Tl Een merkwaardig misverstand omtrent „Sole Mio'' in Indonesië nesië I DINSDAG 7 MAART 1950 ÜE LEIDSE COURANT PAGINA 3 WACHTGELD. EN WERKLOOS HEIDSVERZEKERING. Bedrijfsverenigingen vertrouwen 1 Juli te kunnen beginnen. In een vergadering van de Fede ratie van Bedrijfsverenigingen aan de directie opdracht is gegeven, al le maatregelen te nemen, die nodig zijn om te maken, dat 1 Juli a.s. de wettelijke wachtgeld- en werkloos heidsverzekering van kracht wordt. Het is aanstonds de bedoeling ge weest, dat deze wet op genoemde datum in werking zou treden, doch betrokken instanties weten, dat eerst nog interne moeilijkheden overwonnen moesten worden en de voorbereiding veel werk vraagt. Deze datum is zo gunstig moge lijk gekozen, omdat enkele maanden later, wanneer het tegen de winter loopt, de toeloop van werklozen te groot zou kunnen zijn om deze „bij deze eerste stoot'' op te vangen, zo dat men practisch dan tot volgend jaar zou moeten wachten. Onder de margarinefabrikanten is thans een prijzen- en vitamine-oor log gaande. Vorige week begon een fabriek te Amersfoort als eerste vi tamine A aan haar product toe te voegen en met ingang van heden een groot concern besloten hetzelfde heeft een groot concern besloten het zelfde te doen met haar margarine. Het vitamineren van margarine met internationale eenheden per gram, kost 2.8 tot 3.2 cent per kg. „N. v. d. D." DE BLIJVENDE ZORG VAN „KATHOLIEK THUISFRONT Op een kaderdag van Kath. Thuis front te Eindhoven was de hoofdcon clusie der sprekers dat Katholiek Thuisfront nog een positieve taak zal hebben. De taak in Indonesië is nog niet afgelopen: pas in Augustus zal de laatste man repatriëren, terwijl on geveer 12.000 militairen noj in In donesië zullen blijven b.v. op Nieuw - Guinea en bij de militaire missie. Veel geld is nodig voor retraites, in 1950 ruim ƒ350.000. De staatscommissie, aldus het N. v. D., voor de herziening van de ar menwet heeft de regering als voor lopige vrucht van haar arbeid aange boden een ontwerp-inzamelingenwet houdende een wettelijke regeling voor alle algemene inzamelingen, en een voorstel tot partiële wijziging der armenwet inzake de betaling van kosten van verpleging voor allen, die in een of andere vorm verpleging nodig hebben en deze niet uit eigen middelen kunnen bekostigen. BEURS: KLEURLOOS. Onzekerheid speelt een belangrij ke rol op de Amsterdamse effecten beurs, die zich de laatste weken apa thisch toont en ook gisteren de nieu we week met een lusteloze houding inluidde. De locale markt was zon der veel animo en met slechts ge ringe verschillen. Olies zetten iets lager in en verlieten op 288 K de markt, een fractie lager dan Vrijdag. Unilevers fluctueerden eveneens bin nen nauwe grenzen. Voor de overige fondsen was de handel minimaal met onbelangrijke afwijkingen. £eidlt S-emeentelaad De gemeenteraad van Leiden ver gaderde gistermiddag. Afwezig met kennisgeving: de heer D. J. van Dijk. voorzitter herdacht het overleden lid, de heer Th. B. J. Wilrner. Na oespraak werd een wijle zwijgen in acht genomen. De geloofsbrieven van het nieuw-benoemde lid, de heer Aalriers, werden in orde bevonden. Benoemd werd tot leraar in de scheikunde aan de Gem- H. Bi S. de heer J. Stark. Het punt: instellen van een rechts vordering tegen A. H. van Schie te Katwijk aan den Rijn, werd verscho ven naar de geheime zitting. Het verkopen van een ladderwa gen van de Brandweer aan de ge