S)e CeicbeCoii^cMit AFBRAAK DER R.I.S. Hevige kloppartij in Frans parlement De folteringen van kard. Mindszenty Accoord tussen Frankrijk en Saargebied Nederlanders zijn te Praag uit de gratie Minister van Maarseveen over Indonesië Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 4 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11920 Communisten demonstreren vrede in Frans parlement Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 RAUWELIJKS is de souvereiniteit aan Indonesië overgedragen en varen de Verenigde Staten van In donesië, de Republik Indonesia Se- rikat, op eigen compas, of reeds is men bezig het bouwsel alweer af te breken. De deelstaten, welke vroe ger behoorden tot het gebied van Djokja, welks regering de hegemonie over geheel Indonesië voor zich op eiste, worden nu afgebroken en weer ingelijfd bij Djokja. In het bijzonder gaat het hier om Pasundan (Mid- den-Java), Oost-Java en Madura. Erg democratisch schijnt het er niet naar toe te gaan. Men organi seert een stelletje raddraaiers bij elkaar, houdt een betoging en eist met veel lawaai het aftreden van de regering van de .desbetreffende deel staat, met het motief, dat het volk deze door de Nederlanders uitge dachte constructie niet wil. De Ne derlanders hebben al die deelstaten uitgevonden om volgens het prin ciep van „verdeel en heers" het oude koloniale stelsel ook onder de nieu we staatsvormen te kunnen handha ven, zodat de leiders van de deelsta ten eigenlijk collaborateurs van de Nederlanders zijn. En aangezien de schrik voor eventuele terreürdaden er nog terdege inzit, zijn de regeer ders der deelstaten dikwijls maar al te gewillig om toe te geven. Zij wor den dan door provisorische besturen vervangen, die natuurlijk vóór Dojk- ja zijn. Nu spreekt het vanzelf, dat de structuur der Verenigde Staten van Indonesië, zoals deze was bij de over dracht der souvereiniteit, niet ten eeuwigen dage behoeft te worden gehandhaafd en zeker niet, wanneer die structuur niet in overeenstem ming zou blijken te zijn met de be langen en de wensen van het volk. Indonesië is onafhankelijk en ka" zijn eigen huis inrichten, zoals het dat zelf wil. Maar men mag wel ver wachten, dat dit op behoorlijke er democratische wijze geschiedt. In de voorlopige grondwet voor Indo nesië is in dergelijke gevallen voor zien; daarin wordt gezegd, dat wij- 'ziging van het territoir van een deel staat door een federale wet moet ge schieden volgens de langs democrati sche weg uitgesproken wens der be volkingen. De federale wet, welke de procedu re moet regelen, is er nog niet. Wel heeft de regering van de R.I.S. dezer dagen een wetsontwerp ingediend, maar dat wilde nog niet zeggen, dat de wet er spoedig door zou zijn. Want het Indonesische parlement is nog maar nauwelijks op gang en is nog bezig zich omzichtig te oriënte ren. Djokja wil evenwel zo lang niet wachten en heeft derhalve verlangd dat het wetsontwerp als noodwet zou worden uitgevaardigd. De R.I.S. is voor Djokja gezwicht en heeft in derdaad toegezegd de noodwet van daag of morgen te zullen afkondi gen. |°>E VOORNAAMSTE bepalingen van deze noodwet zijn, dat het initiatief van een wijziging der deel staten kan uitgaan zowel van de zij de der R.I S. als van de ziide van een deelstaat of zelfs van een deel daar van. In het betrokken gebied moet dan een plebisciet worden gehouden of, als het gebied een vertegenwoor digend lichaam heeft, dat voldoende reoresentatief is voor de volkswil, kan zuhc een plebisciet ook achter wege blijven. Dat laatste is voor Djokja een kans om nooit te laten glipoen. Hiermede is het lot