NIEUWS UIT DE RUNSTREEK Gemeenteraad van Katwijk 3Wiace&& Mcviina DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN Stille Omgang. Alphen aan den Rün neemt 12 Maart deel aan de Stille Omgang. Deken Nieuwenhui- zen zal de H. Mis opdragen in de Begijnhofkerk. De Alphense Schola Cantorum zal o. 1. v. dom A. Win- ninghoff O.S.B. de gezangen uitvoe ren. De reis wordt wederom met autobussen gemaakt. In het bestuur zijn benoemd de heren S. Kroft, C. v. d. Sandt en Kademaker. N.K.J.B. In het kader van het N.K.J.B. winterprogramma hield de heer Hidde een causerie over de zee sleepvaart. Jammer genoeg zijn er over dit onderwerp zeer weinig boe ken en het boek „Hollands Glorie" van Jan de Hartog, dat veel opgang heeft gemaakt, is volgens hem zeer matig en plaatst in zonnige episodes dc gedragingen van de zeegasten in een slecht daglicht. Het werken on der ongelofelijk moeilijke omstan digheden is oorzaak, dat de zeeman zich nu niet direct van een juffer tjestaai bedient! De omgang met de zeegasten had de spreker in staat gesteld deze mensen te waarderen cm hun oprechtheid. De technische zijde van dit vak had altijd de aan dacht opgeëist van de Nederlandse scheepsbouwers en wat er momen teel hier gebouwd wordt, is niet goedkoop, maar wel het beste op de hele wereld, In 1842 werd de eerste sleepboot gebouwd, in 1890 bouwde men schepen met 'n vermogen van 500 p.k. De Zwarte Zee, Neerland's grootste zeesleper, heeft een vermo gen van 4200 p.k. Vervolgens werd behandeld de behuizing en het con tact met thuis. Na de pauze werd er een prachtige collectie lichtbeelden getoond. Aal moezenier Duym bedankte de spre ker voor zijn interessante causerie. AARLANDERVEEN KA.B. Voorzitter M. Hijman opende de vergadering en sprak een woord van welkom tot de G. A. en de heer Weber, waarna het Bonds lied werd gezongen. De secr. J. Aart man las de notulen. De voorzitter maakte bekend, dat de datum van de H. Mis voor het St. Jozeffeest 26 Maart is. De jaarverg. zal worden gehouden over 14 dagen; juiste da tum zal nader bekend worden ge maakt. Bij de daarop te houden be stuursverkiezing zijn aftredend de heren J. Aartman, H. v. d. Meer, J. Wyfje en H. Kleijn, laatstgenoemde wegens gevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar. Nieuwe candidaten moeten 10 dagen voor de a.s. be stuursverkiezing op de gestelde voorwaarden, bij het bestuur schrif telijk worden ingediend. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Weber. Op de eerste plaats sprak deze zijn vreugde uit, dat er ook in deze afdeling een spaarsysteem is ingesteld voor de Rome-reis. Hij wees verder op het grote gebeuren van deze tijd, wat ook in de Vastenbrief van 1949, zo ernstig door de Bisschoppen is ver kondigd, en op de vreselijke toe stand in Rusland ën Hongarije. Hulp In Nood bracht op 1,18. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Hazers- woude kwam bijeen. De voorz. kon de verheugende mededeling doen, dat na lang praten toestemming is verleend om zes duplex-woningen te bouwen in het dorp en één wo ning aan de Rijndijk. Dit wordt particuliere bouw. De zes woningen zullen worden gebouwd in het ka der van het uitbreidingsplan en zy komen te staan aan de Gerelaan. Het voorstel tot omzetting van de tijdelijke verhogingen van de lonen van de gemeente werklieden in de finitieve werd goedgekeurd, even als het voorstel tot herziening van het loon van de fitter van het wa terleidingbedrijf. Het gemeenteper- soneel krijgt 5 procent van de wed de of het loon over het eerste kwartaal van 1950 uitgekeerd. Het verzoek van de gemeente-ontvan ger om een vergoeding voor het ge bruik van eigen kantoorruimte werd ingewilligd. Het verzoek om bij te dragen in de kosten van een wachthuisje voor busreizigers hoek Gemeneweg- Rijksstraatweg ontlokte enige dis