meente Alphen aan den Rijn, werd aangenomen met de stem van de heer A. J. van Dijk tegen. De heer Van Dijk (K.V.P.) achtte het veiliger niet tot verkoop over te gaan. De voorz. antwoordde, dat deze ladderwagen in Leiden practisch niet meer ge bruikt wordt. Het subsidie aan „Sole Mio". Bij het voorstel inzake het toeken- nen van subsidie voor het nood-sana torium „Sole Mio" bepleitte de heer Boesaard (Comm.) de opbrengst der collecten niet in mindering te bren gen cp de verleende subsidies en de afschrijvingen niet plaats te doen hebben volgens de voorschriften van de Accountantsdienst. Weth. Menken gaf een uitvoerige uiteenzetting van de subsidie-verle ning aan „Sole Mio". Van de col lecten komt 50 pet. ten bate van de exploitatie en 50 pet. voor de nieuw bouw. Het systeem van afschrijvin gen en de regeling van de collecten met het dagelijks bestuur van „Sole Mio" overlegd. Daarom staat spr. min of meer verbaasd over het, voorstel van de heer Boesaard. De heer A. van Dijk (K.V.P.) be vreemdt het, dat, nadat het gemeen tebestuur met het bestuur van „Sole Mioheeft overlegd, nu de heer Boe saard, sprekend namens het bestuur van S- M., rnet een ander voorstel komt. De heer Woudstra (Prot.) wijst er. op, dat „Sole Mio" een particuliere stichting is. Spr- heeft het gebaar van B. en W. inzake de 50 pet. zeer royaal gevonden. Ook spr. bevreemdt de mening door de heer Boesaard, na mens het bestuur, geuit. De heer Van Weizen (Com.) onder steunt uitvoerig het voorstel van zijn partijgenoot. De mededelingen, aan de heer Boesaard verstrekt door een Van de vooraanstaande bestuurs leden van „Sole Mio", zijn j.l. Vrij dag gegeven. Misschien is er enige tijd verlopen tussen het onderhoud met de wethouder en is intussen het inzicht van het bestuur van S. M. ge wijzigd. Weth. Menken betoogt, dat de noodbouw van „Sole Mio" binnen de 10 jaar zal moeten worden opgehe ven. Bij een nieuwbouw komen ver schillende instanties voor medewer king daaraan in aanmerking niet alleen de gemeente Leiten, Het voorstel van B. en W. is vol komen redelijk. Met het bestuur van S. M. is nog Woensdagavond een be spreking gehouden. Daarom blijft spr. verbaasd over de toon, die nu een van de bestuursleden aanslaat. Angst voor het voortbestaan van het sanatorium „Sole Mio" behoeft er niet te zijn- Misschien kun nen er spoedigplannen komen tot een nieuwbouw van „Sole Mio". Het voorstel-Boesaard werd, na wijziging, verworpen met 313 stemmen. Het De bijzondeer raad van cassatie in Den Haag behandelde het beroep van N. v. Nieuwenhuysen uit Amers foort, die kamparts was in het „po- lizeiliches Durchgangslager" Amersfoort. Zijn straf werd vermin derd tot 16 jaar. De directie der HTM acht de in komsten van Januari en Februari bevredigend. Wel is het aantal passa giers verminderd, maar door de ta riefverhoging, die gemiddeld 24 a 2£ pet. bedroeg, zijn de inkomsten met 9 a 10 pet. gestegen. Het bezoek van de Hamburgse burgemeester aan Nederland is thans vastgesteld op 2630 Maart. De uit nodigende instantie is de coördina tie-commissie voor culturele betrek kingen met Duitsland. Een snoek van 29 pond werd ge vangen in het Jodelmeer, echter niet met de hengel, doch met een vis vaartuig uit Harderwijk. Op de Voorjaarsbeurs zal 65% van de 3600 deelnemers uit buiten landers bestaan, de meeste uit België maar er zullen ook collectieve uitno digingen zijn uit Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Eltenaren, die