van Pasundan, van Oost-Java en van Madura en van wie weet welke deelstaten nog meer bezegeld. Djokja weet te goed, hoe het de volkswil in de ver tegenwoordigende lichamen tot uit drukking moet laten komen, dan dat er een schijn van kans bestaat, dat genoemde deelstaten behouden blij ven. Practisch zijn ze reeds van de kaart. En, gezien de aspiraties van Djok ja, die in de richting gaan van een eenheidsstaat in de opvatting van Djokja is dat niets anders dan een over geheel Indonesië erkend gezag van Djokja ligt het voor de hand, dat er met „voortvarendheid" ge streefd zal woi-den naar een ophef fing van alle deelstaten. De „Nieuwsgier" schrijft dan ook reeds, dat de dagen van de federale regering geteld zijn; zij heeft gecapi tuleerd voor de druk der unitariërs (voorstanders van een eenheidsstaat), belichaamd in de republiek van Djokja. „De federale regering van Indone sië, die nauwelijks twee maanden oud is, kan niet oproeien tegen deze stroom en haar dagen zijn o.i. geteld. En daarmede ook die van de voor lopige grondwet, waarop zij gevormd is. De staat Indonesië, die aan het einde van de periode, die nodig is voor de voorbereiding van de alge mene verkiezingen en het opstellen van een definitieve grondwet, voor het voetlicht der wereld treedt, zal er geheel anders uitzien dan de Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië, die als souvereine natie eind December 1949 haar intrede deed in de familie der volkeren." CHEFS VAN STAVEN KOMEN BIJEEN Tijdens de wekelijkse bijeenkomst van de Verenigde Chefs van Staven. V.l.n.r.: Chef Marine Staf, vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe; Chef van de Staf van de Verenigde Chefs van Staven, gene- raal-majoor "W. J. K. Baay; Chef Generale Staf generaal mr H. J. Kruis en Chef Luchtmacht luitenant- generaal C. Giebel. vatting van de zitting terugkeerden, verklaarde hun afgevaardigde Ci- terne: „Dat was de eerste ronde. zullen zien wat er nu komt". Drie communisten en drie leden in de garde moesten in het zie kenhuis worden behandeld voor verwondingen die zy bij het ge vecht hadden opgelopen. Naar wij vernemen hebben de communisten thans besloten ob structie te gaan voeren tegen de behandeling van de anti-sabotage- wet. Communisten maakten ruzie F EN HEVIG VUISTGEVECHT is gistermiddag uitgebroken tussen de communistische en de niet-communistische afgevaardigden in de Franse Kamer, zodat de zitting tweemaal moest worden geschorst en het Bureau van de Kamer ten slotte de hulp van de Republikeinse Garde onder aanvoering van de generaal Marquand moest inroepen om de communisten met geweld te dwingen zaal en podium te ver laten. Het gevecht begon toen de com munisten trachtten de behandeling van een anti-sabotagewet, die voor al met 't oog op de oorlogvoering in Indo-China werd ingediend, te ver tragen, Twee communistische afge vaardigden drongen naarvoren en vroegen om hun stem over een wet op sociale "voorzieningen te mogen uitleggen., Een van hen, Gerard du Prat, beklom het spreekgestoelte, maar de vice-voorzitter Marcel Ro- clore, weigerde hem het woord te verlenen. Toen du Prat de Kamer begon toe te spreken, brak het vuistgevecht uit. Een aantal com munisten wierp zich op Roclore. Tien banken van afgevaardigden werden vernield en de fractie-voor zitter van de Republikeinse Volks beweging, Frangois de Menthon, werd onder de voet gelopen. Hij moest zich, evenals zijn fractiege noot Constant Monjaret, op de eer ste hulppost in het parlementsge bouw laten verbinden. Toen het tumult wat bedaard was, verdaagde Rqclore de zitting, maar 30 commu nisten