De kerk van Voorhout werd in tweeën gesplist Verhoogde benzine-belasting er nog niet door De bouw van woningwet woningen met Rijksbijdrage ZATERDAG 4 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGfNA 1 SASSEMSE DIEPDELVINGEN £\OK VOORHOUT HAD IN DE MIDDELEEUWEN EEN EIGEN KERK GEHAD en ook daar moest dus een schikking worden getroffen tus sen katholiek en protestant. Na langdurige onderhandelingen en vele con ferenties wist men er tot een schikking te komen en een minnelijk ver gelijk van 1809 bepaalde, dat de kerk van Voorhout in twee delen zou worden verdeeld door drie muren te bouwen in de kerk; een in het mid den tussen de twee eerste pilaren van het koor af gerekend en de twee an deren rechts en links van die muur. Het deel van de kerk, dat oorspron kelijk priesterkoor was, werd of liever bleef protestante kerk; het ande re gedeelte werd ingericht voor katholieke kerk. Consistoriekamer en turfhok bleven eigendom van de hervormden, maar de katholieken moch ten een sacristie aan de kerk aanbouwen op de grond van het kerkhof, dat door een heg in tweeën werd gesplitst, voor elke gemeente een deel. Pastorie en tuin bleef eigendom van de hervormde gemeente, maar het kostershuis, waarin toen ook een schoollokaal was met erf en tuin werd aan de katholieken overgedragen; beide kerkgenootschappen zou den zich tot de gemeente richten om te komen tot een „algemeen school huis". De kosten voor het zetten van de muren in de kerk werden door elk van de partijen voor de helft gedragen. De regenbak op het kerkhof werd algemeen eigendom; alle ingezetenen mochten water komen tappen. tober van dat jaar kwam hij naar Sassenheim, waar hij tot zijn dood bleef. Hij overleed op 24 Juli 1858 en v/erd op het door hem gestichte ka tholieke kerkhof van Sassenheim be graven. Dat kerkhof werd op 19 No vember 1845 ingezegend. Na het her stel van de hiërarchie in 1853 werd bij de oprichting van de dekenaten in 1854, pastoor de Mol, de eerste deken van het dekenaat Noordwijk. Ook was hij provisor van het seminarie Warmond, Aartspriester van Banning prees Verder moesten de hervormden aan het kerbestuur van de katholieke kerk van Sassenheim een som van 600 gulden uitkeren, in drie jaarlijkse termijnen te betalen; de katholieken zagen van alle verdere rechten en aanspraken af. Grafstenen of kelders in het protestante deel van de kerk mocht men laten verleggen naar dat deel, dat de katholieken gingen ge bruiken en omgekeerd. De overeenkomst werd onderte kend door de predikant van Voor hout, Willem David Grommé en zijn kerkmeester Gualterus Soetbrood Peccardt en namens de katholieken door pastoor Heydendaal en Dirk Meyster, armmeester te Voorhout. Sinds die tijd hadden de katholie ken van Voorhout, die kerkelijk tot de statie Sassenheim bleven behoren, een eigen kerkje in hun midden en nog wel een stukje van hun oude middeleeuwse kerk. De kapelaan van Sassenheim was eigenlijk belast met de kerkelijke diensten in Voorhout, maar pastoor Heydendaal had een bijzondere voor liefde, ook al omdat hij zich voor deze oplossing zo had ingespannen, voor het Voorhoutse kerkje en ging meestal zelf daarheen om er op Zon dag de H. Mis te lezen; daarna ver zamelde hij dan de kinderen om zich heen en gaf hen catechismusles. Dominee en pastoor spraken door elkaar heen. De afscheiding in de Voorhoutse kerk is blijkbaar niet tevens geluid dempend geweest; er kwamen klach- ten van de hervormden, dat bij ge lijktijdige godsdienstoefeningen, men elkaar stoorde en de commissaris voor kerkelijke zaken, bij wie de klachten waren binnen gekomen, schreef in Augustus 1814 aan de aartspriester van Holland en Zeeland, dat „alle de kerkelyke verrigtingen der Rooms-Catholyken, duidelijk bij de hervormden worden gehoord, en derzelver eeredienst daardoor aan merkelijk werd gehinderd". Hij stelde voor het zo te regelen, dat voortaan de godsdienstoefeningen niet meer op de zelfde tijd werden gehouden en de pastoor van Sassen