De samenwerking met Indonesië Schuman tegen Adenauer Praag gaf Nederland „niet thuis'' Proces tegen mgr. Beran te verwachten Labour wil nationalisatie staalindustrie doorzetten De Griekse verkiezingen S)e&2id6eSou*vonX Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 7 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11922 Attlee werpt tie knuppel iu het oppositie-hok Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.32 p. w., 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.:--15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Conferentie van ministers der Unie op handen „DE HULP, die Nederland in de naaste toekomst in Unie-verband aan Indonesië zal kunnen bieden, is van zeer samengestelde aard. Zij kan van personele en materiële aard zijn, Vooral de wederopbouw van onze industriële en landbouw-ondernemingen in Indonesië kan veel bijdragen tot het economisch herstel van Indonesië Dat wij bovendien onze Uniepartner, waar hij dit wenst, zoveel moge lijk met onze oudere ervaring terzijde willen staan is eveneens een fac tor van betekenis." Dit antwoordde minister van Maar- seveen in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van de Wereld omroep, op een vraag over de hulp, welke Nederland aan Indonesië zou kunnen geven. De eerste ministersconferentie, van de Nederlands-Indonesische Unie, die thans op handen is, aldus de mi nister, zou zich kunnen bezig houden met zaken van staatkundige aard, zoals de opbouw der Unie en dé aan gelegenheid van Nieuw-Guinea, met sociale, administratieve en andere aangelegenheden, die een uitvloeisel zijn van de so uvereiniteitso ver dracht en met de samenwerking op financi eel economisch, cultureel en militair gebied. Op een vraag inzake de voorberei dingen van genoemde conferentie antwoordde minister van Maarse- veeii; Wat de voorbereidingen betreft ,die geven eigenlijk weinig aanlei ding tot het maken van bijzondere opmerkingen .Er worden natuurlijk ever verschillende te behandelen on derwerpen korte nota's opgesteld, die vóór de besprekingen beginnen uit gewisseld worden, opdat men, om 't zo uit te drukken, beslagen ten ijs kan komen en de besprekingen niet te veel tijd in beslag nemen. Niet alle agendapunten zullen dadelijk afge handeld worden, hetgeen ook niet nodig is, omdat de ministers-confe renties regelmatig zullen worden ge houden. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat de eerste Unie-conferentie zowel uit een zakelijk als uit een historisch oogpunt van ongemeen grote betekenis is. NIEUW PROCES IN BULGARIJE. Mihail Sjipkof, een voormalige tolk van de Amerikaanse legatie te Sofia, die volgens het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken door foltering tot een bekentenis is ge dwongen, heeft gisteren voor een rechtbank te Sofia bekend, dat hij een Amerikaans spion was. Het Amerikaanse departement had verklaard, dat Sjipkof door de Bul gaarse politie is gefolterd en naar de Amerikaanse legatie was teruggezon den om daar voor de Bulgaarse politie .te spionneren. In Augustus werd hij echter opnieuiw gearresteerd. Sjipkof deelde het Hof mee, dat Washington het optreden van oppo sitietroepen in Bulgarije hetzij direct hètzij via de radio aanmoedigde en steunde. Op de vraag, of Bulgaarse oppositieleiders in contact staan met Amerikaanse functionarissen te So fia, antwoordde Sjipkof ,,ja". Ook de andere aangeklaagden hebben schuld bekend. AURIOL NAAR ENGELAND. Vincent Auriol, president van de Franse republiek, is vanochtend met zijn echtgenote per trein uit Parijs naar Engeland vertrokken voor een officieel bezoek van drie dagen. Australië niet in trek? Weinig animo onder demobilisanten Onder demobiliserende militairen in Indonesië blijkt betrekkelijk wei nig belangstelling