3)e£cidóe(5oti/fcci/nt JA OF NEEN Aan de voor-avond der volksraadpleging Bonn blijft protesteren Struikelblokken op Labours pad Aanval op mgr. de Liva De „strijd voor de vrede'' Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 11 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11926 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PRINSES JOSEPHINE CHARLOT TE IN BRUSSEL AANGEKOMEN. Prinses Josephine Charlotte, de 22 jarige dochter van koning Leo pold is gisteravond per vliegtuig in Brussel aangekomen om Zondag haar stem uit te brengén bij de volksraadpleging. Een enthousiaste menigte had zich bij het vliegveld verzameld om de prinses te begroe ten, Men droeg spandoeken en plakkaten, waarop veelzeggende leuzen waren aangebracht. jyiORGEN trekken de Belgen ter stemous om zich uit te spreken over ae terugkeer van hun koning. Of om het in de officiële termen te zeggen: of zij van oordeel zijn, „dat koning Leopold de uitoefening van zijn constitutionele bevoeganeden moet hervatten." Laten we hopen, dat deze volks uitspraak einaelijk de beslissing brengt in het jarenlange conflict, dat België in een toestand houdt, welke noen voor het land noch voor de persoon van de koning eervol is. Theoretisch is de stemming van mor gen slechts een „raadpleging' van 't volk, geen beslissing. Het recht om te beslissen blyft bij het parlement. Maar feitelijk kan de stem van het volk wel degelijk beslissend zijn,, mits er een duidelijke uitspraak wordt gedaan. Die uitspraak zal bijv. be slissend zijn, als nog geen 55 pet. van de stemmen Wordt uitgebracht vóór terugkeer van de koning. In dat ge val zal Leopold afstand doen van de troon'. Die uitspraak zal ook beslis send zijn, als een ruime meerderheid de terugkeer verlangt. In dat geval zal het parlement een besluit moe ten nemen overeenkomstig de wil van het volk. Maar wat zal het gevolg zijn, als de koning schraal z'n 55 pet. haalt? Dan schijnt de vrees gewettigd, dat het land nog lange tijd in onrust zal worden gehouden. Overigens is het wel merkwaardig, dat in een land, waar de politieke golven nogal eens hoog. kunnen gaan, de stemming aan de voor-avond van de volksraadpleging zo kalm is. Er is veel papier vermorst en vele spre kers hebben redevoeringen gehou den, zelfs zijn er wat knokpartij tjes geweest tussen studenten en is er een bommetje ontploft in Brussel, maar overigens neemt de bevolking het nogal kalm op. Men verklaart dat door te zeggen, dat iedereen reeds lang zijn houding heeft bepaald en dat de argumenten van voor- en te genstanders weinig indruk meer ma ken. W7ANNEER men een inzicht wil hebben in de aard van deze koningskwestie, dient men zich de volgende feiten in herinnering te brengen. In Mei 1940 vielen de soldaten van Hitier België binnen zoals zy ook Nederland onder de voet liepen. De Belgische legers waren ook niet op gewassen tegeii de moderne bewa pening van de Duitsers en moesten na 18 Vagen een wapenstilstand slui ten. De Belgische regering week uit evenals de Nederlandse regering ge daan had, maar in tegenstelling tot de houding van koningin Wilhelmina bleef koning Leopold bij zijn solda ten en werd met hen krijgsgevan gen. Eind 1940 bracht Leopold een be zoek aan Hitier te Berchtesgaden; hij had daar een bespreking, doch deze leverde geen resultaat op. Een jaar later huwde de vorst voor de tweede maal mét mej. Baels, de dochter van de gouverneur van West- Vlaanderen. Dit was een zg. morgana tisch huwelijk, daar mej. Baels niet van koninklijke bloede was. Toen de geallieerden Normandië binnen vielen, haalden de Duitsers koning Leopold uit zijn paleis te Lae- ken