S)e Eyskens onderhandelt nog De Elbetunnel Franse stakings golf verloopt Egyptisch polit bureau in arrest Heftig e campagne tegen Dean Acheson De houding van het Tsjechisch episcopaat Eerste verkeersvliegtuig met straalmotoren De veilige K.L.M. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 21 MAART 1950 41ste JAARGANG Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 1.40 p. mnd., 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - ^dvert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Koningskwestie houdt België in spanning ASTON EYSKENS is gistermorgen zijn taak als informateur van de prins-regent begonnen. In welke richting de onderhandelingen zich zullen ontwikkelen is tot dusverre nog onbekend en men heeft slechts houvast aan de verklaring van Eyskens zelf, volgens welke „het nog niet bewezen is, dat de vorige katholiek-liberale coalitie geheel ontwricht is" Men veronderstelt dus, dat Eyskens zal proberen een nieuw katholiek- liberaal kabinet te vormen, ditinaal echter met liberalen, van wie be kend is dat zij koningsgezind zijn. Een andere hypothese is, dat Eys kens zal trachten een drie ledige regering te vormen, die dan zou trach ten een nationale oplossing van de koningskwestie te vinden. De secreta ris van Eyskens heeft de pers gisteravond medegedeeld, dat de bespre kingen worden voortgezet en dat de informateur Dinsdag om 18 uur een verklaring hoopt te kunnen afleggen. De ministeriële crisis is intussen slecht ontvangen in die kringen, die verwacht hadden, dat de konings kwestie op korte termijn zou Worden opgelost en de vorst weer spoedig in het land zou zijn. In deze kringen dringt men aan op spoed bij de on derhandelingen om tot een nieuwe regering te komen en men verwacht, dat Gaston Eyskens uiterlijk van avond bekend zal maken of hij ka binetsformateur zal zijn of niet. Mocht Eyskens niet als kabinetsfor mateur willen optreden, dan zou men een beroep doen op de grijze katholieke staatsman Carton de Wiart, een vurig verdediger van ko ning Leopold. De liberale ministers zouden van hun kant, alvorens een beslissing te nemen, het advies van het vaste be stuur van de liberale partij willen afwachten. Opmerkelijk is in dit ver band, dat de jongerenafdeling van de liberale partij, tijdens haar Zondag gehouden verklaring, een motie heeft aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat de koningskwestie in dit stadium niet langer als een „vrije kwestie" mag worden bezien, doch dat opnieuw de partijdiscipline een rol moet gaan spelen, met andere woorden dat de liberalen éép lijn moeten gaan trekken en de terug keer van de koning onmogelijk moe ten maken. Zal zij het droogdok redden Duitse seismografologische experts, die Zaterdag in de Elbetunnel te Hamburg opmetingen hebben ver richt van de uitwerking van de ex plosie in het droogdok, in de nabij heid van de tunnel, hebben ver klaard, dat ontploffingen van dezelf de kracht, doch op kortere afstand, gevaar voor de tunnel zouden kun nen brengen. De ontploffingen van Zaterdag hadden plaats op een af stand van ongeveer 319 meter van de tunnel. De explosies, welke nog ver oorzaakt zullen worden volgens het ontmantelingsplan, zullen mogelijk dichter bij de tunnel plaats hebben, daar de korste afstand tussen het dok en de tunnel ongeveer 135 meter is. Dr. Dunlop, de Britse regionale commissaris, die zich' Zaterdag in de tunnel bevond, heeft verklaard, dat de verdere ontmanteling mogelijk af gelast zal worden, indien de gege vens* der Britse experts met die der Duitse overeenstemmen. HET GROOTSTE