heim was onmiddellijk bereid hier aan gevolg te geven en de zaak in der minne met de predikant van Voorhout te schikken. Voortaan zou den de protestanten om 9 uur en in de namiddag om half 3 hun gods dienstoefeningen houden en de katho lieken 's morgens vroeg een stille H Mis en om half 11 de Hoogmis met de Vespers om half 2, gelijk hij ant woordde aan de commissaris, blij hem „van zulke ouderlingen liefde, een- dragt en toegevendheid der verschil lende gezintheden in ons vaderland te kunnen berigten". Over het kerkje van Sassenheim hebben we nog een korte vermelding in het Missieverslag, dat aartspries ter ten Hulscher in 1807 opstelde; hij schrijft „een eindweegs buyten dit dorp aan den Heerenweg staat een, sedert eenige jaren veel verbeterde kerk, met een geschikte priesters- woning er annex". Dan is het aantal katholieken er 793 met 485 commu nicanten. Het kerkhof te Sassenheim. Op 26 April 1824 overleed Adrianus Heydendaal, pastoor van Sassenheim en Voorhout en provisor van het se minarie Warmond. Hij was bijna 69 jaar oud. Hij werd begraven in het hem zo geliefde dorpskerkje van Voorhout. Zijn opvolger werd Joannes Chris- tianus Franciscus de Mol, op 26 April 1781 te Leiden geboren en in 1810 te Amsterdam priester gewijd, in de kerk van de Jesuieten „de Krijtberg". Hij was kapelaan te Purmerend en in den Haag en daarna van 1817 tot 1824 pastoor te Hoogmade; op 25 Oc- hem hoog, als een uitstekend pastoor, waarbij de nuntius, die hem persoon lijk kende, vertelt, dat hij een pas toor was met „de bonnes manières et de la fortune". Zijn portret werd geschilderd door professor Bróere, die een grote vriend was van pastoor de Mol en vaak aan zijn pastorie ver bleef. Het hangt in de pastorie van Sassenheim. Uit de huiskamer. Professor Broere schilderde ook een van de kapelaans, Leonardus Berk, te Zoeterwoude geboren en la ter pastoor te Tholen en te Nes en Swaluwebuurt. Van 1851 en 1860 was hij te Sassenheim kapelaan. Wanneer dan na tafel pastoor de Mol zijn mid dagdutje deed, hield kapelaan Berk de professor gezelschap, die van de gelegenheid gebruik maakte om de kapelaan te schilderen. Door de zorg van pastoor de Mol werd het oude schuurkerkje van Sas- sem wat vertimmerd en verbeterd. Tot 1828 had het nog altijd het uiter lijk aanzien van een schuur, over eenkomstig de eisen van de oude plakkaten. Nu werd het wat meer uiterlijk een kerkgebouw, vooral toen er een klein houten torentje opgezet werd in 1845, waarin een uurwerk kwam. In 1847 kreeg de kerk een nieuw orgel. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen louw-en Makelaarsbedrijf v.d.Drift Tweede Kamer Stemmen staakten b'j een amendement Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voor zitter dr. Kcrtenhorst het overleden oud-lid, mr. A. baron Van Wijnber gen herdacht. Hij zeide, dat de heer Van Wijnbergen in de geschiedenis zal blijven opgetekend, ais een der grote mannen, die een tyd lang de politiek' hebben gekenschetst, man nen als Schaepman, Kuijper en De Savornin Lohman- Hij heeft de stem pel van zijn persoonlijkheid op de politiek van zijn tijd gedrukt. De dankbaarheid voor dit vruchtbare leven blijft. Mmister Lieftink sloot zich namens de regering bij 's voorzitters woor den aan. Het nu aangebroken tijdperk van doorbraak en vernieuwing, te weten wat betreft het gebouw en de ver gaderzaal van de Tweede Kamer, waar men gaat verbouwen, heeft, ge lijk de voorzitter Kortenhorst het gisteren zei een vredelievende uittocht van de Tweede Kamerleden naar de Ridderzaal tengevolge. Daar en in de grafelijke zalen zullen zij tijdelijk hun tenten opslaan. Om streeks half Maart zal de beslissing over het wetsontwerp ter ve~hoging van het bijzonder invoerrecht op benzine vallen. Gisteren is .tegen de verwachting in het voorstel niet aangenomen, ofschoon het vrij zeker is dat dit in tweede stemming zal gebeurep. Minister Lieftinck was namelijk tegemoet gekomen aan de wens van de heer Lucas (KVP) tot