Papieren kogels i #ETm Jkinced Marina MAANDAG 6 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Amerika en Rusland beschuldigen elkaar Amerika en do Sovjet-Unie besto ken elkaar met nota's welke betrek king hebben op oen Amerikaanse beschuldiging, dat het Kremlin wei gert ongeveer 2.000 personen, die zeggen de Amerikaanse nationaliteti te bezitten, toe te staan Rusland te verlaten. In de Amerikaanse nota wordt verklaard, dat 32 hunner gedurende 5 jaar in arbeidskampen zijn vastge houden. Het Kremlin verklaart, dat dit een „boosaardige leugen" is. Het meldt verder, dat aan 23 van de 32 genoemde personen thans is toege staan zich uit de Sowjet-Unie naar Oost-Europese landen te begeven. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft hierop ver klaart, dat het Sowjetrussische ant woord op de herhaalde Amerikaan se klachten in deze als onbevredi gend moet wórden beschouwd. Wat betreft de Sowjetrussische be wering, dat de Amerikaanse autori teiten in West-Duitsland Sowjetrus sische burgers tegen hun wil zouden vast houden, verklaart het State Departement; „Dit is een oude be schuldiging van de Sowjet-Unie, wel ke is gebaseerd op de weigering van de Amerikaanse regering om uit de Sowjet-Unie afkomstige verplaatste personen, die niot naar hun voorma lige vaderland willen terugkeren te dwingen zulks toch te doen". Vaucluse geeft het voorbeeld Het gebruiken en het Ver voeren van waterstof- en atoombommen is verboden in Vaucluse-la-Eorttaine. Weet u niet waar Vaucluse- la-Fontaine ligt? Dat is een Frans dorpje, dat precies 826 inwoners telt. De communistische raadsle den waar je al geen com munisten aantreft! hadden een resolutie ingediend, waar bij de gemeenteraad van Vau- cluse-la-Fontaine zich zou uit spreken ten gunste van het buiten de wet stellen van de waterstofbom. Bij aanvaarding Zóu déze re solutie naar Stalin worden op gezonden én diénen tot glorie van de communistische raads leden Van Vaucluse. Maar de burgemeester wist iets beters. Hij stelde voor, alle waterstofbommen en atoom bommen in Vaucluse eenvou dig te verbieden, En zo is het aanvaard. Wie het nu nog óóit zal wa gen om een waterstofbom bin nen de gemeente Vaucluse te gebruiken, krijgt met de veld wachter te doen. VLUCHTELING SPRINGT UIT VLIEGTUIG. Een Joegoslavische vluchteling, wien op het vliegevld van Northolt, in Groot-Brittannië, de toegang tot Engeland was ontzegd, heeft zich bo ven Noord-Frankrijk uit het vlieg tuig gestort, waarmede hij naar Zu rich werd teruggebracht. De Joego slaaf. Nicolaas Martinozick, had te voren verklaard dat hij zelfmoord zou legen, indien hem de toegang tot ngeland zou worden ontzegd. Tijdens de lunch maakte Martino zick zijn woorden waar. Toen de ste wardess hem kwam bedienen, gaf hij haör het presenteerblad terug, opende de deur van hét vliegtuig en sprong naar buiten. ROEMEENS ECHTPAAR VERDWENEN. Door het Britse ministerie van bui tenlandse zaken is bekend gemaakt, dat de bibliothecaresse van het Britse kantoor van voorlichting te Boeka rest, mevrouw Constantin en haar echtgenoot in de afgelopen nacht „verdwenen" zijn. Het verluidt, dat Constantin niet in contact stond met het Britse gezantschap to Boekarest. De echtelieden zijn Roemeense bur- 4 De reis van de Prins Geslaagd voor vliegexamen Met zeer goed resultaat heeft prins Bernhard een kort examen afgelegd voor êen commissie van de Ameri kaanse burgerluchtvaart te Los An geles. Het was een vaardigheidsproef voor het afleggen van transcontinen tale vluchten. Weliswaar had de Prins zijn brevet als nachtvlieger al, maar hij hééft zich niet willen ont trekken aan de Amerikaanse gewoon te.. dat men zich vóór transcontinen tale vluchten aan een examen onder werpt, Maandag kan prins Bern hard nu zelf wéér zijn Dakota bestu ren, als hij met zijn gevolg van Cal-i fcriiië dwars óver de Verenigde Sta ten naar Washington gaat. Zaterdag bezichtigde de prins in gezelschap van generaal-majoor Law rence Craigie geheime installaties van de Amerikaanse luchtmacht en de terreinen, die gebruikt worden voor