bleven in de zaal zitten. Na vijf kwartier kwam de Ka mer weer bijeen, nu gepresideerd door de bejaarde voorzitter Herriot. Du Prat stond nog steeds op het spreekgestoelte en weigerde aan Herriot's sommaties om naar zijn plaats te gaan, gevolg te geven. Onder geschreeuw en applaus van de communisten kondigde Her riot daarop aan, dat het Bureau van de Kamer aan de afgevaardig den voorstelde om du Prat het woord te ontnemen, hem tijdelijk de toegang tot de Kamer te ontzeg gen en de procureur van de repu bliek in kennis te stelen van de in breuken op de orde die hadden plaats gevonden. Du Prat kreeg hierop gelegen heid zijn houding te verdedigen voor het voorstel in stemming zou worden gebracht. Hij sprak ruim anderhalf uur, viel daarbij het Marshall-plan, het Noordatlantisch Pact, de oorlog in Indo-China en de „fascistische wetten van de re gering" aan. Tweemaal gelastte Herriot hem om ter zake te blijven, maar de communist ging onver stoord verder. Ten slotte zag Her riot zich genoodzaakt de zitting op nieuw te schorsen. De niet communistische afge vaardigden verzamelden zich in de wandelgang, maar du Prat bleef op de tribune omringd door de an dere communistische Kamerleden, die als een soort lijfwacht optraden. Zij voorzagen hem van een stoel, ham, sandwiches en wijn, en het zag er naar uit, dat du Prat er de nacht wilde doorbrengen. Intussen kwam het Bureau van 2 Kamer opnieuw bijeen en be sloot daarop, dat de Republikeinse Garde onder commando van een generaal, de weerspannige commu nisten uit de zaal zou verwijderen. Deze uitzetting ging met hevige vechtpartijen gepaard. Verschillende afgevaardigden klemden zich aan de banken vast, zodat hun colberts van hun lichaam werden gescheurd. De meeste weerstand ondervond de garde van de vrouwelijke com munisten, die zich op de vloer wier pen en „Gestapo", „Schupo" gilden. Generaal Marquand veegde zich het voorhoofd af, toen' hij naar bui ten kwam en verklaarde: „Wat een kloppartij"!. Toen de communisten bij de her- Wat een cel-genoot vertelde f\E „Koelnisohe Rundschau" brengt een bericht, gebaseerd op mfedede- iingen van een uit Boedapest afkomstige 22-jarige Hongaarse inge nieur, Kovacs Karoly geheten, die wekenlang een celgenoot van de tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde kardinaal Mindszenty is ge weest, over folteringen, waaraan de Kardinaal door de Hongaarse ge heime politie onderworpen werd, teneinde hem tot een bekentenis te dwingen. Karoly deelde het blad mede, dat hij wegens samenzwering tegen de Hongaarse staat tot twintig jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, doch dat hij er in slaagde uit de trein, waarin hij werd vervoerd, te ontsnappen. Op 5 Januari jl. kwam hij de Britse zone van Duitsland bin nen. Karoly verklaarde in December 1948- te zijn gearresteerd. Hij werd tezamen met kardinaal Mindszenty, graaf Esterhazy en nog een gevan gene in een cel opgesloten. „Wij kenden niet spreken, daar wij voortdurend werden gadegeslagen en al onze gesprekken werden vastgelegd. Óp de tweede dag van ons verblijf in de cel werden wij on dervraagd door een luitenant van de Hongaarse geheime politie, die een berucht sadist is. Nadat wij hadden geweigerd, te bekennen schuldig te zijn aan een sa menzwering tegen het Hongaarse communistische bewind (wij zouden met talrijke andere welbekende Hon garen tegen de communistische re gering hebben gecomplotteerd), wer den wij op electrische stoelen ge plaatst waarop wij werden onderwor pen aan reeksen hevige electrische schokken. Terwijl dit gebeurde, wer den wij gedwongen naar een scherm te