j J{a*te Qeif De heer H. Hazelhoff sprak voor Leids K.A.B.-kader Leidse families spraken tot hun zonen in Indonesië VRIJDAG 10 MAART 1950 Ut LElDSfc CUUKANT EERSTE BLAD PAGINA 2 „Rondom de Arbeidsbemiddeling" Het was de heer J. A. M. van Oyen, voorzitter van de Leidse K. A. B., een groot genoegen zo'n goede opkomst te constateren, toen gister avond het K.A.B.-kader bijeen kwam iii het U.K. Mil. Tehuis, om te aanho ren Avat öe heer H. Hazelhoff, direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Leiden, Avist te vertellen over het onderwerp „Rondom de Arbeids bemiddeling". De voorzitter zag in deze goede opkomst van kaderleden zowel een belangstelling voor het on derwerp als voor de spreker, die, ge zien zijn functie, zeker ter zake kun dig genoemd mag worden. De heer Hazelhoff trok een verge lijking tussen de Arbeidsbeurs, die in 1905 te Leiden werd opgericht, en het huidige Arbeidsbureau,. De j laatste staat op een veel bredere ba- sis, is beter uitgerust en heeft des- j kundiger ambtenaren. Zijn taak is veelzijdig en beperkt zich niet tot het contact leggen tussen vraag en aanbod. In zoverre het G.A. zich ten doel steelt het bedrijfsleven aan ar beidskrachten te helpen, is deze taak economisch. Anderzijds is er ook een sociaal cachet aan, waar het op de eerste plaats de mens als zodanig geldt. Enkele cijfers tonen dit alles dui- FEDERATIE VAN KATH. BONDEN VAN HOOFDARBEIDERS OPGERICHT. Te Amsterdam is opgericht de Fe deratie van Katholieke Bonden van Hoofdarbeiders voor de uitvoering van de Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering. Deze Federatie omvat de volgende bonden van hoofdarbeiders, aange sloten bij de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging (K.A.B.): De Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verzekei'ingspersoneel ,,St. Franciscus van Assisië"; de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters en ander Toezichthoudend personeel; de Ned. R.K. Bond van Hogere- Mid delbare- en Lagere Technici, „St. Bernulphus"; de Ned. Kath. Vereni ging van Handelsreizigers, Handels agenten en Verzekeringsinspecteurs „St. Christoffel"; de Ned. Kath. Bond van Apothekers-assistenten „St. Lu cas". Het doel van de Federatie is te be vorderen, dat de organisaties van hoofdarbeiders de haar passende plaats innemen bij de uitvoering van de wet op de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering en van andere sociale wetten. Dit doel zal worden nagestreefd door het aanwijzen van bestuursle den voor de vakbedrijfsverenigingen voor dè Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering en medewerking aan de uitvoering van deze wet. Het secretariaat der Federatie is gevestigd, Jan Luykenstraat 12, te Amsterdm (Z.). Tel. 94307 en 93995. delijk aan. In 1949 werden behan deld: 900 ontslagaanvragen, 1000 aanstellingen, 3000 persoonlijke in lichtingen, 7000 adviezen aan de ge meente voor OA'erbruggingsgeldj 2000 plaatsingen in D.U.W.-verband, 100 aanstellingen van vreemde arbeids krachten, 1000 beroepsadviezen, 280 bijzondere bemiddelingen, enz. werden 230 personen, na opleiding in de Rijkswerkplaats, te werk ge steld. Veelzijdig Averk. Aan de hand van 8 meegebrachte schema-borden, gaf spr. vervolgens een overzicht van de veelzijdige werk zaamheden, die het G.A. verricht. Onder zeer grote belangstelling is te Vogelenzang de plechtige uit vaart gehouden van pastoor M. M. v. d. Eem. De Requiemmis werd op gedragen door deken J. P. A. Brink man, van Noordwijk, geassisteerd door de kapelaans Hulsebosch en Snellers. De Bischop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, mgr. F. Filbry en vele andere priesters hadden in het priesterkoor plaats genomen. Een kort herdenkingswoord werd gesproken door pastoor H. A. C. M. Wennen, van Nieuw-Vennep. Op het kerkhof werd de absoute verricht door deken Brinkman met dezelfde assistentie als bij de Re quiemmis. Audiëntie Bisschop van Haarlem. