303 Millioen voor inpoldering, wederopbouw en waterwegen Betaald met Marshall-guldens Vele verschuivingen in de garnizoensplaatsen Stafchefs in Den Haag bijeen N.O.Ben B.B.N. tegen de A.T.O. 3ïwiceö,& Maüna VRIJDAG 10 MAART 1950 DE LEID SE COURANT ^E REGERING deelt mee, dat overleg met de regering der Ver enigde Staten van Amerika geleid heeft tot overeenstemming over het vrijgeven van een bedrag van ƒ303 millioen van de tegenwaarde rekening der Marshall-hulp en over de besteding van dit bedrag ter fi nanciering van belangrijke projecten ten behoeve van het Nederlandse economische herstel. De besteding zal o.m. geschieden ten behoeve van de werkzaamheden, verbonden aan het drooglegging van het IJsselmeer; het herstel van de oorlogsschade aan en de wederopbouw van agrarische in dustriële bedrijven en woningen; het herstel van de waterwegen en het spoorwegverkeer; technisch-wetenschappelijk onderzoek; technisch on derwijs; de bouw van hotels en de bevordering van het toerisme, als mede de financiering van de uitgaven in guldens van onder het Mar shall-plan verleende technische bijstand 20 MILLIOEN VOOR DIJKEN. Van de thans vrijgekomen ƒ303 millioen is bijna 275 millioen be stemd voor de financiering van pro jecten, welker uitvoering bij de be groting van 1949 werd goedgekeurd. Door deze wijze van besteding ver meerderen derhalve de staatsuitga ven niet, doch wordt de financie ring vergemakkelijkt. Een beperkt bedrag, nL ƒ28 mil lioen, is bestemd voor de financie ring van enkele andere projecten, die niet zijn opgenomen in de Staats begroting, doch die met name met het oog op de noodzakelijke verbete ring van de Nederlandse betalings balans als zeer belangrijk moeten worden beschouwd. In de eerste plaats wordt ƒ20 mil lioen vrijgegeven voor het leggen van dijken rond de Zuid-Oostelijke Dit is de tweede maal, dat Neder land gebruik maakt van de gelden der tegenwaarderekening. Voor het eerst geschiedde dit op 12 Juli 1949, toen 240 millioen gulden van deze rekening werd bestemd voor de fi nanciering van verschillende projec ten,, o.a. de wederopbouw van Wal cheren. Tussen de Nederlandse regering en de regering der Verenigde staten zijn nog besprekingen gaande over het vrijgeven van gelden van de te genwaarde-rekening ter financie ring van een aantal andere projec ten. Deze besprekingen bevinden zich in een vergevorderd stadium. Aetherklanken HILVERSUM I 301.5 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 idem. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. (12.30 12.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Promenade orkest en solist. 14.20 Engelse les. 14.40 Kamer koor. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Metropole orkest. 10.20 Luchtvaartcauserie. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans'". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Zang en orgel. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.30' Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Gramofoonmuziek. 20.00 Niéuws 20.05 De gewone man zegt 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Lichtbaken"'. 20 40 Gramofoonmu ziek. 20.40 „Steek eens op, heren" 21.00 Orkestenparade. 21.30 „Kon tiki", hoorspel. 21.55 Orkestenpara de. 22.25 Puzzle. 22.35 Amerikaans commentaar. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 416 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. (9.309.35 Wa terstanden). 10.00 Medische causerie 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.35 Cello en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Gramofoonmuziek 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Lichte muziek. 