MODERNE FLATS tMaemmfeeót SCHEVENINGSE BOSJES NOORDWIJK MAAKT ZICH OP VOOR HET fpjtince&A Maiina ZATERDAG 18 MAART 1950 DE LE1ÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 TWEEDE KAMER Verfijning der dividend-beperking De Tweede Kamer heeft zich gis teren gedurende vijf uur bezig ge houden met de behandeling van het ontwerp van Wet op de Dividendbe perking. De heer Hqfstra (Arb) betoogde, datafschaffing van de dividendbe perking op een bepaalde termijn onaanvaardbaar is. Over af schaffing kan pas worden beslist als het vaststaat, dat onze economische moeilijkheden tot het verleden be horen. Al vond spr. handhaving der beperking noodzakelijk, over het ontwerp kon hij toch niet enthousiast •Wezen. De heer van de Wetering (C.H.) ▼ond de dividendstop in wezen radi caal fout en wenste deze stop geheel te zien afgeschaft. Handhaving er van vond hij verkeerd voor de indus triële ontwikkeling van het land. De heer Ritmeester (VVD), merk te op dat de dividendstop belemme rend werkt op de productie daar de ze maatregel de investering vertraagt De heer Weiter (KNP) zeide, dat dividendbeperking de industrialisa tie belemmert en z.i. tegen het be lang is van de arbeiders. De heer Lucas (KVP) zou er de voorkeur aan geven als loon- en di vidend stop werden opgeheven. In voering der nieuwe wet achtte spr. bedenkelijk, maar de voordelen, wel ke zij brengt worden door het be drijfsleven gewaardeerd. Hij vond het van grote waarde, dat de minis ter de wet als een tijdelijke ziet. De heer van den Heuvel (A.R.) zeide geen voordelen in de dividend stop te zien. hij had liever afschaf fing gezien. Toch zal hij zijn stem aan het ontwerp geven, aannemende dat de Kamer niet meegaat met het amendement-Hofstra om de termijn uit de wet te nemen. De heer Hoogcarspel (CPN) meent het ontwerp dient te worden verwor- Lieftinck, noemde het indienen van dit ontwerp het inlossen van een staatsrechtelijke plicht. Hij zette uit een, dat een verfijning der dividend beperking wordt beoogd en merkte op, dat hij steed* op het standpunt heeft gestaan, dat de dividendbeper king als een tijdelijke maatregel moet worden gezien. Het invoegen van een einddatum moet zo worden gezien, dat hij van oordeel is, dat over enige jaren de wetgever goed zal doen zich opnieuw te beraden over bestendiging van deze abnor male maatregel. Alleen als het algemeen belang het eist is een dividendbeperking op haar plaats, zo is het ook met de loonstop. De omstandigheden in ons land zijn nog zodanig, dat grote voorzichtigheid moet worden be tracht bij de besteding van het in komen. Bij de artikelen verdedigde de heer Hofstra (Arb) een amende ment om de bepaling van een ter mijn uit de wet tc lichten. De minister bleek geen bezwaar tegen het amendement te hebben, hij liet de beslissing aan de Kamer over. Voorts was er een amendement van de heer Ritmeester (WD) om de wet niet te doen gelden met be ëindigen op of na 31 December 1950 (het ontwerp spreekt van 31 Decem ber 1952). Over de amendementen en het ontwerp zelf zal gestemd worden in de vergadering van Dinsdag 28 Maart. VROUWEN VAN DUITSE AFKOMST Bij de Tweede Kamer is het wets ontwerp ingediend tot intrekking van het Besluit: gevolgen van het huwelijk met vijandelijke onderda nen. