Oud-president Lebrun t Russische officiële piraten De eerste atoomduikboot Greep naar de onbegrepen stadsjeugd Olxinceöó Ataüna DINSDAG 7 MAART 1950 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 2 De oud-president der Franse re publiek, Albert Francois Lebrun is gisteren op 79-jarige leeftijd over leden. Lebrun, wiens vader een boerderij in Lotharingen had, studeerde eerst voor mijningenieur, maar reeds op jeugdige leeftijd ging hij in de po litiek. In 1900, toen hij 29 jaar was, werd hij lid van de Franse Kamer voor de Republikeinse Unie. Nog geen elf jaar later werd hij minister van Koloniën; tijdens de eerste we reldoorlog was hij minister van de Blokkade. Later werd hij president van de Senaat en in 1932, vier dagen na de moord op zijn voorganger Paul Doumer, werd hij op 60-ja- rige leeftijd voor de eerste maal tot president gekozen. In 1939 werd hij wegens zijn verdiensten herko zen, maar kort nadat hij zijn ambt opnieuw had aanvaard brak de tweede wereldoorlog uit. In Juli 1940, één maand na de onderteke ning van de wapenstilstand met Duitsland en Italië moest hij de macht overdragen a^n maarschalk Pétain. Na die tijd ging zijn gezondheid langzamerhand achteruit. In 1946 werd hij in een herstellingsoord op genomen. De Duitse vluchtelingen uit Polen De Britten willen ze niet allen toelaten Gisteren zijn de gehele dag Britse troepen aan de grens van de Russi sche zóne in gereedheid gehouden om te interveniëren als de Duitse po litie er niet in zou slagen de Duitse vluchtelingen uit Polen uit de Britse zóne te weren. In de vroege ochtend ,was een nieuw transport van 186 vluchtelin gen aan de zönegrens aangekomen. Geen van hen kwam voor op de lijst van 25.000 Duitsers, die volgens een overeenkomst met Polen in West- Duitsland zullen worden toegelaten. Vier van de vluchtelingen konden echter toch worden doorgelaten, om dat zij papieren van de geallieerde gecombineerde verkeersraad bij zich hadden. De rest moest in de Russi sche zóne blijven. De kwestie van toelating der vluch telingen vormt op het ogenblik een geschilpunt tussen de Britse en West- Duitse autoriteiten. De Britten zijn van mening, dat vrije toelating van vluchtelingen er toe zal leiden, dat Polen ten slotte alle daar wonende Duitsers zal uitzetten. Heinrich Albertz, de Neder-Saksi- sche minister voor vluchtelingenza ken, had verklaard, dat er geen West-Duitse minister is, die uit de Sovjet-zóne gevluchte Duitsers terug zou zenden. De Oostzee is niet veilig Na veertien dagen lang door de Russen in de Oostzee te zijn vastge houden, zijn twee Zweedse trawlers „Marion" en „Larext" de Zweedse haven Karlskrona binnengelopen na verscheidene protesten van de Zweed se regering te Moskou. De bemanning van de trawlers vertelde, hoe de kapiteins onder be dreiging met vuurwapenen door de Russen gedwongen werden op te sto men naar Neukuhren (Oost-Pruisen). Volgens „Aftenbladet" had de kapi tein van de „Larext", Knut Nilsson, vijf uur lang aan het stuurrad ge staan met een tommygun in de rug. Nilsson vertelde, dat de „Larext" ge- enterd was door een Russisch vaar tuig met soldaten, die de bemanning met tommy guns naar de ruimen joe gen. Volgens hetzelfde blad zou Ernst Persson, kapitein van de „Marion" gezegd hebben, dat in Neukuhren een hele buitenlandse vissersvloot lag. Behalve een groot aantal Russi sche vissersboten had hij zes Deense, een Duitse (uit de Britse zone) en nog een derde Zweedse boot gezien. Alle schepen waren klaarblijkelijk opgebracht door Russische verken ningsvaartuigen. Kapitein Nilsson vertelde, dat de bemanning dag en nacht, soms veer tien uur achtereen, was ondervraagd. De schepen werden nauwgezet on derzocht. Kapitein Persson zei, dat zijn schip in de middag van de 20ste Fe bruari was aangehouden door een Russisch vaartuig, dat uitgerust