De R.A.I. opende haar poorten voor de bedrijfsautomobielen Minister In 't Veld dringt aan op kleine en duplex-woningen Wedstrijden „Arena Studiosorum' DONDERDAG 23 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Q%ate um&cheidenfieid tauüngca%&, wiacfitauta'apieggexó en atidete wagend, TELKENS WEER ALS DE RAI te Amsterdam haar poorten opent voor de jaarlijkse en nu niet meer te missen tentoonstellingen, komt men tot de overtuiging, dat het autovervoer zich steeds meer uit breidt en een onmisbare factor is geworden in het grote probleem van deze tijd: vervoer van personen en goederen in de korst mogelijke tijd en op de meest efficiente wijze. Dat blijkt nu meer dan ooit, nu de tentoonstellingsruimte, die door de oprichting in 1928 van de zijhal tot een oppervlakte van 13.000 M2 is uitgegroeid, toch absoluut onvol doende bleek om aan de grote vraag naar expositieruimte te voldoen. Daarom is de jaarlijkse RAI-ten- toonstelling dit jaar in twee groe pen gesplitst. Van 23 Maart t/m 1 April is het gebouw domein van de vrachtwagens en al wat daarmede samenhangt en van 20 t/m 29 April vindt de expositie plaats van de personenauto's. Deze splitsing wijst er reeds vol doende op van hoe grote betekenis het autovervoer in het algemeen is geworden, want beide keren is de grote tentoonstellingsruimte geheel gevuld en wanneer we ons he den tot de expositie van deze eer ste groep beperken dan mogen we zeggen, dat het verheugend is te constateren welk een groot aandeel de Nederlandse industrie in de ver vaardiging van het vrachtauto geheel inneemt. Evenals zulks bij de automobiel tentoonstellingen in Londen en Pa rijs geschiedt, heeft de RAI de gro te betekenis van de bedrijfsauto en Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7,00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16-00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 .VARA. 22.40 .VPRO. 23.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8,18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (9.30-9.35 Water standen) 10.00 „Thuis" causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmu ziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Ac cordeonorkest. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraat- je. 12.45 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.40 Harp- recital. 19.00 "Denk om de bocht". 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 "Gelo vige mensen", causerie. 1945 "Een radiokrabbel". 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Cello en piano. 20.30 "Mensen aan 't werk", klankbeeld. 21.00 Verzoeks- programma (gr. pl.). 21.15 Aetherfo- rum. 12.55 Buitenlands-overzicht. 22.10 Theaterorkest, koor en zangso listen. 22.40 "Vandaag", .causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws' 23.15-24.00 Concertgebouworkest. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en w eerberichten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Marinierskapel. 11.30 Tenor en piano. 12.00 Tkio. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Volkslie deren. 13.45 Zigeunerkwintet. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.40 Voordracht. 15.00 Strijdkwartet. 15.30 Gramofoon muziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Ka merkwartet, 16.30 Harpensemble. 17.00 Orgelconcert. 17.30 Friese cau serie. 17.45 "Herzieningvan het ge vangeniswezen". causerie. 18.00 Kerk koren. 18.15 "Democratie en wel vaart", causerie. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege- nngs uitzending. 19.35 Gramofoon muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws.. 20.05- Verzoeksprogramma. 20.30 "Haak in", ra&iowedstrijd. 21.00 Geestelijke liederen. 21.30 "Is een vrije school met de bijbel in Duits land mogelijk", causerie. 21.45 Radio philharmonisch orkest en solist.. 22.45 Avonidherdenking. 