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat de be staande regeling diende om de toe gang tot Nederland te ontzeggen aan vrouwen van vreemde nationaliteit, die met een Nederlander gehuwd waren en wier verblijf in Nederland ongewenst geoordeeld werd. In beginsel kan deze regeling nu worden ingetrokken, zodat voor de toekomst elke vreemde vrouw, die met een Nederlander huwt, het Ne derlanderschap deelachtig wordt. Overgangsbepalingen In het algemeen kan als over gangsbepaling aanvaard worden dat de vrouwen, aan wie het bestaande besluit het Nederlanderschap heeft ontnomen of onthouden, bij de in trekking van het besluit het Neder- IN DE KOOPPRIJZEN VAN 22.500 TOT 26.000- De N.V. STANDAARDtBOUW deelt mede. dat van de aan de Parkweg te Scheveningen in aanbouw zijnde moderne flatwonin gen nog enkele twee-kamerflats beschikbaar zijn. De woningen worden geleverd compleet met eigen centrale verwarmings installatie, complete badkamer, parketvloeren, huistelefoon, enz. enz. Eventueel met garage. Eigen grond, geen erfpacht. Desge wenst hypotheek beschikbaar tot 60 pet. van de koopsom. Ople vering binnen drie maanden na heden. VESTIGINGSVERGUN NING GEGARANDEERD. 2171 Inlichtingen Hoofdkantoor N.V. STANDAARDBOUW, Bezuiden- houtseweg 127, 's-Gravenhage, Telefoon 770887. landerschap verkrijgen. Men zal het Nederlanderschap aan vrouwen van Duitse origine slechts verlenen, wanneer zij haar wil om dit te verkrijgen te kennen geven. Voor die categorie kan daarom als regel van overgangsrecht aangeno men worden, dat zij het Nederlan derschap kunnen verkrijgen, door het doen van een daarop gerichte kennisgeving, indien vijf jaren ver lopen zijn na het sluiten van het hu welijk en het huwelijk voortduurt ten tijde van het doen der kennisge ving. Drooglegging van de Ooster-polder OVER 7 JAAR LAND Over zes jaar zal de Meerdijk om de Oosterpolder dicht zijn, over ze ven jaar zal de polder droog zijn en over acht jaar zal met de ontginning en het in cultuur brengen worden begonnen, aldus vernamen wij te be- voegder plaatse. Er zal één hoofdstad worden gebouwd, genaamd Flevostad die mogelijk ook hoofdstad zal wor den van de eventuele twaalfde provincie van ons land. Die stad wordt zo groot als b.v. de stad Alkmaar. Verder komen er in de gehele Zuid Oostpolder vier gro te dorpen met een landelijk ka rakter en tussen de veertig en vijftig kleinere. Negentig dui zend mensen zullen de Zuid Oostpolder bevolken, zestigdui zend de Westerpolder. Zeer goede grond De grond waaruit de Oosterpolder zal bestaan is zeer goede grond. De werkzaamheden van het droogleggen van die polder zullen vierhonderd millioen gulden vergen. Zoals bekend, zal volgende maand worden aanbesteed het maken van delen van de meerdijk van de Oos terpolder met aanleggen bouwput ten, havendammen, opslagterreinen en bijkomende werken. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft gistermiddag in de vergadering van de Tweede Kamer medegedeeld, dat tot half Juni kan worden gewacht met het sluiten van een aannemingsovereenkomst, omdat na de aanbestedingsdatum (op 26 April) de aanbiedingen nog vijftig dagen gestand moet worden gedaan. Dit jaar drie dijkvakken In elk geval zal dit jaar worden aangevangen met de aanleg van drie dijkvakken van de meerdijk, nl. een dijkvak nabij de geprojecteerde Fle vostad en twee in de buurt van het Keteldiep uit in de richting Harder wijk een begin zijn gemaakt. Het ligt nl. in de bedoeling ieder jaar een ge deelte van het gehele werk aan te besteden. Over drie jaar, wanneer de Meerdijk aan de Noordzijde van de Zuid-Oosterpolder gereed zal zijn, zal men een eind op weg zijn met de aanleg van de rest van de meerdijk. De lengte van de gehele Meerdijk is ongeveer vijf en tachtig kilometer. Aangezien men aanneemt, dat die dijk over zes jaar dicht zal zyn, moet men dus elk jaar circa veertien kilo meter dijk aanleggen. Het zal dit jaar echter niet mogelijk zijn een dijk van zulk een lengte te bouwen, omdat er zo laat in het jaar pas aan kan worden begonnen. De Oosterpolder, die vijftig dui zend hectare groot wordt, is het Noord-Oostelijke gedeelte van de in totaal vijf en negentig duizend hec tare grote Zuid-OostpoJder. Wanneer deze Oosterpolder gereed is zal zeer waarschijnlijk een begin worden ge maakt met de Westerpolder. Deze laatste