ONZE WEEK- Lijst van troepenschepen ZATERDAG 11 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA J Prins Bernhard in Canada Prins Bernard is gisteren met zijn eigen vliegtuig op het vliegveld van de Canadese hoofdstad Ottowa aan gekomen voor een statiebezoek aan Canada, waar zijn echtgenote en dochtertjes in de oorlog gastvrij heid hebben genoten. Toen het vliegtuig van de prins, dat uit New-York was vertrokken, op het vliegveld Rockliffe neerge streken was, werd de prins begroet door een eresaluut van de Cana dese artillerie en van de luchtmacht De prins had te Ottowa een zwaar programma voor de boeg. Des mid dags na zijn aankomst ontving de prins in het hotel „Chateau Lau rier" meer dan honderd Nederland se echtparen, die de laatste twee jaar naar Canada geëmigreerd zijn. Veel vrouwen hadden hun baby's meegebracht. De prins stelde herhaaldelijk de vraag, of het hun in Canada beviel en bijna altijd luidde het antwoord bevestigend. Voor de ontvangst hield de prins een persconferentie, waarop hij op vriendschappelijke en openhartige wijze een aantal vraagstukken be sprak, waarvoor' Nederland zioh thans gesteld ziet. Vandaag zou de prins een demon stratie van een nieuw Canadees jachtvliegtuig met straalaandrijving aanschouwen en in de middag zal hij de voormalige Canadese premier Mackenzie King onderscheiden nrat de versierselen van grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw en de gast zijn op een ontvangst en een diner, dat door premier Saint Lau rent zal worden gegeven. Maandag zal prins Bernhard naar Quebec vertrekken en Woensdag var,d°3r naar New-York. Tijdens een ontvangst door de Ne derlandse ambassadeur in Ottawa, dr. van Roven, werd Prins Bernhard een schilderij aangeboden van de Brabantse schilder Peter van den Braken, die zich onlangs te Ottawa gevestigd heeft. Het fraaie doek is een wintergezicht langs Acacia Ave nue, dicht bij de villa, waar het prin selijk gezin gedurende de oorlog woonde. „Dat zuUen ze thuis leuk vinden", zeide Prins. Auto met straalaandrijving Donderdag heeft de eerste auto met straalaandrijving op de auto baan van Silverstone in Northam- tonshire (Engeland) haar eerste proefrit gemaakt. De auto welke na tien jaar expe rimenteren is gefabriceerd, lijkt op een gewone auto, met uitzondering van twee uitlaatgleuven achter de plaats van de bestuurder en van drie luchtzuigers voor de achterste spat borden. De motor bevindt zich achter in de auto, De auto bereikte een snelheid van 330 tot 150 Km. Hen is van oordeel, dat zij een snelheid van 200 Km. kan bereiken De nieuwe wagen is zeer gemak kelijk te besturen en heeft slechts twee bedieningshandles, de gashand- le en de rem. Er is geen versnellings- handle, geen koppeling en geen wa- terafkoeling. Maurice Wilks. die de straalauto bestuurde, heeft na afloop van zijn demonstratie verklaard, dat nog 3 a 4 jaar moet worden gewacht, alvo rens deze wagen in de handel kan worden gebracht, daar het brand stofverbruik nog moet worden gere geld. N. Atlantisch Comité te Den Haag De derde vergadering van het Noord-Atlantische defensie comité zal op 1 April 1950 plaats vinden in Den Haag, waar op uitnodiging van de Nederlandse regering de onder tekenaars van het Noord-Atlantisch Pact bijeen zullen komen. Dit comité wordt gevormd door de twaalf mi nisters van defensie, uit de landen, die samen het N. Atlantisch Pact hebben ondertekend. Deze maand zullen bovendien in Den Haag twee andere belangrijke bijeenkomsten worden gehouden over aangelegenheden betreffende het Noord-Atlantisch Pact. Minister Lieltinck bij de boeren Voor een gehoor van ongeveer duizend Friese boeren te Leeuwarden, beeft