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 15 Maart geen audiën tie verlenen. BINNENLAND. De oogarts J. J. Hennequin uit Goes is met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd uit de wagen ge slingerd en overleed kort daarna. De dader van de roofoverval op het postagentschap te Driehuis is ge grepen. Het was de 28-jarige beton- legger J. S. uit Wageningem P heeft bekend ook de dader te zijn van roof-overvallen te Meppel en Almelo. S. heeft verklaard tot zijn daad te zijn gekomen omdat hij gro te schulden had en vreesde, dat er, zodra hij een normale betrekking had, loonbeslag zou worden gelegd. Daarom leefde hij van overvallen, diefstalen cn inbraken. liet drie-jarig zoontje van de heer A. Visser te Lemmer viel bij het spelen in een moddersloot. Zijn vriendje ging naar huis maar ver telde niets van het ongeluk. Toen men hem enkele uren later miste en ging zoeken was het kind in de mod der gestikt. Op een studentenkamer te Delft heeft de politie een wapenarsenaal in beslag genomen. De buit bedroeg 1239 geweerpatronen, 247 mitrailleur patronen in band, dertien revolver- patronen, een machinepistool met houder, een cylinderrevolver, een scherpe handgranaat en vier vlieg tuigbommen. Een „bond van scherpslijpers" is te Rotterdam opgericht. De slijpers TOCH REPATRIëRING MET PANAMEES SCHIP. Deze week zal in het kader van de repati-iëring van de Nederlandse militairen het Panamese schip Fair Sea uit Indonesië vertrekken, aldus „De Volkskrant". Zoals bekend heeft de contact commissie van organisaties var werknemers ter koopvaardij be zwaren gemaakt tegen de repatrië ring met schepen, die onder Pana mese vlag varen. Het vertrek van de Fair Sea was evenwel reeds be paald voor de protesten van de or ganisaties van de zeevarende be kend werden gemaakt. Van de zijde van het directoraat van de scheepvaart deelde men ons mede, geen wantrouwen tegen de Fair Sea te koesteren, omdat het schip in den regel in de vaart is voor de internationale vluchtelin genorganisatie. Onder de schepen die voor de ko mende maanden zijn gecharterd voor de repatriëring bevinden zich vooralsnog geen vaartuigen, .die on der de Panamese vlag varen. Daartoe wees hij eerst op het feit dat jaarlijks 160.000 kinderen de school verlaten. Een groot deel hiervan moet in het bedrijfsleven worden opge nomen. Jaarlijks komen er 45.000 ar beidskrachten bij, na aftrek van overledenen en gepensionneerden. Dit alles moet door de G. A.-Burtaux verwerkt worden. In de loop der jaren heeft men een steeds verder gaande arbeidsverde ling gekregen. Nederland telt mo menteel 4.000 beroepen! Beroepskeu ze is daarom zeer belangrijk gewor den. Sprekend over de methode van de Arbeidsbureaus:, zette de heer Ha zelhoff uiteen, hoe in Den Haag het hoofdbureau is gevestigd. Daaronder ressorteren 24 Gewestelijke Arbeids- bureaux, waarvan Leiden er een heeft. Op hun beurt hebben deze G. A. weer bijkantoren. Leiden telt er zes. Vanuit deze bijkantoren wordt op verschillende andere plaatsen re gelmatig zitting gehouden. Boven de G.A. staan