14.50 Gramo foonmuziek. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de v.'ieg tot het graf", causerie. 16.15 Gramofoonmuziek. 16.45 Sportpraat- je. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 1815 Populaire muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „Passepartout", causerie. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Dansmuziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.40 Accor- deonmuziek. 23.00 Nieuws: 23.15 Dansmuziek. 23.3524.00 Gramo foonmuziek, Zuiderzeepolder. Hierdoor wordt de stoot gegeven tot de ontsluiting van een nieuw vruchtbaar landbouwge bied. Voorts zal 0.5 millioen worden be steed ter bevordering van het toe- distenbézoek aan Nederland, ter- Wijl ter vergroting van de logies- ruimte voor buitenlandse toeristen 7 millioen is uitgetrokken als bij drage in de bouw van daartoe ge schikte hotels. De verdeling. De groep van projecten van in to taal ƒ275 millioen is o.a. te verdelen in: Zuiderzeewerken en verdere land aanwinningen: totaal ƒ72.7 millioen. Herverkaveling Walcheren: 11.8 millioen. Herstel van agrarische oorlogs schade: totaal ƒ65.1 millioen. Rechtstreekse voorzieningen in het belang van de agrarische productie: totaal 28.8 millioen. Herbouw van dor oorlogsgeweld verwoeste industriële gebouwen: 13.5 milliloen. Bevordering technisch onderwijs: ƒ3.4 millioen, waarvan ten behoeve van de Techn. Hogeschool 4 mil lioen. Waterwegen: totaal 33.4 mil lioen, waarvan ca. 11 mill, voor her stel van kademuren en andere wer ken te Rotterdam. Herstel van verwoeste spoorweg- werken in en om Rotterdam: 4.4 millioen,. Herbouw van verwoeste en be schadigde woningen: 38 millioen. Leger-reorganisatie De legervoorlichtingsdienst deelt omtrent de reorganisatie van de landmacht het volgende mede: Zo lang, in verband met de sterk wis selende eisen, die aan de Kon. Land macht werden gesteld, de vredesor ganisatie geen vaste vorm kon krij gen, geschiedde de opleiding der voor uitzending naar Indonesië be stemde formaties bij depots, evenals zulks veelal in oorlogstijd geschiedt. Nu de toekomstplannen een vaste re vorm hebben aangenomen zal de opleiding van de dienstplichtigen te beginnen met de lichting 19502, weer als van ouds gedurende de ge hele eerste oefentijd bij regimenten geschieden. In verband met de voorgenomen uitbreiding van verschillende wa pens (o.a. luchtdoelartillerie) zullen enige gemeenten, welke tot nu toe geen garnizoen hadden, een groter of kleiner troepenonderdeel krijgen. Al leen Alkmaar zal wellicht tijdelijk haar garnizoen verliezen. Van de reorgansatie is gebruik gemaakt, zo goed mogelijk te lege ren. De legeringscapaciteit van een kazerne en de bij het kazernecom plex aanwezige oefenterreinen wa ren hierbij belangrijke factoren. Met de aanwezige legerings ruimte en oefenterreinen moest worden gewoekerd; voor wat de legeringsruimte betreft, om het in deze tijd zo kostbare bouwen zo veel mogelijk cultuurgronden en terreinen bestemd voor recreatie ve doeleinden aan hun normale be stemming te onttrekken. E hier door lang niet alle onderdelen in moderne kazernes, maar vele in oude en verouderde kazernemen- ten moeten worden ondergebracht en dat niet steeds met de traditie rekening kon worden gehouden, moest worden geaccepteerd. De gemeenten, welke garnizoen krijgen zijn Laren (N.