proeven met raketvliegtuigen, 's Avonds dineerde hij met hoge of ficiëren op de luchtbasis Muroc. Vrijdagavond was de prins de gast van Louis B. Mayer van de Metro- Göldwijn-Mayer nan een diner, waarbij tal van filmsterren aanzaten onder wie Joan Crawford, Rosalind Russell, Joan Fontaine. Loretta Young Dinah Shore, Danny Kaye, Clark Gable, Robert Taylor en de Nederlander Philip Dorn oftewel Frits van Dongen. EEN LICHTE GRIEP. Prins Bernhard heeft zich Zondag in een ziekenhuis in Los Angeles onder doktersbehandeling moeten stellen wegens een aanval van griep gepaard aan oververmoeidheid. Des alniettemin zal de prins wel in staat zijn om vanmiddag in „lichte etap pes" naar Fort Worth (Texas) te vlei- gen, aldus heeft dokter Myron Prinzmetal bekend gemaakt. Hij heeft echter do prins sterk aangera den niet zelf te vliegen. Aetherklanken HILVERSUM I 301.5 meter. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek. 9.35 „Licht baken". 11.00 voor de kinderen. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gramo foonmuziek. 11.50 Godsdienstige cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Mededelingen. 12.33 Piano en orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Kamermu ziek. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Declamatie. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Omroeporkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Pianovoordracht. 20.30 Lijdens meditatie. 21.30 Maastrichts Stedelijk Orkest met solist. In de pauze: orgel concert. 22.40 „Bewaar het u toever trouwde pand"; daarna avondgobed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramo foonmuziek, HILVERSUM 11 416 meter. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9,00 Gramofoonmuziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Mu- sette-órkest. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gramo foonmuziek. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Saxofoon en piano. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Surinaamse volksmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel weekover zicht. 13.25 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 „Les Eumeni- de6", opera (gr.pl.). 16.10 Gramo foonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Radio Volks Universiteit. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gramofoonmuziek. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Pianoreci tal. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Zuid-Amerikaans or kest. 22.30 „Gedemobiliseerd", klank beeld. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. VERDRONKEN REDDERS HER DACHT. In Stellendam werden Zaterdagmiddag ten gemeentëhulze de posthume onderscheidingen uit gereikt voor de twee verdronken redders van de reddingboot „Ko ningin Wilhelniina", die op 18 De cember 1949 uitvoer ter redding van de bemanning van het Zweedse s.s. „Aslog". De Zweedse gezant, de heer J. de Lagerberg en enige an dere leden van het gezantschap waren voor deze plechtigheid naar Stellendam gekomen. Namens de Zweedse regering overhandigt dé gezant een spaarbankboekje voor de nabestaande aan de burgemeester van Stellendam, J. baron van Kno- belsdorff. AFSTANDEN WORDEN TE GROOT OP VLIEGVELD SCHIPHOL. De luchthaven Schiphol is na de oorlóg dermate uitgebreid dat de 'af- Fitunden tussen do verscheidene ge bouwen bijna in kilimeters kuhneiï worden uitgedrukt. Daarom is men nu op Schiphol bezig met een ver keerstelling teneinde na te gaan waar hot verkeer tussen de vele gebouwen bet drukst is. Wanneer men dat Weet, zal op de vlieghaven een bus dienst worden ingesteld zodat het personeel van de K L.M. en -allen die verder óp Schiphol moeten zijn, zich per autobus naar de verscheidene ge bouwen kunnen begeven. Het zal een grote tijdsbesparing betekenen. „Alg. Dgbl." per rol De grootste en de bestel Overheid en emigratie Samenwerking laat te wensen over De cOmmissie-Schilthuis, inge steld door de regering ter bestude ring van het emigratievraagstuk, is met haar arbeid gereed gekomen. Het rapport is