Churchill over Duitslands herbewapening RECHTZAKEN Belasting-inspecteur voor liet gerecht NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 17 MAART 1950 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ,.f\E MACHTIGE MASSA van de Sowjetlegers met de strijdkrachten van hun' satellieten hangen- als een dreigende w.olk boven het Duit se volk, dat de geallieerden geen rechtstreekse bescherming kunnen geven. Ik zeg zonder aarzeling", aldus riep Winston Churchill gisteren in het Engelse Lagerhuis uit. „dat de doeltreffende verdediging van de Europese grenzen niet bereikt kan worden, indien het Duitse volk werkeloos aan de kant blijft staan." Churchill vroeg voorts een geheime zitting van het parlement over de Engelse defensie. Hij betreurde het ontmantelen van de bewapeningsindustrie in Duitsland en de te laat gevoerde pro cessen tegen bejaarde Duitse gene raals, hetgeen de verzoening tussen Engeland en Frankrijk enerzijds en Duitsland anderzijds in de weg had gestaan, de communisten in de kaart had gespeeld en de herleving van het WILDE STAKINGEN IN BELGIë. Uit Bergen wordt melding ge maakt van een uitgebreide stakings beweging in de Borinage tegen de terugkeer van koning Leopold. Bij na alle ondernemingen zouden hierbij betrokken zijn met uitzon dering van dc openbare diensten. Ook in de fabrieken van electri- sche apparaten te Marcinelle (He- negouen) hebben de arbeiders van ochtend het werk neergelegd. Het zelfde geschiedde in de Henegouw se mctaalfabrlekon tc Couillet. Uit Luik wordt vernomen, dat daar vanochtend eveneens een sta king is begonnen, voorlopig voor 24 uur. De metaalbewerkers in het Luikse bekken hebben voor heden avond tal van vergaderingen be legd om hun houding te bepalen. Het communistische blad „Le Drapeau Rouge" van heden roept alle mijnwerkers in België op tot de algemene staking" teneinde de weg to versperren aan de aspirant dictator Leopold". LUXEMBURG AANVAARDT DE NIEUWE GOLFLENGTE NIET. Het groothertogdom Luxemburg heeft de nieuwe regeling voor de verdeling der radiogolflengten niet aanvaard. Men is er namelijk van mening, dat de voor Luxemburg voor Luxemburg voorgestelde golf lengte de belangen van dit land ern stig zou schaden. Zoals bekend zendt radio-Luxem burg thans nog op de oude golf lengte. Bommenwerpers te koop Op Woensdag 22 Maart a.s. zal de inspecteur der domeinen te 's-Gravenhage bij inschrijving ver kopen zeven Mitchell" bommen werpers, afkomstig van de marine- luchtvaartdienst, Deze vliegtuigen staan op het marine vliegkamp „Valkenburg". Zij zijn bestemd voor de sloop. HEER MET HARTKWAAL EN PORTEFEUILLE VERDWENEN Do politie te Eclst in Gelderland heeft thans een zaak in onderzoek, waarin sprake is van een myste rieuze brand, de geheimzinnige ver dwijning van een portefeuille met inhoud en een onbekende heer met ten hartkwaal. Onder geheimzinnige omstandig heden is er namelijk dezer dogen brand in een boerderij onder de ge meente Heeteron bij Arnhem ge weest; geheimzinnig omdat behalve, dat cr schade aan stallen en vee werd aangericht, ook een porte feuille met inhoud bleek te zijn ver dwenen uit do slaapkamer van de woning, die echter niet eens door de brand werd bedreigd. Tijdens het blussingswerk ging dc boerin namelijk even naar het huis, v/aar zij in de kamer een keurig ge kleed heer vond zitten, die beweer de een hartaanval te hebben gehad en daarom een glas water vroeg. Hij hield de handen echter voor het ge zicht, zodat do vrouw zijn gelaats trekken niet kon opnemen. Door de consternatie dacht de vrouw niet meer aan het voorval, totdat