Bijna 9000 lichting '49 Pinkstermars door Berlijn Fuchs krijgt 14 jaar man van de zwaaien af Vandaag stond Louwens terecht NIEUWS UIT Dï RIJNSTREEK DONDERDAG 2 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ruim 8900 dienstplichtigen van de lichting 1949 zullen spoedig met groot verlof worden gezonden. De Minister van Oorlog denkt voor de uitvoering van dit besluit aan een datum liggen de in de buurt van 15 Maart a.s. Het ligt in de bedoeling, dat van het leger met groot verlof zullen gaan de mensen van de lichting 1949, eer ste ploeg, met uitzondering vin de L.S.K., degenen die in opleiding zijn voor reserve-officier en het kader. Voorts zal ook een gedeelte van de lichting 1949, tweede ploeg, met groot verlof worden gezonden, ook hier met uitzondering van de L.S.K., degenen, die opgeleid worden voor reserve- officier en het kader. Van de ploegen 1 en 2 van de lich ting 1949 heeft zich een aantal vrij willigers opgegeven om langer te die nen bij uitzending naar Suriname of de Nederlandse Antillen. Daardoor is men in staat de dienst plichtigen van de landmacht, die er al een hele tijd op hebben zitten en thans in de West vertoeven, af te los sen. Dit zal een aantal van omstreeks 500 man betreffen. Deze aflossing zal niet in één keer kunnen geschieden, maar met de medewerking van de K.N.S.M. is het mogelijk het in groe pen te doen. Van de lichting 1949, tweede ploeg, moet een gedeelte onder de wapenen blijven, omdat er troepen nodig zijn voor eventuele militaire bijstand; de dienst moet blijven lo pen, b.v. in verband met het de- mobilisatiecentrum en de verbin dingsdienst en verder moeten er militaire beschikbaar blijven als oefendetachement en voor het ver richten van bewakingsdiensten. Zoals de Minister van Oorlog in een onderhoud met de pers opmerkte heeft de thans genomen maatregel MET OF ZONDER TOESTEMMING „Een half millioen leden van de (door de communisten beheerste- Vrije Duitse Jeugdbeweging zal met Pinksteren door West-Berlijn mar cheren, onverschillig of de West-Ber- lijnse autoriteiten hier al dan niet toestemming voor hebben verleend", aldus verklaarde Honecker, de voor zitter van deze jeugdbeweging, in een gisteravond door hem tot een gro te bijeenkomst in de Sowjet-Russi- sche sector van Berlijn gehouden toespraak. ,,Wij kunnen de Westerse politici toezeggen, dat wij op ordelijke wij ze zullen marcheren. Wij zijn niet voornemens wanordelijkheden te ver oorzaken of revolutie te maken. In dien wij ooit van plan zouden zijn een revolutie te beginnen, zullen wij dat zeker niet vier maanden tevoren aankondigen", verklaarde hij verder nog. Een functionaris van het West-Ber- lijnse gemeentebestuur heeft, voor dat Honecker zijn toespraak hield, verklaard dat de voorgenomen „mars door Berlijn" zou worden verboden. Generaal-majoor Maxwell Taylor, de Amerikaanse bevelhebber van Berlijn, verklaarde gisteren in een persgesprek zich in het geheel niet ongerust te maken over de door de Oost-Duitse „Vrije Jeugdbeweging" aan gekondigde „Pinkstermars door Berlijn". „Wij zullen erop toezien dat met Pinksteren de orde in West-Ber lijn op geheel dezelfde wijze wordt gehandhaafd, als op andere dagen van het jaar geschiedt", verklaar de hij. Dr. Klaus Fuchs. één van Enge- lands meest vooraanstaande atoom geleerden, is gistermiddag tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het verraden van Brits-Amerikaanse atoomgeheimen aan de Sowjet-Unie. Het proces