was met vier stukken scheepsgeschut. Aan boord bevonden zich 20 soldaten gewapend met tommyguns. Voor het vaartuig verscheen, had hij enkele Russische vliegtuigen waargenomen, Secularisatie van kerkelijk goed Poolse regering l episcopaat De Poolse regering is nu de aan val op de Katholieke Kerk begon nen met de gebruikelijke inzet, nl. het afnemen van de bronnen van in komsten, waardoor de geestelijkheid materieel afhankelijk wordt van de staat. De Poolse Nationale Vergadering heeft gisteren unaniem een rege ringsdecreet tot secularisatie van al le landgoederen der Kerk, die groter dan 125 H.A. zijn, goedgekeurd. Kleinere stukjesl land, van paro chiegeestelijken, vallen niet onder het decreet, dat hoofdzakelijk be trekking heeft op de eigendommen der Poolse bisschoppen. De Poolse premier, Cyrankiewicz, die het wetsontwerp had ingediend, verklaarde, dat het een keerpunt vormt in de betrekkingen tussen Kerk en Staat. De baten van de geseculariseerde landgoederen zullen in een „Kerk- fonds" worden gestort, dat ook schenkingen van de regering zal ont vangen. Het geld van dit fonds zal worden gebruikt voor liefdadigheid, voor so ciale verzekering van de arbeiders op de voormalige kerkelijke domeinen en om „verdienstelijke priesters" te helpen. Kerkgebouwen, kloosters en bis schoppelijke residenties zullen niet worden geseculariseerd. Als zij op geseculariseerd land liggen zal de re gering beslissen of de Kerk met het beheer over deze landgoederen kan worden belast. De „Westinghous Electric Corpo ration" te Pittsburg (V. S.) heeft voor het eerst officieel toegegeven, dat zij bezig is met het bouwen van een onderzeeboot, die door atoom kracht wordt aangedreven. Geleer den zeggen, dat zulk een duikboot in feite steeds kan doorvaren zonder brandstof in te nemen. Zo-'n tieu-e. oude. damt De douane-beambten van het Fran se plaatsje Delle, bij de Zwitserse grens, kenden haar langzamerhand allemaal. Die vriendelijke oude dame die altijd in een hoekje van haar coupé in de expresstrein ParijsBa zel zat te dommelen, en steeds weer glimlachte, wanneer ze „nee" knikte op de vraag of ze nog wat had aan te geven. Haar bagage was steeds miniem: een handtasje en een doodgewone linnen boodschappentas. En wanneer de douane voorbij was, dommelde zjj weer verder. Onlangs kreeg een douanier ech ter argwaan. Hij keek eens in het tasje en onderzocht de boodschappen tas. Het resultaat was merkwaardig. Beide tassen hadden een dubbele bo dem en daaronder lagen 8000 dollar aan bankbiljetten en voor een bedrag van meer dan 110-000 gulden aan effecten, die in Frankrijk niet ver handelbaar, maar in Zwitserland daarentegen veel gevraagd waren. Eén en and^r was in 1943 en 1944 door Duitse soldaten geroofd en on der de hoede van Franse collabora teurs gesteld, die de oude dame ze bleek 76 jaar te zijn in dienst hadden genomen om de buit bij stukjes en beetjes naar Zwitserland te smokkelen. Toen zij werd gesnapt, maakte zij juist haar dertiende reis. ,.En 13 is altijd mijn ongeluksgetal geweest", bekende zij aan de douane. N. v. d. D. DE HONDERDSTE VERJAARDAG VAN MASARYK. De honderdste verjaardag van de geboorte van Thomas Masaryk, de eerste president (19181936) van de Tsjecho-Slowaakse republiek, is he den van de zijde der Tsjecho-Slo- weekse communistische autoritei ten onder aanzienlijke reserve en cri- tiek gememoreerd, doch door de Amerikaanse ambassade te Praag feestelijk gevierd. Op een plechtige bijeenkomst in de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst sprak de Ameri kaanse ambassadeur, Ellis Briggs, van Thomas Masaryk als van de „kampioen" der menselijke vrijheid". Later reed de ambassadeur naar Lany, 37 km. ten Noord-Westen van Praag, om daar een krans te leggen op Masaryk's graf. Van de zijde der Tsjecho-Slo waak se regering werd