Doortrekking van de Lammen- schansweg naar de Lammenbrug Verhoging van gas- en electriciteits-tarieven Installatie van plaatselijke Hoornvlies-commissie DINS -• ->1 MAART 1950 UE LEIÜSE COURANT HAC1NA j Aanleg van een industrieweg Teneinde de aansluitingen van het verlengde van de Lammen- schansweg en van de Zoeterwoud- seweg aan de provinciale weg VoorschotenLammebrug te ver zekeren, werd met de provincie overeengekomen, dat de totstand brenging van deze aansluitingen voor rekening van deze gemeente door de zorg van de Provinciale Waterstaat zou geschieden. Nu de provinciale weg cn de aan sluitingen daarop binnen afzienba re tijd gereed zullen zijn, komt het B. en W. gewenst voor thans tot het aanleggen van een bestrating op de straatbaan in de verlengde Lam- menschansweg over te gaan. Hier bij zal de puinfundering van 8 tot 9 m. moeten worden verbreed. Ver der zullen een rijwielpad en enige plantsoen- en gazonstroken, zome de een trottoir langs de gazon- strook, grenzend aan de groente veiling, worden aangelegd. Een verbinding van de Lammen- schansweg met het verlengde van die weg aan de overzijde van de spoorbaan kan in dit stadium nog niet tot stand worden gebracht. Hoewel de Nederlandse Spoorwe gen tegen het maken van een be waakte gelijkvloerse spoorwegover gang ter plaatse geen bezwaar heb ben, wordt dienaangaande nog na der overleg gelpeegd. Op deze aan gelegenheid komen B. en W. te zij ner tijd terug komen. Aangezien het van groot belang is, dat de gemeente beschikt over volledig bouwrijp industrieterrein, dient tegelijkertijd te worden over gegaan tot de aanleg van de bij- het partiële uitbreidingsplan Indus trieterrein Kanaalweg" geprojec teerde industrieweg ten Zuid-Oos ten van de trambaan. De rijweg waarvan zal een breedte van 7 M. en het trottoir een breedte van 4 M. verkrijgen, terwijl een groen strook van 7 M. breedte zal wor den aangelegd. Van het maken van een overweg over de spoorbaan LeidenWoerden BLINDENGELEIDEFONDS VOOR WOLFHONDEN. PropaganBa-avond in „Den Burcht Wie op straat een blinde tegen komt, door een hond langs het druk ke verkeer geleid, vindt het waar schijnlijk óf niets bijzonders," óf denkt: dat is toch wel handig! Dan loopt hij verder. Maar wie zich hiervoor interesseert en z'n licht eens gaat opsteken, komt tot de ont dekking, dat het meer dan „handig" is, dat die honden eigenlijk een stuk sociaal werk verrichten van de eer ste rang! En dat kunnen zij doen, amdat in Nederland een Blindenge- leidefonds voor Wolfhonden bestaat, een fonds, dat het mogelijk maakt aan blinden een geleidehond te ver schaffen. Maar daar is geld voor nodig. Veel geld zelfs. Vandaar het propagan- ia-tournee, dat het Fonds thans door ons land maakt. Gisteren was Lëi- len aan de beurt en een grotendeels ïevulde toneelzaal van „Den Burcht" betuigde sympathie met dit werk. De sympathie sloeg over in warme belangstelling voor zover nog niet aanwezig toen de heer Metz uit Amsterdam een korte toespraak hield en vertelde, hoe men 23 jaar geleden de fokkerij begon van deze geleidehonden, een kruising van wolf en Duitse herder. Momenteel lopen in Nederland zestig van deze honden, waarvan er in 1949 aan blin den werden toegewezen. In 1950 doopt men veertig nieuwe honden er bij te krijgen, maar daar moet geld voor zijn. Vandaar deze propaganda. Aan het einde van dit jaar zal het Fonds opnieuw in Leiden komen. Dan met de eigen film, die laat zien, hoe de honden worden opgeleid en hoe dankbaar de blinden gebruik kun nen maken van deze viervoetige ge- cellen. Deze korte toespraak werd omlijst door een gemengd programma, waar