"tl IS AUSTRALIË Voorhout was fel op zijn zelfstandigheid Ilvtjacvit HET LAND VAN DE TOEKOMST? in Indonesië nesië I v.d. Drift ZATERDAG 11 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA SASSEMSE DIEPDELVINGEN HTOEN PASTOOR DE MOL HERDER WAS VAN SASSENHEIM, maakte hij twee gewichtige veranderingen mee in zijn statie; in 1853 werd in ons land de hiërarchie hersteld, en de eerste bisschop van Haarlem, Mgr. van Vree woonde van 2 November 1853 tot 4. Juni 1855 in Sassen- heim. Bij bisschoppelijk besluit werden in 1856 de grenzen van de parochie Sassenheim (de oude staties warenru parochies geworden) vastgesteld. De parochie omvatte de burgerlijke gemeente met gedeelten van Voor hout en Warmond. De grens werd in 1876 gewijzigd, toen een stukje van de Haarlemmermeer bij Sassenheim werd gevoegd, ofschoon het arm bestuur daar alles behalve voorstander van was, omdat het vreesde over belast te worden. In 1928 werd de grens nogmaals gewijzigd, toen een gedeelte van Sas senheim werd ingedeeld bij de nieuwe parochie van de H. Engelbewaar ders te Lisse. Een andere grote wijziging onder 1 pastoor De Mol, was, dat Voorhout zelfstandig werd. Sinds de tijd van koning Lodewijk Napoleon hadden de katholieken er hun eigen kerk, de helft van de oude dorpskerk, maar onder zorg van de pastoor van Sas senheim. Dat was al een hele ver betering, maar bij de Voorhoutse katholieken leefde sinds die tijd het streven geheel zelfstandig te worden Vooral in 1842 openbaarde zich dit streven van de daar wonende katho lieken, met de niet-katholieke bur gemeester aan het hoofd. Pastoor niet welwillend tegen over afscheiding. Vooral de wijze, waarop dit stre ven naar zelfstandigheid zich open baarde, deed de pastoor van Sassen heim vrij onwelwillend staan tegen over de verlangens van de gelovi gen van Voorhout. De niet-katholie ke burgemeester van Voorhout, die zich zo voor de afscheiding beijverde was gemengd getrouwd en had zijn kinderen, hoewel in de katholieke kerk gedoopt, laten inschrijven in de registers van de hervormde kerk. Pastoor De Mol kreeg sterk de in druk, dat zijn ijver voor zelfstandig heid werd ingegeven om hem on aangenaam te zijn en verzette zich. Aartspriester Gerving billijkte de aanvrage der Voorhoutse kath. en schreef dat ook aan de nuntius Fer- rierri, die vice-superior of hoofd van de Hollandse Missie was, hoewel hij heel goed begreep, waarom de pas toor er zo op tegen was. Hij moest toegeven, dat het feite lijk al twee staties waren, sinds Voorhout een eigen kerkje had ge kregen. zij het dan onder een pastoor en dat een scheiding gemakkelijk tot stand gebracht kon worden, om dat er geen schulden waren. Billijk •zou zijn, dat bij een scheiding, zo wel Sassenheim als Voorhout een deel van de fundaties kreeg, of schoon ook zonder dat Voorhout best een eigen pastoor zou kunnen onderhouden. Wat het kerkhof be treft stelde de aartspriester voor, dat beide staties samen het bestaande kerkhof zouden hebben of dat er in Voorhout een kerkhof werd aange legd. Officieel niet, feitelijk wel gescheiden. Ondanks de gunstige gazindheid van aartspriester Gerving voor de plannen van Voorhout kwam de scheiding toch niet onmiddellijk tot stand. Want Sassenheim bleef zich verzetten. Inmiddels overleed Ger ving en werd Kervel, aartspriester, die een bemiddelingsvoorstel deed om beide partijen tevreden te stel len: voortaan zou de tweede kape laan van Sassem