in Duitsland wer pen, en dat zijn er vrij veel betalen over de grens loonbelasting. In Elten zelf ontvingen zij onlangs ook hun aanslagbiljet voor de Neder landse inkomstenbelasting. Een hele week lang is boer Sijts- ma bezig geweest zijn houten huis over te brengen van de Ringspoor, e\ en buiten Amsterdam, naar de Sjoterdijkermeerweg. Het huis was in zijn geheel geschoven op een 24 wiels carrier. Toen men op de nieu we woongrond was aangekomen be gon de carrier te verzakken. Het houten huis kapseisde en stortte in elkaar. BUITENLAND. Zevenduizend Duitse krijgs gevangenen worden nog in de mijnen van Broey (Tsjecho-Slowa kije) als dwangarbeiders vastgehou den. Aldus deelt het hoofdkwartier der soc. dem. partij te Hannover mede. Albanië heeft na de Sow jet- Unie, Wit-Rusland, de Oekraine, Bulgarije en Roemenië thans ook zijn lidmaatschap van de wereld gezondheidsorganisatie opgezegd. De oud-premier van Haidera- L d, die sinds India's „politie-actie" a i September 1948 huisarrest had, is ontsnapt. DE „ATLANTIS" AANGEKOMEN. Het Engelse emigrantenschip „At lantis", dat door de Nederlandse re gering is gecharterd voor het repa triëren van troepen uit Indonesië, is in de afgelopen nacht met bijna 900 militairen aar; boord in Amsterdam aangekomen. Hedenmorgen om 9 uur begon de debarkatie van de manschappen. Ritmeester W. F- K. Bischoff van Heemskerck sprak namens H.M. de Koningin. Namens Z.K.H. prins Bernhard sprak luitenant-kolonel P. H. Lach de Bere en namens de re gering heette de minister van oorlog en marine, mr. W- F. Schokking de repatriërenden welkom. Luitenant kolonel J. H. L. Linden van der Heuvel vertelde, dat de reis zeer voorspoedig is geweest- „Dé mannen voelden zich passagiers, want zij werden door stewards be diend en waren alleen in hutten gele gerd." Er zijn slechts een paar zieken aan boord geweest, o.a. enkele malaria patiënten, maar zij zijn allen her steld. Burgemeester mr. dr. K. N. O. Ja mes van Gouda, heeft hedenmorgen onder veel belangstelling uit krin gen van zelfkazers de tweede tech nische beurs te Gouda geopend, welke is ondergebracht in de expo sitieruimte van het veemarktrestau rant. De beurs wil naast een uitgebreide theoretische voorlichting een beeld geven van hetgeen de industrie aan apparaten etc. ten behoeve van de melkwinning en kaasbereiding in de handel brengt. Het is een nationaal belang, dat Nederland zich op de wereldmarkt weet te handhaven. Hiervoor is no dig, dat de kwaliteit gewaarborgd is, Naast de wijze van bereiding spelen ook de gereedschappen een belangrij ke rol. De zelfkazers dienen zich van het meest hygiënische materiaal te be dienen. Deze en andere raadgevin gen werden naar voren gebracht door de inleider op deze beurs, de heer A. van Wijnen Sr. Na genoemde inleiding opende de burgemeester de expositie die tot en met 9 Maart duurt en geheel aan haar doel beantwoordf. voorstel van B. en W. werd z- h. st. aangenomen. Besloten werd in beroep te gaan bij Ged. Staten tegen een besluit van de Broek- en Simontjes-polder inza ke de voorwaarden, door deze polder gesteld voor het graven van sloten voor de aanleg van een woonwagen kamp. Hiei-na ging de Raad in geheime zitting. Deze duurde 2^ uur. Daarna wordt goedgekeurd een voorstel tot vei'köop van een stuk grond, groot 1100 M2. aan de firma L- de Hollander aan het Delftae Jaag pad. Rondvraag. Bij de rondvraag toont