vier inspecties. Lei den valt onder de inspectie Noord en Zuid-Holland. Ieder Bureau heeft een Commissie van Advies, waarin o.a. drie werkgevers en drie werk nemers zitting hebben (telkens 1 uit iedere organisatie-richting). Boven dien zijn er verschillende subcom missies, o.a. voor vrouwenbemidde ling. En ten slotte zijn er diverse vertrouwens-instanties, die een ad viserende taak hebben. Gerepatrieerden. Uitvoerig weidde de heer Hazel hoff uit over de bijzondere arbeids bemiddeling, met name waar het ge- demobiliseerden betreft. Dit is een zeer moeilijk vraagstuk, nu regelma tig grote groepen militairen terugke ren en in het productie-proces moe ten worden opgenomen, vooral om dat we op de kentering staan en de grote vraag naar arbeiders voorbij is. Overigens bestaat er geen reden tot ongerustheid. Het werkloosheids' cijfer is niet ongunstig. Belangrijk werk bij deze tewerk stelling van militairen verricht de Sociale Dienst van het Ministerie v. Oorlog, die geheel los staat van het |G.A., al wordt tussen beide zeer nauw samengewerkt. „HoeAvel het Vastentijd is, gaan de zaken toch goed. We hebben druk werk en de nieuwe machine doet het best". Dat vertelde een va der aan z'n zoon. We begrepen dat het een slager was. „Zal je vooral voorzichting zijn, lieve jongen, en geen rare dingen doen?" Zo sprak een moeder tot haar zoon. „Houd de moed er maar in, over drie maanden ben je weer bij ons. Kop op"' Dat zei een jong meisje in de microfoon. En Ave zouden er om willen wedden, dat het een zus Avas, die tot haar grote broer sprak. Laat ons niet langer geheimzin nig doen. Dit alles luisterden we gistermiddag af in „Den Burcht", waar familieleden van 72 Leidse militairen in Indonesië gelegenheid kregen tot hun jongens te spreken. De verschillende Thuisfronten had den deze actie voorbereid en voor iedere willekeurig gekozen militair waren er 46 woorden be schikbaar. Soms sprak alleen vader of moeder. In andere gevalen sa men, of een van beiden, plus een broer, zuster of vrouw. Maar dan moest het aantal gedeeld worden en kreeg ieder slechts 23 woorden te spreken. Vooraf had iedereen z'n prevelement op papier gezet. En dat was nodig. Want je kunt nog zo van de tongriem gesneden zijn, als je voor die microfoon geplaatst wordt, ben je zó vol van aanstor mende gedachten, dat je niet meer weet wat te zeggen. En wie kan bovendien al sprekend z'n woorden tellen? Daarom werd alles van briefjes afgelezen. De militairen, tot wie gesproken werd, zullen tijdig op de hoogte gesteld worden van de uitzending. Het ligt in de bedoeling deze opge nomen gramofoonplaten af te draaien in het programma voor de Ned. Strijdkrachten, zodat zowel de militair als de familieleden thuis deze gesproken brieven kunnen be luisteren. aldaar hebben een conflict met hun vakgroep n.l. zo scherp geslepen, dat de band met de vakgroep is door gesneden. De nieuwe organisatie zoekt nu contact met andere scherp' slijpers. Ten gebruike bij mist zal op de bootjes van de Rotterdamse haven dienst een radar-installatie' worden aangebracht. De 25.000 in de 4e klasse 2e lijst der Staatsloterij is gevallen op lot 4963. Het Chalet Astoria te Baarn is, naar Het Parool meldt, voor 5 jaar gehuurd door de Rijksgebouwen dienst. Er wordt een tehuis in geves tigd voor ouden van dagen, die thans i Paardenlaan trof. nog wonen in tehuizen welke niet aan j op de Haarlemmerstraat en slipte redelijke eisen voldoen. Het ligt in} (de tienduizendste?) over de tram- Vrijdag, 10 Maart. In deze