SYNCHRO-CY CLOTRON TER WERELD. Het opderzoek-centrum van de Colum bia Universiteit is1 verrijkt met het grootste synchro-cyclotron ter we reld. Dit cyclotron kan 385.000.000 volt voortbrengen. V.l.n.r. kapitein Fremont Eggers, commandant van de research afde ling der Amerikaanse Marine in New York, Dr John R. Dunning weten schappelijk directeur van het onder zoek centrum en dr Eugene T. Booth eveneens directeur van het centrum, bij het cyclotron. DE PROTEST-STAKINGEN Te Antwerpen zijn gisteren 128 zeeschepen ongehouden, doordat meer dan 20.000 havenarbeiders het werk voor 24 uur hadden neergelegd, om te waarschuwen tegen de terug keer van koning Leopold. In de middag sloot ook het sluis- personeel zich bij de staking aan, zo dat toen 70 percent van het haven personeel in staking was. In vier grote Brusselse fabrieken waren gisteren volledige of gedeel telijke stakingen en in een vijfde fa briek legden de arbeiders het werk voor twee uur neer om een demon stratie in de straten der stad te hou- deen. j Het Brusselse trampersoneel wei- j gerde echter om aan een" oproep tot staken gehoor te geven, j De kwart millioen Waalse arbei- j ders, die vorige week Vrijdag en Za- J terdag hadden gestaakt, zijn gisteren aan het werk gegaan, doch te Huy en Bergen gingen arbeiders, die de afgelopen week doorgewerkt hadden, in staking. Alle arbeiders van de genationali seerde fabriek van Renault te Parijs zijn weer aan het werk gegaan. Zij hebben niets meer gewonnen dan de loonsverhoging met vijf procent, die de directie -hun reeds voor dé staking had aangeboden. Men verwacht, dat cok de stakingen in de andere me taalbedrijven spoedig een einde zul len nemen. Het aantal stakers in de textielin dustrie is sedert Zaterdag tot op de helft teruggelopen. Op het vliegveld Le Bourget heb ben de laatste stakers het werk her vat. Het gehele algemene comité van de Egyptische communistische partij, dat dertien voormannen omvat, is vorige week bij een overval van de politie van Ca'iro in de voorstad He- liopolis gearresteerd, heeft het Egyp tische ministerie van Binnenlandse Zaken gigteren bekendgemaakt. De communistische leiders werden gearresteerd bij het treffen van toe bereidselen voor de eerste voltallige vergadering van het Egyptische Po litburo sinds Mei 1947, toen de par tij verboden werd. Tevens werden tien andere communistische leiders gearresteerd en de volledige docu menten van de partij met inbe grip van de finariciële verslagen zijn in beslag genomen. PROEFNEMING MET WATER STOFBOM? In April zullen Amerikaanse des kundigen op de Atol Eniwetok, in de Stille Oceaan, proefnemingen doen met een waterstofbom, zo wordt in doorgaans goedingelichte kringen te Washington vernomen. De waterstofbom zou ongeveer vijftigmaal zo sterk zijn als de atoombommen, die thans in de Ver enigde Staten geproduceerd worden. Amerikanen zien nu overal communisten DE CORRESPONDENT van de „V olkskrant" te Washington meldt, dat president Truman die op het ogenblik met vacantie in Floria ver toeft gisteren verklaard heeft, dat hij er niet aan denkt, om zijn minister van buitenlandse zaken Dean Acheson te ontslaan. Sinds en kele weken woedt er nl. een heftige campagne tegen Dean Acheson. Voortdurend zijn er de laatste tijd beschuldigingen geuit, dat er com munisten op belangrijke functies in het ministerie van Buitenlandse Zaken zitten. se betrekkingen in de Senaat moe ten verantwoorden. Senator Mc Carthy had dr. Jessup van commu nistische sympathieën beschuldigd. Volgens deze senator zouden er in Dean Acheson wordt kwalijk ge