van Paul Duval de leiding had. NEL OOSTHOUT VOOR K. EN O. Nel Oosthout droeg gisteravond in de Schouwburg voor de leden van K. en O. „Ifigeneia in Tauris" voor van Goethe in de Nederlandse be werking van P. C. Boutens. Eigenlijk kunnen we in dit geval beter van eenmanstoneel spreken dan van voordracht, want Nel Oosthout speelde de verschilende rollen. Haar optreden was er in ieder geval niet Dp afgestemd, om aan het woord van de dichter alle recht te doen weder- varen. Niettemin was het een interessan te avond. De scène, waarin Ifigeneia zich aan haar broer bekend maakt, nadat deze verteld heeft, wat er ge beurd is na het heengaan van de oudste dochter, werd zeer boeiend vertolkt en was ongetwijfeld het beste gedeelte uit dit optreden. Ook het onderhoud met Pylades had een bijzondere bekoring. In de laatste twee bedrijven, wan neer de vlucht van de twee gevan genen is voorbereid, begint de ziele- strijd van Ifigeneia. Zij staat voor de keuze haar broer te helpen ontvluch ten en daardoor de koning te bedrie gen of de koning trouw te blijven, wat gelijk staat met de dood van haar broer. Deze innerlijke strijd ver mocht Nel Oosthout niet geheel op te brengen. Het gedeelte na de pauze vonden wij dientengevolge zwakker dan de voorafgaande bedrijven. Als geheel was deze vertolking van „Ifi geneia in Tauris" zeer zeker de moei te waard. Een spontaan applaus-en een bos fraaie bloemen getuigden van de dankbaarheid van het publiek. ten behoeve van de industrieweg dient naai- de mening van B. en W. met het oog op de daaraan verbon den kosten, welke ten laste van de industrieterreinen ter plaatse zou den moeten worden gebracht, te wor den afgezien. In verband hiermede is de weg bij de spoorbaan tot pl.m. 23 m. verbreed om als keerplaats uienst^te kunnen doen. Voor de aanleg van de industrie weg is de beschikking nodig over een terrein, ter grootte van pl.m. 4709 m.2. De eigenaresse, de N.Z.H. V.M., is bereid deze grond, behou dens hogere goedkeuring, aan de ge meente te verkopen voor de prijs van 1.65 per m2., welke prijs volgens B. en W. aannemelijk is. In verband met de aanleg van de industrieweg zullen twee overwegen over de trambaan Leiden's Gra- venhage moeten worden gemaakt, waartoe de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij medewerking heeft toegezegd. Verbinding De Sitterlaan Lammenschansweg. Van deze gelegenheid ware te vens gebruik te maken een over weg over de trambaan tussen de De Sitterlaan en de Lammenschans weg tot stand te brengen. Bij de N.Z. Holl. V.M. bestaat daartegen eveneens geen bezwaar. Bij uitvoering van de bovenbe doelde wegaanleg zullen, daar de gronden ter plaatse nog in polder- verband liggen, de tuinen moeten worden opgehoogd. Hiermede zal, met inbegrip van bijkomende kos ten, een bedrag van f 5000.ge moeid zijn. Daar anders zal moeten worden overgegaan tot het leggen van een duikerleiding ter lengte van plm. 460 m, waarvan de kosten op f 14.000.worden geraamd, ver dient de ophoging der tuinen de voorkeur. De kosten van het uitvoeren van de vorenbedoelde werken worden in totaal geraamd op f 406.400.