cussie. De kosten werden geraamd op f 1800. Het is gebruikelijk, dat de betrokken gemeente de helf be taalt. De heren Slootweg, Van Kla veren en De Boer verzochten de zar'c nader te bekijken en anderen hierover te raadplegen. Aldus be sloten. By het voorstel tot het aanleggen van een voetpad aan weerszyden van de Prov. weg naby het kruis punt Dorpsstraat werd een discus sie gevoerd door de heren Sloot weg, Van Klaveren en Kouwenho- ven. B. en W. namen het voorstel terug. Men wil een goedkopere uit voering. Het vermeningvuldigingscyfer schoolgeld werd voor het lager en voortgezet lager onderwijs vastge steld op 2 en voor het uitgebreid lager onderwys op 1. De pachtover eenkomst met A. Binnendijk inza ke het vissen in het Ambachtswater werd tot 31 December 1951 ver lengd. De overeenkomst met de N.V. „Gekro" te Rotterdam werd verlengd tot 31 December a.s. De commissie van toezicht op het land bouwonderwijs in de Groenendijk kreeg f 80 voor verlichting en ver warming van een lokaal, waarin een landbouwcursus wordt gehou den. De aanvrage van het R.K. kerkbestuur dorp om gelden voor de egalisering, betegeling .afraste ring, enz. van de speelplaats bij de school in het Westeinde werd goed gekeurd. Het verzoek van de bouw vereniging „Volksbelang" om over dracht van 1000 m2 grond en een grond- en bouwvoorschot voor de stichting van een tweede viertal j woningen in de Groenendijk werd eveneens aangenomen. De voor- 'schotten op de vergoeding aan de I bijzondere scholen van ae exploi tatiekosten over 1950 werden vast gesteld op f 20 per leerling voor het lager onderwijs en f 33 per leerling voor het uitgebreid lager onderwys. Het onderzoek om ontslag van mej. H. van Pijlen als concierge van het raadhuis en dat tot benoeming van de heer F. Geskes werd in geheime zitting behandeld. HOOGMADE Stille Omgang. Morgen na de Hoogmis gelegenheid tot. afhalen van kerk- en treinkaarten voor de Stille Omgang, in de bakkerij van de heer G. M. v. d. Voorn. NIEUWVEEN Stille Omgang. In de goed-be- zochte jaarvergadering van de Stille Omgang, bracht de secr. de heer C. R. de Groot een jaaroverzicht, waar uit bleek, dat de afdeling groeiende is en dat zelfs, zij het nog niet ge heel in overeenstemming met de wensen van het afdelingsbestuur, door een groep jongeren naar een mogelijkheid werd uitgezien om van deze bedevaart een werkelijke boe tetocht te maken. Het financieel overzicht van de penn. de heer J. Burgmeijer, sloot met de volgende cijfers; de inkom sten bedroegen ƒ439.56; de uitgaven ƒ289.90; het batig saldo 149.66. De aftr. bestuursleden de heeren H. N. A. Robertz, W. Schrama en C. A. Egberts, werden op voorstel van de vergadering bij acclamatie herko zen en de heer Robertz werd opnieuw de voorzittershamer aangeboden. Waar in de afdeling een groep jon geren gemeend heeft de bedevaart te voet te mogen doen, wil de voorzit ter er vooral op wijzen, dat dit ze ker de volle instemming heeft van het afdelingsbestuur en dit gaarne haar medewerking daaraan wil ver lenen, wanneer een en ander vanuit de afdeling geregeld en georgani seerd wordt. Mede daarom en om de jongeren de gelegenheid te geven zich in de organisatie in te wijden werd op voorstel van het bestuur de twee jongeren de heren G. Ran en A Rekelhof met grote meerderheid ter aanvulling van het bestuur geko zen. welke dan in overleg met het bestuur met de organisatie van de voetgangers zullen worden belast. Besloten werd, dat voetgangers, welke voor de terugreis van de auto bus gebruik wilen maken, de retour- prijs moeten betalen. De bedevaart zal dit jaar worden gehouden op 12 Maart bij welke ge legenheid gebruik zal worden ge maakt van de St. Jozefkerk in de Kalverstraat waar een H. Mis zal worden gelezen om 2.15 uur, waar na zonder te ontnuchteren de terug reis zal worden