Qeen aeiCaying. maai veiócfruiuitity aatt 6e£aating,diué De voor- en achtergrond van Kath. werkgevers-organisaties in het bloembollenbedrijf Uit het tekenboek van prof. dr. J. Huizinga fpjonceóö Ataiina ZATERDAG 11 MAART 1950 uc iJIlObli LUUKAN 1 TWEEDE BLAD - PAGINA Belasting-kwesties De vorige maand is de wet op de Materiële Oorlogsschaden in werking getreden. Tijdens de behandeling in de Eerste Kamer werd aan de Minister van Finan ciën gevraagd loyaal en royaal te zijn bij de uitvoering. Dit werd gedaan in verband met de in gewikkeldheid van de Wet en de daarby komende vrees, dat een ambtenaar in dergelijke ge vallen gauw geneigd is een wet in het voordeel van het Rijk uit te leggen. De minister verklaar de echter, dat hij wel wilde be loven loyaal te zijn, doch hij kon niet royaal zijn. Deze uitla ting staat natuurlijk in nauw verband met het dekkingsplan voor deze Wet, zoals die is op- genomen in de Memorie van Toelichting. Wil de Staat uitgaven doen, dan zal zij thans ogenblikkelijk moeten uitzien naar een bron om deze uit gaven te kunnen dekken. De reser ves om uit te putten, zoals voor 1*940 aanwezig, zijn er helaas niet meer. De voornaamste bron is nu wel vooral de heffing van de belastingen. Zo heeft de Minister ook voor de uitgaven, die verbonden zijn aan de uitvoering van de nu aangenomen wet op de Materiële Oorlogsschaden, moeten uitzien naar de dekkings middelen. O a. is hiervoor nu bedoeld de meerdere belastingopbrengst die uit de wijziging van de Omzet- en de Personele Belasting zal voortko men. EXTRA TARIEF. Het nieuwe voorstel tot wijziging van de Omzetbelasting moet 140 mil- lioen opbrengen en wel voornamelijk door het opnemen van een tussen- tarief. Dit tarief bevat goederen wel ke als half luxe ziin te beschouwen, dus z.g. halve weeidegoederen. Daar tegenover staat, dat van een groter aantal eerste levensbehoeften minder omzetbelasting verschuldigd zal wor den. Al met al lijkt ons toch, dat het huishoudgeld niet verminderd zal kunnen worden. Het voorstel tot technische her- 'ziening van de personele belasting zal volgens schatting 29 millioen in het laatje van de Minister brengen. Gelukkig zijn evenwel ook wetsont werpen in behandeling, die een be hoorlijke verlaging van de inkom- stenbe^ting en de loonbelasting be ogen. Voor inkomens beneden de 4000-is deze belangrijk, want de verlaging zal ongeveer het derde deel bedragen. Daar boven wordt de verlaeing geleidelijk minder. Deze belastingverlaging moet echter, zo als we dadelijk zullen zien, andere verhogingen van het kostenpeil op vangen. In de millioenennota wordt door de minister eeze<?d, dat door de ver schillende herzieningen de belasting druk van de sfeer van de verwer ving van het inkomen naar de sfeer van de besteding van dat inkomen wordt verplaatst. Uit het_ boven staande overzicht blijkt dit streven duidelijk, n.l. verlaging van de be lastingen naar het inkomen en ver hoging van de verteringsbelastingen. In dit verband willen we behalve op de verhoging van de Omzetbelas ting en de Personele belasting ook wijzen oo bet wetsontwerp tot verho ging van'de benzinebelasting en van verschillende accijnzen. NADELEN. De verplaatsing van deze belasting heffing naar de vertering heeft o.i. belangrijke bezwaren voor grote ge zinnen. De vertering is hier altijd het grootst en zal dan ook nu steeds relatief meer belasting betaald worden. Verder is het nog zo, dat bij de heffing naar het inkomen re kening' wordt