dezer dagen aan de minister van Sociale Zaken aangebo den. wij hopen, dat dit rapport Straks goede vruchten zal afwerpen en dat een juiste en duidelijke taak omschrijving voor de vrije organisa ties er het gevolg van zal zijn. Dat is hard nodig, want over dé samen werking met de regeringsinstellingen kunnen wé tot dusver niét roemen, aldus de heer A. Warnaar in zijn openingsrede op de jaarvergadering van de Chr. Emigratiecentrale, welke Zaterdag te Utrecht is gehouden. De heer Warnaar wees er in deze rede op, dat vorig jaar een nieuwe regeling met de overheid werd afge sloten, waarbij de arbeidsbureaux werden ingeschakeld. Deze overeen komst is niet altijd op loyale wijze uitgevoerd. Er zijn directeuren van arbeidsbureaux, voor wie wij niets dan lof hebben, aldus spr., maar er zijn ook anderen die de grootste moeite hebben om de vrije organi satie die plaats te gunnen bij dit werk, waarop zij menen recht te hebben. Uit het jaarverslag van de secre taris de hoer P. J. M. dé Bruin, bleek dat in 1949 emigreerden 13.700 Nederlanders, van wie 6550 naar Canada, 2603 naar de Ver. Sta ten, 2129 naar Zuid-Afrika, 1617 naar Australië, 464 naar Zuid-Amerika, 84 naar andere landen. Via de Chr. Emigratie Centrale (Raamweg 28, Den Haag) emigreerden 2526 per sonen of 659 gezinnen. De heer T. Cnosser, directeur der Emigratiecentrale, wees er op, dat volgens Canadese cijfers er vorig jaar meer dan 10.000 Nederlanders naar Canada zijn geëmigreerd. Onze cij fers v berusten echter op verstrekte deviezentoewijzingen. De wijze, waar op onze emigratiestatistiek wordt sa mengesteld, noemde de heer Cnosser niet anders dan gebrekkig! HET TROEPENSCHIP „ATLANTIS". Het troepenschip „Atlantis" wordt in de nacht van Maandag 6 Maart op Dinsdag 7 Maart 1950 met repatrië rende troepen uit Indonesië in de ha ven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Dins dagmorgen te 9.00 uur. NOG MEER SCHEPEN BRENGEN SOLDATEN TERUG. De Zweedse scheepvaartmaatschap pij Salen Rederierna heeft volgens het blad Stockholms Tidningen met de Nederlandse regering een con tract gesloten voor de repatriëring van 25.000 Nederlandse militairen uit Indonesië. De overeenkomst is tot stand gekomen onder auspiciën Van de internationale vluchtelingenorga nisatie. Negen schepen: vier Britse, twee Noorse, een Zweeds en twee Panamese zullen nog deze lente beginnen elk twee reizen tussen Indonesië en Nederland maken. DE WONINGBOUW IN 1949. In December j.l. kwamen volgens de voorlopige cijfers van het C.B.S. 5332 nieuwe woningen gereed. Hier mede komt het jaartotaal voor. 1949 op 42.714 stuks. In het jaar 1948 kwamen 36.391 nieuwe woningen tot stand, zodat 1949 een vooruitgang bij het vorig jaar vertoont van ruim 6400 wo ningen. Het aantal woningen, dat in 1949 voltooid werd, is voor het eerst sinds de bevrijding, hoger dan het jaargemiddelde voor de periode 1930 t.m. 1939 dat 42.028 woningen bedroeg. ZIEKENTREIN GEHEEL BEZET. Het bestuur der Limburgse Be devaart naar Lourdes verzoekt ons te willen mededelen, dat alle plaat sen in de ziekentrein, die 5 Juni van uit Maastricht naar Lourdes vertrekt, zijn bezet. Daar reeds een zeer groot aantal zieken moest worden teleurgesteld en het niet mogelijk is meerder trein-materieel ter beschikking te krijgen, kunnen verdere verzoeken om als (zieke) aan de bedevaart deel te nemen, niet meer in behan deling worden genomen. Ver. van Katholieke bloembollen kwekers Afzondering ongewenst geacht Ten aanzien van de organisatie van de katholieke bollenkwekers en •expediteurs heeft de Bisschop on langs bepaald dat het bestaan van een aparte Kath. werkgeversvereni ging naast de L. T- B. om verschillen de redenen ongewenst is. Zowel de kwekers als de exporteurs moeten in het verband van de L. T. B. opgenomen worden, wat tevens in houdt dat de vakgroep kwekers ge reorganiseerd dient te worden om de bestaande bezwaren uit de weg te ruimen. Het vakgroepsbestuur van de L. T. B. is ten volle bereid een derge lijke reorganisatie voor te bereiden, in overleg te treden met de inmid