komt, hier en daar er van gescheiden door een boezem, tegen Noord-Holland aan te liggen. GERUCHTEN OVER GELD- ZUIVERING IN DE R. I. S. Vandaag deden te Djakarta ge ruchten de ronde, dat er binnen kort een geldzuivering zal plaats hebben, tengevolge waarvan het in vele winkelstraten uitermate druk was, doordat vele huisvrouwen in kopen deden. „De Nieuwsgier" van heden schrijft: zijn wij goed inge licht, dan kan zeer binnenkort een geldzuivering in de een of andere vorm worden afgekondigd. Naar aanleiding van de geruchten daar omtrent zijn echter bij de betrok ken autoriteiten geen mededelin gen te verkrijgen. Intussen deelden de makelaars te Djakarta mede, dat in verband met deze geruchten er geen rubberno teringen tot stand zijn gekomen. r a. l juist groot genoeg 3Q Maanden onschuldig voor bedrijfsauto's. 3 gevangen Geslaagde televisie-proeven Met 625 beeldlijnen Gisteravond is door Philips te Eindhoven, het eerste experimen tele televisieprogramma op 625 beeldlijnen uitgezonden. Zowel beeld als geluid waren van prima kwaliteit. Zelfs over grote afstan den is het programma uitstekend ontvangen. In de komende weken, zal de ex perimentele televisiezender van Philips opnieuw voor een aantal uitzendingen in de aether komen. Dj. is noodzakelijk, om het nieuwe beeldlijnen-aantal, dat als stan daard voor Nederland is aangeno- nomen in de practijk te testen. De hoofdschotel voor het eerste televisieprogramma vormden opa en oma Cup uit Maeshees, die on langs hun gouden bruiloft in Ame rika hebben gevierd. Dat televisie voor de oudjes niets nieuws meer was na zes maanden vacantie „de States", hebben zij gisteravond voor de camera in Eindhoven wel 'bewezen. Opa en oma deden het bést. GEEN DOORVERBINDING IN AMSTERDAM Van bevoegde zijde wordt ons mee gedeeld, dat de aangekondigde door verbinding van treinen uit Leiden en verder via Amsterdam naar het Gooi niet dooi-gaat. Dit betekent, dat men aan het Centraal Station moet blijven overstappen. Wel wordt de overstaptijd, die onnodige wachttijd betekent, belangrijk verminderd. Op de Amsterdamse automobiel tentoonstelling zijn twee afzonder lijke exposities nodig gebleken. De eerste, die der bedrijfsautomobie len, wordt van 23 Maart tot 2 April gehouden en daarvoor was de be langstelling van de importeurs en fabrikanten zo groot, dat alle be schikbare ruimte in het RAI-ge- bouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam zal worden gebruikt. Als men weet, dat de grote hal 10.000 vierkante meter oppervlak te heeft en de kleine hal 3000 vier kante meter, waarvan in totaal 9000 vierkante meter voor exposi tieruimte kan worden gebruikt, dan wordt het duidelijk hoe belangrijk deze tentoonstelling belooft te wor den. Er zijn niet minder dan 163 stands, waarvan er 57 door de ver schillende bedrijfs-automerken wor den ingenomen, terwijl de overige bezet worden door de voor het weg verkeer onontbeerlijke toebehoren als accessoires, banden, onderde len enz. Schilder vermist De Haarlemse politie onderzoekt op het ogenblik, in samenwerking met de Amsterdamse Centrale Re cherche de mysterieuze verdwij ning van een bejaarde huisschilder uit Haarlem, die sinds 21 Februari wordt vermist. Donderdagavond hebben rechercheurs van de beide politiecorpsen in verband met deze zaak te Amsterdam twee personen gearresteerd. De politie houdt ern stig rekening met de mogelijkheid, dat de verdwenen schilder is ver moord en dat zijn lijk ergens in het water is gegooid. De twee gearresteerden aldus de „Volkskr." zijn een man en een vrouw met wie de man samen woonde. De Haarlemse schilder is voor het laatst in het gezelschap van de vrouw gezien. Er zijn de re cherche enkele feiten bekend, die ernstige verdenking op de twee verdachten laden. De vrouw met wie hij het laatst is