de minister van financiën, prof. mr P. Lieftinck een uiteenzetting over de belastingpolitiek van de re gering gegeven. De minister wees er op, dat een zware belastingdruk o.m. nodig was en nog is ten einde de koopkracht van het Nederlandse volk in te tomen. Verlaging van de belas tingen zou een verhoging van de consumptieve kracht betekenen, wat voor onze toch al zeer wankele beta lingsbalans funeste gevolgen zou heb ben. Bovendien is, wat het binnen landse betalingsverkeer betreft, door de zware belastingheffingen de koop kracht van de gulden zoveel mogelijk op peil gehouden. De algemene klacht over de ont zaglijke overheidsuitgaven bespre kende, zeide de minister, dat op het ogenblik de uitgaven van rijk, pro vincies en gemeenten tezamen 30,7 pet. van het nationale inkomen be dragen. Inderdaad lijkt dit percen tage exorbitant hoog, doch men dient te beseffen, dat 17 pet. hiervan z.g. overdrachtsinkomsten zijn, d.w.z. dat deze gelden via de overheid weer naar de belastingbetalers, zij het dan ook vaaje een andere groep terug vloeien, ó.a. voor oorlogsschade-uit keringen en sociale voorzieningen. De overheid treedt dus bij deze 17 pet. louter op als herverdeler van het nationale inkomen. Slechts de Teste renden 13.7 pet gebruikt de overheid te eigen behoeve, d.w.z. dus voor de vervulling van de collectieve behoef ten. Prof. Lieftinck zeide voorts, dat een ware belastingdruk ook in de tokomst noodzakelijk zal blijven, doch gaf daarbij de stellige verzeke ring ,dat in de belastingpolitiek so ciale rechtvaardigheid zowel als eco nomische doelmatigheid zal worden betracht. Er wordt voorts naar ge streefd de onbillijkheden en inge wikkeldheden in ons huidige belas tingstelsel weg te wérken. DE UITZONDERINGSBEPALING VOOR BOERENMELKVERVOER. Door het bestuur der sectie melk- vervoer van de Nat. Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Weg transport is de volgende motie aan genomen: „Het bestuur der sectie melkver- voer van de N.O.B.-wegtransport stelt met leedwezen vast, dat de be slissing van de Minister van Ver keer en Waterstaat, krachtens welke een ieder die vergunning vraagt met een motorisch vervoermiddel melk te vervoeren van veehouder naar zuivelfabriek en terug ,een daartoe strekkende vergunning zal worden verleend, zeer nadelige ge- Horizontaal: 1. deel van een huis. 3. vetstof. 7. doen of iemand er niet is; 9. voedsel; 10. zoutas; 11. gebod; 13. bewoner van Polen; 14. venster; 16. vaartuig; 19. zuiver; 21. slot; 22. voorheen; 23. nevens; 24. schittering Verticaal: 1. metaalsoort; 2. lusthof; 4. vogel; 5. verdicht verhaal in pro za; 6. kraam. 7. handel; 8. onbezol digd ambtenaar, die akten opmaakt; 11. groente; 12. vaartuig; 15. vervoer middel; 17. tegen; 18. opschrift ener envelloppe; 20. deel van het aange zicht; 21. Wars van alle laagheid. Oplossingen worden tot en met Donderdag 16 Maart a.s. op ons bu reau verwacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". Voor de goede inzenders worden beschikbaar ge steld een sigaren-aansteker, een si garettenkoker en een boek. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. huiseigenaar; 9. kan; 10. val; 11. id.; 13. minder; 16. om; 17. sas; 19. goor; 20. Leo; 21. klem; 23. er. 24. kern; 25. aai; 27. lei; 28. kin; 29. eed; 30. doel; 32. Mr.; 34. teer 36. sen; 37. leed; 39. nee; 40. TR.; 41. rennen. 