23.00' Nieuws. 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. het zich steeds verder ontwikkelen de autobusbedrijf op juiste waarde geschat door aparte exposities te houden en daarmede vestigt zij in bijzondere mate de aandacht op de commercieel en vervoertechnisch zeer belangrijke positie, die de vrachtauto en autobus in het ver- voers-apparaat meer en meer gaan innemen. Groei cn betekenis van het vrachtauto. en autobus- vervoer. Evenals men bij ziekte tot de ontdekking komt welk een grote schat de gezondheid eigenlijk wel is, bemerkt men eerst bij een ze kere stagnatie in het bedrijfsleven b.v. door stakingen of door ijs- perioden, waarin het vervoer stag neert van hoeveel betekenis het vrachtautovervoer eigenlijk is. De vervoersafwikkeling van alles wat er met het economisch leven sa menhangt wordt door de consument eenvoudig niet eerder bemerkt dan wanneer er stagnatie in de voor ziening optreedt. En hoe soepeler het vervoersapparaat werkt des te minder weet de consument van de grote vraagstukken, welke hiervoor zijn op te lossen. Intussen is de toeneming van het aandeel van de vrachtauto in de vervoersvoorziening duidelijk waar te nemen in de uitbreiding van het vrachtautopark. In 1939 telde ons land 54.092 vracht- en bestelauto's, terwijl dit aantal in 1949, dus tien jaar later, ondanks de geweldige knauw, die het Nederlandse vrachtautopark in de oorlog heeft gekregen, was toe genomen tot 64.588. In 1928, het eer ste jaar, waarin het Centraal Bu reau voor de Statistiek de automo bielen telde, had ons land nog geen 30.000 vrachtauto's. Tien jaar daar vóór, aan het einde van de eerste wereldoorlog, was de vrachtauto nog een curiositeit op de Neder landse wegen. Daarom mag terecht worden ge constateerd, dat de vrachtauto zich in nauwelijks dertig jaar heeft ont popt als het vervoermiddel, dat an dere vervoermiddelen verre in de schaduw heeft gesteld en dat het verschijnen van de vrachtauto een ware revolutie in de vervoertech- niek heeft teweeggebracht. Over de voordelen van het vrachtautovervoer en het aandeel der Nederlandse industrie bij de bouw van de vrachtwagens schrij ven we in een volgend artikel. De opening der 28ste R.AL- tentoonstclling. Hedenmorgen heeft onder grote belangstelling de officiële opening der R.A.I.-tentoonstelling plaats gehad. De R.A.I.-voor'z., de heer W. M. Leeuwenberg hield een inleidende rede. waarin hij er o.m. op wees, dat in 1948 uitsluitend een tentoon stelling van personenwagens werd gehouden, omdat zo kort na de we reldoorlog het houden van een be- drijfsautomobieltentoonstelling nog niet wenselijk werd geacht, maar toen reeds stond vast, dat men er 'n volgende keer niet zonder een scheiding in twee groepen zou af komen. Het behoeft natuurlijk geen be toog, dat deze werkwijze grote be zwaren medebrengt voor exposan ten en organisatoren, doch dit offer moest worden gebracht, wilde men het doel zo goed mogelijk verwe zenlijken. Ten aanzien van het reeds door ons hierboven gememoreerde accres van het vrachtautowagen park betreft, zeide de heer Leeu wenberg, dat niet uit het oog ver loren diende te worden, dat dit ac cres mede veroorzaakt is door de aanschaffing van zeer vele niet ef ficiënte, voor het Nederlandse transportwezen minder geschikte eenheden, waardoor het huidige bedrijfsautopark verre van ideaal is en, terwille van een economisch verantwoord transport, een belang rijk percentage van dit wagenpark als het kan spoedig vervangen dient te worden door voor ons transport wezen meer geëigende voertuigen. Spr. kwam daarom tot de conclu sie, dat de naaste toekomst voor hen, die belang hebben bij de fabri cage, de import van cn de handel in deze motorvoertuigen, nog vele mogelijkheden biedt. Bij een vrije markt zouden deze mogelijkheden in ruime mate ge bruikt worden, doch waar de om standigheden nog