-H.), (lucht doelartillerie), Velzen (luchtdoelar tillerie) en Zuid-Laren (infanterie). Amersfoort verliest de infanterie, maar krijgt er geneeskundige troe pen voor in de plaats. Amsterdam krijgt intendance-troepen. Bergen op Zoom moet de infanterie afstaan, maar krijgt weer artillerie en tevens luchtdoelartillerie. Deventer, Schalk haar en Gorssel krijgen infanterie; de thans aldaar gelegerde onderde len komen elders. Ede moet de ge neeskundige troepen verliezen. De luchtdoelartillerieschool, tijdelijk het 2e vrijwilligersopleidingscentrum en later wielrijders zullen echter het garnizoen versterken. Gorinchem krijgt pontonniers en behoudt luchtdoelartillerie. Grave moet omschakelen van AA.T. op in fanterie. 's-Gravenhage zal luchtdoel artillerie huisvesten. Haarlem krijgt eveneens lucshtdoelartillerie, alsme de een deel van het regiment aan- en afvoertroepen. De school K-troe pen zal daarvan onder een andere naam deel uitmaken. Harderwijk moet de kaderschool infantrie ruilen voor artillerie. Kampen kan behalve op de 2de centrale opleidingsschool voor administratief kader rekenen op artillerie. Leiden verloor de A. A. T. maar kreeg intendancetroepen. Naarden krijgt evenals vele andere plaatsen luchtdoelartillerie.,: Tilburg kan op een groot contingent van het regi ment aan- en afvoertroepen rekenen. Utrecht tensotte moet de genees kundige troepen afstaan, omdat in deze stad voor drie grote onderdelen niet voldoende legeringsruimte aan wezig is. De garnizoensplaatsen, welke niet werden vermeld, behouden vrijwel hun huidige garnizoen. Bovenge noemde wijzigingen zullen in hoofd zaak voor 1 October haar beslag krijgen. Naar het A.N.P. verneemt zullen de stafchefs van de landen van het Atlantisch Pact van 25 Maart tot 2 April a.s. in Den Haag bijeenkoriïen. Enige dagen geleden was te Washington reeds aangekondigd, dat een dergelijke conferentie binnen kort in Europa zou worden gehou den. De plaats en tijd van samen komst waren toen nog niet bekend. „GEHOORZAAL"-OPLOSSING TE APELDOORN. De schouwburg Tïvoli te Apel doorn zal de volgende week worden gesloten om tot een moderne schouw burg, die tevens als bioscoop ge bruikt kan worden, te worden ver bouwd. De gerestaureerde schouwburg zal 650 zitplaatsen bevatten. Het is bo vendien het plan der directie om in aansluiting op de schouwburg een verenigingsgebouw met 600 zitplaat sen te doen verrijzen, omdat de plaat selijke verenigingen door het uitval len van Tivoli als verenigingsge bouw in verlegenheid komen te zit ten. Men hoopt, dat de verbouwing half Juli gereed zal zijn. MELKPOEDER ALS VOER VOOR NED. KOEIEN. De Regering heeft onderhandelin gen gevoerd over de aankoop van magere melkpoeder in de Ver. Sta ten. Optie werd verkregen op een quantum van 22 millioen ton, waar van een proefzending van 25.000 kg. onderweg is. Het betreft hier een minderwaardig product, bestemd voor veevoeder. Het werd door de Amerikaanse regering aangekocht en geruime tijd opgeslagen om de binnelandse markt te steunen. Ne derland zal het kunnen aankopen voor Marshal-dollars. RECHTSPOSITIE VAN NED. AMBTENAREN IN V.S.L. Volgens de Memorie van Antwoord inzake de ontwerp-garantiewet voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië blijkt ie regering voet bij stuk te houden door het gehele corps der voormalige Nederlands-Indische ambtenaren te doen overgaan in de dienst der V.S.I. Gereed gekomen is een voor-ontwerp van wet tot vast stelling van zekere waarborgen i het KNIL-personeel. Het wordt spoe dig in de ministerraad behandeld; daarna komt het onmiddellijk in de Kamer. Voor toezicht op de rechts positie der ambtenaren zal,, zowel in Den Haag als te Djakarta, een com missie worden ingesteld. Zo moge lijk worden daarin vertegenwoordi gers der vakbonden opgenomen. De Nat. Organisatie