43. Nr.; 44. non; 45. mee; 47. rangschikken. Verticaal: 1. huishoudster; 2. ik; 3. Sam; 4. enig; 5. ever; 6. nar; 7. al; 8. remonstreren; 12. dal; 14. Noë; 15. dor; 16. oer; 18. slaken; 20. Lei den; 22. mail; 24. keet; 26. in; 27. Ie; 31. oer; 32. men; 33. ren; 35. een; 37. lens; 38. demi; 41. rog; 42. nek; 44. nn.; 46. e.k. De prijzen werden onder de goede inzenders als volgt verdeeld: le prijs, een sigarenaansteker: J. Martijn, Seringenstraat 45a, Leiden; 2e prijs, een portemonnai: Mej. C. Veen-Franken, Vrouwenweg 16, Zoeterwoude (dorp); 3e prijs, een boek. J. C. van Seggelen, Boekhor- sterweg 16, Oud-Ade. De- prijzen zullen worden toege zonden. volgen heeft voor de beroepsgoede- renvervoerders ten plattelande en een ernstige belemmering vormt voor de pogingen van de georgani seerde beroepsgoederenvervoerders om op eigen initiatief tot geordende toestanden op vervoersgebied te ko men. Adressant spreekt als zijn mening uit, dat opheffing dezer uitzonde ringsbepaling noodzakelijk is in het belang van het door de minister voorgestane streven naar een doel matige opbouw van het goederen vervoer over de weg. Woning-plan voor gedemobiliseerde militairen De stichting „Bond van Oud-Stoot- troepers" heeft bij de minister van Wederopbouw een plan ingediend voor de bouw van ruim 100 Zoge naamde goedkope permanente wonin gen voor gedemobiliseerde militairen. Tien gemeentebesturen uit het Land van Cuyk, die goedkoop grond ter beschikking stellen, steunen dit bouwplan, waarvan ook andere wo ningzoekenden in de betrokken ge- menten kunnen profiteren. Gedemo- biliseerden krijgen echter voorrang bij de woningtoewijzing. Door cen trale bouw kan in het Land van Cuyck een huis van 300 kubieke me ter worden gebouwd voor ruim 7.000 gulden. De gemiddelde huurprijs ligt rond 5 gulden per week. Dit nieuwe initiatief van de stich ting „Bond van Oud-Stoottroepers" betekent niet, dat alleen gedemobi- liseerden in Brabant worden gehol pen. Het bestuur van de stichting moest echter wel ergens in Nederland beginnen. Op persoonlijk advies van de mi nister is thans een plan voor perma nente woningbouw opgesteld, dat door vele overheidsorganen wordt toegejuicht. Ruim 7.000 gedemobili- seerden in Nederland hebben drin gend behoefte aan woonruimte. Al leen reeds in Gelderland, Brabant en Limburg hebben 800 ge demobiliseer den geen onderdak. 1 Revolutie in woningbouw Prijsvraag overwogen In een te Hengelo gehouden rede, heeft de Minister van Wederop bouw mr. J. In 't Veld, gesproken over het bouwprogramma voor 1950. De minister zeide, dat voorkomen moet worden, dat een te snelle en te grote bouwactiviteit na enige ja ren gelegenheid tot een sterke terug slag geeft. De woningsbehoefte moest daarom voor een lange tijd bere kend worden. Zo is men gekomen tot een plafond van 55.000 huizen per jaar. Bij een sterke verhoging van dit aantal stuit men op grote moei lijkheden. De achterstand dient ech ter ten spoedigste te verdwijnen en er moet ook iets gedaan worden aan krotopruiming. Door kleine huizen en duplexwoningen te bouwen kan de woningbouw sneller overwonnen worden waarbij gelet moet worden op de differentiatie. Spr., wees op de monetarie grenzen voor de woning bouw. Men zal niet kunnen doorgaan met honderden millioenen daarop toe te leggen, en dient daarom te te komen tot een verlaging van de bouwkosten, waarbij rationeler bouw en serie-bouwproductie van onderdelen kan helpen. Spreker denkt over het uitschrijven van een prijsvraag voor het meest re volutionaire denkbeeld voor voor deliger woningbouw. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot intrek king van de wet op het Statistiek- recht en tot vervanging van de Statistiekwet. Gezien het vorenstaande en in aanmerking nemende, dat de op brengst van het statistiekrecht ge ring is in verhouding tot de op brengst van de gedurende de laat ste jaren aanmerkelijk vehoogde invoerrechten, is de minister van mening, dat er geen overwegende bezwaren bestaan tegen de afschaf fing van de heffing van het stati stiekrecht. De heer J. Bloot, inspecteur van politie te Delft, heeft een bord met flikkerlicht ontworpen, dat kan die nen als waarschuwing voor auto mobilisten bij een verkeersongeval bericht het N. v. d. D. Ir. E. J. Diehl van de Technische Hogeschool heeft het idee van de ,heer Bloot uitgewerkt, en dezer da gen is het bord op de rijksweg tus sen Dieft en Rotterdam aan de practijk getoest. De re'actie van de automobilisten was, dat zij onmid dellijk hun snelheid verminderden. DOOR DE LUCHT 270.000 REIZIGERS OVER OCEAAN. In 1949 maakten geregelde lucht lijnen 10.700 vluchten over de Atlan tische Oceaan. Op deze vluchten wer den 270.000 passagiers vervoerd. Per schip staken in diezelfde tijd 600.000 mensen de Oceaan over. Bijna de helft van hen reisde toeristenklasse. De luchtvaart heeft dus bijna de helft van het luxe vervoer over de Oceaan tot zich getrokken. „Volkskr." NAAR EEN NIEUWE PACHTWET. Het rapport van de interdeparte mentale commissie tot herziening van de pachtwetgeving is gereed en door prof. mr. dr. G. van den Bergh, voor zitter en mr. L. de Vries, secretaris, aan de ministers van Justitie en van Landbouw ter hand gesteld. Het rap port bevat een volledig ontwerp voor een nieuwe pachtwet met uitvoerige toelichting. NA RUSSISCHE GEVANGEN SCHAP WEER THUIS. De twee Zweedse vissersboten „Marion" en „Larex", werden verleden week door 'n Russisch patrouilleschip op gebracht naar de onder Russische controle staande haven Neukuhren. Doordat zij met geweren werden bedreigd, moesten de leden van de bemanning wel gehoorzamen. Zij werden verscheidene keren onder vraagd, beschuldigd van spionnage. Door tussenkomst van de Zweedse vreemdelingendienst gelukte het de boten weer vrij te krijgen. De „La rex" in de thuishaven Karlskrona. De opening van de nationale bloemententoonstelling „Keuken hof" te Lisse is thans officieel vast gesteld op Donderdag 23 Maart a.s. dus niet zoals aanvankelijk gemeld werd op 22 Maart. Minister Mans- I holt heeft zich bereid verklaard, de opening te verrichten. Geld uit brieven gestolen De Amsterdamse centrale recher che is op het spoor gekomen van een groot complot militairen, dat sinds geruime tijd brieven, welke oudèrs aan hun zoons in Indonesië stuur den verduisterde, zodat de soldaten overzee nimmer in het bezit kwamen van deze brieven, welke via het mi litaire postkantoor te Amsterdam naar Indonesië werden doorgestuurd, nadat deze eerst in het postkantoor waren doorgelicht met het doel na te gaan of er geld in was verborgen, wat nogal eens gebeurde De smokkel van Nederlands geld naar Indonesië aldus vervolgt het Alg. Dagbl. heeft in de loop der tijden zulke grote afmetingen aan genomen, dat men tot de maatregel van het doorlichten moest overgaan. De doorlichlers op het militaire post kantoor konden gemakkelijk ontdek ken of er in de brieven en kranten bankbiljetten waren verstopt. Zodra zij dit ontdekten, stalen zij de brie ven, haalden het geld er uit en ver nietigden de rest. De afzenders deden nimmer aan gifte, omdat zij wel wisten dat zij zich aan overtreding van de deviezen- bëpalingen hadden schuldig gemaakt. Doordat de politie geen aangifte kreeg, konden de bedrijvers van de .verduistering rustig voortgaan zon der te worden betrapt. Toch zijn zij tenslotte tegen de. lamp gelopen, met het gevolg, dat thans een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Daar het een militaire aangelegen heid betreft, is dit onderzoek in han den van de militaire politie gelegd. Naar wij vernemen zouden van het complot reeds een,aantal ontbetrouw- bare elementen zijn