Na Eyskens Carton de Wiart Eyskens moet opdracht teruggeven Een voorstel van W.-Duitse Bondsregering De kansen van prins Seretse Rood lente-offensief in Italië 5% Nederl. krijgsgevangenen in Rusland DONDERDAG 23 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11936 Directeur: C. M. v. MAIMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ^Papengracht^32^TeL^0015»^Adm^en Adv. 20S26, Abonn. 20935» Giro 103003, Abonnementsprijs f Ó32 p. w., f 1*40 p. mnd., 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Carton de Wiart gaat het proberen DE BELGISCHE crisis is nog' steeds niet opgelost. .GastonEyskens, de premier van het demissionnaire kabinet, heeft zijn taak als informa teur moeten opgeven. De 80-jarige Katholieke leidergraaf Carton' de Wiart, die als minder gematigd geld t dan zijn partijgenoot Eyskens, heeft thans zijn taak overgenomen. Carton de Wiart verklaarde Woensdag avond, dat „het land moet terugker en op het constitutionele spoor. Voor zover het mij betreft wil dit zeggen: de terugkeer van koning Leopold." De ministers van staat, die het hoogste Belgische consultatieve or gaan vormen, zouden vandaag in ge heime zitting bijeenkomen. Gaston Eyskens verklaarde aan de pers, dat „de toestand in het land bijzonder ernstig" is. Hij zei, dat graaf Carton de Wiart „de informa tieve opdracht zal uitvoeren in de zelfde geest als ik dat deed en in overeenstemming met mij." Spaak, die lid is van het college van ministers van staat, zou naar wordt gemeld, zich meer en meer tegen de terugkeer van de koning kanten. De socialisten trachten thans de algemene staking van 24 uur die voor Vrijdag in Wallonië is uitgeroepen, ook in Brussel voor te bereiden. De socialistische parlementsleden zul len aan het hoofd van meer dan 300.000 arbeiders door de straten van Luik, Charleroi en Bergen marche ren. Het bestuur van het socialistisch vakverbond verklaarde gisteren na een vergadering, dat, „een algeme ne staking in het gehele land op een geschikt ogenblik zal oplaaien" Koning Leopold wordt in zijn villa te Pregny bestormd met adviezen van uiteenlopende aard. Hij ontvangt bezoekers en telefoongesprekken uit Brussel. Sommigen adviseren de koning „onmiddellijk of geleidelijk af te treden" en anderen sporen hem aan „het been strak te houden en de uit spraak van het' parlement op te -vol gen." DE MINISTERS VAN STAAT Het college" van de Belgische mi nisters van staat wordt gevormd door 28 léden. Hiervan zijn 13 leden van de (katholieke) Christelijke Volks partij, 7 zijn -socialisten en 8 libera len. De CVP-leden zijn vóór terug keer van koning Leopold, de socia listen zijn er tegen en de liberalen zijn verdeeld. De titel minister van staat krijgen politici uit parlement of Wat is een ketting-reactie? Om enige voorstelling te geven van een ketting-reactie men zal zich dit woord herinneren, dat men herhaaldelijk leest,, als er sprake is van atoomkern-splitsing, waterstof bommen e.d. heeft een Ameri kaanse professor een vernuftig de- rnonstratietoestel ontworpen. Prof. Sutton zo heet de professor gebruikt vijf en zeventig muizen vallen, die elk op een gespannen veer één of meer kurken- vasthou den. Hij plaatst nu een hor over deze muizenvallen en laat een en kele kurk op de plaats waar anders het spek zit,, op een van de mui zenvallen vallen. Daardoor schieten dan twee kurken tegen de hor, sprin gen terug en raken andere muizen® vallen, waardoor weer' andere kur ken tegen te hor geslingerd wor den. „Bij de kettingreactie zo ver- i klaarde de professor gebeurt iets dergelijks. Die eerste kurk is een verdwaald neutron, dat op zijn beurt weer neutronen vrijmaakt, die op hun beurt weer andere neutronen vrij maken enz." regering op grond van hun grondige kennis van Belgische aangelegenhe den. Zij hebben geen bepaalde func tie, maar worder bijeengeroepen, wanneer het land in grote moeilijk heden verkeert of voor belangrij ke beslissingen staat. De laatste keer dat deze