Het verdrag tot „wederzijdse hulpverlening" met de Ver. Staten goedgekeurd Rumoer op het Binnenhof J Jiaite Qa£f Nederl. ijshockey-team verplettert de Rode Duiveh in Indonesië SltUiceó Mcvtina ONDERDAG 2 MAART 1950 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gister middag met 61 tegen 6 stemmen, die der CPN, zich verenigd met het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpverlening inzake verdediging tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika, ondertekend te Washington op 27 Januari 1950. Na het incident met de heer Wa genaar (reeds vermeld in een ge deelte onzer vorige oplaag, konden de besprekingen over het wetsont werp zelf een aanvang nemen. De heer Fens (KVP), eraan herinne rend, dat alle fracties op een na op 19 Juli 1949 het Noord-Atlantisch Pact hebben goedgekeurd, ver klaarde, dat zijn fractie de conse- guentie daarvan zou en voor het ontwerp zou stemmen. De heer Vorrink (Arb.) hoopte, dat al ligt het zwaartepunt der ver dediging in Azië, aan de verdedi ging van het Atlantisch gebied niet minder aandacht zal worden be steed. Hij achtte een samenwerking nodig, waarbij de partners streven 'naar de opbouw van een Atlanti sche verdediging. Hij betreurde het, dat geen in zicht wordt gegeven in omvang en aard van de steun en in de invloed, welke deze zal hebben op Neder- Aetherklanken HILVERSUM 1. 301.5 M. 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en Weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.35 Schoolradio; 10.00 Gramofoon muziek; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Pianospel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 promenade orkest; 14.00 ge- vareerd programma; 14.45 septet; 15.00 Schoolradio; 15.30 pianoreci tal; 16.00 Voor de zieken: 17 00 voor de kinderen; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Amusementsorkest; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.35 Fluit en piano; 19.50 „Monikken bestrijden woningnood", klankbeeld 20.00 Nieuws; 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Rad;o Philharmonisch orkest, groot koor en solisten; 21.30 „ja, zo was 't..", klankbeeld; 22.30 godsdienstige causerie; 22.45 „De zin van het hu welijk'*, causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 populair concert. HILVERSUM 2. 416 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VA RA; 12 00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek (9.309.35 waterstanden)10.00 „Thuis", causerie; 10.05 morgen wijding; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 voor de vrouw; 10.45 piano recital; 11.05 voordracht; 11.25 or gelspel; 12.00 lichte muziek; 12.30 mededelingen; 12.33 sportpraatje; 12.45 Gramofoonmuz.; 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gramo foonmuziek; 14.00 voor de vrouw; 14.20 sopraan en piano; 14.40 cau serie en voordracht; 15.00 kamer orkest en solist; 16.00 filmprogram ma; 16.30 voor de jeugd; 17.00 kwartet; 17.20 muzikale causerie; 18.00 nieuws; 18.15 felicitaties; 18.40 a cappella koor; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 gramofoonmu ziek; 19.30 „Gelovige mensen", causerie; 19.45 „Een radiokrabbel"; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 tenor en piano; 20.30 „Mensen aan het werk", klankbeeld; 21.00 verzoekprogram ma (gr.pl).; 21.40 „De Ducdalf"; 22.00 Buitenlands Overzicht; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23,1524.00 Gramofoon muziek. lands militaire positie in Europa. Voorts vroeg hij of het verdrag automatisch verhoging der defen siebegroting zal tengevolge hebben. De heer Vorrink herinnerde er o.m. aan, dat de heer Schalk er in de Eerste Kamer heeft gezegd, dat als Rusland zijn