Prof. dr J. A. Veraart sprak over de P.B.O., zijn geesteskind Sociale rechtvaardigheid in de vorm van Bedrijfsgemeenschappen £eidse HUTSPOT Nazorg voor Katholieke leerlingen van het Buitengewoon Lager Onderwijs Nieuw gemaal te Katwijk zal door Werkspoor gebouwd worden ZATERDAG 4 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Belangrijke avond voor het K.A.B.-kader, gewest Leiden IJ ET WAS DE GELUKKIGSTE MAAND VAN M'N LEVEN, toen de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie werd aangenomen. Zoiets maakt men maar één keer mee. Met deze uitspraak ving prof. dr. J. A- Veraart gisteravond in ,,'t Raedthuys" zijn rede* aan, toen hy sprak voor het kader van de K. A. B-, gewest Leiden, over zijn „geestes-kind", de P. B. O. We geloven graag dat de spreker hiermee niet overdreef. Want het enthousiasme, waarmee hij z'n rede voordroeg, was een klare afspiegeling van dat geluk. Zó eenvoudig en zó helder, als alleen iemand dat kan doen, die deze materie door en door kent. We heb ben in de afgelopen jaren reeds zeer vaak horen spreken over de P.B.O. Maar zoals prof. Veraart het gisteravond deed. doet niemand hem na- Omdat hij sprak met het vuur der overtuiging, die in hem leeft en die in zijn schepping tot werkelijkheid geworden is. Verheugend was het dat deze rede kon worden uitgesproken in een om geving, die dat alleszinds waard was. Het K.A.B.-kader is zeer gebaat met zo'n duidelijke uiteenzetting. De opkomst was geweldig goed; maar nauwelijks konden allen een plaatsje vinden De belangstelling was groot, gezien de stilte, die tijdens de voor dracht heerste. En dat men de inlei ding in hoofdzaak heeft begrepen, werd bewezen door de lawine van practxsche vragen, die prof. Veraart na de pauze kreeg door te werken! Geen wonder dat voorzitter J. van der Ploeg een hooggestemd wel komstwoord kon spreken, en na af loop alle reden had prof. Veraart de hoogste dank te betuigen voor zijn komst en uiteenzetting. Bezienswaardigheid Prof. Veraart ving aan met een critische opmerking van de heer Welter, die betoogd had, dat zo'n ge weldig plan, waarin kapitaal en ar beid als twee gelijkwaardige facto ren worden erkend, onmogelijk kon worden uitgevoerd in zo'n klein landje als Nederland, dat bovendien voor zeer grote moeilijkheden staat. Minister v. d. Brink antwoordde ech ter heel terecht dat Nederland ho pelijk in de toekomst niet alleen buitenlanders zal ontvangen, die ko men kijken naar onze bollenvelden, historische bouwwerken. Afsluitdijk en K- L. M., maar ook naar het land. dat als eerste ter wereld sociale ge rechtigheid probeerde te brengen, waarin het voor allen goed zou zijn te leven. Liever dan het moeilijk te hegrij pen woord P. B. O., wilde spr. spre- STRACHEY VERDEDIGT ZIOH. Strachey, de nieuwe Britse minis ter van oorlog, die door het conser vatieve blad „Evening Standard" er van beschuldigd is comhunist te zijn, heeft gisteravond verklaard, dat hij ofschoon hij in de jaren voor de oorlog de communistische leer had gesteund in 1940 deze leer had af gezworen. „Sinds die tijd", zo verklaarde Strachey, „heb ik de communistische partij en haar gehele politiek bij el ke voorkomende gelegenheid be streden". LUCHTAANVALLEN OP KANTON. ken over „Bedrijfsgemeenschap", waarin mensen, die bij elkaar horen, tesamen gebracht worden, om, onder toezicht van de overheid, hun eigen regelingen te maken. Geschiedenis. Sprekend over de ontwikkeling in de loop van vele jaren, wees prof. Veraart op de tijd. toen een arbeider niet meetelde en tot de paupers be hoorde. Totdat de vakverenigingen kwamen. Die brachten verbetering, o.a. door collectieve arbeidsovereen