steeds tot gevolg hebben, dat de markt in hoofdzaak geleid wordt door de overheid, zal dus moeten worden afgewacht, welk beleid ten aanzien van de voorziening van het bedrijfsauto park door deze overheid zal worden gevolgd. Spr. uitte daarom de hoop, dat de overheid daarbij zoveel mo gelijk overleg zal willen plegen met de vereniging, welke voor de auto branche, wat industrie en import- handel betreft, vrijwel 100 re presentatief is. Spr. bracht hierna dank aan de Minister van Verkeer en Water staat, die de officiële opening wil de verrichten en aan allen, die op welke wijze ook hebben medege werkt om deze tentoonstelling mo gelijk te maken. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat de markt gisteren een voortzet ting te zien zou geven van de flau we stemming der beide vorige da gen, al spoedig bleek dit niet het ge val te zijn. De Indonesische geldsa- nering schijnt ter beurze thans zo goed als verwerkt le zijn. Afwachten is het voornaamste wat in de vele commentaren op deze maatregelen te lezen staat. De sterk verlaagde koersen trokken gisteren wat kopers in de markt. Omvangrijk was de vraag wel niet, maar toch voldoen de om de beurs een wat vriendelij ker aanzien te geven dan Maan dag en Dinsdag. De openingsver liezen der cultures, voor de voor naamste soorten variërend van 1 tot 3 punten, werden grotendeels inge haald. Op de industriemarkt werd enige aandacht Ibesteed aan certificaten Hoogovens zonder dat het t.ot een open hoek kwam. Kon. Olie opende ruim 2 punten lager op 27 maar her stelden zich onmiddellijk. De slot-, notering op 278 was een fractie la ger dan Dinsdag. Unilevers, die Dins dag een laagterecord van 212 heb ben bereikt, openden gisteren vrij vast en sloten op 214 1/2. De scheepvaartmarkt lag niet ongunstig. De handel was welis waar niet groot dooh de ondertoon was beter dan de vorige dagen. De beleggingsmarkt was goed prijshoudend en vast voor investe- rings certificaten. In de Amerikaan se markt viel evenmin iets opmer kelijks te constateren. Eerste Kamer In de Eerste Kamer heeft minister In 't Veld de gemaakte opmerkingen over zijn beleid beantwoord. Minister In 't Veld zei nadrukke lijk, dat niet langer technische facto ren, maar financiële en monetaire beslissend zijn voor de omvang van het bouwplan. Daarom wordt 1952, het jaar, waarin de Marshall-hulp af loop, een critiek jaar. Wij moeten maar hopen, dat tegen die tijd het evenwicht op de betalingsbalans her steld is. Wanneer wij dat niet klaar spelen, zullen wij noodgedwongen moeten bezuinigen op de consumptie en op de investeringen. Het is te vrezen, dat dan. ook het bouwplan beperkt zal moeten wor den, ja zelfs meende de minister, dat het bouwplan nog een van de meest geschikte onderdelen is om te bezui nigen. Wordt dus dit bouwplan de sluitpost? Er zijn nog andere moeilijkheden op de weg naar de 55.000 woningen per jaar, die wij willen bereiken. Zullen b.v. de gemeenten dit tem po kunnen bijbenen? Zowel de fi nanciën als het voor handen zijn van bouwterrein en uitbreidings plannen zijn onzeker, De gemeente besturen zullen moeten leren min stens drie jaar vooruit te ziqp. An ders loopt het hopeloos mis. Het zal dus waarlijk niet eenvoudig zijn de woningbouw, die in 1949 een aantal van 42.7000 bereikte, op te voeren tot 55.000. Kleine huizen. Wanneer wij de meest acute nood zo snel mogelijk willen lenigen, kan dat, door in de eerste plaats kleine woningen en duplex-woningen te bouwen. Er zijn nog gemeenten, waar de bouwverordening een mini mum van 3 slaapkamers eist. Dat is volkomen dwaas. Hebben ouden van dagen zo'n ruime behuizing nodig?' En men moet er mee rekenen, dat het aantal ouden van dagen relatief groter zal worden. Laat men hen in passende woningen onderbrengen. Er zijn gemeenten, waar men voor hen kleine woningen bouwt, met twee kamers en