te Praag een offi ciële verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Masaryk de bete kenis van de revolutie van 1917 niét ten volle heeft begrepen. DE REIS VAN PRINS BERNHARD. Naar uit Los Angeles wordt ge meld, is Prins Bernhard gisteren met zijn Dakota naar Fort Worth (Texas) vertrokken. Volgens het medisch advies om „zich niet te druk te maken" bestuurde de Prins het toestel niet zelf. De Prins en zijn ge zelschap bleven gisteravond in Fort Worth en reisden vandaag (Dins dag) door naar Washington, waar Z. K.H. President Truman zal ontmoe ten. Het program van de plechtig heden te Rort Worth, waar de Prins Nederlandse officieren zou onder scheiden, is komen te vervallen. De dagbladen te Los Angeles heb ben verteld, dat de Prins in het zie kenhuis werd behandeld voor een griepaanval, gepaard met overver moeidheid, doch ANP-Aneta ver neemt, dat de Prins niet in het zie kenhuis is geweest en dat men de aard van zijn ongesteldheid sterk overdrijft. Kolendamp in schoollokaal DE KINDEREN VIELEN FLAUW Vier en dertig kinderen en een on derwijzeres van de R.K^ meisjes school aan de Van Vredenburchweg in Rijswijk, zijn gistermorgen op het nippertje aan de dood ontsnapt aldus „Het Binnenhof". Kolendamp had zich door het lokaal van de eer ste klas verspreid en aan de tegen woordigheid van geest van de onder wijzeres, mej. C. is het te danken ge weest, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Plotseling zag mej. C. een meisje uit de bank vallen en direct daarna vielen er nog vier kinderen flauw. Me.i. C. dacht onmiddellijk aan -de mogelijkheid van kolendampvergifti ging. Zij gooide de ramen open en haalde assistentie. De politie kwam spoedig te hulp en na korte tijd kon den alle kinderen op eigen gelegen heid huiswaarts gaan. De kolendamp was afkomstig uit de verwarmingsketel, die staat opge steld in de kelder onder de klas. De gasontwikkeling is waarschijnlijk ontstaan, omdat er door een of an dere oorzaak te weinig trek in de schoorsteen was. Door gaten in de vloer is de damp in het klaslokaal doorgedrongen. De kinderen zijn nu met twee da gen vacantie naar huis gestuurd om in het gebouw voorzieningen te tref fen. BIJ HET VERPLAATSEN VAN EEN PETROLEUM-TOESTELv Een ongeluk met een petroleum- toestel heeft gisteren het leven ge kost aan de 52-jarige mevrouw T. Brakke-Heilinga, wonende in de Veemarktstraat te Groningen. Toen mevrouw Brakke het stel wilde verplaatsen viel dit op de grond, waardoor het vloerkleed vlam vat te. Zij trachtte het vuur te blussen, maar daardoor raakten ook haar kleren in brand. Omwonenden, die door het gegil der vrouw gealar meerd het huis binnendrongen, ge lukte het na veel moeite met water en met kledingstukken het vuur te doven. Mevrouw Brakke is diezelf de dag aan haar brandwonden over leden. De stichting van een „oratorium" te de Haag Met een pontificaal Lof gecele breerd door Mgr. Paolo Gioibbe is te Den Haag in de St. Jacobus-kerk aan de Parkstraat de Zaligverkla ring gevierd van Domjriicus Savio Rector Regeer van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout hield tijdens deze plechtigheid de feest predikatie. Niet alleen met dit Kerkelijk feest wil men echter in Den Haag de zalig verklaring van de 14-jarige jongen vieren, die mede dank zij het opvoe dingswerk van Don Bosco „een klei ne, neen een grote geestelijke reus" werd, zoals Paus Pius VI het uit drukte. De Paters Salesianen aldus „De Tijd" zijn namelijk doende in een der kinderrijkste wijken van Den Haag de oprichting voor te bereiden van een z.g. „Oratorium", een in stelling, welke niets met muziek te maken heeft, maar een jeugdcen trum wil zijn vooral voor de „on- grijpbarefV- Dominicus Savio was op een dergelijk Oratorium in Italië. Het instituut, tot in Japan reeds doorgedrongen, is hier te lande nog