nomen, dat hij heeft deelgenomen aan vergaderingen waar de rode deken van Canterbury de Russische politiek verdedigde. Hij heeft het Amerikaanse volk niet voldoende ingelicht over China, zeggen zijn vijanden en hij heeft eens gezegd, dat hij weigerde Alger Hiss, die schuldig is bevonden aan spionna- ge voor de Russen vóór de oorlog, in de steek te laten. Dat zijn de fei ten uit het verleden waarover men hem aanvalt. Nu Dean Acheson te San Francisco een groot hulppro-' gramma voor Zuid-Azië heeft voorgesteld, beschuldigt men hem, dat hij het volk wil bang maken om het te kunnen winnen voor een nieuw plan-Marshall: Dean Acheson, die een grote voorstander van de hulp aan Euro pa is, heeft de steun van het Con gres verloren. Geen enkele senator en geen enkele afgevaardigde heeft hem verdedigd tegen de aanvallen, die los kwamen in het Congres na de verklaringen over Alger Hiss. Acheson heeft toen Truman aange boden af te treden, maar Truman wilde er niets van horen. Nu is er een sterke groep in de Democratische Partij ontstaan, die Acheson wil zien verdwijnen. Zijn democratische tegenstanders zijn bang, dat zijn aanblijven een gevaar voor de partij is. Zij zijn van oor deel, dat hij niet langer de man is, die iets bij het Congres gedaan kan krijgen. Omdat Dean Acheson dit besefte, maakte hij zijn reis naar Californië om zijn politiek aan het volk uit te leggen. Het oordeel van bevoegde krin gen is, dat Dean Acheson zich niet zal kunnen handhaven, als inder daad zou blijken dat er communis ten in het ministerie van Buiten landse Zaken zijn. De Amerikaanse reizende ambas sadeur dr. Philip Jessup, die van zijn missie in het Verre Oosten te ruggeroepen is, heeft zich gisteren voor de commissie voor buitenland- Vrachtauto voor motor aangezien Ernstige botsing te Naarden Om elf uur Maandagavond reed op de Rijksweg in de richting van het Gooi een vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door H. J. N. uit Nijkerk, terwijl in de richting Amsterdam een Citroën naderde, bestuurd door E. J. S. uit Amster dam. Ter hoogte van de Meerstraat onder de gemeente Naarden reed de Citroën met grote snelheid tegen de vrachtauto, zodat deze van de aanhangwagen losschoot en met de kop in de aan de overzijde gelegen sloot terecht kwam. De mede-inzittende van de luxe auto, de 36-jarige mevr. R. uit Am sterdam, werd zo ernstig gewond, dat zij spoedig na het ongeval over leed. De bestuurder werd met zwa re verwondingen naar de Majella- stichting in Bussum vervoerd. De bestuurder van de vrachtauto liep eveneens ernstige verwondingen op hij werd in het Diaconessenhui. te Naarden opgenomen. Vermoed wordt, dat de bestuur der van de luxe wagen in de is gebracht door het feit, dat van de vrachtauto slechts één koplamp brandde en dat hij van de veron derstelling is uitgegaan, dat het een motorrijwiel was. Beide wagens werden ernstig beschadigd. AUTOBUS REED HET DAM- STERDIEP IN Zondagnacht om streeks twaalf uur raakte een ge heel met passagiers gevulde bus van de Damster Autobusmaatschappij, die de dienst onderhoudt tussen Gro ningen en Delfzijl, bij Garmerwolde in het Damsterdiep. Doordat de bus gedeeltelijk boven water bleef kon den de inzittenden zich door een noodluik redden. Er kan niet met ze kerheid worden vermeld of alle pas sagiers de bus hebben verlaten. LUCHTMACHT VOOR O.