en voerden hem weg naar Oos tenrijk, waar de geallieerde legers hem bij Salzburg aantroffen. Op aanraden van de socialistische pre mier v. d. Akker bleef de koning voorlopig daar, omdat de toenma lige Belgische regering zeide niet voor zijn veiligheid te kunnen i'~ staan, als hij riu reeds terugkeerde. Er was inmiddels reeds een regent angesteld, die de plichten van dr kroon waarnam zolang de koning niet i staat was deze zelf op zich te ne- ómen. En deze toestand duurt nu nog voort sinds 1945. AL DEZE IN 'T KORT gemelde "■feiten zijn het onderwerp ge weest van heftige cr'itiek op de ko ning. Het feit, dat hij bleef en niet uit week met zijn regering, wordt uitge legd, als een bewijs van défaitisme en van verkeerd beleid. Waarop de aanhangers van de koning ant woorden, dat zijn oogmerken goe en edel waren, n.l. om door bij zijn volk te blijven de gevolgen van de bezetting te verzachten. Men kan nu achteraf wel constateren dat het wellicht beter was geweest om in het buitenland de strijd voort te zet ten, maar toentertijd voelde een groot deel van het Belgische volk het als een geruststelling, dat de ko ning bij hen bleef in de beproeving. Zo is het ook met de reis van Leo pold naar Berchtesgaden. „Hij wilde met Hitier aanpappen" beweren de tegenstanders. „Hij wijde het lot van zijn krijgsgevangen soldaten verlichten", zeggen de koningsge trouwen. „Wat moest hij gaan hertrouwen, terwijl ons volk leed; nog wel met toestemming van Hitier, maar zonder toestemming van de regering (zoals gronwettelijk voorgeschreven) en bovendien met iemand beneden zijn stand". Aldus wederom de tegenstan ders. „Een privé-aangelegenlieid", zeg gen de voorstanders. Dat de koning aan zijn privé-aan- gelegenheden gedacht heeft, terwijl hij als het symbool van het verbe ten lijdelijk verzet van zijn volk daar beter niet aan had kunnen denken, is niet tegen te spreken. Maar ook een koning is een mens én al moge het waar zijn, dat de figuur van de ko ning grootser zou zijn geweest in zijn tragische eenzaamheid de in druk, welke men krijgt vafi de ar gumenten der tegenstanders, is, dat zij meer waarde schijnen te hech ten aan enige wetsbepalingen, welke de koning daarmee overtreden zou hebben dan aan het ontbreken van de auriool van grootse eenzaamheid, welke meerder luister zou hebben bijgezet aan het koningsschap. Met andere woorden: zij vinden het vol strekt niet zo jammer dat de koning niet zó verheven koninklijk is ge wéést, omdat zij liever een republiek hebben en helemaal geen koning. Het vraagstuk, of de koning door zijn houding en daden het belang van land en volk al of niet heeft ge diend, is trouwens al lang verdronken in een vloed van ar.ti-clericalismé en partijpolitiek terwijl sentimentsovef- wegingen en de eeuwige tegenstel ling tussen Vlamingen en Walen daar nog eens extra overheen spoelen. In elk geval moge de volksraad pleging van morgen dit voordeel heb ben, dat de uitspraak duidelijk is en doorslaggevend voor de otilossing dezer onverkwikkelijke kwestie rond om de persoon van een koning. - Prinses Josephine enthousiast ingehaald Prinses Josephine Charlotte van België is gisteren in Brussel aangeko men om deel te nemen aan de volksraadpleging over de terugkeer van haar vader. Haar aankomst is geworden wat men had verwacht een grootse demonstratie van de koningsgezinden. Al voordat het vliegtuig in zicht was, hadden de duizenden Belgen die stonden te wachten, het cordon van de rijkswacht verbroken. Toen het lijnvliegtuig uit Zurich om zes uur voor het hoofdgebouw was ge taxied, werd het dan ook onmiddel lijk omstuwd docr een dichte menig te, die de