een keuken. Voorlo pig kan men ook jonggehuwden daarin onderbrengen. Die zullen zich vooralsnog in het huisje met één slaapkamer best thuis voelen, zei de minister. Ook duplex-woningen kunnen voor de ergste behoefte uitkomst brengen. Dwang voor gemeentebesturen leek de minister niet gewenst, maar wel hoopte hij de mensen van het belang der zaak te kunnen doordringen. Het plan-Bussum juichte de minis ter toe als een middel om de drang naar kostenverlaging te versterken, als een uitdaging aan de bouwwe reld. Critiek op het plan is zeker mo gelijk, maar in elk geval is nu al voor 1300 dergelijke woningen in 12 ge meenten goedkeuring verleend. Premieregeling. Minister In 't Veld verwachtte, dat een premie-regeling voor parti culiere bouw spoedig gereed zal zijn. Deze zal een uitkering ineens bren gen in plaats van de tien-jaren finan ciering. De D. U. W. Tenslotte de D.U.W. Dat er geen verschil zal bestaan tussen de D.U.W. en de vooroorlogse werkverschaf fing wees de minister verontwaar digd van de hand. Hij had zelfs een particuliere werkgever al horen kla gen, dat de lonen in de D.U.W. hoger waren dan in he. vrije bedrijf. In tussen wilde spreker graag aannemen dat er nog wel wat te verbeteren valt. Het hele vraagstuk van de werkgelegenheid is eigenlijk op de helling. De bedoeling is nl. de D.U. W. in te schakelen in de conjunc tuur-politiek. Als straks een inzin king zou komen, zou de D.U.W. een belangrijk orgaan moeten zijn bjj de te voeren openbare-werkenpolitiek. Daartoe zal enige wijziging in de lei ding nodig zijn. En daartoe zullen nog een paar departementen een vin ger in de D.U.W.-pap krijgen. Het worden er nu zes. Spijtig voor de he ren Oosterhuis en Schipper, die juist geklaagd hadden, dat nu al vier de partementen de D.U.W. bemoederen. Zonder hoofdelijke stemming werd tenslotte de begroting aangenomen. Voetbal: Brussel-Leiden 2-2 De oudste sportvereniging in Ne derland, het Leidse Studenten Scherm- en Gymnastiekgezelschap „Arena Studiosorum" heeft giste ren haar jubileum ingezet met wed strijden op 't gebied van voetbal, hockey, athletiek en een zeer be scheiden aantal deelnemers bij de zwem wedstrij den. Waren 's morgen de hockeywed strijden meer bedoeld als onder linge krachtmeting tussen de ver schillende jaarsstudentenploegen, later ging dit beter bij het Inter nationaal voetbaltournooi, waarbij tot aller teleurstelling Luik niet kon vex'schijnen en Brussel door het niet orde zijn van enkele pas poorten in de eerste wedstrijd met drie invallers moest verschijnen. Later op de middag, tot groot ge noegen van de talrijke Belgische supporters, verschenen ook deze „nakomelingen" en kon de eind strijd voetbal toch met een behoor lijk elftal gespeeld worden. Ondanks deze tegenslagen is dit 24e lustrum, gezien het begin, reeds een aardig succes geworden, mede- dank zij de betere accomodatie in de Leidse Hout, waarbij spoedig een „overdekte tribune" zal ver schijnen, met daarnaast vele goede plaatsen voor een overzichtelijk ge heel. De uitslagen waren: Hockey. Ie jaars2e jaars 02; le jaars^-3e jaars 04; 2e jaars— 3e jaars 02; 4e jaarscomb. 5e en 6e jaars 01. Finale: 3e jaarscomb. 5e en 6e jaars na spannende strijd door laatstgenoemde met 12 gewon nen. Bij de verliezersronde won nen de 2e jaars met 21 van de 4e jaars. De einduitslag werd hier: 1. de comb. 5e en 6e jaars; 2. 3e jaars; 3. 2e jaars; 4. 