gezien, verkoopt gekookte eieren in bars en cafés. HET TE SNEEK GEVONDEN KINDFRLIJKJE In de zomer van het vorige jaar werd in een sloot in de omgeving van Sneek het lijk gevonden van een pasgeboren kindje. Op last van de officier van justitie te Leeuwarden, zijn de 19-jarige moeder en haar va der in arrest gesteld, op vermoeden \an kinderdoodslag of moord. DOOR EEN BOON GESTIKT. Het 2-jarig zoontje van de familie P. -de L. te Winschoten kreeg een boon in de luchtpijp. Het knaapje werd in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. ALS het voorjaar in het land komt, denkt **men onwillekeurig aan de op handen zijnide bloemenfeesten, die in het Westen des lands weer fleur en kleur zullen geven aan het land schap en onwillekeurig gaan de gedachten dan terug naar de oorsprong van de groots opge zette bloemfestijnen, die de laatste jaren de meest verwende bezoekers verpozing hebben geschonken. Dan denkt men in de eerste plaats aan Noordwijk, waar een ijverig comité reeds vanaf 1937 onder het motto „Noordwijk-Bloemenbad- plaats" uitstekend geslaagde bloemenfeesten heeft weten te organiseren. IJET begon schuchter, heel bescheiden in dat **jaar, toen een der bestuursleden van V.V.V. op de gedachte kwam om van de afgekopte bloemen der tulpenbollen mozaieken te gaan maken. Daaruit ontstond het Bloemencomité, dat eveneens op bescheiden wijze begon, doch welks streven allengs meer steun en instem ming vond bij de Noordwijkers, zodat Noord- wijk al spoedig een goede naam verkreeg. In 1940 werd met behulp van de toen in Noord- wijk gelegerde militairen een groots bloemen- feest gehouden, waarbij Prinses Juliana en Prins Bernhard toen blijken van belangstel ling gaven. De oorlog maakte natuurlijk ook aan dit bloemenfeest een einde, doch in 1946 werd opnieuw begonnen en sedert heeft ook Noordwijk al haar voorjaarsaantrekkelijkheid ten toon gespreid en duizenden belangstellen den naar- deze parel der Nederlandse bad plaatsen weten te trekken, zelfs in een tijd, dat men nog niet aan de zomerse genoegens van zee en strand pleegt te denken. ZO kan Noordwijk beschouwd worden als de bakermat der bloemenfeesten in ons land en ook dit jaar wil het Noordwijkse Bloemen comité zijn naam hoog houden. Wederom zijn Samenvallend met de Tulpen-Rgllye van 16 22 April de jaarlijkse tulpenbloemenfeesten georgani seerd, wederom zijn sedert maanden lang de plannen in studie voor een zo intens rhogelijk programma tot het vormen van bloemenmo- zaieken, ,nog talrijker en nog grootser dan vo rige jaren. Naast tal van particulieren zijn ver schillende verenigingen in de weer om plan- nên te maken en ook de diverse scholen zullen nog intenser dan voorheen worden ingescha keld om Noordwijk om te toveren tot één grote bloemenhof. P)OK straat- en gevelversieringen staan weer op het programma en bedriegen de'voorte kenen niet dan zal het dit jaar iets schoons worden, zoals nog niet gezien is. Het plan om daarbij de Zuidduinen in te schakelen voor de bloemenmozaieken zal aan dit bloemenfeest een nog fraaier aanzien geven. Daarnaast zal het bloemencorso, waarvoor door tal van grote firma's reeds toezegging van deelname is ge daan, van veel groter omvang zijn dan voor heen. Het Bloemencorso zal van half drie tot half zes duren en zal een parcours afleggen van ongeveer 10 km. De stoet zal worden geopend door een reeks van ambachtsheren, waaraan Noordwijk en ommelanden zo rijk geweest is in vroeger jaren, in middeleeuwse kledij. Het Noordwijkse bloemenfeest zit ook dit jaar wederom verbonden aan de Internationale Tulpen-Rallye, welke door het bestuur van de R.A.G.