dels opgeriohte Kath. Werkgevers vereniging en zal in deze sbappen< doen bij het Hoofdbestuur van L. T. B. Nieuwe uuilormeu bij de Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen gaan met hun tijd mee. Daarover heeft Nederland niet te klagen. De unifor men van onze spoorwegmannen be hoorden echter nog tot een tijd, die ver achter os ligt. Ook in dit opzicht gaat de directie der Nederlandse Spoorwegen thans moderniseren. Te beginnen bij conducteurs en hoofdconducteurs worden nieuwe uniformen aangeschaft naar Engels model. In plaats van hoge kragen zullen de conducteurs in de naaste toekomst uniformen krijgen met lig gende kragen, met bijpassende over hemd en das. De stijve uniformpet, zoals wij dié nu nog kennen, zal worden afgeschfat en plaats maken voor een vlotter en kleiner model. Het ligt niet in de be doeling om het gehele personeel on middellijk van nieuwe uniformen té vóórzien omdat dit met enorme kos ten gepaard zou gaan. Zodra het oude uniform van een conducteur versleten is, zal hij een nieuw model uniform krijgen, Ook de onderschei dingstekenen zullen worden gemo derniseerd, BEPERKINGEN BIJ OPENBARE AANBESTEDINGEN. De Minister van Wederopbouw heeft de gemeentebesturen per cir culaire medegedeeld, dat het de laatste tijd meermalen voorkomt, dat openbare aanbestedingen wor den gehouden, waarbij beperkingen worden bekend gemaakt, ten gevol ge waarvan sléchts bepaalde groe pen van aannemers tot de inschrij ving worden toegelaten, b.v, slechts stadgenoten of aannemers, die een bepaalde staatkundige of religieuze richting aanhangen. De Minister staat op het stand punt, dat de Rijksoverheid alle Nederlanders gelijke mogelijkheden bij deze inschrijvingen moet bie den. Daarom zal geen goedkeuring gehecht worden aan vorenbedoelde beperkingen, voor zover het werken betreft, voor de gunning waarvan rijksgoedkeuring moet worden ver kregen in verband met financiële steun of anderszinds. Aangezien de minister het in het algemeen ook overigens verkeerd acht, dat om redenen als hier be doeld verschil wordt gemaakt tus sen gegadigden voor werk, uie de geschiktheid om als aannemer op te treden bezitten, heeft hij de ge meentebesturen verzocht te willen bevorderen, dat dergelijke beper kingen in het algemeen worden vermeden. Op 6 en 8 Maart zal de Hoge commissaris van Indonesië in Ne derland Moh. Roem, in het Kur- haus te Scheveningen recepties ge ven voor het personeel van het ho ge commissariaat. Op 13 Maart ontvangt de heer Roem in het Kurhaus de Indonesi sche gemeenschap in Nederland. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHT. In de ochtend plaatselijk mist, overigens droog en overdag op de meeste plaatsen zonnig weer. Meest zwakke wind, overwegend tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Zacht voor de tijd van het jaar. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft ,aan de Weleerw Heer J. M. H. v .d, Berg, opdracht gegeven de oprichting van een nieuwe Pa rochie voor te bereiden onder de thans bestaande Parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum, te Amsterdam. Vervolgens tot kapelaan te Am sterdam (H. Will, binnen de Veste), de Weleerw. Heer W. G. Tweehuy- sen; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Hildegardus) de Weleerw. Heer F. A. van der Burg; te Haarlem (O. L. Vr, Zeven Smarten), de Weleerw. Heer J. Koning: te Bergen, de Wel eerw. Heer P. de Lange, die Kape laan was te Wassenaar (H. Joseph). PASTOOR M. M. v. d. EEM. Gisteren is, in de ouderdom van 62 jaar, overleden de zeereerw. heer M. M. van der Eem, pastoor van Voge lenzang. Pastoor v. d. Eem was reeds een maand ernstig ongesteld. Z.E, was geboren te Hoofddorp in 1886, priester gewijd in 1911. Achter eenvolgens was hij assistent te Zoe- termeer, kapelaan te Halfweg, te Goes, te Noordwijkerhout, le Water graafsmeer, Hoorn, daarna pastoor te Anna Paulówna en sinds Maart 1939 pastoor té Vogelenzang. Zijn pasto raat te Vogelenzang werd vooral ge kenmerkt door zijn bizondere zorg vodr de ai-beidende klasse. Het ligt in de bedoeling