mevr. Brag- gaar zich verheugd, inzake ontrui ming der woningen aan de Haverzak laan, dat de spoorwegplannen zo snelle vorderingen maken, doch niet iedereen deeit in die vreugde. Met name de bewoners in deze om geving niet. De huur wordt hoger, er komen verhuiskosten en nieuwe inrichtings kosten. En dat, terwijl bij vordering wel vergoeding wordt gegeven even als aan verhuizende ambtenaren. Is van B. en W. een prae-advies in deze te verwachten en zo' ja, wan neer? Al is niet alleen de gemeente verantwoordelijk, doch ook de spoor wegen. De gemeente moge niet te klein blijven! Wethouder Jongeleen wijst er op, dat weliswaar contact is opgenomen met de spoorwegen doch, dat nog geen antwoord is ontvangen. Daarom 'is nog niets positiefs te zeggen. TOELICHTING OP COMMUNISTISCH VOORSTEL. De heer Boesaard het is zeker dienstig: dit hier op te merken in het belang van Sole Mio" heeft zijn voorstel niet ingediend op aandrang van een der bestuursleden van „Sole Mio. De heer Boesaard heeft als raadslid een bezoek gebracht aan de heer J. W. Bonda, bestuurslid van „Sole Mio". Het was een louter in formatief bezoek. De heer Bonda heeft met het raadslid over de noden en zorgen van „Sole Mio" gesproken zonder het flauwste vermoeden te hebben, welk gebruik de heer Boe saard van zijn uiteenzetting zou maken. De heer Bonda machtigde ons daarom te verklaren, zeer ver ontwaardigd te zijn over het optre den van de heer Boesaard in de Leidse gemeenteraal. Dr. H. J. M. BOONACKER t In Wassenaar, waar hij reeds ge ruime tijd woonde, overleed Zon- dr. H. J. M. Boonacker, lange jaren een der bekendste huisartsen Leiden. Dr. Boonacker werd 8 Aug. 1860 te Wageningen geboren. Hij studeerde aan de Leidse Univer siteit en behaalde in 1888 de doc torsbul, Van 1900 tot 1930 was hij onze stad werkzaam als huis arts en stond bij z'n patiënten in hoog aanzien. Daarvan getuigden de vieringen van zijn 40 en 50 jarig artsen-jubileum. Ook voor de E.H. B.O. deed hij zeer verdienstelijk werk. Morgen zal zijn stoffelijk overschot op Westerveld gecremeerd wórden. JUBILEUMCONCERT LEIDSE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De Leidse Kunstkring heeft glo rieus gejubileerd door z'n leden en genodigden een kamermuziekavond aan te bieden waarop fijnzinnige kunst verzorgd werd door het Quin tette Instrumental Pierre Jamet. Laatstgenoemde is harpist, Gatson Crunelle de fluitist, René Bas, Geor ges Blanpain en Robert Krabansky spelen viool, alt en cello. Dit vol maakt op elkander ingesteld ensem ble kwam met een boeiend pro gramma. Met z'n vieren: fluit, viool, cello en harp werd begonnen met een boeiende „Sonate in C" van Han del. Deze meesters op hun resp. instrmenten hebbben met veel bewogenheid en distinctie Handel's krachtige sierlijke kunst weergege ven, hoewel deze muziek niet het meeste hun stijl is. De fluitist blies zijn partij met volmaakte techniek en buitengewoon bekoorlijk van toon. Door het voordragen van minder of weinig gespeelde werken van 't pro gramma belangrijk. Van Mozart werd gespeeld „Kwartet in A; K.V. 298" voor fluit, viool, alt en cello. Muziek van grote waarde, geestig en prach tig van timbre door evenwicht in de onderlinge verhouding der instru menten. Geniaal zoals alles wat Mozart schreef, buziek geheel in de lijn van dit ensemble. Een hele over gang was 't van het vreugdevol mu siceren in Mozart's kwartet naar Roussel, de componist van zo grote