sombere, winderinge en gure stad van vandaag, is er afweer weinig nieuws te beleven. Och, er is op straat wei het een en anuer te zien, maar tenslotte kan toch niet al les in de krant gezet worden. Zelfs niet in de Hutspot. Want wat kan het u tenslotte schelen, dat de klok op het Noordeinde nog steeds niet klaar is, dat men het hele geval zelfs van de lantaarnpaal afgehaald heeft? Vindt u het soms belangrijk dat van morgen bij de afbraak van de Lucht brug bij het station een balk om laag viel, vlak iangs een spoorweg- werker, die op de begane grond aan het werk was? Stelt u er belang in dat gistermiddag een agent twee kwajongens die op -het Rapenburg in de boompjes geklommen waren, som meerde omlaag- te komen? Vindt u het nodig om te weten dat vanmor gen op de Veemarkt een koppel scha pen er van door ging, met een schel dende veekoopman er achter? En zai de krant van vandaag toch niet vol komen, al zouden we geen woord vermelden van het feit, dat gister avond een juffrouw haar tasje in de Nieuwe Rijn liet vallen, waarop een galante heer met z'n wandelstok ging vissen en het tasje weer ophaalde? Och kom, waartoe dient het, dat al les te vermeiden? Maar wat wel vermeld moet wor den is het ongeval dat gistermor gen om 8 uur mevr. M. uit de Os en Tij reed per fiets de bedoeling van de N.V. Astoria binnenkort elders in het Gooi een soortgelijk etablissement als 't Cha let te stichten. Een 6e parochiekerk zal in Roo sendaal dit jaar worden gebouwd. In Mei wordt begonnen. De kerk zal worden toegewijd aan O.L. Vrouw van Fatima. BUITENLAND. De ontmanteling van de voor malige Hermann Goering Werke wordt nu weer regelmatig voortge zet. Britse troepen staan thans gereed en hebben opdracht om bij even tuele nieuwe onlusten op de demon stranten te vuren. Dr. Sander, de Amerikaanse dokter, die een kankerpatiënte uit medelijden doodde do,or middel van een lucht-injectie, is gisteren vrijge sproken. De Italiaanse vronwelijke com munistische afgevaardigde Laura Diaz, die in een redevoering Z.H. de Paus had beledigd, zal binnenkort terecht staan. De parlementaire on schendbaarheid is haar gisteren ont nomen. Opstandelingen van Vietmink hebben gisteren te Saigon een hand granaat naar een café-terras gewor pen, waar Franse soldaten zaten. Tien soldaten werden gewond. De Britse conservatieven heb ben gisteren toch een overwinning behaald op de Labours. Na afloop van de stemming in het Lagerhuis was erieen voorstelling in het opera gebouw, waarheen de afgevaardigden zich moesten haasten. Dè conserva tief Lyttelton, won de wedloop door vijf minuten vóór Attlee aan te komen! De Russische politie-luitenant Kot- lev is naar Praag gereisd. Hij geldt als een specialist in de „verhoortech niek" en heeft ook een rol gespeeld ir. de voorbereiding van het proces tegen kardinaal Mindszenty te Boe dapest. Men brengt de reis van Kot- Iev thans in verband met het te ver wachten proces tegen mgr. Beran. rails. Zij viel en maakte met haar hoofd een lelijke smak op straat. De E.H.D. was er als de kippen bij en constateerde een lichte hersen schudding. Zodat deze dame naar huis gebracht moest worden. Waar zij kon nadenken over het gevaar, dat dagelijks Stadskok weet niet hoe veel-honderden wielrijders daar op I LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. Recht: Mej. E. van Lan gen te Leiden, en de heren: D. A. I. J. van den Oever te 's-Gravenhage, W. Ritman te 's-Gravenhage. LEIDSE UNIVERSITEIT KRIJGT NIEUWE BOEKEN. Eerste zending wetenschappelijke Care-boeken komt Dinsdag. De eerste verscheping van Care- boeken naar Nederland voor een waarde van duizend dollar aan mo derne wetenschappelijke verhande lingen over opvoeding, geneeskunde en de exacte wetenschappen zal op Dinsdag 14 Maart a.s. 