—. Gas 7s ct. duurder, electriciteit IV2 cent van het tarief III Vastrechtopper- vlaktetarief) met een halve cent en de nachtstroorwprijs in de tarieven IV en V eveneens met een halve cent te verhogen en derhalve als volgt vast te stellen: Tarief I: voor de eerste 2500 kWh per jaar 23 cent per kWh: voor de tweede 2500 19.5 cent, voor alle vol gende 16.5 cent. Tarief II: normaal tarief 23 cent, verlaagd tarief: voor de eerste 100 kWh per maand 12.5 cent, voor alle volgende 6.5 cent. Tarief HT: onder a.: voor alle ver bruikte kWh 5.5 cent. onder b: ge durende maanden Jar. Nov. en Dec. van 7 tot 23 uur 5 5 cent en de overige maanden van 15 tot 23 cent idem; gedurende alle overige uren 3 en een kwart cent. Tarieven IV en V' onder b: gedu- dende alle overige uren 3 en een kwart cent. B. en W. stellen de Raad voor de tarieven voor gas als volgt vast te Stellen: Tarief A gewoon gas: eerste 20 M3 per maand 14 cent/m3, alle overige m3 13 cent/m3; muntgas: eerste 20 m3 per maand 15 cent/m3, alle overige m3 14 cent/m3. Tarief B gewoon, zowel als munt gas 10 cent/m3. Tengevolge van deze prijsverho ging met K> cent per m3 zal over een geheel jaar genomen de meer dere opbrengst f 72.745.bedragen, waardoor het nadelig'verschil van f 120.341.dat door de devaluatie en andere oorzaken dreigt te ont staan, wordt teruggebracht tot f 47.596.m.a.w. de begrotingspo sitie van de gemeente wordt, alle overige omstandigheden gelijkblij vend en over een geheel jaar gere kend, voor de Gasfabriek f 47.596. ongunstiger. Een vergelijking van de gasprij zen te Leiden geeft de indruk, dat de tarieven voor gas in Leiden re latief laag zijn. - Dit neemt niet weg, dat B. en W. overwegen, of en in hoeverre het verantwoord is de tarieven voor het gasverbruik zodanig te wijzigen, dat daarin sterker dan tot nu toe het geval is, tot uitdrukking wordt gebracht het beginsel van een da ling van de prijs per m3 bij toe neming van het gasverbi'uik. In het bijzonder zal daarbij worden nage gaan, of dè bedoelde degressie in het tarief reeds zal kunnen optre den voor het verbruik beneden 20 m3 per maand. In verband hier mede hebben B. en W. de dir. der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit opgedragen omtrent dit vraagstuk rapport uit te bren gen. Electriciteitsfabriek. De begroting van de Electrici teitsfabriek .wordt, over een geheel jaar gerekend, tengevolge van de reeds eerder genoemde ongunstige factoren in nadelige zin beïnvloed tot een bedrag van per saldo f 88.031.—. De mogelijkheid tot verhoging van de electriciteitsprijzen werd naar aanleiding van de kolenprijs- verhoging van 1 Januari 1949 mid den verleden jaar geopend. Tot nu toe werd van deze mogelijkheid slechts gebruik gemaakt bij de le vering aan de grootverbruikers, en wel tengevolge van de werking van de kolenclausule. Nu echter een tweede prijsverhoging van de kolen heeft plaats gehad, kan een verho ging van de kWh-prijzen der in de Electriciteitsverordening genoemde tarieven niet achterwege blijven. B. en W. stellen derhalve voor de prijzen voor electriciteit volgens de verordeningstarieven I en II (Enkel en Dubbel tarief) met één cent, die LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Ned. Recht: de heren P. R. d'Ar- naud Gerkens te Voorschoten; Ch. L. M. Schaepman te 's-Gravenhage, Ph. I Hoetink te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hugo z. v. A. J. Schal- kers en Z. G. J. Nanning; Egbert z. v. E. Egberts en G. Bol; Judith d. v. K. F. van den Broek en E M. van Tongeren; Helena Wilhelmina Elisa beth d. v. D. Jansen en C. J. W. v. d. Weijden; Karei Hendrik z. v. F. K. T. Beukema toe Water en K. Matti- snn; Izak Johannes Jacobus z. v. B. W. Werk en B. Britsemmer: Salomon Jacobus z. v. S. J Ane*. en E. de Jong Kendrika Bastiana d. v. H. J. Ginjaar en M. Abspoel. Robertus Jozef Peter Maria z. v. T. v*n der Velde en A. M. Kortekaas; Cornelis z. v. C. van der Blom en E. de Jong; Hendrikus Cornelis z. v. P. M. Angevaare en M. M. C. van der Ploeg; Laurens z. v. W. van den Nieuwendijk en A. D. van der Linden; Maria Adriana d. v. W. M. van