in het oude gerechtsge bouw, „The Old Bailey", duurde iets meer dan een uur. De belangstelling voor deze zaak was begrijpelijkerwijs zeer groot. Doch als sommigen gedacht hadden, iets meer over atoomgeheimen te ho ren, hebben zij zich deerlijk vergist, want over de inhoud der verraden geheimen werd zorgvuldig gezwegen. Criminele verslaggevers van Lon- dense bladen zeggen, dat in verband met de zaak-Fuchs een reorganisatie van de Britse veiligheidsdiensten te verwachten is. Er zouden meer ar restaties voor de deur staan. Ten minste één van Fuch's helpers zou te Londen geïdentificeerd zijn. Vrijwel de gehele landelijke pers van Engeland oefent critiek op de veiligheidsdienst van de regering, die zij „zorgeloos" en „onbekwaam" noemt. LI TEGEN TSJIANG KAI-SJEK. Generaal Li Tsoeng-Jen, de waar nemende Chinese president, die te New York herstellende is van een operatie, heeft aldaar verklaard, dat generalissimus Tsjiang Kai-Sjek een dictator is, die China „als zijn privé- eigendom beschouwt". Li noemde op een persconferentie Tsjiangs aanvaarding van het presi dentschap „de meest ongrondwettige daad in de geschiedenis der democra tie". „Het is fantastisch en ongelooflijk, dat een ambteloos burger zich zelf tot president van zijn land uitroept", -■ verklaarde Li. ook dit aspect, dat men zo dicht mo gelijk komt bij de termijn, welke de dienstplicht stelt, voor het verblijf onder de wapenen. Het streven der regering is er op gericht, dat de dienstplichtigen weten waaraan zij toe zijn. Voor hen, die behoren tot de twee de ploeg van de lichting 1949 is de thans genomen maatregel een mee valler, omdat zij hun diensttijd nog niet geheel hebben volbracht. Wie van deze ploeg met groot verlof gaat zal afhangen van de eisen van de dienst, van de functie dus welke zij vervullen en van de commandant. De Jjeslissing betreft alleen men sen, die thans dienst doen in Neder land en niet degenen, die in Indonesië vertoeven. De maatregel is genomen om tijd vrij te maken voor de nieuwe oplei ding, welke noodzakelijk is gewor den. Men kan met deze nieuwe oplei ding niet beginnen, als daarnaast nog aandacht besteed moet, worden aan degenen van de lichting 1949 die nog onder de wapenen zijn. Nieuwe reis van Priys Beraliard VOLGEND JAAR Prins Bernhard zal volgend jaar opnieuw een reis maken in opdracht van de Nederlandse regering. Zo deelde de Prins mede in een vraag gesprek, dat gisteravond door het Strijdkrachtenprogramma werd uit gezonden. Prins Bernhard zeide te hopen, dat bij die gelegenheid en kele rustdagen meer in het pro gramma worden opgenomen, daar de leis anders te vermoeiend zou wor den. „Hoe vermoeid je bent, voel je pas goed, als je 's avonds alleen op je kamer zit", vertelde de Prins. Prins Bernhard deelde mede eerst de Douglas- en Lockheedfabrieken in Amerika te zullen bezoeken en dan naar Washington en Ottawa te iexzen. Na midden Maart hoopt hij thuis te zijn. Indien de weersom standigheden „enigszins twijfelach tig" mochten zijn, zal de Prins per K.L.M. terugkeren. DE REIS VAN PRINS BERNHARD. Men verwacht, dat prins Bernhard op 7 Maart a.s. aan boord van zijn eigen vliegtuig, te Washington zal aankomen,, waar hij drie dagen zal blijven. Prins Bernhard zal 8 Maart a.s. in „Blair House" de tijdelijke presiden tiële woning, het noenmaal gebrui ken met president en mevrouw Tru man. Men verwacht, dat de prins van daag per vliegtuig uit Mexico City naar Los Angeles zal