voor het Be roep Goederenvervoer Wegtransport en de Bond van Bedrijfsautoverkeer in Nederland, NOB en BBN, maken in een adres aan de leden van de Eerste Kamer hun bezwaren kenbaar tegen mededelingen van minister Spitzen in diens memorie van ant woord over de begroting van Ver keer inzake de toekomstige taak en capaciteiten van ATO. De adressanten, die tezamen on geveer 7.000 van de 9.500 particulie re bedrijven vertegenwoordigen, merken op, dat bij hun weten van overleg met bedrijfsleven, waarvan de minister gewag maakt, geen spra ke is gewdest. Wel wordt overlegd met de Bedrijfsgroep Wegvervoer over het ontwerp wet autoverkeer goederen, niet echter over de toe komstige taak en omvang van de ATO. Hierdoor is de bedrijfsgroep voor een fait accompli gesteld, het geen zeer betreurd wordt. Hoewel de particuliere vervoer ders hun oude bezwaren tegen het bestaan van het semi-overheidsbe- drijf ATO handhaven, menen zij te moeten opmerken, dat de ATO, voor wat betreft de vervoerscapiciteit, sterk bevoorrecht werd. Zij zelf zijn gebonden gebleven aan de omvang van hun wagenpark, per 1 Augustus 1939 en konden alleen tonnagerech ten van collega's aankopen of over gaan van watervervoer of paarden- tractie op wegvervoer. In de richtlijnen voor het verkrij gen van vergunningen wordt echter nergens gesproken over het moder niseren van stukgoederenvervoer door de spoorwegen. De adressanten verzoeken de le den van de Eerste Kamer om de mi nister een aantal vragen te stellen o.a. over historie en groei van de ATO, en voorts om de minister te adviseren de rechten van meer ton nage van dit bedrijf in te trekken en op dit punt overleg te plegen met het bedrijfsleven. Barneveld zonder kip-gekakel Maar toch was er handel Het zal niemand verwonderen, dat in Barneveld als pluimveecentrum van ons land een angstige spanning heerst in verband met de dreigende pseudo-vogelpest, die een pluimvee- bedrijf in enkele men kan ruïneren. Een van de somberste voorteke nen is wel de plotselinge sluiting van de markt, welke anders Donderdags morgens in alle vroegte begint. Doordat eerst Woensdag de markten werden gesloten, waren toch nog de meeste handelaren velen van hen hadden immers flinke voorra den uit alle delen van het land naar Barneveld getogen. Zij, die uit de verboden provincies kwamen, werden onmiddellijk ge keerd, terwijl de anderen natuurlijk geen standplaats op de markt moch ten innemen. Het marktplein was ge heel verlaten, maar op de buitenvve- zag men overal de vrachtauto's van pluimveehandetaren staan. Hierdoor kon het geschieden, dat de handel niet veel minder was dan anders. Over het algemeen zag men dit als een gevolg van plotselinge sluiting en de verwachting is, dat volgende week de handel geheel stil zal lig gen. Hoe pijnlijk de pluimveehou ders deze situatie ook vinden, alles is hun liever dan de verschrikkelijke pluimveepest, welke een ramp van buitengewoon grote afmetingen zal worden als ze zich over het gehele land verspreidt. Een machteloos gevoel is daarbij, dat er op het ogenblik nog geen af doende geneesmiddelen zijn, zodat er slechts maatregelen van voorbe hoedende aard genomen kunnen worden. DOODSTRAF GEEIST TEGEN VAN GEELKERKEN. Na een requisitoir, dat twee uur duurdë, heeft de Officier van Justi tie bij de Bijzondere Strafkamer te Utrecht, mr. L. W- M. Drabbe, gis termiddag de doodstraf geëist tegen C. van Geelkerken, de plaatsvervan gend leider van de N.S-B. (Reeds me degedeeld in een deel onzer vorige Mr. Drabbe zei in zijn requisitoir, dat het de vraag is of verdachte ge rechtigd was te doen wat