de titel voeren van vicaris van Voorhout en gaan wonen in de pastorie daar; hij zou een ze kere zelfstandigheid krijgen met een beperkte geestelijke rechtsmacht en alleen in bepaalde zaken onderho rig zijn aan de pastoor van Sassen heim, die daarmee dus feitelijk al leen maar in naam pastoor van Voorhout bleef. Nicolaas Vredeveld werd als tweede kapelaan van Sas senheim, vicaris van Voorhout, waar hij ging wonen en het recht had in die kerk „alle pastoreele functies, met beperkte jurisdictie uit te oefe nen". Zijn gebied strekte zich uit over alle huisgezinnen en personen, welke onder het burgerlijk regtsge- bied van Voorhout wonen, behalve die, welke hunne woning of verblijf houden aan de zoogenaamde Oude Postbrug, langs de Zandsloot over de Oude Heerenweg te beginnen met de boerenwoning thans bewoond door Teun Ruiten tot de Teilinger- laan". Verder liep zijn gebied van de „slagboom in Sassenheim, langs Loosterweg, Mallegat tot de woning bijgenaamd de Blaek, thans bewoond endoor Piet Hogervorst". Zo bepaalde de aartspriester op" 24 November 1843- en feitelijk was Voorhout daarmee zelfstandig. Met deze oplossing was geen van beide partijen tevreden en daarom werd als een soort proefneming op 15 April 1844 „om enige misnoegd heid uit den weg te ruimen" te Voorhout een deservitor aange steld; dat werd H. Wolkemeyer. Maar ook hiermee was men te Voorhout niet content; zij wilden daar nu eenmaal volledige zelf standigheid en zij schreven in Oc tober 1844 weer aan de kerkelijke overheid om hun verzoek om vol komen afscheiding te herhalen. Wat de fondsen betreft, wilden zij zich tevreden stellen met die goe deren, die ten name van de kërk van Voorhout stonden; de rest kon aan de kerk van Sassenheim blij ven. Natuurlijk wensten zij ook de eigendom Van de kerk en de pastorie. De aartspriester gegreep goed, dat een afscheiding niet meer tegen te gaan was. Wikken en wegen. Toch verliepen er nog enkele maanden van wikken en wegen, con fereren en bespreken, maar op 17 Juni 1845 eindelijk gaf aartspriester Kervel aan de minister van eredienst kennis, dat Sassenheim en Voorhout kerkelijk voortaan geheel waren ge scheiden. Uit dit schrijven vernemen we te vens nog een reden, waarom de ka tholieken van Voorhout zo ineens fel op him zelfstandigheid waren ge worden. Vroeger hadden zij recht •an overpad over een buitenplaats, waardoor zij betrekkelijk een korte weg naar de kerk van Sassem beza ten. M$ar er kwam op die villa een nieuwe eigenaar en die verbood de kerkgangers hun oude overpad, waardoor de weg naar de kerk zo veel langer werd. Henricus Wolkemeyer, die al de servitor was, werd de eerste pastoor van de nieuwe statie Voorhout. Pa sfoor De Mol richtte na het verlies van Voorhout een verzoek om hoger salaris tot de minister en de aarts priester ondersteunde maar al te gaarne dit billijk verzoek, omdat zijn inkomens zoveel verminderd waren. Nog lange tijd.na de. scheiding be stond de vreemde toestand, dat het kerkbestuur v»an Sassem Rijnlands bundergeld betaalde voor grond, die toebehoorde aan de kerk van Voor hout, terwijl het armbestuur van Voorhout betaalde voor grond in eigendom van het armbestuur Van Sassenheim. In 1899 besprak het kerk bestuur de mogelijkheid om daaraan nu eens een einde te maken, op ver zoek van de pastoor van Voorhout. Eerst toen is daze zaak geregeld. Tot 1862 werden de armengoederen beheerd door het kerkbestuur, be slaande