Tevreden over het beleid van minister Mansholt Vrouwen in de Nederlandse bedrijven Het H. Sacrament van Mirakel K- Rijksdaalders op straat De werkloosheid in Februari 3i SltincebA Matina DONDERDAG 9 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening voor 1950 voortgezet en beëindigd. De begroting zelf werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de senatoren, ook reeds in de vergadering van Dinsdag, vrij alge meen hun instemming hadden be tuigd met het beleid van Minister Mansholt. De heer Rip (A.E.) zeide van oor deel te zijn, dat de minister een verstandig landbouwbeleid had ge voerd. De export zal waarschijnlijk moeilijkheden ondervinden, omdat in sommige sectoren een zekere mate van verzadiging blijkt. Ook deze spr, waarschuwde tegen roeke loos gebruik van cultuurgrond en wees in dit verband op uitbreiding van het aantal vliegvelden en schietbanen. Ook de heer Louwes (V.V.D.) verklaarde grote waardering te hebben voor het beleid van de mi nister, doch gaf te kennen, dat in landbouwkringen een onbehaaglijk gevoel merkbaar is ten aanzien van de prijsvorming. Men vreest, dat in dien'* de minister zal ingrijpen, dit geschiedt volgens het steunprincipe en niet op basis van rechtmatige be loning" voor geleverde arbeid. Ove rigens verwachtte spr. niet,, dat er Ontstemming over Landbouw begroting Het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijzi ging van de bégroting voor 1948 van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, is verschenen. Algemeen betreurde men de late indiening van dit ontwerp. Het feit, dat dit op 2,4 Dec. 1949 is ingediend derhalve 7 dagen vóór het tijdstip van afsluiting van de dienst 1948, nadat deze begroting reeds bij de wetten van 24 Juni 1949 is gewiizigd terwijl een maand later nog een nota ■van wijziging werd ingediend, acht te men een blijk van onvoldoende zorgvuldigheid. Weliswaar hebben soortgelijke vertragingen zich ook voorgedaan bij andere hoofdstukken van de rijksbegroting, doch hier valt deze te meer op, aangezien er bij het begroten aanzienlijke fouten zijn gemaakt. De gewone dienst -is ca. 12 pet. te laag begroot en de bui tengewone dienst 4 pet. Sommige op zich zelf reeds aanzienlijke bedragen zijn met 50 pet. overschreden. -An dere zijn voor een gedeelte (f 300.000) niet gebruikt, teneinde gelden te vin den voor dringender uitgaven. Het een noch het ander valt uit een oog punt van begrotingstechniek te waar deren. de wereld een prijspeil zal ko men, dat ons past, ook niet in Be- nelux-verband. Minister Mansholt beantwoordde de sprekers in de middagvergade ring, waarbij hij in de eerste plaats erop wees, dat in de naaste toe komst aangestuurd moet worden op productieverhoging. Het beleid dient gericht te zijn op vergroting van de afzetmogelijkheden en verlaging van de kostprijs. Bescherming zon der meer leidt volgens de minister verslapping in de bedrijfsvoe ring. Voorlichting, research en on derwijs zullen noodzakelijk blijven. Bedrijven kleiner dan drie hec taren komen niet in aanmerking hulp in de vorm van werktui- gen.Ontginning van de Peel zal ge leidelijk geschieden. Een nieuwe Jachtwet hoopt de minister voor de zomer nog te kunnen indienen. a aanneming van de begroting deelde de voorzitter mede, de Ka mer tegen 14 Maart weer bijeen te zullen roepen. OVERBRENGING STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN? TJit Indonesië naar ons land. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van de Wetering (C.H.), heeft aan de ministers van Uniezaken en Overzee se Rijksdelen, van Oorlog en Marine de volgende vragen gesteld: Is het de ministers bekend, dat vele nabestaanden van in Indonesië ge sneuvelde Nederlandse militairen en van in Japanse kampen omgekome nen het bijzonder op prijs zouden stellen, indien overbrenging der stof felijke overschotten naar Nederland op 's Rijks kosten zou kunnen plaats hebben? Zijn de ministers bereid de ze overbrenging te bevorderen, voor zover door de nabestaanden een des betreffend verzoek wordt ingediend? 75 JAAR ZEEVAARTSCHOOL „WILLEM BARENTSZ". 