de zoge naamde HollandLinie van de Reichsautobahn, namelijk van Ober- hausen tot Elten, alsnog geheel aan te leggen, aldus do Neue Zeitung. Reeds voor de oorlog was men met dit werk begonnen, maar in 1942 werd het stopgezet. Men zal met deze aanleg een rechtstreekse verbinding maken van Frankfort en Hannover over Wesel, Emmerich, Arnhem en Utrecht naar Den Haag. Dit project, dat in 1942 reeds meer dan de helft van het totaal beschik baar gestélde bedrag van 80 millioen Rijksmark had verbruikt, is de laat ste jaren op de voorgrond getreden in verband met de internationale verkeersverbinding EngelandNe- derland-Duitsland en Zuid- en Zuid- Oóst-Euröpa. Ook de handelsbetrek kingen met ons land vragen betere verkeersmogelijkheden, terwijl de industrie in het Ruhrgebied ten zeer ste bij deze verkeersweg gebaat is. Door de regering in Bonn zijn in tussen besprekingen gevoerd. De kos ten voor het project zijn geraamd op minstens 25 millioen Duitse Mark, dat is ongeveer 300.000 Mark per ki lometer. GEEN LEERSTOEL IN THOMISTISCHE WIJSBEGEERTE TE DELFT. De Technische Hogeschool te Delft heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de Radboud-stich- ting om een bijzondere leerstoel in de Thomistische wijsbegeerte In Delft te vestigen. SCHIP VOOR H.A.L. VAN 45000 JON? Het plan van de Holland-Ameri- ka-lijn voor de bouw van een nieuw schip van 45.000 toi^ zal misschien spoedig worden uitgevoerd. Aldus heeft Raymond (Smith, managing director der H.A.L. in Londen Vrij dag gezegd. Hij vertelde, dat de voorzitter van de Rotterdamse Droogdook Maat schappij het contract zou krijgen om het schip te bouwen tegen een bedrag van ongeveer 7 millioen pond. Er zou een nieuwe helling ge bouwd dienen te worden om dit schip te bouwen, dat het grootste van de Nederlandse koopvaardij vloot zou worden. MYSTERIE m OP DE DOOR GUY HAMILTON f8) Duizenden kennen zijn naam. Slechts heel enkelen zouden u zijn uiterlijk kunnen beschrijven. Niet ten onrechte noemen ze hem de Mol hij werkt in 't donker. Ik zou niet één netelige internationale verwikkeling van de laatste tien jaar weten op te noemen „of Roger Meisom behartigde de belangen van onze regeering - ondergronds, wel te verstaan. t feit dat hij op 't laatste moment telegrafische pas sage op de Princess Marina besprak, bewijst, dat iemand iets van plan is, waarin Roger Meisom zijn neus wenste te steken. Misschien wor den u nu meteen een paar andere dingen duidelijk. Aan boord moet zich één van de heel enkelen bevinden, die Roger Meisom niet alleen van uit- terlijk kent. Maar ook uitstekend van zijn doen en laten op de hoogte is. Die Iemand is er achter gekomen, dat Meisom voornemens was, met de Princess Marina naar New York te gaan. 'k Maak hem mijn compliment voor zijn schranderheid. Daarmee is de poging in Southampton verklaard, om Roger Meisom uit den weg te ruimen, vóór hij aan boord kon ko men Achteraf beschouwd is de verkla ring heel eenvoudig, nietwaar?" Algy schudde hulpeloos 't hoofd. ,,'t Wordt mij integendeel steeds onverklaarbaarder. Wat voor zin had dan die aanslag op mij? De man, die Roger Meisom kent, heeft toch drommels goed geweten, dat ik een heel ander was?'' „Toch is ook dit zoo eenvoudig," glimlachte de Ier „Zooals u zegt, zou er voor de aanslag op u geen enkel motief te vinden zijn, als hij inderdaad van die zijde gekomen was. Dat kunt u dan ook gerust weg cijferen. Wat ligt dus voor de hand? Dat nog iemand anders er belang bij heeft, Roger Meisom uit de weg te ruimen. Die iemand kent Meisom niet persoonlijk, alleen van naam. Vandaar zijn vergissing met betrek king tot u." „Wel verdorie", Mortlake floot door de tanden. „Er zijn, met ande re woorden, volgens u dus twee par tijen aan boord van de Princess Mari na. die achter precies 't zelfde aan- zittenl Achter wat?" „Dat zou 'k u niet weten te zeg gen," antwoordde Brandon, .Maar 't is zo,- er moeten inderdaad twee partijen aan boord opereren. De ene, die Roger Meisom niet van uit- terlijk kent alleen van reputatie, is gevaarlijk voor u. Wellicht gaat