's middags om drie uur in de Senaatskamer aan de bibliotheek van de Leidse Uni versiteit worden aangeboden- De heer Roger H. Wilson, hoofd van de Care-missie in Nederland, zal het geschenk formeel aanbieden aan de rector-magnificus, prof- B. A. van Groningen. De belangrijke collectie nieuwe boeken is een geschenk van Ameri kaanse particulieren en groepen. Ze werden aangekocht met het geld. dat zij ervoor stortten. De Leidse Uni versiteit is de eerste, die een der gelijke Care-zending ontvangt, zulks zo wordt gezegd in verband met de aloude reputatie van Nederland'; eerste hogeschool te zijn en ook, om dat zij ook thans nog de leidende Nederlandse Universiteit is. Voorts die Haarlemmerstraat lopen. Het vreugdevolle'nieuws van van daag bevat de aankondiging dat het op 22 Maart groot feest zal zijn in het huis Oranjegracht 83. Daar woont het echtpaar J. PouwC. Brugman, dat bijna vijftig jaar gele den naar het Stadhuis ging om te trouwen. De gouden bruidegom is 74 jaar. Zijn gouden bruid is vijf jaar jonger. En beiden zijn goed gezond. Dat blijkt wel uit de activiteit van de bruidegom, die tien jaar bij de Grofsmederij, twintig jaar bij de Zoutkeet en toen nog een poosje a!s transportarbeider heeft gewerkt Nu hij z'n pensioentje heeft, kan hij de hele dag besteden aan zijn echt ^eidse hobby: het vissen. Zijn vrouw is-een verwoed breister. Het echtpaar kreeg 12 kinderen, waarvan negen nog in leven en getrouwd. Er zijn 35 kleinkinderen en zelfs al een achterkleinkind. Die komen op 22 Maart allemaal naar de Oranjegracht om feest te vieren. En we besluiten vandaag met een schoorsteenbrandje. Dat woedde gis termorgen om 11 uur in een perceel in de Zijlstraat, bewoond door de fa milie C. Z. Natuurlijk weer een vuile schoorsteen als oorzaak van dit rómpje. De Leidse Brandweer, steeds paraat, kwam aanvliegen. En veegde de schoorsteen. Waarmede ook deze gebeurtenis in de Zijlstraat weer tot het verleden behoorde. En de buur vrouwen hun aandacht weer aan an dere zaken konden besteden. STADSKOK. RESIDENTIE ORKEST. 7e Concert. Met Joseph Haydn's „g-dur Sym- phonie" (Symphonie Militaire) open-- de Willem van Otterloo het concert van gisteravond. Het welverzorgde eenvoudige musiceren was buitenge woon. Van Otterioo dirigeerde zo gepointileerd en geestig en het orkest reageerde zo stipt en con amore, zo dat de sprankelende symphonie fijn van toon, maar ook van bedoeling werd uitgevoerd. De grote waarde ring uitte zich in spontane bijval. Jaap en Haakon Stotijn, speelden het concert voor -twee hoboën van Voor molen. Mooier duet-spel is niet denk baar. De twee Stotijns zijn ras-kun stenaars fameuse hobo-spelers, muzikaal zonder weerga. De muziek is levendig en boeiend. Beider tem perament in voordracht, de grote vaardigheid en 't volmaakte ensem ble wekken de grootste bewondering voor him kunstenaarschap. Boven dien handhaafde hun draagkrachtige toon zich boven de okestrale achter grond, die aan bezieling niets te wen sen liet. Het concert werd besloten met Harold en Italië van Berlioz. Het orkest schildert de zonnige natuur en 't volksleven in Italië. De solo voor alt-viool geeft de stemmingen weer van Harold (beter gezegd Ber lioz' eigen stemmingen), die met de zonnige natuur in