nagenoeg onbekend. Wel werken de Salesianen reeds op deze basis in de mijnstreek, maar met het plan van Den Haag doen zij in Neder land voor bet eerst een greep naar de ongrijpbaar geheten jeugd van de grote stad. Het Oratotium zal, zoals gemeen lijk met een jeugdcentrum het geval is, dienen te omvatten een speelter rein met lokaliteiten en zo mogelijk een kapel. Het bijzondere zit 'm eigenlijk in het systeem dat geen systeem is. In navolging van Don Bosco's opvoedingsarbeid immers worden bij deze vorm van jeugdwerk MAN IN BRAND GEVLOGEN. Een leerling-monteur was gister avond in de Bilderdijkstraat bezig een motor schoon te maken. Naast hem stond een bus met benzine. De man was zo onvoorzichtig een siga ret aan te steken en terwijl hij rook te, viel er een vonk in de benzine. De kleren van de man vatten brand. Hij rende onmiddellijk naar het water langs de Hugo de Groot kade en sprong er in. Een voorbij ganger sprong hem na en trok hem aan de wal .Het slachtoffer werd op genomen in het Wilhelminagasthuis. INKRIMPING VAN HET REIZIGERS-VERVOER BIJ NEDERL. SPOORWEGEN. Ook ten aanzien van de spoorlijn 's-HertogenboschLage Zwaluwe bestaat bij de Ned. Spoorwegen het plan daarop het reizigersvervoer in gaande de nieuwe zomerdienstrege ling te staken. Daarvoor is echter de ministeriële goedkeurig nodig. De Ned. Spoorwegen hebben in breder verband aan de minister van Verkeer voorgesteld, het reizi gersvervoer te staken op verschillen de baanvakken, waar dit vervoer zulke grote verliezen oplevert, dat het economisch niet langer verant woord is en het bugetair evenwicht der N.S. in gevaar zou kunnen bren gen. De minister heeft nog op geen dier voorstellen geantwoord. Zij betreffen alleen het reizigers- vervoer. Het goederenvervoer zal zolang de exploitatie daarvan econo misch verantwoord blijft worden voortgezet. De industrieën in de be trokken streken zullen naar wij van de zijde der Ned. Spoorwegen vernemen van de staking van het reizigersvervoer geen nadeel onder vinden, daar in dit vervoer op ande re volgens de N.S. even doel treffende wijzen zal worden voor zien, terwijl het goederenvervoer, dat voor de industrie het belangrijk ste is, blijft gehandhaafd. Ged. Staten hebben het beroep in het bestuur der veren. Ned. Herv. Scholen tegen het besluit van de Haagse gemeenteraad om geen medewerking te verlenen aan de stichting van een school voor g.l.o. in de buurt van het Belgisch Park te Scheveningen of formele gronden nietig verklaard en beslist dat de raad geacht moet worden tot medewerking te hebben besloten. alle middelen gebruikt, die maar goed kunnen zijn. Reglementen, voorwaarden bij toe treding of verplichtingen om te ko men zijn bij het oratorium onbekend. Blijkt zich de interesse van de „bin- nenvallers" te richten op geordende buitcn-activiteiten, dan zal vorming van een speciale verkennerstroep mo gelijk zijn voelt het gezelschap meer voor bezigheden, zoals die van de vroegere patronaten, dan wordt in die richting gewerkt en zou er in het begin bijvoorbeeld alleen maar wat gevoetbald worden, dan is het ook goed De Salesiaan oefent geen druk kend toezicht uit, maar wil een on begrensd vertrouwen bii de jeugd winnen, hij neemt dan ook bij voort during deel aan het spel der jonge- Inmiddels is het wellicht goed aan te tekenen, dat het oratisch niet een liefdewerk voor verwaarloosde of ontaarde jeugd is, maar een centrum wil zijn voor jongens (van 7 jaar af) van alle klassen in een gehele stads wijk. Wat nu de plannen voor Den Haag betreft, hier wordt het Oratorium opgezet voor de parochies St. Jeroen en St. Gerardus Majella in Spoorwijk en St. Eonifacius in Rijswijk. VERBANDKIST IS TERECHT. Vorige week meldden wij, dat vandalen een verbandkist van de EHBO hadden gestolen, welke op de Amersfoortseweg bij Apeldoorn was