komsten, waarvan de typoe-afen in Nederland de primeur hadden. Dat betekende overleg tussen werkgever en werknemer en voor dé arbeider een rechtspositie, o-a. geen ontslag zonder geldige reden. Verschillende pogingen, na de eer ste wereldoorlog, om op dit gebied verder te gaan. gelukten niet- De so cialisten wensten aan een derge lijk plan als de huidige P. B. O. niet mee te werken. Na dertig jaar teleur stelling echter is het nu toch be reikt Hulde aan ónze mannen, tijdens de jaren van bezetting en onderdruk king. Zij bleven elkaar trouw en spraken over toekomstige proble men. Zij kwamen tenslotte tot grote plannen, waarvan de Stichting van de Arbeid er één is. Voorgeschiedenis. Ook de directe voorgeschiedenis van de P. B. O. had sprekers aan dacht. Hij wees er op hoe oud-minis ter Vos een plan ontwierp, dat ech ter wemelde van staats-sociahsme. wat met de P B- O. niets te maken had- Alle bedrijfstakken zouden aan de Haagse Bureaux gebonden wer den. Deze ramp kon echter worden vooi-komen. Toen nam het Kath. Centmm van Staatkundige Vorming onder lei ding van mr. Van der Ven. de zank over Uitgaande van het zeer vele werk, dat prof. Veraart in dertig jaar heeft verricht in dit onecht, werd de eerste stoot gegeven. Minis ter Huisman, z.g., gaf het n'an over aan de Stichting van de Arbeid, die het verder voorbereidde. Minister v. d. Brink tenslotte, met medewerking van zijn staatssecre taris, dr. v. d- Grinten, schaafde df laatste kantjes er af en tenslotte werd het olan met grote meerderheid in de Tweede en Eerste Kamer aan vaard. Vooruitziehtten. Binnen enkele dagen zal in de Sociaal Economische Raad (S. E. R.) geinstalleerd worden. Deze zal tot eerste taak hebben overal bedrijf- i schappen op te richten. Over het Prof. dr J A. Veraart ....NA DERTIG JAAR.... standigheden als personeel van par ticuliere bedrijven. In lichtfabrieken enz. is P. B. O- zeer goed mogelijk. Ook in Benelux- vebband kan de P. B. O. belangrijk zijn. België toont reeds veel interesse. De ontwikkeling van toekomstige le den der bedrijfsraden is zeer belang rijk. Naast bedrijfschappen komen er ook productschappen, dus bijv. voor de zuivel. Hierin hebben zitting de melkboer, de zuivelfabrikant, de exporteur, de zuivelbereider, enz. Concurrentie wordt niet uitgesloten, doch slechts geordend. P. B. O. is geen nationalisatie, omdat de over heid slechts toezicht uitoefent. De arbeiders behoeven niets extra te betalen buiten hun normale organi satie-contributie. Het consumenten belang is wel toevertrouwd aan de S. E. R- Overigens laat de wet ruim te open om een Consumentenraad in te lassen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden toot Zaterdag 4 Maart. Wat een verrukkelijke dag van daag! En wat een stemming in Lei den! Ga eens kijken naar de Zater dagse markt. Een feest voor het oog, een lust voor iedereen, die van Lei den houdt! Stadskok is er vanmorgen geweest. En temidden van het lawaai der kooplieden klonk plotseling het tromgeroffel der tamboers van het Leids Politiemuziekgezelschap. Bij het Stadhuis werd front gemaakt en toen adjudant Dragt z'n commando's gaf, klonk een schetterende mars de klare ochtendlucht in. Dit alles om luister by te* zetten aan de collecte die van morgen in de stad wordt gehouden. Overal op straat loopt men tegen da mes aan, die rammelende bussen on der Uw neus duwen. Doe er maar ge rust iets in en liefst zoveel mogelijk. Want het is allemaal bestemd voor „Sole Mio", het Herstellingsoord van de Leidse Stichting voor T.B.C.