^Cd/dóeSou/tcmt Het Belgisch koninklijk gezin Bom ontploft te Brussel Hongarije wijst de Britse diplomaten uit De moord op Bernadotte Labour ontspringt de dans De Fransen werkten weer De eerste Unie-conferentie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 10 MAART 1950 41ste JAARGANG Labour neemt de eerste hindernis Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Over wiens terugkomst het Belgische volk a.s. Zondag zal beslissen Voor de ingang van de Banque du Congo Beige te Brussel is gister avond een bom ontploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de voorgevel van het gebouw werd ernstig beschadigd en van vele huizen in de buurt werden de ramen vernield. Afgezien van zulke kleine inci denten is het in België aan de voor avond van de volksraadpleging rus tig. Koning Leopold zal Zaterdag per vliegtuig uit Nice naar Zwitserland vertrekken, zo heeft een lid van zijn huishouding vandaag verklaard. Hij had gisteren te Nice een" on derhoud met de oude koning Gustaaf van Zweden, die op het ogenblik daar vertoeft. Hongarije heeft de Britse regering verzocht om terugroeping van twee barer diplomatieke vertegenwoor digers en sluiting van de British Council te Boedapest. De twee diplomaten, wier terug roeping wordt geëist, zijn de han delsattaché en de plaatsvervangende militaire attaché, die in het proces tegen Vogeler en Sanders zijn ge noemd. De Hongaarse regering heeft de Britse regering ervan in kennis ge steld, dat zij de verblijfsvergunnin gen van alle leden van de British Council te Boedapest zal intrekkken In de Hongaarse nota werd ook de eerder gestelde eis tot inkrim ping van de Britse legatie her haald. Zweeds rapport constateert nalatigheid In een op last van de Zweedse kroon door de Zweedse openbare aanklager opgesteld rapport over het Israëlitische onderzoek naar de moord op graaf Bernadotte, de ge wezen bemiddelaar der V.N. in Pa lestina, wordt de Israëlische rege ring van een „verbazende mate van nalatigheid'' beschuldigd. De nalatigheid was zo groot, dat men er aan moest twijfelen of de Is raëlische autoriteiten inderdaad be reid waren het onderzoek tot een bevredigend resultaat te brengen. Geconcludeerd wordt, dat zelfs de meest elementaire voorzorgsmaat regelen van de zijde der Israëlische autoriteiten de aanslag zouden heb ben verhinderd. FRANCO ALS PELGRIM NAAR ROME. Generaal Franco zal omstreeks Pa sen ter gelegenheid van het H. Jaar een pelgrimstocht naar Rome ma ken. Naar het K.N.P. van het Spaan se Ministerie van Buitenlandse Za ken verneemt, zal generaal Frnco de gast zijn van de Romeinse Curie. Zijn reis naar Rome zal in geen en kel opzicht een politiek karakter dra gen. Naar diplomatiek gebruik is het Ttaliaanse ministerie van Buitenland se Zaken van de reis van generaal Franco in kennis gesteld. DE BIJ DACHAU GEVONDEN STOFFELIJKE RESTEN. De in September bij het voormali ge concentratiekamp van Lfachau ge vonden stoffelijke resten zijn, naar thans gebleken is, minstens 50 jaar en misschien wel 500 jaar oud. Deze vondst gaf verleden jaar aanleiding tot heftige verwijten aan het adres van de plaatselijke autoriteiten, dat de graven van slachtoffers der nazi's verwaarloosd werden. Het patholo gisch instituut van het Amerikaanse leger en geleerden uit Mucnchen zijn thans tot bovengenoemde con clusie gekomen. TRUMAN AAN DE LIJN? Een groep Amerikaanse oud-strij ders tracht president Truman en maarschalk Stalin samen aan de te' lefoon te krijgen. Deze oud-strijders verklaren, dat er voor de volgende week een „internationale conferen tie" via de telfoon wordt gearran geerd tussen Moskou, Key West (Florida) waar president Truman met vacantie is, en de oud-strijders te New York. Het doel is de president en de maarschalk samen te brengen voor „het maken van een afspraak voor directe besprekingen". De eerste stemming bracht 14 stemmen meerderheid 1I/ÏET VEERTIEN STEMMEN meerderheid heeft het nieuwe Labourbe- wind gisteravond in het Lager huis een vertrouwensmotie gewon nen, die het verbonden had aap een conservatief amendement, dat in gediend was op de Troonrede van Maandag j.l. De stemverhouding was 310 tegen 296. De liberalen, die negen zetels in het Huis bezitten, stemden met de conservatieven