men de vermissing bemerkte. „N. Rott. Crt" INBREKERS HAKTEN GAT IN DE MUUR Na lang tegenspartelen hebben de drie mannen, die door de politie op 1 Maart werden gearresteerd onder verdenking van diefstal van 510.000 sigaretten ter waarde van tiendui zend gulden thans bekend. Bij het verhoor door de politie is het drie tal tegelijk aan de tand gevoeld voor twee andere inbraken, die ver leden jaar werden gepleegd en waar bij voor verscheidene duizenden gul dens aan textielgoederen verdwenen. De gelijkvormige wijze waarop de inbrekers hun operaties volvoerden, heeft de politie op hun spoor ge bracht. Een van deze inbraken heb ben de mannen reeds bekend. Bij de sigarcttenkraak verschaften zij zich toegang tot de buit door het hakken van een gat in de muur van een garage, die tegen het betrokken pand was aangebouwd. In de nacht van 15 op 16 November 1949 klom men zij op het dak van een textiel zaak aan de Nieuwe Binnenweg en hakten zich van hieruit een weg naar beneden. Op de tweede etage eigenden zij zich textielgoederen toe lot een waarde van 3000 gulden. Ook bij een inbraak in de nacht van 20 op 21 December van het vorig jaar in een textielzaak aan de Heem raadsingel werd dezelfde methode gevolgd: hier moest weer de tussen muur van een belendend perceel het ontgelden. Met een buit ter waarde van ongeveer 4000 gulden gingen de inbrekers er vandoor. nazidom in de hand had gewerkt. „Naar mijn persoonlijke mening kan het lange front van West-Euro pa niet met succes verdedigd wor sen, zonder de daadwerkelijke bij stand van West-Duitsland", zeide Churchill. Een nieuwe oorlog zal de nederlaag van de Sowjet-Unie bete kenen, maar wellicht eerst commu nistische slavernij voor West-Europa en vernieitging van het overblijfsel van de Europese beschaving. Indien de Duitsers geen waarborg ontvan gen voor hun verdediging, dan moe ten zij zich troosten en zij doen dat dan ook met de gedachte, dat zij geen militaire uitgaven behoeven te doen. Churchill drong vervolgens aan op het vervangen van slagschepen door lichte vliegdekschepen, met moderne vliegtuigen, om de indrukwekkende vloot van oorlogsbodems van de Sowjet-Unie to kunnen weerstaan. Wij staan voor het gevaar van een duikboot-oorlog tegen geheel nieuwe en zeer snelle typen, die zich zelden aan dc oppervlakte behooven tc ver tonen. Wij moeten veel meer toestel len hebben van de allerbeste typen, om dc reusachtige numerieke kracht van de Sowjet-luchtstrijdkrachten te kunnen weerstaan. ATTLEE VERBAASD. Premier Attlco verklaarde, dat hij verbaasd was over Churchill's op merking over herbewapening van Duitsland. „Ik vind, dat Churchill's handel wijze, om in een debat over de de fensie plotseling een voorstel van deze soort te doen, een zeer vreemde manier is om te trachten de een heid van de democratische l&nden en de eenheid van West-Europa op te bouwen. Ik vind deze opmerking uiterst onverantwoordelijk en onver standig." „De suggestie van Churchill is in teressant, maar verdient geen ernsti ge bestudering", aldus heeft eer woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken gis teravond verklaard. In West-Duitse regeringskringen werd de verklaring van Churchill verwelkomd. De Soc. Econ. Raad De K. A. B- afgevaardigden De Katholieke Arbeidersbeweging heeft voor de vijf zetels, welke zij krachtens het Koninklijk Besluit van 3 Maart zal bezetten in de Sociaal- Economische Raad. de afgevaardig den aangewezen. De vijf plaatsen worden bezet door de heren A. C. de Bruijn, J.A. Middelhuis, J, van den Akker, Jac. Alders en A. Boersma. Deze zullen van 1 April