aanvaard. De algemene intentie is: dat de bedoelingen van Z.H. Paus Pius XII van het H. Jaar, verwezenlijkt zullen worden. Pastoor Schretlen spoorde de leden aan om zich in te spannen tot zelf heiliging door een Stille Omgang. Door het RJC. kerkelijk zangkoor werd deze avond opjgeluisterd door enkele passende zangnummers. LEIDERDORP TOREN ZAL WORDEN VERVANGEN DOOR DAKRUITER. Kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Gemeente van Leiderdorp hebben uitvoerig gesproken over de restauratie van de Ned. Herv. kerk en daarbij de noodzakelijkheid naar voren gebracht, dat de toren zal worden afgebroken om plaats te ma ken voor een dakruiter. HeJt is echter nog niet te zeggen, wanneer dit werk zal worden uitge voerd. OUD-ADE Stille Omgang. De grote op komst strekte de afdeling tot eer. De secr. gaf het jaarverslag en de penningmeester pronkte met een ba tig saldo, groot 69.Het paro chiale zangkoor luisterde de avond op. Kapelaan de Jong uit Rijp wete ring sprak over de H. Stede en het H, Jaar. Na een uitvoerige uiteen zetting over de geschiedenis van het II. Jaar ging de kapelaan over tot de vertoning van een filmstrook over hetzelfde onderwerp, 'n Scherp filmbeeld, nog verduidelijkt door een heldere explicatie. De kapelaan vond een aandachtig en dankbaar gehoor. De heren J. v. d. Geest Gz. en W. Hartog zagen zich bij accla matie herkozen. De heer v. d. Meer uit Roelof arendsveen besprak de reisgelegenheid, 's Zaterdags 11 uur Lof te Oud-Ade. Vertrek per bus half twaalf. De heer Kortekaas gaf een mooie beschrijving van de wandschildering in de kapel op het Begijnhof, als opwekking om daar op een snipperdag eens heen te gaan. Zondag a.s. na de H. Missen wor den de deelnemerskaarten verstrekt. ROELOFARENDSVEEN Stille Omgang. Ter voorberei ding van de jaarlijkse beêvaart, werd zoals gebruikelijk, weer een zeer goed bezochte vergadering gehouden in de St. Pancratiuszaal. Voorz. B. v. d. Meer sprak een welkomstwoord. Vo rig jaar was de deelname aan de beê vaart reeds groot, maar spr. hoopt toch dat het dit jaar de 800 zal over schrijden. De zeven leden die in het afgelopen jaar door de dood zijn ont vallen, werden met een kort gebed herdacht. Na lezing der notulen was bet woord aan de penningm. A. v. Velzen, voor het uitbrengen van zijn fmantieel verslag, waaruit bleek, dat het kassaldo 38.38 en het bank saldo 1055.78 bedroeg. De secr., de heer C. W. Kortekaas, bracht hierna het verslag uit van de alg. vergade ring van 19 Febr. te Amsterdam. In het bestuur werd het afti-edende lid C. W. Kortekaas bij acclamatie her kozen. Ter inleiding van het hoogte punt der vergadering, de rede van pater Hogenelst O.F.M. uit Leiden, zong het zangkoor o.l.v. de heer M. Nieuwint het „O Salutaris" en „Caro Mea" van Aug. Wiltberger. Hierna sprak pater Hogenelst een woord van opwekking tot de Stille Omgangers. Pastoor J. G. Onel bracht dank aan spreker. Spr. zegt dat de Stille Om ging hem steeds het naast aan het hart gelegen heeft, omdat deze na streeft een nog grotere liefde voor het H. Sacrament des Altaars. Laten wy tegenover het communisme stel len onze H. Communie-mannen, la ten wij Communisten met een ho ger ideaal, n.l. verheffing van het geestelijk leven zijn. Het zangkoor besloot dit gedeelte met het „Popule Meus" van Palestrina en het „Jubi late Deo" van J. Aiblinger. De voorz. richtte zich hierna tot de uit Indië te ruggekeerde militairen. Jaarlijks heb ben wij, naast het vele dat dagelijks voor u is gebeden, u ook in onze Stille Omgang herdacht. Dat ons ge bed niet onverhoord is gebleven, be wees wel het treffend feit in Mei van het vorig jaar. Toen gebeurde het in Indië, zoals wij ook in de couranten hebben kunnen lezen, dat een auto met 9 militairen op een trekbom reed, waarbij 8 personen op slag wer den gedood