S)e £aidóe(Soii4mit Paleis-revolutie te Praag Wat zal de koning doen? Benedictijnen als dwangarbeiders Verkaveling Italiaanse land goederen H.M. de Koningin in het land teruggekeerd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 15 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11929 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart Franco p. p. 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Clementis bij Moskou in ongenade Dr. WLADIMIR CLEMENTIS, de communistische minister van bui tenlandse zaken van Tsjechoslowakije, is afgetreden, In een officieel communiqué werd medegedeeld dat dit gebeurd „op voorstel van mi nister-president Zapotockey en met goedkeurig van president Gott- wald." Over de reden daarvan wordt niet gesproken. Reeds vorig jaar echter toen Clementis plotseling werd teruggeroepen uit Lake Suc cess was er sprake van zijn aftreden. Hij zou door zijn onafhanke lijke houding en contacten met de Westerse diplomaten in ongenade zijn gevallen bij de Tsjechische regeerders, die Moskou blindelings volgen. De geruchten rond Clementis werden toen min of meer de kop ingedrukt door het feit, dat zijn vrouw werd toegestaan hem in Lake Success af te halen. Het aftreden van Clementis werd bekend ge maakt in de kabinetszitting van gisteren, De plaatsvervangende minis ter-president Siroky zal hem opvolgen. ONENIGHEID IN HET KABINET. Door het verdwijnen van Clemen tis is een crisis welke reeds twee jaar lang binnen het communisti sche kabinet bestond tot een climax gekomen. Westerse diplomaten in Wenen zijn er van overtuigd, dat er sinds de communistische staatsgreep in Tsjechoslowakije steeds onenigheid heeft geheerst tussen de nationalis tische communisten en de trouwe volgelingen van Moskou. Deze laatsten wilden uiteraard ten koste van alles voorkomen, dat Tsjecho- Slowakije zich zoals Zuid-Slavië van de Kominform zou losscheuren. Clementis behoorde tot de groep communisten die tijdens de oorlog in Westerse landen zijn geweest. Hij is niet opgeleid in Moskou en wordt reeds daarom verdacht van Titoïs- me. De laatste tijd zijn de meeste communisten in Tsjechoslowakije, die niet volledig betrouwbaar wa ren, uit de partij en de overheids diensten verwijderd. Clementis stond reeds lang op de zwarte lijst, maar hij werd lang gehandhaafd omdat zijn relaties en invloed bij Westerse diplomaten nog wel van pas konden komen. -Hij verloor veel van zijn waarde toen vorig jaar de zetel in de Veiligheids raad, welke Tsjechoslowakije bezet te, in handen van het Titoïstische Z.-Slavië kwam. 't Was daarom niet verwonderlijk, dat Clementis kort daarna werd teruggeroepen. Het zou echter te opvallend geweest zijn, zo menen de Westerse waar nemers in Wenen, hem onmiddellijk daarna van zijn post te stoten. De reis van mevrouw Clementis werd eerst gezien als een bewijs, dat zij zekere dreigementen van de Tsje chische regering moest overbren gen. Zowel in Londen als in New Labours derde hindernis Met succes genomen De Britse Labour-regering boek te kort vóór middernacht de derde achtereenvolgende overwinning met een meerderheid van 19 stemmen Werd de conservatieve motie van wantrouwen verworpen, nl.: 308 289. De liberalen onthielden zich ditmaal van stemming. De conser vatieven hadden in de motie - critiek geoefend op het bedrag der supple- toire begroting. York deed het echtpaar echter zeer vrolijk en nam daardoor zeer veel twijfel weg. Nu wordt aangenomen, dat de reis van mevrouw Clemen tis er niet op was gericht de Wes terse propaganda de mond te snoe ren, maar vooral om Clementis er van te overtuigen, dat hem niets boven het hoofd hing. Vorig jaar werd gezegd, dat Clementis behal ve zijn vrouw geen familieleden in Tsjechoslowakije had, tegen wie de regering