verdediging op voert, dit niet met agressieve doelingen is. Dat gelooft de heer Schalker zelf niet, aldus spr. (wan neer op dit punt van de rede van de heer Vorrink een vrouw van de gereserveerde tribune roept: „Mont gomery". wordt zij direct verwij derd. Als een ogenblik later de heer Vorrink over een Russische maar schalk sDreekt, roept een man van de publieke tribune „Hij is al on derweg" en hij verlaat de tribune. Na nog te hebben ongemerkt, dat de agitatie der communisten niet veel weerklank vindt bij de Am sterdamse en Rotterdamse haven arbeiders, verklaart de heer Vor rink dat zijn fractie met overtui ging haar stem aan het ontwerp zal g«ven. De heer Weiter (KNP) behield zich zijn vrijheid voor ten aanzien van de financiële consequenties van het verdrag. De heer Gortzak (CPN) noemde het ontwerp een voortzetting van de door de communisten bestreden nolitiek. welke bij de Westerst Unie begon. He minister-president, de heer Drees daarna aan het woord ko mend, merkte op, dat de wezenliike beslissing is gevallen, toen het At- imtj.^h pact is gesloten. De com munisten Zijn iets te agressief om als vredesvrienden te paraderen, meende de minister-president. Nie mand kan in ernst menen, dat West Europa een aanval bedoelt en aan agressieve bedoelingen van Ameri ka gelooft spr niet. De minister van oorlog en van marine, de heer Schokking zeide, dat over de aard en omvang der hulp niet meer te zeggen is dan reeds is geschied. Het is hulp. men moet niet verwachten, dat er uit rustingen voor hele divisies komen De financiële conseauenties moeten nader worden bezien; daarvan zal sbliiken in de begroting 1951. Het ontwerp is aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. De vergadering wordt hedenmid dag te vier uur voortgezet. ECONOMISCHE ZAKEN IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren de behandeling van de begroting van Economische Zaken voortgezet. Nadat enige sprekers nog aan 't woord waren geweest, kwam minis ter Van den Brink aan het woord. Hij wees erop, dat 1949 een toene mende productie en een verhoogde arbeidsproductiviteit te zien heeft ge geven, kon aantonen dat er tussen de Europese landen steeds meer even wicht in de betalingsbalansen ont staat (steeds meer wordt het tekort op onze balans een dollar-tekort) en zei voorts dat grotere differentiatie van de lonen gewenst is, speciaal om tot een juistere beloning van de prestaties der hoger geclassificeerde arbeiders te komen. De begroting werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd met de aantekening dat de communisten te gen waren. Tijdens de vergadering van de Tweede Kamer had zich gistermid dag een aantal personen op het Bin nenhof verzameld, dat zich enigszins rumoerig gedroeg. Er waren vele vrouwen bij. Enige hunner zongen de internationale en uitten woorden, v/aarmee zij hun afkeuring tegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpverle ning inzake verdediging tussen Ne derland en de Verenigde Staten van Amerika wilden kenbaar maken. Een aantal droeg kleine opschriften, waar mee men eveneens van die afkeuring wilde getuigen. Teneinde ordeverstoringen te voor komen ontruimde de politie het Bin nenhof. Medegedeeld kan worden, dat, na dat de heer Wagenaar uit de Tweede Kamer was verwijderd, hij snel in zijn auto wegreed. Voor de op 26 April a.s. te houden verkiezingen voor de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland zijn door de A.R. Partij in de Statenkieskring Lei den de volgende candidaten gesteld: 1 mr. dr. P. G. Knibbe, Leiden; 2. mr. dr. N. G. Geelkerken, Leiden; 3. T. Kralt, Rijnsburg; 4. mr. C. J. Woud stra, Leiden; 5. A. Vogelaar, Sassen - heim; 