-West wederom wordt georganiseerd van 16 tot 22-April. Alle versieringen zullen op Woensdag 19 April in Noordwijk gereed zijn vóór de aan komst der deelnemers aan de Tulpen-Rallye. Op Donderdagochtend 20 April zal de officiële opèning van het bloemenfeest plaats hebben. Voorts zijn er filmvoorstellingen georganiseerd, o.m. in het Casino, terwijl op de slotavond van het grote bloemenfeest een vuurwerk aan het strand op het programma staat. TPEGELIJK met het Noordwijkse Bloemen- corso zal ook het grote Bloemencorso in de Bollenstreek worden gehouden, een samen treffen, dat gelukkig van zeer toevallige aar a is doordat dit corso dit jaar later wordt ge houden in verband met het gouden bestaans- feest van de Bond van Bloembollenhandelaren. Evenwel behoeft dit samenvallen niet be schouwd te worden als een soort concurrentie. Integendeel, Noordwijk kan hieruit wellicht voordeel trekken door te profiteren van de massa-belangstelling, welke natuurlijk ook weer de Bollenstreek met haar corso zal trek ken. Het bloemenfeest te Noordwijk vangt la ter aan dan dat in de Bollenstreek en boven dien biedt Noordwijk na afloop zoveel aan trekkelijkheden, dat de talrijke bezoekers hier ruimschoots verpozing kunnen vinden, terwijl- tol slot dan het vuurwerk voor een passend slot zorgt. J_JOE het dit jaar echter ook moge lopen, we zouden gaarne zien, dat in komende jaren meer overleg tussen beide belanghebbende bloe- mencomité's zou plaats hebben. Zulks zal aan het geheel ongetwijfeld ten goede komen en elke ongewenste animositeit voorkomen. Na een bewogen pleidooi van de raadsman gelastte de bijz. straf kamer van de Arnhemse rechtbank gistermiddag onmiddellijke invrij heidstelling van de huisvrouw H. W. M. S. te Nijmegen. Aan haar was ten laste gelegd het verraden aan de politie van een adres te Nijmegen, waar vier jood se landgenoten verborgen waren. Zij heeft dertig maanden in voor arrest doorgebracht. De officier mr. Huber eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De tenlastelegging was gebaseerd op de verklaring van twee (thans gedetineerde) Nijmeegse politie mannen, rechereur De R. en in specteur V. Laatstgenoemde loo chende thans onder ede tegenover de rechter-commissaris verklarin gen te hebben afgelegd, die belas tend waren voor verdachte. De advocaat tastte uitvoerig de verklaringen van De R. aan; deze politieman zou er belang bij heb ben, zo veel mogelijk zijn aandeel in de door hem ondernomen arres tatie van de vier Joden te verklei nen, in vei'band met zijn eigen zaak. De verdediger vestigde voorts de aandacht op hetgeen zijn cliënte in gevangenschap had meegemaakt. Zij was reeds na enkele maanden bevallen, mocht haar kind een jaar bij zich houden, en moest het toen afstaan. De uitspraak werd bepaald op 31 Maart a.s. BINNENLAND Tot lid van de Tweede Kamer, ala opvolger van mr. Cals, komt voor de derde maar in aanmerking de heer J. van Koeverden te Buren, lid van Prov. Staten van Gelder land. Hij heeft de heren Cals en Roolvink, die na hem op de lijst stonden, vóór laten gaan. De KLM overweegt de instel ling van klassen, waarmede vooral luchtreizigers met smalle beurzen gebaat zouden zijn. Het IJ-tunnel-plan te Amster dam kan binnen een halfjaar als voorstel aan de Raad worden ver wacht. Daarin zal worden voorge steld over te gaan tot de bouw van 3 tunnels voor auto's, wielrijders en voetgangers. Met het emigrantenschip „Bea- verbrae" zijn weer 740 Nederlanders naar Canada verhuisd. Het s.s. „Amstelveen", op weg van New Orleans naar Rotterdam, heeft één dag na het vertrek het roer verloren! Een Amerikaanse sleep boot heeft assistentie verleend. Verscheidene kaasproducenten in Friesland overwegen, nu de kaas- prijzen gestadig dalen, de kaas thans af te leveren aan het In- en Verkoop bureau voor Zuivel. Het gemeentelijk industriepark te Uden, enig in ons land, zal 20 April door de Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant worden geopend. De 21-jarige jongeman