gearresteerd Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Werkloosheid ouder kantoor-personeel Regering overweegt dringende maatregelen De regering overweegt, verneemt „De Volkskrant", ernstig „dwin gende haatregelen" te nemen voor de tewerkstelling van oudere ad ministratieve werkkrachten in het bedrijfsleven. Besluiten daarvoor zullen zeer vermoedelijk spoedig bekend worden gemaakt. Redenen hiervoor zijn: Volgens de regering is niet voldoende vrijwillige mede werking ondervonden na een des betreffende oproep van de Stich ting van de Arbeid; het is noodza kelijk het maatschappelijk leed op dit terrein weg te nemen. Eind Fe bruari 1949 waren er ruim 7400 werkloze handels- en kantoormen sen. De werkloosheid onder het oudere •handels- en kantoorpersoneel heerst veelal in de grote sieden en vormt volgens de regering een nijpend pro bleem, omdat er voor dit personeel weinig of geen uitzicht op werk bestaat. En men vreest nog een ver ergering van de toestand door de repatriëring van talrijke oudere, overigens prima administratieve krachten. Effectieve maatregelen zouden kunnen zijn: invoering van het „ge talsterkte-systeem", zodat de ver plichting bestaat een of meer oudere werkkrachten op te nemen bij een zeker aantal employé's, en: het te werk stellen van gepensionneerden afhankelijk te stellen van een ver gunning van het rijksarbeidsbureau, zodat een oudere administratieve kracht, die werkloos is, vóór kan gaan of diens plaats 'innemen. Nog nreer maatregelen zijn in overwe ging, doch deze zijn wel de voor naamste. Op een te Rotterdam gehouden vergadering van de besturen der plaatselijke afdelingen van het in stituut Steun Wettig Gezag in Zuid- Holland is besloten het volgende te legram te verzenden aan de minister president, dr. W. Drees. „Sterk onder de indruk van het onrecht de vrije Nederlander Lou- wers in Tsjecho-Slowakije aange daan, dringt Steun Wettig Gezag van Zui-Holland in drukbezochte vergadering te Rotterdam bijeen, bij Uwe Excellentie er met de meeste klem op aan al die maat regelen te treffen, die kunnen lei den tot het opvoeren tot de hoog ste graad van paraatheid van al onze afweer-organen. Onzerzijds geven wij de verzekering van onze trouw aan Koningin, Regering en Vaderland". GEEN WIJZIGING IN GRATIE- BELEID DER REGERING. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Welter (K.N.P.) heeft de Minister van Justitie geant woord, dat de regering overeenkom stig de gedachte, door Z.H. de Paus geuit bij de opening van het Heilig Jaar, in de afgelopen jaren reeds veelvuldig en in grote omvang ge bruik heeft gemaakt van het gratie- recht ten behoeve van hen, die tij dens de oorlog politieke fouten heb ben begaan, en daardoor matiging heeft gebracht in gerechtvaardigde straffen en maatregelen, De regering doet dit nog bij voortduring en zal dit blijven doen. Reeds op grond van het boven staande behoeft de regering het voor beeld van andere landen niet te vol gen en bestaat er geen aanleiding in haar gratiebeleid wijziging te bren. gen. Minister In 't Veld zal Zaterdag 18 Maart te Utrecht een drijvende houtbereidingsinrichting van de N.V. Houtbereiding Gebr. van Swaay te Nijmegen in bedrijf stellen. Deze, zowel hier te lande als in het buitenland nieuwe uitvoering, zal het mogelijk maken, dat van nu af aan de houtbereidingsinrichting naar het hout komt, mits de stapelplaats van het te bereiden hout per schip voldoende bereikbaar is, hetgeen in ons land meestal het geval is. Deze mobiele houtbereidingsinstalatie werkt onder vacuum en tien atmos feer druk. KOSTELIJK EN KOSTELOOS DINEREN! Op Donderdag 16 Maart zal in ho tel des Pays Bas te Utrecht aan een 