uit de pastoor en drie leden, één uit Sassenheim, één uit Voorhout en één uit Warmond. In 1862 werd een boedelscheiding gemaakt tussen het bezit van kerk en armen. Er kwam een zelfstandig armbestuur, dat in 1924 het St. Bernardusgesticht stichtte, voor de verpleging van zieken, wijkverple ging en tehuis voor ouden van da gen. In Sept. kwamen daarvoor zus ters uit Boxmeer en op 4 December werd het huis ingewijd. NIEUW PASSAGIERSSCHIP VOOR DE HOLLAND—AMERIKALUN. Naar wij van de directie der Hol land-Amerika lijn vernemen, wordt er ernstig rekening mede gehouden, dat de „Volendam", die, zoals men weet, als troepentransportschip vaart het volgend jar uit de vaart zal wor den genomen. Daarom heeft de di rectie besloten het schip, waarvan eén paar maanden geleden op de werf Wilton Feyenoord te Schiedam de kiel werd gelegd en dat onder de naam „Dinteldijk" voornamelijk als vrachtschip in de vaart zou ko men, voor passagiersvervoer te be stemmen door er slaapgelegenheid voor een groot aantal passagiers in aan te brengen. Omdat de namen van passagiersschepen van de Holland Amerika-lijn allemaal op „dam" ein digen zal de naam „Dinteldijk" wor den vervangen. Zo goed als zeker wordt de nieuwe naam „Rijndam". De aanwinst voor de passagiersvloot meet ongeveer 12.000 ton. Het H. Sacrament van Mirakel PLECHTIGHEDEN IN HET BEGIJNHOF De kerkelijke plechtigheden in de Amsterdamse Begijnhofkapel, ter gelegenheid van het Hoogfeest van het H. Sacrament van Mirakel, dat van 1422 Maart duurt, worden Dinsdag a.s. om 11.30 uur geopend met de plechtige Vespers door Am sterdams Deken, Mgr. v. d. Burg. Woensdag draagt Mgr. N. Ammer- laan, na twee stille H.H. Missen om 6 en 7 uur en een gezongen H. Mis om 7.45 uur, een plechtige Hoogmis op. Zaterdag 18 Haart officieert de Bisschop van Haarlem. Mgr. Hui- bers een pontificaal Lof, waaronder processie. Op Zondag 19 Maart zijn er drie stille H.H. Missen om 6, 7 en 8 uur, welke laatste opgedragen wordt door Mgr. Huibers, die ook een korte predicatie houdt. Om 10.30 uur celebreert Mgr. F, Filbry, Proost van het Kathedraal Kapit tel een plechtige Hoogmis, waar onder predicatie. Verder zijn er op alle werkdagen van 1622 Maart stille H.H. Mis sen om 7 en 7.30 uur, een gezon gen H. Mis om 7.45 uur en om 10 uur een Hoogmis. Alle avonden van 1422 Maart wordt er 's avonds om 7.30 uur een plechtig Lof opgedra gen met preek en processie. Woens dag 22 Maart is er van 45 uur een gemeenschappelijke aanbidding door de priesters van het dekenaat. INTERPAROCHIEEL CENTRUM OPGERICHT. Op aandringen van de Bisschop van Haarlem is te 's-Gravenhage opgericht het Inter-parochieel So ciaal-Charitatief Centrum. Dit Cen trum beoogt te zijn het lichaam van overleg en samenwerking van alle in de gemeente 's-Gravenhage ge vestigde kerkelijke, kerkelijk goed gekeurde en andere katholieke so ciaal-charitatieve instellingen ten einde een doeltreffende, alomvat tende parochiële en interparochiële sociaal-charitatieve zorg in die ge meente te verkrijgen. „Tijd." DIRK WARMERDAM, Herenweg 38, Noordwijkerhout, viert 14 Maart zijn le Indon. ver jaardag op Nieuw-Guinea. PROVINCIEPROGRAM K.V.P. VOOR NOORD-HOLLAND. De kieskringen Noord-Holland der K.V.P. hebben een eigen pro vincie-program 1950 doen verschij nen, dat een verbijzondering in houdt van het algemene program- Het legt de nadruk op bevorde ring van de streekeigen cultuur. Onnodige en schadelijke