31 Maart a.s, zal het feit worden her dacht, dat de Zeevaartschool „Wil lem Barentsz" op Terschelling 75 jaar bestaat. Het schoolgebouw, waar reeds zoveel Nederlandse zee vaarders hun onontbeerlijke theo retische kennis hebben opgedaan. DE NIEUWE KOFFIEBON. Bon 425 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van 10 Maart 1950 worden gebruikt en blijft geldig tot en met 25 Maart. Het rant soen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 April 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. VODJES VAN 1.—. Alvorens de Eerste Kamer gister avond met de begroting van Land bouw begon, is een aantal ontwerpen zonder discussie en z.h.s. aanvaard. Bij het ontwerp tot wijziging van de begroting van Financiën voor 1949 droeg mr. Wendelaar (V.V.D.) op een spoediger vervanging van de munt biljetten, vooral van één gulden, aan, daar deze in vele gevallen in een zeer deplorabele toestand verkeren. Mi nister Mansholt, die zijn ambtgenoot voor Financiën hier verving, beloof de „deze behartigingswaardige op merking" onder diens aandacht te brengen. Eerst de Oostpolder De Minister van Verkeer en Wa terstaat heeft de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering heeft besloten, overeenkom stig het advies van de Zuiderzeeraad, bij de verdere inpolderingen in het IJselmeer het voorlopig als Ooster polder aangeduide onderdeel als eerste ter hand te nemen. INVOER VAN AARDAPPELEN MOGELIJK. De regering heeft de mogelijkheid tot invoer van aardappelen door particuliere handelaren opengesteld, ter verlichting van de marktsitua tie. Gezien de toestand op de inter nationale markt zijn echter geen grote transacties te verwachten, al dus werd van officiële zijde meege deeld. Een kwart der leidende posities in handen van vrouwen „Ook in het zakenleven en die in voorbereiding zijn in En Ter inleiding van de „Stille Omgang" Als Katholiek Nederlander gaat in elk Voorjaar, als de crocussen en narcissen te velde gaan bloeien, de gedachten uit naar de Amstel- stad waar op een kouden morgen In het huis aan de „laoe", thans Kalverstraat, de vrouw het vuur wat oprakelt, en de smeulende gloed weer gaat ontvlammen. Tot haar grote ontsteltenis ont dekt de vrouw plotseling temidden van de vuurgloed een schone, wit te hostie, juist zoals ze zo vaak op het altaar gezien heeft. Zonder zich te bedenken neemt zij de H. Hostie uit het vuur en legt hem op een schone doek in een kist. Dit H. Sacramentswonder ge schiedde op Dinsdag voor Palmzon dag d.i. 15 Maart in 1345, Reeds spoedig daarop moet het huis, waar het H. Sacrament door het vuur niet werd verteerd, afge broken, en op die plek een kapel ge bouwd zijn. Deze werd op 21 Octo ber 1347 door de Bisschop van Utrecht gewijd. Er werd reeds in die tijd 'n omgang rond de kapel, de „H. Stede'" gemaakt. De beroemdheid van dit alleruit- J1 nemendste heiligdom, ook bij bui tenlanders was zo groot,, dat zij niet geloofden de Hollandse bodem ge zien te hebben, als zij niet dit gebouw dat het achtste wereldwonder, niet bezocht hadden. Uit de rechtsbronnen der stad Am sterdam van 1498 vermeld ik, dat het van oude tijden af gebruikelijk was bij het feest van half Maart het H. Sacrament uit de H. Stede naar de Nieuwe Kerk en vervolgens naar de oude Kerk te brengen. Het jaar 1590 was evenals nu een jubeljaar, maar op verzoek van Philips de Schoone, graaf dezer lan den, had Paus Alexander VI het volgend jaar, de voorrechten van het jubilé over al deze landen van den vorst uitgestrekt. Te Amsterdam nam de viering van het jubilé een aanvang op de 16e Maart en eindigde op de 18e April d.a.v., en de Magistraat verleende vrijgeleide voor de vreemdelingen en bekendmaking in de steden Haar lem en Leiden. We naderen het hoogtij van de Sacramentviering in de Amstelstad, maar tevens voor het gehele Vasten land. In 1540 bezocht de Heer van onze landen, Karei V. de Amstelstad en bij d;e gelegenheid schreef Alardus van Amsterdam „dat er behalve en kele Lutheranen, niemand onder zo veel stedelingen is, die tegenwoordig niet, eiken Woensdag vooral, vanhte eerste daglicht af met