-be- stryding. De hele dag kunt U uw ga ven nog kwijt. Er is trouwens nog een muzikaal bericht vandaag. Want Donderdag 1.1. werd in Leiden een nieuwe Accor deonvereniging „Accordanto" opge richt. Er zyn al 28 spelende leden en maar liefst 50 donateurs. De leiding berust by Lauw Boellaard. Om het nu eens even te hebben over de gepensionneerden van de de Ned. Spoorwegen en de N.Z.H.V. M., vermelden we. dat de afdeling Leiden van deze bond een jaarver gadering heeft gehouden. De Bond telt thans 14.000 leden, waarvan de afdeling Leiden er 172 heeft. De pen ningmeester meldde een batig saldo van 73.<Hij krijgt nu assistentie, want de heer J. van Rooy werd tot 2e penningmeester gekozen. Men gaat de actie steunen van de Militaire Bond om een voorschot te krijgen op de pensioenen. En bovendien werd besloten een actie op touw te zetten om de pensioenen met 10 procent te verhogen. Belangfijk lijkt ons ook de leden vergadering, die de Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifa- cius", afd .Leiden gaat houden. Dat gebeurt Maandag 27 Maart a.s. om acht uur in de gebouw „Prediker", Janvossensteeg. Daar zal die avond heel wat ter tafel komen. Onder an dere ook de voorstellen voor de Bondsraad-vergadering. En als de le den weten, hoe belangrijk die Bonds raad-vergadering is, zullen zij ook be seffen dat zij de bespreking vooraf in de afdeling beslist niet mogen missen. En nu kunt U Stadskok nog veel meer vertellen, hy scheidt er uit. Het is vandaag veel te mooi weer om aan het vuur te staan en Hutsput te ko ken. Prettige Zondag! STADSKOK. In de afgelopen week ontvingen wij het jaaroverzicht van de werk zaamheden van de R.K. Nazox'g-Com- missie voor Buitengewoon Lager On derwijs te Leiden. Deze Commissie, waarvan voorzit ter is de heer S. Menken en waarin naast vertegenwoordigers van ver schillende standsorganisaties, tevens zitting hebben verschillende personen betrokken bij het Katholiek Buiten gewoon Onderwijs te Lieden, werd op 27 Januari 1949 door de ZeerEerw. Pastoor Th. M. Beukers geïnstalleerd. Reeds onmiddellijk werd door de Commissie overgenomen het beheer ever de bestaande „Avondverzor ging": cursussen, waar de oud-leer lingen van de B.L.O.-scholen naast enig voortgezet schoolonderricht nut tig werden beziggehouden met han denarbeid en andere voor hen van belang zijnde activiteiten. Dit werk werd opgevat als een vorm van pa tronage en een steun bij de verdere opvoeding en vrije-tijdsbesteding van Hoogheemraadschap Rijnland Meer dan 100 personen zijn de laatste dagen te Kanton door lucht aanvallen van de Chinese nationa listen gedood of gewond. tJftÊ Toen nationalistische vliegtuigen i hele land zal dit wel enkele jaren grote branden veroorzaakten in het i duren. In ieder bedrijfschap zullen over de grens van Hongkong gele- alle mensen, in een bepaalde bedrijfs gen Sjamthjoen stegen Britse tak werkzaam, elkaar terugvinden. Spitfires op om het Britse gebied Dus bakkerknechts zullen tezamen ge te beschermen. bracht worden met bakkerspatroons De nationalisten hebben boven en zij zullen spreken over arbeids- Sjanghai en andere steden pam- voorwaarden, behoorlijke concurren- fletten uitgeworpen met de mede deling, dat Tsjiang Kai-Sjek weer president van het nationalistische China geworden is. Prins Bernhard in Caiiiornië Prins Bernhard heeft gisteren te Los Angeles een bezoek aan de Lockheed vliegtuigfabrieken ge bracht, waar hij nieuwe Amerikaan se straalvliegtuigen en tekeningen van nieuwe ontwerpen bezichtigde. Prins Bernhard reikte directeur Gross de versierselen van comman deur in de Orde van Oranje Nassau uit. In de middag was de prins de ere gast op een party, die werd bijge woond door Robert Gross, Donald Douglas de president-directeur van de Douglasfabrieken en andere