6. dr. J. Bulter, Wassenaar; 7. mr. G. van Baren, Delft; 8. mr. dr. E. P. Verkerk, Boskoop; 9. jhr. mr. J M. M. van Asch van Wijck, Den Haag; 10. mr. E J. E. G. Vonkenberg, Gorinchem; 11. dr. J. W. Noteboom, Voorburg; 12. mr. T. A. van Dijken. Den Haag; 13. E. A. Polet, Gouda; 14. J A. J. Jansen Manenschijn, Zwijn- drecht; 15. K. Verhoeven J.Lzn., Voorburg; 16. J. Wildschut, Rotter dam; 17. K. Aantjes, Bieskensgraaf; 18. N. van der Brugge, Middelharnis; 19. A. R. de Kwaadsteniet, Rotter dam; 20. S. Hammer, Oud-Beijer- land. Op de kansbiedende plaatsen in de overige Statensecties zijn gesteld: Rotterdam: J. Wildschut, K. Ver hoeven J.Lzn. en A. R. de Kwaadste niet. VERENIGING „DE NARCIS". De vereniging „De Narcis" heeft een bijdragen van 1000.beschik baar gesteld voor „Bloemlust". Uit het rapport vart de heer Lim burg bleek, dat in het afglopen sei zoen 900 h.a. zijn gekeurd bij 2978 kwekers. Het vorige seizoen zat de keuring- dienst nogal in de benauwdheid over de vele klachten uit het buitenland v/at het bolrot betreft. Men vermoed de, dat de abnormaal warme zomer van 1947 daar de oorzaak van was en ook. dat van lieverlede herstel zou in treden. Het vermoeden is inderdaad juist gebleken: allerwegen is verbe tering te constateren. Vliegaantasting wordt weinig waargenomen. Het euvel beperkt zich in hoofdzaak tot de duinstroken en Texel. Het „grijs" gaat zich alweer beperken tot en kele percentages en veelal in lichte vorm. Op het verwijderen van „zil ver" moet nog te veel worden aan gedrongen. Met het aaltjesziek is men nu zo ver, dat het zoeken „speuderswerk" is geworden. Met het wortelrot staat bet er nog niet zo mooi voor. Er wordt van alles en nog wat gepro beerd, niaar tot nu toe kan men over de resultaten nog niet hard juichen. Volgens de heer Limburg worden vele narcissen te laat gerooid, waar door de partijen er vaak armoediger uitzien dan nodig is. Tevens wordt aan de sortering en aan het plantgoed te weinig aandacht besteed. „De Narcis" 'sloot 1949 af met ƒ5498.74 in kas. De begroting voor 1950 werd goedgekeurd. Bij de be stuursverkiezing werden in de plaats van de heren R. C. Segers, J. v. d. Lely, J. W. A. Lefeber en J. Rotte veel gekozen de heren M. Zandber gen-Terwegen, Sassenheim, J. G. Stokman, Hillegom, Jac. Th. de Vroo- men, Liesse, en Th. Hoog, Haarlem. Bij de rondvraag bracht de heer Van den Nouland ter snrake, of het gewenst is, dat twee veiling-directeu ren zitting hebben in het bestuur (de heren van Leeuwen en Oosterveer van het H.B.G.). Het bestuur zal zich daaromtrent beraden. BEURS. GEBREK AAN KOOPORDERS. Niet zozeer te verkoopdrang dan wel de kopersstaking veroorzaakt de lusteloze beursstemming, die nu al geruime tijd aanhoudt. Voor cultuur fondsen speciaal heeft het publiek op het ogenblik geen belangstelling. Men geeft er de voorkeur aan de toe stond nog eens aan te zien maar in middels schrompelt de beurshandel verder in. Het zijn dan ook bedrukte gezichten, die men in de beurshoeken waarneemt. Daar kwam bij dat de arbitage aan de markt was, waar door ook voor Kon. Olie de stem ming gedrukt was. Het hoofdfonds liep tot 290 terug, hetgeen een koers verlies van 3procent betekende. Ook Unilever en Philips konden zich slechts met moeite handhaven. Rayonwaarden inclusief Aku echter goed gehandhaafd. DUIZEND DUIVEN ROND DE ST. JAN TE DEN BOSCH. Teneinde de Parade in Den Bosch, welk plein zo prachtig gelegen is bij de St. Jans-kathedraal, meer leven digheid te verlenen, heeft de directie van de Casino Schouwburg het plan opgevat een duizendtal duiven aan te schaffen. De kooien aldus de Msb. zullen op het plat van Casino worden geplaatst en voor de verzor ging der vogels, zal een