETER ADRIAAN J. J. v. d. Berg J v. d. Berg—v. d. Hart Richard Ineke Jan Leiden. 23 Maart 1950. Hoge woerd 93. 2297 Het spel d.i. 'n 20-tal zeer fijne Lijdenstaferelen (tableaux vivants) onder leiding van de heer Joop Koe- voets. Moge dit spel een zeer gi'ote me nigte werkelijk vertroosten en ver diepen. MATTHaUS-PASSION Christelijke Zangvereniging „Ex Animo" „Ex Animo" gaf gisterenavond onder leiding van Herman de Wolff en met medewerking van het Rot terdamsch Philhai'monisch Oi'kest een, in menig opzicht prijzenswaar dige uitvoering van de Matthaus Passion ditmaal in de Gehoorzaal. In onverkorte vorm werd 't imposante werk van Bach uitgevoerd, 't Jon genskoor „Ex Animo" werkte mede en een keur van bekende en minder bekende vocaal en instrumentaal solisten. Er werd met grote toewij ding gezongen. Onder de bondige ietwat stroeve leiding van de Wolff werd een voox'tvarend tempo geno men. Jaarlijks gaat 't koorensemble vooruit, zingt meer en meer met be grip. Er was wijding en sfeer, al mogen wij niet verhelen, dat naast de volumineuse crescendi, wat meer nuance en af en toe een sotto voce deze wijding nog zou verhogen. De choralen nam de dirigent in vloeiend tempo en de fermata niet te lang, zodat de grote lijn behouden bleef. Het uitgebreide gezelschap van koor en solisten volgde de aangevingen van de dix-igent met grote overgave. Zo stond de vertolking op een res pectabel plan, al hebben wij een en kele wens kenbaar gemaakt. De te nor Jan Schipper zingt de Evange list partij met een zeker zelfvertrou wen. Soms slaagt hij met juist be grip om even later minder succesvol te slagen. De tenor Jan Waayer be schikt over een uitmuntend geluid, dat evenwel nog niet voldoende ge cultiveerd is, zodat de moeilijke kleine partijen nog niet heel en al in z'n bereik liggen. Dit geldt ook voor de bas Arie van Mever die.de kleine baspartijen nog niet geheel LEIDERDORP Jubilea bij de Touwfabrieken. Donderdag herdachten de heren A. Hoppers en P. Tegelaar de dag, waarop zij resp. gedui'ende veertig en vijfentwintig jaren in dienst wa ren van de N.V. Verenigde Touwfa brieken te Leiderdorp. In tegenwoordigheid van hun chefs en vertegenwoordigers in de fabi'iekskern en de personeelschef, werden beide jubilarissen des mor gens door de directie ontvangen. In een van waardering getuigende toespraak memoreerde de heer J. van Deventer dit heuglijke feit en complimenteerde dc jubilai'issen, waarna hij de heer Hoppers het ver erend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en zilve- ten draaginsigne overhandigde, ter wijl de heer Tegelaar de zilveren V.T.-legmedaille ontving. Een en ander ging voor beiden vergezeld van een enveloppe met inhoud. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Maart. Vee. Aan voer: 10 fokstieren, 3 slachtsieren, 140 kalf- en melkkoeien, 283 vare koeien, 70 vette koeien, 25 vaarzen, 15 pinken, 12 graskalveren, 297 nuch tere kalveren, 40 fokkalveren, 35 weideschapen, 116 vette lammeren. 62 lammeren, 21 zeugen, 316 mest- vai'kenis, 479 biggen, 7 paarden, 12 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien f 700975 en varekoeien e. a. 450—725, handel vrij goed; vette koeien 8001050, 2.502.80 per kg., vaarzen 500750, pinken 75375 handel willig; nuchtere slachtkalveren 3045, fokkalveren 5060 handel stug; weideschapen 8095 en vette lammeren 6580, handel slepend; mestvarkens f 60 95, biggen 2545 en bokken en geiten 20—40 handel matig. Kaas. Aangevoerd 23 partijen Goudse en 2 pai'tijen Leidse kaas to taal 25 partijen. Prijzen: zware Goudse kaas 1.85, le soort 1.75 1.80 en le soort Leidse kaas 1.79 per kg. Handel lui. Heden overleed na een langdurig en geduldig gediragen lijden, ge heel overgegeven aan Gods H. Wil, voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stei-venden, onze innig geliefde Man Broeder, Oom, Behuwd- oom en Zwager de Heer NICOLAAS JOHANNES BERNARDUS MESKERS in de leeftijd van 62 j. Echtgenoot van Mevr. MARG ARETHA MARIA ZWETSLOOT Lisse, 24 Maart 1950. Heerenweg 427. Uit aller naam, Mevr. M. M. Meskers— Zwetsloot De Plechtige H. Uit vaartdienst zal gehou den worden op Dinsdag 28 Maart 1950, des voor middags 9.30 uur in de Parochiekerk van de H.H. Engelbewaardei-s te Lisse, Beekbrug, waarna begrafenis op het R. K, Kerkhof al daar. Deze Uitvaart dienst zal worden voor afgegaan door stille H.H. Missen om 6.45 en 8 uur. 2320 vanaf 45 cent 100 cocos: 50 cm br. 4LOO 70cmbr. 5.60 4.50 lOOombr. 7.25 Ó.SO GROTE SORTERING HOLTAP Karpetten vanaf f 66.- NATUURLIJK BIJ de firma met een bijna 50-jarige reputatie. HAARL.STR. 256-258. Telefoon 22154.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3