kijken, dat door een sterke elec trische lamp werd verlicht. Intus sen werd, via een luidspreker, dans en marsmuziek ten gehore gebracht. .Nadat dit drie uur had geduurd, werd gepauzeerd en werd aan ieder van ons de vraag gesteld, of hij be reid was zijn handtekening te zetten op de lijst van verdachten. Ons werd een dik pak documenten getoond, waarvan de Hongaarse ge heime pqlitie beweerde, dat zij in het paleis van de kardinaal waren aan getroffen. Wij konden duidelijk zien dat deze documenten waren vervalst. Compromitterende zinsneden waren afzonderlijk op papier geplakt en in d e documenten aangebracht. Dit maakte, dat fotocopieë n van de stuk- Verontwaardiging te Bonn Frankrijk en het Saargebied hebben, alle Westduitse protesten ten spijt, de economische banden stevi ger aangehaald met vijf overeen komsten, die beide landen bedoelen samen te binden in een blijvende economische belangengemeenschap. Frankrijk ziet af van zijn aanspra ken op het eigendom van de kolenmijnen van het Saargebied, dat op zijn beurt Frankrijk het 'recht over gedragen heeft om de mijnen te ex ploiteren. In beginsel voor 50 jaar, behoudens nadere regelingen bij het vredesverdrag met Duitsland. In ruil hiervoor zal'Frankrijk de Saarland- se aanspraken op het eigendom bij het opstellen van het vredesverdrag steunen. Verontwaardigde critiek ontlokte het bericht over de ondertekening van het accoord in de Westduitse hoofdstad Bonn. Bondskanselier Adenauer riep de leiders van de drie regeringspartijen in spoedvergade ring bijeen. Volgende week zal de Bondsdag een speciale bijeenkomst houden, opdat de regering een ver klaring kan afleggen. Westduitse politieke leiders spre ken openlijk van trouwbreuk jegens Duitsland van het Saargebied, om dat de mijnen volgens de Grondwet federaal bezit zijn, waar Frankrijk schikkingen over wil treffen. Zij zijn van mening, dat alleen de West duitse republiek het recht heeft om economische overeenkomsten met buitenlandse mogendheden aan te gaan. „Onverdragelijk" werd het accoord tussen Frankrijk en de Saar ge noemd in een verklaring van kan selier Adenauer's Westduitse christen democratische partij. Bij herhaling heeft de kanselier het Duitse stand punt weergegeven, dat een voor Duitsland onbevredigde oplossing De Britse staalindustrie Naasting gaat door De Britse Labour-regering zal niet afzien van de voorgenomen naasting van de ijzer- en staalin dustrie, zo is vandaag van gezag hebbende zijde te Londen medege deeld. De wet op deze naasting werd nog door het oude Lagerhuis aangenomen en zal 1 October van kracht worden. De feitelijke over name van de staalindustrie zou 1 Januari 1951 plaatsvinden. een ondragelijke last zou betekenen voor de FransDuitse betrekkingen en de stichting van een Europese Unie, aldus de verklaring. Franse stakingskoorts stijgt In geheel Frankrijk breidt zich het aantal stakingen ter verkrijging van hoger lonen en een maandelijkse ex tra-uitkering van 3000 francs, lang zaam uit. Gisteren besloten 13.000 metaalar beiders te Rijssel, in Noord-Frank rijk, in staking te gaan. Door de on der communistische leiding staande C.G.T. is voor vandaag een waar schuwingsstaking van 24 uur aange kondigd, waaraan, naar verwachting, duizenden bootwerkers in Franse en Algerijnse havens zullen deelnemen. In Parijs verklaarde zeventig pro cent van de overheidsdienaren zich voor staking. Het grondpersoneel van de vlieghaven van Orly is gisteroch tend in staking, gegaan, doch hetzelf de personeel van het vliegveld van Le Bourget bleef aan het werk. Te Toulouse sprak zestig procent van het grondpersoneel