speciale dui- venwacht worden aangesteld. Het belooft een druk geklapwiek te wor den, daar op het Paradeplein en rond de majestueuze grijze kathedraal, waardoor men in Den Bosch tevens een bezienswaardigheid en attractie meer hoopt te verkrijgen. De LANDEN IJSHOCKEYWEDSTIJD Nederland—België, welke gis teravond op de Hokij te Den Haag werd gespeeld, eindigde in eer. 10—1 overwinning voor de Nederlanders De tussenstanden luidden: 11, 5—0, 4—0. Een 10-1 overwinning BINNENLAND. De duizendste gedemobiliseerde militair zal Maandag 6 Maart a.s. te Amersfoort zijn kosteloze rij-examen afleggen ter verkrijging van een burgerbewijs. De Bossche veemarkt heeft Woensdag een record geboekt. Er werden n.l. 6.222 stuks vee aange voerd, terwijl de eigenlijke grote aanvoer nog verwacht wordt tegen de weidetijd. De 40-jarige electrische lasser J v. d. H. is in de constructiewerk plaats van de Nederlandse Staalin dustrie in Rotterdam zo ongelukkig over een drempel gevallen, dat hij vrij spoedig overleed. Huis aan huis zal te Bergen op Zoom de politie een bezoek brengen teneinde na te gaan of de bewoners nog gevaarlijke voorwerpen in huis hebben. In het afgelopen jaar wer den in Noord-Brabant bijna 1400 aan- me1 dingen gedaan van het vinden van oorlogstuig. Laaiende brand is uitgebroken in een matrassenfabriek te Vorden, waar grote hoeveelheden kapqk, zee gras, stro enz. waren opgeslagen. De werkplaatsen brandden uit. Aan de Nijmeegse universiteit zal dit jaar nog geen medische facul teit geopend kunnen worden. De voor bereidingen vorderen langere tijd dan aanvankelijk werd geschat. De burgemeester van den Hel der, de heer G. Ritmeester, heeft ont slag aangevraagd uit zijn ambt, met in gang van 1 April. 4 vreemdelingen, die een verga dering van de (communistische) „Ne derlandse Vredesraad" te Amsterdam hadden willen bijwonen, zijn in op dracht van de minister van Justitie ó^er de grens geleid. Het waren een Italiaan, een Fransman, een Luxem burger en een Deen. - De „Polizei-Angestellter" F. E. Lammers te Leeuwarden is ook door de Bijzondere Raad van Cassatie ter dood veroordeeld. Post voor de „Volendam" moet uiterlijk op 6 Maart a.s. in Neder land ter post worden bezorgd. Behal ve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Volendam" op thuisreis naar Neder land". De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Een bezoeker van een nachtclub te Amsterdam was 's nachts in zijn auto gestapt, die op de rand van de Lijnbaansgracht geparkeerd stond. De man is in de auto in slaap geval-4 len. Gistermorgen werd hij wakker en heeft vermoedelijk de handrem losgezet. het gevolg was, dat de auto pardoes het water in reed. De man is gered In de Ringvaart nabij Benne- broek is een bok, geladen met een ijzerconstructie van circa 100 ton ge kapseisd. Twee runners sprongen overboord, een derde raakte bekneld en liep inwendige kneuzingen op, die niet levensgevaarlijk zijn. De bok vormt een grote belemmering voor de scheepvaart. De hond van een bakker uit Ede zoogt twee kleine leeuwtjes uit Ouwehands Dierenpark, welke leeuwtjes door moeder leeuwin in de steek waren gelaten. BUITENLAND. In de Belgische Congo is vol gens „Belga" een zesling geboren, nl. 4 jongens en 2 meisjes. Allen zouden het goed maken. Tienmaal heeft het publiek op de overvolle tribune van de Haagse Hokij een Nederlands doelpunt kun nen toejuichen. Tien doelpunten, alle van uitstekende kwaliteit. De Rode Duivels, die zich tussen twee haakjes allerminst als dui vels weerden, brachten het niet ver der dan één treffer. De uitslag zegt, wat het spelbeeld van deze inter landwedstrijd betreft, reeds vol doende: eenzijdig, zonder spanning. Er viel overigens