opheffing van gemeenten moet voorkomen worden. Effectieve medewerking zal verleend worden aan de indu strialisatie en de industriespreiding. Het onderwijs staat ook in de voort durende aandacht. Bij het ter sprake brengen van het rapport der Commissie-ter Veen bléek adus „De Tijd", dat het tweede deel van dit rapport nog wel eenige jaren op zich zou laten wachten. J. C. v. d. MEER, Zuideinde 10, Roelofarendsveen, sergeant, viert op 13 Maart zijn 3e Ind. verjaardag aan boord van de „Georgic" op thuisreis naar Neder land. G. M. MANK, Levendaal 48, Leiden, viert op 15 Maart zijn eerste Ind. ver jaardag te Djakarta. HYPOTHEK1N en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen 8ouw-en Makelaarsbedrijf De grote schitterend aangelegde steden i. (Van een bijzondere correspondent yyiE AUSTRALIë BEREIST, ONTDEKT ALRAS, dat er eigenlijk.! Australië is het kleinste we relddeel en het grootste eiland ter wereld. Het heeft een op-- pervlakte van meer dan 7 zjnil- lioen K.M..Ï en een bevolking van slechts 8 millioen (Neder land heeft er 10 millioen!) Het land kan nog millioenen im migranten opnemen zonder gevaar voor verlaging der tegenwoordige hoge levens standaard. Daar er dit jaar cir ca 10.000 Nederlandse emi granten naar Australië ver wacht worden, is het van be lang iets over dit grote land te laten vertellen door iemand, die het uit eigen ervaring kent. VOORUITSTREVENDHEID. Australiës zijn, in plaats van één, onderling verschillend als de dag en de nacht. Daar is op de eerste plaats het moderne Australië, dat van de grote, schitterend aangelegde steden langs de kust, die met hun weel de van parken, frisse ruime huizenbouw, gelegen aan baaien, welke de mooiste natuurlijke havens ter wereld vormen en 360 dagen zon per jaar genieten, wel zo ongeveer het ideaal op dit gebied nabij komen. En wat nog" in niet geringe mate belangrijk is: de Hollander zal er zich thuis voelen. Dt sfeer-in een Australische grote stad (Melbourne bijv.) is na genoeg Europees. Australië's 87 millioen'zielen zijn voor 98% van Britse toestel> dat met een complete rönt- afkomst en hebben hun oude volksaard rustig, flegmatiek en grote £fn*nsta^a^e en operatiekamer is waarde hechtende aan traditie nimmer verloochend. Er zijn in Mei- u*tgerusL De „School per Post ver- bourne, Sydney Adelaide, Brisbane en Perth plekjes aan te wijzen, die zorët de lagere-school leerstof voor zó uit de een of andere Engelse provinciestad genomen konden zijn. Bo- de ónderen die te ver het binnen- vendien is er onder de mensen zo helemaal niets te bespeuren van die *anc* *n woner| en een onlangs ge- nerveuze gejaagdheid die de bevolking van de meeste Amerikaanse ste- k°uc*en enquête heeft uitgewezen, den kenmerkt. De „Aussie" doet alles kalm aan, hij draagt geen drieste resu^aten zeker niet onder- dassen, lijdt niet aan de kauwgum-manie, prefereert geen gele schoenen cioen voor ,die ener gewone school, en schreeuwt niet van de daken dat Australië de hemel op aarde is. Hij Australische regering heeft heel is een harde werker, een betrouwbaar zakenman, sportief in hoge mate, &oec* begrepen, dat om de zo hoog- een goed soldaat, en hecht bijzonder sterk aan z'n geboortegrond. nodige arbeidskrachten naar Au stralië te lokken, zij de sociale hier of daar dringendmedische wetgeving zo hoog mogelijk moet hulp nodig is. De medicus komt dan opvoeren en het moet dan ook Vooruitstrevendheid is er onder