40-tal leden van de Utrechtse Stu denten Sociëteit een diner worden aangeboden. Het doel hiervan is deze jonge mensen, die veelal ten gevolge van de moeilijkheden tij dens de oorlog en de onmiddellijk daarop volgende jaren niet in de ge legenheid zijn geweest, kennis te maken met de genoegens, die een goede maaltijd gecombineerd met een goed glas wijn kan verschaffen, daartoe in staat te stellen. Een aantal vooraanstaande be- drijfsgenoten zal namens de initia tiefnemers de ondervakgroep restaurants van de vakgroep hotels en aanverwante bedrijven, „Hore- caf' en de onedrvakgroep groothan del in wijn tijdens deze maaltijd voorlichting geven. GEVAARLIJKE INJECTIE. De Amsterdamse vreemdelingen dienst heeft een Oostenrijker gear resteerd, die er van wordt verdacht zich aan allerlei misdrijven, zoals chantage, diefstal en oplichting, te hebben schuldig gemaakt. Bij een huiszoeking aldus het Alg. Dgbl. vond men een koffer vol vals se sleutels en een flinke partij ver dovende middelen. Men bleek te doen te hebben met een gevaarlijk heer schap. Toen de man in het huis van bewaring zou worden verhoord, bleek hij kans te hebben gezien zich met een spuitje een hoeveelheid morfine toe te dienen. Hij had dit zeer on deskundig gedaan, zodat hij een ern stige infectie opliep. De man werd zo ziek, dat men hem niet kan verhoren. Men zal thans moeten afwachten of hij ernstige ge volgen van de inspuiting zal onder vinden. In het laboratorium van Philips te Hilversum is een nieuwe draai- kiezer geconstrueerd, die een belang rijke verbetering betekent voor de automatische telefooncentralen. Het eerste apparaat kwam reeds korte tijd geleden gereed en is als proef opgesteld in de telefooncen trale te Rotterdam, waar men over de werking er van alleszins tevreden EEN GEDRUKTE BEURS. Gisteren was de animo op de Am sterdamse effectenbeurs weer zeer gering. De handel was uiterst gering, Uni levers vielen op met een openings verlies van ruim twee punten, het geen werd toegeschreven aan d, eergisteren behaalde overwinning ■van de Labour Partij. Ook Olies openden een tweetal punten lager en fluctueerden hier na slechts weinig. Voor het overige zat er weinig be weging in de industriemarkt. Ook cultuurmarkt lag licht ge drukt met uitzondering van certifi caten Deli, die op 141M een fractie hoger waren dan eergisteren. HVA's zagen zich een drietal punten ont gaan, Amsterdam Rubber was twee punten lager. Op de scheepvaartmarkt gingen uiterst geringe handel gepaard met verliezen van een tot drie punten. De staafsfondsenmarkt was licht verdeeld en zeer stil, ook op de Amerikaanse markt was het aantal noteringen uiterst gering. Prolongatie 2procent. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondag. Opgemaakt te 10 uur). MAARTSE BUIEN. Krachtige tot harde, tijdelijke stormachtige wind tussen West 'en Noord. Wisselende bewolking met regen-, sneeuw- en hagel buien. Guur weer. Brand aan boord van de „Johan van Olderibarneveldt" Omstreeks half vier vanmorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken aan boord van het motorschip „Johan van Oldenbartie- veldt" van de Stoomvaartmaatschap pij Nederland, dat gemeerd ligt aan de Javakade te Amsterdam. De brandhaard bleek zich te bevin den in een van de hutten van het ciesiele personeel aan bakboordzijde, juist onder de brug op dek „E", even boven de waterlijn van het schip ge- ;legen. Er waren daar kapokmatras sen opgeslagen, die door tot nu toe onbekende oorzaak vlam hadden ge vat en de verstikkende rook veroor zaakte. Toen eenmaal de vuurhaard was gevonden, bedwong de brandweer het gevaar spoedig. Om 5.42 uur van morgen kon dan ook geseind worden „brand meester". De schade, die ontstaan is, kan op het ogenblik nog moeilijk worden bepaald, doch wordt in ieder geval op enkele tienduizenden guldens ge raamd. Er wordt thans onderzocht of spoedreparaties kunnen worden verricht, zodat hei. schip toch, zoals het plan was, Dinsdag a.s. naar In donesië zal kunnen vertrekken. Het zou passagiers naar Djakarta bren gen en op de thuisreis 2400 soldaten repatriëren. In de maanden Maart en April zullen met negen troepentransport schepen 13.775 soldaten uit Indo nesië in de Rotterdamse haven ar riveren. In hetzelfde tijdvak zullen in Amsterdam drie troepenschepen aankomen met in totaal 3700 man aan boord. Het af vaartschema voor de ko mende weken, waarvoor de data natuurlijk onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden wor den gegeven, is volgens Parool" als volgt. „KOTA INTEN" vertrok uit Dja karta 13 Febr., aankomst te Rotter dam circa 15 Maart met 1700 mili tairen; „VOLENDAM" vertrok uit Djakarta 22 Febr., aankomst Rot terdam circa 22 Maart met 2000 mi litairen; „WATERMAN" vertrok uit Djakarta 2 Maart, aankomst te Rotterdam circa 24 Maart, met 1600 militairen; „GEORGIC" (Engels motorschip van 27.500 ton), vertrok uit Djakarta 4 Maart, aankomst te Rotterdam circa 27 Maart, met 2000 militairen; „SOMERSETSHIRE" (Engels motorschip van 10.000 ton) vertrok uit Djakarta 8 Maart, aan- komst te Rotterdam 9 April, met 700 militairen; „GOYA" (Noors mo torschip van 7000 ton) vertrekt uit Djakarta 13 Maart, aankomst te Rotterdam circa 7 April, met 900 militairen; „ZUIDERKRUIS" ver trekt uit Djakarta circa 5 April, aankomst te Rotterdam circa 27 April, met 1600 midlitairen; „NEL LY" (Panamees motorschip van 11.000 ton) vertrekt uit Djakarta circa 7 April, aankomst te Rotter dam circa 30 April met 1575 mili tairen; „SKAUGUM" (Noors turbi- ne-electrisch schip van 11.500 ton) vertrekt uit Djakarta circa 8 April, aankomst te Rotterdam circa 29 April, met 1700 militairen. Naar Amsterdam varen de vol gende troepenschepen: „CASTEL- BIANO" (Italiaans s.s. van 7500 ton), vertrekt uit Djakarta 13 Maart met 875 militairen; „FAIR SEA" (Panamees motorschip van 11.700 ton), vertrekt 17 Maart van Dja karta met 1850 militairen: „GROTE BEER", vertrekt 18 Maart van Dja karta met 1000 militairen. POST VOOR DE „ZUIDERKRUIS". Post voor de „Zuiderkruis", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 13 Maart in Nederland worden ter post bezorgd. Post, bestemd voor uitrei king in de haven van aankomst, uiterlijk 26 Maart a.s. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Djakarta met vermelding: Indonesië. Op de vergadering van de Gros siers in Groenten en Fruit zei de voorz., de heer R. Mol uit Leidschen- dam, de vorming van een product schap van Groenten en Fruit nood zakelijk te achten, als voortzetting van het bedrijfschap, mits ook hori zontaal bedrijfschappen worden ge vormd, waaraan uitvoerende taken kunnen worden opgedragen. Een van deze bedrijfschappen zou moeten zijn die van binnen- en buitenlandse groothandelaren in groenten en fruit Omtrent de zogenaamde groothan delveilingen, waarvoor enige tijd geleden een conflict is gerezen tus sen groot- en kleinhandel, werd me lingen worden gevoerd tussen de or ganisaties van de groot- en klein handelaren, om te komen tot de in stelling van groothandelveilingen volledige erkenning van de histori sche rechten van de kleinhandel. Een voorstel, om de door expor teurs, verzendhandelaren en fruit- pachters gedane pogingen tot af schaffing van de veilingdwang voor fruit te ondersteunen, werd het alg. st. door de vergadering aangenomen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2