in deze wedstrijd die in een voorbeeldig sportieve sfeer werd gespeeld, wel van goed ijs hockey te genieten al waren het al leen onze landgenoten die dit de monstreerden. Over alle linies en in alle onderdelen van het spel waren de Nederlanders,die, met het tour- nooi om het wereldkampioenschap in het vooruitzicht, voor het eerst in Oranje truien het ijs betraden, hun tegenstanders de baas. Stick techniek, snelheid en beter samen spel waren de grote troeven tegen dit onsamenhangende en onproduc tieve spel der Belgen. In ae eerste periode wilde het aan vankelijk niet erg vlotten. Beide ploegen begonnen traag en het tem po bleef tot aan de pauze laag. Hoe wel van de eerste minuut van een Nederlands overwicht kon worden gesproken, duurde het geruime tijd voor de Oranje-ploeg de leiding nam. Na slecht wegwerken in de Belgische verdediging kon Dietz de puck oppikken en uit zijn voorzet schoot Loek in (10). Steeds op nieuw kwam de Nederlandse voor hoede voor het doel van Heirman. maar de goed opgezette aanvallen liepen telkens weer op niets uit door slecht opstellen, waardoor de zuiver ste voorzetten onbenut bleven. Van de aanval der Belgen ging al heel weinig kracht uit en het was dan ook lang niet in overeenstemming met de verhouding in het veld toen Hartmeyer er in slaagde de stand op gelijke voet te brengen (11). Gedurende de tweede speeltijd kwam de Nederlandse ploeg er steeds beter in. Het tempo werd verhoog en de combinaties werden scherper en doortastender. Eerst was het van Rhede, die zijn team, na goed aan geven van zijn clubgenoot Schwen- cke, de leiding gaf (21), even later bracht Cremer uit een pass van Van der Baumen de stand op 31. Van Heeswijk, die eveneens zeer rustig was begonnen, stuwde zijn voorhoede nu prachtig en langzamerhand wer den de Rode Duivels geheel in de verdediging teruggedrongen. Van Eeckhoudt, Lekens en Dumon tra den hierbij op de voorgrond, maar doelman Heirman was zwak. De Tilburgenaar De Laet scoorde met een verrassend vleugelschot het vierde Nederlandse doelpunt, even later gevolgd door een fraaie goal van Feenstra, de rappe Amsterdam mer, die de laatste tijd hoe langer hoe meer op de voorgrond treedt. Nog voor de tweede rust aanbrak stelde hij van Heeswijk, na mooi voorbereidende werk in staat de stand op 6—1 te brengen. De Belgen zetten de laatste perio de goed in. Met enkele mooie com binaties braken zij een paar maal tot vlak voor van der Heiden door, maar de afwerking van de aanval liet dan veel te wensen over. Slechts Anciaaux en Waldschmidt kwamen in de voorhopde van onze Zuiderbu ren boven de middelmaat uit en bovendien toonde van der Heidei zich ongenaakbaar in zijn kooi. Di steeds weer mislukken van de Bel gische aanvallen deed het team als een kaartenhuis ineen storten en zon der moeite voerden de Nederdandse voorwaartsen de stahd verder op. Fraai sluitend samenspel tussen van Heeswijk, Feenstra en Dietz stelde laatstgenoemde in staat te scoren (71), een soloren van aanvoerder Taconis bracht de stand een minuut later op 8—1. Nog was het niet ge noeg. Schwencke zag zijn harde wer ken ten slotte ook beloond met een doelpunt door een snele reactie tij dens een doel worsteling (91). In een der laatste minuten trokken Feenstra en van Heeswijk er nog eens tussenuit, welke poging be kroond werd met een flitsend doel punt van de Hagenaar (10—1). Hier bij bleef het. Een verpletterende overwinning ,doch volkomen ver diend. Na het grote overwicht der Belgen in vroeger jaren, schijnt de beurt thans aan de Ned. ijshocky-ers te zijn. Thans zijn in totaal 18 landen- wedstrijden tussen beide ploegen ge speeld en de stand is: België 18 11 2 5 63—51—24 Nederland 