prinses luide toejuichte en zwaaide met vlaggetjes. De politie slaagde er niet in de en thousiaste Leopoldisten op een af stand te houden, zodat de auto, die de prinses naar 't paleis te Laeken moest brengen, het vliegtuig niet kon bereiken. Na talrijke vergeefse pogingen werd ten einde raad de hulp inge roepen van de brandweer van het vliegveld, doch de twee wagens, die uitrukten om de prinses in het be legerde vliegtuig te ontzetten, ver mochten niet de geestdrift van het publiek met hun schriele water straaltjes, te blussen. De brandweer auto's werden al spoedig bestormd door leden van koningsgezinde jeugd organisaties en zij gaven het toen maar op. Eerst toen de minister van binnen landse zaken, die erin was geslaagd het toestel te naderen, een korte toe spraak had gehouden, waarin hij ver zocht ruimte te maken en ook de prinses zich even in de deur had ver toond kreeg zij, evenals de andere passagiers, de gelegenheid het vlieg tuig te verlaten en in de gereed staande auto plaats te nemen. Gisteren is het de gehele avond in het centrum van Brussel rumoe rig geweest door manifestaties en tegenmanifestaties van voor- en -te genstanders van koning Leopold. Stonden de voorafgaande dagen in het teken van de stinkbommen en traangasbommen, deze avond werd er van beide zijden vooral met rook bommen gewerkt Het begon tijdens een vergadering van de Katholieke Volkspartij in de Madeleinezaal, vaar een groot aantal studenten uit Leuven toespraken waren komen aanhoren van oud-minister van der Straten-Waillet en senator Scheyven Studenten van de vrije universiteit van Brussel hadden zich onder hun tegenstanders weten te mengen en senator Scheyven had als eerste spreker zijn mond nauwelijks ge opend of daar vlogen de rookbom men reeds door de zaal, een dichte verstikkende rook ontwikkelend.. Senator Scheyven ging evenwel onverstoord voort met zijn uiteen zetting. VINCENT AURIOL SPREEKT PARLEMENTSLEDEN TOE. r— President Vincent Auriol en z;ijn echtgenote hebben een bezoek ge bracht aan het Engelse Parlement. De president sprak de aanwezige leden van het Hoger- en Lagerhuis in de Koninklijke Gallerij toe. V.l.n.r. Lord Jowitt, president Auriol, mevrouw Auriol en kolonel Clifton Brown. STAANDE IN DE DEUROPENING van het vliegtuig begroet de prinses Josephine Charlotte de enthousiaste menigte die ter verwelkoming aanwezig is op het vlieg veld. Tegen de Frans-Saarlandse overeenkomst J^E WEST-DUITSE bondskanselier dr. Adenauer heeft gisteren in een buitengewone zitting van het federale parlement te Bonn verklaard, dat zijn regering bij de Westelijke bezettingsmachten zal protesteren te gen de vorige week tussen Franrijken het Saargebied gesloten overeen komst, waarbij Frankrijk de Saar-mijnen voor vijftig jaar heeft ge pacht. Adenauer behandelde de overeenkomst punt voor punt. Hij ver klaarde daarna, dat het Saargebied volgens hem nooit een hinderpaal mocht zijn voor de verbetering van de Frans-Duitse betrekkingen en de stichting van een yerenigd Europa. Om een einde te maken aan de hui dige moeilijkheden heb ik een Frans-Duitse parlementaire unie voorge steld, aldus Adenauer De rede van de kanselier werd her haaldelijk door gejuich onderbroken. De Britse regering is van mening, al dus Adenauer, dat een defihitieve re gering voor het Saargebied pas op de vredesconferentie kon worden opge steld. „Als dat zo is", riep de kanse lier uit, „moet niet vooraf de status quo van dit gebied worden veran derd. De vredesconferentie wordt daardoor voor een voldongen feit ge plaatst. De Duitse regering be schouwt de overeenkomst als onwet tig omdat zij werd afgesloten