per vliegtuig en zonodig met éeri worden gezegd, dat wie een fechni- alle lagen der bevolking te merken en het mag een enorme prestatie worden genoemd, dat in de schame le 150 jaar waarin men de exploita tie van dit land ter hand heeft ge nomen steeds lijdende aan een tekort aan arbeidskrachten! men er in is geslaagd om een samenle ving op te bouwen, die wat sociale wetgeving, agrarische prestaties en fabrieksindustrie aangaat kan wed ijveren mét de beste. Het onderwijs is uitstekend georganiseerd en de universiteiten staan op zeer hoog peil. Instellingen, als volksuniversi teiten, musea, openbare leeszalen e.d. worden van regeringswege krachtig gesteund- en genieten gro te populariteit. Schilders, dichters, beeldhouwers, schrijvers en acteurs worden op staatskosten opgeleid. De ziekenhuizen zijn modern en vol maakt geoutilleerd, vrije dokters- en ziekcnhuisbehandeling is een in stelling die reeds jaren bestaat en uitstekend voldoet. DE DOKTER PER VLIEGTUIG. Voor ,de farmers en de squatters, die vaak honderden mijlen van de grote steden wonen, is de „Flying- Doctor Service" ingesteld, een dienst die verscheidene bases in hei binnenland - heeft en radiografisch wordt gewaarschuwd, wanneer er sche opleiding heeft genoten (am bachtsschool, M.T.S. e.d.) wel slech ter zou kunnen kiezen dan naar Australië te emigreren. Voor de landbouwers en de vee fokkers staan m.i. - de kansen veel anders, doch deze aangelegenheid zal worden uiteengezet in een vol gend artikel. Australië heeft arbeidskrachten nodig, en vele. Nu Japan nagenoeg uitgeschakeld is op de wereldmarkt der fabrieksindustrie en er in Azië dientengevolge een zeer groot af zetgebied is vrijgekomen, wenst Australië van de gelegenheid ge bruik te maken en dit in te palmen voor z'n eigen, in de oorlog ontsta- DE LANDBOUW IS IN AUSTRA LIë grotendeels gemechaniseerd. Alles gaat machinaal, ook het zaaien, zoals deze farmer doet in het Noordwestelijke district van Victoria. ne, belangrijke fabrieksindustrie. Vóór de oorlog bestond deze niet, men importeerde alles uit Engeland en de V.S. Toen geregelde aanvoer niet meer mogelijk was, sloeg men de hand zelf aan de ploeg en de fa brieken verrezen als paddestoelen uit de grond. De mannen trokken naar de fronten, de vrouwen ver wisselden koekepan en wiegetouw met hamer en moersleutel of ver vingen de cowboys en de boeren knechts. Maar de oorlog ging voor bij en de vrouwen gingen naar ha re natuurlijke bestemming terug, ~~wijl er van de mannen een triest percentage op het slagveld bleef... Fabrieken en een veelbelovend af zetgebied hebben, is wel heel mooi, maar wanneer er de nodige ar beidskrachten ontbreken, doet men nog niét veel. Immigratie op grote schaal van uit West-Europa was de enige uit weg en vandaar dat er thans door de Australische regering weer een nieuwe grote „drijfjacht" wordt ge houden. Op alle mogelijke wijzen zal het nu de would-be emigrant gemakkelijk worden gemaakt om naar het verre, goede land van kangoeroe en Zuiderkruis te trek ken. En wie een' vak verstaat zal er een goede toekomst tegemoet gaan. Ongeschoolde krachten worden wel iswaar niet absoluut geweerd maar voor deze categorie is de mogelijk heid toch wel zeer klein. (Wordt vervolgd). DE STAD MELBOURNE, gezien vanaf de Zuidelijke oever van de rivier de Yarra. Een moderne stad met een bevolking van 1.226.^ zielen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5