S)eC<2idóe(Sou^cmt Eind September zal repatriëring voltooid zijn Termijn van zes maanden niet houdbaar Koningin naar Nederland terug Wat gaat er gebeuren in België? Na de luchtramp bij Cardiff „Matsen" Labours tweede krachtproef DINSDAG 14 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11928 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DALBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Het wordt angstig stil in Brussel Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.': 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Wegens teehnische moeilijkheden Aneta meldt uit Djakarta, dat de staatssecretaris van Oorlog:, mr. Fockema Andreae, op een persconferentie heeft medegedeeld, dat eind September sro goed als alle Nederlandse troepen zullen zijn gerepa- triëerd. Wegens technische moeilij kheden heelt Nederland de termijn voor de algehele terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Indonesië met drie maanden verlengd, meldt Ass. Press over het relaas van de Nederlandse staatssecretaris, mr. Fockema Andreae. Oorspronkelijk was nl. vastgesteld, dat de evacuatie, zes maanden na de overdracht van de souvereiniteit, dus eind Juli, voltooid zou zijn. ALS MILITAIRE MISSIE. Terwijl de evacuatie voortgaat zal, naar mr. Fockema Andreae blijkens het A. P.-vers.ag mededeelde, een deel van de nog in Indonesië zijnde troepen dienst doen als militaire mis sie bij de nieuwe regering. In beginsel is voo.'ts overeengeko men, dat de militaire missie voorlo pig zal bestaan uit enige onderdelen van de aanwezige Nederlandse troe pen, waaronder bijv. de dienst van de kwartier-meester-generaal. Na het terugtrekken der troepen zal de kwes tie opnieuw worden bekeken en zullen de mogelijkheden van uitwis seling van militaire missies op voet van wederkerigheid onder ogen wor den gezien. De uitwisseling moet dan hoofdzakelijk een technisch doel hebben.* Ten aanzien van Westerling ver klaarde de staatssecretaris, dat vol ledige bijzonderheden ten aanzien van het ontsnappen van de kapitein aan de Nederlandse regering zijn voorgelegd. Hij hoopte, dat deze aan- Koningin Juliana en de prinses jes Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteravond om zeven uur per trein uit Sankt Anton naar Nederland vertrekken. Evenals op de heenreis .zijn de koninklijke rijtuigen aan de Arlberg-Oriënt Expres gekoppeld. Op het station waren vele Oos tenrijkse autoriteiten en vertegen woordigers van de Franse bezetting bij het afscheid aanwezig. Regierungsrat dr. Hohenlohe overhandigde de Koningin namens de Landeshauptmann als afscheids geschenk vijf poppen in Oostenrijk se klederdrachten. De Koningin uitte haar bijzonde re tevredenheid over het verblijf. BIJKANTOOR VAN RAAD VAN EUROPA. Mr. L. G. Kortenhorst, de voorzit ter van de Tweede Kamer, heeft gistermiddag een Hollandse koffieta fel aangeboden aan de heren H. Hey- raan, de Belgische minister van staat, die ondervoorzitter is van de Kamer van afgevaardigden van de Raad van Europa en de heer C. Paris, de se cretaris-generaal van de Raad. De heer Paris 'deelde mee, dat in Den Haag dezer dagen een klein bij kantoor van het 'secretariaat komt. Hij meende, dat het onvoldoende is dat de Raad slechts eenmaal per jaar bijeenkomt en de ministers drie of vier maal. VOORLICHTING OVER NIEUW- ZEELAND. De heer A. Kik, die in Januari 1949 met de „Volendam" naar Nieuw-Zeeland emigreerde, was naar Auckland gekomen, om de eerste groep ex-militairen uit Indo nesië, die Nieuw-Zeeland als nieuw vaderland hebben uitverkoren, iets over het leven aldaar te vertellen. De heer Kik (links) temidden der ex-militairen. gelegenheid grondig door een onpar tijdige rechter zou worden uitge zocht, opdat de Unie-partners zouden weten wat zij aan elkaar hebben. Reeds 20.000 man vertrokken. Sedert de souvereiniteits-over- dracht zijn ruim 20.000 man naar Ne derland vertrokken. Verwacht wordt zegt A. P.. dat nog 70.000 man op ver scheping wacht Ongeveer alle Ne derlands leden van het KNIL zullen met hun gezinnen naar Nederland reizen. De Indo-Europese leden van het KNIL hebben weliswaar dezelf de rechten hierop, doch in de prac- tijk is het probleem voor deze laat- sten veel moeilijker# aangezien zij in Nederland meestal moeilijk zul len aarden. De Indonesische leden kunnen overgaan naar het leger der Repu bliek Indonesia Serikat. doch de overgang blijft in psychologisch op zicht moeilijk, gezien de gevoelige sfeer die er, heerst. NOG ééN PRIESTER IN BOEKAREST. Het oreaan van het Roemeens Co mité in Engeland ,Faclia" bevat het bericht van de arrestatie van kanun nik Fraia Jovanelli, die tot op heden de goederen heeft beheerd van de reeds gedeporteerde bisschop van Boekarest. Thans bevindt zich nog slechts één priester te Boekarest in vrijheid. Prins Beruhard te Quebec Prins Bernhard is gisteren met zijn eigen Dakota van Ottawa naar Que bec gevlogen. 