gehouden met de draagkracht naar verhouding van de grootte van het gezin. Toch mogen ook belangrijke voordelen niet worden verzwe gen. Bij een verteringsbelasting zal men door minder te besteden ook minder belasting betalen. Vooral door het minder kopen van goederen waar hoge belas tingen op drukken zal de kans bestaan, dat het sparen meer in de hand wordt gewerkt dan bij het heffen van hoge belasting op het inkomen. Deze besparin gen kunnen weer geïnvesteerd worden, terwijl daarnaast min der goederen ingevoerd hoeven te worden (deviezensparen) en de uitvoer gestimuleerd kan wor den (deviezenkweken). Het bezwaar blijft echter zwaar wegen, dat nu van een groot arm ge zin meer belasting wordt geheven dan van een klein rijk gezin. Naast de verkregen economische voorde len ontstaat een sociaal nadeel. Aan de andere kant moeten we ook weer bedenken, dat het in grote gezin nen wel voorkomt, dat, doordat de' kinderen verdienen, een behoorlijk inkomen verteerd kan wo~den, ter wijl bij een heffing naar het inko men deze verdeelde inkomens door de progressie van het belastingtarief vrij laag belast worden. HEFFING OPCENTEN OP DE PERSONELE BELASTING. Bij de indiening van de Rijksbe groting bleek al, dat werd afgezien van de invoering van een huurbelas ting. Maar de opbrengst kon de Mi nister niet missen en daarom werd een wetsvoorstel ingediend tot het heffen van 100 opcenten ten bate van het Rijk naar de grondslag huur waarde bij de personele balasting (In 't algemeen worden al 200 opcenten geheven ten bate van de gemeente en de provincie naar de grondslagen huurwaarde en meubilair). Door de verschillende vrijstellingen en ver minderingen van de Wet personele belasting kan meer rekening gehou den worden met de bezwaren die aan een huurbelasting verbonden zijn. In feite krijgt men dus de huurbe lasting op zijn aanslagbiljet te beta len, Bij de technische herziening van de Wet is echter de minimum grens van de belastbaarheid en de aftrek naar de klasse-indeling van de ge meente verhoogd met 20 pet., waar door wel speciaal aan de lage huren relatief meer tegemoet gekomen wordt. Als we tenslotte nog bedenken, dat de huren van vooroorlogse woningen met 15 pet. zullen ver hoogd worden, dan komen we tot de conclusie, dat naast een verschuiving van de belasting druk, door al deze voorgenomen maatregelen ook het wonen aan merkelijk duurder wordt. In de Memorie van Toelichting op de begroting zegt de minister hier over: „De verlaging van de In komsten- en Loonbelasting zal in zeer belangrijke mate de verzwa ring van druk opvangen, welke gepaard zal gaan met de voorge nomen verhoging van de wo- ninghuren, de verlaging van le vensmiddelensubsidies en met de verhoging van de verteringsbe lastingen-" Laat ons dit tot troost zijn. Vraag: lemend is werknemer in loondienst (weekloon) en betaald dus loonbelasting. Daarnaast heeft hij op de spaarbank een bedrag dat per jaar 190.rente opbrengt. Is bij van dit bedrag inkostenbelasting ver schuldigd, en hoeveel bedraagt dit? Zoo ja, tot welk bedrag is men be lasting-vrij? Antwoord: De beantwoording kan kort zijn omdat ik voornemens ben dit onderwerp in het volgende arti kel te behandelen. Als het looninkomen minder dan 4000.bedraagt en de andere in komsten niet boven de 200.per jaar uitkomen, dan kan geen aan slag in de inkomstenbelasting wor den opgelegd Hierop zijn uitzonde ringen waarop ik terug kom. Zonder het beroep en de omstandigheden te weten kan ik geen