ongedekte hoofde, en zonder opschik gekleed den omgang houdt". Thans roepen de besturen van den Stillen Omgangons op niet om een iuisterijke, maar een stille bedetocht te gaan houden, met als algemene intentie dat„dat d ebedoelingen van Z.H. de Paus met het Heilig Jaar verwezenlijkt mogen worden in de MiVakelstad en in geheel Neder land"". Dit jaar moge dan in vervulling gaan, de Grote Terugkeer van de godlozen, van de afgedwaalden en van hen, die eenmaal tot de onzen gerekend werden. Zo'n intentie is 'n reis naar Amsterdam en de opoffe ring van onzen nachtrust best waard. C Kortekaas. spreekt ons hart mee". (Van onze speciale verslaggever). De jongste cijfers van de volkstel ling tonen aan dat er in Nederland G07 vrouwen directeur zijn van een bedrijfsonderneming, 58.119 zelfstan dig bedrijfshoofd, 10.631 klein zelf standig, en 4995 bedrijfleidsters en meer dan 150.000 dagelijks meewer kend in het bedrijf van de echtge noot. Dat zijn dus 225 duizend vrouwen, die een leidende functie bekleden in het Nederlandse bedrijfsleven, ofwel een-kwart van het totaal. Tot die vrouwelijke bedrijfshoofden behoren zowel de leidsters van grote hotels als eigenaressen van kleine winkel tjes, de kunstzinnige pottenbakster en de wasvrouw, maar ook de vrouw van de kleermaker, die bestellingen aanneemt en haar man uitlegt, wat er aan moet gebeuren. Over deze verrassende getallen hebben wij gesproken met mevrouw W. Fleissig, directrice van het wel bekende hotel van die naam in de Warmoesstraat. „Het is prachtig na tuurlijk, zegt zij, maar weet U wel, dat desondanks geen enkele vrouw zitting heeft in de Stichting van de Arbeid, in bedrijfsschappen en in vakgroepen?" En men schijnt ook generlei aanstalte te maken, om de vrouw met een leidende functie in een van de maatschappelijke orga nisaties op te nemen. Het verdriet de vrouw natuurlijk dat zij, ofschoon zij een voorname post in het bedrijfsleven bezet, blijkbaar niet steeds voor „helemaal vol" wordt aangezien. Bovendien zou ook op dat bedrijfsgebied veel meer ten goede kunnen komen, indien het zakelijke oordeel van de man werd getoetst aan het practische inzicht van de vrouw. Mevrouw Fleissig breidde die ge dachte voor ons uit met deze woor den: „Een vrouw kan de dingen nu eenmaal niet goed doen als zij bui ten haar hart om gaat. En als wij nu m een internationale zakelijke ge meenschap van vrouwelijke bedrijfs hoofden kunnen werken aan de op- bcuw van een Europese economische gemeenschap en als we daardoor de kans op vrede vergroten wordt ons hart warm. Wij werken hieraan met graagte mee, al kost het ons uren van onze nachtrust; want daarop zal het voor velen van ons neerkomen". Deze woorden mogen niet worden misverstaan. Zij zijn bovendien als de beginselverklaring voor het in stituut van vrouwelijke bedrijfshoof den in Nederland, dat werd opge^ richt in navolging van soortgelijke verenigingen in België en Frankrijk, Mijnheer, wacht u eens even. Mevrouw, stapt u eens van uw fiets afHet spijt me erg, maar ik moet u helaas een bon netje geven! Het was een onbekende, die in Doetinchems winkelstraten dezer dagen verscheidene men sen op die manier aanhield en hen van een bonnetje voorzag. De aangehoudenen sputterden aanvankelijk sterk tegen, maar toen zij hun bonnetje eens nauw keurig gingen bekijken, kwamen zij tot de ontdekking, dat de pa piertjes recht geven op het halen van boodschappen ter waarde van twee gulden vijftig bij de winkelier, wiens naam op de bon stond vermeld. De twee middenstandsvereni gingen te Doetinchem aldus het „Alg. Dgbl." zijn namelijk een actie begonnen om zoveel mogelijk publiek naar Doetin chem te trekken. Een dag per week sturen zij een voor het pu bliek onbekende de straat op met een groot aantal bonnen ter waarde van een rijksdaalder, welke hij moet uitreiken. De bonnen kunnen dan door de ge lukkigen worden besteed. geland en Italië, in Luxemburg en de Scandinavische landen met Finland. Dat Nederlandse instituut is reeds toegelaten tot de Europese federatie van vrouwelijke bedrijfshoofden en heeft onze zegsvrouwe als bekwaam secretaresse. Soc. Economische Raad 5 K.A.B.