uitstel van de uitvoering van het wetsontwerp. De Minister had toegezegd, het wet geworden ontwerp niet te zullen in voeren vóór de aanhangige ontwer pen tot belastingverlaging in de Ka mer zijn behandeld en er daarbij voor het bedrijfsleven geen verslech teringen (dóór amendementen of no ta's van wijzigingen b v.) zijn opge nomen. De belastingverlagingsontwerpen zullen volgens toezegging van de Kamervoorzitter vóór Mei in open bare behandeling komen. De bedoe ling heeft steeds voorgezeten de ben zineverhoging op 1 Mei te doen in gaan. Er werd gestemd over een amen dement Van de Wetering (C.-H.) om de motorrijtuigenbelasting voor zwa re auto's (diesels) met ruimte voor meer dan zes personen (touringcars) ietwat te verminderen. De minister ivas daartegéh gekant geweest, omdat hij vreesde, dat er te veel kolossale Diesels zullen ko men, die onze wegen te veel zullen ruïneren (met hogere reparatiekosten als gevolg). Bij die stemming staak ten de stemmen (3030). De P. v. d. A. en de meeste K. V. P.-leden ble ken tegen het amendement gestemd te hebben. Volgens het reglement van orde moet dan in de volgende verga dering een herstemming worden ge houden. Die eerstvolgende bijeen komst is bepaald op 15 Maart. Minister Liectinck heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een verhoging van de motorrijtuigenbe lasting voor onbepaalde tijd van zijn program is afgevoerd. DEVALUATIE KOSTTE 280 MILLIOEN. c De directe gevolgen van de deva luatie komen Nederland te staan op 180 millioen, de indirecte op hon derd millioen en de gevolgen van de Ronde-Tafelconferèntie op 160 mil lioen. Dit totaal van 440 millioen wordt teruggebracht tot 220 millioen door een geraamde hogere opbrengst der middelen van 220 millioen gul den. Deze cijfers gaf de minister van PAUSELIJK INTERNUNTIUS CELEBREERT PONTIFICAAL LOF. In verband met de zaligverklaring van de leerling van Don Bosco, Do- menico Savia, op Zondag 5 Maart a.s. in de Sint Pieter te Rome, zal de Pauselijke Internuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, een plechtig Pon tificaal Lof celebreren in de parochie kerk van de H. Jacobus de Meerdere te Den Haag. De plechtigheid begint om 7 uur n.m. en is in het bijzon der bedoeld voor de Salesiaanse inede- werk(st)ers en tevens voor de jeugd en alle jeugdvrienden. ONTSTEMMING IN DE KRINGEN VAN AARDAPPELHANDELAREN. In de kringen van de groothande laren is enige ongerustheid en ont stemming ontstaan naar aanleiding van het antwoord van de minister van Landbouw, Mansholt, op vragen, die het Tweede Kamerlid Neder- horst had gesteld. De Minister heeft waarin verklaard, dat de prijs van zandaardappelen 6 tot 8 cent zou be dragen. De groothandelaren verklaren ech ter dat zij reeds drie weken niet in staat zijn de zandaardappelen voor minder dan 8 a 10 cent in te kopen, omdat de goedkopere soorten onge schikt zijn voor de consumptie. De enorme export, zo verklaren de groothandelaren heeft deze prijsver hoging in de hand gewerkt en wan neer niet spoedig wordt ingegrepen, zullen de prijzen van alle aardappe len nog meer stijgen. Volgens hen is de export niet geheel stopgezet. De export van zandaardappelen gaat normaal door. Er zouden nog onge veer 2000 wagons aan Frankrijk ge leverd moeten worden. 'THOMAS MASARYK HONDERD JAAR GELEDEN GEBOREN Thomas G. Masaryk, Tsjechisch schrijver, filosoof en staatsman eer ste president der Tsjechoslowaakse republiek, werd op 7 Maart 1850 ge boren. „KOTA INTEN" KOMT IN ROTTERDAM AAN. De „Kota Inten", die met repatrië rende troepen op thuisvaart is naar Nederland, komt zoals steeds, in Rot terdam aan, zo deelt men ons ons van de zijde der legervoorlichtingsdienst mede. Op de toegezonden passagiers lijst staat ten onrechte als debarka- Financiën in de Tweede Kamer ter i tie-haven Amsterdam aangegeven, illustratie van de financiële toestand De „Kota Inten" is vermoedelijk om- van het land. streeks 15 Maart in Rotterdam. Niet alle plannen even deugdelijk