4e jaars en 5. le jaars. Handbal. Ter opluistering werd een handbalwedstrijd gespeeld tus sen een A en B team en hier wist na spannende strijd het A team met 10 de overwinning te behalen. Voetbal, in de Leidse Hout werd allereerst gespeeld BrusselDelft (21). Een lang niet onverdienste lijke wedstrijd voor beide partijen waarbij Brussel uitgesproken ster ker was, maar Delft door stug ver dedigen een zeer eervol resultaat wist te bevechten. Linksbuiten Descamps wist voor Brussel tweemaal te doelpunten, nadat voor rust Maris (HV.V.) had gelijk gemaakt. leidenDelft (40). Een meer dan genoegelijk wedstrijdje met winst voor het veel beter spe lend Leiden. Midvoor Sija Tauw was de maker van drie doelpunten en Kuneman van H.B.S. de grond legger er van met een vierde van eigen voet. De verkeerstoren Schiphol De nieuwe verkeerstoren op Schip hol is thans in gebruik genomen. Met deze toren beschikt de Amster damse luchthaven over een moder ne installatie, zoals er op geen vlieg veld ter wereld een te vinden is.. In het zes verdiepingen hoge gebouw kunnen namelijk de vier onderde len van de dienst onder éénhoofdi ge leiding worden samengebracht Twee dier onderdelen, n.l. de leiding van starten en landen bij goed zicht en de leiding van het verkeer op en in de omgeving van het terein, wan neer de vlieger met behulp van ra diopeilers en radiobakens zijn weg naar de landingsbaan moet vinden, zijn in de nacht v.an Zaterdag op Zc-ndag naar de nieuwe toren over gebracht. De beide andere on dei de len: leiding van het verkeer boven Nederland en de dienst der com municatie per radio met de vlieg tuigen in de lucht en per teletype met andere luchthavens zijn nog in hét houten gebouw en zullen gelei delijk hun ruimten in de nieuwe toren betrekken. K.L.M.-INTERESSE VOOR__ STRAALVLIEGTUIGEN. Dezer dagen zullen vertegen woordigers van het technisch be drijf der KLM zich naar Engeland begeven, waar voor hen het nieu we Engelse straalvliegtuig, de De Havilland „Cornet", zal worden ge demonstreerd. De „Cornet", het eerste verkeers vliegtuig met straalmotoren, heeft enkele zeer snelle vluchten ge maakt, o.a. naar Egypte, Rome en Kopenhagen. A.S. ZONDAG STREMMING IN HET SPOORWEGVERKEER VIA ZUTPHEN Op a.s. Zondag 26 Maart zal te Zutphen een tweetal erikelsporige bruggen van de spoorbrug worden verwijderd waarna een dubbel-spo- rige brug zal worden ingevaren. Ten gevolge van deze werkzaamheden zal het treinverkeer tussen Zutphen en Apeldoorn en tussen Zutphen en Dieren-Doesburg gestremd zijn. Van Zutphen naar Apeldoorn en naar Dieren-Doesburg en omgekeerd zul len autobussen de treinen vervan gen. Bij het vervoer van bagage en rijwielen moet met vertraging reke ning worden gehouden. De meest belangrijke kamp van deze dag was wel de ontmoeting BrusselLeiden (22) en hier be wees Leiden temeer, dat door goed volhouden tegen een technisch be tere ploeg toch goede resultaten kunnen worden behaald. Niet zodra was onder leiding van Dr. van Dijk afgetrapt of Brussel demonstreerde een fraai spel, waar bij Leiden eerlijk gezegd onder de voet werd gelopen en alleen het verdedigingsblok, achterhoede en speciaal de keeper ogenschijnlijke doelpunten wist te voorkomen. Eindelijk, nadat even was gestopt voor een kleine blessure, de Leid se doelverdediger overkomen, kon midvoor Prevorst, onhoudbaar in schieten 10. Leiden wakker ge schud, deed het nadien veel beter en door Eversteyn (Quick) en Kuy- per (HVV) werd het 1—2. Na rust een overweldigend Brussel-offen sief cn nadat Leiden lang had stand gehouden werd het toch door Des camps 2—2. De grootste sensatie bracht de beslissing, want na drie series van doelschoppen, bleef de stand ongewijzigd en schonk Lei den aan Brussel de uitgeloofde be ker, Athletiek. Noemen wij tot slot de Athletiek wedstrij den met als uitslagen: Eindklassement versprin gen, hoogspringen en 800 m. hard lopen. 