-zetels Bij Kon. Besluit, door Koningin Juliana op 3 Maart te Sankt Anton ondertekend, is bepaald dat de Katho lieke Arbeidersbeweging vijf zetels zal bezetten in de Sociaal-Economi sche Raad, 't toporgaan van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie aldus meldt „De Volkskrant". Dit geldt voor de zittingsperiode van 1 April 1950 tot 31 Maart 1952. In diezelfde periode zullen het N.V. V. zeven en het C.N.V. drie zetels in nemen, waarmede de vijftien plaatsen in de S.E.R., toegewezen aan de werk nemersorganisaties, zijn bezet. De E.V.C. is dus, zoals te verwachten was, uitgesloten. De ondernemersorganisaties zullen eveneens 15 man naar de S.E.R. af vaardigen. Onder hen zijn de zetels als volgt verdeeld: het Centr. Sociaal Werk gevers Verbond en het Verbond van Ned. Werkgevers tezamen twee le den en verder de Chr. Middenstands bond, de hoofdgroep Banken, de hoofdgroep Hardel, de hoofdgroep Verkeer, de hoofdgroep Verzekering, de Kath. Boeren- en Tuindersbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond, het Kon. Ned. Landbouw-Comité, de Ned. Christ. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, de On- dernemersraad voor Indonesië, het R.K. Verbond van Werkgevers-Vak verenigingen en 't Verbond van Prot. Christ. Werkgevers in Nederland, al le elk een, lid. BEURS: INDONESISCHE FONDSEN LICHT GEDRUKT. Belangrijk nieuw^ voor de beurs was er niet en het verwonderde dan ook niemand, dat de markt hetzelf de lusteloze voorkomen behield, dat haar de laatste dagen kenmerkt. Te genover lichte vraag bestond een iets groter aanbod, waarbij vooral gedacht werd aan verkooporders uit Parijs. Men achtte dit aanbod, dat vooral voor HVA scheen te bestaan, echter niet van al te grote omvang. De cultuurmarkt lag eerder wat gedrukt, vooral HVA,s die ruim twee punten lager opende op 147H en op dezelfde prijs sloten. Amsterdam Rubber noteerde per saldo 145 3/4 (146^)- Certificaten Deli maatschappij golden tegen slot 139 3/4 (141 1/4). De dividend aan kondiging van de Bander Rubber Maatschappij, 9 pet. over 1949, maak een bevredigende indruk. De koers was 144 3/4 tegen 138 1/2 gjs- OOK IN HENGELO BOUWT MEN. In opdracht van een Coöperatie wordt in .de volkomen verwoeste zakenwijk dicht bij het station te Hengelo een enorm pand gebouwd, dat een aantal winkels en verga derzalen zal bevatten. Enige arbei ders tijdens hun werk aan dit ge bouw; op de achtergrond de toren, van de St. Lambertuskerk. Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel.] Want'tknaagten knaagten knaagt maar] Maak toch een einde aan die on dragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kru- schen-kuur. Om Uw bloed te zuive ren van die pijn verwekkende onzui verheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes en., die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs worden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoais ettelijke tienduizenden Rheumatieklijders over de hele we reld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige wer king zich haast als een wonder open baren. Met de kleine dagelijkse do sis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit, mon ter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschèn Uw bloedzuiverende organen weer nieu we energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Ingez. Med. Enige daling In de afgelopen maand daalde het aantal als werkloos geregistreerde mannen van 104.111 tot 101.767. Dit laatste cijfer kan worden gesplitst in 66.256 geheel werklozen (vorige maand 70.539) 33.429 duw-arbeiders (31.832) en 2082 wachtgelders (1740) Aan de stijging van de werkloos heid, welke vorig jaar October be gon kwam' in de loop van Fjebruari een einde. Dit is «een jaarlijks terug kerend verschijnsel. Gedurende de. verslagmaand maand lieten 2247 gedemobili seerde militairen zich als werk zoekende inschrijven. Met de 3817 gedemobiliseerden welke reeds op 1 Febrari ingeschreven stonden kwamen er derhalve .6064 voor bemiddeling in aan- merking. Van hen konden er 1104 worden