Nadat een speciale financierings regeling voor de bouw van woning wetwoningen met een verminderde rijksbijdrage tot stand is gekomen, zijn thans voor deze sector maatrege len genomen, die een ongestoord verloop van de bouwactiviteit en het handhaven van een behoorlijk woningpeil moeten waarborgen. Voor de uitvoering van de bouwplannen voor goedkope woningen zijn voor lopig 6 a 7000 woningen beschikbaar, welk aantal pl.m. 20 pet. van de pro vinciale volumina bedraagt. Dit gelimiteerde aantal woningen stelt weliswaar een grens aan de mo gelijkheid om in deze sector te bou wen, maar schept tevens de zeker heid, dat de te verstrekken extra toewijzingen in het kader van het bouwplan-1950 te realiseren zijn. Door vaststelling van het aantal op voorlopig 6 a 7000 is er tegen ge waakt, dat het woningbouwprogram ma geheel doorkruist wordt, aldus het ministerie van Wederopbouw. Bij de bepaling in welke gemeenten met de bouw begonnen kan worden, zal overleg worden gepleegd met de colleges van Ged. Staten. Het zal dus voorkomen, dat niet aan alle gemeenten het aantal wo- Kerk t*. Voorhout j BEURS: OPNIEUW LUSTELOOS. Na het verwerken van de binnen gekomen orders bij de opening van de beurs kreeg de markt hetzelfde lusteloze voorkomen, dat reeds sinds twee weken het kenmerk van de Amsterdamse effectenbeurs. Niet zozeer verkopen dan wel het gebrek aan affaire wordt als voor naamste oorzaak beschouwd van de ze slappen gang van zaken. Daaren boven spreekt men ter beurze van buitenlands aanbod in cultuurwaar den, dat echter gisteren niet erg be langrijk scheen te zijn. Na lagere openingskoersen trok de markt hier toch iets aan zodat de slotnoterin- gen slechts onbelangrijk afweken van die van gisteren. Over het alge meen bleven de verliezen tot fracties beperkt. Op de Staatsfondsenmarkt was de stemming onveranderd. nmgen wordt toegewezen, waarvoor zij plannen hebben ingediend. Aan gezien (de verlaagde) bouwprijs in sommige gevallen nauw verband houdt met het aantal woningen, dat een plan omvat zal in zulke gevallen de mogelijkheid worden overwogen de uitvoering van dergelijke plannen b.v. over twee jaren te verdelen. Een eerste vluchtige beoordeling heeft reeds uitgewezen, dat lang niet- alle ingediende plannen reëel zijn. Uit sommige plannen blijkt, dat men een onredelijk groot aantal wo ningen buiten het toegewezen bouw volume wil bouwen. Soms is de wo- ninginhoud te hoog of de exploita tie-opzet ondeugdelijk en verder werden plannen aangetroffen, die kwalitatief onvoldoende zijn. De di recties van de wederopbouw in de verschillende provincies, die de plan nen in eerste instantie zullen beoor delen, hebben daarom richtlijnen ontvangen ten aanzien van de tech nische eisen. Uiteraard zal aan de meest doel treffende plannen voorkeur worden gegeven. De urgentie van de bouw in de desbetreffende gemeenten is •dus niet de enige maatstaf bij de beoordeling. Het gaat in de aller eerste plaats om de goede plannen en de mogelijkheden tot kostenver laging, die daarmede bereikt kunnen worden. BROCHURE IN BESLAG GENOMEN. De nieuwste brochure van mr. J. E. v. d. Starp, getiteld „Een dolk stoot in de rug van het Nederlandse Volk" is door de justitie in Dordrecht in beslag genomen aldus het N. v. d. D. Men wilde van justitiële zijde, zo werd de schrijver meegedeeld, kijken of er een strafbaar feit was gepleegd en in hoeverre deze brochure een be lediging van het Militair Gezag be vat. Mr. v. d. Starp behandelt het „England-Spiel" en de vraag hoe het kwam, dat talloze gedropte Neder landse parachutisten terstond in Duit se handen vielen, zonder dat men daarvan in Londen iets merkte. OVERHEID EN OPENBARE ZEDEN Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft een rapport van de commissie-van Haren beireffende overheid en openbare zeden gepubliceerd. De commissie vraagt o.m. aan dacht voor: het opnemen in het wet boek van strafrecht van een verbod tot het in het openbaar dragen van kleding, welke