hij heeft gedaan. Spreker is bereid verdach- tes goede trouw te accepteren voor een voorkeur voor nation aal-so cialis tische ordening maar hij wilde te enenmale afwijzen, dat hij ook ge rechtigd was om in feite te doen wat hij in de loop der jaren heeft ge daan In formele en in materiële zin wil de de officier Van Geelkerken aan sprakelijk stellen voor wat de N.S.B en de landwacht in Nederland hebben gedaan. Hij concludeerde dan ook dat de doodstraf voor deze ver dachte. mede in aanmerking nemen de de straf, die Mussert heeft moe ten ondergaan en de straf die hon derdduizenden kleine N.S.B'rs heb ben moeten ondergaan, dus alleszins gerechtvaardigd kan worden noemd. ROEKELOOS CHAUFFEUR VEROORDEELD. De 25-jarige fabrikant L. B. uit Wassenaar, die heeft terecht ge staan, omdat hij op 19 November, als deelnemer aan een betrouwbaar heid srit, met een door hem bestuurde auto op het gladde wegdek van de IJsselmondeselaan te Rotterdam zo onverantwoordelijk snel heeft gere den, dat een man, die een handwa gen voortduwde, werd aangereden en kort na het ongeval aan bekomen kwetsuren is overleden, is door het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een maand hechte nis voorwaardelijk, een een boete van vijftig gulden, subsidiair tien da gen hechtenis. HET WONINGTEKORT IN DELFT. Het gemeentebestuur van Delft heeft een rapport uitgebracht over de woningnood in Delft. Volgens dit rapport was het wo ningtekort op 31 Mei 1947 2252 wo ningen (17.20 pet) en op 1 Januari 1950 3012 (22.42 pet). Voor industrie, diensten en bedrijven zijn nog nodig 892 woningen, zodat de directe be hoefte is 3904 woningen. Het totale aantal woningen, dat in de eerstko mende tien jaren nodig is, wordt ge raamd op 10.304. Met uitzondering van Den Haag heeft Delft het grootste tekort van alle grotere plaatsen in Zuid-Hol land, aldus het rapport. ^ET MYSTERIE H OP DE DOOR GUY HAMILTON 32) .„Verdenkt u- iemand, mijnheer Mortlake?" „Als iemand voor verdenking in aanmerking komt, is 't in de aller eerste plaats de kerel, met wien 'k een hut heb Sergius Petrakoff." „Is 't uw voornemen, een aan klacht tegen hem in te dienen?" „Dat is een kwestie, die u zelf 't best zult kunnen beoordelen, kapi tein." „Waarom is uw verdenking spe ciaal op dien heer gevallen?" „Ja waarom? antwoorde Algy geërgerd. „Als 't u niet belangrijk genoeg voorkomt, vergeet 't dan voor mijn part! Als u alleen maar niet vergeet, dat 'k u de vermissing van mijn revolver gerapporteerd heb!" Mortlake liep naar 't promenade dek. Het was een stralende voorjaars dag; 't schip gleed over een spiegel gladde zee. Het leek 't summum van absurditeit, dat op zulk een dag en in zo'n omgeving iets te vrezen zou zijn. Toch woonde vrees in 't hart van schier alle passagiers; de geheim zinnige moord op juffrouw Dewar had zware diepe schaduwen gewor pen over 't leven op de Princess Marina. Algy glimlachte bitter. Van alle passagiers was hij waarschijnlijk de meest bedreigde. Op de waarschu wing door juffrouw Spencer tot hem gericht was verrassend snel een tweede gevolgd, die van Brian Brandon. Degene die hij zocht, bevond zich niet op 't dek. Mortlake gaf uit voering aan zijn voornemen, 't ge hele sohip te doorzoeken, doch al zijn pogingen om juffrouw Spencer te was vinden, faalden ten enemale. Toch was ze aan boord daar ging niets van af.Waarom, in vre desnaam, hield zij zich schuil? Waarom had zij hem wel gewaar schuwd, dat groot gevaar dreigde, maar liet zij hem in de steek, nu dat gevaar niet langer veronder stelling was, doch feit geworden? Omdat, naar zij gezegd had, ook haar