voor aanstaande Californische zakenlie den. In de namiddag bezocht hij de Douglas-vliegtuigfabrieken. Wegens tijdsgebrek heeft de Prins alle uitnodigingen voor een bezoek aan de filminrichtingen te Holly wood afgeslagen en hij sprak de be wering in sommige bladen, „dat er voor zijne hoogheid een reeks ont vangsten in Hollywood zijn georgani seerd", tegen. Van Californië zal Prins Bernhard Maandag voor officiële bezoeken naar Washington en daarna naar Ot tawa vertrekken. De terugreis naar Nederland zal hij 14 Maart aanvan gen. Het heeft Z. H. de Paus behaagd de heren Johan Kuypers en Leo Ha zel zet resp, directeur en hoofdredac teur van „De Maasbode" te benoe men tot ridder in de orde van de H. Gregorius. tie. bestaansmogelijkheden, enz. Dit alles zal van de leiders der arbei ders, die deze functies zullen waar nemen, zeer veel werk vragen. La ten de arbeiders daarom niet het onmogelijke vereen en niet in de hand werken dat men gaat zeggen „looien pijpen samen delen". De S. E. R. zal trouwens toezicht houden, zorgen voor een juist evenwicht, wa ken tegen verrijking ten koste van anderen en niets doen wat het volk in z'n geheel schaadt. Prof. Veraart besloot met een drin gende oproep aan allen, om achter hun leiders te staan en daarmede te zorgen, dat dit alles moreel en zede lijk goed verlopen zal, zodat de wens van minister v. d. Brink in ver vulling moge gaan: „Nederland worde een erf, waar meer dan ergens anders gerechtig heid heerst. Laat ons bij de eenwor ding van West-Europa als bruids schat meenemen een orde, die de gehele beschaafde mensheid tot ze gen strekken zal." Gedaehtenwisseling. Tijdens de uitvoergie gedachten- wisseling werden vele punten nader toegelicht. Zeer in het kort geven wy dit weer. Inderdaad is de P. B. O. een compromis met de P. v. d. A. Maar de wijzigingen zijn zó klein en zó onbelangrijk, dat wij als katho lieken zeer tevreden kunnen zijn over ons eigen werk, dat zeker voor 90 procent een katholiek geesteskind is. De Bedrijfschappen zullen ook plaatselijk worden ingesteld, voor zo ver nodig. Hierin zullen stands- en vakorganisatie-leiders een belangrij ke taak hebben. Vakbonden blijven dus noodzakelyk. De kwestie der hoofdambtenaren blijft zeer moeilijk De uiteindelijke vorm der standsor ganisaties is dan ook nog niet gevon den. De Stichting van de Arbeid wordt ingekrompen. De S. E. R. zal vele werkzaamheden overnemen. Over heidspersoneel kan in veel gevallen beschouwd worden in dezelfde om- De Verenigde Vergadering van het hoogheemraadschap van Rijn land is Donderdag te Leiden bijeen geweest. De meeste besluiten, welke werden genomen, hadden slechts formele betekenis. De Raad der gemeente Leiden had aan de Koningin gevraagd het door de Provinciale Staten vastgestelde reglement van Rijnland niet goed te keuren, dan nadat zou zijn voldaan aan Leidens verlangen: dat de ge bouwde eigendommen in de gemeen te Leiden vrijgesteld zullen zijn van de nieuwe waterschapsbelasting op de gebouwde eigendommen. Rijn land kan zich met deze suggestie uiteraard in het gehee^niet vereeni gen en het heeft zijn zienswijze in een uitvoerige brief aan de Minister van Verkeer en Waterstaat uiteen gezet. Na de inwerking-treding van het nieuwe reglement zal de nieuw sa mengestelde Verenigde Vergadering over eventuele wijzigingen in de omslagheffing te oordelen krijgen; dan zal het ook de tijd zijn, de Leid se bezwaren met alle andere opko mende desiderata gelijkelijk te be zien en zo nodig tot hun recht te doen komen. Gemaal te Katwijk gegund. Medegedeeld werd, dat de gun ning der machine-installatie met toe behoren voor het nieuwe gemaal te Katwijk heeft plaats gehad, en wel aan Werkspoor te Amsterdam. Deze bestelling zal ruim één millioen gul den kosten; de eerste termijn hier van kan Rijnland uit eigen midde len financieren. Of het mogelijk is, voor een deel der in totaal op 4 mil lioen gulden geraamde uitgaven bui tengewone dekking te verkrijgen, wordt onderzocht. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid de heer J. L. Leestemaker te Oegstgeest; voor het doctoraal examen geneeskunde mej, A. E. Nissen te 's-Gravenhage, en 'de heren P. C. Brinkerink te Oostvoorne (cum laude), H. L. Kals- beek te 's-Gravenhage; voor het arts-examen le gedeelte de heer H. v. d. Stap te Voorburg; voor het arts-examen 2e gedeelte mevr. H. LemVisser te Leiden en de heer H. W. van Wissen te Voorschoten. VER. VAN VROUW. STUDENTEN Het bestuur van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Lei den is voor het jaar 19501951 als volgt samengesteld: Mej. R. 't Hart, praeses; mej. J. M. Versteeg, abactis; mej. A. Touw, assessor I; mej. F. van der Meyden, assessor II. Van meerdere zijden werden pro testen geuit tegen de reeds in uit voering zijnde en nog verder voor bereide zandwinningen, welke met verlies van cultuurgrond gepaard gaan en bovendien gevaar voor ver zouting van het boezemwater opleve ren. De dijkgraaf heeft uiteengezet, dat Rijnland in deze geen zelfstan dige beschikkingsbevoegdheid heeft, maar dat het deze aangelegenheid scherp contx-oleert; men mag ver- wachten, dat de provinciale besturen met reële bezwaren van waterschaps zijde ernstig rekening zullen hou den. Besloten is nog, dat Rijnland het indertyd aar de polder Broekvel- den en Vettenbroek verstrekte ren teloze voorschot zal kwijtschelden, ter sanering, onder de voorwaarde evenwel, dat die polder de thans ver eiste verbeteringswreken van kade en bemaling op eigen kracht in stand houdt. J.A.E. Aalders in de Gemeenteraad WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ ZACHT Half tot zwaar bewolkt met vannacht of morgenochtend plaatselijk lichte regen of. mot regen. Zwakke tot matige en in het Noorden van het land later krachtige wind overwegend uit Westelijke richtingen. Vrij zacht. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Th. Wilmer, is door de voorzitter van het Stem bureau gekozen verklaard de heer J. A. E. Aalders, nummer negen op de candidatenlijst van de K.V.P. in Leiden. Naar wij vernemen heeft de heer Aalders toegezegd zitting te willen nemen in de Raad. Tijdens de vergadex-ing van a.s. Maandag zullen zijn geloofsbrieven worden onderzocht, waarna het nieuwe raadslid in de daarop volgende ver gadering geïnstalelerd kan worden. De heer Aalders heeft reeds eer der zitting gehad in de Leidse Ge meenteraad. Bij de eerste verkiezin gen na de bevrijding, in 1946, werd hij gekozen en bleef tot Juni 1?49 deel uitmaken van de raad. de jongens en de meisjes die er aan deelnamen. De Avondverzorging van de St. Li- dwina-school werd in het schooljaar 1948/'49 bezocht door pl.m. 16 meis jes, terwijl de in September nieuw aangevangen cursus een 20-tal deel nemers telde. Van de Avondverzor- ging van de St. Pancratius-school be droeg het aantal deelnemers even eens pl.m. 20. Naast dè bovenomschreven taak geeft de Avondverzorging tevens ge legenheid de deelnemers voorlich ting en raad te geven in zaken, wel ke hun godsdienstig en zedelijk le ven raken, veeal ook door geregeld huisbezoek en contact met ouders, opvoeders en werkgevers. Voor dit werk stelde de Gemeexite- raad van Leiden in zijn vergadering van 16 Mei 1949 een subsidie beschik baar. Voor wat betreft de taak van de Commissie, gelegen in hulp en toe zicht bij sociale