a.s-. tot 31 Maart 1952, de eerste zittingsperiode van de Sociaal-Economische Raad. de K.A.B. vertegenwoordigen in het top orgaan van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. WONINGBOUW EN WONING- BOUW-VERENIGINGEN. Op het congres van het kath. in stituut voor volkshuisvesting, waar op spraken minister In 't Veld en de heer F. van Vliet, lid van de Tweede Kamer. Een resolutie werd aangeno men waarin o.m. wordt gezegd: „Het is in beginsel wenselijk te achten, dat een deel van de huidige taak en bemoeiingen van de rijksover heid met betrekking tot dc volks woningbouw in zin van de woning wet, wordt overgedragen aan een daartoe op grond van art. 155 van de grondwet in te stellen publiek rechtelijk orgaan voor de volkshuis vesting. De woningbouwverenigingen en daarmede gelijk te stellen corpora ties in de zin van de woningwet, zijn de primaire instanties, die de volkswoningbouw op grond van de woningwet hebben te verzorgen, moeten in het publiekrechtelijk or gaan een overwegende invloed heb ben In afwachting daarvan zal voorals nog volstaan dienen te worden met in de Woningwet bepalingen op te nemen, waardoor de mogelijkheid wordt geopend om bij wet, aan een nader in te iteliten publiekrechte lijk orgaan voor de volkswoning bouw. de uitvoering van een of meer bepalingen van de woningwet op te dragen. VOORLOPIGE GETUIGEN VERHOREN IN BURGERLIJKE ZAKEN. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot uit breiding van de mogelijkheid tot het houden van voorlopige getui genverhoren in burgerlijke zaken, Het wetsontwerp stelt voor het voorlopige getuigenverhoor, thans alleen mogelijk indien dit bewijs middel dreigt verloren te gaan, steeds toe te laten, voordat het ge ding aanhangig is. Het volgt daar mee een gedachte, door mr. I. H. F. Bloemers in het Nederlands Juris tenblad van 2 October 1948 geïn troduceerd en algemeen met inge nomenheid begroet. „RADIO ANNO SANTO". Van de zijde van het comité „Radio Anno Santo" vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt het ge schenk van Katholiek Nederland aan Z. H. de Paus een complete radio zend-installatie in de vorm t een majquete persoonlijk aan H. aan te bieden tijdens de aan wezigheid van de eerste Neder landse bedevaart in Rome. Dat is van 12 tot 24 Mei a.s. Men hoopt, dat de aangevraagde speciale audiëntie van het comité wordt toegestaan: juist vóór de eer- Nederlandse bedevaart in audiëntie wordt ontvangen. Zoals bekend zijn enige bisschop pen cn katholieke ministers voor nemens aan deze bedevaart deel te nemen. DE MIDDENSTAND EN DE VIERING VAN NATIONALE- FEESTEN. Het bestuur van het Ned. Ver bond van Middenstandsverenigin gen, heeft de Minister van Econo mische Zaken medegedeeld, dat zich dit jaar dc samenloop doet gelden, dat de verjaardag van de Koningin op 1 Mei gevierd en de bevrijdings dag op Vrijdag 5 Mei herdacht zal worden, waardoor twee vrije mid dagen ontstaan. Voor de verschillende branches in het winkelbedrijf doet zich het ;eval voor van het bestaan van een )ij verordening vastgestelde slui ting op een ochtend of middag. In dit geval zal het voor deze zaken neerkomen op het sluiten van drie halve dagen in een week. Het verbond verzoekt de minis ter daarom te willen bevorderen, dat, in gevallen als hierboven ge- Stelde, de verordeningsbepaling, in zake de verplichte wekelijkse slui ting op ochtend of middag niet van kracht zijn. In gelijke zin zoals be paald is ten aanzien van de weken waarin Christelijke feestdagen val len. Indien colléges van B. en W. be voegd zijn van bedoelde verordening ontheffing te