van de „Air France" zich voor staking uit. Te Clermont-Ferrand en te Bergougnan wordt in de Michelin-banden fabrie ken gestaakt. De maandgelders in de ze fabrieken zullen echter voorlopig aan het werk blijven. De arbeiders der gas- en electrici- teitsbedrijven te Parijs hebben zich voor staking uitgesproken niettegen staande een loonsverhoging van 4.9 procent is toegezegd. De werknemers van de onder grondse spoorweg en vafi de bus diensten te Parijs hebben zich voor staking uitgesproken, doch zij zijn nog aan het werk. Een delegatie de zer arbeiders zal vandaag overleg plegen met de Franse minister van openbare werken, Jacques Chastel- lian. ken de indruk wekten, dat zij echt waren. Wanneer men de documenten zorgvuldig bestudeerde, konden ech ter de randen van de op deze wijze ingevoegde vervalste passage! dui delijk worden waargenomen. Kardinaal Mindszenty wees er op, toen hem de documenten werden voorgelegd dat zij waren vervalst, waarop hij hevig werd afgeranseld. Wij weigerden enige bekentenis af te leggen of handtekening op de lijst v. verdachten te zetten. Daarop moes ten wij wederom in de electrische stoelen plaats nemen en werden wij gedwongen weer naar het scherm te kijken en de luidspreker aan te horen, terwijl wij voortdurend aan electrische schokken werden on derworpen. Dit duurde meer dan 36 uur. Wij hebben evenwel niet be kend", aldus de in de „Koelnische Rundschau" gepubliceerde medede- delingen van de Hongaarse inge nieur Kovacs Karoly. Praag waarschuwt de Kerk Los van het Vaticaan De Tsjecho-Slo waakse minister van justitie dr. Alexej Cepicka, die tevens hoofd is van het Tsjecho- Slowaakse bureau voor kerkelijke aangelegenheden, heeft in een gis teren door hem tot ongeveer vijftig Praagse journalisten gehouden toe spraak verklaard, dat de Tsjecho- slwaakse bisschoppen thans voor de laatste maal door de regering zijn gewaai'schuwd, dat zij zich hebben te bevrijden van hun banden met het Vaticaan en dat zij tot een schik king met de staat dienen te komen. Minister Cepicka hield zijn toe spraak op een bijeenkomst met jour nalisten, die was uitgeschreven om de persvertegenwoordigers in staat te stellen kennis te maken met de Slowaakse geestelijke Jan Dechot, die door de staat is belast met het beheer van een diocees en die hier om kortgeleden door de Paus in de ban is gedaan. Actie tegen Nederlandse legatie verwacht |N WESTELIJKE diplomatieke kringen te Praag is men van mening, dat de Tsjechische regering binnenkort een actie zal ondernemen tegen de Nederlandse legatie te Praag. Daar het proces tegen Louwers natuurlijk een bepaalde bedoeling heeft, neemt men aan, dat de Tsjechische rege ring de betrokken leden het land zal uitzetten of aan de Nederlandse autoriteiten hun terugroeping zal verzoeken. Het officiële nieuwsagentschap „Ceteka" meldde over de zitting van gisteren: „De tweede dag van het proces tegen een groep spionnen en verraders is aangevangen.Op de eerste dag is gebleken, dat vele leden van de Westelijke diplomatieke missies en in het bijzonder leden van de Ne derlandse legatie alhier, hun diplo matieke taak hebben misverstaan. De tweede dag van het proces ving aan met een overzicht var de sme rige activiteit van de leden der bourgeoisie". Aldus de berichtge ving van het officiële Tsjechische nieuwsbureau. De heer Van der Gaag, de Neder landse zaakgelastigde, verklaarde gisteravond tegenover Reuter, dat hii het gehele proces beschouwde als „een demonstratie tegen het Westerse corps diplomatique in het algemeen en de Nederlandse delegatie in het bijzonder." Men verwacht, dat de