Een rookwolk hangt over de wereld... Slee-tochten nacvc ACedetCancbse (ïeiCigdommen MAANDAG 13 MAART 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA 4 Bedevaarten op de motor OM EEN MOTOR-REIS NAAR ROME TE WINNEN £j*EN GOUWENAAR is op het idee gekomen om ook Katholiek motor rijdend Nederland te doen vertegenwoordigen in Rome ter gelegen heid van het H. Jaar. Hij nam contact op met een andere Gouwenaar, kapelaan S. Steur, en samen hebben zij de gedachte op haar mérites on derzocht; zij kwamen tot de conclusie, dat met medewerking van de verschillende officiële instanties de tocht tot de mogelijkheden moest behoren.Nadat de instemming van het Comité voor het H. Jaar was verkregen pastoor Ex-as schreef uit Rome, dat het idee bij het Co mité sympathie had gevonden wer den de plannen verder uitgewerkt en contact opgenomen met de K.N.M.V. en de N.K.S., welke instanties beiden hun medewerking, voorzover mogelijk, hebben toegezegd. Tenslotte is 't volgende gedetailleerde plan uit de bus gekomen. Men ging van het standpunt uit, iedere katholieke Nederlandse mo torrijder, ongeacht zijn financiële draagkracht, een kans moet hebben om naar Rome te gaan. Er moest dus een weg worden gevonden om de nodige geldmiddelen bijeen te bren gen, zodat een aantal motorrijders naar Rome zal kunnen gaan. Het ligt namelijk in de bedoeling, om per bisdom één motorrijder af te vaardigen, dus voor geheel Neder land vijf, welke vergezeld zullen worden door een geestelijk leider, een teamleider en een reserve man, deze laatste zo mogelijk een mon teur. Deze groep zal aan de H. Va der de hulde brengen van katholiek motorrijdend Nederland in de vorm van een handtekeningenregister. Om deze opzet financieel moge lijk te maken wordt op Zondag 14 Mei a.s. in ele diocees een bede vaarttocht per motor gehouden naar een bekend Maria-oord. Dit is voor het aartsbisdom Utrecht Maria ter Eem te Amersfoort, voor het bisdom Breda St. Willibrord, voor het bisdom Roermond O.L. Vrouw in 't Zand, Roermond, voor het bisdom Haarlem Haastrecht en voor het bisdom Den Bosch Han del. Deze vijf bedevaarttochten worden gehouden onder de alge mene intentie: het behoud van de wereldvrede door de voorspraak van de H. Maagd Maria. De routes worden zo gekozen, dnt circa 10(1 km. wordt afgelegd. Voor deze tochten zal een inleggeld van 2.50 per persoon worden gehe ven, uit welk geld de Rome-bede vaart etc. zal moeten worden gefi nancierd. Tevens zijn het de deelnemers aan de diocesane bedevaarten, die voor de handtekeningen, welke aan Z.H. de Paus zullen worden aangeboden, hebben te zorgen. Hier staat tegen over, dat alleen zij, die aan een van deze bedetochten hebben deelgeno men, kunnen mededingen naar een plaats in de deputatie van katholiek motorrijdend Nederland. Dit is een absolute voorwaarde, waarvan niet kan en zal worden afgeweken. Elke inschrijver ontvangt een deelnemers kaart, welke op de bedvaartsplaats zal worden afgestempeld, waarna men op vertoon van deze afgestem pelde kaart een, speciaal voor deze gelegenheid ontworpen, herinne ringsplaat ontvangt. De deelnemerskaarten zijn voor zien van een letter en nummer. Hier uit zal na afloop van de binnenland se bedetochten door het tot de dio cesane afgevaardigden worden aan gewezen. Een plechtig Lof zal in elke diocesane bedevaartplaats de tocht besluiten. Inschrijving voor de bedevaart moet geschieden voor het bisdom Haarlem bij de heer N. Houdijk, Gi-oeneweg 12 te Gouda. Men zendt het inleggeld k f 2.50 per postwissel aan een dezer adressen, waarna de deelnemerskaart per post wordt toe gezonden. Vooral naam en adres en provinciaal