vóór de vredesconferentie,e waaraan ook Duitsland zal deelnemen. De rege ring van het Saargebied kan geen aanspraken maken op de mijnen en kan deze dus ook niet aan Frankrijk verpachïen. De mijnen behoren tot de eigendommen van het voormalige Duitse Rijk". FRANKRIJK ANTWOORDT NIET Behalve in Adenauers rede in het federale parlement is het Westduitse protest ook vastgelegd in een memo randum, waarin een internationaal gezagsorgaan, overeenkomstig dat voor het Roergebied, wordt voorge steld. Nog vóór het protest goed en wel was overhandigd, liet de Franse re gering weten, dat zij niet in discus sie wenst te treden over het Saar gebied. Ook op het kort geleden ge publiceerde Duitse witboek over het. Saargebied zal zij niet reageren. De Britse regering is bereid om elk voorste] van Duitse zijde over de kwestie van het Saargebied in over weging te nemen. Zij legt er echter de nadruk op, dat het vraagstuk pas definitief kan worden geregeld, wan neer het vredesverdrag met Duits land wordt opgesteld. Suriname vraagt om boeren De werkzaamheden aan de Prins Bernhardpolder in Suriname vorde ren goed; over. drie jaar zal de eer ste polder van 5000 ha. gereed zijn. Er komen 72 boerderijen, die met 20 millioen gulden Nederlands kapitaal worden gebouwd. Als er echter niet meer dan 70 emigranten komen, moet het plan als mislukt worden beschouwd ver klaarde dr. A. Campo, voorzitter van de stichting Mechanische Landbouw aan „De Surinamer" daar dit aan tal te gering is om op de duur de moeilijkheden te overwinnen. Het ligt evenwel in de bedoeling, na deze proefpolder een tweede en derde polder aan te leggen. Nederland heeft de toezegging ge daan, de producten van zijn emigran ten te zullen afnemen tegen markt prijs. Verwacht wordt daarom, dat er in de toekomst wel meer emigran ten zullen komen. De Amerikaanse regering is op het ogenblik gekant tegen het West-Duit se verzoek om een plebisciet over de toekomst van de Saar, zo is Vrijdag officieel te Washington medegedeeld. HEDLER WEGGERANSELD. Tijdens de rede van de bondskan selier ontstond een incident toen de wegens anti-Joodse en pro-Nazisti sche uitlatingen geschorste afgevaar digde Wolfgang Hedler binnen kwam en op een lege plaats ging zit ten. Onmiddellijk brak een oorver dovend lawaai los erl socialistische leden wilden Hedler te lijf. De voor zitter gelastte Hedler de zaal te verlaten. Hedler werd daarna in een ander vertrek door een tiental socia listische parlementsleden afgeran seld en bloedend uit het parlements gebouw geworfjen. Bij de hervatting van de vergadering ontstond eenzelf de incident. De rust keerde pas te rug, toen Hedler was vertrokken. Churchill produceert steeds nieuwe De conservatieve Britse leider, Winston Churchill, heeft de Labour- regering een nieuw struikelblok in de weg gelegd, door een etmaal na de regeringsoverwinning van Don derdagavond opnieuw met een motie te komen, die is gericht tegen de 169 millioen pond sterling, die de rege ring vraagt om het begrotingstekort te dekken Evenals de motie tegen de natio nalisatie van de staalindustrie zal de regering ook deze nieuwe motie als een vertrouwenskwestie beschouwen Men verwacht, dat de nieuwe mo tie Dinsdag in debat wordt gebracht. LEWIS' VOORSTEL AFGEWEZEN. Het voorstel tot het sluiten van een „alliantie" tussen het C.I.O. (Congres of Industrial Organisa tions) en de Verenigde Mijnwer- kersbond, dat gedaan is door John Lewis, voorzitter van de mijnwer- kersbond, is door de voorzitter van het C.I.O., Philip Murray, officieel van de hand gewezen. Koningin Dinsdag terug Naar wij vernemen zal Hare Ma jesteit Koningin