senioren bijeenkwamen, was in Augustus 1914, twee dagen voor de Duitse invasie in België. De ze zitting werd toen al gepresideerd door graaf Carton de Wiart, evenals dit vandaag het geval zal zijn. HET KONINKLIJK PALEIS TE LAEKEN Timmerlieden en behangers zijn op het ogenblik bezig het koninklijk paleis te Laeken voor een eventuele terugkeer van koning Leopold in ge reedheid te brengen. De architecten overwegen de liften te vernieuwen en een vleugel van het paleis wordt grondig onderhanden genomen. ZK.H. PRINS BERNHARD HIELD EEN PERSCONFERENTIE Z.K.H. Prins Bernhard heeft in het gebouw van de Regerings Voorlichtings Dienst te 's-Gravenhage een pers conferentie gehouden, waarbij hij de journalisten gelegenheid gaf vragen te stellen betreffende zijn reis naar •liet Westelijk Halfrond. Tijdens de conferentie, v.l.n.r. de heren G. B. Reb">l, mr dr I. G. van Maasdijk, algemeen secretaris van het Koninklijk Huis, mr J. M. Lan- dré en Z.K.H. prins Bernhard. De vier bezetters moeten hereniging bewerken r\E WESTDUITSE bondsregering heeft gisteren een beroep alle Duitsers, op alle bezettende mogendheden en op alle volkeren der wereld het Duitse volk bij te st aan om in vrede en vrijheid zijn her eniging te verwerven. Zij stelt vrije verkiezingen in geheel Duitsland voor, waarvoor de vier bezettende mogendheden dé Verenigde Sta ten, dé Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk het eens zouden moe?- ten worden over een kieswet. De ve rkiezingen moeten voor een „consti tuerende vergadering" worden gehouden, welke een grondwet zal ont werpen, die ter goedkeuring moet worden voorgelegd aan het gehele Duitse volk. Het officiële voorstel van de West- duitse regering stelt de Westelijke geallieerden en de Russen voor de taak, zich te bezinnen op een ont- werp-kieswet voor Duitsland en zich te beraden over de voorwaarden, waaronder deze verkiezingen gehou den zullen worden. Het denkbeeld steunt op een voor stel van de Amerikaanse Hoge Com- misaris McCloy, die het initiatief aan de Westduitse regering overliet. De bondsregering stelt thans voor, dat de vier bezetters met de voorbe reidingen zullen beginnen, Engeland en Frankrijk steunen het voorstel - McCloy, zo heet het in de te Bonn uitgegeven bekendmaking, en „le den van- de Sovjet-regering hebben tijdens de conferenties van de minis ters van Buitenlandse Zaken en in officiële .verklaringen duidelijk ge zegd, dat ook de Sovjet-Unie een ver enigd Duitsland voorstaat". Zijn ze verspeeld? Het lijkt er op, dat Seretse Khama, prins van de Bamangwatostam in Beetsjoeanaland, zijn kansen op het opperhoofdschap over zijn volk ge heel heeft verspeeld door zijn huwe lijk met de Londense typiste Ruth Willians. De Britse regering heeft zich laten voorlichten door een com missie van onderzoek en deze heeft eenstemmig geadviseerd Seretse niet als opperhoofd van de Bamangwato's te erkennen. Naar het oordeel van de commis sie is het van essentieel belang Se retse Khama uit het protectorbat Beetsjoeanaland verwijderd te hou den, in het belang van de vrede daar. Ook aan Tsjekedi, de oom van Seretse, die zich tegen het huwelijk heeft verzet, zou niet mogen worden toegestaan naar het reservaat terug te keren. GENERAAL OMAR BRADLEY, voorzitter van de Amerikaanse Ver. 'hefs van Staven, die het Noord-At- .ntische Militaire Comité bijeen eft geroepen voor.een vergadering op 28 Maart a.s. in Den Haag. De Britse regering heeft dat zij zich met zekere argumenten in dit rapport/niet kan verenigen, maar voert aan, dat er onzekerheid bestaat over de vraag, of Seretse voldoende steun bij zijn stam zou vinden en dat er twijfel bestaat, of Seretse zich naar behoren van zijn verantwoordelijke taak als opper hoofd zou kwijten. Seretse jnag tijdelijk naar Beet sjoeanaland terugkeren vanwege de aanstaande bevalling van zijn vrouw en uit de tekst van het witboek der Britse regering valt op te maken, dat hij misschien in het protectoraat mag, blij