-DUITSE POLITIE? Volgens het West-Berlijnse blad „Social Demokrat" hébben de Sow- jet-Russische autoriteiten de Oost- Duitse politie toestemming 1 leend een eigen luchtmacht in te stefllen. „Deze luchtmacht zal een onderdeel vormen van de grenspoli tie, de toestellen zullen als kenmerk Sow jet-sterren dragen en alleen be- het ministerie van buitenlandse za-1 trouwbare communisten zullen tot ken 57 communistische ambtenaren bestuurder opgeleid worden", aldus zijn. I het blad. Jessup noemde McCarthy's be- j Van andere zijde was van dit be schuldigingen volkomen vals. richt geen bevestiging te krijgen. Verklaring van mgr. de Liva Mgr de Liva, voormalig zaakgelas tigde van de Pauselijke nuntiatuur in Tsjecho-Slowakije heeft gisteren in Vaticaanstad verklaard, dat aarts bisschop Beran van Praag en de ka tholieke bisschoppen „sterk en vol vertrouwen zijn. Zij zullen het mar telaarschap verkiezen boven het toe geven aan de onrechtvaardige eisen van de Tsjechoslo waakse regering." Bijna 300- Tsjechoslo waakse pries ters zijn gevangen gezet, aldus mgr de Liva tegenover een correspondent van Reuter. Hij voegde er aan toe, dat hij uit Tsjecho-Slowakije was gewezen „op verzonnen beschuldigingen, geba seerd op een net van leugens en las ter." „Ik werd er van beschuldigd de bisschoppen tot verzet te hebben aangespoord en zelfs van het finge ren van wonderen", zo verklaarde hij. DE EED VAN TROUW Volgens het Tsjechoslo waakse nieuwsbureau „Ceteka" zouden alle geestelijken thans de eed van trouw aan de regering hebben afgelegd, behalve de R.K. bisschoppen, die de enigen zijn, die geweigerd hebben. EEN NIEUW PROCES Blijkens berichten in de Tsjecho- Slowaalcse pers is gisteren een pro ces begonnen tegen 16 personen, die ervan worden beschuldigd, in dienst van de Amerikaanse, Vaticaanse en Franse inlichtingendiensten spionna- ge, sabotage en terroristische acti viteit te hebben bedreven. De voornaamste beklaagde is de katholieke priester Porizek, die „de morele auteur van alle door de groep bedreven misdaden" zou zijn ge weest. De „Viekers Viscount" op Schiphol Op Schiphol woei gistermiddag in de druilerige regen de Britse vlag ter ere van het feit, dat het nieuwe Britse verkeersvliegtuig, de Viekers Viscount, zijn Europese trip op Schip hol begon. De blanke en slanke ma chine landde om precies half twee op de Amsterdamse luchthaven, waar in de intercontinentale wachtka mer een groot gezelschap luchtvaart autoriteiten en journalisten bijeen was om met critische ogen dit pro duct van de Engelse luchtvaart-in dustrie te aanschuowen. Ook de Brit se ambassadeur in Nederland, sir Philip Nichols, was naar Schiphol gekomen om door zijn aanwezigheid een extra accent op de gebeurtenis te leggen. Het bijzondere aan dit nieuwe vliegtuig zijn de motoren. De ma chine is namelijk uitgerust met vier Rolls Royce Dart Turbine straalmo toren, die op propellers werken. Het is het eerste verkeersvliegtuig, dat met deze motoren is uitgerust. In de komende weken zal het gedemon streerd worden in Amsterdam, Brus sel, Zürich, Rome, Madrid, Lissebon, Kopenhagen, Stockholm, Oslo en Parijs. Het feit, dat de motoren geen op en neer bewegende zuigers hebben, heeft tot gevolg, dat re minder tril ling is dan in een vliegtuig met ben zinemotoren optreedt. De machine is van binnen zeer comfortabel en zowel de horizontale als de stijgsnel- heid is zeer groot. De machine heeft een kruissnelheid van ongeveer 500 kilom^t^r per uur. De motoren gebruiken als brand stof geprepareerde petroleum, dat zowel goedkoper als minder brand baar is dan bijzine. Men hoopt, dat hierdoor bij een ongeval minder kans op brand zal zijn. Overigens is het brandstofverbruik hoger dan bij bij voorbeeld een Constellation. DE SCHEPPER VAN TARZAN OVERLEDEN. Edgar Rice Bourroughs, de