tegenspraak zijn. Van Otterloo gaf aan het geweldig ensemble een voortreffelijke leiding en toonde zich een dirigent van formaat. Daar men zelden de alt- viooly als solo-instrument hoort, had de vertolking van Henk van Calsteren terecht veel bewondering hoewel Berlioz de solo niet dank baar geschreven heeft. Het gehele werk heeft onze bewondering niet- Alles klinkt zo overmatig, opgesmukt en lang, maar niettegenstaande dit, roemen wij de geacheveerde uitvoe ring en 't heilig vuur van de diri gent en de algehele toewijding van het orkest, dat voortreffelijk spel gaf. Men betoonde zich heel opgeto gen tegenover de dirigent en de so Kuchende vaders. Ontroerende toneeltjes speelden zich daar in „Den Burcht' af. Moe ders konden hun r zenuwen nauwe lijks de baas. En vaders kuchten eens flink, alsof ze het heel gewoon vonden. Maar allebei waren ze er van onder de indruk nu "ze konden spreken tot hun zoon, ook al zagen ze hem niet en al wisten ze dat hij het pas over enige tijd zal horen. Maar dat geeft niet. Evenmin als het belangrijk was wat er gezegd werd. Alle nieuwtjes van thuis, de straat en de familie worden immers wel per brief overgebracht. Het ging er slechts om dat de jongens over zee weer eens een vertrouwde stem van thuis zouden kunnen horen. Vandaar deze gramofoonplaten-af- faire. Voor welk initiatief aan de organiseerde Thuisfronten hulde gebracht mag worden. Evenals aan de Radiodienst van de Ned. Strijd krachten, die het technische werk verzorgd. Deze 72 groeten werden op zes platen van elk 12 groeten opgeno men. De drie eerste series worden uitgezonden op 15 Maart a.s. De vierde komt op 17 Maart, de vijfde en de zesde op 28 Maart, Luisteraars moeten afstemmen op de P.C.J.-zender, 13 en 16 meter band. De uitzendingen vangen tel kens aan om kwart over een en du ren tot 2 uur 's middags. Javatijd: kwart over acht tot negen uur). De groeten zullen muzikaal omlijst worden en bovendien zal de repor ter telkens een korte reportage ge ven over actuele gebeurtenissen van de laatste tijd in Leiden. LEIDSE SMALFILM LIGA. Rudi Hornecker films. Rudi Hornecker is geen onbekende voor de leden van de Leidse Smal film Liga en velen hadden dan ook gehoor gegeven aan de uitnodiging van het bestuur om de geluidsfiim- avond van Rudi Hornecker, welke in Amicitia werd gehouden, bij te wo nen. Als eerste film werd gedraaid „Het geld- van de boer", gemaakt in op dracht van de Boerenleenbanken. Men ziet de groei van de collectieve fabrieken en inkoopcentrales en van de Boerenleenbanken. Er zijn ver schillende aardige momenten in deze film, o.a, de boerenbruiloft; het ge heel vondenwij echter iets te lang, evenals de tweede film:. vLand uit de zee", weike een beeld geeft van de inpoldering van de Zuiderzee. De muziek bij deze film was aanmerke lijk beter dan bij de eerste. Verder werd vertoond de „Phi lips Reclame film", een geestig film- pje. Bij deze drie flims was-Hornecker gebonden--aan-zijn opdracht; en hij kon zich ',dus 'niet ten- volle 'ont- plooien. Anders was dit bij-de film. „Napo.leon contra Venus" wélke als voorfilm in de bioscopen draait. Zijh opracht luidde hier; „Maak een film van ca 10 minuten voor het-Holland Festival in Scheveningen". Hornec ker kon hier dus zijn onderwerp zelf kiezen en het resultaat was een zeer originele en frisse film;: de geschie denis van twee beeldjes, een Venus en een Napdeon-buste- Tot slot werd de verbeterde Ni- winfilm uit Leiden, van de heer H. Kleibrin'k, gedraaid. De heer v. d. Zanden