geplaatst. De kist is nu terug gevonden, langs de weg naar Udeel. Zij was open en de inhoud was na genoeg compleet. Men acht het mogelijk, dat de kist is gebruikt, maar dat de ge bruiker heeft verzuimd, haar op de goede plaats terug te brengen. LANDELIJKE TARIEFREGELING VOOR VOLKSWONINGBOUW. Naar „Parool" verneemt, is een landelijke tariefregeling voor de volkswoningbpuw in vergevorderde staat van voorbereiding. Bij deze ta riefregeling zullen de werkelijk ver diende lonen worden uitbetaald, zon der dat aan de limiet van 25 pet. bo- het basisloon de hand wordt gehou den. Blijkt echter na zes weken, dat de overgrote meerderheid van de ar beiders lonen heeft verdiend, die deze limiet te boven gaan, dan zal worden onderzocht, of dit veroor zaakt is door verkeerde vaststelling van tarieven of door hard werken van de arbeiders. Blijkt het laatste het geval te zijn, dan zal worden voortgegaan met uitbetaling van de werkelijk verdiende lonen. Gouden bruiloft in Amerika TOEN WEER NAAR LIMBURG TERUG Na een verblijf van ruim 10 maanden in Amerika, waar zij bij hun kinderen en kleinkinderen hun gouden huwelijksfeest vierden, keerden gisteren gisteren de 81-ja- rige Johan Cup en zijn 78 jarige echtgenote Maria Hendrix met het s.s. „Veendam" naar hun woon plaats Maashees terug. Bij hun aankomst aldaar werd de reis New York—Milwaukee naar hun zoon 2 Jan. per vliegtuig vol bracht. Dit was hun eerste vlieg- tpcht en moeder Cup was in het begin wel wat bang geweest, haar man echter niet. De gouden bruiloft werd op echt Amerikaanse wijze bij hun schoon zoon Wim Stevens, in Thiensville (Wisconsin) gevierd. Heel het dorp had meegefeest. Als het aan de oude heer Cup ge legen had, waren ze daar gebleven, doch moeder Cup kreeg heimwee naar het kleine dorpje Maashees. Nu zij gezien had, dat het haar kin deren ginds goed ging, was zij dub bel tevreden. Enkele uren na hun aankomst in Maashees kwam de fanfare en da meszangvereniging hen huldigen en werd hen door de buurt een mand bloemen aangeboden. WEERSVERWACHTING WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur). Weinig verandering. Over het algemeen weinig bewolking met in de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Bijna overal lichte en hier en daar zware nachtvorst. In de namiddag iets zachter dan van daag. Zwakke winden. GONDELS IN DELFT. Een Delftse onderneming heeft, met het oog op het toenemende vreemdelingenbezoek, twee. gon dels in bestelling, waarmee in de komende zomer rondvaarten door de Delftse grachten zullen worden gemaakt. De ene gondel zal aan 25, de andere aan 12 personen plaats bieden en zij zullen worden voort- geboomd. Op iedere gondel zal een explicateur aanwezig zijn, die de in zittenden op de bezienswaardighe den zal wijzen. GEEN GOLFLENGTEN PROBLEEM OP 15 MAART. Het contact tussen de radio-experts van Oost- en ^West-Europa, die thans niet meer in één organisatie zijn on dergebracht, heeft tot een gunstig zij het niet officieel, resultaat ge leid omtrent de wijziging der golf lengten. Aangezien beide partijen er ten sterkste mee gediend zijn, dat het besluit van Kopenhagen om de golflengten te wijzigen wordt nage komen er zijn thans wederzijds enorme storingen men denke aan Leipzig en Hilversum is men over eengekomen na 15 Maart de wijzi ging door te voeren. Dit houdt dus in. dat ook de golflenten van Hil versum I en II enigszins worden ge wijzigd. namelijk van 301 meter op 298 meter en van 415 op 402 meter. Deze wijzigingen konden in Lopik worden doorgevoerd met enkele klei ne kristalcorrecties zodat geen be langrijke verbouwingskosten nood zakelijk waren. Vermoedelijk zul len de regionale steunzenders, die thans 415 meter steunen na de wij ziging de 298 meter gaan ondersteu nen. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Ge wijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 „Serum", hoorspel. 