en de enig overlevende een Veense jongen was. Voor het be houd van al onze jongens zullen wij onze dankbaarheid tonen in een plechtige gezongen Dankmis op 1ste Paasdag. Voorts deed de voorz. en kele mededelingen betreffende de beêvaart, welke gehouden zal wor den in de nacht van 11 op 12 Maart. Zaterdag 11 Maart des avonds te 11 uur Lof. De bussen vertrekken kwart voor twaalf vanaf de Noordhoek. De kaarten zuil enverkrijgbaar zijn, morgen, Zondag, in de St. Pancratius zaal na de Hoogmis tot 1 uur 's na middags van 3—7.30 uur en Woens dagavond a.s. na het Lof tot half tien. De overige dagen tot en met Don derdag bij de penningm. A. v. Vel zen en voor Nieuwe Wetering bij Ant. Zoetendaal. De Mis voor de levende en overleden leden van de St. Om- De raad van Katwijk kwam gis terenavond in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was van de Nationale vereniging tegen alco holisme, waarin o.m. gevraagd wordt om beperking van de drankvergun ningen. B. en W. stelden voor het voor kennisgeving aan te nemen, doch naar aanleiding van een opmerking van de heer Scherens, die meer aandacht vroeg voor dit stuk, ontspon zich een langdurige discussie. In principe moet men hier voor meer gevoelen, omdat het drankgebruik en misbruik meer en meer toeneemt. Men wil het aantal vergunningen meer inkrimpen. Ook in onze gemeente gaan we volgens de heer J. v. d. Plas hieromtrent berg afwaarts. Ook de heer Wassenaar spreekt in deze geest. De voorzitter merkt op, dat er 65 vergunningen in deze gemeente mogen zijn. Er zijn er slechts 20, waarvan 18 in gebruik en twee in reserve voor restaurants en hotels, die nog aan de Boulevard kunnen komen. Na lange discussie wordt ten slotte verdere bespreking en een besluit uit te stellen tot de volgende vergadering. Aan het voorstel tot verhuren van grond aan J. J. de Koning, Wasse- naarse weg 9a, gelegen op de hoek MolentuinwegWassenaarse weg met uitzondering van het buiten de toe komstige rooilijn van de Moltentweg gelegen gedeelte, ten einde daarop een theeschenkerij en smeerbrug te exploiteren. Verder aan Wed. C. van der Hoeven. Rynstraat, Katwijk a. d. Rijn, voor de consumptietent aan de Wassenaarse weg. en aan de N.V. Vis serij Mij. „Insulmde" gelegen aan de Zuidzijde van het Katwijkse kanaal voor het drogen van netten, resp. voor ƒ10.voor ƒ40.per jaar en 18.— per maand. Hiertoe wordt dan besloten. gang is vastgesteld op de 4e Zondag van de Vasten. Op thuisreis. Soldaat F. Huig- sloot, Zuidhoek 17, is op thuisreis aan boord van de „Volendam", die op 22 Maart in R'dam wordt verwacht. TER AAR Auto-ongeluk. Toen een kleine vrachtauto uit de Nieuwkoopse pol der komend en rijdend in de rich ting Aardam op het kruispunt der viersprong in Korteraar kwam, reed de heer B. v. d. M. op de fiets uit Korteraar richting Aarlanderveen. De fietser was in de mening, dat ook de auto richting Aarlanderveen zou gaan. De auto reed echter recht door. dè wielrijder kon vermoedelijk niet meer remmen en reed de auto in de flank. Hierdoor kreeg hy zo'n schok, dat hij tegen de grond smakte. Bij bakker H. Schr. werd hij binnenge dragen. De onmiddellijk gewaar schuwde dokter constateerde enige verwonding aan arm en zijde. Echter mocht de getroffene naar zijn woning woeden vervoerd. Naar omstandig heden liep alles nog tamelijk goed af. Naar we vernemen treft de chauffeur ge enschuld. De uitslagen der onderlinge com petitie van de Dam- en Schaakclub „Nooit-Gedacht" zyn als volgt: ge speeld twee partijen: Dammen: J. v. d. StarrenW. van Eyk 4—0; W. Esveldt Az.