u er nu iets van begrijpen wat u geris keerd hebt, door de naam van Roger Meisom te lenen, 't Helpt u niemendal of u 't al zou laten omroepen, dat u Algernon Mortlake bent. U staat een partij in den weg en die partij zou 't als een erg doorzichtig trucje be schouwen .anders niet. Door u Roger Meisom te laten blijven, komen we mogelijk achter haar bedoelingen. Maar knoop dit in uw oor - 't zal bij de mislukte aanslagvan gis teravond niet blijven Niemand ga randeert u, dat u er een tweede maal even fortuinlijk afkomt." Algy hield den Ier staande, toen deze zich wilde verwijderen. „Weet u, wie juffrouw Spencer is?" Brandon kneep de ogen dicht schudde van neen. „k Hoorde haar naam daarstraks voor 't eerst." „Ik heb daar een andere opvatting van," zei Mortlake, den Ier vol aan ziend. ,,'k Herinner me uw woorden tot den kapitein nog heel goed; dat de waarschuwing van juffrouw Spencer wel degelijk voor Roger ielsom bedoeld was u zoudt dat niet zo pertinent beweert 'hebben, als u niet wist, dat tussen die twee re laties bestaan." „Vat het op, zoals u wilt," ant woordde Brandon onverschillig. „In ieder geval hebt u reden, haar dank baar te zijn. Zij heeft u gewaar schuwd en, naar gebleken is, niet zonder grond. Sla ook mijn raad niet in de wind. Werkelijk, uw le ven loopt ernstig gevaar." Mortlake liep naar zijn hut terug Sergius Petrakoff lag in diepen slaap, zijn ademhaling ging rustig. Algy kleedde zich vlug uit en stapte in bed. Hij verwenste nu nog ééns zo krachtig zijn, onberaden be sluit, voor Roger Meisom door te gaan. Thans viel er niets meer aan te veranderen; hij zat eenmaal in 't schuitje en moest tot 't eind toe mee varen. Dat wilde daarom nog niet zeggen, dat hij van plan was, zich te laten slachten als een schaap. Door zijn roekeloosheid was hij in een mysterie verwikkeld geworden; nog vier volle dagen restte hem, om tot op den bodem van dat my sterie door te dringen. Hij moest en zou de oplossing vinden. Eén was er vooral, die hem daarbij hulp kon verlenen Juffrouw Spencer, of wie ze dan mocht zijn. Vóór Algy in slaap viel, had hij zich voorgeno men, dat zijn eerste werk zou wezen, 't hele schip te doorzoeken. Zij zou niet onvindbaar kunnen blijven. Petrakoff had de hut reeds ver laten, toen Mortlake ontwaakte. Hij voelde zich gekookt, geradbraakt. Twee nachten achtereen zonder be hoorlijken slaap blijven was een be zoeking voor hem. Algy bestudeerde de indeling van het schip en begaf zich naar 't Fdek, waar 't zwem bassin was. Een half uur in 't water, heerlijk van temperatuur, knapte hem 'een flink stuk op. In de eetzaal hing een gedrukte stemming, 't Nieuws van 't drama, dat zich dien nacht had afgespeeld, was als een lopend vuurtje over 't schip gegaan, 't Vormde 't onderwerp van elk gesprek. De intieme sfeer van den vorige dag was verdwenen. Een gevoel van beklemming had zich van alle passagiers meester ge maakt de moordenaar van juf frouw De war bevond zich aan boord, kon met hen aan een en dezelfde ta fel zitten, was wellicht de naaste buurman. De disgenoten zagen elkaar met steelse blikken aan. Het leek alsof de reis met zoveel verwachting begonnen, alle charme verloren had. 't Ontbijt, dat tot in de puntjes ver zorgd was, werd door de meesten weinig eer aangedaan. ,,'t Ellendigste, wat aan 'boord van een schip gebeuren kan een moord," zei Brian Brandon zachtjes, zich tot Mortlake overbuigend. Zó zacht zei hij 't echter niet, of de weldoorvoede matrone naast Algy had de opmerking gehoord. Zij hui verde en de openhartigheid, waar mee zij sprak, deed haar stem bits lijken. „Een gebeurtenis, die niet had mo gen voorkomen! 'k Heb de kapitein verzocht, fullspeed naar Southamp ton terug te stomen en ons weer aan land te zetten. Hij weigerde bot weg. En dat nota bene, terwijl hij moest toegeven, niet te weten, wie de vrouw vermoord heeft! Toch houdt hij ons aan boord, op genade of ongenade overgeleverd aan de moor denaar, één van de passagiers! Mis schien zit hij wel bij ons aan tafel"! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2