's Avonds gaf de aartsbisschop van Quebec, Maurice Roy, een diner ter ere van de Prins in de officiers-club van het 22ste regiment. De Prins heeft te Ottawa nog een bezoek gebracht aan de oud-premier Mackenzie King, die reeds geruime tijd ziek is. De oud-premier ontving uit handen van dé Prins de ereteke nen van het grootkruis Nederlandse Leeuw. Mackenzie King dankte in bewogen woorden voor de onderschei ding. Ons land heeft kort geleden als eerste in het als leverancier van toeristen nog geheel onontgonnen Ierland propaganda gemaakt en er zijn reeds resultaten .geboekt. Enige honderden Ierse studenten zullen deze zomer ons land bezoeken en voorts zijn er plannen in voorberei ding tot ,het organiseren van spe ciale reizen voor Ierse katholieken, in samenwerking met de Katholieke Reisvereniging. De Heilige Land stichting is zeer bekend in het land van de shamrock en daarom wil de Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer ook trachten de pelgrims, die in het heilige jaar naar Rome .trekken, voor een ge deelte over ons land te leiden. DAT BELOOFT WAT! Vandaag begint in de Franse Na tionale Vergadering het debat over de FransAmerikaanse wapenovereen-i komst, dat twee dagen zal duren. Men voorspelt nieuwe vechtpar tijen, welke die van de vorige week zullen overtreffen. Ofschoon de regering er volgens de grondwet niet toe verplicht »Js, vraagt zij goedkeuring van het par lement voor de wapenleveringen in het kader van het Atlantisch Pact ter waarde van 450 millioen dollar tot Juni a.s. Een onheilspellende stilte De Belgische premier, Gaston Eyskens, is gisteren naar Zwitserland, waar Koning Leopold verblijft, vertrokken om het resultaat van de volks raadpleging te bespreken. Te voren had Eyskens een bijeenkomst gehad met zijn kabinet en een gesprek gevoerd met prins-regent Karei. Alle ministers zouden het er over. eens zijn, dat de premier onmiddellijk een bezoek aan de koning moest brengen om de periode van onzekerheid te verkorten." Naar verluidt wachten de liberalen de reactie van de koning af alvorens hum houding te bepalen. De minister van binnenlandse zaken Albert de Vleesjiauwer, verklaarde gisteren, dat het parlement bijeen zou komen zodra de reactie van de koning bekend zou zijn waar schijnlijk deze week. Prinses Josephine Charlotte, dochter van koning Leopold, is per vliegtuig naar Pregny teruggekeerd. Professor Pirenne, de secretaris van de koning, is evene ens naar Pregny vertrokken. STILTE VOOR DE STORM? „Het is me te rustig, ik voel on weer in de lucht", vernam Reuter gisteren in Brussel van een politie functionaris. Over het resultaat van de volks raadpleging vallen nauwelijks woor den en het is ongewoon kalm in fabrieken en café's. Vernomen wordt, dat spoedig stakingen zullen worden georganiseerd in Bergen en Carieroi. Voor troepen en politie luidt het consigne nog steeds: „Houdt U paraat." De socialistische partij heeft mede gedeeld, dat „koning Leopold niet Meer ongelukken met Tudors IN HET BRITSE PALEMENT is mee gedeeld, dat een openbaar onderzoek naar de ramp van de Avro Tudor zal worden ingesteld. Er zijn drie overlevenden. Twee passagiers zijn op wonderlijke wijze ongedeerd uit de staart van het wrak te voorschijn gekomen. De derde is nog in levens gevaar. gelukken in 1948 en 1949 met de Tu dor 5 verbood de regering het vlie gen met deze types op passagiers- lijnen. Het thans verongelukte toestel heeft deelgenomen aan de luchtbrug op Berlijn, waarmee het zich heeft gerehabiliteerd en volgens vice-lucht- maarschalk Donald Bennet, de grote voorvechter van dit type, betere pres taties leverde dan enig ander toestel. De Tudor 5 werd uitgerust voor Ijgt vervoer van 78 passagiers op kor te vluchten en had een