18 2 11 51—63 12 Een 39-jarige Duitse boer te Wittichenau maakte gisteren plot seling amok en sloeg zijn vrouw, zijn zoon, zijn schoonzuster en haar twee kinderen met een bijl dood en pleegde daarna zelfmoord. Naar thans door radio-Ankara wordt gemeld, brak in Sofia een paniek uit, toen bekend werd, dat Amerika de diplomatieke betrek kingen met Bulgarije had verbro ken. De mensen dachten, dat er oorlog was uitgebroken. De aartsbisschop van New York, kardinaal Spelman, is met 400 andere pelgrims uit de Verenig de Staten in Napels aangekomen. Zij zullen in Rome de viering van het Heilige Jaar bijwonen. H.H.IJ.C.—AMERIKAANSE LUCHTMACHT. Op Woensdag 8 Maart zal op.de Hokij te Den Haag een ijshockey- wedstrijd worden gespeeld tussen de :g van H.H.IJ.C. en een team van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland. H.H.IJ.C. zal uitkomen met de beide Canadezen Andreola en Carey. C. J. BREUKEL, Raadhuisstraat 281, Alphen aan den Rijn, soldaat, le klasse, viert op 3 Maart zijn tweede Ind. verjaardag te Sura- baja. W. L. PASSCHIER, 's-Gravendamseweg 46, Voorhout, sergeant, viert op 3 Maart zijn 3e Ind. verjaardag op het vliegveld An- dir te Bapdung. ET MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 26) Nu stond Fisher's gezicht strak Hij moest wel tot c'e overtuiging ge komen zijn dat na Brandon's uit eenzetting de zaak er voor den ver dachte kwaad, heel kwaad voor was komen te staan. 't Gelaat van kapitein Thaves scheen uit marmer gehouwen. Hij zag Mortlake vernietigend aan en deze dachtniet anders, of de ge zagvoerder van de Princess Marina zou onverwijld bevel geven ,hem in de boeien te slaan. „Wat hebt u daartegen in te brengen?" vroeg de gezagvoerder Algy slikte een paar keer; de be kentenis moest er uit „De heer Brandon heeft gelijk," antwoorde hij kleintje Ik ben Ro ger Meisom niet 'k ben Algernon Mortlake." Hij vertelde in 't kort van zijn werkzaamheid aan de N.V. „Tropea", hoe een onverwachte erfe nis hem eensklaps tot een'onafhan kelijk man gemaakt had; van de dolle avond friet zijn vrienden in 't Metropole Hotel te Londen;; hoe hij verliefd werd op een meisje dat dicht in zijn buurt gezeten was, en hoe hij, in een overmoedige, ontoe rekenbare bui besloot haar te vol gen toen hij de volgende morgen in 't hotel vernomen had, dat zij met de Princess Marina naar New York vertrok. Op het laatste nippertje was hij nog aan boord kunnen ko men. Toen, omdat hij geen passa ge besproken had en dus ook geen hut bezat was hij ingegaan op de suggestie van de purser, die hem aanzag voor Meisom. Kapitein Thaves lachte honend. „Fabeltje nummer één heeft af gedaan en u hebt onmiddellijk een tweede bij de hand. Denkt u, dat slikken zal?" „Ik weet niet,- wat u slikken wilt schokschouderend. „Maar nu heb ik u in ieder geval de waarheid ver teld." „Jawel! Precies als de eerste keer! Een erg doorzichtig smoesje dat u zo maar ineens in een ver liefde bui besluit, een onbekend meisje naar New York te volgen, alsof het een uitstapje van Londen naar Windsor gold! We hebben hier zeker niet met uw befaamde juffrouw Spencer te doen, wel?" „Neen het betreft iemand anders" „Haar naam?" „Pardon, kapitein. Daar hebt u niets mee te maken." „Dat zullen w-e eens zien!" bul derde Thaves. „U schijnt te verge ten, dat ik het recht bezit u. „Kapitein," viel Brandon de ge zagvoerder sussend in de rede, „ditmaal heeft de jonge man een zuivere lezing gegeven; ik ben er van overtuigd." Mortlake haalde opgelucht adem. Nu was hij er in zijn hart eens klaps heel dankbaar voor, dat de Ier aan de besprekingen deelnam. De assistent-purser kwam terug mst de van bloed doortrokken handdoek. Hij stamelde zijn ver