te bestaan voor emigratie naar Australië. Australië wil voorlopig 2000 demobilisanten aantrekken, maar dit maximum valt op geen stukken na te bereiken. „Ik zal blij zijn, indien we het tot 500 man brengen',', zo heeft de heer H. krijgsman van de afd, emigratie van het Nederlandse hoge commis sariaat te Djakarta medegedeeld. Het merendeel van de militairen, die vaak drie jaar of langer in de tropen hebben gediend, wil eerst naar Nederland terug. Een Frans protest De Franse minister van buitenland se zaken, Robert Schuman, sprak Maandag op een persconferentie te Parijs, zijn afkeuring uit over ver klaringen van Duitse politieke lei ders over de onlangs gesloten over eenkomsten tussen Frankrijk en het Saargeb'ied. Met name tekende Schu man protest aan tegen de uitlating van Adenauer, dat Frankrijk nazi methoden gebruikte in de onderhan delingen met het Saargebied. „Wij hebben te veel ervaring gekregen van nazimethoden in Frankrijk om te kunnen toestaan, dat men beweert, dat Frankrijk zelf dergelijke metho den heeft gebezigd". Schuman sprak de hoop uit, dat men in Duitsland de dingen weer nuchter ging zien en dat wanneer de overeenkomsten tus sen Frankrijk en de Saar behoorlijk waren bestudeerd, men zou moeten erkennen, dat Frankrijk trouw ge bleven was aan zijn Europese politiek en deze in genen dele had gecompro mitteerd door de overeenkomsten met de Saar- Schuman voegde er aan toe, dat de Duitse critiek het feit over het hoofd scheen te zien dat de drie Westelijke geallieerden in 1947 tot overeenstemming gekomen waren over de autonomie van het Saarge bied. De overeenkomsten voorzagen, aldus Schuman, in een overgangssta dium tusschen het bezettingsregiem van 1945 en de status, welke in het vredesverdrag zou worden bepaald. Hetzelfde gold voor de huidige sta tus van de regering van Bonn. NEDERLANDSE KAMERLEDEN IN WE ST-D UITSLA ND. Gistermorgen is een delegatie van dertien Nederlandse Tweede Kamer, leden in Dusseldorp aangekomen. Zij zullen een oriënteringsreis van een week door West-Duits1 and maken. Gedurende hun verblijf zullen zij •preken met vertegenwoordigers van het Ruhrstatuut, met West-Duitse oolitici en vertegenwoordigers van het economische en het kerkelijke le ven, alsmede met vertegenwoordi gers van de Duitse syndicaten. O-a. zullen Keulen, Frankfort en Hanno ver bezocht worden. Op 8 Maart zal men in Bonn aankomen, waar met verschillende Duitse -volksvertegen woordigers zal woeden gesproken en waarschijnlijk ook met generaal Ro berts, de Britse hoge commissaris. OPENING ENGELSE PARLEMENT VI en koningin Elizabeth bij aan- Gistermorgen heeft koning Geor- komst met het statierijtuig te West- ge VI van Engeland het parlement minster, officieel geopend. Koning George 1 Tsjechische gezant naar Praag terug Het gebouw van het Tsjechoslo waakse ministerie van buitenlandse zaken was vandaag voor buitenlanders - gesloten. Bovendien was geen enkele ambtenaar en zelfs geen secretaresse aanwezig- Dat kreeg de Nederlandse zaakgelastigde in Praag te horen, toen hij zich aan het ministerie ver voegde om, zoals hij Zaterdag had aangekondigd, een Nederlands pro test te overhandigen tegen de wijze, waarop het proces tegen de zaken man J. A. Louwers is gevoerd. De zaakgelastigde kon niet anders doen dan een protestnota bij een suppoost achterlaten. Hij verklaarde later tegen journalisten, dat de nota, een stuk van duizend woorden, in krachtige bewoordingen gesteld is. Over de inhoud wilde hij echter niets meedeelen. De Tsjechische gezant in Den Haag heeft gisteravond Nederland verla ten op weg naar Tsjechoslowakije. Zondag was de gezant op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ont boden om een fel protest van de Ne derlandse regering tegen de gang van zaken bij