uit Haar lem, die een boek overschreef en op zijn naam uitgaf, is veroordeeld tot maanden gevangenisstraf. Het eerste kievitsei is Donder dagmiddag te Castricum gevonden en der traditie getrouw aan H. M. de Koningin gezonden. BUITENLAND In de gevangenis te Spray in Noord-Carolina vatte een matras vlam en ontwikkelde zoveel rook, dat de zes in de cel opgesloten ge vangenen de verstikkingsdood stier ven. Men merkte het pas, toen een nieuwe gevangene werd binnenge bracht. De Brusselaars hebben Donder dagavond een helder wit licht waar genomen, dat met grote snelheid uit Noord-Oostelijke richting kwam en in het Westen verdween. Ook te Spa is het licht gezien. Men acht het uit gesloten, dat het een vliegtuig kan geweest zijn. Een vliegende schotel misschien? Vliegende schotels zijn overi gens weer te bewonderen aan de nachtelijke hemel. Italiaanse boeren hebben bij Turijn zes van die gloeiende schotels gezien. „Zij lieten <S3n staart van rose-kleurige wol ken achter zich", vertelden zij. Op een onderneming bij Tjima- ki (Java) hebben drie personen met kapmessen een aanval gedaan op een employé. Deze hield zich dood en kon later naar een ziekenhuis wor den overgebracht. m MYSTERIE H OP DE DOOR GUY HAMILTON 38) Hij was voor den duivel niet Hij zou zich- niet laten dwingen, de brandkast te openen." De gezagvoerder mompelde iets on verstaanbaars, terwijl hij zijn onder zoek voortzette. Hij bukte zich, raap te een revolver op, die op den grond lag en bekeek 't wapen. Toen duwde hij 't Mortlake onder de neus. „Wel eens eerder gezien?" snauw de hij Algy bezag de revolver. Aan de kolf zat een pluk haar en bloed. ,,'t Is de mijne," antwoordde hij kalm. „Ze werd van mij gestolen; 'k deed u aangifte van 't feit. U kunt onmogelijk al vergeten zijn." „Ja," zei Thaves. „U nam ten mins te de voorzorg, mij iets dergelijks te rapporteren." De bedoelig was duidelijk. Algy vroeg zich afyof de anderen haar ook gevoeld zouden hebben. Zijn ogen ontmoetten die van Vaughan Reilly; hij zag weer de gemene glimlach om de lippen van professor Conway's secretaris, 't Maakte Mortlake hels. t Bloed joeg hem naar 't hoofd. „Wat voor den duivel," viel hij te gen Thaves uit, „hebt u met die in sinuatie vóór?" „Dat zult u zelf 't beste weten. U mocht Slater, den assistent-pursur, niet, hè?" „Laat ik 't zó zeggen: hij was geen jympathie van me. Dat bent u trou wens nog veel minder. Maar toch laat uw gezondheid nog niets te wensen, wel?" Kapitein Thaves wendde den blik van Mortlake af, zodra de eerste offi cier binnentrad. Stockton keek nors, omdat zijn dienst erop zat en hij op 't punt gestaan had naar de kooi te gaan, toen hem 't bevel van den kapi tein werd overgebracht. Zijn stem ming verbeterde er niet op, nadat Thaves hem had aangesproken met de woorden: „De dokter en de purser moeten hier komen. Ga ze onmiddellijk waar- Even leek 't, of de eerste officier schuwen." veel lust had, tegen de opdracht te protessteren. Maar Stockton ging zon der een woord van verzet. In zijn ver bolgenheid liet hij na, de deur van 't kantoor te sluiten en de nieuws gierigen, die in de corridor saamge drongen stonden, maakten aanstalten, in massa binnen te komen. De gezag voerder beduidde hun driftig, rechts omkeert te maken; hij sloeg de deur met een smak dicht. „Is 't juist," beet hij Mortlake toe, „dat u 't eerst van allen hier was?" „Volkomen juist. Maar uw nieuwe insinuatie raakt me niet 'k Bevond me op 't sloependek in gezelschap van een dame, juffrouw Conway, toen we gegil hoorden. Mevrouw Ri ce kwam op ons toegerend.Ze was zó overstuur, dat ze mij compleet om den hals viel." Mortlake lachte uitdagend. „Jammer voor u. kapitein! Ontzettend jammer! U had. me zo ook weer deze misdaad in de schoenen willen schuiven, hè? Neen die vlie ger gaat