maatregelen kon nemen. Siroky, de opvolger van Clemen tis is een vooraanstaande Slowaak se communist, die bekend staat als een trouwe, fanatieke volgeling van Moskou. Hij heeft achter de scher men een belangrijke rol gespeeld bij de voorbereidingen voor de com munistische staatsgreep in Febr. '48. Sindsdien is hij niet sterk op de voorgrond getreden. Zapotocky hoopt waarschijnlijk ook, dat hij door de aanstelling van Siroky de balden zal verstevigen met de Slo waakse communisten, wier trouw aan Moskou nogal eens in twijfel is getrokken. Tsjechische ijshockeyërs in de gevangenis Minstens drie en waarschijnlijk meer leden van de Tsjechische na tionale ijshockey ploeg, die in Lon den haar wereldkampioenschap zou verdedigen, zijn gisteravond in de gevangenis terecht gekomen in plaats van in de Londense Empress Hall, waar de wedstrijden om het kampioenschap inmiddels zijn be gonnen. Naar verluidt zijn drie spe lers aan de politie ontkomen. Geruchten over de arrestaties gingen als een lopend vuur door Praag en de berichten worden be vestigd door ijshockey-functionna- rissen die niet bij name genoemd kunnén worden. Volgens een van hen zijn drie der spelers gearres teerd, omdat zij dronken uit een bar kwamen. Een andere zegsman verklaarde, dat vijf van de spelers werden aangehouden, omdat zij in een bar openlijk critiek hadden uit geoefend op het besluit van de Tsjechoslowaakse regering om de nationale ijshockey-ploeg niet naar Londen te sturen. Vaclav Rozinak, een van de beste spelers van de ploeg, die ook zou zijn gearresteerd,. is inderdaad niet op zijn werk verschenen. DE „TRUCULENT" GELICHT De gezonken Britse onderzeeboot „Truculent" is gisteren door tien bergingsvaartuigen gelicht. Deskun digen van de Britse marine ver wachten in de onderzeeër de stof felijke overschotten van tenminste twintig opvarenden te zullen aan treffen. Men is voornemens de „Trucu lent" naar een landtong ter hoogte van Sheerness te slepen. Hier zal de onderzeeër worden leeg gepompt en vervolgens zullen de scheuren in de romp van de onderzeeboot voorlo pig worden gerepareerd, hetgeen naar verwachting verscheidene da gen zal duren. Daarna zal de „Tru culent" naar Sheerness worden ge sleept, waar de oorlogsbodem in dok zal gaan, om nauwkeurig te worden onderzocht. De mogelijkheid bestaat dat de „Truculent" weer in dienst zal worden gesteld. Beraadslagingen te Pregny De grote vraag in België is op het ogenblik: „Wat zal de koning be slissen". Koning Leopold confereer de gisteren te Pregny in Zwitser land anderhalf uur met premier Eyskens en later op de avond ont ving hij hem nogmaals. Telefonisch heeft de liberale Ka merfractie koning Leopold geadvi seerd, de voorzitters van Kamer (van Cauwelaert) en Senaat (Gil- lon) naar Préghy te ontbieden. De Kamerfractie der C.V.P. heeft de wens uitgesproken, het parle ment zo spoedig mogelijk bijeen te roepen om de wet op het regent schap in te trekken. Een socialis tisch woordvoerder verklaarde, dat een oproep tot algemene staking' slechts zal worden uitgegeven wan neer de koning zou terugkeren zon der goedkeuring van het parlement. Ten slotte vergaderde nog de lin kervleugel der liberale parlements- fracties, waar bésloten werd, het standpunt op te schorten tot be kend zou worden, welke uitleg ko ning Leopold aan de stemming van Zondag geeft. Weer een communist weggedragen Nu uit de Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren het Wetsontwerp tot Wederzijdse Hulp verlening in geval van een aanvals oorlog, aangenomen met 27 tegen vier communistische stemmen. Toen na de algemene beschouwingen enkele vrouwen de communist Schalker on der applaus luidkeels prezen, moest de publieke tribune worden ont ruimd. De heer Schalker werd onder het