geplaats. Tot een Rijkswerkplaats voor vakontwik keling werden 381 gedemobili seerden toegelaten, terwijl 1051 gedemobiliseerden om andere redenen werden afgevoerd (bij oude werkgever herplaatst, zelf werk gevonden enz.). Eind Februari stonden derhalve nog 3528 gedemobiliseerden in geschreven waarvan 3.279 als werkloos. De daling" van de werkloosheid vond in hoofdzaak plaats onder de bouwvakarbeiders (van 17.579 tot 16.041) en onder de werknemers in landbouw en veeteelt (van 22.028 tot 20.543). Onder dc metaalarbetders nam de werkloosheid toe van 5013 tot 5.244 voornamelijk tengevolge van de af loop van constructiewerken in het gewest Rotterdam. Ook onder de ar beiders uit de voedings- en genot middelenindustrie nam de werkloos heid toe en wel van 3015'tot 3820. Moeilijkheden bij de afzet der pro ducten (bijv. sigaren) waren hier de voornaamste oorzaak. De vraag naar mannelijk perso neel nam toe van 15.183 tot 17.177. Het aantal werklozen in de pro vincie Zuid-Holland bedroeg eind Februari van het vorig jaar 13.394, eind Januari van dit jaar 21.809, eind Februari van'dit jaar 21.105. Het aantal werkloze vrouwen ver minderde van 5303 tot 4957, waar van 4941 geheel werkloos. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 10.585 tot 17.518. DE „SIBAJAK" DEED VALETTA AAN. Het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rott, Lloyd, dat met het troepen transportschip Kota Inten in con- vcoi vaart op weg naar Rotterdam, heeft gister buiten het. vaarprogram- ma om Valetta op het eiland Malta aangelopen, teneinde een 12-jarig kind, dat aan boord een dijbeen had gebroken, in een ziekenhuis te doen opnemen. De „Kota Inten" heeft de reis vervolgd, maar zal wel weer door de sneller varende „Sibajak" worden achterhaald. ET MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 31) Eensklaps ging Mortlake een licht op en hij verbleekte. Een beeld rees hem voor de geest een fuivende, uitgelaten bende in 'tCafé Anglais van 't Metropole Hotel te Londen. Een brief, onder dronkenmansge- juich aan Bernard Fletwood geschre ven en aan de post toevertrouwd. Dien avond had Algy, evenmin als een van zijn vrienden, zich reken schap er van gegeven, welk 'n door en door haatdragend sujet Bernard Fletwood was, welk een leugenaar - precies als dat prul van een zaak van hem! En dan Reggy Chadwick, nog een graadje erger dan zijn baas, die zich overal toe leende, in de hoop, een wit voetje te zullen krij gen! Doch dat was allemaal goed en wel voor 't ogenblik had Mort lake alleen rekening te houden met 'L feit, dat Fletwood en „his masters voice" hem lelijk te pakken hadden! De situatie kon moeilijk beroerder! Kapitein Thaves had Mortlake op merkzaam gadegeslagen. De uit drukkingen o-p 't gezicht van de jon gen man liet hem geen plaats voor twijfel, 't Was de stilzwijgende be kentenis van iemand die begreep dat hij er in zat en niiet wist hoe hij zich er uit redden zou. Met vlijmend sarcasme voegde de gezagvoerder hem toe: „Dus de naam Algernon Mortlake is óók alweer van de kaart! Welke zullen we nu krijgen?" „Ik ben Mortlake en blijf Mort lake tot aan 't eind van mijn dagen, kapitein!" „Dat eind kon wel eens héél nabij zijn," antwoordde Thaves droog. Algy slikte een paar maal. ,,'t_Is een vergissing, kapitein, ver oorzaakt door een allervreemdsten samenloop van omstandigheden, 'k Zal u 't geval verklaren...." „Daar wacht ik juist op, als u dat nog niet wist," zei Thaves koud. „Doe het. En doe 't in uw welbegre pen belang bliksems gauw ook." „Om te beginnen, kapitein," van de weeromstuit nam Algy een koel- gereserveerde houding aan, ,;is mijn naam werkelijk Algernon Edward Mortlake." „Jawel, jawel," weerde de gezag voerder ongeduldig af. „Dat hebben we al eerder van u gehoord. ,t Belet te u intussen niet, onder een andere naam aan boord te komen." ,,'k Had genoeg van mijn baan aan de N.V. „Tropea". Schoon genoeg. Door een erfenis, die me als uit de hemel gezonden werd, kon 'k die baan staanden voet opzeggen, 'k Fuifde met een stuk of wat vrienden in 't Metropole Hotel te Londen. We kwamen op 't