vertrekken, al waar hij vliegtuigfabrieken zal be zoeken. Te Washington zal prins Bernhard de gast zijn van de Neder landse ambassadeur en mevrouw van Kleffens Op 8 Maart zal te zijner ere op de Nederlandse ambassade een diner worden aangeboden, dat zal worden gevolgd door een receptie. Prins Bernhard is ook voornemens per vliegtuig een officieel bezoek aan Canada te brengen. Einde brandstoffen- distributie De brandstoffendistributie zal met ingang van April geheel worden op geheven, ook anthraciet en eierebri- ketten zullen dan zonder bon kun nen worden betrokken. De maximum-prijzen blijven voors hands gehandhaafd, maar wel bestaat het voornemen, voor het stookseizoen 19501951 ook de gebondenheid der prijzen op te heffen. De Nederlandse zakenman J. Louwers, hoofdvertegenwoordiger van de Algemene Kunstzijde Unie inTsjechoslowakije, die op 12 De cember werd gearresteerd, heeft heden te Praag terechtgestaan on der beschuldiging van spionnage op economisch gebied. De radio van Praag deelde mede, dat met Louwers nog een aantal personen vermoedelijk allen Tsjechoslo waken terecht zal staan. Het proces begon om 8 uur 's morgens. Hoewel officieel was bekend ge maakt, dat het proces openbaar was, werd aan correspondenten van nieuwsbureaux uit West-Euro pa hedenmorgen de toegang tot de rechtszaal geweigerd. Van de Nederlandse legatie wer den toegelaten J. v. d. Gaag, zaak gelastigde, kolonel B. R. P. F. Has- selman, militaire- en luchtvaartat taché, de de handelsattaché mr. K. Westerhof. Het proces zal drie da gen duren. Louwers verklaart schuldig te zijn. In de heden gehouden zitting van het proces heeft Louwers verklaard schuldig te zijn. PAKKETTEN VOOR MILITAIREN De provinciale raad van Limburgs Thuisfront te Maastricht zond een schrijven aan de Hoge Commissaris in Indonesië, betreffende klachten ever de hoge invoerrechten, die ge heven worden op de pakketten, welke aan de militairen worden ge- zenden. De Hoge Commissaris heeft hier op het volgende medegedeeld: „Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zendingen van ten hoogste 200 sigaretten, 50 sigaren, Yï kilo tabak tezamen, vrij van invoerrechten zijn. Wanneer een zending meer dan de hier genoemde quanta bevat, is in voerrecht verschuldigd over de ge hele zending. De oorsprong van deze maatregel ligt hierin, dat geschenkzendingen uit Nederland de laatste jaren aan leiding hebben gegeven tot een smokkelhandel van niet onbedenke lijke afmeting. Een deel van de in houd verdween vaak naar de vrije markt. Zo bleek, dat aldaar ook ar tikelen werden aangetroffen, welke afkomstig zijn uit de Niwin-pakket- ten van de Kerstdagen 1949. Ten aanzien van de vertraging, als gevolg van de douanecontrole, heb ik cr bij de Dienst voor Legercon- tacten op aangedrongen, bij de be trokken douaneautoriteiten te bevor deren, dat pakketten, welke vrij van invoerrechten mogen worden inge voerd, bij de douane een speciale snelle behandeling ontvangen". Min. Stikker in de Ver. Staten Minister Stikker heeft, in zijn hoe danigheid van politiek bemiddelaar van de organisatie voor Europese economische samenwerking, giste ren een bezoek van een half uur ge bracht aan de Amerikaanse minis ter van financiën, John Snyder. Daarbij waren tegenwoordig de rei zende ambassadeur van het plan- Marshall, Averell Harriman, de plaatsvervangende administrateur van de E.C A. William Foster, en de onderminister van financiën der Ver enigde Staten, William