schreeuwen van „vrede en vrij heid" weggedragen. Behoudens dit kleine incident zijn Eerste-Kamer- debatten over de keende wapenle veranties rustig verlopen. Minister Schokking verklaarde, dat de Oorlogsbegroting van 1951 pas zal kunnen aantonen, hoe de Regering er in zal slagen een evenwicht te berei ken tussen de militaire uitgaven en 's lands economisch belang, hoewel dit c;k reeds uit •'e herziene begro ting van 1950 enigermate duidelijk zal moeten worden. PROCESSTUKKEN UIT NEURENBERG AANGEKOMEN- Met een Amerikaans legertoestel arriveerden gistermiddag zeven-en- dertig kisten (wegende drie en een halve ton) met de documenten van het proces in Neurenberg. Rond het vliegtuig was terreinpo- litie en marechausse opgesteld, toen de kisten uit het vliegtuig in een vrachtauto vap Van Gend en Loos werden geladen. De documenten zijn bestemd voor het archief voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag Onder escorte van witgehelmde marechaussée's vertrok het trans- po t naar Den Haag. De zending stond gedurende de vlucht onder bewaking van Amerikaanse leegr- autoriteiten. In de mijnen van N. Korea Een Koreaan, die er in geslaagd is uit het communistische Noord-Ko-' rea weg te vluchten, heeft bij zijn aankomst te Seoul verteld, dat hij in de kolenmijnen in de provincie Pen Yang Europeanenheeft ont moet, die de Koreaanse taal zeer goed beheersen. Deze Europeanen werken daar als dwangarbeiders te zamen met andere Koreanen. Alle gegevens, die deze Koreaan ver strekte, wijzen er op, dat het hier de paters Benedictijnen van de Missie te Wonsan betreft, die door de communisten in de lente van het vorig jaar gearresteerd zijn. In de provincie Pen Yang heerst een streng regiem van onderdruk king en vervolging. De communis tische bestuurders in deze streek zijn vroegere terroristen, die totaal geen begrip voor de menselijke vrijheid en waardigheid bezitten. Hun ondragelijke tyrannie heeft on der de boeren en vooral onder de studenten tot revolutie-bewegingen geleid, die door talrijke ter dood veroordelingen zijn gevolgd. Nog steeds heeft men geen enkel bericht over Mgr. Hong, de Kore aanse Apostolische Vicaris van Pen Yang, die op 14 Mei van het vorig jaar door de communisten werd ge arresteerd, omdat hij een onderzoek instelde naar het lot van de paters Benedictijnen van Wonsan. Even- s werden alle Koreaanse pries ters van het vicariaat Pen Yang, ongeveer een twintigtal, gearres- teer en gevangen genomen. In de provincie Hoanghai tonen de communistische autoriteiten zich minder tyranniek. De missie in de ze provincie telt 19 priesters, van wie er vier in gevangenschap ver keren, terwijl zes priesters hun toe vlucht in Seoul hebben gezocht. De overigen bleven op hun post, maar hun missie-arbeid wordt wel zeer sterk tegengewerkt door de plage rijen van de zijde der politie. PHILIPS BRENGT NIEUWE CA MERA OP DE JAARBEURS Op de a.s. Utrechtse voorjaarsbeurs zal de firma Philips een nieuwe camera tonen:een speciaal ontwikkelde automatische foto-flitscamera. Dit is het eerste type, waarbij de flits- uitrusting, de reflector voor de lam pen, de batterij houder en een con trole-inrichting zijn ingebouwd. Met slechts één" lichte vingerbeweging kunnen zowel de buitenopnamen als de binnenopnamen met flits licht worden gemaakt. De camera heeft een reflectie vrije lens met een aangebouwde zonnekap, een automatische vergrendeling tegen dubbele opnamen, een drukknop installatie voor controle van het stroomcircuit en een heldere oog zoeker. Het fotoformaat is 6x6, zo dat het mogelijk is met een normaal filmrolletje van 6x9 in totaal 12 op namen te maken. Een meisje probeert de nieuwe caméra, die door iedere amateur ge makkelijk is te bedienen. Verdeeld over 250.000 boerengezinnen |>E ITALIAANSE eerste minister, Alcide de Gasperi, heeft een vér strekkende herverdeling van land in Italië aangekondigd. De premier maakte bekend, dat het kabinet er in had toegestemd, grote landgoederen in geheel Italië te verkavelen. Het kabinet heeft in de afgelopen acht dagen 50 uur besteed aan het opstellen van de plannen hiervoor. Zij wor den door waarnemers gekenschetst als de ingrijpendste sociale verande ring, die ooit in Italië zonder geweld is tot stand gebracht. Naar schatting zou het landhervor mingsplan, dat binnen enkele dagen bij het parlement zal worden inge diend. 1.500.000 H.A. van de grote landgoederen afscheiden en deze on der ongeveer 250.000 boerengezinnen verdelen. Premier de Gasperi verklaarde, dat de herverkaveling van land ge paard zou gaan met een tien-jaren- plan voor bodemveredeling, waar voor 12.000.000 milllioen lire nodig zouden zijn. Volgens een reusachtig program van openbare werken zal land, dat tot dusver nauwelijks in cultuur ge bracht is, worden bevloeid en ge draineerd. Hele bevolkingen zullen worden verhuisd naar land, dat tot op heden woest was en de moderne beschaving zal een gebied binnen dringen, dat een van Europa's arm ste streken was sinds de dagen van Hannibal. Men verwacht, dat het kabinet vandaag de besprekingen zal vol tooien en de maatregelen definitief zal goedkeuren. In het parlement wordt een krach tige tegenstand verwacht. De gróot-industrie heeft zich on langs tegen de hervormingen ver klaard. Het is echter bekend, dat H.M. de koningin en (van rechtsMargriet en Irene verlaten het sta- naar links) de prinsesjes Beatrix, tionsgebouw te Baarn. Prinsesjes maakten goede vorderingen in bet skiën vele industriëlen er voorstanders van zijn, daar zij verwachten, dat hierdoor de koopkracht in Italië zal worden vergroot en de werkloosheid beperkt. De communisten en hun links-so cialistische bondgenoten hebben be langrijke punten van het plan heftig aangevallen, doch niet het gehele plan verworpen. ONGEREGELDHEDEN TE VENETIë. Te Venetië heeft de politie het vuur geopend op stakende arbei ders, die een protestdemonstratie hielden tegen het ontslag van arbei ders van de machine-fabriek „Pre- da". Vijf arbeiders werden gewond, van wie twee ernstig. De politie ver klaart „in de lucht te hebben ge schoten, nadat de stakers haar met stenen hadden bekogeld. 2.000 arbei ders van de fabriek „Ereda" hadden een brug gebarricadeerd, die van het eiland naar San Marghera op het vasteland voert, waar de fabriek is gelegen. Vier politiemannen werden licht gewond. In de stad en de provincie Venetië is een algemene staking van onbepaalde duur afgekondigd. Gisteravond om acht minuten voor negen reed de door twee locomotieven getrokken konink lijke trein het stationnetje te Baarn binnen, waar van het eerste perron de hekken langs de baan waren weggenomen en een loper was uitgelegd naar de koninklijke wachtkamer. Langzaam reed de trein onder de overkapping binnen en na even heen en weer te zijn gerangeerd, stopte de trein precies stil voor de loper. Als eerste stapte ir m*r I. van Maasdijk uit de wagen onmiddellijk gevolgd door de prinsessen Margriet Beatrix en Irene, gekleed in grijze bontmanteltjes. Margriet droeg een klein blauw koffertje en haar twee zusjes elk een klein rood leren kof fertje. Gekleed in een kort beige bontmanteltje over haar zwarte ja pon verliet Koningin Juliana de wa gen. Met een gebaar van aangename verrassing begroette Hare Majesteit de kennissen, die haar kwamen af halen en zij drukte ieder hartelijk de hand. Het gezelschap begaf zich ver volgens naar de koninklijke wacht kamer, waar onder meer ter be groeting aanwezig waren de presi dent-directeur der Ned. Spoorwe gen ir F. Q den Hollander, de par ticulier