—H. van Eyk 4—0; A. v. d. Vegte—K. Snijders 31; G. v. d. StreekH. van Eyk 40; W. SnaterseG. v. d. Streek 40; W. SnaterseK. Snijders 40 Schaken: R. KerkhovenA. v. d. Ha ven 11; C. ZevenhovenH. van Amerongen 2—0; A. v. d. HavenC. de Kleer 1H—M- C. de Kleer—C. Ze venhoven 11; R. KerkhovenH. van Amerongen 20. ZOETERWOUDE (H. R.) Jubileum. Op 15 Februari j.l. was het 25 jaar geleden waarop J. de Blanken bij Oosthoek Zoon N.V. in dienst trad. Om bijzondere reden kon dit jubileum eerst gisteren wor den gevierd. De jubilaris, die aan de bimsbetonfabriek te Zoeterwoude werkzaam is als platenmaker, werd 's morgens met zijn echtgenote aan zijn woning te Zoeterwoude afge haald, om ten huize van de direc teur te worden gehuldigd. In tegenwoordigheid van de onder directeur, de heer Kotter, en de be drijfsleider, de heer de Jongh, werd het woord gevoerd door de direc teur. de heer A. Oosthoek, die de ju bilaris prees om zijn ijver en plichts betrachting. Na deze toespraak over handigde de directeur hem als her innering een gouden horloge, bene vens een oorkonde in lijst met bijbe horende medaille. De echtgenote van de jubilaris mocht van de heer en mevrouw Oosthoek een mooie bloe menmand in ontvangst nemen. Dan het voorstel om te verhuren aan Gebr. Mol een gedeelte van de Achtersteeg, welk gedeelte voor het openbaar verkeer niet nodig is en hetwelk door de huurster van, een deugdelijke afrastering moet wórden voorzien. Ook hiertegen heeft de raad geen bezwaren. Het bestuur der Hervormde scho len heeft tot B. en W. het verzoek gericht, om beschikbaarstelling van 1110.46 voor in het jaar 1945 ge maakte kosten wegens herstel van de tijdens en door de ligging in het spergebied veroorzaakte schade aan de Herv. School Verduinhof 38. Aldus wordt besloten. Voorstel tot het. doen vervaardigen van een sociaal-economisch rapport. De kosten zullen ƒ9500.bedragen. De raad keurde het voorstel goed. De salarissen der ambtenaren. Voorstel met betrekking tot de sa lariëring van de ambtenaren, en de toongroepen der arbeiders. In de ver ordening tot regeling van de jaar wedde van de ambtenaren in dienst der gemeente stellen B. en W. voor verschillende wijzigingen aan te brengen. Hierdoor heeft wijziging van de ambtenaren-indeling plaats en worden mede verschillende sala rissen herzien en verbeterd. Meer dere heren spreken zich uit in deze geest, dat ze voor de arbeiders tege lijk een verbetering verwacht had den. De voorzitter merkt op, dat deze twee jaar terug op het maximum zijn gebracht, de ambtenaren niet, terwijl het levenspeil heel erg ge stegen is Ook stellen B. en W. nog voor vast te stellen een regeling met betrek king tot de indeling der rangen voor de werklieden dezer gemeente in de loongroepen volgens de verordening tot regeling van de lonen zoals vast gesteld bij raadsbesluit van 30 Octo ber 1947 De heren Haasnoot, Vooys en Scheerens hebben een voorstel, om de arbeiders voor werk- en be roepskleding een bedrag van f150. \s jaars toe te kennen en, mogelijk, zegt mr. v. d. Plas, zal men van hogerhand trachten zulks te torpe deren. Besloten wordt om dit voor stel in de Commissie voor georg. Overlag te bespreken, om daarna aan de hand van het thans gesprokene h;ertoe over te gaan. De verlichting van de Parklaan. Punt 9 gaat over een nieuwe ver lichting der Parklaan althans het ver der in aanleg zijnde gedeelte. In het plan staan dubbele masten van 8 en kleine betonnen lichtmasten van 4 Meter hoog met natriumlampen de grote masten en gloeilampen in de kleine masten. Totale begrotingskos- ten ƒ20.542.Er is een minderheid bij B. en W., wethouder Bloot, die zijn bezwaren naar voren brengt en zijn standpunt uitvoerig verdedigt. Het gesprokene kon echter de raad niet overtuigen en mitsdien werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Bouwrijp maken van gronden. Dan stellen B. en W. voor het bouwrijp maken van de gronden ge legen achter de woningen ten Zui den van de Varkevisserstraat en zich uitstrekkende van de Annastraat tot de Nieuwe Duinweg. Volgens het uit breidingsplan