12.00 Metropole Orkest en solisten. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws, 13.15 Koorzang. 13.20 Mandoline-ensemble 13.45 Koorconcert. 14.15 Kameror kest. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Con- certgebouwkwintet. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Voor de kinderen. 18.00 Orkestconcert. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Voordracht. 19.30 Sportcom- mentaar en gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Christelijk Gerefomeerde Kerk dienst. Marinierskapel, en mannen koor. 22.30 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 "Utrechts Stedelijk Orkest. 23.4524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (9.009.35 Waterstanden). 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiianmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole Orkest. 13.50 Gramofoon muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15,20 Voor de kinderen. 15.50 Cello en piano. 16.00 Vragenbeantwoor- ding. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 Voor tet. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Gramofoonmuzeik. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Dansorkest. 20.55 „Christopher Blake", hoorspel. 22.15 Instrumen taal kwintet. 22.45 Populair-weten- schappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. #ET m MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 29) Brian Brandon lachte als een boer, die kiespijn heeft, en keek de tafel xond. „Tja, wie zal 't zeggen! Best mo gelijk, dat één van ons naast de moordenaar zit!" 't Was Mortlake, alsof hij de stekende blik uit de ogen van de matrone door zich heen voelde priemen, een blik, die hem niet scheen te willen loslaten. De dik kerd begon op zijn zenuwen te wer ken. Zij schraapte luidruchtig •haar keel, vóór ze zei: ,,'k Heb gehoord, dat een van de passagiers vannacht al aan de tand gevoeld is. De stewardess vertelde 't me." Mortlake was er niet zeker van, of 't op hem gemunt was, of niet, 't liet hem koud. Hij keek naar de tafel, die ook de vorige dag, tijdens 't diner, zijn voortdurende aandacht had gehad. Professor Con way was er niet. Zijn dochter zag bleek, maakte den indruk, alsof 't drama haar sterk aangegrepen had, en zij at zonder enige trek, traag Haar buurman, de statige Vaughan Reilly wendde de blik niet af, toen Algy hem aankeek. Integendeel, hij zette zijn bril recht en nam Mortlake op beledigende wijze op. Iets in de uitdrukking van zijn gelaat be zorgde Algy onwillekeurig een schok Reilly's lippen plooiden zich tot 'n spotachtige glimlach, 't Was als of professor Conway's secretaris hem te kennen wilde geven: 'k weet er alles van, vriend; 't zal je niet lukken, mij om den tuin te leiden... Mortlake beëindigde snel zijn ont bijt, stond op. Hij wilde geen tijd verloren laten gaan; juffrouw Spen cer moest zo spoedig mogelijk gevonden worden. In de bagage van de vermoorde vrouw was een lege enveloppe ontdekt, die de naam van juffrouw Spencer vermeldde. Moge lijk wist juffrouw Agatha Blackett, die met de vermoorde een hut gedeeld had, hem iets meer er van te zeggen. Mortlake wandelde er heen. Op zijn herhaald kloppen werd geen gehoor gegeven. Toen hij de deur probeerde te openen, bleek hem dat ze afgesloten was. Een stewaardess kwam over dei corridor. Zij nam Algy niet zonder argwaan op. ,,'k Wilde juffrouw Blackett be zoeken,' legde hij de vrouw uit. „Ze vertelde me gisteren, dat ze hut 138 op 't B-dek heeft. Dat is hier. Maar 'k krijg geen gehoor." De stewardess knikte begrijpend. „Juffrouw Blackett heeft na het ge beurde met juffrouw Dewar, een luxe-hut gekregen, nummer 26,A- dek .'k Denk wel, dat zij daar ls. Een minuut of vijf geleden gaf ze tenminste order, er haar ontbijt te