bescheidenheid. Van hen volgde een „Serenade" voor fluit, viool, alt, cello en harp, geschreven voor het Quintette Instrumental de Paris; muziek vol gratie, welke onophoude lijk haar gevoeligheid toont, even wichtig is in samenvatting, wazig met hier en daar iets meer kleur, wat meer leven en altijd delicaat. De leden van het kwintet, vol maakt op het technische ingesteld, zijn volkomen vrij in 't aanwenden van de rubato's en 't uitleven van hun inzichten. Het „Trio" van Jac ques Hert voor viool, cello en hat-p, had groot succes, 't Is ook heel mooi en welluidend; een boeiend geïnspireerd stuk dat voor de per soonlijkheid van de componist ge tuigt en heel dankbaar voor de harp geschreven is. Drie delen van 'ver scheiden geaardheid, met een wat melancholisch dromerige kleur en ten slotte met opklaringen van lichte schertsende klanken. De on derlinge eenheid was, evenals over al elders deze avond, volkomen fijn gevoelige muzikale schoonheid, energie, genegenheid en spontane liefde voor het werk, dat kenmerkt 't hoogstaand spel van deze heren. Als laatste stuk van 't programma, „Suite en rocaille" van Florent Smith, opgedragen aan het Quin tette Instrumental, 't Is kernachtige sterk rhythmische muziek, bondig van expressie en Frans van geest, 't Is een avond geweest, waarop oor, hart en geest zich terdege moes ten inspannen, omdat 't program ma niet traditioneel was, maar daardoor des te aantrekkelijker. Geen moment hebben de spelers elkander uit 't gezicht verloren; even tasten en men had elkaar ge vonden en alles stond op hoog ni veau. Een bijzonder mooie avond met als toegift twee delen uit een kwintet van Jean Frangaix. Een waardige feestavond met tal van genodigden en belangstellenden. In de pauze was er een di'ukbezochte receptie in de solistenkamer. J. Kortmann. STEFAN ASKENASE met het Rott. Philli Orkest o. 1. v. Eduard Flipse. Op het concert, dat K. en O- a.s. Woensdag voor haar inschrijvers or ganiseert, speelt de vermaarde pia nist Stefan Askenase het vierde pia noconcert van Ludwig van- Beetho ven. Dit prachtig concert, dat reeds 'j de première in 1808 door Beet- GEM. AANKONDIGING De Wethouders van Onderwijs, Sociale Zaken en Financiën zijn ver hinderd Woensdag 8 Maart a.s. spreekuur te houden. 1817 LAATSTE BERICHTEN Eriistig auto-ongeluk bij Muiden 2 DODEN Onder Muiden zijn vanmorgen ca. half tien een luxe auto van de A.V.R.O., bestuurd door de heer C. J. van Weegen, en een vrachtauto, afkomstig uit Den Haag, in volle vaart op elkaar gereden. De be stuurders van beide auto's waren op slag dood. Een mede-inzittende van de vrachtwagen werd zwaar gewond. 'U&cjaatt Westerling zal morgen te Singa pore voor het gerecht verschijnen, aldus werd heden officieel te Sin- - - .gapore bekendgemaakt. Zoals be- hoven zelf voorgedragen °Pzien kend, wordt hij beschuldigd van onrechtmatige binnenkomst baarde, is sindsdien een geliefd re pertoire-stuk gebleven. Eduard Flipse, die zulk een uit gesproken dispositie voor het werk van Anton Bruckner bezit, zal met het orkest de vierde symphonie van deze componist uitvoeren. Deze sym phonie, de „Romantische", js „vol van de wijding der natuur, een droom vol heimwee, zoals de vereenzaam den der grote steden hem dromen". De Urfassung" waarin dit werk op 8 Maart wordt gegeven, is geheel ge lijk aan het manuscript in de defi nitieve bewerking door Bruckner, due zonder retouches en andere af wijkingen, zoals deze symphonie tot voor korte tijd steeds werd gegeven. Het is verheugend, dat in Leiden, dat veelal verstoken blijft van de uitvoering van Bruckner's werken, deze symphonie zal worden uitge voerd. Het concert opent met een der mooiste fragmenten van Wagner's Parsival: Charfreitagszauber, dat op ontroerend schone wijze de Goe- de-Vrijdagsgedachte uitdrukt. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor hpt doctoraalexamen Nederlands Recht: de heer E. Bent- hem de Grave te Groningen, voor het aanvullend doctoraalexamen Neder lands Recht slaagde de heer H. M. J. M. Haase te Lisse; voor het doctoraal examen Ind. Recht: A. H. M. J. Jans sen te Geleen; voor het candidaatsex- amen Indologie Taalkundig) de he ren: H. W. van Leeuwen te Rotter dam, J. C. van der Straaten te Noord- wijkerhout, en S. Roosman (R) te Leiden. Dr. SIMONS NAAR SURINAME. Ter bestrijding van Framboesia. Hedenavond vertrekt dr. R D. G. j Ph. Simons, huidspecialist te Am-1 Hedenmorgen omstreeks tien uur sterdam, per K.L.M. naar Surina- i,s nabij het monument op de Afsluit- Malakka en het plegen van geweld ten opzichte van 'n mede-gevangene Britse tanks en* infanterie zjjn vanochtend aangekomen bij de gro te Hermann-Goeringstaailabrieken, waar duizend arbeiders gisteren de ontmantelingswerkzaamheden heb ben verhinderd. De sterkte van de tankformatie is niet bekend gemaakt. De infanterie is 100 tot 150 man sterk. DE ZAAK-LOUWERS. Kolonel B. R. P. F. Hasselman, de Nederlandse militaire attaché, is van daag per vliegtuig uit Praag naar Den Haag vertrokken om aan zijn regering verslag uit te brengen over het proces tegen J. Louwers van de A.K.U., die dezer dagen tot 15 jaar dwangarbeid is veroordeeld op be schuldiging van spionnage en eco nomische sabotage. De Nederlandse zaakgelastigde Van der Gaag heeft vandaag verklaard dat hij nog geen ontyangstbevesti- ging heeft ontvangen van zijn pro testnota aan de Tsjecho-Slowaakse regering, die hij gisteren aan een portier van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft overhandigd, nadat hij er niet in geslaagd was de nota aan een verantwoordelijke ambtenaar ter hand te stellen. me, met een veelzijdige opdracht van de Stichting voor Culturele Samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen". Dr. Simons is sedert Sept. 1947 docent in de Dermatolo gie en vanaf Jan. 1947 privaatdo cent in de Huid- en Geslachtsziek ten, beide aan de Leidse Universi teit. Dr. Simons neemt met zich mede een in Nederland vervaar digd geneesmiddel voor de behan deling van een duizendtal framboe- sia-patiënten in Suriname. De op dracht omvat ook een onderzoek naar de diverse in Suriname voor komende huidziekten. Ongeveer een jaar geleden publiceerde dr. Simons een in opdracht van het Gouverne ment van Curacao door hem opge steld rapport over de lepra. Dr. Simons hoopt eind Mei in Nederland terug te zijn. Zilveren jubileum. Donderdag 9 Maart hoopt de heer A. Vermeulen de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij Vroom en Dreesmann Leiden N.V. Daar de jubilaris door een lichte ongesteldheid het bed moet houden, zal het feest alleen in huiselijke kring worden gevierd. Leidse Spaarbank. In de maand Februari 1950 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 785.614.— en terugbetaald 493.228,30. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 301 en het aantal afbetaalde boekjes 238- Op 3909 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldier.st werd 52.071.bij geschreven. Er werden 318 busjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van 5523.86. Het op de scholen gespaarde bedrag was 301.55. Het tegoed der 28.799 inleg gers bedroeg aan het einde der maand 16.640.057.77. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ariaantje Aaltje, dr van G. F. H. Scheppers en P. L. Stofberg, Dirk, zn van D. Held en F. R. van der Vliet, Arnoldus Hubertus Johannes, zn van C. G. Speel en H. W. M. Ver- schragen, Louis Gerardus, zn van J. H. van Lierop en W. C. Favier, Maria Catharina dr van G. Akerboom en M. C. Stijger, Antonius Wilhelmus, zn van T. ^Korse en A. Ramak, Johannes Gerardus Bernardus zn van G. Zand bergen en M. M. Groen. Bruno Jo hannes. zn van B. J. de Klerk en J. J. Sleijser, Lena, dr van J. Bavelaar en L. van der Wal, Nierje, dr van C. van der Zwan en W. Blankestein, Hendrik, zn van A. Vermeer en J. M. Singerling, Marinus Jacobus zn van P. Koet en J. M. Mensert. Adrianus Johannes, zn van P, van Zundert en H. M. van der Kwaak, Hendrik, zn van G. Philippo en J. Klein, Regina, dr van J. Taverne en G. G. Baas. Overleden: C. J. Vlekke, zn 39 jr.. J. Krul, wed. van D. Smittenaar 92 jr M. J. Bouman, wed. van F. P. Miere- met 71 jr, W. Dool, zn 2 maanden. dijk een auto met zes inzittenden uit de provincie Groningen tegen een trailer gebotst, tengevolge waarvan vier personen zeer ernstige en twee personen lichte verwondingen oplie pen. De zware mist in de ochtend uren is waarschijnlijk de oorzaak van dit ongeval. 1 De stichting Bio*Vacantieoord deelt mede, dat tijdens de Kerst- en nieuwjaarsweek in de Nederlandse bioscopen gehouden collecte een be drag ad f 137.178,53 heeft opgebracht (vorig jaar f 174.331,79). Zoals be kend komt de opbrengst van deze collecte'ten goede aan de kinderen uit de meest behoeftige gezinnen In Nederland, die door bemiddeling van de schoolartsen ter verpleging naar het koloniehuis „Russenduin" te Ber gen aan Zee worden uitgezonden. SPORT Naar het A.N.P. verneeemt zal het voorlopig Nederlands elftal op Woensdag 5 April in het Feijenoord- stadion te Rotterdam (aanvang 17.15 uur) met het oog op de interland wedstrijd tegen België op 16 April te Antwerpen, een oefenwedstrijd spelen tegen de Zuidslavische eerste klasser HAJDUK. De centrale training van de Neder landse elftalclub zal vanavond weer worden hervat. De volgende spelers zullen de oefeningen onder leiding van de bondsoefenmeester van der Leek op het VUC-terrein te Den Haag mee maken: Kraak (Stormvogels), Saris iBVV) ,Van der Sluys (BW), Huy- bregts (BW), Potharst (Ajax), Stof- felen (Ajax), Van der Hart (Ajax), Van der Hoeven (Ajax), Boonkamp (Blauw-Wit). Verbeek (Sparta), Ter louw (Sparta), Ravenstein (MVV), Michels (Ajax), Schrumpf (SVV), Lakenberg (Blauw-Wit), Roose'nburg (Sneek), Rijvers (NAC), Steenbergen (Feijenoord) en Clavan (ADO). JEUGDWEDSTRIJD TE UTRECHT. Morgenmiddag wordt in het Utrechts stadion een wedstrijd ge- gespeeld tussen jeugdelftallen als voorbereiding voor de jeugdinterland wedstrijd België-Nederland, welke Zondag 16 April te Antwerpen wordt gespeeld. De samenstellingen van deze beide elftallen luidt: Doel: Gerberink (Enschede), ach ter: Metselaar (Alkm. Boys) en Ok- huizen (Velox), midden. Meulenbrug C. Jè VERHAAR Oost-Kanaalweg, Ter Aar, korporaal, viert 8 Maart zijn 2e Ind. verjaardag te Bandung. lUeCkam tfuiiö