kunnen daar 38 wonin gen worden gebouwd, terwijl de aan te leggen straat, de Duinrandweg, de verbindingsschakel zal vormen tus sen de Parklaan en de Nieuwe Duin weg. Met deze werken zal een uit gaaf gemoeid zijn van ƒ32.500. welk bedrag komt ten laste van de exploitatie van in het plan „Nieuw Zuid" gebrachte terreinen. Het is noodzakelijk over enkele kleine stuk jes erfpachtsgrond te beschikken; deze stukjes zijn destijds in erfpacht uitgegeven aan de eigenaren der voorliggende percelew doch deze erf pachtovereenkomst kan zonder kos ten worden ontbonden twee maan den na gedane mededeling aan de be trokkenen. Na enige bespreking wordt ook dit voorstel aangenomen. Bouw van 4 montage-woningen. Volgt een voorstel tot het bouwen van vier montagewoningen langs de Molenweg, achter de Molen. Deze vier woningen zijn de resterende van de 130 waarvan er 126 zijn gebouwd aan de Wassenaarse weg. Geraamde kosten ƒ49.500.met inbegrip van de grondkosten. Besloten wordt een crediet van 49.500.beschikbaar te stellen en ten behoeve van deze wo ningen steun uit 's Rijks kas aan te vragen. Zonder discussie wordt hier toe besloten. Rechtsvordering over beschadi ging Rijnbrug. In punt 12 stellen B. en W. voor #ET MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 27) „Nooit eerder gezien," verklaarde Mortlake, toen hij zijn onderzoek beëindigd had. Hij had niet kunnen zeggen, of de kapitein zyn verklaring aanvaard de. 't Deed er weinig toe. Van alles, wat hij tot zijn verdediging in 't midden bracht, weigerde de bulle bak toch een woord te gelooven. „Hoe werd de moord ontdekt, kapitein? Of moet dat nog geheim blijven. Thaves trok 't voorhoofd in die pe rimpels. Hij scheen de vraag te beschouwen als niet ter zake dienen de. Ten slotte antwoorde hy met merkbare tegenzin. „De misdaad werd ondekt door de dame, die met de ongelukkige juf frouw Dewar de hut deeldeme juffrouw Agatha Blackett. Zij had tot laat gedanst gisterenavond en zich daarna nog enige tijd in de conversatie salon opgehouden. Zo kwam 't, dat zij eerst na midder nacht haar hut opzocht. Onmiddel lijk, toen zij binnen trad, zag zij, w tagebeurd was. Zij begon te gillen en viel flauw. Een stewardes vond haar. Juffrouw Blackett is nu op ad vies van dokter Fisher aan de zor gen van een vrepleegster toever trouwd." „Reisden juffrouw Blackett en juffrouw Dewar samen?" Kapitein Thaves gaf met een schou derophalen te kenen, dat hij 't niet wist. De eerste officier kwam binnen. Tussen vinger en duim van zijn rechter hand bewoog hij iets heen en weer. ,,'t Onderzoek op 't sloependek is niet zonder resultaat geweest, ge weest. kapitein," zei hij tot den ge zagvoerder. „Dit hier vonden we werkelijk ongeveer op de plaats, door dezen heer aangeduid." Stocton legde 't in de palm van zyn hand en liet 't den kapitein zien een kleine kogel afgeplat door de kracht, waar mee hij tegen de stoom pijp terechtgekomen was. Ook Algy keek. Hij had eerder zulke kogeltjes gezien Ze werden afgeschoten met luchtdruk- pistolen, ogenschijnlijk1 onschuldige maar in wezen zeer moorddadige wapens ,,'k Heb de hoogte gemeten," ver volgde Stocton. „De plek, waar de kogel de pijp geraakt heeft komt overeen imet den lengtevan den heer Meisom. Het kan hoogstens een centimeter schelenOp de plaats, waar de heer Meisom volgens zijn zeggen bewusteloos gelegen heeft hebben we inderdaad bloedsporen aangetroffen. Dit zou er op wijzen dat hij in dit opzicht waarheid ge sproken heeft." „Vóór ik hem geloof," snauwde kapitein Thaves, „zullen er eerst nog heel wat meer en veel belang rijker feiten aan 't licht moeten ko men. Ik wens uit de grond van mijn hart die vervloekte historie naar den duivelWel allemachtig 'k ben kapitein van een schip en geen detective! Als 'k niet wist, dat ik 't met de maatschappij lelijk