kenteken goed vermel den, alsmede het bisdom waaronder t behoort. De tijd van aankomst in de bedevaartplaats is bepaald op 13.30 uur. Het Plechtig Lof zal aan vangen op 14.30 uur. Tussen de tijd van aankomst en het Lof zal men in de gelegenheid worden gesteld zijn handtekening in het register te plaat sen. Voor de plaatsen, welke binnen een straal van 50 km. van de bede vaartplaatsen liggen, zal een route met controle-posten worden uitge legd. De inschrijving voor de bin nenlandse bedetochten is ook open gesteld voor houders van rijwielen met hulpmotor. Dit moet op de post wissel worden vermeld. De inschrij ving staat open tot uiterlijk 15 April a.s. Wanneer bij de aangewezenen door het lot iemand behoort, die de tocht niet kan medemaken, kan deze dit voorrecht slechts overdragen in over leg en met instemming van het co mité. De tocht naar Rome. Op Zaterdag 10 Juni zal de tocht naar Rome beginnen. De bedevaart zal 16 dagen duren. De tocht kan alleen worden gemaakt door heren (zonder duo-passagiers), die in het bezit zijn van een uitstekende, be trouwbare motor, voorzien van de nodige papieren. Het Comité ver zorgt de vereiste deviezen, terwijl het in de bedoeling ligt om in Frank rijk, door welk land de route zal gaan, tevoren onderdak te verkrij gen in kloosters, katholieke vereni gingsgebouwen of particulieren. Hiertoe is contact met Katholiek Frankrijk opgenomen. Het oponthoud in Rome zal ongeveer 4 dagen du ren, daar men zich heeft voorgesteld de dagelijkse afstand te beperken tot 400 km. In de eerste berichten over deze bedevaart is melding ge maakt van een terugreis via Lour- des, doch dit blijkt onmogelijk in verband met de grote afstand:. In Rome zal een audiëntie bij Z.H. de Paus worden aangevraagd, waar bij Hem het huldeblijk van katholiek motorrijdens Nederland zal worden aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat de deelnemers aan deze tocht zich bij voorbaat ervan zullen moeten overtuigen, dat hun werkgevers hen in de gelegenheid zullen stellen de tocht te maken. De mee te nemen uitrusting zal te zijner tijd met de deelnemers worden besproken. Er wordt eveneens gelegenheid ge boden, zij het in beperte mate, aan Katholieke Nederlandse motorrijders de tocht voor eigen rekening mede te maken. Zij moeten echter ook aan de bovengenoemde voorwaarden voldoen. Zij dienen zich vóór 1 April a.s. op te geven aan het secretariaat Rome-bedevaarttocht, Kleiweg 94, Gouda. De kosten voor deze deelne mers zijn grotendeels afhankelijk van het totale aantal en zullen hen nader bekend worden gemaakt. SCHAATSENRIJDEN INT. WEDSTRIJDEN TÉ HAMAR. Van der Voort wint 1500M Te Ham ar zijn Zaterdag en Zondag internationale schaatwedstrijden ge houden, waaraan ook een viertal Ne derlandse rijders deelnam. Het ijs was in. uitstekende conditie, waardoor op 500 meter voortreffelijke tijden werden gemaakt. Werket reed de af stand in 42.9 sec., terwijl Gerard Maarse met 45.3 sec. de beste tijd maakte, die dit seizoen door een Ne derlander is gereden. Onze overige rijders noteerden: Van der Voort 45.7 sec., Broekman 45.9 sec. en Huiskes 47.1 sec. Op de 6000 meter deed An dersen opnieuw een poging het we reldrecord te verbeteren, maar het ijs gleed niet zo best meer, zodat hij niet verder kwam dan 8 min. 23.8 sec. Broekman werd tweede in 8 min. 28.sec., terwijl Wim van der Voort de derde plaats bezette met 8.35.5. Verdienstelijke prestaties van onze landgenoten in het sterke veld van internationale rijders. Huiskes werd 9e met 8 min. 43.4 sec. Een nog ver dienstelijker prestatie leverde Van der Voort op de tweede dag door in 2 min. 20.6 sec. de 