brengen.' Mortlake bedankte haar, wandelde naar 't A-dek en klopte aan nummer 26. Een vrouwenstem antwoordde: „Binnen!" Hij opende de deur .stapte binnen, maar bleef stokstijf staan, toen hij door een schrillen kreet van schrik begroet werd. ,,'t Is niets," stelde hij de dame ge rust. ,,'k Wil u alleen een paar vra gen stellen." De jonge vrouw, die in een elegant négligé op de divan lag, was opge sprongen. Zij trok 't kanten omhulsel dichter om zich heen. Haar ogen stonden nog wijd-open van angst. ,.'k Dacht niet anders, of 't was de stewardess, die klopte. Wat moet u van me? Wie.wie bent u?" „Mijn naam", zei Mortlake, „is Meisom. 'k Ben een van de passa giers. 'k Wilde u 't een en ander vragen in verband met den moord die op juffrouw Dewar is gepleegd. U had met haar samen een hut op 't B-dek „O neen! 'k Gevoel niet de minste lust, daarover met u te praten! 'k Wil er met niemand meer over pra ten, met niemand, niemand! Ga heen als 't u blieft!' ,,'k Zal u niet langer lastig vallen, juffrouw Blackett, dan strikt nodig is. Maar van dit onderhoud- hangt veel voor me af, heel veel, heus!" „Ik kan geen inlichtingen geven, aan u niet, aan niemand!" Juffrouw Blackett's stem werd schril .„Ze heb ben me aan een stuk ondervraagd! 'k Weet zelf niet meer, wat 'k gezegd heb! 'k Ben er ziek van? 'k Weet maar één ding dat 'k er geen woord meer over horen wil! Ga nu heen, of ik bel! Dan zal 'k u de hut laten uitzetten!"' Mortlake nam de jonge vrouw be langstellend op. Zij was blond en slank. Haar teint frappeerde hem 't sterkst ,deed hem denken aan de ex quise kleuren van een oud-C'hinese prent. Toch was die vergelijking slechts gebrekkig .Want juffrouw Blackett had niets met 't Oosters type gemeen, was overigens op en top Angelsaksisch. Jammer, vond Mortlake ,dat nu diepe, donkere kringen onder haar prachtige ogen lagen. Zij moest oververmoeid zijn, uitgeput door gebrek aan slaap. Juffrouw Blackett wilde naar de schel gaan; zij wankelde en viel, meer dan zij zitten ging, op de divan terug „U moet me wel voor een barbaar aanzien, dat 'k ondanks uw bevel blijf" verontschuldigde Mortlake z'ch met zijn innemendsten glimlach. „Maar wanneer u zelf ervan verdacht zoudt worden, een moord gepleegd te hebben en u had er part noch deel aan, dan zoudt u ook alles op haren en snaren zetten, net als ik nu. U kunt me wellicht helpen, en, als dat zo is, mag u 't niet nalaten." Juffrouw Blackett's belangstelling was gaande gemaakt „Wie wie heeft u dan wel van een moord beschuldigd?" vroeg zij langzaam. „De kapitein, de eerste officier, de scheepsdokter .U weet, hoe 't met geruchten gaat. Straks is 't op het hele schip bekend en zal iedereen me verdenken." „Maar dat kan toch niet.zonder enige reden." „Gisteren, in de loop van de avond had 'k op 't sloependek een gesprek met een dame, die zich juffrouw Spencer noemde, 'k Wilde nog enige nadere verklaringen van haar heb ben, toen ze al weg was en, daarom informeerde 'k op 't kantoor van de purser naar 't nummer van haar hut Nu wilde 't toeval ,dat in de bagage van de vermoorde juffrouw Dewar een enveloppe gevonden werd met 't adres van die juffrouw Spencer er op. Ze hebben een en ander met elkaar in verband gebracht en me 't vuur geducht aan de schenen ge legd." „Dat begrijp ik,'.' antwoordde juffrouw Blackett peinzend. „Ik ben ook al over die enveloppe on dervraagd. Wat wilt u eigenlijk van mij?" „Dat u me alles vertelt, wat u van de vermoorde juffrouw Dewar bekend is." ,,'k Weet niets van haar, wer kelijk niet. Natuurlijk hebben we als hutgenoten kennis gemaakt. Ze vertelde, dat ze Dewar heette, Ger trude Dewar. Meer niet. Ze leek me erg gesloten. „Hebt u haar wel eens met ande ren in gesprek gezien? Reisde ze alleen, of had ze kennissen aan boord?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2