verlenen, zo zou het adessant aangenaam zijn, als de minister zijn mening hierover ken baar maakte. WERKSPREIDING VOOR SCHILDERS EN STUCADOORS. De minister van Wederopbouw doet een dringend beroep op allen, die opdrachten tot het verrichten van schilder- en stucadoorwerk geven, mede te werken aan een zodanige verdeling van de werkzaamheden, dat een te grote vraag naar deze ar beidskrachten in het zomerseizoen en werkloosheid in de wintermaan den wordt voorkomen. Omdat de overheid daarbij het goede voorbeeld moet geven, heeft de minister de wenselijkheid van een dergelijke werkverdeling nog eens nadrukkelijk onder dc aandacht ge bracht van de desbetreffende Rijks instellingen. Verder heeft de minister mede na mens de minister van Binnenlandse Zaken een ernstig beroep gedaan op de gemeentebesturen om eveneens van hun kant een doeltreffende werkverdeling in deze geest zoveel mogelijk te .bevorderen. Pastoor J. C. H. M. Schiphorst heeft bij Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem emeritaat aangevraagd, en intussen, ingaande 1 April ó.s., ge kregen. Pastoor Schiphorst is te Kat wijk drie een een half jaar de herder der parochie geweest, van Oct. 1929 tot 20 Maart 1933, maar als we everi herinneren aan wat in die tijd in de parochie is geschied, b.v. de nieuwe banken in de kerk, het aanleggen van centrale verwarming, het orga niseren en reorganiseren der jeugd verenigingen en congregaties, de bouw van het Rusthuis „St. Jo zef", het vergroten en verfraaien van de tuin achter kerk en pastorie, enz. dan zullen velen nog dankbaar gestemd zijn ten opzichte van pas toor Schiphorst. Voordien was Z.Eerw. kapelaan te Zierikzee, Leidschendam, Rotterdam en Amsterdam. Thans gaat hij zijn parochie van St. Bonifacius aan de Oosterparkstraat te Arasterdam ver laten om rust te gaan genieten in een rusthuis te Alphen aan den Rijn. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht de 44-jarige hoofdinspecteur titulair der belas tingen W. J. I. M. van B. beschuldigd van malversaties. Verdachte zou volgens de tenlaste legging valse kwitanties hebben ge bruikt met het doel een verhoogde aftrek wegens kosten van verwer ving te krijgen. In de middagzitting werden nog verscheidene andere ten laste geleg de feiten behandeld, o.a. een beschul diging van verduistering en het ter zijde staan bij het invullen van een groot bedrag op een belastingbiljet voor een gefingeerd schilderijenbezit De officier van Justitie, mr G. W. F. v. d. Valk Bouman, wees er in zijn requisitoir op, dat het prettig was dat de dienst der belastingen zelf deze zaak had opgespoord en uitge zocht. Hij achtte vijf punten van het ten laste gelegde bewezen en eiste drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een psy chiatrisch onderzoek van de verdach te achtte hij aanbevelenswaardig. De verdediger, mr S. van Oven, ging daarna op alle ten laste gelegde punten nader in en trachtte de recht bank aan de hand van de letterlijke tekst van verschillende wetsartike len er van te overtuigen dat van B's schuld niet bewezen was. Hij vroeg onmiddellijke invrijheidstel ling, hetgeen echter na een korte beraadslaging niet werd toegestaan. De uitspraak werd bepaald op 30 Maart om 9.30 uur. HAAGSE RECHTBANK Hij loog niet handig genoeg! De president der Haagse rechtbank vond, dat de los-werkman J. K. uitXeiden niet handig genoeg loog, want men vertrouwde nu zijn verhaal niet. De verdachte had n.l. verteld dat hij het motorrijwiel dat door hem zou zijn gestolen, van een onbekende had gekocht. Nu heeft de rechtbank al tijd weinig belangstelling voor „on bekende mannen" en al schreef een rechter nauwkeurig het signalement op, dat K. gaf van de verkoper, ge loven deed hij het verhaal toch niet. De motor stond des avonds onbe heerd op straat en werd, nadat die verdwenen was, aangetroffen in een werkplaats welke verdachte in ge bruik had. Zeer verwonderd was de rechtbank ook over het feit, dat verdachte volgens zijn verklaring 200 had neergeteld voor de motor, terwijl familieleden hadden mede gedeeld, dat verdachte geen geld be zat en men hem een gulden had moeten lenen om naar de bioscoop te kunnen gaan. De Officier nam aan dat verdachte de dader van de diefstal is geweest, hetgeen niet de enige maal was, omdat verdachte al meer gestolen motorrijwielen zou hebben „gekocht". De eis luidde een jaar en zes maanden gevangenis straf. Diefstal in dronkenschap. Door dronkenschap zou verd. D. H. uit Leiden niet hebben geweten dat hij op 16 November een bakfiets had gestolen van G. Jongeleen, terwijl hij onder gelijke omstandigheden in dé nacht van 2829 Sept. twee zak ken groenten had weggenomen van J. Oome. De zakken bevonden zich op een wagen, welke op het markt terrein was geplaatst. Een familie- lid-kellner werd als getuige dé charge gehoord en de president in formeerde bij de raadsman, of deze getuige tevens als deskundige moest worden beëedigd, teneinde de dron kenschap van verdachte te bepalen! In elk geval kon deze getuige me dedelen, dat verdachte flink dron ken was geweest op de avond, waar op de bakfiets verdween. De Offi cier had weinig vertrouwen in de verklaringen en eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De raadsman, mr. E. Strieker wees er op, dat verdachte wel zeer aan cle drank is verslaafd en verzocht daarom een voorwaardelijke straf met strenge maatregelen. De rijwieldief in het groot. - huisknecht J. R. van L. pleegt rij wieldiefstallen in het groot. Hij had zijn werkterrein niet alleen in Lei den en Delft waar de meeste rijwie len door zijn hand verdwenen, doch in andere plaatsen in de omgeving bleek hij al even goed „jachtter rein" te hebben gevonden. Toen hy de negende fiets wegkaapte, werd de huisknecht gegrepen. Voor Haagse rechtbank verontschuldigde hij zich door te verklaren werkloos te zijn geweest, doch de president vond die werkloosheid van de ver dachte gezien het strafblad niet erg groot. Op het terrein der misdaad had hij veel gearbeid, in verband waar mee trouwens nog een jaar gevan- genisstraf „loopt". De officier vond et gewenst daar nu nog een jaar en zes maanden bij te geven voor de negen fietsen. De raadsman, mr. de Jong stelde zich de vraag of daarmee het kwead zal worden verholpen en adviseer de het na de zes veroordelingen die verdachte reeds heeft ondergaan, eens met een gedeeltelijk voorwaar delijke straf te proberen. Uitspraak op 28 Maart. NIEUWKOOP L.T.B. Uit het verslag van de penn. bleek dat er op 1 Jan. 1949 in kas was f 208.96 Ontvangsten bedroe gen f 362.50. Uitgaven f 467.77, zo dat het saldo in kas op 31 Dec. 1949 bedroeg f 103.69. In zijn jaarverslag memoreerde secr Markman dat 1949 een gunstig jaar is geweest voor de akkerbouw. Momenteel telt de afdeling 31 leden. De heren A. J. Verhaar en G. Hoo- gerwerf werden in het bestuur her kozen. Voor de algemene vergade ring werden afgevaardigd de heren N. J. de Jong, H. Markman, G. Hoo ier werf en L. Vergeer. Bekend gemaakt werd dat er 11 aandelen waien ingelost, waardoor weer een fink gedeelte van de vaan delschuld werd afgelost. Een gewaar deerde geste was het van diverse le den, Om enkele aandelen te schen ken, zodat het vaandel nog „vaster" staat. Overigens kan de afdeling trots zijn op dat vaandel, want het is uitverkoren om geëxposeerd te wor den op de tentoonstelling van ker kelijke kunst in Mei a.s.. De secretaris gaf een overzicht van de sociale verplichtingen van de werkgevers en werknemers. Over de in- en verkoop van kerkschapen werd van gedachte gewisseld. Ten slotte spoorde de Voorzitter allen aan om ook dit jaar wederom deel te ne men aan de bedevaart naar Heilo. Tevens wilde epr. in de naaste toe komst een vrolijke avond organise ren, bij welke gelegenheid men na tuurlijk het nuttige met het aange name kan verenigen. NIEUW APPARAAT. Philips zal op de Jaarbeurs in Utrecht een clcctroncn straal-oscil- lograaf voor horlogemakers demon streren. Het wordt het eerste eyec- tronisch stuk gereedschap in het hor logemakersatelier. (Dit fijngevoelige instrument kan gebruikt worden voor het zogenaamde repasseren (het in de pas lopen) van horloges. Tot nu toe was het voor horloge makers een kwestie van dagen, om na te gaan hoe een horloge liep en het- gelijk te stellen. Me^ de elec- tronen straal-oscillograaf is dit een reparaties kunnen dus sneller wor- kwestic van minuten. Vele horlogie- den uitgevoerd. VERGOEDINGSREGELING BIJ VOGELPEST Binnenkort zullen de burgemees ters op de hoogte worden gesteld van de procedure inzake de uitke ring van de schadevergoeding aan bedrijven, die te maken hebben ge had met de vogelpest. De uitkering geschiedt niet op basis van een vast bedrag, maar zal variëren naar de bedrijfswaarde van de kip. Het is duidelijk, dat de bedrijfswaarde van een kip op uit sluitende kippen boerderij en hoger is dan op bedrijven waar ook nog andere bronnen van inkomsten zijn Van bevoegde zijde wees men het „Vrije Volk" er op, dat slechts de op last van de overheid afgemaak te diieren vergoed kunnen worden en niet de dieren die door de ziekte stierven. Tijdige aangifte van het uitbreken van de vogelpest betekent dus grotere uitkering. FRUIT, VERPAKT IN CELLOPHAANZAKJES Als eerste in Nederland heeft het bestuur van de veilingvereniging Zuid-Beveland besloten appels en peren verpakt in cellophaanzakjes met speciale sluiting in de handel te brengen. Voorlopig zal dit met 25.000 kg fruit gebeuren. Nadat het fruit uit het koelhuis is gekomen, wordt dit door de veiling verpakt. Het gaat vervolgens naar grossiers en kleinhandelaren, die het op hun beurt weer onder het publiek bren gen. De consument krijgt dus de ge sloten zakjes, waardoor knoeie rijen onmogelyk worden. Ingeslo ten bevindt zich een label, waarop staan aangegeven: ras, kwaliteit en grootte van het fruit en de vulda- tum. ALPHEN AAN DEN RUN R.K. Middenstandsver. Tn de Donderdagavond o. l.v. de heer C. Y. Ponsioen in hotel „Toor" gehou den spoedeisende ledenvergadering besloot de R.K. Middenstandsver. de voorgenomen reclamecampagne op te schorten. Over het algemeen was men van gevoelen, dat er wel reclame gemaakt moet worden, doch over een lange periode. Een nieuw plan zal worden uitgewerkt door de gezamenlijke commissie, waarin van beide plaatselijke mid denstandverenigingen 5 personen zitting hebben en waarvan de heer A. J. Marks voorzitter is. Het bestuur kreeg blanco man daat om naar bevind van zaken te handelen in overleg met de "zuster organisatie. Voorts is besloten tot invoering van de zwarte lijst. De voorz. van de betreffende commis sie C. J. Winninghoff gaf een nade re uiteenzetting hiervan en riep al ler medewerking in tot het samen stellen van .de lijst, die onmiddel lijk in wering treedt. Aanbesteding. Heden werd aanbesteed het uitvoeren