1500 meter te win nen. Werket werd tweede in 2 min. 21.8 sec. en Andersen derde in 2 min 21.9 sec. Broekman eindigde als zes de met 2 min. 34.1 sec. In een extra wedstrijd over 1500 meter werd Maarse der-de met 2 min 31.5 sec. An dersen won ten slotte de 10.000 meter in 17 min. 14.2 sec. met Broekman op de tweede plaats in 17 min. 29.4 sec zijn beste tijd van dit seizoen. Huiskes noteerde 18 min. 19.3 sec. en Van der Voort 18.20.7. Het eindklassement zag er als volgt uit: 1. Andersen 195.490" 2 Lundberg 196.650; 3. Martinsen 196.687; 4. Broekman 197.370; 8. Var der Voort 199.152. 10. Huiskes 205.772. BILJARTEN LEIDSE BILJART BOND De competitie van de Leidse Bil jartbond is geëindigd. In de laatste wedstrijd van de 2e klas cadre Bij de voortzetting van het per soonlijk damkampioenschap van Ne derland zijn de resterende 5 wedstrij den van de negende ronde gespeeld De vier leidende deelnemers speel den tegen elkaar remise. Het resul taat is, dat Roozenburg 15 punten be reikte met nog één wedstrijd te spe len en wel op 18 Maart a.s. tegen Keiler. Van Dijk, Gordijn en Keiler zijn geen van drieën uitgeschakeld voor de titel, omdat zij ook nog 15 punten kunnen behalen. De uitslagen luiden: P. RoozenburgF. Gordijn 11; G. E. van DijkR. C. Keller 11; C. SuykH. de Jongh 02; J. Metz H. Vos 11; A- LigthartD. v. d. Staay 20- De uitslagen van de resterende vijf partijen der tiende ronde luiden: F. Gordijn—R. C. Keiler 1—1; H de JongB. Dukel 20; C. Suyk J. Metz 11; A. Ligthart—J. H. Vos 11; D. v. d. StaayW. Rusten burg 11. De stand na de 10e ronde luidt thans: 1. Roozenburg 15 punten, 2 van Dijk 13 punten; 3 en 4. Gordijn en Keler, ieder 12 punten; 5- Ds Jongh 11 punten; 6 Metz 10 punten; 7 en 8 Ligthart en Vos, ieder 9 pun ten: 9. Rustenburg 8 punten; 10, 11 en 12 Van der Staay, Suijk en Dukel ieder 7 punten. VOORWEDSTRIJDEN PERSOON LIJK KAMPIOENSCHAP 1951. Zaterdagavond werden te Utrecht 7 partijen in de negende ronde ge speeld van de voorwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1951. De uitslagen luiden: O. Doornbos A. van Aalten 20; H. VeenstraJ. Westra 11; H. LarosJ. Baas 11; O. DrenthH- Onnink 11; Ph. J. Ham—A. Jurg 11; L. Anderson G. de Ren 2—0; P. BergsmaM. J. Haasdonk 11. De 10e ronde had de volgende uit slag: J. BaasL. Anderson 11: P. BergsmaH- Laros 11; Ph. J. Ham -O Rrenth 1 het UVS niet gelukt Morschpoort 2 te kloppen, zodat Rijnegom 1 (Zoe- terwoude) die uitgespeeld was, toch het kampioenschap behaald. In de maand April worden de persoonlijke kampioenschappen ge houden. A.s Donderdag vindt de halfjaarlijkse vergadering plaats in het clublokaal van de Morschpoort, waar tevens de prijsuitreiking ge schiedt van de gespeelde competitie. Voor deze vergadering bestaat vanzelf snrekend zeer grote belang stelling. De laatste uitslagen waren als volgt. 2e klas cadre: Royal 1 (Alnhen) 't Spoortje 1 60; Morschpoort 2 UVS 1 4—2; SDO 1— Royal 1 6—0. 4e klas libre: Carambole 4EMM 1 4—4. 8e klas libre: Morschpoort 8 EMM 2 5—3, Morschpoort 8Royal 3 08; SDO 3Morschpoort 9 80 w.n.o.; Royal 3Morschpoort 8 w.n.o. SCHAKEN L. S. G—HAAGSE CHRISTEL. SCHAAKVER. 4^—5 Ook de laatste wedstrijd in dit sei zoen is voor de Leidenaars op een nederlaag uitgelopen. En daarmee is LSG I volgens de dit jaar van het eerst geldende nieuwe regeling, auto matisch gedegradeerd. Er is naar wij van betrouwbare zijde verne men, echter grote kans, dat er een Overgangs-hoofdklasse zal worden in gesteld, waar het LSG I (evenals de degraderenden uit de andere hoofd klasse groepen) een plaats zal krijgen Van daaruit zal het LSG I dan het volgend jaar moeten pogen weer in de "Hoofdklasse terug te keren. De uitslag werd: C. B. van den Berg (L-S.G C. W. Berghout 1—0; R. H. van DijkJ. B. N. Ruben Sr. 01; Prof. Dr. W. van der Woude M. J. Jacobson 10; A. A. Idema J. B N- Ruben Jr. 01; Prof. Dr. J. DrosteB. Terlouw J4; W. H. van der NatJ J. Valstar 01; G. BosschaJ. Kreuzen 01; Mr. Ir. J. WestraJ. Schellingerhout 01; W. G. DemmendalL. de Bondt 10; Dr. P- C. van ArkelJ. Singerling. 