het proces-Louwers in Praag in ontvangst te nemen. Het proces tegen Mgr .Beran, de aartsbisschop van Praag, kan volgens welingelichte kringen in Tsjechoslo wakije iedere dag verwacht worden, aldus bericht het K.N.P. De aanklacht tegen Mgr, Beran ordt gebaseerd op zijn afwijzende houding ten opzichte van de commu nistische regering en haar maatrege len waarin Mgr. Beran een onwetti ge inbreuk ziet van de wereldlijke macht op de onvervreemdbare rech ten van de Kerk. Het voornaamste punt van de aanklacht moet zijn: Misdaad tegen de Staat en hoogver raad De communisten hebben het plan aan Mgr. Beran een verdediger „ex offciio" ter beschikking te stellen Deze zal niemand anders zijn dan de beruchte advocaat en voorzitter van de communistische juristenorganisa tie in Praag, Dr. Stein. Als hoofdgetuigen zullen optreden do ge-excommuniceerde priester Plojhar momenteel minister van ge zondheid in de Praagse communis tische regering; verder de minister van Vervoer Petr, die voorzitter is van de gelijkgeschakelde „Volkspar tij"; Cepicka zelf en tenslotte Dr. Nejedly, minister van Onderwijs en minister-president Zapotocky .In het monsterproces zal ook een groot aan tal priesters, die gevangen zitten, worden gehoord. Churchill in de aanval IRONING GEORGE heeft gisteren met het gebruikelijke ceremonieel het Britse parlement geopend. In de troonrede werd met geen enkel woord over socialisatie gerept, waardoor de woordvoerder van de opposi tie, Eden, er toe gebracht werd om te verklaren, dat de oppositie het de regering niet nodeloos lastig zal maken. Des te groter was de verrassing van het Lagerhuis, toen Attlee in het daarop volgende debat mededeelde, dat de regering de nationalisatie van de Britse staalindustrie doorzet. Deze zou tegen 1 Januari 1951 worden doorgevoerd. Dit was het sein voor de oppositie om twee amendementen in te dienen, welke de val van de re gering te weeg zouden kunnen brengen, indien zij zouden wprden aan genomen. Duits verzet tegen ontmanteling Commissie bureau in brand gestoken ZIJN HAREN REZEN HEM TEN BERGE! Richard Hichcook, één der wetenschappelijke onderzoekers bij Westinghouse, Chicago, ver klaarde zich bereid om tijdens een demonstratie voor de Handelsver- eniging te Chicago plaats te nemen up een nieuwe generator, die hem s'room door het lichaam zond, zo dat zijn haren hern ten berge rezen. Meer dan 1000 arbeiders van de vroegere „Hermann Göring Werke" te WatenstedtSalzgitter hebben gisteren strijd geleverd tegen een groep ontmantelingspersoneel, die een deel van de gieterij ging opbla zen Het ontmantelingspersoneel en de bewaking werden van het terrein verdreven en sommigen werden af geranseld. Ds arbeiders waren woedend over het vporuitzicht hun werk te verliezen en vernielden de ver-bin- digsdraden van de ontstekingsappa raten. Daarop stroomde de menigte naar de bureaux van de Britse ontmante lingscommissie en een honderdtal ar beiders drong de gebouwen binnen, waar zij de ruiten insloegen en radio toestellen, telefoons, kaartsystemen, brievenordners en tekeningen naar buiten wierpen en' in brand staken. Tien auto's die voor het gebouw ge parkeerd stonden, werden omver ge worpen. Het personeel,dat in het gebouw aanwezig was, fnocht vertrekken. Het gebouw is geheel afgebrand. Het hoofdkwartier van het Britse Rijn- leger heeft de troepen in het gebied van de onlusten opdracht gegeven zich paraat te houden. De ijzerfabrieken te Watenstedt Salzgitter vormen de belangrijkste bedrijven, die niet voor ontmante ling gespaard werden. In Toeging (Beieren) werd een massavergadering gehouden uit pro test tegen de ontmanteling van de aluminiumfabrieken aldaar. De vlag hing op de fabriek halfstok. Ook an dere aluminiumfabrieken in West- Duitsland beslotèn