Steenbergen en A. F. Westdorp Getrouwd: ,P. H. Swinkels jm en A. J. A. A. Slewe jd; I. Reijken wedn en H. M. Rapp gesch. Overleden: J. P. dn Winter man 60 jr; M. Zwanenburg huisvr van J. Dreef 46 jr; H. M. van Onselen hsvr van J. van Duijsen 77 jr; G. van der Woude man wedn. 80 jr;' J. M. Bruckmann huisvr van P. J. Eman 71 jr; A. C. Hoogervorst dr 4 dagen. Indien tot wijziging van de eiectri- citeitstarieven als hierboven genoemd wordt overgegaan, betekent dit. bere kend over een geheel jaar. een ver hoging der opbrengst van 120.130— De voorgestelde tariefsverhoging be tekent, berekend over een geheel jaar derhalve voor het Electriciteitsbe- drijf een verbetering van de begro tingspositie tot een bedrag van 120.130.88.031. is 32.099. Voorgesteld wordt de prijswijzigin gen, zowel voor gas als voor elec triciteit te doen ingaan na de opne ming van het verbruik in de maand Maart 1950. Voorstellen aan de Raad B. en W. stellen de Raad voor een geldlening te sluiten, groot f 2.940.000, a pari, rente 3 1/4 ter verstrekking van een voorschot aan de Woningbouwver. „De Een dracht" ter financiering van de voor deze vereniging in aanbouw zijnde 294 woningen achter de Herensin gel. De sloot langs het terrein Lo- rentzkade hoek Cronesteinkade stellen B. en W. voor van de eige naar H. P. Jansen te kopen voor de prijs van f 0.20 per m2 d.i. in totaal f 101.—. De eigenaresse van het perceel Rapenburg 43, mevrouw Q. A. Car- bentus GerritsenStraathof te Rijpwetering, heeft B. en W. ver zocht te bevorderen, dat haar eer tegemoetkoming wordt verleend ir de kosten van restauratie van de gevel van dat pand. Deze gevel is op de voorlopige lijst der Neder landse Monumenten van Geschiede nis en Kunst geplaatst, alsmede op de voorlopige gemeentelijke mo numentenlijst. Het betreft een ge vel, welke uit de tweede helft van de 17e eeuw dateert'en deel uit maakt van een gevelcomplex, door drie afzonderlijke huizen gevormd, bekroond door een tympanon. De kosten van restauratie zijn geraamd op f 1306. De tegemoetkoming van deze gemeente ware in dit geval, evenals de rijksbijdrage, te bepa len op 20 der kosten tot een maximum van f 261.20. Bij het partiële uitbreidingsplan „LeidenNoord" is een strook grond ter oppervlakte van pl.m. 2610 M2„ liggende aan de Marnixstraat tussen de Van der Duynstraat en de Molen straat, als openbaar groen bestemd. In verband met de totstandkoming van de 'bouw van een complex van 103 woningen in die omgeving komt het ons gewenst voor thans tot de aanleg van een plantsoen op die strook grond over te gaan. Hierdoor zal een betere toegang tot de ach terliggende bebouwing worden ver kregen, terwijl door de beplanting de aan deze strook grond grenzende achtergevels van percelen aan de Mauritsstraat aan het gezicht zullen worden onttrokken. De kosten van plantsoenaanleg worden geraamd op 3000.die van het leggen van een trottoir met opsluitbanaen ter plaatse op f 3100.- in totaal derhalve f 6100.—. Dit be drag kan worden gebracht ten laste van het fonds voor bovennormale straat- en plantsoenaanleg. B. en W. stellen voor, dat een tij delijke vergunning tot verkoop van sterke drank zal worden gegeven voor de verkoop in de houten opstallen, welke tijdens de Lustrumfeesten op het Pieterskerkhof zullen verrijzen. In de verordening, houdende aan wijzing van de dagen, uren en plaat sen voor het houden van de ver schillende markten en van veilin gen van fruit, is bepaald, dat een aantal markten, o.a. dc Zaterdag- avondmarkt, eindigt te 20 of 22 uur. Ingevolge het Winkelsluitingsbe- sluit 1941 is het sluitingsuur voor winkels gesteld des