1—0. Totaal 4j^5!4. TAFELTENNIS Treffers I (Roel of arendsveen) D. O. S. H 55. De spelers van D. O- S. hebben hun sportieve plicht vervuld, zich tot het uiterste gegeven en een gelijk spel uit het vuur ge sleept. K- K. K. zal nu wel door een overwinning op A.M.V.J. II de kampioensvlag gehesen hebben. Het was in deze wedstrijd duidelijk te zien, dat er voor D.O.S. niets te ver- VARIATIES OP HET HEREN SCHOENMODE GEBIED IJdel heid uw naam is vrouw, wordt vaak gezegd. Het moet beslist een man zijn geweest, die dit gezegde voor het eerst heeft gelanceerd, en zijn sexe-genoten hebben het on middellijk overgenomen. Zij heb ben het overgenomen, om de aan dacht van zichzelf af te leiden! Want de heren der schepping zijn minstens even ij del als de dames. De voorjaarscollecties der heren schoenen getuigen hiervan. Bij de leveringen der schoenfabrikanten waren talrijke extra vagante mo dellen. Enwat een schoenfa brikant levert wordt gedragen ook! De schoenen die de jongeman op de linkse foto draagt, zijn bij de sportieve jongelui zeer in trek. On der de dikke leren zool van deze boxkalfschoen is nog een massieve creperubberzool. In plaats van ve tergaatjes in het bovenblad, heeft de schoen een veter-haaksluiting, wat in geval van haast wat jonge mensen doorgaans hebben) erg ple zierig is. Het klassieke brogue-model, mid- mwM den onder, met opgelegde gekartel de delen, fors onderwerk met dub bele zool en brede hak, is voor de- geen, die graag Engels gekleed gaat. De schoen rechts onder wijkt al iets af van de standaard-model len herenschoen. Tussen de zool en het overleer is een extra stormband De inzet op de voorschoen is afge boord met een zware boxkalfbies. De boxkalfschoen middenhoven gaat aardig naar het extra vagante. Evenals vele damesschoenen ver toont hij een sLeehak. De veter is een platte leren bies.- Het geheel is strak van lijn zonder enige garne ring. Verleden jaay was het Ameri kaanse pantoffelmodel plotseling zeer populair bij de dames. Zal de ze voorliefde nu op de heren over slaan? Het veters rijgen is hier mede meteen ten einde. De licht beige met bruine slipper rechts bo ven heeft een prettige pasvorm en geeft in ieder geval een zomers ef fect De geruite sokken, die hierbij worden gedragen, komen öok hoe langer hoe meer in de mode. Met de schoen links boven sluiten wij de rij Eerlijkheidshalve m'oeten wij be kennen dat dit model in tegenstel ling tot de andere, die alle in Ne derlandse zaken te koop zijn, een Engels product is. Wij kunnen alles van deze schoen zeggen,, behalve, dat hij saai is Het geruite boven werk is fleurig genoeg, wellicht een ietwat té fleurig. De schoenfabrikanten hebben hun collectie getoond en wij zijn nieuws gierig te zien hoeveel mannen het komende voorjaar het meer klas sieke model voor het „gewaagde" liezen was en hun zeer gedurfd spel bracht uiteindelijk in het dubbelspel de beslissing. W. Heemskerk won drie en Nic- Heemskerk twee partijen zodat met deze vijf punten Treffers de laatste kant ontnomen werd. In deze competitie heeft Treffers ech ter wel bewezen, dat ze er niet voor terugschrikken, zich ook in een vol gend seizoen als kampioenscandi- daat aan te melden. Het bestuur van Treffers maakt