Jr. projec teerde deze films met zijn ko- dasound. CANDIDATENLIJST VAN DE V.V.D. VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Door de Statenkieskring Leiden van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie zal de volgende lijst worden ingediend met candidaten voor de Provinciale Staten-verkiezingen, welke op 26 April a.s. gehouden zullen worden: 1. Mr -S. J. R. de Monchy, Den Haag; 2. Mevr. A. H. Niemeyervan Nahuys, Wassenaar; 3. Mr W. J. Geertsema, Leiden; 4. Mevr. S. A. Th. Goudswaard-Knip- scheer, Leiden; 5. Dr. K. Simon Tho mas. Oegstgeest; 6. J. H. M. Mat- thijssen, Wassenaar; -7. Dr C. J. van Houweninge Graftdijk, Leiden. 8. B. D. D. M. Kapteyn, Sassenheim. .BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus Jacobus zn v. J van Nierop en J. Kiljan; Jacoba dr van G. du Prie en C. van der Meij Helena Wilhelmina Maria- dr van J. H. de Groen en W. M. van der Kolk; Janette Hendrika dr van B. van der Wilk en D. Munnik; Ronald Christi- aan zn van N. D. van Houten en L. van der Voort; Christiaan George Frederik zn van G. Stenger en M. A. H. Muller. Arie Jacob zn van J. van der Bent en W. de Jong; Anto- nius zn van W- H. Bodrij en F. P. Nieuwenburg; Johannes zn van G. Dekker en E. H. C. Daalbersberg. Overleden: M. Eber wed. van J. Flaumehaft 79 jr. Ondertrouwd: A. Bolderdijk wedr 42 j. en A. Vlietstra jd 31 j., J. E. Brakhoven jm 23 j. en J.. Griffioen jd 29 j. J. C. van Dam jm 28 j. en A. W. HaYino jd 23 j., G. de Geus jm 26 j. en H. Francken jd 22 j.. A. J. Min- 'gels gesch. 57 jr. C. Montanus gesch. 48 j., A. Ouwerkerk jm 27 j. en C. J. A. Glasbergen jd 27 j„ B. Schreuders gesch. 39 j. en M. H. Dröge jd 35 j., C. Hogendoorn jm 27 j. en B. B. Kloots jd 27 j., J. J. M. Schmand jm 41 j. en M. A. Verhoeven jd 34 j., A. W. de Groot jm 27 j. en H. Wolsink jd 21 j., J. L. van Klinken jm 27 j. en J. A. van Staveren jd 21 jaar. werd overwogen, dat de Leidse Ho-.0_.. geschool de eerste was, die tijdens!list en deze betrokken weer aLle uit- de bezetting door de Duitsers werd I voerenden in de hun gebrachte hulde- gesloten. J. Kortmann. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND WEER. Vannacht afnemende Noorde lijke wind met opklaringen en vooral in de Zuid-Oostelijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen toe nemende bewolking met later voornamelijk in het Noorden van het land op vele plaatsen enige regen, Matige tot krach tige wind tussen Noord-West en West. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. LAATSTE BERICHTEN KIPPENVLEES EN EIEREN NIET GEVAARLIJK AL IS ..HOENDER- PEST" GECONSTATEERD. Het voorkomen van de z.g. „hoen- derpest" schijnt bij het publiek eni ge huivering opgeroepen te hebben ten aanzien van de consumptie van pluimvee en ook van eieren. In ver band hiermede verneemt het A. N. P. van de zijde van de Veeartsenij- kundige dienst, dat op zich zelf de kans op besmetting van de mens met deze pluimveeziekte uiterst gering is, ook wanneer de mens in directe aanraking komt met een ziek of aan 'deze ziekte gestorven dier. Hoogstens zou er een lichte oogontsteking kun nen ontstaan of een geringe longaan doening, maar naar men van de zij de van bedoelde dienst verzekerde, is in de practijk infectie alleen te verwachten, indien men er zich op zou toeleggen zich te besmetten Gevaar voor de gebruiker bij con sumptie van een behoorlijk toebe reid dier of ei is dus niet te duch ten ook niet indien het een aange taste vogel zou betreffen, hoewel het natuurlijk