McChesney Martin. Mr. Stikker weigerde na af loop van het bezoek enige medede ling te doen. Vóór het bezoek van minister Stik ker had Snyder tegenover verslag gevers verklaard, dat hij een alge mene bespreking met mr. Stikker dacht te voeren over de uitvoering van het plan-Marshall en de econo mische omstandigheden in Europa. Naar vernomen wordt, hebben de besprekingen van mr. Stikker zich geconcentreerd op de moeilijkheden, die nog moeten worden overwon nen, vóór een Europees betalingsplan tot stand kan komen, dat een zeer belangrijke stap zou zijn in de rich ting van nauwere economische aan eensluiting van West-Europa, waar-< voor de E.C.A. ijvert. Nog een millioen ton aardappelen voorradig Geen reden tot distributie Op een vraag van de heer Neder- horst (Arb.) inzake de aardappel prijzen te hoog zijn voor klei-aard- klaard, dat het hem bekend is, dat er ongerustheid bestaat. Daartoe heb ben bijgedragen onvoorzichtige en ongefundeerde uitlatingen van per sonen in de kring der landbouworga nisatie en ook van de handel. Prijsstijging in het voorjaar is nor maal. Deze prijsstijging is niet ongun stig. Een stijging gedurende de win ter is noodzakelijk, wil de voorzie ning in het voorjaar niet spaak lopen. De Minister is van oordeel, dat de prijzen te hoog zijn voor klein-aard- oppelen. De prijs van zandaardappe- len in den Haag is deze 14 a 15 cent acht hij iets te hoog. De minister zegt." dat vastgesteld kan worden, dat er geen reden is om een tekort te vrezen. Er zijn voldoen de zandaardappelen van voldoende kwaliteit. Er zijn maatregelen genomen op dat er voldoende aardappelen in ons land aanwezig blijven. De vermaling is stopgezet. De minister verklaarde, dat er geen reden is om tot distributie over te gaan. Te verwachten is, dat het hoog ste punt achter de rug is. Op het ogenblik is nog aanwezig 1 millioen ton; 800.000 ton is voldoen de om de consumptie veilig te stellen. Als de aardappelenprijs excessief hoog zou worden, is de minister be reid maatregelen te nemen. Dan zal prijsbeheersend moeten worden op getreden. De minister zeide tenslotte nog, dat het publiek moet medewerken. Van een coöperatie weet hij, dat zij geen zandaardappelen behoeft mee te ge ven, omdat men geen zandaardappe len wenst te kopen. Men is bereid 20 a 22 cent voor klei-aardappelen te betalen, terwijl er zandaardappelen voor een redelijke prijs beschikbaar zijn. TEGEN GEVAARLIJKE WERKTUIGEN. Binnenkort is naar het „Vrije Volk" verneemt de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp, houdende voor zieningen betreffende gevaarlijke werktuigen. De bedoeling van deze wet is het gebruik van gevaarlijke werktuigen in het arbeidsproces te verbieden. Het verbod zal zich ver der uitstrekken tot het handeldrij ven in of het in voorraad hebben van gevaarlijke werktuigen. ALPHEN AAN DEN RIJN COÖRDINATIE VAN RECLASSE- RINGS-, KINDERBESCHERMINGS- EN VOOGDIJWERK. Ónder leiding van de heer A. J. Hiestand, ambtenaar voor de kinder wetten en de heer P. E. Hutte, amb tenaar van de reclassering, beiden te Leiden, wend Woensdagavond in het jongenshuis van de „Marthastich- ting" een vruchtbare samenspre- king gehouden om te komen tot een organisatorisch geheel van alle re- classerings- kinderbeschermings- en voogdijwerk in de Rijnstreek, met een overkoepelende instantie te Al pen aan den Rijn voor de omliggen de gemeenten. Hierbij waren tegenwoordig en kele gemeentebesturen, hoofden van