ven, zolang zijn tegenwoor-, •ciigheid daar geen moeilijkheden op levert. MOSKOU DOET NIET MEE De reactie uit Oost-Duitsland kwam onmiddellijk. Het voorstel werd uit gekreten als „propaganda". Verkie zingen zijn niet mogelijk zolang West-Duitsland nog niet bevrijd is van de tegenwoordige koloniale sta tus, en zolang het bezettingsstatuut, het Rubrstatuut en de Saar-overeen- komst met Frankrijk niet nietig ver klaard zijn. Het West-duitse voorstel heeft niet de instemming van alle vier bezetters, werd gezegd. In Londen en Parijs wordt het voorstel toegejuicht, al acht men de verwezenlijking met het oog op de politieke toestand in Oost-Duitsland vrijwel onmogelijk. In opdracht van de Sovjets hebben de communisten zich ter voorbereiding van de herfst- verkiezingen meester gemaakt van het verkiezingsprogram en de can- didatenlijsten. De communisten zijn dus voor de komende vier jaar bij voorbaat in het zadel gezet, met de zweep van de Volkspolitie in de hand. ENGELSE AUTORITEITEN GAAN „TITANIC" ZIEN. Hoge Engelse autoriteiten zullen de nazifilm "Titanic" die in de Ame rikaanse zóne draait, gaan zien om uit te maken of deze rolprent anti- Engels is De Engelse üioge commissaris sir Brian Robertson heeft 'n verzoek van het Engelse ministerie voor buiten landse zaken ontvangen om verslag uit te brengen over de uitwerking van deze film op het Engelse presti ge in Duitsland. Amerikaanse superforten voor Engeland Evenals Nederland, dat gisteren hoorde van de overdracht van twee Amerikaanse fregatten, bespeurt nu ook Engeland de eerste tekenen van het bestaan van het Atlantische Pact Gisteren zijn vier van de zeventig door Amerika te leveren vliegende superforten (B-29) op het vliegveld Marham geland. Zij werden van Amerika naar En geland overgevlogen door Ameri kaanse bemanningen, die de tocht van 3671 mijl op hun gemak hebben gemaakt. Zij vlogen via de Bermuda- eilanden en de Azoren. Een deel van 'de Amerikaanse bemanningen zal in Engeland blijven als instructeurs voor .de R. A. F. De bommenwerpers van - het type B-^29 hébben een actie-radius van tweeduizend unijl en kunnen tien ton bommen meevoeren. Samenvallend met diplomaten-eonlerentie ^E VOORNAAMSTE Amerikaanse diplomaten in Europa kwamen gis termorgen op de Amerikaanse ambassade in Rome bijeen voor een driedaagse geheime conferentie over vraagstukken, die verband houden met de bestrijding van het communisme. Zij zullen zich bezig houden met de toestand in Duitsland en speciaal in Berlijn, het Europese herstel en Acheson's programma van zeven punten voor overeenstemming met Rusland. Een van deze punten zal de meeste aandacht vragen, namelijk de eis van Acheson, dat Rusland er mee zal ophouden de communsitische partijen in andere landen te gebruiken om de wettige regeringen van die landen omver te werpen. EéN STAKER DOODGESCHOTEN. Op dezelfde dag, dat de conferen tie der ambassadeurs begon, hebben de Italiaanse communisten hun aan gekondigd „lenteoffensief" tegen de regering-De Gasperi geopend met een bevel aan de vijf millioen leden van de communistische federatie van vakverenigingen voor 'n staking van 12 uur, die gistermorgen is begop- nen. De politie, die onmiddellijk met alle krgcht tegen iedere verstoring van de orde is opgetreden, hééft duizenden personen gearresteerd. Eén staker te Parma is aan eên schotwond overleden. Een groot agn- tal stakers en politie-agenten is ge wond. Een woordvoerder van de re gering heeft verklaard, dat de deel neming aan de staking uitwees, dat het lente-offensief „tot mislukking was gedoemd". Volgens sommige bladen is de sta king met opzet uitgeroepen op de dag, dat de Amerikaanse diplomaten in Rome bijeenkwamen. Het zwaar tepunt van de staking was in Rome gelegd, waar de communisten in strijd met een verbod van de politie een massabetoging hebben gehouden. De brandweer richtte gekleurd wa ter op de deelnemers aan.de beto ging. Hierdoor konden deze door de politie gemakkelijk