schrijver van de wereldberoemde boeken over Tarzan, is op 74-jarige leeftijd in Ca lifornië overleden. Gedurende een periode van 36 jaar heeft hij zich ge wijd aan het beschrijven van de avonturen van Tarzan, die in de Afri kaanse oerwoudei"' door apen werd opgevoed. Zijn eerste roman Tarzan of the Apes verscheen in 1914. Tal van zijn boeken zijn verfilmd, Tar zan dankt een groot' deel van zijn populariteit onder de jeugd dan ook aan Hollywood. Het is een pikant detail, dat Burroughs nooit van zijn leven in Afrika is geweest. De Viekers Armstrong-fabrieken menen, dat op afstanden tussen de 400 en 1800 kilometer de „Viscount 700" economischer zal zijn dan de tot nog toe gebruikte passagiersvliegtui gen. De veel eenvoudiger motoren eisen minder onderhoud en daardoor minder grondpersoneel. De vier propellers zijn verstel- en omkeerbaar, zodat de motoren na de landing mee kunnen afremmen. De cabine is een luchtdrukcabine met air-conditioning en biedt plaats aan 32, of op korte afstanden, indien ge wenst 43, passagiers. De K.L.M. toont grote belangstel ling voor dit nieuwe type vliegtuig. Het West-Indisch bedrijf van de K.L.M. op Curagao ontving voor de zevende achtereenvolgende maal het veiligheidscertificaat van de „Inter American Safety-concil" voor het op veilige wijze onderhouden van lucht- diensten op het Westelijk halfrond gedurende een heel kalenderjaar. De K.L.M. in de West heeft in 1949 over haar routenet van 13.000 kilometer, een afstand van 4.318.000 kilometer gevlogen, zonder dat daar bij aan passagiers of bemanning enig letsel overkwam. BOUWPLAN GOEGKOPE WONINGEN IN HILVERSUM AFGEKEURD? Naar de „Tijd" verneemt heeft men ten gemeentehuize van Hil versum berichten ontvangen, die erop wijzen, dat van de zijde van het Ministerie van Volkshuisvesting geen toestemming zal worden ver leend tot de bouw van goedkope woningen in navolging van het plan-Bouma. Het plan te Hilversum betrof de bouw van 500 woningen. Door de toepassing van een vereen voudigde constructiemethode was men erin geslaagd de bouwprijs per kubieke meter belangrijk te druk ken. Prins Bernhard als verslaggever Prins Bernhard heeft in de minis terraad van gistremiddag verslag uit gebracht over de ervaringen opge daan op de reis, waarvan Z.K.H. Zondag terugkeerde. Met bevestiging van de daarover reeds in de pers ver schenen berichten bleek daarbij, hoe uitermate' belangrijk deze reis met name ook door het bezoek aan Suri name en de Nederlandse Antillen voor ons land is geweest. Op zeer ruime schaal speciaal ook op economische terrein heeft Z.K.H. zich tijdens de reis doen informeren. De Prins heeft door deze vermoeien de doch voor onze verhouding tot dc bezochte gebieden zeer waardevolle reis te willen maken, Nederland bij zonder aan zich verplicht. De minister-president heeft dan ook aan het einde van de bespreking aan Z.K.H. de dank der natie overge bracht. Z.K.H. werd ontvangen en uitge leide gedaan door dr. J. Prinsen, se cretaris van de Ministerraad. Z.K.H. PRINS BERNHARD BRENGT VERSLAG UIT In de minister raad die Maandagmiddag in het mi nisterie van justitie werd gehouden heeft Z.K.H. Prins Bernhard verslag uitgebracht over zijn reis naar het Westelijk Halfrond. Tijdens de zit ting: van links naar rechts: mr W. F. Schokking, Z.K.H. Prins Bernhard, mr Th. P. J. Wijers en pirof. dr P. Lieftinck. Ko-Meitje. „Hoe ziet ge de splinter in het oog van uw broeder en de-balk in uw eigen oog ziet ge niet? vraagt Christus en voegt er aan toe: „Hui chelaar!"

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1