scholen, de politie en vele ver tegenwoordigers van bestaande in stanties welke reeds in enigerlei vorm met genoemde werkzaamhe den te maken hebben en wel van alle gezindten. De kinderbescherming. De heer Hiestand belichtte in hoofd zaak het werk van de kinderbe scherming In vele gevallen, waar bepaalde kerkelijke instanties zijn, die dit werk behartigen, ontbreekt toch de zo nodige samenwerking en voelt men sterk het gemis aan een nuttig en vruchtbaar overleg. Breed voerig ging spx\ hierna in op de re geling van de rechtspositie van Het kind, de individuele kinderbepalin gen en de berechting van strafbare feiten van het kind beneden de 18 jaar. Zowel de heer Hiestand als de vol gende inleider, de heer Hutte, be lichtten de noodzaak van de gezins zorg, in niet ambtelijk verband, waar het „ontspoorde" kind uit voort komt. Met klem werd er op gewe zen. dat opvoeding van het kind in gezinsverband altijd te prefereren is boven de opvoeding in een inrich ting. Het particulier initiatief primair. De heer D. J. v. d. Waals te Al phen aan den Rijn, lid van de voog dijraad te Leiden, achtte coördinatie van het gehele maatschappelijk werk' noodzakelijk. Het particulier initiatief moet voorgaan. Voogdij schap van ovrheidsinstellingen acht spr. principieel onjuist. Spr. beval aan te onderzoeken de mogelijkheden voor het stichten van een reclasseringsraad desgewenst onder een andere naam in res- sortverband. eventueel onder super visie van een dergelijke instantie te Leiden. Het princiep moet aan het gehele werk ten grondslag liepen, maar op maatschappelijk terrein kan ten deze heel veel worden samenge werkt. De organisatie mag wel een middel ziin, doch in geen geval mag ze tot doel worden. De belangstelling voor het kind en het gezin moet do mineren. Na deze uiteenzetting volgde een vruchtbare gedachtenwisseling, waar aan door alle vertegenwoordigers uit de diverse gemeenten werd deelge nomen, en welke tot gevolg had, dat een commissie uit deze kring werd benoemd, die belast is met de vor ming van plaatselijke kernen, die in onderling verband met Alphen aan den Rijn als organisatorisch middel punt, het gehele maatschappelijke werk in de Rijnstreek coördineren zal met de Leidse instanties. De 5 pet verhoging voor ouden-van-dagen Nadat de communistische amende menten op het wetsontwerp tijdelij ke vex-hoging van de uitkeringen in gevolge de Noodwet Ouderdomsvoor ziening waren verwox-pen, heeft de Tweede Kamer deze 5 pet. verhoging met een minimum van 1.per maand voor ongehuwden en ƒ2. voor gehuwden aangenomen. BOUWPRIJS WEER LAGER'. Voor een groot deel van het land is de toegestane kubieke-meterprijs voor woningbouw weer verlaagd. Nu met 1.50. Tot de uitzonderingen be horen o.m. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. BAROp} VAN WIJNBERGEN OVERLEDEN Gistermorgen overleed op bijna 81-jarige leeftijd te Amstex'dam' mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen, oud-lid der Tweede Kamer. Antonius Ignatius Maria Josephus baron van Wijnbergen wex-d op 8 Maart 1869 te Loenen (Gld.) gebo ren. Van 1904 tot 1933 is baron van Wijnbergen lid van de Tweede Ka mer geweest. Hij heeft nog vele an dere functies bekleed, o.a. van 1919 tot 1948 voorzitter van de Midden - standsraad, voorzitter van de Cen- tx-ale Jeugdraad. Hem werden diverse onderschei dingen verleend. Zo was hij ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, ridder der Orde van Malta en