ontschuldigingen, dat het zo 'lang geduurd had. De heer Petrakoff, de hutgenoot van mijnheer Meisom, was razend geweest over de tweede nachtelijke storing en had geducht op zijn poot gespeeld. In het begin weigerde hij pertinent iemand an ders dan de heer Meisom toe te la ten. Met een zoet lijntje was de assistent-purser er tenslotte in ge slaagd de toegang tot de hut'te krij gen. „Wanneer ik bloed aan mijn han den had gehad van die vrouw daar," zei Mortlake met grote na druk, „en ze afgeveegd had aan 'n handdoek van mijn badgelegen heid, zou ik heus zo voorzichtig wel geweest zijn, hem over boord te gooien. U denkt toch niet, dat ik met een moord op mijn geweten, rustig zou zijn gaan slapen, zonder een zo gevaarlijk bewijstuk tegen mij te verdonkeremanen?" „Wat ik denk is mijn zaak," ant woordde de gezagvoerder nors. Hij wendde zich tot de assistent-pur ser. „Slater verzend een radiogram aan de N.V. „Tropea". Vraag daar in, of tot Zaterdag jongstleden 'n Algernon Mortlake behoorde tot het personeel van de zaak. Betaald antwoord." Kapitein Thaves keek op zijn polshorloge. „Om tien uur, uiterlijk elf, kunnen we bericht hebben Is de boodschap je duide lijk. of moet ik ze herhalen?" „Ze is me volkomen duidelijk, ka pitein." zei de assistent-purser, zich verwijderend. De kaüitein nam Algy verder on der handen. „U mag gerust weten, mijnheer Mortlake, dat ik uw tweede verkla ring pure fantasie noem, evenals trouwens de eerste. Is er iemand aan boord, die uw woorden staven kan?" „Niemand, kapitein. En al waren er honderd, dan zou het voor ir/ij nog geen verschil maken. Waarheid blijft waarheid." „Ik geloof, kapitein, dat het het beste zal zijn, als zo min mogelijk mensen van de naamsverandering afweten," zei Brandon voorzichtig tot de gezagvoerder. „Laat de heer Mortlake voorlopig Roger Meisom blijven." Kapitein Thaves fronste de wenk brauwen. Als hij al het zijne dacht over Brandon's voorstel, dan hield hij die gedachten voor de anderen verborgen. Doch Algy flapte er ont stemd uit: „Waar is dat voor nodig?" „Omdat de aanslag op u bewezen heeft, dat aan boord iemand, of mis schien wel meer dan één persoon, er verlangend naar is, Roger Mei som uit de weg te ruimen. De ka pitein vertegenwoordigt hier het gezag en ik ben een van Melsom's persoonlijke vrienden. De ontwik keling der gebeurtenissen zal ons waarschijnlijk duide'lik maken, welke de beweegredenen van zijn onbekende vijanden zijn." „Uw advies komt dus hierop neer mij als een sdort proefkonijn te ge bruiken?" „Zoiets,* antwoordde Brandon droog. „U hebt ongevraagd Mel- son's schoenen aangetrokken en U zult ze een dag of wat moeten aan houden." „Dat hangt uitsluitend van mij af," protesteerde Mortlake hoog hartig. „Als ik daar eens niets voor voel?" „Het zou de situatie voor u er niet gunstiger op maken." De toon van de Ier was nu bepaald ir/ilitant „U wordt verdacht van de moord op juffrouw Dewar en de kapitein staat voor de keus, u als Algernon Mortlake in de boeien te sluiten,, of u als Roger Meisom de rol van passagier voort te laten spelen, zij het dan natuurlijk onder toezicht." „U adviseert de kapitein!" riep Algy woedend uit. „Met welk recht?" „Ik ga met de heer Brandon ac- coord, voorlopig tenminste,' besliste Thaves. Hij wees wederom naar 't bed. Ditmaal was het hem niet om de dode vrouw te doen, wel om het wapen, v^-muee de moord ge pleegd werd. He'-t. u r':e dolk eerder gezien?" Mortlake overwon zijn afkeer en trad dichter op het bed toe. Hij bekeek het wapen aandachtig. Het ^eft van de dnïk was lang en van boven, licht gekromd. Een kostbaar stuk werk van oud ivoor, naar 't hem voorkwam.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5