van rio- lerings- en bestratingswerken aan de Potgieterstraat en Albert Ver- weystraat in het complex „Naby". De hoogste inschrijver was het aan nemersbedrijf „Voorwaarts' te Am sterdam met f 65.967 voor de uit voering in rivierzand. Voor de uit voering in duinzand de fa v. Gooi en Moerland te R'dam met f 66.100 De laagste was de fa. J. Kooyman te Voorschoten met resp. f 36.580 en f 37.300. Een hoge, lage of geen brug? Teneinde al de vóór- en tegenstan ders gelegenheid te bieden hun wensen en inzichten inzake een hoge, lage of geen brug te uiten, belegt de Veren. „Alphens Be lang" op Woensdag 22 Maart e.k., des avonds te 8 uur in hotel „Cen traal" een bijeenkomst van belang stellenden, waartoe een ieder vrije toegang heeft. Wij verwijzen naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. HAZERSWOUDE Dubbel feest. Het is Woensdag op het bedrijf van de veehouder J. Paul, te Benthuizen feest geweest, want twee van zijn arbeiders, de heer C. Verheul, alhier, en zijn collega de Vrij waren in het zilver. Zij herdachten het feit, dat zij 25 jaar in dienst waren van de heer Paul. 's Avonds werden zy op het bedrijf in de bloemmetjes gezet. En uit de huldiging is wel gebleken, dat men de arbeid van de jubilaris sen zeer waardeert. Het was voo? beide werkers een belangrijk mo ment,toen zij het diploma van de Hollandse Maatschappij van Land bouw in ontvangst mochten nemen, De heer Paul hield een toespraak waarin hij het vele goede werk van de jubilarissen schetste, Een enve loppe met inhoud werd hen aange boden, terwijl de echtgenoten van de jubilarissen bloemen werden aangeboden. Ook werd nog een toe passelijk gedicht voorgelezen. LEIMUIDEN Lezing. Donderdagavond werd door „De Parochiële Raad van Overleg" een bijeenkomst gehouden hoofdzakelijk voor gehuwden. Hoe wel zij werd bijgewoond door de geestelijkheid en burgemeester Bakhuizen had deze aantrekkelijke avond maar matige belangstelling. Het voornaamste deel was een in teressante en duidelijke vertelling van de heer Fr. Schneiders in onze omgeving nog bekend uit de Leidse Courant als Troubadour over zijn drie-maandelijkse reis door Polen, Tsjecho Slowakije en Hongarije. De parlementaire redac teur van de Maasbode noemde de prettige reizen door Oost Europa van vóór 1940 in tegenstelling tot thans. Aangezien de ervaringen van de spreker reeds uitvoerig in dit blad gepubliceerd zyn, willen we ons beperken tot enkele opmerkin gen. Uitvoerig behandelde spr. de communistische loon- en prijspoli tiek. De Staat in deze landen eist de arbeider, hun gezinnen en het bedrijfsleven geheel op. Ondanks de verdrukking heerst in Hongarije toch nog een Katholieke gèest. Tenslotte sprak de heer Schneiders over kardinaal Mindszenty, die hij persoonlijk kende. Hierna werd een kort woord gesproken door kape laan Bakkum, die met kracht de ouders aanspoorde de juiste opvoe ding der jeugd te willen begrijpen. De opvoeding kan alleen dan sla gen, wanneer het kind ziet, dat de ouders de kracht zoeken bij God. Opvoeding zonder gezamenlijk ge bed, aldus de kapelaan, is uitgeslo ten. Begeleid door pianist J. van Beijeren, werd het programma om lijst door de dames de Groot uit Leiden, die zeer verdienstelijk en kele zangnummers uitvoerden. VEILIG VERKEER. V/ilt ge een hoek, maar niet „het" hoekje om? Kijkt dan vóór 't afslaan achterom! NIEUWVEEN K.V.P. Op de matig bezochte jaarvergadering, waarin de voorzit ter, de heer J. J. Roovers, speciaal jongeren ongelijk gaf, die ge meend hebben dat hun lidmaatschap alleen maar van belang is bij de ge meenteraadsverkiezingen, werd