positief ant woord geven, NIEUWE VERKEERSWEG VAN NOORD NAAR ZUID BIJ HAARLEM. Gistermiddag is het nieuwe stuk van de Delftlaan geopend, waar mee niet alleen voor het Haarlem se maar ook voor al het Haarlem passerende verkeer de toestand aan zienlijk is verbeterd. De Rijksstraatweg is overbelast en het zal een uitkomst zijn als het verkeer van Noord (IJmuiden) naar Zuid (Heemstede, Leiden) gebruik kan maken van de nieuwe en min der gevaarlijke route Delftlaan VerspronckwegLeidsevaart. Op de plaats waar Rijksstraatweg en Delftlaan elkaar ontmoeten zullen drie huizen waarvan één wordt bewoond door een ambtenaar van Openbare Werken! moeten wor den gesloopt. De oprichting ener nieuwe vereniging. Ih de nazomer van het vorig jaar ontvingen een aantal middelgrote en groter kath. bollenkwekers een mededeling, dat er plannen beston den om een vereniging van Kath. Werkgevers in het Bloembollenbe drijf op te richten. De geadresseer de werd tot een bespreking uitgeno digd en deze uitnodiging was (o.m.) ondertekend door de heer C. Fre- riks vroeger bestuurslid van de Vakgroep Kwekers van de L.T.B. Spoedig volgden nadere berichten. Het bleek o.a. dat het aantal, dat met de nieuwe vereniging sympathiseer de wel, niet zo groot was, doch hoofd zakelijk bestond uit personen, die of nooit geen lid van de L.T.B. waren geweest, of daarvan omwille van de C.A.O. lid wai In Juni zal de Kath. Land- en Tuinbouwbond, bekend als de L.T. B., 35 jaren bestaan. Sinds haar op richting heeft zich de Kath. Bond van Bloemistpatroons werkgevers in het Bloembollenbedrijf) bij de L. T.B. aangesloten en kreeg de naam van Vakgroep Kwekers van de L.T. B. Voor zover we ons herinneren, waren hiervan de heren Th. Jonk heer (Hillegom), Th. F. van Rijn (Lisse), J. W. A. Lefeber (Lisse) en is thans de heer J. Elders (Boven- karspel) voorzitter. We willen hier mede slechts typeren, dat de leiding van deze vakbond steeds in handen was van middelgrote kwekers. Dit laatste feit, gekoppeld aan de sociale nood en de vaak (door sane ring) minder rendabel geworden be drijfjes, verklaart mogelijk, dat in de laatste 15 jaren tot tweemaal toe vele katholieke bloembollenkweker- tjes lid werden van een Bond voor kleine kwekers. Voor zover ons be kend ligt ook de tweede Bond van Kleine Kwekers te zieltogen. Herhaald is in het bondsorgaan van de L.T.B. betoogd en met feiten bevestigd, dat deze organisatie de belangen der kleine Kwekers niet verwaarloosde, al griefde het niet Hoofdbestuur van deze organisatie, dat vele grote kath. kwekers bleven zweren bij „Bloembollencultuur" en. hun steun onthielden aan de L.T.B. Dit alles moet men weten. Dit alles moet men weten om te begrijpen, dat er noch bij de leiding van de L.T.B., noch bij de vakgroep kwekers van de L.TJ3. sprake is ge weest van een voortrekken of achter stellen van groot, klein of middel maat. j In 1847 echter liepen in deze vak- °°k dit m°<£ ,we'en,om de groep, zoals in alle verenigingen, die bestaande conflict-stof te kunnen bloembollenbelangen behartigen, de waarnemen. Immers herhaald is door Nu is het bekend, dat de grotere Kwekers in het b'ollenvak door gaans ook exporteurs zijn. Door de jaren zijn beide in zich zeer onder- onderscheiden functies in één hand kenmerkend geweest voor deze tak van het agrarisch bedrijfsleven. In alle andere agrarische vakgroe pen zijn de belangen van de pro ducenten en van de handel niet alleen sterk onderscheiden, maar ook afgescheiden georganiseerd. In