Het is écht gebeurd, al klinkt het ongeloofelijk. Een Limbur- se soldaat keerde verleden week terug uit Indonesië. Het was avond. De volgende mor gen voor dag en dauw kreeg hij reeds bezoek van enkele be lastingambtenaren, die zich zeer interesseerden voor de fi nanciële omstandigheden van de jongeman. „We hadden eerst gister avond willen komen, maar we wilden toen niet storen", zo verontschuldigde zich een der fiscale heren. De jongeman zal beslist ge voeld hebben, dat hij „welkom thuis" was. (Go Ahead), Looyen (Ajax) en Feld- man (AFC). voor: Vergouwen (Inter nos), van Zuylekom (Sparta), Bake- ma (HFC), Krommert (DOS) en Rijnvis (BMT). Doel: Swinkels (SPCL Irene), ach ter: Utermarkt. (BW) en van der Hurk (Eindhoven), midden: van der Molengraft (PSV), Smeets (Juliana) en Visser (DOS), voor: Vermunt (RBC), van Beurden (BW), Klaas- sen (VVV), de Wit (de Valk) en Louwen (Noad). Reserves: van der Lee (HFC), Riensma (Feyenoord), van der Wei Volewijckers) en Schokkenbroek (Be Quick, GR). Na deze wedstrijd zal een voor lopig Nederlands elftal worden sa mengesteld, dat 22 Maart a.s. een licht wedstrijd zal spelen tegen het Utrechts elftal, eveneens in het Utrechts stadion. VOLLEYBALL. LeidenAmsterdam. Tussen de teams van de Leidse en Amster damse Universiteiten werden Vol- leyballwedstrijden gespeeld. Leiden A won met 31 (1614, 915, 15 5, 1513) Leiden B verloor met 3—0 (14—16, 10—15, 4—15). SCHEEPSBERICHTEN BORNEO, A'damJava pass. 6 Maart Finisterre; CELEBES Java— A'dam 6 Maart van Djibouti; IN- DRAPOERA DjakartaR'dam pass. 6 Maart Sabang; MATARAM, R'damDjakarta 6 Maart van van Suez; MELAMPUS A'dam—Ja va 3 Maart te Belawan; OVER IJSSEL, DjakartaR'dam pass. 6 Mrt Perim; POELAULAUT, A'dam Balikpapan 4 Maart te Djakarta; SARANGAN, R'damDjakarta 6 Maart van Belawan naar Portswet- tenham. ATLANTIS 7 Maart te Amsterdam van Djakarta; GEORGIC Djakarta- Rotterdam 6 Maart 890 m. Z.O. Don- drahead, 18 Maart te Port Said verw.; GROOTEB'EER, Amsterdam-Djakar ta, 7 Maart verw. 1graads Kanaal te passeren; VOLENDAM Djakarta- Rotterdam 7 Maart te Aden; WATER MAN DjakartaRotterdarii 6 Maart 140 m. ZZW. Dondrahead. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Maart. Groente. Per 109 kg.: rode kool 8.1713.30, sa- voye kool 29, boerenkool f 20—52, prei 49107, kroten 4—7.80, kro ten gekookt 16—18. uien 29—40, peen 29—45, spruiten 31—81, aardappelen 1412.70, andijvie 8496. witlof 4478, postelein 1422, stoofsla 87, spinazie 56— 74, per 100 stuks: salade 1621, per 100 bos: selderie 13.10—13.80. 7 Maart. Varkens. Aanvoer 143 stuks. Prijzen: zware 166177, lich te 150—162. zeugen 150—156- Handel terughoudend. BODEGRAVEN, 7 Maart. Kaas. Aanvoer 34 partijen kaas. 1ste soort 1.95—2—, 2e soort 1.90—1.94, ex tra tot 2.12 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 7 Maart. Vee. Aan voer: 5265 stuks- vette koeien 845, 985 gebruiksvee, 206 graskalveren, 2186 nuchtere kalveren, 179 varkens, 473 biggen, 205 paarden, 28 veulens, 78 schapen, 15 weidelammeren, 85 bokken of geit. Prijzen: vette koeien 2.30—2.50, 2.10—2.30, 1.90—2.10; graskalveren 280220130; nuch tere kalveren 40—37—32, biggen 423835, slachtpaarden 1.80, 1.60, 1.40, schapen 2.20. 2.20, 190. kalfkoeien 950—850—700, melkkoeien idem; varekoeien 620 550475, vaarzen 650550425, pinken 525425350. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel lui.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3