mede voor het amendement, dat een afkeuring inhield over de staal-nationalisatie-plannen Labour. Alle beschikbare- Lager huisleden waren voor de gelegeriheid opgetrommeld. Velen van hen wa ren in gala-costuum ter gelegenheid van de officiële plechtigheden, die het bezoek van de Franse president Auriol opluisteren. zijn, dan over het afgelopen jaar. Voor de stemming zeide minister president Attlee, het is „zonder weer ga", dat de oppositie amendementen indient op de troonrede. Hij wasi van mening, dat zulks getuigde van „on verantwoordelijkheid". Na de stem ming verklaarde de premier, dat La bour de verantwoordelijkheid, die zij heeft aanvaard, ondanks de kleine meerderheid niet van zich af zal schuiven. Het debat werd door de conserva tieven geopend. Anthony Eden ver klaarde, dat tijdens algemene verkie zingen elke liberale en conservatie ve stem een stem tegen de staal-na tionalisatie was. Naar zijn mening zou een volksstemming uitwijzen, dat de Engelsen in meerderheid te gen verdere nationalisatie gekant zijn. Attlee bracht hier tegen in, dat de algemene verkiezingen hadden aan getoond, dat het volk Churchill en zijn partij niet wenste. Hij beschul- LABOUR-MEERDERHEID SLINKT. Labour-meerderheid van zeven zetels verminderde gister avond tot zes, toen bekend werd, dat de conservatieven de zetel van Moss Side (Manchester) waar de uit slag van de stemming vertraagd was hadden veroverd. Deze eerste vuurproef voor de ma gere Labour-meerderheid bracht een record-aantal leden samen. In de 120 jarige geschiedenis van de vollèdige handelingen van het parlement zijn er nimmer zoveel stemmen uitge bracht. De partij-„whips" hadden voor een stampvol Huis gezorgd. Van de Labour-afgevaardigden waren er slechts vijf afwezig. Deze eerste overwinning luidt een langdurige worsteling in. Maandag staat de regering voor een nieuwe krachtproef als het tweede conserva tieve amendement waarin het hui zenbouwprogramma wordt afge keurd, in stemming wordt gebracht. De gehele komende week zal de span ning uit het Huls niet wijken. Chur chill, - die gisteravond in avondkle ding voor de stemming binnenkwam zal een aanval inzetten op de ge raamde defensie-uitgaven, die bijna vier millioen pond sterling hoger AANSLAG OP PRESIDENT VAN DE LIBANON. Een jonge Syrische „Populist' heeft gisteravond een aanslag gedaan op de Libanese premier^ Riad el Solh. De premier bleef' ongedeerd, doch de drie schoten, die zijn aanval ler afvuurde, troffen drie kinderen dodelijk en verwondden een man. De aanvaller, die door de politie in het been werd geschoten, ver klaarde, dat hij wraak had willen nemen voor de terechtstelling van Syrische populisten, die na de popu listische opstand in Juli 1949 ter dood waren veroordeeld. H Alleen de gasdruk was te laag ET VORDEREN van arbeiders door de Franse regering heeft gasfabrieken een landelijke staking had willen beginnen, hebben de meeste arbeiders er de voorkeur aan gegeven, te werken. De bevol king heeft betrekkelijk weinig last ondervonden van stagnatie bij de levering van energie. Acht grote electrische centrales had de regering laten bezetten en het personeel had bevel gekregen om op het werk te verschijnen. Niet opgekomen zou zwaar worden ge straft. De meerderheid verscheen dan ook gisteren en omstreeks het mid daguur kon in 98 pet. van de be hoefte aan energie worden voorzien. De druk op het gas was echter la ger dan anders. Vandaag functioneerde de Metro als gevolg van een besluit van niet- communistische vakverenigingen van Metro-personeel, dat Donderdag avond laat werd genomen, nagenoeg normaal. De vakverenigingen beslo ten de nieuwe loonvoorwaarden van de directie te aanvaarden. De sta king van bus-personeel, die voor 90 pet. een succes is, duurt voort. In andere gebieden en industrieën worden zowel van de zijde der vak bonden als van die van de werkge vers geen wijzigingen in de toestand voorzien. De staal-industrie meldt een toenemen van het aantal sta kers. De stakers in deze industrie maken bijna drie kwart uit van de stakers in het gehele land. Het Franse ministerie van handel en industrie heeft Donderdagavond gasbedrijven „op te roepen" en hen Prins Bernhard naar Canada Prins Bernhard wordt vandaag (Vrijdag) per