worden herkend en ingerekend. Bij de Amerikaanse ambassade hadden zich vele stakers verzameld voor een betoging. Gewapende poli tiemannen in jeeps en te voet, uit gerust met traangasbommen, be waakten alle toeganger tot de ain- bassade en joegen de stakers uiteen. Toen de schemering viel, keerden vele gearresteerde demonstranten met moede schreden te Rome terug. Zij waren door de politiewagens 16 km. buiten de stad gebracht en daar afgezet. Omdat de verkeersdiensten staakten, moesten zij te voet terug. Het bestuur van het vakverbond kwam gisteravond in spoedzitting bijeen om te beraadslagen over een nieuwe stakingsactie uit protest te gen de dood van de bovengenoemde staker te Parma. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK Bidault biedt o aan De Franse premier, George Bi dault, heeft gisteravond in een ra diorede algemene voorwaarden be kend gemaakt, waarop de regering bereid is de looneisen van de staken de arbeiders tegemoet te komen. De stakingen, die verschillende sectoren van de Franse economie hebben ge troffen, hebben thans reeds 3 Yi week geduimd. De door Bidault bekend gemaakte voorwaarden zijn: vijf percent loons verhoging plus een „productiviteits- bijslag" van 2 of 3 percent, die met ingang van Juni zal worden uitbe taald in die genationaliseerde bedrij ven. waar de verhoogde productie de bijslag rechtvaardigt. Verschillende privé-werkgevers hébben al loonsverhogingen van 10 procent of meer aangeboden, doch de nationale werkgeversfederatie heeft verklaard, dat een verhoging van meerd dan 5 procent een nieuwe inflatiespiraal zou veroorzaken. De vakverbonden, zijn niet zeer te vreden over de voorstellen, doch de stakihgsmoeheid en de uitputting der weerstandskassenzal naar de mening van waarnemers vele vak verenigingen tot een tijdelijke aan vaarding van deze voorwaarden be wegen. In de staalindustrie zijn nog slechts 170.000 van de 1-200.000 arbeiders in staking. De stakingen in andere in dustrieën en bedrijven duren nog voort. GESPANNEN TOESTAND TE SAIGON. Te Saigon neemt de spanning toe. Twee duizend man Vietnamese po litie en een Franse militaire politie macht worden in het centrum van de stad in gereedheid gehouden om op te kunnen treden bij relletjes in verband met het proces tegen twaalf Vietnamese studenten, die beschul digd worden van „samenzwering te gen de veiligheid van de staat". Alle straten naar de rechtbank worden bewaakt. Vele arrestaties worden nog verricht in verband met de relletjes van Zondag. Verscheidene winkels sloten gisteren als protest tegen deze arrestaties. Alle taxichauffeurs in Saigon zijn in staking. DE ELBE-TUNNEL LOOPT GEEN GEVAAR. De vernietiging van het droogdok bij de Eiibe-tunnel, waarvan Zater dag reeds een gedeelte is opgebla zen, kan voortgang hebben zonder gevaar voor de tunnel, aldus heeft een commissie van Engelse en Duit se deskundigen geconstateerd. Zelfs indien de afstand tussen dok en tun nel kleiner wordt, loopt de laatste geen gevaar, „mits de lading spring stof gelijk blijft", aldus de commis sie. Speciale bijeenkomst Veiligheidsraad Eeu voorstel van Lie Try^ve Lie, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft voorge steld, dat er een bijeenkomst van de Veiligheidsraad zou worden ge houden, waarop de staten zouden worden vertegenwoordigd door hun ministers van buitenlandse zaken, of zelfs door de regeringshoofden. Lie verklaarde, dat het Handvest der V. N. voorzag in dergelijke speciale bij eenkomsten van de Raad, welke tweemaal per jaar zouden kunnen worden gehouden. Tot nog toe is er nog geen speciale bijeenkomst ge weest. Acheson verklaarde, dat elke sug gestie van Lie door de Amerikaanse regering en door alle andere leden van de Veiligheidsraad zorgvuldig zou worden bestudeerd. Hij veronderstelde, dat alle leden van de Raad hun goedkeuring aan een dergelijke bijeenkomst zouden moeten hechten alvorens zij kan worden gehouden. GEEN RECHTSTREEKS OVERLEG MET DE RUSSEN