aangelegenheden, werd in het afgelopen jaar samenge werkt met de te Leiden reeds be staande neutrale organisatie. De .on der deze organisatie werkende Na zorg-Ambtenaar behartigde ook de belangen van de Katholieke nazorg pupillen. Deze maakten eveneens ge bruik van de Gemeentelijke Werk inrichting en van de Werktuin, ter wijl een deel van de meisjes was te werk gesteld op de zgn. „weefkamer", verbonden aan een te Leiden geves tigde textielfabriek, waarover ook door genoemde Ambtenaar toezicht werd uitgeoefend. Naast het door deze Ambtenaar ook voor de Katholieke nazorg-pu pillen verrichte arbeidsbemidde- lingwerk werd echter ook in vele gevallen, zowel bij de jongens als bij de meisjes door rechtstreekse bemiddeling van de schoolhoofden en hun helpers, arbeidsmogelijk- heid gevonden. Bij de beschouwing van werkprestatie en milieu hton dan worden gebruik gemaakt van de persoonlijke eigenschappen van de leerling, waaromtrent de school hoofden door de geregelde omgang met de betrokkenen de nodige er varing hadden opgedaan. In groter verband was deze Com missie aangesloten bij het R.K. Lan delijk Nazorg Contact. Pogingen om via dit Contact deel te krijgen in een door het Rijk voor het Nazorgwerk te verlenen subsidie hadden in het af gelopen jaar nog geen resultaat op geleverd, zodat uitsluitend kon wor den gewerkt met gelden verkregen uit bijdragen van enkele Leidse orga nisaties. Zodoende was deze Commissie fi- nantieel nog niet voldoende in staat om op breder terrein haar werk zaamheden te ontplooien. In het ko mende jaar moet zeker naar andere bronnen van inkomsten worden uit gezien, aangezien de noodzaak dringt om op godsdienstig-zedelijk gebied door het organiseren van zuiver gods dienstige bijeenkomsten en mogelijke andere contactgelegenheden, waarbij gedacht wordt aan uitbreiding van het retraite- en congregatiewerk als ook op maatschappelijk terrein de werkzaamheden uit te breiden. Het overizcht eindigt met een dankbetuiging aan allen in en bui ten de Commissie, die door hun per soonlijke activiteit het hebben moge lijk gemaakt de fundering te leggen, waarop de Commissie zal kunnen voortbouwen aan de taak, waarvoor zij zich gesteld ziet, een taak, welke niet alleen ten goede komt aan de oud-leerlingen van de B.L.O.-Scho- len, maar tevens een taak, welke ten goede komt aan de gemeenschap, doordat zal kunnen worden bereikt, dat deze ond-leérlingen zich een zelfstandige positie in de maat schappij zullen kunnen verwer ven, zedelijk en geestelijk ge steund door het contact met het nazorg-werk. finantieel onafhanke lijk van overheids- en andere orga nen, door de steun welke hen door deze Commissie op sociaal en maat schappelijk terrein zal kunnen wor den geboden. Rest ons nog te vermelden, dat het Secretariaat van de Commissie is ge vestigd te Leiden, Lorentzkade 1. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen veeartsenijkunde, le gedeel te, de heer J. P. Westermans, alhier. Zondagsdienst doktoren. De Zondagsdienst zal wox'den waarge nomen door de doktoren v. Bockel, de Graaff, Kors, Postel en Veld- huyzen. Dienst Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Za- tex'dag 4 Maart 13 uur tot Zaterdag 11 Maar 8 uur waax-genomen door: de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. de Doeza-apotheek, Doe- zastr. 