vliegtuig te Ottawa verwacht voor een driedaags officieel bezoek als gast van de Canadese re gering. De Prins zal bij aankomst begroet worden door de gouverneur- generaal, de minister-president Louis St. Laurent, de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen, le den van het Canadese kabinet en een erewacht. Omstreeks de middag wordt het vliegtuig op het vliegveld «Rockcliffe verwacht. De Prins, die de gast zal zijn van de gouverneur- generaal Alexander en zijn echtgeno te, vertrekt Maandag naar Quebec. GROTE SCHOONMAAK IN ARN- HEM'S OPENLUCHTMUSEUM. Het loopt tegen het voorjaar, en de schoonmaakwoede gaat weer alom heersen. Ook in het openluchtmu seum te Arnhem. Een leger schoon makers en schoonmaaksters haalt de huisjes leeg, wrijft en stoft en poetst uit alle macht om met Pa sen, de datum waarop het museum voor de bezoekers wordt openge steld. alles gereed te hebben. Een schoonmaakster wrijft het meubi lair van een Zaans huisje voor de deur, in het warme zonnetje. digde de conservatieven er van, dat zij het amendement ter tafel hadden gebracht uit politieke overwegingen. Er zijn veel voetangels en klemmen IN DE KRINGEN .VAN DE REGERING DER R.I.S. worden de laat ste dagen voorbereidingen getroffen voor de Unieconferentie der mi nisters. Hieraan kan door de R.I.S. echter niet al te veel aandacht worden besteed, gezien de overweldigende hoeveelheid dringende bin nenlandse problemen, waarvoor de regering der R.I.S. staat, zo ver- an het A.N.P. De definitieve agenda "zal, naar vernomen wordt, eerst op de con ferentie zelf worden vastgesteld. zodoende te dwingen hun staking vandaag af te breken. Het ministerie had n.l. Woensdag het besluit genomen, geen gebruik te maken van zijn opvorderingsbe voegdheden, toen de vakbonden be loofden een minimum-gasdruk te waarborgen. Het ministerie verklaar de Donderdagavond, dat de vakbon den hun woord niet gehouden had den. De juridische commissie van de Franse Senaat heeft zonder amen dementen de anti-sabotagewet ged- gekeurd, welke na een rumoerig de bat van drie en halve dag door de Nationale vergadering was aanvaard Dat betekent dat de wet spoedig van kracht zal worden. neemt de speciale correspondent Reeds zijn uit Den Haag voorstel len ontvangen over de inrichting der agenda voor de conferentie. Het is te Djakarta echter geen geheim, dat de regering der R.I.S. heeft te kampen met een aanzienlijke te genstand tegen de Unie op basis van de gesloten overeenkomst en zij dient daarom zorgvuldig te wa ken tegen alles, wat de indruk zou kunnen maken van een forcering en een accentuering der Unieverhou- ding. Nederlandse regering heeft voor de agenda een groot aantal vraagstukken ter behandeling voor gesteld, die in de kringen der R.I. S. niet van primair en urgent be lang worden geacht en slechts kun nen leiden tot een vertroebeling van de sfeer. Nieuw Guinea staat voor de re gering der R.I.S. no. 1 en dit punt komt op de Nederlandse agenda niet voor. Naar verluidt, is men op het Ne derlandse Hoge Commissariaat te Djakarta .van mening, dat de Ne derlandse regering er beter doen, op het stuk van het aantal agendapunten enige matiging te betrachten en een aantal punten voorlopig te laten rusten, totdat in Indonesië meer stabiele verhoudin gen zullen zijn ontstaan en er var een interne consolidatie kan wor den gesproken. In het bijzonder be staat in de kringen der R.I.S. be zwaar tegen het Nederlandse voor stel om nu, op de eerste conferen tie, reeds de kwestie van de erfop volging van het Uniehoofd ter sprake te brengen, aangezien hier door in Indonesië zeker grote weer standen .zullen worden opgewekt. Dollar-credieten voor Emigranten? Binnenkort zal de Regering be slissen in hoeverre de mogelijkheid kan worden opengesteld, om door stortingen in Nederlands geld een crediet in dollars te openen voor emigranten in Canada. Deze regeling tot financiële hulp zal ook gelden voor degenen, die reeds enkele ja ren in Canada verblijven. Boven dien wordt overwogen de emigran ten in staat te stellen hun inventaris en andere kapitaalgoederen mee te nemen. Dit deelde vandaag de directeur van de Centrale Stichting Land- bouwemigratie mee op de feestelijke sluiting van de emigranten-cursus sen