Juliana met haar drie dochtertjes in de loop van jus. Dinsdag in het vaderland terugkeren Het Vaticaan een vijandelijke mogendheid Ottavio de Liva, vertegenwoordi ger van het Vaticaan in Praag, bracht van Juli 1949 tot heden 31 maal een bezoek aan aartsbisschop Josef Beran van Praag, aldus zegt het blad „Svobodne Slovo" in een artikel, dat een felle aanklacht in houdt tegen de Liva „als vertegen woordiger van een Tsjecho-Slowakijë vijandig gezinde mogendheid." Volgens het blad handelde de vertegenwoordiger van het Vati caan in strijd met de internationale gebruiken. Het blad verzoekt hem zijn eigen conclusies te trekken uit zijn „deelneming aan staatsvijandige activiteiten. Botsing te Bordeaux Bij een demonstratie tegen de oor log in Indo-China in het centrum van Bordeaux is het gisteren tot een botsing gekomen tussen enkele hon derden stakers en anderen enerzijds en de politie, bijgestaan door de re publikeinse garde (die overigens niet van haar wapens gebruik maakte). De politie voerde verschillende char" ges met de gummieknuppel uit en verspreidde de menigte ten slotte. Later bezette een groep demonstran ten het plaatselijke aifoeiclsbureau. Tien personen raakten gewond en tien werden voor een nader onder zoek gearresteerd. De demonstratie staat in verband met de aanwezigheid van een schip, dat een lading wapens naar Indo- China zal brengen. Het laden door soldaten en vrijwillige oudgedien den zal vandaag beginnen. Boeren nemen land in beslag Van Zuid-Italiaanse landgoederen In de Siciliaanse heuvellanden trokken gisteren tussen de dertien en vijftig duizend landloze boeren op, om gronden van grote landgoe deren in bezit te nemen. De boe ren, die op ezels rijden of te voet erop uit gaan, waarbij zij worden vooraf gegaan door dragers van rode vlaggen, paalden de door hen uit kozen stukjes grond af en be gonnen het ongecultiveerde land om te ploegen. Duizenden hectaren grond werden in beslag genomen. Ook op Sardinië hebben de land loze boeren uitgebreide stukken In de Zuid-Italiaanse provincies Calabrië en Lucania blijven duizen den boeren verblijf houden op het door hen in de afgelopen week in beslag genomen land, vastbesloten hier niet van te wijken. Tot dusverre is door de landloze boeren nog niet gereageerd op de door de regering, aan de hand van de noodtoestand, genomen maatregel waarbij is bepaald dat, direct in gaand, een half millioen hectare worden afgenomen en ter hunner beschikking gesteld. B het Italiaanse parlement is thans een wetsontwerp in behande ling dat beoogt nog meer grond van grote landgoederen af te nemen en ter beschikking van de landloze boe ren te stellen. Bovendien heeft- de regering deze week een tienjaren programma goedgekeurd, waar een irJ'llioen gulden wordt beschikbaar gesteld, om uitgebreide economische verbeteringen in het armoedige Zuid-Italië tot stand te brengen. De regering heeft de politie in geheel Italië opgedragen de orde strikt te handhaven. Er is geen melding ge maakt van ernstige botsingen. Op 5 Mei 's middags vrij De Stichting van de Arbeid heeft, :n verband met de beslissing der re gering omtrent de viering van de nationale feestdag op 5 Mei het col lege van rijksbemiddelaars geadvi seerd het bedrijfsleven toe te staan aan de werknemers voor zover het werk zulks toelaat op deze dag na 13 uur extra vrijaf te geven, met be houd van loon. Een vergunning conform dit advies zal door het college van rijksbemid delaars worden verleend. Ko-Viettje. Wie zich het geoorloofde niet ont zeggen kan, is niet ver van het on geoorloofde. (St. Augustinus).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1