zomers op 19 uur. (des Zaterdags op 20 uur) en des winters op 18 uur (des Zaterdags op 19 uur), na welke tijd ook het kopen en verkopen op de openbare weg niet meer is toegestaan. Teneinde de hier door ontstane tegenstelling on te heffen, stellen B. en W. voor de be trokken verordening zo te wijzigen, dat de tpren. waarop de markten ein digen. s'amenvallen met de winkel sluitingsuren. B. en W. stellen voor. in overeen stemming met het advies van de Commissie voor de Markt- en Ha vendienst. het hierna afgedrukte be sluit te nemen. B. en W. stellen voor ten behoeve van de aankoop van 50 transport- loookatten voor het Openbaar Slacht huis een crediet van 8315.en van een auto voor de keuringsdienst van vee en vlees een crediet van 5590. beschikbaar te stellen. Voorts stellen B. en W. voor een bedrag van 35.400.beschikbaar te stellen ten behoeve van de ver warmingsinstallatie der paviljoens mannen E en F der Psychiatrische Inrichtingen „Endegeest" c- a B. en W. dragen voor ter benoe ming tot hoofd van de Montessori school voor voorbereidend L. O. mej. M. J. T. R. Rohde en ter benoeming tot hoofd der school voor voorberei dend L. O. aan de Paul Krugerstraat mej. A H. \'an Brienen. Ook stellen B- en W. voor aan P. Bouwman, wonende Maredijk 27 te Leiden, de kosten van vervoer per tram (N. Z. H. V. M.) van zijn doch tertje Margaretha van en naar de school voor slechthorenden te 's-Gra venhage te vergoeden. Het uitbreidingsplan Meerbur gerpolder dient om verschillende redenen te worden herzien Het is n.l. wenselijk gebleken, in dat ge bied een op de Hoge Rijndijk aan sluitende verkeersweg te projecte ren, het reeds vroeger bij de Room- burgerweg ontworpen zwembad in het plan op te nemen ter plaatse, waar sport- en speelvelden gepro jecteerd, die overigens kunnen ver vallen, en voorts om in dit gebied meer beneden- en bovenwoningen te ontwerpen. Bovendien wordt de raad een nieuwe verordening voorgelegd op het houden van dieren en op de be scherming van dieren. Met betrekking tot de verzoeken van de Ned. Vereniging tot bescher ming van dieren inzake de handel in kleine huisdieren en het verblij ven van dieren in de open lucht bij koude en sneeuw en in verband met de gebleken behoefte de bestaande regeling op het punt van het hou- den van dieren, met het oog op voorkomende gevallen van hinder, te herzien, kwam het B. en W. wenselijk voor een meer omvatten de regeling te ontwerpen, waarin zowel aan deze behoefte, als* aan de eisen ten opzichte van de volks gezondheid en de dierenbescher ming, waarop de wensen van ge noemde vereniging zijn gericht, in breder verband tegemoet kan wor den gekomen. Voor het houden van vee blijft het vergunningstelsel gehandhaafd, Dinsdag. 21 Maart. Om te beginnen eerst even wat kliekjes van gisteren opruimen. „Of Stadskok soms de lente in z'n hoofd heeft?", werd hem gisteravond tele fonisch gevraagd. Want, zo vertelde lezer, toen om vier uur de van re gen druipende bezorger de courant kwam brengen en hij de Hutspot begon te lezen, stond daar iets over een verrukelijke voorjaarsdag. Dat klopte niet met de gure wind en de regen. Tja, Stadskok begrijpt dit mis verstand. Maar hij schreef dat stuk je om elf uur :s morgens. En toen was het toch heus heel mooi weer. Bovendien, en daar kwamen drie telefoontjes plus een brief van het bestuur op, heeft gisteren in de Hutspot gestaan, dat het Koningin- nefeest op Zaterdag 29 Aug. gevierd zal worden. Maar dat was een zetfout. Het moest Zaterdag 29 April zijn. Maar hoe het ook zij, kinderen, die aan de kinderspelen willen deelne men, moeten zich morgenmiddag van 2 tot 