de vlag, een week halfstok te laten wapperen. Arbei ders van fabrieken in de omgeving van Toeging staakten een uur lang. VIERING PAUSKRONING OP 13 MAART. De elfde verjaardag van de kro ning van Paus Pius XII, die op Zondag 12 Maart valt, zal dit jaar niet op die dag, maar op Maandag 13 Maart gevierd worden. Op Maan dag wordt in de Basiliek van Sint Pieter een plechtige Cappella Pa- pale gehouden. Na deze feestelijke godsdienstoefening, geleid door Z.H. de Paus en waaraan alle te Rome aanwezige Kardinalen, tal van Aartsbisschoppen en Bisschoppen, de generale oversten der orden en de dienstdoende hoogwaardigheids bekleders der Curie zullen deelne men, zal de H. Vader Zijn Apostoli sche Zegen geven. Verkiezingen in de Sovjet-Unie „Opperste Sovjet" wordt Zaterdag gekozen Zondag a.s. zullen in de Sovjet- Unie verkiezingen plaats vinden. Er moeten dan nl. 1302 leden gekozen worden voor de z.g. „Opperste Sov jet", het z.g. Sovjet-parlement, dat uit twee Kamers bestaat. Het is niet verwonderlijk, dat men zo weinig hoort van deze „Opperste Sovjet", want er wordt slechts heel weinig vergaderd. Zo eens in het jaar wor den er begrotingswetten, vijf-jaren plannen of iets dergelijks „behan deld". De leden van de Opperste Sovjet worden gerecruteerd uit alle lagen der bevolking, zowel naar sexe als sociale omstandigheden en nationali teit. Er zijn militaire persoonlijkhe den onder, geleerden, opera-artisten, mijnwerkers, onderwijzers, schrij vers, herders, piloten, vissers, spoor- mannen etc., afkomstig uit Rusland, Oekraine, Byelo-Rusland, Georgië, Armenië en alle andere naties, die te zamen de Sovjet-Unie vormen. Elke openbare organisatie heeft het recht candidaten voor de Opper ste Sovjet te stellen. Zo werd bij voorbeeld de actrice Alla Konstan- tinovna Tarasova candidaat gesteld op een vergadering van het Mos- kou's toneelgezelschap. Door massavergaderingen in de districten kunnen verscheidene can didaten worden gesteld; natuurlijk alleen communisten. Meest-benoem- den zijn Stalin en de leden van het polit bureau. Stemmen op Stalin (de minister president), andere vooraanstaande leden van de regering of een der an dere candidaten wordt beschouwd als een vertrouwensvotum voor de communistische partij. Want Stalin verklaarde zelf bij de eerste ver kiezingen volgens de nieuwe grond wet in 1937, dat op de verkiezings dag de communistische partij „te recht staat" en dat de uitslag van de verkiezingen het „vonnis" door het volk betekent. Aldus wordt een groot percentage van stemmen op de partijlijsten be schouwd als een nationale verklaring van vertrouwen in het Sovjetsysteem. Men behoeft zich geen illusie te maken, dat het „vertrouwen" niet nog" altijd zeer groot zal blijken te zijn. Politieke waarnemers waren ver baasd, dat de conservatieven zo spoe dig tot de aanval overgingen, doch het staat nog te bezien, of de rege ring deze amendementen zal be schouwen als belangrijke kwesties, waarvan eventueel haar aftreden en het houden van nieuwe verkiezin gen een gevolg zou kunnen zijn. In deze amendementen wordt betreurd, dat in de troonrede geen melding wordt gemaakt van de ijzer- en staal industrie, en dat geen doeltrefffende maatregelen worden genoemd tegen het woningtekort. Men beschouwt deze stap als een waarschuwing, dat de oppositie de regering een „totale oorlog" zal verklaren naar aanlei ding van elke belangrijke kwestie. Vóórdat Attlee opstond om het programma toe te lichten, had Eden verklaard, dat de conservatieven zich het recht voorbehouden om cri tiek te oefenen, doch Eden geloofde, dat het regeringsapparaat niet tot stilstand gebracht zou worden, om dat de partijen slechts zo weinig in sterkte verschilden. Deze bijna ge lijke krachtsverhouding houdt ech ter geenszins