eigen leven ernstig bedreigd werd, wijl ze hem gewaarschuwd had? Verborg zij zich uit angst voor de moordenaar, dien hij niet kende, maar zij waarschijnlijk wel? Hij kon er geen touw aan vast knopen. Twee partijen waren aan boord, had Brian Brandon beweerd, die beiden één en 'n zelfde doel had den. Welk? En wie van de partijen was gevaarlijk voor hem? Die, waarvan Sergius Petrakoff als de leider beschouwd kon worden! Welke rol speelden Vaughan Reil- ly en Agatha Blackett? Mortlake had 't gevoel, alsof hij zich in een doolhof bevond; telkens als hij dacht, de goede richting te hebben ingeslagen, moest hij tot de erva ring komen, dat hij zich alwéér op een zijpad begeven had. 't Einde van zijn vruchteloze nasporingen naar juffrouw Spencer bracht hem op 't punt van uitgang terug 't met glas afgeschoten promenadedek. Hij vond een lig stoel trok hem naar een zonnig plekje, stak een sigaret op en ging wat lezen Zozeer was Mort lake in zijn lectuur verdiept, dat hij pas merkte, dat iemand vlak bij hem stond, toen een schaduw over 't boek viel. Opkijkend, zag hij Agatha Blackett. Zij glimlachte hem toe en Algy moest bekennen, nog zelden zulk een mooie, aantrekkelijke vrouw ontmoet te hebben. ,'k ben blij, dat 'k u vind," zei juffrouw Blackett. „Onze eerste ontmoeting vanmorgen was niet al te prettig. Na uw bezoek heb 'k me ernstig voorgenomen, me over die vreselijke gebeurtenis heen te zetten Heeft Ibsen niets gezegd, dat wij ons de levenden, niet met de doden be horen bezig te houden? Of was 't Bjórnson? In ieder geval was 't een Noor." Zij zweeg even en ging in den stoel zitten, dien Mortlake voor haar aangesleept had. „Dank u. Er is gisteravond tot heel laat in de grote salon gedanst. Erg gezel lig. 't heeft me verwonderd, dat u er niet was mijnheer... eh?" ,,'k Mag 't u niet kwalijk nemen, dat u hem vergeten bent, juffrouw Blackett. Een niets zeggende naam Meisom." „Ach ja, natuurlijk! Hoe dom van me! 'k Bedoelde meer uw voornaam. U vind 't misschien dwaas van me maar 'k moet altijd iemands voor naam weten, 't Kan aan mij liggen 't geeft zo direct iets vertrou welijks." Mortlake's ogen lachte in de ha re. Hij liet niet merken, wat in hem omging. Een stem in zijn binnenste waarschuwde: wees op je hoede voor die mooie vrouw... zij is waarachtig niet bij je komen zitten, omdat ze zo'n behoefte aan een praatje heeft... U kunt mijn voornaam niet ver geten zijn, om de doodeenvoudige reden, dat 'k hem niet genoemd heb." „Ach!" «deed zij verwonderd. Werkelijk niet?" „Werkelijk niet!" antwoordde Al gy monter. „Maar 't doet er niet toe! Mijn voornaam is Roger." Roger." herhaalde zij. Een mooie naam en een ongewone. Roger Meisom dus. Reist u voor uw ge noegen?" „Zaken." „Och kom zij had een parellende welluidende lach. „Heus," zei Algy doodernstig, 'k Houd er een hoenderpark op na. Fokkippen, anders gezegd. Zorg dat in dag uit er voor, dat de eieren niet bij uw ontbijt zullen ontbreken. Werkelijk, juffrouw Blackett, er zijn ogenblikken dat 'k me een heel nut tig, bijna onmisbaar mens in de maatschappij gevoel." „U bent een grappenmaker!'' Zij zag hem aan, terwijl een coquet lach je om haar mond speelde. „Is dat een goed bestaan kippen fokken?" „Hm. Goed, goed! Enfin, kwaad is toch weer anders, 'k Mag tot nu toe TWEEDE BLAD - PAGINA 1 HUIB v. d. Zwaan, Groenendijk 52, Hazerswoude, geboren 11 Maart 1928, viert zijn 2e verjaardag te Cheribon (Java). BIJZETTING URN UIT INDONESIë De urn met de aarde, verzameld op de erekerkhoven in Indonesië, waar slachtoffers van de Japanse bezetting rusten, zal 29 April a.s. op plechtige