aan den stok zou krijgen, gaf 'k bevel, naar Southampton terug te stomen Dan kon Scotland Yard 't zaakje uit zoeken, Nu ben 'k wel verplicht dat zelf te doen. Wanneer deze jonge man, die zich nu opeens weer Al gernon Mortlake noemt, den moord op juffrouw Dewar gepleegd heeft, dan moet ik dat weten, om mijn maatregelen te kunnen treffen. De vraag is:hééft hy 't gedaan? Dat' weet ik niet met volkomen zekerheid En als hij de dader wél is, zal hij 't dan bij deze ene misdaad laten? Vervloekt— en dan de passagiers! Een moord op een schip kan by geen mogelijkheid geheim blijven; we hebben dus de nodige poppenkast 't Is geen pretje, 't commando te voeren over een schip, waarop men naar de kooi gaat en opstaat met de vraag, of men misschien 't volgend slachtoffer wezen zal! Daarom wil ik zekerheid hebben, dat in 't geval-De war alles gedaan is, wat mensche- lijkerwijs gedaan kan worden, en dat iedereen aan boord voor den ver dere duur van de reis zijn hoofd rustig neerleggen kan. k Geloof, dat een arrestatie de gemoederen aan merkelijk kalmeeren zal!" Kapitein Thaves snakte naar. adem Nog nooit in zijn leven had hij zo'n lange speech afgestoken. Als 't de bedoeling van uw woor- denie, mij voor den moord op juf frouw Dewar aansprakelijk te stel- lèn, kapitein," zei Algy woedend, „wees dan gewaarschuwd! U kunt er verzekert van zijn dat ik 't er niet by laat zitten! Bedenk u dus wel, vóór u ten opzichte van mij ook maar één enkele stap, als u niet wilt, dat 'k een aanklacht tegen u indien wegens' smaad en laster!' ,,'k Heb niets te maken met uw dreigementen!" blafte kapitein Tha ves terug. „Als 'k een schijn van bewijs tegen u had, zou 'k u met pleizier eigenhandig er achter slui ten! U kunt nu gaan. Maar reken er op— 'k zal u in 't vizier houden en goed ook!" Mortlake trilde van woede, toen hij norsc'h een groepje nieuwsgierigen opzij duwde, dat nog altijd voor de deur van de hut. stond. Hij had een dozijn passen ge daan, onwennig in dit deel van het schip, toen hij een hand op zijn schouder voelde. Omkijkend, werd hy Brian Brandon gewaar. „Een ogenblikje, jonge man," zei de Ier. „Het onberaden besluit, om u voor Roger Meisom uit te geven, heeft u in een verduiveld lastig par ket gebracht. Nu bedoel ik nog niet alleen, dat de kapitein u voor de moordenaar van juffrouw Dewar houdt, en dat iederéén, die de achter grond van deze zaak niet kent, dat doen zal. Ik heb meer uw persoon lijk welzyn op het oog. Neem deze waarschuwing van mij ter harte tenzij u niet drommels goed op uw tellen weet te passen, is uw leven geen penny waard." „Dat zal u een zorg zijn" repli ceerde Mortlake woest. „Of ontkent u, dat u de kapitein sugereerde, dat ik voor iedereen Roger Melsoirf blij ven moet?" een rechtsvordering in te stellen te gen de gebroeders Zwitser te Katwijk aan Zee. Zoals bekend werd op 27 Mei 1949 te Rijnbrug zodanig aan gevaren, dat de rederij Meerburg voor herstel moest zorgen en dit ook deed. Deze rederij droeg dit werk op aan de Gebr. Zwitzer. Bij de uitvoe ring van deze werkzaamheden werd echter door onvoorzichtigheid der ar beiders van de Gebr. Zwitzer op 16 Juni 1949 grote schade aan de brug toegebracht. De heer Meerburg kan volgens juridische mededelingen be zwaarlijk voor de schade worden aan gesproken doch wel de Gebr. Zwitser. Deze schade bedraagt 4605.90. De fa. Gebr. Z. is door dr. Briët aange schreven, doch gaf geen antwoord, mitsdien B. en W. voorstellen te be sluiten tot het instellen van een rechtsvordering. Hierover gaat de raad in comit-generaal. Na een half- urige bespreking wordt het voorstel aangenomen, nadat de deur weer heropend waren. De heer N. van Duyvenbode wil geacht worden te hebben tegengestemd. Kermisvermakelijkheid in het badseizoen. De heren A. Pronk en W. van Eijk hebben schriftelijk