het bollen vak niet, bij de L.T.B. niet, maar evenmin in „Bloembol lencultuur" en de andere bollen- verenigingen. Opvallend is in dit verband, dat zeer lang de drie be kende Kwekers-verenigingen „de Tulp", „de Hyacinth", „de Narcis" onder leiding stonden van expor teurs met kwekerijen. gemoederen nogal op. Het ging om het „eeuwenoude" alternatief: al of geen sanering. De leden van de L.T. B. eisten reorganisatie van hun vak groepsbestuur (het was grotendeels nog het team van voor de oorlog). Sommige bestuursleden trokken zich terug, anderen lieten zich weg stem men. Dit alles krijgt meerdere beteke nis, wanneer we de jongste geschie denis in de bollenwereld aan een na der onderzoek onderwerpen. Een vrolijke schets van de windhandel in tulpen Dit voorjaar verschijnt een nage laten werk van prof. dr. J. Huizin ga, ditmaal echter in de vorm van tekeningen. De bundel genaamd „Keur van Gedenkwaardige Tafe- reelen uit de Vaderlandsche Histo- bevat een serie tekeningen, die getuigen van Huizinga's inten se geoccupeerdheid met de historie, zijn niet gering tekentalent en indien wij dit huiselijke woord mo gen gebruiken zijn guitige kijk op zoiets diep ernstigs als de Va derlandse Geschiedenis. De uitge ver, de N.V. Int. Uitg. Mij „Het We reldvenster", Herengracht 433, Am sterdam, stond ons bovenstaande te kening, voorstellende de dwaze handel in tulpen in 1637, welwil lend ter publicatie af. de jaren gebleken, dat de belangen der exporteurs-handelaren en der kwekers zo niet tegenstrijdig dan nogal verschillend waren. Maar alle exporteurs-handelaren waren lid van de Kwekers-Verenigingen. De kwe kers echter niet van de enige bond van Bloembollenhandelaren! Toen dan ook de belangrijke ex porteurkweker Freriks de gelederen van de L.T.B. had verlaten, lag de overweging voor de hand, deze be langen toch veilig te stellen. Men kan daarbij waarderen, dat daarna is gezocht naar een Katholieke vak organisatie. De fout is echter geweest, dat men een Kath. Werkgevers-vereniging heeft willen stichten. Dat was t.a.v. de kwekers een doublure. Want de L.T.B. is o.m. een werkgevers-orga nisatie (al zijn er enkele zelfstandi gen zonder personeel). Fout is, dat aldus 'n soort klasse-gedachte werd voorgestaan (groot contra klein). Had men een Katholieke Vereni ging van Exporteurs en/of hande laren in (het) Bloembollen (bedrijf) gevormd we zijn er van overtuigd dat de heer Freriks c.s. meer kans had gehad om met behulp van de Kath. Werkgevers-vereniging in Ne derland de kerkelijke goedkeu ring op zijn initiatief te krijgen. Moge ook uit deze botsing der ideën het goede worden geboren. (Bij de verwachting, in deze laat ste zin uitgesproken, sluiten we ons volkomen aan. Er zal een regeling moeten worden getroffen, welke alle partijen bevredigt. Red. L.Crt.). Aetherklanken HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO, 1030 IKOR 18.30 NCRV, 19-45—24.00 KRO, 8.00 Nieuws en Weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Morgenwij ding- 9.15 Gewijde muziek. 9.30 uur Nieuws en waterstanden; 9.45 Gra mofoonmuziek; 9.55 Hoogmis, 11.30 Gramofoonmuziek. 11.40 Kameror kest en soliste. 12.15 Apologie. 12-35 Gramofoonmuziek. 12.40 Lunchcon cert. 12.55 Zonnev/ijzer. 13.00 Nieuws mededelingen en katholiek nieuws- 13.20 Omroeporkest en soliste. 14.15 „Uit het boek der boeken". 14.30 „Collegium Musicum Amstelodamen- se". 15.00 „Katholiek overleg". 15.25 Gramofoonmuziek. 16.10 Katholiek Thuisfront overal- 16.15 Reportage. 