idee, een brief aan Bernard Fletwood te schrijven. Als we nuchter waren geweest, zouden we 't natuurlijk niet gedaan hebben. In dien brief gaf ik hem te kennen, dat 'k me niet langer onder de zweep van de slavendrijver krommen wilde Bat hij, en zijn zaak er bij, konden opvliegen. Dat 'k ipassage besproken had voor Honolulu. Nog eens, kapi tein, 't gebeurde in een stemming, dat we niet ten volle toerekenbaar waren. Fletwood had dat kunnen be grijpen, Maar hij deed 't opzettelijk niet. Bleef de gluiperd, die hij altijd geweest is. Nu zit hij er waarschijn lijk met zijn secretaris om te grin- neken, dat hij me zo'n fijne poets kon bakken." „Niet onverdienstelijk verzonnen," repliceerde kapitein Thaves sarcas tisch. „Maar ik ben zo'n domme jon- gen niet als u schijnt te denken. Als 't aan mij ligt, krijgt u een tien vooj fantaseren," Algy keek de gezagvoerder bleek van woede aan. „Wanneer u in alles zo traag van '"begrip bent, snap 'k waarachtig niet, hoe de maatschappij u 't commando over een sdhip heeft kunnen toevertrouwen! stiet hij uit, hijgend van drift, ,,'k Heb u de waarheid verteld, verstaat u? En laat 't nu uit zijn met die poppen kast! Al bent u honderd maal kapi tein van de „Princess Marina" dat geeft u nog geen recht, een van de passagiers onfatsoenlijk te be handelen en van een ernstige mis daad te beschuldigen, zonder zelfs maar een schijn van bewijs! Nu stuurt als de bliksem een tweede telegram aan dien geniepigerd van een Fletwood! Betaald antwoord 'k wil met alle plezier de kosten vooruit voldoen! Sommeer hem, of hij durft ontkennen, dat 'k op den lessenaar, dien "k in gebruik had, een pijp, een Big Ben, heb laten lig gen; dat in de linker lade een half voltooid artikel ligt over „De laat ste reis van Amundsen". In de rech ter la van mijn vroeger bureau kan hij een tabakszak vinden van peau de suéde, nog voor de helft gevuld. Wel, wat Zegt u daarvan, kapitein? Waag het nog eens, mij te beledigen als den eersten den besten schurk! Ja, waarachtig, waag het! Dan zult u eens héél wat anders beleven, begrepen?" De woedende uitval van Algy had niet nagelaten, enigen indruk op kapitein Thaves te maken. Toen hij weer sprak, had zijn toon ten minste iets van de oude vijandig heid verloren. „Wat u verlangt, kan gebeuren, mijnheer... eh... Mortlake Maar ver beeld u niet, dat u met schreeuwen en dreigen iets meer van me ge daan krijgt, dan 'k voor iederen passagier in 'n soortgelijk geval doen zou. 'k Zal in opdracht van u een tweede radiogram met betaald ant woord laten verzenden. Om u de waarheid te zeggen, ben ik er niet minder op gebrand dan u, om dat zaakje opgehelderd te krijgen, mijn heer... eh... Mortteke." Kapitein Thaves verviel weer in zijn sarcas tische manier van spreken. „Intussen maak ik me geen zorg. U kunt in geen geval van boord; dat is voor mij 't voornaamste. Maak 't u tot zo lang behagelijk." „Dank u\'antwoorde Mtortlake koeltjes. „Ook zonder een aanmoe diging van uw kant zou 'k dat heus wel gedaan hebben. Nu 'k toch een maal hier ben, kan 'k meteen van de gelegenheid gebruik maken, u aan gifte te doen van een diefstal te mijnen nadele, 't Betreft een revol ver. Misschien vindt u 't belangrijk genoeg, om een onderzoek naar den dader te laten instellen." „Een revolver?" vroeg Thaves langzaam en met een argwanenden klank in de stem. „Een revolver, ja," knikte Algy effen. „U weet toch wel wat voor een ding dat is? Mijn initialen staan er op A. E. M." Kapitein Thaves schraapte zijn keel. „Ugggg... Hoe bent u, als ik vragen mag, op 't idee gekomen, met een revolver op reis le gaan?" „Dat is mijn zaak kapitein. U hoeft zich er niet over op te winden 'k heb vergunning iet 't dragen van een revolve. In eer. heidei ogenblik stopte '".c 't ding in mijn kofier, al vermoedde 'k natuurlijk niet, dat 't me zo spoedig afhandig gemaakt zou worden. U zult zelf moeten toegeven, dat op de Princess Marina dingen ge beuren, die een revolver allerminst tot een overtollig bezit maken." De gezagvoerder schokschouderde ongeduldig. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5