niet op!" De deur werd geopend. Vaughan Reilly, die met de anderen naar bui ten geloodst was keek om een hoek. „Is al nagegaan, kapitein, wat ze uit de brandkast gestolen hebben?" vroeg hij bezorgd. „De purser komt zo. Dan zullen we méér weten. Zat er iets van u in?" Reilly trad naderbij. „Professor Conway heeft een ver zegelde grote gele enveloppe in be waring gegeven kapitein. De inhoud is van onschatbare waarde. Tc Zie de bewuste envelloppe niet bij die dingen op den vloer. Als ze gestolen is...' Hij haalde de schouders op en stapte weg, zonder den zin af te ma ken. De joviale scheepsdokter, een kist je met instrumenten in de hand, kwam haastig binnen. Hij knielde bij den assistent- pursur neer. 't Onder zoek duurde slechts kort. „Slater is dood, kapitein." „Daar ligt nog een tweede," wees kapitein Thaves. „Reed, de nachtwa ker." 't Onderzoek van dezen nam meer tijd in beslag. „Hersenschudding vermoedulijk," constateerde Fisher, opstaand. „Op*'t ogenblik nog niet met volkomen juistheid te zeggen." Hij wendde zich tot den matroos. „Zoek een kame raad op. Kom met hem en een bran card zo gauw mogelijk terug. Reed moet naar de ziekenafdeling gebracht worden." De matroos ging, de purser kwam. Hij had de slechte tijding reeds ver nomen. De man was er zichtbaar door aangegrepen. „Slater had vanavond, nog veel te doen, kapitein," legde hij den gezag voerder uit. „Maar 't was helemaal zijn gewoonte niet, te werken en daar bij de safe open te laten staan, 'k Leg mijn hand voor Slater in 't vuur. Op den lessenaar zult u de papieren vinden, waarmee hij bezig was. Sla- ter was niet bang uitgevallen, kapi tein; 'k geloof niet, dat hij er ooit toe zou zijn overgegaan, de safe te ope nen voor iemand, die er niet mee te maken had." „Controleer den inhoud van de brandkast en kijk, of er iets aan ont breekt." beval kapitein Thaves. „Een van de passagiers heeft als zijn ver moeden uitgesproken dat een ver zegelde grote enveloppe verdwenen zou zijn." Twee matrozen kwamen binnen. Zij legden de bewusteloze Reed op den brancard en vertrokken weer. Dokter Fisher onderzocht den doden assistent-pursur nogmaals. „De dood moet ongeveer een uur geleden zijn ingetreden," verklaarde hij. „Slater werd geworgd. Waar schijnlijk is hij, niets kwaads ver moedend, overvallen." Kapitein Thaves opende de deur van 't kantoor en richtte 't woord tot de belangstellenden in den corridor. „Heeft iemand van u den assistent pursur tussen.half tien en half elf ge zien?" vroeg hij. Enkelen meenden, dat zij Slater tussen half tien en tien uur gezien hadden, doch hun vericlaringen waren vrij vaag. Bijna iedereen was trou wens in den grote salon geweest. waar gedanst werd. Een dame en een heer, die vroegtijdig hun hut opge zocht hadden, omdat de dame door hoofdpijn gekweld werd, waren on geveer kwartover tien 't kantoor van den pursur gepasseerd; er brandde toen, naar zij zich positief herinner den, geen licht. Ze hadden er ech ter geen betekenis aan gehecht.. Mortlake verwijderde zich;; 't ver wonderde hem sterk, dat de kapitein hem ongemoeid liet gaan. Brian Bran don stond een eindje van de nieuw- schierigen af, tegen de muur; hij was in gesprek met Doris Conway. De Ier glimlachte flauwtjes, toen hij Al gy bemerkte. „Dat is nog eens met recht een reis met ongelukken!" zei 'hij._ „Deze jonge dame vertelde me zo juist, dat u in haar gezelschap was, toen de moord werd ontdekt." „Zij sprak de waarheid," antwoord de Mortlake stroef. „Wat u betreft u legt wel een bijzondere belang stelling voor mij aan de dag." ,,'k Stel belang in u, inderdaad, heel veel zelfs." Algy keek den Ier aan; diens ge zicht stond echter strak als een mas ker. 'k Weet werkelijk niet, waaraan Ik die eer te danken heb." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6