16.30 Vespers- 17.00 Jeugddienst. 18- .JJe kerk zingt". 18.30 Voor de Strijc, krachten. 19.00 Concertgebouworkest 19.15 „Kent gij uw Bijbel", causerie- 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 2 Boekbespreking. 20.05 De ge wone man zegt er het zijne van. 20-12 Gevarieerd programma. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23-151.00 Gramofoonmu ziek en uitslagen Volksraadpleking in België. HILVERSUM n. 416 M. 8.00 VARA. lOaOO VPRO. 10.30 IKOR 12.00 AVRO. 17-00 VPRO. 17.30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws. 8-18 Gramofoonmuziek 8.30 Voor de tuin. 8.45 Orgelspel. 9.10 Sportmededelingen, 9.15 Verzoekpro gramma. 9.45 „Geestelijk Leven", causerie. 10.00 Reportage. 10.05 voor de kinderen. 10.30 Remonstrants Ge reformeerde kerkdienst. 12.00 Muziek mozaiek. 12.35 Mededelingen. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws en mede delingen. 13-15 Mededelingen of gra mofoonmuziek. 13.20 Musette Or kest. 13.50 Even afrekenen, heren". 14-00 Gramofoonmuziek. 14.05 Boe kenhalfuur. 14 30 Concertgebouw orkest. 16.15 Filmpraatie. 16.30 Sport revue- 17.00 „Gesprekken met luis teraars". 17.20 Muzikale Causerie. 17.30 uur „De avonturen van Ome Keesje". 17.50 Meisjeskoor. 18-05 Sport. 18.15 Nieuws en sportuitsla gen. 10.30 Cabaret. 19.00 Radiolynus. 19-30 Semi-klassieke muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroepkoor, promo nade orkest en so'isten. 21.00 Actua liteiten. 21.10 Amusementsmuziek. 21.25 He,-senffvmnastiek. 21.5-0 Piano voordracht. 22.15 Omroeoorkest en solisten. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansor- kest. 23.4524.00 Gramofoonmuziek- MAANDAG. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Uitslag volks raadpleging in België. 8.15 Sportuit slagen. 8.25 Gewijde muziek. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de zie ken. 9.30 Familiecompetitie. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Voordracht. 11.40 Pianorecital, 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Vrouwenkoor. 13.00 Nieuws. 13,15 Trio en solisten. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Schoolradio 14.35 Gramofoonmuziek. 15.00 Gra mofoonmuziek. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gramofoon muziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.00 Orgelspel. 17.45 Regeringsuitzending 18.00 Pianoduo. 18.20 Sportuitslagen 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 „Een go.ed woord voor een goede zaak". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Verzoekprogramma. 20.30 Amuse mentsmuziek. 20.50 „Zevenmaal de wachter", hoorspel- 21.45 Strijkor kest, toonkunstkoor en solisten. 22.45 A.vondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Koorconcert. 23.4524.00 Gra mofoonmuziek. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek- 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Radio ochtendblad. 8.40 Gramofoon muziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zigeunerorkest 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 „Op den uitkijk", causerie. 11.15 Carril- lon en orgel. 12.00 Gramofoonmu ziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 „Ih. 't spionnetje". 12.30 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld", causerie. 14.20 Tenor en piano. 14.45 Voordracht en harpspel. 15.00 Viool en piano. 15.30 Gevarieerd programma. 16.15 Gra mofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.45 „Musicalender". 