commandeur met ster der Orde van St. Gregorius de Groote. De begrafenis is Maandag a.s. te 16 uur te Loenen op de Veluwe. GééN BID- EN BOETETOCHT OP 26 MAART. De bid- en boeVtocht voor alle ka tholieke jongeren op Passie-Zondag (26 Maart) zal, vex-neemt ,.De Tijd" niet doorgaan. Zoals men weet zou deze tocht in het teken staan van het H. Jaar. De eerstvolgende gemeente- raadsvergadex'ing wordt Maandag 13 Maart te 7.30 uur gehouden. Oosthoeks Mannenkoor. Woens dagavond gaf het Mannenkoor van Oosthoek in de grote zaal van het Nutsgebouw een alleszins geslaag de uitvoering onder leiding van de directeur, de heer J. P. v. d. Velde en met medewerking van het Leids Kamerorkest onder leiding van de heer J. Trouwee- Het zangprogramma opende met Herders Zondagslied en C. Kreutzer, terwijl er afwisselend kamermuziek ten gehore werd gebracht door het Kamerorkest. Ook het nummer sa menzang, hoewel eigenlijk niiet in dit progx-amma thuishorende, viel wel in de smaak. Het laatste nummer „Aan de schone blauwe Donau" werd on sa menwerking met het orkest uitste kend gezongen en een hartelijk ap plaus viel het gezelschap aan het eind van de avond dan ook ten deel. De lieer Mol sprak een dankwoord. Ledenvergadering Vara-afd. De aftredende bestuursleden van de Vara, de heren P. van Wilgen, L. Wingelaar en D. Bijl werden herko zen, terwijl in de ontstane vacature gekozen werd de heer W. Tolhuis. AARLANDERVEEN Fok- en Contr. Vereniging „Steeds Beter." Wegens ziekte van de voorz., de heer U. Th. Verkleij, werd de verg. geopend door de heer J. Groot, met een woord van welkom. De penningm- de heer J C. Vernooij, sloot zijn overzicht met een batig sal do van 761.20. Voor het volgend jaar worden in de kascontrole be noemd de heren C. Kempenaar en C. J. Kempen. Na enige bespreking wordt besloten de contributie niet te verlagen, en het loon der twee r.GOidcontroleurs met 2 te vei"ho- gen Bij de bestuursvex-k. werd de heer W. C. Visser herkozen De heer Joh. de Jong, landbouw- lex-aar te Alphen aan den Rijn, hield een lezing ever: ..Px-oductie-verbe- tering en verhoging bij de veestapel". Door de heer De Vos, assistent bij de Melk-contx*oledienst, werden eni ge voorbeelden gegeven aangaande de datum van het droog-zetten. K. V. P De heer A- C.Deeren- berg heeft op zeer duidelijke wijze net doel en de werkwijze, zowel van Prnv. Staten als Ged Staten uiteen- gezei en enkele gestelde vragen be antwoord. Jammer, dat het getal toe hoorders zeer gering was. BOSKOOP Nieuwe woningen in gebruik ge nomen. De eerste 16 gereed geko men woning wet-woningen aan de Goudse Rijweg zijn thans officiëel aan de woningbouwvereniging „On ze Woning" overgedragen. Van deze woningen zijn er inmiddels reeds 14 betrokken. Bij- deze overdracht wa ren tegenwoordig weth. Taat als ver tegenwoordiger van het gemeente-' bestuur, de directeur van gemeen tewei-ken, de heer T. J. van Riems dijk de gemeente-opzichter de heer G Verweij, de directeur der gemeen te-bedrijven. de heer M. G. Con- standse, de architect de heer L. Rog geveen, de aannemers en de voorzit ters der drie Boskoopse woningbouw verenigingen. De heer Beekhuizen heette de aan wezigen in een nog niet in gebruik genomen woning, namens „Onze Wo ning"" van hai-te welkom- Daar bij het slaan van de eerste paal en bij het leggen van de eex-ste steen ook enig ceremonieel was betracht, wilde de woningbouwveiv „Onze Woning" aan de ovex-dracht van de onder haar beheer komende