aanstotelijk is voor de eerbaarheid, een reglementering van de bad- en zweminrichtingen mede ter bestrijding van zedelijke excessen, het stellen van regelen ten aanzien van het kamperen, zo dat het gemengd kamperen onmoge lijk wordt gemaakt, zonder dat even wel het kamperen in gezinsverband wordt getroffen, een wettelijke rege ling waardoor de uitoefening van het beroep van dansleraar afhanke lijk wordt gesteld van een vergun ning en de .leiding van een dans meester wordt voorgeschreven voor het dansen in danslokalen. DE MARGARINE-OORLOG. De katholieke vakbonden, die zich bewegen op het gebied van de mar garine-verkoop, alsmede de bakkers, hebben een bespreking gehad met het hoofdbestuur van hun centrale onder nemersvakbond, de Nederlandse R.K. Middenstandsbond. Men heeft onder ogen gezien op welke wijze een einde gemaakt zou kunnen worden aan de huidige mar garineoorlog, die zeer funeste gevol gen heeft; funest niet alleen Voor de bedrijfsleden, maar op den duur o«k voor de consument. Het zou immers niet kunnen uitblijven, dat men ook met de kwaliteit van de boter gaat knoeien. De enige oplossing wordt gezien in minimum-prijsregeling, hetzij, dat deze door de regering wordt vastgesteld, dan wel onderling overeengekomen wordt en door de regering bindend wordt verklaard. Met grote belangstelling wordt, vanwege het acuut karakter van deze kwestie, verder een uitspraak tegemoet gezien van de Economi sche Raad. Inmiddels verneemt de „Tijd" nog, dat de Unilever, die ongeveer 76 pCt. van de margarine op de markt brengt, besloten heeft haar afnemers een verklaring te laten tekenen, waarbij deze zich verbinden de mar garine niet onder een bepaalde prijs, namelijk 34 cent per pakje, te ver kopen. WEER MARGARINE MET VITAMINE A. Een margarinefabriek in Amers foort zal van Maandag af weer vita mine A toevoegen aan haar produc ten. De kosten hiervan, welke de Re gering sedert Mei van het vorig jaar niet meer wenst te dragen, zullen door de fabriek voor eigen rekening worden genomen. Zij brengt haar product op de markt met een toevoe ging van 5000 eenheden vitamine A per half pond tegen een prijs van 34 cent. De maatregel van de Amersfoortse margarinefabriek is te beschouwen als een nieuwe fase in de margarine oorlog, welke op verschillende plaat sen in Nederland woedt. PRIJZEN VAN BRUINKOOL BRIKETTEN VERLAAGD Met ingang van 1 Maart jl. zijn de prijzen voor bruinkoolbriketten ver laagd. Voor de groothandel worden de verkoopprijzen van f 37.50 ge bracht op f 36.25, een verlaging dus met f 1.25 per ton. De kleinhandel- prijzen worden eveneens verlaagd en wel over de gehele linie met f 1 per ton resp. f 0.10 per eenheid. OMMEN KRIJGT STRAF VAN 9 MAANDEN. Het college van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw heeft bepaald, dat de machtiging aan de gemeentebesturen, om voor de uitvoering van bepaalde werken de z.g. rijks goedkeuring te verstrekken, van 1 Maart tot 1 December 1950 niet van toepassing zal zijn op de gemeen te Ommen. Het gemeentebestuur is nl. herhaaldelijk in gebreke geble ven t.a.v. het toezicht op de naleving van de voorschriften, die voor de goedkeuring van bouwwerken gel den, zo deelt het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting me de. In de gemeente Ommen moesten herhaaldelijk processen-verbaal en rapporten worden opgemaakt over het bouwen zonder rijksgoedkeuring. Kath. Verkenners helpen kloosters bouwen Op 23 April, St. Joris-dag, zal worden herdacht, dat twintig jaar geleden de statuten van de „Katho lieke Vprkenners" werden goedge keurd door het Hoogwaardig Epis copaat. De Katholieke Verkenners zullen dit feit officieel vieren tij dens de nationale Koempoelan, die op 17 en 18 Juni op de Goudsberg bij Lunteren zal worden gehouden. Op 23 April wordt te Nijmegen een plechtige H. Mis van dank baarheid opgedragen, die door de K.R.O. zal worden uitgezonden evenals de vlaggenparade, die daarna wordt gehouden. De verkennerij in