4 aanmelden in de hal van de Stadsgehoorzaal. Gratis. Vervolgens wil het Lekenaposto- laat in de Dekenale Parochie, via Stadskok, er even op wijzen, dat er nog lotkaarten voor de Paasloterij verkrijgbaar zijn voor hen, die Zon dag vergeten hebben kaarten te ne men, of die er nog meer willen heb ben. Afhalen bij de voorzittere Gas- straat 6, of bij de secretaris, Heeren singel 8. Stadskoks aanmoediging voor de R.K. Jeugd-E.H.B.O. heeft wel ge holpen. Eerst was het aantal deelne mers zeer gering. Nu zijn er al 20 jeugdige liefhebbers, die begrepen hebben, dat zo'n jeugddiploma goud waard kan zijn, vooral voor lei ders (sters) van alle mogelijke jeugd bewegingen. Trouwens ook voor de leden zelf. Maar goed, de cursus wordt morgenavond gehouden van 7 tot 8 uur. Niet in de Romanuszaal, zoals eerst was aangekondigd, maar in het Gidsen-clubhuis, Steenschuur (R.K. Bibliotheek). Natuurlijk zijn de twintig deelnemers (sters) mor genavond allemaal present! Aanmel ding is nog steeds mogelijk. De voor zitter woont; Kapteynstraat 21. Of E.H.B.O.-kenihs nuttig is? Moeten we het ons nog afvragen? Kijk naar dat geval van gisteren. Want toen viel de 36-jarige schilder J. v .d. V. uit Leiden, bij werkzaam heden op de Haarlemmerstraat, plot seling met z'n linkerpols in een pla- muurmes. Een diepe bloedende wond was het gevolg. De schilder werd door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht, waar de wond gehecht werd. En de derde kaartavond van „Haagwegkwartier" werd gister avond gehouden. De stand bij het klaverjassen is thans: Slingerland 11910, Swagers 11632, Offerman.' 11536. Zwart 11232. En bij het kruis jassen: J. Hartevelt 8272, Groenen dijk 8029, Labordus 8002. Op 3 April met uitzondering van geiten, echter niet geitebokken. Geitebokken moeten, gelet op hun stank, onder vee gerekend blijven. aldus de toelichting van B. en W. De betekenis der transplantatie Terwijl het ook Leiden was, dat dank zij de wetenschappelijke arbeid van dokter C. F. M. Pieck, in 1939 de eerste hoornvliestransplantaties toepaste, was het ook deze gemeente waar gistermiddag de eerste offi ciële installatie kon plaats vinden van een plaatselijke Hoornvliescom missie, waartoe vooral de krachtige activiteit van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis zoveel heeft bijgedragen. Deze commissie wordt gevormd door prof. dr. P. J. Gaillard, voor zitter. mr. J. C. de Vroom, secreta ris; en prof. dr. M. C. Colenbrander, dr. W. H. Levend, directeur van het Acad. Ziekenhuis, zuster Sephyrina van het St. Elisabethsziekenbuis, dokter C. F. M. Pieck, dokter P. J. Kaiser, secretaris van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. tot be vordering van de Geneeskunst en dokter A. In 't Veld, inspecteur van de Volksgezondheid als leaen. Dr. W B. Roorenlbos, gedelegeerde van de Centrale Hoornvliescommissie te Den Haag. verrichtte de installatie, wel ke gistermiddag plaats vond in de bovenzaal van de Sociëteit Amicitia. In zijn toespraak wees hij op de be tekenis van de hoornvliestransplan taties en het werk van de Hoornvlies commissies. Met grote beslistheid sprak hij de in sommige kringen post gevatte mening tegen als zou bij dit medische werk sprake zijn van een z.g.n. „ogenbank", waarvan men dan uit voorraad zou kunnen putten. Niets is minder waar. eenvoudig al om het feit. dat het hoornvlies bin nen twee uur na het overlijden moet worden afgenomen en binnen 2 maal 24 uur moet worden gebruikt. Ten slotte wees spreker op de grote daad van menslievendheid, welke men ook ng zijn overlijden zijn medemens nog kan bewijzen Zelf in een toestand