woningen eveneens enige aandacht besteden. Spr. bracht dank aan allen, die aan de tot stand- koming hun medewerking hadden verleend Vooral aan de aannemex^s. want de aflevering zou oorspx-onkeUik April 1950 plaats hebben, en nu wa ren reeds eind December 1949 en kele woningen betrokken. Tenslotte sprak hij de wens uit dat de bouw van woningen niet zou eindigen voor de woningnood verdwenen is. Vervolgens overhandigde spr. de sleutels van de woning waarin de overdracht plaats vond aan de toe komstige huurder de heer A. J. Bin ken. Hiermede werd de overdracht van het gehele complex gesymboli seerd- Ook werd nog het woord ge voerd door weth. Taat, namens het gemeentebestuur, die zeer ve-heugd was dat de eerste woningen nu ge- i-eed waren en dat tegen^ het einde van dit jaar er weer 24 a 25 wonin gen bij zullen zijn. Hierna werden de 3 typen woningen bezichtigd. Onder het genot van een kopje thee in een bewoonde woning, bleek, dat de samenwerking tussen de drie wo ningbouwverenigingen steeds goed is geweest, blijkens de woorden van de voorzitters der drie ve-enigingen. Tevens kunnen wij constateren dat het entx-ée der gemeente vanaf de Rijn door deze bouw ten zeerste is verbeterd. KOUDEKERK GEMEENTERAAD. Voor de eerste maal in het jaar vergaderde de Raad der Gemeente. Na enkele hamerpunten werd be sloten aan het bestuur der Herv. school het aangevraagde voorschot ad f 2000 te verlenen. Na een uit voerige toelichting van -de voorz. werd besloten tot het aangaan van een tweetal leningen ten bedrage van 45.000 en 66.400, resp. voor de verbetering der wegen en de uitbreiding der begraafplaats. Als de lopende werkzaamheden zijn uitge voerd zal men moeten stoppen we gens finantiële bezwaren. Bij de wijziging van de Alg. Po litieverordening werd het hazard spel strafbaar gesteld, evenals het hebben van instrumenten om deze spelen te beoefenen. Eveneens werd het voetballen op Zondag en eerste Kerstdag verboden. Op andere Chr. feestdagen zal men na 12 uur mo gen voetballen. De heer Smit vraagt naar de, kwestie loslopende honden contr de schapen. De voorz. las de des betreffende verordening voor. waarin verboden wordt honden los te laten lopen van 11 uur n.m. tot 5 uur v.m. Dit verbod is aangevuld met een algemeen verbod. Geen hond los. De heer Maat vroeg, oi het niet mogelijk is een regeling te tx-effen dat landbouwers op hun eigen land hun honden los laten lo pen. De heer Smit stelt voor de tij den te veranderen van zonsonder gang tot zonsopgang. Na een uit voerige bespreking wordt besloten dit punt aan te houden tot een vol gende vergadering. Bij de rondvraag vroeg de heer Geerlof naar de woningbouw, waarop geantwoord werd dat er nog kansen zijn op een toewijzing. Hierna sluiting. LEIMUIDEN Groene Kruis. De heer Beuk gaf verantwoording van zijn finan cieel beleid. Het batig saldo be draagt f 1245,15. De commissie van onderzoek, de heren van Haasteren, de Rijk en Zemel tekenden de boe ken voor accoord. Uit het verslag van de Emmabloem bleek, dat ook hier een batig saldo aanwezig was. Een felicitatie werd tot de heer Beuk gericht omdat hij per 23 Oct. 1949 reeds gedurende 25 jaar be stuurslid was van de vereniging. Uit het verslag van de wijkverple ging bleek* dat enorm veel werk door de wijkzuster Mantz weder om verzet.' Voor verpleging heeft zij 2114 bezoeken afgelegd Voorts vijf kraamverplegingen, 128 huis- bezoekeix voor t.b.c., 423 voor zui gelingenzorg en enkele hondex'den consulten. De per. aftr. bestuursle den werden herkozen. Bij de rondvraag wil de heer Ze mel gaarne ingelicht worden over de besteding der gelden van de Emmabloem. De voorzitter deelt hierop mede, dat deze gelden ge bruikt worden voor de t.b.c.