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter-apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johan Hendx'ikus Sebas- tlanus, z. van G. T. Timmermans en D. E. de Zeeuw; Willem Ferdinand, z. van P. Maas en G. Doeve; Maria Agnes, d. van C. J. van Rooden en J. M. Juffermans; Willem Frederik, z van J Veldhuijzen en F. C. Harte- veld; Leonardus Josephus Cornelis, z. van H. M. Koelewijn en A. J. de Haas; Jacobus Hendrikus, z. van J. M. Janssen en C. Dubbelaar; Johan nes, z. van H. Heruer en G. Zwart; Marijke Cecilia, d. van G. J. Haamke en S. van der Boon; Willem Teuxxis, z van S. van der Molen en W. Hagen. Overleden: W. F. Fielemon man 71 j.; J. C. de Vroede wed. van W. F. Veltkamp 82 j.; W. F. van Leeuwen wenr. 76 j.; P. D. Schouten wednr. 90 j. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM De heer J. J. Verlaan is geslaagd voor het examen „meester schilder". JACOBA VAN BEIEREN NAAR „KEUKENHOF". De figuur van Jacoba van Beieren zal een belangrijke rol spelen in de feestelijkheden ter gelegenheid van dé opening der permanente nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse. Niet alleen zal de grafelijke jacht stoet het bloemencorso, waarvan de datum is bepaald op 22 April, openen, maar de „gravin" met haar gevolg zal ook de buitenlandse gasten ver welkomen, die op „Keukenhof" aan wezig zullen zijn ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren. De tentoonstelling zal waarschijn lijk 22 Maart a.s. worden geopend. Aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening dr. J. Mansholt is verzocht, de opening te willen verrichten. NOORD WIJKERHOUT Jubileum J. P. de Jong. Donder dag 2 Maart, de jubileumdag voor de heer de Jong, chef der afd. Financiën ter secretarie dezer gemeente, is voor hem onvergetelijk geworden. De dag begon met een gezongen H. Mis opgedragen door pastoor v. d. Waar den tot intentie van de jubilaris, 's Middags had in de raadszaal de huldiging plaats door het gemeente bestuur en de collega's van de heer de Jong. Allereerst werd de jubilaris toegesproken .door de burgemeester. Deze feliciteerde de heer de Jong met hartelijke woorden. In deze felicita tie betrok de burgemeester de echt genote en de aanwezige familieleden. Spr. memoreerde, hoe de heer de jong als een jong ambtenaar van 18 jaar uit' Roelofarendsveen naar Noordwiikerhout was gekomen en hoe hij door hard werken, nauwe plichtsbetrachting en onkreukbare eerlijkheid was opgeklommen van 2e ambtenaar tot le ambtenaar tevens gemeente-ontvanger en later bij de reorganisatie van de gemeente-secre taris, toen de gemeente steeds groter werd, werd aangesteld tot commies ter secretarie, chef van de afdeling Financiën. Uit waardering voor hetgeen de ju bilaris in de afgelopen 25 jaar heeft gedaan, bood de burgemeester na mens het gemeentebestuur een mooie boekenkast aan, de hoop uitspreken de, dat de heer de Jong nog véle ja ren hiervan gebruik zou maken. Aan mevr. de Jong bood hij hierna een mooi bouquet bloemen aan. De ge meente-secretaris sprak hierna de ju bilaris toe en zeide dat de ambtelijke loopbaan van de heer de Jong er ene geweest is met een succesvolle stij gende lijn, welke voortkwam uit uit stekende kwaliteiten als mens en ambtenaar'. Niet door gunst of krui wagens zijt u er gekomen, aldus spre ker, doch door kwaliteiten en kunde. De secretaris dankte vervolgens voor de grote steun welke hij steeds van de heer de Jong mocht ondervin den. Namens B. en W., secretaris en ambtenaren bood spreker hierna een fraaie bureaulamp aan. De jubilaris bedankte voor alle hartelijke woorden tot hem gespro ken. 's Avonds had op het gemeentehuis een intiem feest plaats met gemeen tebestuur en ambtenaren. WASSENAAR Medische dienst: dr. A. A. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en dr. G. F Louwerse, Sophialaan 3, tel. 8726. Apothekersdienst: Apotheek O. A. Singelenberg, Rijksstraatweg 729, tel. 9141.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2