van de Noordbrabantse Chris telijke Boerenbond in Veghel. Aan de ruim 18.000 Nederlanders, die se dert de bevrijding naar Canada zijn geëmigreerd, zullen er dit jaar nog zeven a achtduizend worden toege voegd. Van de in 1947 vertrokken emigranten werken reeds 600 op een eigen bedrijf. Pastoor L. Beune van de paro chie van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal is gisteren opgenomen in de Mariastichting, waar hij ver moedelijk een maag-operatie zal moeten ondergaan. Slapende lezer In Washington wordt thans een apparaat gedemonstreerd waar mede men slapende kan stude ren. Een uitkomst voor studen ten, die een zware avond hebben gehad, en voor slaperige H.B. S.-ers. De bedoeling van dit apparaat is, dat een student zijn les op de draad van de wire-recorder vastlegt, deze dan aansluit op een luidspreker en de tijdscha- kelaar b.v. op 3 uur in de nacht afstelt. Terwijl hij slaapt wordt het op de draad opgenomene weer afgedraaid en „via zijn on derbewustzijn" leert de student zijn les. Volgens de uitvinders van dit instrument kan men talen en andere vakken op die manier veel sneller leren dan volgens de gebruikelijke metho de van „blokken". Nu wachten we nog maar op het apparaat om slapende rijk te worden. Vaticaan-zender wordt gebouwd in Hilversum De N.V. Philips telecommunicaties industrie, voorheen N.S.F. te Hil versum, heeft thans officieel op dracht gekregen tot de bouw van de Vaticaanzender „Anno Santo", die ter gelegenheid van het Heilig Jaar door de Katholieken van Nederland aan de Paus zal worden aangeboden. Zoals bekend, werd daartoe een in zameling georganiseerd, die een be drag van omstreeks een millioen gulden opleverde. De te bouwen zen der, die nog dit jaar zal worden aan geboden door een commissie, bij lo ting gekozen uit de schenkers, krijgt een sterkte van 100 kw- voor de ul trakorte golflengte. TELEVISIE-ZENDER KOMT IN JAARSVELD. De definitieve televisiezender zal in Jaarsveld worden geplaatst, in dien althans de proeven, welke thans worden genomen, bevredigende re sultaten opleveren. Met deze krach tige zender zal een omtrek van on geveer 40 km. worden bestreken, zo dat Amsterdam, het Gooi en Leiden en omgeving van de televisie-zender zullen kunnen profiteren. Men moet déze zender overigens niet verwar ren met de kleine proef zender voor het eerste experimentele stadium, die in het Gooi zal verrijzen. K.R.O. GEEFT UITSLAGEN VAN VOLKSRAADPLEGING. Zondag 12 Maart zal de K.R.O.- reporter Paul de Waart van ongeveer 20.45 uur af tot 's-nachts één uur de Nederlandse luisteraars op de hoogte houden van de resultaten van de Volksraadpleging in België. Op de Gazet van Antwerpen, het grote Katholieke Vlaamse Dagblad is een studio geimprovoseerd, recht streeks verbonden met Hilversum. Door gebruik te maken van de enorme voorzieningen, die de Gazet getroffen heeft, is het mogelijk de uitslagen, zodra de stemmen geteld zijn, aan de luisteraars bekend te maken. OMROEPVERENIGINGEN BLIJVEN „STUIVERTJE WISSELEN." Zullen na 15 Maart, als Hilversum I en II de nieuwe golflengten hebben betrokken, de omroepverenigingen toch om de drie maanden van zender wisselen?, was een der vragen, die werden gesteld nadat de nieuwe re geling bekend was geworden. Immers dan mag worden verwacht, dat Hil- versum door Leipzig niet meer zal worden gestoord. Wij hebben te bevoegder plaat se geinformeerd en vernamen, dat de bestaande regeling van „stuivertje wisselen" om de drie maanden normaal zal voortgaan. Ook voordat Leipzig kwam sto ren, bestond die regeling al en deze blijft vooralsnog gewoon gehandhaafd. TWEEDE KAMERLEDEN BIJ ADENAUER. De commissie uit de Tweede Ka mer, die een reis maakt door West- Duitsland is Woensdag aangekomen Bonn. De Nederlandse parle mentsleden werden ontvangen door bondskanseliier Adenauer en ont moetten later nog zes andere leden der- regering. Vervolgens brachten zij een bezoek aan het Duitse par lementsgebouw en lunéhten zij met de voorzitter, dr. Erich Kohier. Twaalf leden van het Westduitse parlement zaten mee aan. Kalïe6tj,e... De dood komt onverwacht Zoals een dief te nacht; Wees daarom, wie ge ook zijt, Tot sterven steeds bereid. F. Dekkers, pr.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1