bemanning van vijf leden. GROOTSTE VLIEGRAMP IN DE GESCHIEDENIS. Zondagmiddag is bij Cardiff in Wales een Engels Tudor-V-vliegtuig neergestort, met 83 personen aan boord. Het waren supporters bij de internationale rugby-wedstrijd WalesIerland. Slechts twee mensen overleefden de ramp. Lord Pakenham, minister van bur gerluchtvaart, is ter plaatse al met zijn onderzoek begonnen. Hij heeft gesproken met de twee overlevenden, maar weigerde iets mee te delen. Het toestel behoorde tot een van de meest omstreden Britse vliegtuig types de Tudor. In vier rampen met deze vliegtui gen, daarvan die van Zondag de grootste is uit de geschiedenis van dé burgerluchtvaart, zijn 144 mensen om het leven gekomen. De Tudor, waarvan Roy Chadwick de ontwerper is hij is zelf met dat type verongelukt in Augustus 1947 is oorspronkelijk ontstaan uit de Lancaster bommenwerper, die na de oorlog voor de burgerluchtvaart werd verbouwd. Uit dit toestel zijn nader hand weer andere types ontwikkeld, die weinig gelijkenis meer vertonen met de oude Lancaster. Na twee on- meer in staat is het Belgische volk te verenigen". De partij verklaart echter, dat zij bereid is te onderhan delen over elke andere oplossing voor de koningskwestie dan de terugkeer van de koning, teneinde een nationale vrede tot stand te brengen. De Gemeenschappelijk Actiecomi- té's", opgricht door de partij en door het onder socialistische leiding staan de algemene vakverbond, werden op geroepen hun campagne tegen de te rugkeer van de koning niet te laten verslappen. In een communiqué van het bestuur van de Christelijke Volkspartij wordt verklaard dat de volksraadpleging heeft bewezen, dat de meerderheid van het land, de terugkeer van de ko ning wenst. De partij dringt er bij de Katho lieke ministers en de Katholieke par- lementsfractie op aan, zonder ver wijl de noodzakelijke besluiten te nemen tot het bijeenbrengen van een gemeenschappelijke zitting van beide Kamers, welke de inf*ekking moet bespreken van de wet, waardoor de koning in voorlopige ballingschap wordt gehouden. ZIJ KREGEN WERK! Het einde van de campagne voor de volk^agd^egme heeft de werk lozen in België enige dagen druk werk verschaft. Duizenden werklozen in het gehele land trekken te velde te gen de tienduizenden grote „Ja's" en Neen's" die in witte verf de mu ren ontsieren. Anderen k"abben van muurvlakken en reclamezuilen de lagen aanplakbiljetten, die voor- en tegenstanders over elkaar heen heb ben geplakt. Gemakkelijk is het niet, want tal- 'oze affiches zijn besmeurd met.teer of kleverige rode. inkt, door tegen standers, die de moeite van het over- plakken niet genomen hebben. De organisatie van het N. Atlantisch Pact Met hét oog op de komende bij eenkomsten van Noord-Atlantische comité's te Den Haag deelt de le- gervoorlichtingsdienst hel volgende mede: Het" defensie-comité, dat op 1 April a.s. in' Den Haag zal vergaderen, ve.tegenwoordigt met het hoogste gezag in de organisatie van 't Noord- Atlantische Pact. Het leidinggevende politieke orgaan is de z.g. Noord- Atlantische Raad die is samengesteld uit de ministers van buitenland- zaken van de twaalf deelne mende landen. Aan dit toporgaan zyn de overige organen onderge schikt. Het defensie-comité is dUs verant woording verschuldigd aan de Raad en wel voor de uitvoering van de artikelen van het Pact, die betrek king hebben op de zelfverdediging en de onderlinge bijstand. Het is sa mengesteld uit de twaalf ministers van d.efensie en. vo'mt als zo danig het'leidinggevende en controle rende orgaan, dat met de verant woordelijkheid voor de defensie is bélast. In deze taak v/ordt het defensie comité bijgestaan en geadviseerd door het militaire comité. Dit be staat uit de stafchefs der deel nemende landen, met uitzondering van IJsland dat geen strijdmacht bezit, en in dit comité door een bur ger wordt vertegenwoordigd. Zoals reeds is gemeld, zal ook het militaire comité in Den Haag bijeen komen en wel op 28 Maart a.s. Het militaire comité zal op de ko mende vergadering de aanbevelingen in beschouwing nemer, van de perma nente groep- Deze permanente groqp „standing group", wordt gevormd door de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk. De permanente groep vormt de schakel tussen het militaire comité en de vijf regionale groepen. Deze zijn: 1. West-Europa (de vijf landen van de Westerse Unie nl. Engeland Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland). 