ontraden is vlees van een ziek dier te gebruiken. OEGSTGEEST Stille Omgang. Onder vrij be hoorlijke belangstelling opende de voorzitter, de heer Verhoef, deze jaarvergadering met een woord van welkom. Notulen, jaarverslag en kas- verslag passeerden achtereenvolgens de hamer, waarbij het laatste verslag c-en batig saldo van 75.50 aanwees. De heren de Bruyn en Vreeburg werden in de kascommissie benoemd en de aftr. bestuursleden de heeren Koppers en den Boer werden bij ac clamatie herkozen. Daarna werd het ïeisplan bekend gemaakt voor de in de nacht van 18 op 19 Maart te hou den Omgang. De reis wordt evenals de laatste keer per bus gemaakt en het programma is overigens gelijk aap dat van vorig jaar, met uitson dering van het ontbijt na de H. Mis, dat het bestuur voorstelde te laten vervallen. Dit voorstel kon echter" niet de algemene instemming van de vergadering verwerven, zodat na eni ge discussie stemming nodig bleek, waaruit het bestuursvoorstel met een klein meerderheid te voorschijn kwam. Na de H. Mis in Amsterdam wordt dus direct de terugreis aan vaard, waardoor de onkosten totaal j 2.zullen bedragen. Pastoor Looyaard deed nog een dringend beroep op de aanwezigen eni lid te worden van de Vrienden kring van het H. Sacrament. IT.D.O. Het eerste elftal zal het Zondag moeten opnemen tegen de koplopers van de afdeling, namelijk Rouwkoop 2. Dit belooft wel een zeer spannende wedstrijd te worden, met misschien een klein kansje voor UDO. Aanvang 2 uur, vertrek om 1 uur per fiets van Leidse Buurt. UDO 3 gaat op bezoek bij Stompw. Eoys 4, speelt om .1.20 uur en ver trekt per bus van Beestenmarkt Lei den om 11 uur. Tenslotte speelt UDO (A) om 12 uur op het Morskwartier-terrein te gen Foreholte (A). POSITIE NED. SCHEPEN. BORNEO, AdamJava pass. 9 Maart Algiers. FAIRSEA verm. 17 Maart van Djakarta naar Adam. GEORGIC, DjakartaR'dam pass. 9 Maart Minicoy INDRAPOERA DjakartaR'dam 9 aaret v. Co lombo. KOTA INTEN, Djakarta—Rot terdam 890 m. O. Bougaroni. SIBA- JAK, Djakarta-R'dam 8.90 m. O. Bougaroni. SOMERSETHSHIRE, Dja- karta-R'dam 27 Maart verw. Suez. TABINTA AdamJava 14 Maart te Portsaid verw. NOORDEN Diefstal. Alhier is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een damesrijwiel uit het schuurtje van Th. Hoogerwerf. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Maart. Vee. Aanvoer: 8 fokstieren, 3 slachtstieren, 140 kalf- en melkkoeien, 296 varekoeien e.a., 70 vette koeien, 20 vaarzen, 25 pin ken, 1 graskal'f, 3 vette kalveren, 300 nuchtere slachtkalveren, 59 fokkal- verei, 40 weideschapen, 194 vette lammeren, 26 lammeren, 20 zeugen, 332 mestvarkens, 388 biggen, 5 paar- desn, 11 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 70050 ne varekoeien 40070. handel willig; vette koeien 725950 2.202.40 per kg., vaarzen 550600, pinken 250450 handel levendig; nuchtere slachtkalveren, en nuchtere fokkal- veren 6075. handel levendig; wei deschapen 8095.. vette lammeren 7090. mestvarkens f 60100. en biggen 3050, handel kalm; bokken en geiten 20—35, handel matig. Kaas. Aanvoer 37 partijen Goud se en 4 partijen Leidse kaas. Totaal 41 partijen. Prijzen: Goudse kaas zware/ 2 07, le soort 1.972.02, 2e soort 1.901.96, le soort Leidse kaas 1.98 en 2e soort 1.90 per kg. Handel stug. Delft, 9 Maart. Vee. Runderen 34, nuchtere kalveren 232, varkens 217, biggen 535, schapen of lamme ren 120, geiten of bokken 9. Prijzen voor kalfkoeien van f500 f 750, biggen van f 28f 120.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2