1. Green, 2. Cohen Tervaart. Zwemmen. Des avonds von den in de „Overdekte" nog enkele zwemwedstrijden plaats. Hier wa ren de uitslagen: 50 M. schoolslag: 1. Meyer 38.8; 2. Brouwer 44.9; 3. Indorf 45.5; 50 M. rugslag: 1. Struwe 43.7; 2. Pot Hofstede 47.6; 3. Hefting 53.4; 50 M. borstcrawl: 1. en 2. Maas en Runnerdal beiden 31.4; 3. Nieu- wenhuizen 34.4; 4. Indorf 35.4. Canada wereldkampioen ijshockey Door een 31 overwinning op Zweden heeft Canada het wereld kampioenschap ijshockey gewonnen. De tussenstanden in deze wedstrijd waren 10, 20, 01. De Zwitsers waren in hun wed strijd tegen Groot Bri'ttannië zoveel sterker, dat zij vrijwel voortdurend met vijf man konden aanvallen zon der gevaar voor hun eigen doel. Met name in de eerste periode was het overwicht der Zwitsers zo groot, dat v een stand 81 inplaats van 41 niet geflatteerd zou zijn geweest. De eindstand was 103. In de laatste wedstrijd hebben de Ver. Staten met 126 van Noorwe gen gewonnen. De eindstand luidt: 1 Canada 10 pnt, 2 Ver Staten 8 pnt, 3 Zwitserland 6 pnt, 4 Gr. Brittannië 4 pnt, 5 Zweden 2 pnt, 6 Noorwegen 0 pnt. Daarna komen de drie landen, die voor de eindronde waren uitgescha keld ,in volgorde 7 België. 8 Ne derland (België won met 42) en 9 Frankrijk. SCHAKEN. Kampioenschap van Lisse. Het schaakkampioenschap van Lisse, waarvoor grote belangstelling be staat heeft een aanvang genomen. De uitslagen van de 1ste ronde wa ren: 1ste klasse groep A: N. v. d. MeyP. Langeveld 10; J. Dekker J. G. Snel XAy. Groep B: J. GoedemansJ. Smit 01; P. BoogerdR. Hogewoning 1—0. Groep C: A. Rotteveel—W. v. Beek 10; J. GrimbergenG. Scholtes y3Yi', J. BoogerdA. Philippe, afgebr. 2de klasse. Groep A: M. v. Ruiten O. Boogerd, afgebr.; G. Vermey M. Vermeer 01; C. BlomM. Kuypers 1—0. Groep B: H. v. d. AarS. v. Rui ten 10; A. VerdoesB. Smit 10. Groep C.: Th. BrouwerC. van Ruiten Sr. 10; A. LangelaanC. Staring 10. 3de klasse: Groep A: A. in 't Veld C. v. d. Tang 0—1. Groep B: S. v. d. MeyA. Pellé, 10; G. HersmanJ. v. d. Voort 0—1. Groep C.: C. van 't Wout—W. v. d. Laan 10; J. GeerlingsC. van Ruiten 1—0. Groep D: J. v. DijkJ. v. Beek 0—1; H. Scholtes—P. Zonneveld 0—1. 3t ET HYSTERIE H OP DE m 3Winceó.& Maüna DOOR GUY HAMILTON 42) Maar Thaves was nog geenzins van zijn verbouwereerdheid bekomen. „Kapitein, bij mijn weten was 't niet de eerste keer," zei Stockton gezuiverd. ..dat iets dergelijks voor komt en 't zal de laatste keer ook nog wel niet geweest zijn. Ik kreeg er half en half vermoeden van, toen juffrouw Conway ons geheimhou ding verzocht. Anders zou 'k tenmin ste bij geen mogelijkheid op 't sloe- pendek een plaats kunnen bedenken, waar zij zich onopgemerkt wisten schuil te houden." „Juffrouw Conwav heeft ons ge heim verklapt," bekende Mortlake, opgelucht, dat 't gesprek eindelijk een minder ongunstige wending be gon te nemen. „Daareven, toen 'k op weg was naar juffrouw Conway's hut," legde de eerste officier den kapitein uit, „rapporteerde matroos Seattle, dat hy gisterenavond, nadat hij een los hangend touw van een reddingssloep weer bevestigd had, vlak daarbij een kanten zakdoekje zag liggen, met de letters D. C. er op. In de consterna tie, veroorzaakt door den moord op den assistent-purser, was hij glad ver geten, er eerder rapport van te ma ken." Bent u 'n zakdoek kwijt geraakt, joffroouw Conway?' Zij lachte zachtjes. „Ja kapitein. „Nog iets mijnheer," zei Mortlake haastig tot den eersten officier. „Ka pitein Thaves is een ongelovige Tho mas. 'k Zat met juffrouw Conway in de reddingssloep, toen u ontdekte, dat een touw los hing. U gaf den ma troos bevel, 't weer in orde te maken. Waar of niet?" 't Was een touw van sloep 3. waar „Klopt," knikte Stockton. ,,'t Was een hele toer voor ons, er weer uit te komen. Gelukkig vond 'k in de gereedschapskist een patent mes, waarmee 'k, zo ver 'k reiken kon 't touw doorgezaagd heb. 