-bestrij- ding en het verstrekken van ver sterkende middelen. ZOETER WOUDE Aanbesteding woningbouw. Bij de door de gemeente gehouden on derhandse aanbesteding van 16 Stan daardwoningen te bouwen op een terrein aan de Hoge Rijndijk, werd ingesclxreven door de fa. E. Hulsbos en Zn. voor ƒ113.166.A. J. van Bennekom 136.927.A. Pieterse 140.750.-, en N. Overdevest 141.350.De gunning werd aange- houdexx. UIT DE OMGEVING LISSE MR. LAMBOOY. Mr. Lambooy had ons dringend verzocht geen bericht te plaatsen over de functie, welke hij heeft aan vaard. Nu echter verscheidene bladen wél melding van deze functie hebben gemaakt, delen wij mede, dat mr. Lambooy een leidende functie heeft aanvaard bij de Netherlands Export Promotion U.S.A. (bevordering van uitvoer naar de Ver. Staten) een semi-officieel instituut. Mr. Lam booy zal binnenkort naar Amerika vertrekken. „St. Barbara". Uit de jaar ver slagen bleek, dat de veren, in totaal 30 maal haar droeve plicht heeft ver vuld en wel 13 leden en 17 niet- leden (21 in de parochie St. Aga tha en 9 in de parochie H.H. Engel bewaarders. De penn, deelde mede, dat er een batig saldo was van 138.72. Herkozen werden de heren P Kortekaas, voorzitter, A. P. Augustinus, penn. De heer M. Wasse naar stelde zich niet meer herkies baar, omdat hij geen nevenfuncties mocht vervullen. Gekozen wex-d de heer M. van Dijk. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. Kortekaas. Medegedeeld werd, dat in de loop van 1950 nieuwe costuums zullen worden aangeschaft. Vervolgens werd medegedeeld, dat de contributies voor de kinderen als volgt is: van 04 jaar vrij; van 410 jaar ƒ0.50; van 1016 jaar 1.en van 16 jaar en ouder 1.50 per jaar. VOORHOUT Stille Omgang. Voorzitter H. J. Vester was afwezig, zodat de vice- voorzitter, de heer G. M- Prins, de honneurs waarnam. Een speciaal welkomstwoord richtte hij tot pastoor Kramer en de vertegenwoox-digers van het hoofdbestuur, de heren Schrijvers en Ovost. Met enige waar derende woox-den werden de overle den leden P. Vlasveld en G. Onder water herdacht, waarna voor hun zielerust werd gebeden. Secretaris P. L. v. d. Hulst bracht een uitgebreid jaarverslag en een re sumé van het gehouden zilveren jubilé. Ook het financieel beleid van de penn. had de vólle instem ming der vergadex-ing. De heer G. M. Prins werd bij enkele candidaatstel- ling als bestuurder herkozen, ter wijl in de vacature-P. Vlasveld Sr. werd gekozen zijn zoon J. A. Vlas veld. Hierna spxak pastoor Kramer de vex-gadering toe. Spr. liet uitkomen hoe het feest van het Heilig Mix-akel een voornaam feest is. Spr. citeert een lofzang op het H. Sacrament van mgr Broere, waarna een gedeelte van het werk van Von del „De Altaargeheimenissen" werd voorgedragen. Spr. besloot met een citaat uit het boek van Thijm be treffende een gesprek van pastoor Marius met Vondel, eindigend in de bekering van de dichter. Nadatde voorzitter van het hoofd bestuur de vex-gadering had toege sproken werd medegedeeld, dat 11 Maart 's avonds half 12 een kort Lof is. Vertrek uit Voorhout 12.19 a.s. Zondag 5 Maart in het Pax-ochie- huis van 11.3012.30 afhalen van spoox-kaartjes.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2