aan B. en W. ge vraagd te willen bespreken het feit, dat in het a.s. badseizoen weer ex ploitanten van kermisvermakelijkhe den vergunning hebben gekregen hun bedrijf a.s. zomer weer uit te oefe nen. Dit bedrijf bestaat uit een auto baan. De voorstellers zijn van me ning, dat dit afbreuk zal doen aan Katwijk als familiebadplaats de mid denstand zal er ernstige schade door lijden en het zal een verderfelijke in vloed uitoefenen op de jeugd, Boven dien is het in strijd met de van over heidswege gestimuleerde spaarzaam heid. De voorzitter antwoordt, dat het heden nog behoort tot de competentie van B. en W. Volgend jaar, als de grond gemeente-eigendom is, zal de raad er zeggenschap in hebben. De voorzitter weerlegt de verschillende bezwaren die naar voren zijn ge bracht. De vragenstellers zeggen erg teleurgesteld te zijn door het ant woord. Verschillende leden voeren hierover het woord, maar geen der leden is voor het geven van deze toe stemming. De vorm van vermakelijk heid acht men geenszins de juiste. Wethouder v. Leeuwen merkt op, dat men deze zaak wat breed bekijken moet. Als er een speeltuin gevestigd wordt met schommels, wippen, enz. enz. is men toch hier ook niet tegen. Uiteindelijk zeggen de heren.v. Eijk en Pronk er genoegen mee te willen nemen met het vooruitzicht, dat de raad er volgend jaar zeggenschap in heeft. De heer A. Wassenaar vestigt de aandacht van B. en W. op de on houdbare toestand in het postkantoor te Katwijk a. d. Rijn. Heeft de aan dacht van B. en W. Dan sluiting met gebed. UIT EEN AUTOBUS GEVALLEN De fam. v. d. G. in de Rijnstraat met een autobus op de terugreis uit Den Haag, trof het ongeval, dat een deur dezer bus tijdens het rijden open ging, Dc 73-jarige v. d. G. viel uit de bus en ook een jongetje kwa men op de straat terecht, v, d. G. was buiten bewustzijn. Medische hulp v/as direct ter plaatse en v. d. G. moest onmiddellijk in een zieken huis worden opgenomen. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. Ko-Plu-Ko. Ko-Plu-Ko hield een feestvergadering ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der ver eniging. Uit het jaarverslag over 1949 bleek dat de vereniging zeer actief was werkzaam geweest. 217 Konijnen werden getatoueerd. Het ledental bedroeg.92 plus 26 jonge ren. De aftr. bestuursleden de he ren L. Parlevliet, J, N. Sibie en P. Varkevisser werden herkozen. De heer L. A. Kreft werd benoemd tot secr.-pënn. November van dit jaar zal er weer een grote clubtentoon- r.telling worden gehouden. Voor de lezeressen van TWEE GRATIS KNIP- EX NAAILESSEN van Miep Olff-van Boven Zend dtst annonce rn open envt- loppt. waarop 2 ctpoitzetel. aan: i INSTITUUT IU0VA - HILVERSUM Zet Uw naatn «n adres &p de achterkant tian de enveloppe. „Het is het logisch gevolg van uw aanvankelijke handelwijze," luidde 't rustige antwoord. „Zoudt u me eindelijk eens willen zeggen, wie u bent?" Brandon glimlachte. „U hield daarstraks een causerie •over goede en slechte geheugens. Ik wist toen nog niet, dat 't uwe tot de laatste categorie behoort. Hoe dik wijls moet ik u mijn naam en kwali teit nog herhalen, vóór u mij gelo ven zult? Ik ben Brian Brandon, fa brikant van wollen stoffen, London derry. Als u er op staat, wil ik het u zwart op wit bewijzen." Mortlake haalde met een onge duldig gebaar de schouders op. „Vooruit dan maar! Misschien krijg ik op een andere vraag een bevredigender antwoord. Wie is Ro ger Meisom?" „Ook dat heb ik u al gezeed. Een oersoonlijke vriend van me. Maar ik kan u wel iets meer over hem vertel len U hoorde kapitein Thaves spre ken over. een lege enveloooe, die in de bagage van juffrouw Dewar ge vonden werd, met de beginletters B.I.S. op de achterzijde. Roger Mei som is de man van onze Intelligence Service. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6