Wijze worden bijgezet in het voor lopige nationale monument op de Dam te Amsterdam. H.M. de Koningin is voornemens bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. ARBEIDERS, DIE BUITEN DE PROVINCIE VAN INWONING WERKEN. Het Ministerie van Wederopbouw heeft een aantal woningen toegewe zen voor werknemers, die werken in een andere provincie dan die, waar zij wonen. De toegewezen woningen zijn be stemd voor gehuwde mannelijke werknemers, die werkzaam zijn in bedrijven met 10 of meer arbeiders en in de plaats van tewerkstelling in de kost zijn, omdat zij wegens de grote afstand tot hun woonplaats niet dagelijks heen en weer kunnen reizen, (Zogenaamde „interprovin ciale weekpendel)". De verdeling van het beschikbare aantal woningen is- gebaseerd op een enige maanden geleden ingesteld onderzoek. De toewijzingen zijn ver strekt ten behoeve van met name genoemde werknemers. Friesland 13, Groningen 26, Dren the 24, Overijsel 136, Gelderland 162 Utrecht 59, Noord-Holland 104, Zuid Holland 70, Zeeland 1, Noord-Bra bant 81, Limburg 61, Amsterdam 47, Rotterdam 14, 's Gravenhage 22. BIJ MIST: GROOT LICHT! De laatste dagen zijn, vooral in de morgenuren, in vele delen van het land zware mistvormingen voorgekomen. Ernstige ongevallen, verscheidene met dodelijke afloop waren daarvan het gevolg. Zo kwamen gistermorgen tussen negen uur en half tien alleen op de weg Breda-Rotterdam niet minder dan vier ernstige aanrijdingen voor. De A.N.W.B. vindt hierin aanlei ding de automobilisten^ opnieuw met klem te adviseren, overdag bij mist met vol groot licht te rijden. Alleen op deze wijze is men tenminste met mist nog van de grootst mogelijke afstand zichtbaar. Rijden met stads lichten heeft geen enkele zin en ver mindert het gevaar niet. BEURS: RUSTIG. Bij gebrek aan stimulerende fac toren had de beurs-handel gister niet veel te betekenen. De koersen bewogen zich merendeels rondom het vorige niveau, waarbij de stem ming min of meer onregelmatig was. Over het algemeen echter waren de koersafwijkingen uitermate gering. Voor de cultuurfondsen viel de stem ming betrekkelijk mee. De handel was weliswaar niet groot, maar de lichte vraag was voldoende om een goed prijshoudende tendens te ver oorzaken. Op de Amerikajnnse markt waren de oliewaarden overeenkomstig het verloop van Wallstreet iets vaster. Beleggingswaarden hadden een rus tig prijshoudend verloop. niet klagen, 'k Blijf een paar dagen voor plezier in New York en ga dan door naar Californië. Ze hebben me verteld dat de grond daar goedkoop is en bijzonder geschikt voor 't ex ploiteren van een groot hoenderpark. Als 't waar blijkt te zijn, doe 'k mijn onderneming in Suffolk van de hand en vestig me in Californië. 'k Heb genoeg van den Engelse mist." ,,'t Lijkt me een buitengewoon vreedzaam beroep, mijnheer Meisom, als 't ware geknipt voor vreedzame mensen. Nu moet 'k ineens weer aan ons onderhoud van vanmorgen den ken. Onbegrijpelijk, dat ze zó ie mand in verband konden brengen met een moord." Juffrouw Blackett zag hem vol aan. „U heb me toch maar niet wat op de mouw gespeld met uw kippen en eieren?" „Tegenover iemand als u kan een man niet anders dan de waarheid spreken," verzekerde Algy plechtig. „Wat die verdenking van moord be treft, juffrouw Blackett 't zal u ongetwijfeld genoegen doen, te ver nemen, dat 'k er in geslaagd ben, kapitein Thaves van zijn dwaling te bekeren." Zij scheen plotseling te verstijven. Maar niet zodra voelde zij, dat Mortlake's ogen vorsend op haar gelaat gericht waren, of zij glimlachte. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5