ook medegedeeld, dat door het bestuur contact is opgenomen met de be sturen van de katholieke organisa ties, voor informatie omtrent perso nen, die geïnteresseerd zijn bij de gemeentepolitiek, welke dan met medewerking van het Partijbestuur daarvoor geïnstrueerd kunnen wor den. Met belangstelling nam de verga dering kennis van de mededeling, dat door de voorzittter een uit acht tien artikelen bestaan conceptrege- lement is samengesteld, hetgeen, na dat dit door het afdelingsbestuur is behandeld en de goedkeuring van het Partijbestuur wordt ontvangen, aan de leden zal worden uitgereikt De voorzitter moest zich tot zolang beperken met de mededeling, dat in elk geval aan een belangrijke be hoefte, omtrent de oandidaatstel- ling voor de gemeenteraadsverkie zingen daarin wordt tegemoet geko men. Het financieel overzicht meldde: Inkomsten f 460,20; uitgaven waren f 457,03 batig saldo f 3.17, De heer A. J. van Dam, werd bereid gevon den de. afdeling met een bestuurslid te vertegenwoordigen op de Kring vergaderingen. .Omtrent de contri butie-inning, werd op voorstel van het bestuur besloten de heer A. C. Droog hiermede te belasten Brandmeldlngspost Met ingang van 20 Maart a.s. wordt een centrale meldingspost van de Brandweer in werking gesteld, zodat met ingang van die datum alleen en uitsluitend op die centrale eventuele brandmel dingen kunnen worden gedaan. Dit adres is: J. van Leeuwen Kerkstraat 81, telefoonnummer 70. Bij brand melding wordt men verzocht te mel den: 1. Volledig brandadres (dus straat huisnummer en rjaam van de bewo ner). 2. Eigen telefoonnummer en naam van de melder. Aan de inwoners wordt voorts verzocht van deze belangrijke ver betering goede nota te nemen en aan deze regeling zoveel mogelijk be kendheid te geven. K.A.V. Een gedeelte van het KAV-verslag werd Maandag onder Voorschoten opgenomen. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Wit-Gele Kruis. De nieuwe voorzitter, de heer Q. van Vianen, had weinig belangstelling op zijn eerste jaarvergadering van het Wit- Gele Kruis. Zijn voorganger, de heer Jacolbs, had in het afgelopen jaar zijn ontslag genomen en ook de se cretaris had ontslag moeten nemen, door zijn vertrek naar Nijmegen. Door het bestuur was de heer Via nen als voorzitter en mevr. v. d. Poel-Verberg als secr.-penn. aange wezen. In het jaarverslag van de «eerr. werden dankbaar vermeld de vele werkzaamheden van Zuster Germa- na. Het finantieel verslag gaf aan inkomsten f 1940.36 en aan uitga ven f 2307.02, alzo een nadelig saldo van f 366.66. Vanuit de vergadering werd de vraag gesteld, of het verant woord was de aanschaffing van ma teriaal geheel ten laste van de exploitatie te brengen. De voorzitter zeide, dat het bestuur hieraan in de toekomst aandacht zal schenken, doch in dit geval meende hij dat daar niet van afgeweken kon wor den. Als leden van de kascommissie werden benoemd de heren Schinkel Goddijn. Bij het voorsteli van het bestuur tot enige verhoging van de minimum contributie, van 10 cenf op 50 cent per maanl, werd tenslotte besloten deze verhoging te doen in gaan op 1 April a.s., met dien ver stande, dat wanneer er gezinnen zijn, die om finaniële reden be zwaar maken, voor die te bepalen gevallen de oude contributie ge handhaafd blijft. De aftredende be stuursleden, mej. Jos Clarijs en de heer C. Omtzigt, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Als afge vaardigden naar de vergadering op 22 April a.s. van de Provinciale Bond werden aangewezen mej. Jos Clarijs en de heer Q. van Vianen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2