'k Dacht niet anders,, of de ravage aan de red dingssloep zou al opgemerkt zijn." „Dat is ze ook," antwoordde dc eer ste officier droog. „Daar zou 'k waarachtig maar zo'n ophef niet van maken!" blafte Tha ves. Hij keek Mortlaike vernietigend aan 't Scheen hem geweldig te spij ten, dat de jonge man hem alweer door de vingers moest glippen. Zijn toorn onlastte zich boven 't hoofd van 't meisje. „Ik kan niet anders zeggen, juf- frouwConway, dan dat uw gedrag in hoge mate onbehoorlijk is geweest." Zijn boze bui was echter niet bestand tegen de zonnigen glimlach, dien Doris hem schonk. „Natuurlijk ge loof 'k onvoorwaardelijk, dat u niets gedaan hebt, waarover u zich behoeft te schamen, 't Spreekt vanzelf, dat 't roekeloze voorstel van den heer Mortlake uitging. Enfin, 'k zal maar denken, dat 'k ook jong geweest beh en daarom beloof 'k u, de zaak onder ons te houden. Wilt u juffrouw Con way weer naar haar hut brengen, mijnheer Stockton? Neen, mijnheer Mortlake," vervolgde Thaves bars, toen Algy 't meisje wilde volgen, „met u ben 'k nog niet klaar." Toen de twee buiten gehoor waren, vroeg de gezagvoerder: „Hoe moet dat nu? Wilt u voor de ingewijden Algy Mortlake zijn en voor de anderen Roger Meisom blij ven? Wat hebt u daarmee voor?" „Ik kan u maar één ding er op ant woorden, kapitein 'k moet Roger Meisom blijven, wil 'k achter 't mo tief komen van de dramatische ge beurtenissen, die aan boord voorge vallen zijn en mischien nog zullen voorvallen. Thaves knorde. „Wel, u kunt zich vrij bewegen, mijnheer Mortlake, al hebt u mij nog niet overtuigd. Het antwoord dat 'k op mijn tweede radiogram ontving, bevredigt me in geen en kel opzicht. En ik kan 't er niet bij laten zitten. „Dat is uw zaak, kapitein. U zoudt ongetwijfeld tot een andere opinie gekomen zijn,wanneer u wist, wat Bernard Fletwood en zijn satellieten voor mensen zijn. 't Geloof kan 'k u niet geven. Maar dit kunt u gerust van me aannemen; 'k zal Fletwood de poets betaald zetten, Als 't een maal zo ver is, hoort u nader van me. Ik kan nu zeker wel gaan?" Dat kunt u, maar u zal begrijpen dat 'k u in de gaten laat houden. De minste of geringste fout van uw kant..." Mortlake hoorde de rest al niet meer. Hij begaf zich naar 't promena dedek, plofte in een gemakkelijken stoel neer en stak peinzend een ciga- garet op. Te drommel! Ze mochten van deze reis zeggen, wat ze wilden alleen niet, dat 't aan afwisseling ontbrak! Wat zou de eerstvolgende surprise zijn? De legpuzzele zag er verdraaid ingewikkeld uit en Algy kon er bij geen mogelijkheid in sla gen, de stukken aan elkaar te passen. Twee moorden en twee moordaan slagen in even zoveel dagen 't kon er waarachtig mee door! En wan neer hij tot den bodem van 't myste rie wilde doordringen, moest hij op schieten. De tijd was hem krab toe gemeten. In gedachten beschouwde Mortla ke de stukken van de legkaart; Sergius Petrakoff, zijn hutgenoot. en de uit zijn valies gestolen revolver, die plotseling weer voor den dag kwam in 't kantoor van den purser. De moord op Gertrude Dewar en de lege enveloppe, met den naam van juffrouw Spencer er op, in haar ba gage. De bewering van juffrouw Blac- kett, dat zij van niets wist, en haar onopgehelderde relaties met een zek- ren Claude Reeves en met professor Conway's secretaris, 't Twistgesprek tussen de twee mannen op 't sloepen- Er waren nog meer onopgeloste en moeilijke problemen. De moord op assistent-purser Slater, de aanslag op nachtwaker Reed, de geforceerde brandkast. Bij dit laatste drama ging 't om een verzegelde, grote enveloppe, vraagstukken voor Mortlake. Waar om koesterde professor Conway zo hardnekkig verdenking tegen hem? Welke redenen kon diens dochter hebben, zich liever te compromitte ren, dan de verdenking van een zwa re misdaad op iemand te laten rusten, die er weliswaar part nog deel aan had, maar die zij toch niet kende? Hoe dankbaar gestemd Algy zich ook jegens 't meisje gevoelde, omdat zij voor hem in de bres gesprongen was de vraag blééf nietemin: waarom deed zij 't? (Wordt vervolgd). VEILIG VERKEER Weggebruikers, 300 kinderen elk jaar weer. Vallen ten offer aan het Verkeer! Die zwarte vlek moet weg!"

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6