in, dat de buitenlandse politiek ook maar in de geringste mate zou moeten verslappen, aldus Eden. Vandaag (Dinsdag) wordt het de bat hervat. Eerste spreker is Win ston Churchill, die na Attlee's rede een zitting geleid heeft van het con servatieve „schaduwkabinet". Gematigd links wint Ofschoon nog lang niet alle uitsla gen vaststaan, kan op grond van officieuze inlichtingen worden aan genomen, dat de progressieve natio nale centrumpartij (nationale politie ke unie), geleid door oud-premier Piastiras, de Griekse verkiezingen van Zondag gewonnen heeft. De nationale politieke uniev een coalitie van progressieve dissidente liberalen, behaalde 376000 stemmen. De populisten van ex-premier Tsaldaris, 330.000 stemmen, de libe ralen onder ex-premier Sophocles Venizelös, 300.000 stemmen, de demo cratische socialisten van ex-premier Papandreou behaalden 270.000 stem men en de linkse democratische coa litie van de voormalige minister van Financiën Svolos, 160.000 stemmen. Deze tendens is een volkomen ver rassing in Athene. De Populisten, die hier de tweede plaats innemen, regeerden de jongste vier jaar het land. DE BRITSE DEFENSIE. De Britse regering heeft meege deeld, dat Engeland het aantal mi litairen in actieve dienst het volgend jaar zal verminderen, maar dat de kosten bijna 21 millioen pond ster ling hoger zullen zijn, in hoofdzaak door de aanschaffing van nieuwe uit rusting. De begroting van defensie voor 1950-'51 bedraagt 780.820.000 pond. Het jaar daarvoor 759.860.000 pond. Dit jaar is voor uitrusting en onder zoek bijna 35 millioen pond sterling meer beschikbaar dan het vorige. Naar vernomen wordt, wordt een aanzienlijke hoeveelheid van deze nieuwe uitrusting aangeschaft met het oog op de Britse verplichtingen op grond van de Westerse Unie. Zolang de onzekere internationale toestand voortduurt,, kunnen geen. drastische bezuinigingen worden uit gevoerd, aldus de verklaring. Parijse verkeersstaking niet compleet K.L.M. ondervindt Geen last De staking van het openbare ver voer te Parijs, die gisteren geen en kel ogenblik compleet is geweest, verliep geleidelijk, tot 8 van de 14 Metrolijnen en 1.000 van de 1.900 bussen weer bijna normaal reden. De leiders van de niet-communis- tische vakverbonden, die bijna de helft van het bus- en Metropersoneel vertegenwoordigen, verklaarden, dat zij geen bevel tot staken hebben uit gevaardigd en de onderhandelingen met de werkgeefster en het departe ment van vervoer nog voortzetten. Als Woensdag echter geen aanvaard bare overeenkomst is gesloten, zullen ook de niet-communistische vakver bonden zich bij de staking aanslui ten. Een woordvoerder van het onder communistische leiding staande vak verbond C.G.T. verklaarde, dat er in geheel Frankrijk 200.000 arbeiders in de auto- en vliegtuigindustrie en in de havens in staking zijn. De K.L.M. ondervindt geen hinder van de staking van grondpersoneel op het Parjjse vliegveld Le Bourget. Zij heeft daar namelijk haar eigen grondpersoneel, dat niet aan de sta king meedoet, zodat de K.L.M. haar dienst AmsterdamParijs normaal kan onderhouden. ONZE RECHTEN ALS MENSELIJ KE WEZENS. Op 10 Dec. 1948 werd tijdens de derde zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Parijs de ver klaring aangenomen van de Rech ten van de Mens. Deze verklaring werd begroet als een der grootste historische documenten van deze eeuw. Hij omvat alle rechten van de mens, van de rechten op vrijheid van denken tot sociale en economi sche rechten. Dit is thans in beeld gebracht. Onze foto toont de uit beelding van de stelling: „Niemand zal in slavernij worden gehouden of houden, in welke vorm ook' Hoe meer er in een huis gebeden wordt, des te vaster staan de muren

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1