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gramofoonmuziek 18.00 Nieuws. 18.15 Gramofoonmu- ziek. 18.30 Radio film krant. 19.00 voor de kinderen. 19.05 Zuidameri kaans orkest. 19.30 Muzikale cause rie. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Mededelingen. 20.10 „Radioscoop". 22.50 Gnamofoonmu- ziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. Is Uw Radio defect? BEL 24244 D« Radio-Technische Dienst I.R.M.C.O. N.V., Nieuw* RlJn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig #ET MYSTERIE Hf OP DE DOOR GUY HAMILTON S3) „Ja, dat doet me werkelijk genoe gen, mijnheer Meisom. Wie trouwens een keer kennis met u gemaakt heeft zal direct moeten toegeven, dat 't in één woord absurd zou zijn, u in een moordzaak te betrekken Wat ik, onder ors gezegd, niet zo grif zou durven beweren \an dien man, met wien 'k u een paar maal in gesprek heb gezien. Hij zit aan tafel recht te genover u en heeft borstelig rood haar." „Brian Brandon?" vroeg Algy. „Hij oefent een even vreedzaam beroep uit als ik. Volgens een statistiek over misdaad en misdadigers, die 'k eens gelezen heb, behoort het tot de aller grootste "uitzonderingen, als een kippenfokker of een lapjeskoopman aan de galg zijn leven eindigt Bri an Brandon is een fabrikant van wol len goederen in Londonderry. Hebt u iets tegen hem? Om welke reden?" ,,'k Zou 't onmogelijk kunnen mo tiveren. Zijn oogopslag bevalt me niet; hij doet zich al te vriendelijk voor naar mijn smaak op 't in dringerige af." juffrouw Blackett haalde de schouders op. „Wat doet het er toe, mijnheer Meisom? Laten we over prettiger onderwerpen pra ten. Wilt u wel geloven, dat' 'k u vreselijk benijd? U moet me eens iets meer er van vertellen van avond. 'k Verwacht u in den groten salon; er wordt weer gedanst. Of," zij stootte hem plagend aan, „heeft uw verloofde u op 't hart gedrukt, dat u aan boord een kluizenaarsleven moest leiden?" „Mijn verloofde?" Algy lachte vro lijk. „Juffrouw Blackett, werkelijk, 'k heb tot nu toe geen tijd gehad, om ergens anders aan te den-kei^ dan aan broedmachines, kuikens en eieren. Mijn verloofde is nog ver te zoeken, heel ver!" „k Weet niet of *k u geloven kan, maar voor dit maal wil 'k eens goed van vertrouwen zijn. Wel, mijnheer Meisom als de zaak er zo met u voorstaat, is er niet de minste aanlei- dig, mijn uitnodiging af te slaan. We zullen natuurlijk dansen, maar ook over Californië praten. En aangezien u nog geen banden knellen, zal 'k u voorstellen aan juffrouw Doris Con way. Een alleraardigst ding, beslist de ideaal-vrouw voor een kippenfok ker. U moet haar dan eens zeggen, dat 't haar helemaal niet flatteert, altijd zo zwaarmoedig ie kijken." ,,'k Denk niet, juffrouw Blackett, dat "k gelegenheid krijgen zal, haar veel te zeggen. Juffrouw Conway is verloofd, weet u." „O ja? En met wien?" „Met den secretaris van professor Conway, de heer Vaughan Reilly." Wederom veranderde met één slag Agatha Blackett's gelaatsuit drukking; haar stralende ogen ston den nu strak, vijandig. Zij werd bleek. De bleekheid maakte bijna onmiddelijk plaats voor een donker roden blos. Zij drukte de kleine, ha gelwitte tanden in de onderlip. En, evenals den eersten keer, nam zij haar toevlucht tot een glimlachje, toen zij Mortlake's blik onderzoe kend op zich gericht voelde. „Maar dat is toch allerminst een reden voor juffrouw Couway, om zo droefgeestig te kijken! Wie vertelde u, dat zij verloofd is met— met... hoe zei u ook