vooral de herenleden er op attent, dat de inschrijvingen voor het Leitaco tournooi Dinsdag avond binnen moet zijn op het secre tariaat Witte Singel 3, Roelofarends- veen, of Woensdagavond bij de secre taris der Leitaco. de heer Godhelp. Oude Vest 113, Leiden, telefoon 24076 -K1710. Ook niet-leden van Tref fers kunnen in de nieuwelingenklas inschrijven. Het tournooi wordt ver speeld Zondag 26 Maart in de veiling 1 hallen te Roelofarendsveen. Kampioenskans Sleutels 1 Dames Hedenavond zal in het Sleutelslo kaal de zeer belangrijke competitie wedstrijd Sleutels IPTT I plaats IN WAGENINGEN LUIDT DE KLOK NAAST DE KERK. D« Hervormde kerk van Wageningen, die in 1944 geheel hersteld was van de vernielingen van 1940, moest in 1945 zijn toren opnieuw verliezen, door de strijd, die in dit gebied ont brandde. De gemeente Utrecht schonk Wageningen een nieuwe klok, die bij ontstentenis van de kerktoren, naast de kerk in een opgestelde klokkestoel werd gehan gen. De klokkeluider van Wagenin gen, die onder jeugdige belangstel ling de klok naast de kerk luidt. vinden. Daar PTT onlangs gelijkspel maakte tegen HBS I bestaat er ge gronde hoop op een kampioenskans voor het le Sleutelsteam. Sleutels en PTT staan thans in punten ge lijk en zullen dus hedenavond om de eerste plaats spelen. Alle Sleutelsleden worden op deze belangrijke wedstrijd om acht uur verwacht. Onze overgrootouders hadden de charmante ge woonte om snuiftabak in hun door dit gebaar uit gezette neusgaten te stop pen. Het leek in die da- een alsof deze gewoonte nooit zou uitsterven. Nu is er in heel Amsterdam bijvoorbeeld nog maar één winkel, die de echte ouder wetse snuiftabak ve~koopt aan heel enkele, hoogbe jaarde klanten. Zal het met onze rook gewoonten ook zo gaan? Zouden onze kindskinde- dcren op onze cigaret si gaar of pijp met dezelfde gemengde gevoelens van verbazing en spot neerkij ken en hun hoofd schud den zoals wii dit thans doen over de snuif gewoon ten van de oude Frits of Napoleon? Hoe dit nu ook zij/ hier in ons land gaan eik jaar -voor 500 millioen gulden aan cigaretten. sigaren en pijptabak in rook op. Een lichte duizeling (die - volgens de geneeskun digen als een verschijn sel van nicotine-vergifti- ging moet wo"den be schouwd bekruipt ons als wij bedenken, dat in ons goede land per hoofd en per week één gulden wordt ver dampt! Als alle Neder landers één week het roken zouden oogeven en U het bespaarde zou den schenken, dan was U tienvoudig millionna;r Dit is he" aas een in rook opgaande droom. al blijft het jammer, dat de mensen zo weinig voor elkaar over hebben! Niettemin is het een troost dat in andere lan den evenveel of zelfs nog meer gepaft wordt. In de Vcenigde Staten hebben in het afgelopen jaar 60 millioen Amerikanen sa men niet minder dan 400 milliard cigaretten ge rookt. En elk jaar wordt het leger der rokers met 81KI.OCO versterkt. Op elke drie mannen zijn er er twee. op elke vijf vrouwen eveneens twee, en op elke zeven jongens van veer tien is er één die cigaretten roken. Gemiddeld laat een ro ker 19 cigaretten per dag in rook opgaan. De Ver enigde S+aten geven vier milliard dollar per jaar aan cigaretten en ander rookgerei uit. Dat is pre cies het dubbelen van wat er uitgegeven wordt aan salarissen voor alle lera ren op de middelbare scholen. Ei is geen sprake van dat deze rookwolk_ minder dicht zou worden, integen deel- De Amerikanen hul len zich steeds meer in een ontzaglijke, het hele land overdekkende wolk van tabaksrook. Nicotine is het essen tiële bestanddeel van ta bak het is de stof, die ta bak van ieder ander kruid onderscheidt, Hoe moei lijk tabak te vervangen is b.eek het duidelijkst in de dagen van de bezetting. Een bezoeker, die onze be huizing vaak betrad, snoof teen dikwijls de lucht op. daarbij de oome_king plaat send: ..Ah. heidebrand!" Of nicotine schadeliik is voor de gezondheid? De geleerden, die zelf braaf meedampen. zijn ziin het er niet over eens. Hartpatiënten wordt het roken afgera den, maar in het alge meen wordt erkend, dat de kalmerende invloed van een matig tabaksge bruik opweegt tegen de nadelen. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Looddiefstal. De fitter A. van E;. te Boskoop had zich ontfermd over een stuk lood, dat niet zijn eigen dom was, iets waarover de Officier bij de Haagse Politierechter slecht te spreken was. In verband met het feit, dat verdachte nog een blanco strafblad heeft, wilde de Officier nog volstaan met f 20 boete of 10 dagen hechtenis en drie jaar proeftijd. Dat pakte verkeerd uit. Het scheelde niet veel, of het slachtoffer was in dit geval nog ve-dachte ge worden óók want zó nijdig was de Haagse Politierechter op mej. H- van P. uit Bodegraven. Toch kon zij het eigenlijk niet helpen, dat politie en justitie aan het werk waren gezet voor een mishandelingetje, dat hele maal niet met opzet was geschied. De verloofde van het meisje was mis schien in jaloerse bui naar de poli tie gesneld. Daardoor stondl nu de veehouder J G. K. uit Bodegraven in de verdachtenbank. Volgens zijn zeggen had hij bij ongeluk het meis je een tik met een stok gegeven en zelfs het slachtoffer moest verklaren, dat geen opzet in het spel was en zij eigenlijk geen pijn had ondervonden. Toen werden Officier en rechter nij dig. „We hebben hier heus wel werk genoeg dan met zulke dingen ons bezig "te houden", toornden zij. Vrijspraak luidde de eis en het vonnis en de getuige kreeg de waar schuwing mee voortaan niet zo gauw de politie overal bij te halen. Onbekend bezit. De koopman C. J. P te Leidschendam wist niet eens, dat hij twee fietsen bezat. Of eigen lijk, hij bezat die niet, al stonden de fietsen wel binnen zijn terrein. Een dief had de twee gestolen fietsen er verstopt en nu werd P- ervan ver dacht, daarvoor zijn medewerking te hebben verleend. Zulks ontkende hij ten stelligste bij de Haagse Politie rechter. en hij nodigde de heren van het gerecht uit even bij hem thuis te Komen kijken, hoe het met de bergruimte gesteld is. De rechter zei daar geen tijd voor te hebben. Overigens vond de Officier het be wijs in deze zaak zo zwak. dat hij vrijspraak vroeg voor verdachte, waarmee de verdedige- zich wel kon verenigen, want hij betoogde dat het eigenlijk een publieke weg is waar de schuur staat, waarin de fietsen zich bevonden De rechter sprak ver dachte vrij, al geloofde hij toch niet helemaal het verhaal van verdachte, maar er was nu eenmaal geen be wijs. SNELLER ZEEPFABRICAGE. Dinsdag zal te Nijmegen een zeepmachine in gebruik gesteld worden, die als eerste en enige in Europa uit Amerika geïmporteerd en aangekocht is met hulp van de E.C.A.-missie. Deze machine ver kort het proces voor de aanmaak van zeep, dat volgens de gebruike lijke bereidingswijze vijf dagen duurt, tot twee uur. De zeepfabricatie aldus het „N. v. d. D." kan hierdoor sterk wor den opgevoerd, zodat de export aanzienlijk zal kunnen toenemen. In Amerika zijn er tot nu toe slechts twee van deze machines in werking. PRINS BERNHARD PRESIDENT TRUMAN, zijn bezoek aan Washington heeft IH. prins Z. K. H. Prins Bernhard de lunch I hand. BEZOEKT j gebruikt bij presidènt Truman. Bij Tijdens aankomst drukfr de president Z. K. Bernhard hartelijk de

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8