secretaris en particulier se cretaresse van de Koningin, W. J. baron van Heeckeren van Moleca- ten en mevr N. Smitt-Avis. Een vriendinnetje van de prin sesjes dr.ukte haar speelgenootjes enthousiast de hand. De Koningin, die het aan te zien was, dat de vacantie haar goed had gedaan, onderhield zich korte tijd met allen, die haar kwamen afhalen in de wachtkamer. Weldra reed een hofauto voor en allen stapten in en gingen in snelle vaart naar het pa leis. De heer van Maasdijk, die met zijn echtgenote en dochtertje mee waren geweest naar Sankt Anton, vertelde nog iets over de reis. Gis teravond arriveerde men om twaalf uur in Bazel, alwaar werd overnacht en 's morgens om zeven uur werd de koninklijke trein gekoppeld aan de BazelAmsterdam expres. Bij de Nederlandse grens werd de konink lijke trein weer afgekoppeld en met twee locomotieven ging het toen snel op huis aan. „De prinsesjes", zo vertelde de heer Van Maasdijk, „zijn tot aan de laatste' vacantiedag zeer en thousiast geweest. Maandagmor gen heben zij nog geskied. Hier in hebben zij trouwens reeds goede vorderingen gemaakt. Zij zitten in de tweede ski klas van boven af. Mevr M. A. Pennink- Mitschmann, die in Sankt An ton last van bronchitis heeft ge kregen, was gelukkig zover op geknapt, dat zij met de trein mee kon. Op het station te Baarn stond een ziekenauto ge reed, waarmee zij naar huis werd vervoerd. PRINS BERNHARD TE NEW YORK Prins Bernhard is gisteren aan de stuurknuppel van zijn eigen Dekota, op het New Yorkse vliegveld van lólewild (New York) aangekomen. De Prins verklaarde in drie uur tien minuten van Quebec City naar New York te zijn gevlogen. Hij had een stevige wind mee gehad. Het einde van de reis van zes we ken van de Prins der Nederlanden door het Westelijk halfrond, begint thans in zicht te komen. Prins Bernhard werd op het vlieg veld begroet door zijn broeder prins Aschwin, die een studie volgt aan het „Metropolitan Museum of Arts" te New York. Op de voorjaarsbeurs, die Dins dag 21 Maart wordt geopend, zal de Duitse industrie vertegenwoordigd zijn door enige honderden indivi duele deelnemers. Deze hebben hun plaatsen gekregen in de diverse on derafdelingen. Op het terrein aan de Croeslaan wordt een grote collectie ve technische inzending ingericht, in het nieuwe paviljoen West-Duits- 'and, dat in samenwerking tussen de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland, de Keulse Jaarbeurs en de Verwaltung für Wirtschaft tot stand is gekomen. Dit paviljoen heeft een oppervlakte van circa 1.500 m.2. Aan de collectieve Duitse inzending zul len een 60-tal firma's medewerking verlenen. Alle geëxposeerde artike len zijn opgenomen in het handels verdrag, dat tussen Nederland en West-Duitsland is afgesloten. GEEN TELEVISIE-CENTRUM IN ROTTERDAM. In de pers zijn de laatste tijd be richten verschenen over een televisie zender, die te Rotterdam zou worden opgesteld. Naar aanleiding hiervan deelt de directeur-generaal der PTT ons het volgende mede: ,Het ligt in de bedoeling van de regering tijdens de experimentele periode een televisiezender in Rotter dam of omgeving op te richten. Het spreekt overigens vanzelf, dat aanleg en exploitatie van een zender altijd de goedkeuring van de rege ring behoeven. Indien dergelijke zendapparatuur zonder de daarvoor benodigde mach tiging toch zou worden aangetrof fen, kunnen strenge maatregelen als b.v. verbeurdverklaring niet achter wege blijven. Overigens zal men er goed aan doen ten aanzien van de invoering van de televisie voorlopig geen over dreven verwachtingen te koesteren." Doet uw best, om binnen te gaan door de enge poort; want velen, zeg Ik u, zullen trachten binnen te ko men, en het niet kunnen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1