Minister Ernest Bevin heeft er in het Lagerhuis nogmaals op gewezen, dat de Uno de plaats voor bespre kingen over toezicht op de atoom energie is. Bevin zei, dat de Britse regering niet verwachtte, dat rechtstreeks overleg met Rusland een succes zou worden. Wij zijn van mening, dat dat ons in moeilijkheden zou brengen. Wij geven er de voorkeur aan, vast te houden aan het jüiste apparaat, waarvoor de grondslag in de Uno is gelégd. Nederland maakt weer munitie Mr. W. F. Schokking, de minister van oorlog, heeft gistermiddag in te genwoordigheid van vele Nederland se en buitenlandse civiele en mili taire autoriteiten de munitiefabriek aan de Hembrug te Amsterdam ge opend. Anderhalf jaar geleden gaf de re gering opdracht om weer een aan vang te maken met de munitiefabri- cage. Toen de Duitsers in Mei 1945 ons land verlieten, bestonden de ar tillerie-inrichtingen aan de Hembrug uit een aantal gebouwen zonder ma chines. Sindsdien is met man en macht gewerkt om de fabriek weer bruikbaar te maken. Met een Royal Enfield geweer werd de eerste scherpe patroon af geschoten. In hoofdzaak wordt nu nog munitie vervaardigd voor de geweren en mi trailleurs. Voorts is er ook reeds een begin gemaakt met de vervaar diging van munitie van groot kali ber. Het grootste deel van de daar voor nodige machines werd geduren de de oorlog door de Duitsers ge roofd, doch na de bevrijding terug gevonden en in het bedrijf zelf her steld. DE BLOEIENDE CROCUSSEN De crocusvelden staan in volle bloei, zowel de 'oranje als de paarse. De vroege narcissen hebben reeds dikke knoppen en beginnen te kleu ren. Als het weer zo zacht blijft wordt verwacht dat de narcissen volgende week in bloei zullen staan. Naar schatting twee honderd Onlangs meldde de Romeinse cor respondent van het „Handelsblad", dat enige Duits sprekende Italianen uit Zuid-Tirol, die uit Russische krijgsgevangenschap waren terug gekeerd, verteld hadden, dat zij Ne derlanders hadden ontmoet in ge vangenkampen bij Kiew. Van de leider dezer terugkeren de Italianen, een sergeant, vernam de correspondent thans de volgen de inlichtingen: „Zeer zeker zijn er nog verscheidene Nederlandse krijgs gevangenen in Kiew. Naar schat ting zullen het ongeveer 200 man zijn. In de maanden November-De- vember van het verstreken jaar wer den ze allen samengebracht in het Lager 70662/12 Kiew. Dit zou kun nen wijzen op terugkeer in hun va derland,- daar ook wij Zuid-Tirolers in diezelfde periode'in datzelfde La ger werden ondergebracht en nu is al bijna de helft van onze mensen teruggekeerd." „De meeste Nederlandse krijgsge vangenen staan sceptisch tegenover hun terugkeer. De oorzaak is, dat zij reeds eenmaal in een 'repatriërings kamp zijn geweest namelijk te Odes- sa. Maar toen het gewapend con flict in Indonesië uitbrak, werd de repatriëring van Nederlanders stop gezet. Dit is de verklaring, die de Nederlanders gaven, maar in een kamp, afgesloten van de buitenwe reld, probeert men wel eens &e handelwijze der Russen te verkla ren op eigen houtje en er kunnen dus ook wel andere beweegredenen zijn geweest. Persoonlijk geloof ik echter, dat ook deze mensen vroeg of laat hun geliefde vaderland zullen terugzien. Waarschijnlijk gaat het hen allen goed, want de behande ling is in de loop der jaren zeer ver beterd." „Namen van Nederlandse ge vangenen kan ik u helaas niet ge ven, daar ik al veel moeite had om dr namen van mijn eigen landgeno ten in het hoofd te houden. Het was ten strengste verboden enig ge schrift mee te nemen. Geen enkele Nederlander heeft mij ook een adres gezegd. Onder de gevangenen zijn twee artsen en enige officieren, allen zoals gezegd bij Kiew. Wij kunnen hier nog aan toevoe gen, dat eerstdaags een ambtenaar van H.M.'s Gezantschap te Rome zich naar Zuid-Tirol zal bgeven om verdere gegevens te verkrijgen. Ko-'i'ie.ttjz... „Wie van u zonder zonden is, werpe de eerste steen" zegt Chris-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1