2. Noord-Europa (Denemarken, Noorwegen en-Engeland). 3. Zuid-Europa, Westelijke Middel landse Zee (Engeland, Frankrijk en Italië). 4. Noord-Amerika (Verenigde Sta ten van Amenka, Canada). 5 Noord-Atlantische Oceaan (alle landen met uitzondering van Luxem burg cn Italië). SLUITING BIOSCOPEN OP DE. NAT. HERDENKINGSAVOND. Het hoofdbestuur van de Ned. Bioscoopbond heeft aan de directies van de bioscoopondernemingen ge adviseerd om evenals andere jaren de bioscopen op de nationale her denkingsavond op Donderdag 4 Mei a.s. in verband met de herdenkings- plechtigheden, vanaf 18.00 uur te sluiten. KOPPELING BRAK, VAN DE ELECTRISCHE TREIN De electrische trein van 17.25 uur van Amsterdam naar Arnhem is gis teravond tussen Centraal Station en Amstelstation, vermoedelijk doordat een koppeling tussen de derde en de vierde wagen brak, in twee delen gesplitst, zodat slechts enkele wa gons het Amstelstation binnenliepen, meldt het „N. v. d. D." De rest van de wagens was op enige afstand van het station tot grote verwondering van de reizigers tot stilstand geko men. Een locomotief haalde de wa gens met gestrande reizigers op. Alle passagiers m'oesten op het Amstelsta tion in een volgende trein overstap pen. Het treinverkeer in de richting Utrecht ondervond op dit drukke uur enige stagnatie. is toch faieh. „Begroetingen en gezegden als „goede morgen" en „veel succes" zijn niet in overeenstem ming met de Marxistische ideo logie en moeten dagrom uit de Roemeense taal worden ge weerd", verklaart het orgaan van de „progressieve taalkundi gen" in Roemenië „Oum Vorbim" (Wanneer wij spreken) in zijn laatste nummer. Wanneer men „veel succes" zegt, zo verklaart het blad, dan betekent dif, dat „men zijn ka meraad toewenst, dat er in zijn strijd voor het socialisme iets onverwachts zal gebeuren: dit is in strijd met de opvattingen van het dialectisch materialisme, dat het toeval ontkent. „Goede morgen" is nog erger, want dat is een afkorting van „Moge God U een goede morgen geven." Het blad beëindigt zijn arti kel met het verzoek aan zijn le zers over een „goede proletari sche groet" te discussiëren en doet dan het voorstel om b.v. elkaar te groeten met „Laten wij ons productiequantum ver hogen." DE „JOHAN" NAAR ZUID- AFRIKA. Het troepentransportschip „Jo- han van Oldenbarnevelt" zal begin Juni met emigranten naar Zuid- Afrika vertrekken. Deze reis wordt gemaakt in het schema van de re patriëring van de militairen uit In donesië. Op de heenreis zal het schip dan echter rond de Kaap va ren in plaats van door het Suez- Deze keer een meerderheid van 25 stemmen ^ISTERAVOND doorstond de Lab our-regering haar tweede kracht proef in het Lagerhuis, met een meerderheid van 25 stemmen. De negen liberalen schaarden zich' deze keer aan haar zijde bij de stem ming over de tweede conservatieve motie van afkeuring op de troon rede. De uitslag was 314 tegen 289 stemmen. Ondanks hun slechte ge zondheidstoestand waren de ministers Bevin en Cripps aanwezig. Het Huis liep tegen het slot van het debat stampvol. Het was de laatste dag van het de bat over de troonrede in het Lager huis. De conservatieven dienden het amendement in, waarin betreurd werd, dat in de troonrede de kwestie van de woningnood niet aangeroerd was. De Labourregering had de ver trouwenskwestie aan het amende ment verbonden. De Kamer was overvol. De afge vaardigden hurkten of stonden dicht opeen. De Tories vielen de regering op haar zwakste punt aan. De wo ningnood, welke sedert de oorlog fnuikend is geweest, onder meer voor het Engelse familieleven, heeft de Labour-partij duizenden stemmen bij de laatste verkiezing gekost. Tussen één a twee millioen personen staan op de wachtlijst voor een wcfamg. De conservatieven zeiden, dat La bour haar beloften niet nakomt en vielen de regering aan op haar voor gestelde bezuinigingen in het huizen bouwprogramma. Zij wensten meer particuliere woningbouw. De Labour- afgevaardigden beweerden, dat zij luxe schuwen en woonruimte willen verzekeren aan hen, die in de groot ste nood verkeren. Ko-VLtUje... Wil steeds liefde om ,u zaaien. En gij f zult steeds vriendschap

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1