weer, dat die jonge man heet?" „Vaughan Reilly." herhaalde Al gy. Hij had Agatha dóór. Zij speelde de onwetende en 't ging haar misera bel af. Mortlake twijfelde er nu niet langer aan, of er bestond wel dege lijk iets tussen haar en professor Conway's secretaris en dat iets was blijkbaar van vertrouwelijker! aard. Hij liet er haar echter niets van merken; 't diende nergens toe. Een paar minuten later stond juf frouw Blackett op. Zij legde een hand op Algy's arm „Vergeet niet, mijnheer Meisom, dat 'k u geïnviteerd heb op de dans partij vanavond, 'k Kijk u nooit meer aan, als u niet komt Laten we dus zeggen tot negen uur." Mortlake keek t mooie meisje na en vroeg zich peinzend af, wat zij met hem kon vóór hebben. Een ding was duidelijk zij wilde hem par- see dien avond in den grote salon hebben. Algy vermoedde, dat zij daarbij handelde in opdracht van de partij, die hem kwaad gezind was. Moest hij in Vaughan Reilly de leider zien? Hij haalde de schou ders op. In ieder geval stak achter de invitatie van juffrouw Blackett niet de bedoeling, hem uit den weg te ruimen. Voor dien opzet zouden zij nooit den groten salon uitgekozen hebben. Een moord wordt gepleegd in de stilte, in de eenzaamheid, zoals Algy zich van de vorige avond op 't sloependek herinnerde, maar niet te midden van een dich- 'te mensenmenigte. Neen de partij, waarvoor de mooie Agatha Blackett optrad, wilde op den komende avond de handen vrij hebben. Zij achtte 't daarbij noodzakelijk, dat hij gedurende enige tijd van de baan zou zijn. Vandaar juffrouw Blackett's aandringen, dat hij haar in den gro te salon gezelschap zou houden. Mortlake lachte zachtjes. Op gevaar af nooit meer door haar aangekeken te worden hij zou de bekoorlijke Agatha vanavond laten wachten! Algy Mortlal e liep naar zijn hut. Sergius Petrakoff lag languit op bed te lezen. Hij keek op toen de an der binnentrad. „Ongeveer een half uur geleden is een briefje voor u onder de deur geschoven, 'k Heb het daar neerge legd." Petrakoff stak een arm uit, die loom naar de tafel gebaarde. De brief was blijkbaar in den cor respondentiesalon geschreven; zowel de enveloppe als 't papier droeg 't hoofd en een afbeelding van de Prin cess Marina.'t Epistel was aan den heer Roger Meisom gericht en 't handschrift was dat van een vrouw, ferme, regelmatige letters. Mortlake verwonderde zich er over, dat de schrijfster niet de moeite genomen had, de enveloppe behoorlijk dicht te plakken. Of was zij reeds door Sergi us Petrakoff geopend? Algy piekerde er niet over en las. 't papier bevatte slechts een paar regels: Houd uw ogen en oren terdege open. Ze loeren op u. Meer niet. Hoe kon de anders toch zo voorzichtige juffrouw Spencer er toe komen vroeg Mortlake zich af, hem een. dergelijke waarschuwing ajs 't ware bloot toe te sturen? Hij twijfelde er niet aan, of Petrakoff had de boodschap gelezen, vóór hij haar op tafel deponeerde. Daartoe stelde de man te groot belang in zijn doen en laten; Algy was 't gebeurde met de revolver nog niet vergeten. Aan boord van een schip kunnen zich rare dingen afspelen," zei hij achteloos. „Heel rare," gaf Petrakoff met een flauwe glimlach toe. De Rus leek Mortlake op dat mo ment een grote, luie kater, die bé- hagelijk in 't zonnetje lag te spinnen Een kater, die nu nog de nagels in getrokken hield, wiens gesnor van een tevreden stemming getuigde maar die daarom toch niet minder gevaarlijk bleef. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6