Nederland be staat dit jaar veertig jaar. In ver band daarmede zullen de Neder landse padvinders en de verken ners van de Katholieke Jeugdbe weging van 1 tot 10 Augustus te Ommen een Nationale Kamp hou den, waaraan naar schatting 10.000 verkenners zullen deelnemen. Vorig jaar hebben Katholieke voortrekkers op voortreffelijke wijze geassisteerd bij het binnenhalen van de oogst en het bouwen van de abdij der paters Benedictijnen van het Sint Willibrordus-munster op de Slangenberg bij Doetinchem. Naar het K.N.P. uit goede bron verneemt, hoopt men de abdij dit jaar voor het grootste deel te voltooien. Op 11 October 1949 heeft Mgr. Giobbe de bouw bezocht en uitdrukking gege ven aan zijn waardering voor het werk dat Katholieke Voortrekkers er in 1949 verrichtten. Katholieke Voortrekkers hebben voor 1950 bij Slangenburg een vier tal werkkampen geprojecteerd, waar bij zij zowel behulpzam zullen zijn bij het aanleggen van wegen, en het bouwen van muren, vloeren en da ken, als bij het binnenhalen van de oogst. Ook wordt een kamn voor dit doel voorbereid bij de abdij van Sion van de Trappisten bij Diepenveen. Ook zullen Voortrekkes de Jezuie- ten op de Elterberg in het gean nexeerd gebied gaan heioen bij de opbouw van hun kerk en klooster. Een christelijke vredesbeweging Er is een nieuwe Katholieke be weging gaande, waarbij ook talrijke Protestanten zich hebben aangeslo ten. Het is een golf van internatio nale vredeswil, die als een waarlijk christelijk initiatief treedt tegenover de communistische „Vredes"-cam- pagne, die immers niets anders be oogt, dan de Westelijke volkeren met slinkse middelen tot een weer loze prooi te maken voor het op dringende bolsjewisme van de Ko- minform te Moskou. De Katholieke Kerk is immers in onze dagen, nu ook de invloed der UNO helaas tot een hersenschim dreigt te worden, als enige nog ongerept gebleven gemeen schap, die de gehele wereld omspant, voor vele honderden millioenen men sen in alle werelddelen tot de laatste macht geworden, waarvan zij nog redding uit chaos en ondergang ver wachten. Hoe groot deze hoop is blijkt uit de internationale belangstellilng, ook van niet-Katholieken, bij de ope ning van 't Heilig Jaar. Het vredes- woord van Paus Pius XII bij de ope ning der H. Deur der Basiliek van Sint Pieter weerklonk niet slechts uit de luidsprekers in alle landen en continenten, maar vond ook weer klank in de harten van alle volke ren en rassen. Het eerste antwoord gaven de duizenden pelgrims, die al in de eerste weken van het Heilig Jaar uit alle windrichtingen naar de Eeuwige Stad zijn opgetrokken. De uitwerking van 's Pausen woord ging echter dieper en werd aanleiding tot een nieuwe christelijke vredes beweging, die thans uit Amerika komend, over de Scandinavische landen de Duitse Noordkust heeft bereikt. Haar symbool is een gouden kruis met het wapen van de Heilige Vader: de witte vredesduif mt de olijftak. HOEST _TWEE DODEN BIJ MOTOR BOTSING. Gistermorgen vroeg is op de Rijks weg te Den Oever een motorongeluk gebeurd, dat twee slachtoffers heeft geëist. De 42-jarige chauffeur R. Re- zelman uit Westerland begaf zich op zijn motorrijwiel naai- den Oever en vervoerde op de duo de 22-jarige conductrice D. M. Maassar uit Hippo- lytushoef. Van een zijweg reed een vrachtauto achterwaarts de hoofdweg op en waarschijnlijk heeft de motorrijder dit niet opgemerkt. Hij reed met grote vaart tegen de vrachtauto en was door de hevige botsing op slag dood. De duo-passagiere overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. ^2-JARIG MEISJE STAK HAAR KLEERTJES IN BRAND. Het twee-jarig dochtertje van de familie Van der Velde te 's-Grave- land kreeg in een onbewaakt ogen blik een doosje lucifers in handen, waarmee het haar kleertjes in brand stak. Ofschoon de moeder de vlam men direct doofde, is het meisje kort daarop in het Dioconessenhuis te Hil versum aan de bekomen verwondin gen overleden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5