dat men geen licht meer heeft, kan men aan anderen dat licht nog ge ven. Prof. dr. M. C. Colenbrander gaf vervolgens c-en uiteenzetting van de hoornvliestransplantaties- Dit is een operatie, waarbij een stukje dof hoornvliesweefsel vervangen wordt door een helder stukje hoornvlies- weefsel- Men kan het oog te verge lijken met een photographie-toestel. Het oog is een bolvormig hol orgaan. aan de voorkant afgesloten door een rond doorzichtig venstertje, het hoorn vlies, zo groot als een dubbeltje, waardoor heen wij de buitenwereld waarnemen. Achter het hoornvlies bevindt zich de blauw of bruin ge kleurde iris met een rond gat in het midden, waardoor de lichtstralen verder het oog binnendringen. De lichtstralen passeren eerst de ooglens en komen dan tot beelden samen op de gevoelige plaat van het oog. het netvlies, dat aan de bin nenkant van de oogwand is uitge spannen. De eerste pogingen om hoornvlies weefsels te transplanteren dater van een eeuw geleden, maar hadd®n geen van alle succes. De eerste suc cessen dateren eerst van het begin dezer eeuw. In Nederard werden de eerste hoornvlies transplantaties in Leiden door dokter Pieck in 1939 verricht, in 1940 gevolgd door dokter Deut- man. Aanvankelijk gebruikte men hoorn vlies van patiënten waarbij een oog wegens eën onherstelbare verwon ding verwijderd moest worden. Aan. gezien zulke gebeurtenissen niet veel voorkwamen, was het aantal hoorn- vliestransplantaties dan ook gering, Grote uitbreiding van het aantal bracht het gebruik van hoornvliezen van overledenen. Deze blijven n.l.. mits goed behandeld, na transplan tatie ook helder. Hoe komen wij aan deze ogen? Vanzelfsprekend is daarvoor de toe stemming van de familie nodig. Vol gens prof. Colenbrander heeft de er varing geleerd, dat deze toestemmin^ in het algemeën gaarne wordt gege ven. Wat wij nodig hebben van het oog van de overledenen, aldus spreker, is een schijfje uit het midden van het hooinvlies van 5 of 6 m.m. door snede. De operatie aan de overlede ne kan dan ook zo afgewerkt worden, dat alleen ingewijden zien wat er is Alleen degenen, bij wie het hoorn vlies door ontsteking of verwon ding troebel is geworden kunnen door transplantatie geholpen wor den, Tegen afwijkingen bestaan an dere middelen van behandeling en operaties, die ieder op hun wijze ge nezing kunnen brengen. Prof. dr. Gaillard sprak aan het einde van deze bijeenkomst een kort dankwoord. volgt de vierde en laatste avond, met prijsuitreiking. Bovendien dient u nog te weten dat de Vereniging „Het Kaasmerk" binnenkort dertig jaar bestaat. Dat wordt gevierd met een herdenking op April, 's middags om drie uur in ,,De Doelen", Rapenburg. Wat het tragische nieuws van gis teren betreft, kan nog verteld wor den, dat om kwart voor twee een auto, die in de Koestraat stond, bij het op gang brengen van de motor in brand vloog. Het leek eerst heel ern stig. En men schreef de wagen al af. Maar twee emmers water, op het juiste moment toegediend, kunnen soms wonderen doen. Ook hier. Het brandje was een-twee-drie geblust. De brandweer behoefde er niet eens aan te pas te komen. En tenslotte willen we nog even wijzen op de vergadering van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneer- den, afd. Leiden en Omstreken. Die wordt Dinsdag 28 Maart a.s. om half drie gehouden in „Den Burcht". Be halve jaarverslagen en bestuursver- kiézing, staan ook de voorstellen voor de Bondsi-aad op het programma. Zodat het ons een belangrijke verga dering lijkt. Waarop natuurlek weer vele leden aanwezig zullen zijn. STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN TWEE LEDEN KON. MARINE IN INDONESIë GEDOOD. In de omgeving van Malang deed zich Donderdag een incident voor tussen bewapende Indonesiërs en vier leden van de koninklijke mari ne. De juiste toedracht is nog niet bekend, noch van de zijde van de Nederlandse marine noch van de zijde van de militaire gouverneur wenste men inlichtingen te geven. Naar verluidt werd een auto met le den van de K. M. door vijf bewapen de Indonesiërs aangehouden. Vast staat, dat een onder-officier en een korporaal van de marine werden neergeschoten. De twee anderen slaagden er in te ontvluchten. Kort na het incident werd alarm gemaakt, waarna een achtervolging werd in gezet, hierbij werden enkele Indonesi sche burgers gedood. Men zou ge slaagd zijn de daders te arresteren. SCHEEPSBERICHTEN GENERAAL STEWARD HEINT- ZELMAN 20 Maart van Djakarta nr A'dam; GEORGIC DjakartaR'dam 20 Maart 275 in O Malta; GROOTE BEER 21 Maart van, Surabaja te Dja karta; JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT A'damDjakarta pass 20 Maart kp Bon. PHRONTIS A'dam Djakarta pass 20 Maart Gibraltar; POELAULAUT A'damBalikpapan 20 Maart van Djakarta naar Sorong TABINTA A'damJava pass 20 Maart kp Guardafui; TARAKAN 20 Maart van Belawan nr Colombo Dja karta—R'dam; VOLENDAM Djakar taR'dam pass 20 Maart Finisterre; CASTELBIANCO DjakartaR'dam 20 Maart 660 m Z.Ö. Dondrahead; FAIRSEA DjakartaR'dam pass 20 Maart kp Guardafui; SIBIGO R'dam Djakarta pass 20 Maart V/z gr Ka naal; WILLEM RUYS R'dam—Dja karta pass 20 Maart 16 uur kp Guar dafui. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Maart. Groente. Per 100 kg.: rode kool 14—29, boe renkool 34, prei 4771, rabarber 4449, kroten 66.40, kroten ge kookt 1519, uien 2140, peen 6.4047, spruiten 2274, aard appelen ,f 9.6012, sla ,f 6369, wit lof 2555, spinazie 3245, per 1O0 stuks salade 6 22, per 100 bos: pieterselie 77.20. radijs f 16, sele- rie 7.8015.20 en rabarber 23-24. 21 Maart- Varkensè Aanvoer 103 stuks. Prijzen: zware 164170, lichte 154158, en zeugen 156- Handel vlot. ROTTERDAM. 21 Maart. Vee. Aanvoer: 5277 stuks totaal. 830 vette koeien, 953 gebruiksvee, 179 graskal- ren, 2292 nuchtere kalveren, 95 var kens. 407 biggen, 287 paarden. 34 veulens. 92 schapen of lammeren. 34 weidelammeren. 74 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien f 2.502.70, 2.30—2.50 en 2.10— 2.30, en gras- kalveren 280—220130, nuchtere - kalveren 403732, biggen 42— 3835, slachtpaarden 1.901.80 1.60 en schapen 2-202.001.90 per kg. kalfkoeien 975—875—750. melkkoeien idem; varekoeien 640 580500: vaarzen 650550425: pinken 525425350. Vette koeien aanvoer als vorige week. handel stroef, prijzen iets hoger; graskalve ren aanvoer iets korter, handel 3tug, prijzen constant: nuchtere kalveren aanvoer groter, handel traag, prijzen vooral niet hoger: biggen aanvoer iets kleiner, handel lui. prijzen onveran derd. slachtpaarden aanvoer iets gro ter. handel zeer kalm. prijzen iets la ger; schapen aanvoer iets kleiner, handel flauw, prijzen als vorige week kalfkoeien aanvoer als vorige week. handel kalm prijzen stijgend: vare koeien flinke aanvoer, handel rede lijk^ prijzen iets hoger: vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel iets levendiger, prijshoudend. BODEGRAVEN, 21 Maart. Kaas. Aanvoer 30 partijen. Prijzen: 1ste soort 1.881.92, 2de soort 1.84 1.87, extra belegen tót 2.17 per kg. Handel flauw. TER AAR, 20 Maart. Groent?. - Witlof 1 4349 cent, idem 3344 cent,glasandijvic 5375 cent, "sja lotten 20 cent, uien 38 cent. knoflook 9 cent alles per kg., radijs 8 cent per bos

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3