rechtbank heden (Zaterdag) vonnis zal vellen. In Westelijke kringen wordt ge zegd, dat het op zijn minst verba zing zou wekken als de Tsjechen na de bezwarende „verklaringen" van Louwers niet tot een actie zouden overgaan. In verband hiermee werd er op gewezen, dat de Hongaarse regering na het proces tegen de Ame rikaan Vogeler en de Engelsman Sanders de Ver. Staten en Groot- Brittannië heeft verzocht het perso neel van hun legaties te verminde ren. Tijdens dit proces waren zowel leden van de Amerikaanse als de Britse legatie er van beschuldigd, dat zij Vogeler en Sanders in hun ac tiviteiten hebben geholpen. Amerikaanse mijnen worden bezet Truman verzocht volmachten President Truman heeft het Congres verzocht hem volmacht te verlenen Amerika's kolenmijnen in beslag te nemen. In een speciale boodschap aan het Congres verklaarde de president: Binnen enkele dagen zullen onze voorraden vetkolen geheel uitgeput zijn. Dit levert een onmiddellijk ge vaar op voor de gezondheid en vei ligheid van het volk. De president stelde voor: 1. een onpartijdige raad te benoemen, die advjezen moet geven over een rechtvaardige compensatie voor het gebruik van de eigendommen der mijneigenaars. 2. Een onpartijdige raad samen te stellen, die moet be palen, hoeveel loon aan de arbei ders, die voor de regering werken, zal worden uitgekeerd. 3. Een com missie van onderzoek te benoemen, bestaande uit leden van de rege ring, het Congres en personen uit het openbare leven, ten einde een diepgaande studie te maken van de kolenindustrie in haar economische, sociale en nationale aspecten, spe ciaal in verband met de veiligheid. Solidariteit zal moeilijkheden overwinnen Minister Van Maarseveen heeft gisteren aan een diner van de Parle mentaire Pers te Den Haag, waaraan o.a. Moh. Roem aanzat, een rede gehouden over de perspectieven van Indonesië zoals hij die ziet. Te zeer is men daar geneigd, zo zei hij daarbij, de vrijheid te zien als een vrij heid van individuen en groepen, te zeer is men geneigd te doen en te laten wat vroeger verboden was in plaats van de vrijheid te zien als een bezit van het gehele volk om op geordende wijze zichzelf te bestu ren. Men meent bovendien, aldus de minister, dat mensen en instellingen die aan het oude staatsbestel inhae- rent waren dadelijk door nieuwe figuren en instituten kunnen wor den vervangen en men gelooft zelfs dat deze vervanging een onmiddellij ke ommekeer ten goede tot gevolg zal hebben. En er zijn trouwens nog meer moeilijkheden waarmede de jonge staat te kampen heeft. Als de nieu we regering ze niet te boven komt is de mogelijkheid niet denkbeeldig, aldus de minister, dat de pas ver worven souvereiniteit Indonesië tot rampspoed zal strekken. De minister achtte een funeste ortwikkeling echter niet waarschijn lijk omdat Indonesië thans, naar zijn woorden, wordt geregeerd door mensen die het vertrouwen van de bevolking en de algehele hoogach ting genietenen. Ook leeft in het In donesische volk en in zijn politieke leiders een besef van de grote ver antwoordelijkheid die men op zich heeft genomen. Maar dehele wereld, en Neder land niet in de laatste plaats, ziet uit naar het bewijs dat de solidari teit van alle Indonesiërs triomfeert over de moeilijkheden en de me ningsverschillen van het ogenblik. Nederland zal doen wat het kan om een gunstige ontwikkeling te bevor deren, maar de mogelijkheden daar toe zijn zeer beperkt: het Indonesi sche volk zelf bepaalt zijn toekomst. Ko-Ueitje... Zolang u 't leven wordt gegeven Moet gij voortdurend leren leven!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1