Dioc. Haarl. Gymnastiekbond in jaarvergadering Manchester United heeft de leiding Een Leidse Sportweek van 24-29 April Broekman hervond zijn vorm Ook hier de opvoedende taak in de sport belicht MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 UK LEIDSE COURANT rWEbüE BLAD - PAGINA i Van de Engelse velden Alle aandacht bij de Leaguewed strijd van Zaterdag ging natuurlijk uit naar de verrichtingen van de laatste acht clubs, welke zich tot nu toe in de strijd om de Cup wisten te handhaven. Vijf van deze laatste acht incas seerden de volle winst. Twee van de grootste favorieten, Derby County en Liverpool, leden zelfs beide een fikse 41 nederlaag, Derby in Wol verhampton en Liverpool in Middels- brough. Een andere verrassing was de ne derlaag van Leeds United tegen Cardiff. Cardiff nam hiermede re vanche voor de 31, waarmee Leeds in de vijfde cupronde had gezegevierd. Blackpool had het lot ditmaal niet mee. Reeds stonden Matthews, Hayward en Shinwell op de zieken lijst, toen op het allerlaatste moment ook Mortensen wegens een griep thuis bleef. De hierdoor machteloos geworden voorhoede bleek op eigen terrein niet in Staat een behoorlijk antwoord te vinden op het ene doel punt van Sunderland. Chelsea, uit geschakeld voor het kampioenschap, doch hoopvol wat Wembley betreft, wist Manchester City in eigen huis een punt af te snoepen, maar de an dere Londense ploeg, Charlton Ath letic verloor van Manchester United. Hoewel Liverpool zijn grootste ne derlaag van het seizoen leed, werden de leiders allerminst overspeeld te Middlesbrough en twee van de vier doelpunten kwamen in de laatste mi nuten. Door een beter doelgemiddel- de heeft Manchester United thans de leiding in de eerste divisie met 40 punten. Met een stevige zege op South ampton behaalde Tottenham Hotspur als eerste in dit seizoen de 50 pun- OLYMPIAL.F.C. 1—1. Na het goede spel van Woensdag avond j.l. tegen UVS had ieder ge dacht, dat de* Kanaries korte metten zouden maken met Olympia. Dit heeft niet zo mogen zijn, daar de Olympia- nen een verdediging hadden opge steld, die bestond uit 7 spelers, waar tegenover de voorhoede met 3 man. Dat het ondoenlijk was om daar tegenop te tornen en doelpunten te maken bleek tijdens de'strijd, toen de Geel-zwarte voorhoede van een grote afstand moest schieten en vele ballen over of naast gingen. De strijd begon sensationeel, want er was slechts 3 min. gespeeld toen Olympia een vrije schop kreeg te ne men ver buiten het strafschopgebied. De midhalf plaatste zich achter de bal en schoot met de wind als bond genoot op doel. Duffels ving de inge schoten bal, maar liet het leer uit de handen vallen, zodat het juist de doellijn passeerde (10). LFC trapte af en toen zag men een keurige com binatie van de voorhoede. Het was Pijtak, die goed doorzette en op goe de wijze de stand op 11 bracht. Dat was het teken voor de Kanaries om door te slaan, want Olympia, dat met de storm in de rug speelde, waagde het zowaar om op te dringen, zodat er Vuur LFC nicer ruimte kwtun; Het was dan ook Sen tear, die uit een van deze vele aanvallen hard tegen de paal schoot, waarna de I.-back corner werkte, welke echter niets opleverde. Na de rust was ieder van mening, dat LFC een grote overwinning zou bevechten, doch de Olympianen ver dedigden met hulp van vrouwe For- tuna met man en macht. Er was geen doorkomen aan. De onmogelijkste schoten ranselde de keeper uit zijn heiligdom. Zelfs de stoere back Pynaker bombardeerde het houtwerk. Ook hem was geen geluk beschoren. Vlak voor het einde probeerde Olym pia het nog eens en ging jammer ge noeg het spel forceren, maar het liep op niets uit. Het einde kwam met een gelijk spel, waardoor Olympia meer kreeg dan zij verdiende. H P. S. V.—BLAUW ZWART 1—3. Blauw Zwart, zich bewust van het feit, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen, heeft gistermiddag op het H-P^.V.-terrein een verdiende over winning behaald op de Haagse poli tiemannen. Reeds direct na de aan vang ontwikkelde zich een hevige strijd, waarin Blauw Zwart haar overwicht demonstreerde door een serie aanvallen. Bij een daarvan in de zevende minuut werd een corner geforceerd ,dit door T. Raap horst werd genomen en door P. van Rhijn fraai werd ingekopt (01). H-P.S.V. antwoordde met een tegen offensief maar de achterhoede van Blauw Zwart met C. Heemskerk aan het hoofd wist van opruimen en slaagde er ook telkens weer in de •voorhoede aan het werk te zetten. Kogels van Wils, P. van Rhijn en N van Leeuwen gingen echter naast of vonden een Haags been op hun weg. Het bleef 01 in de eerste helft. Na de rust hetzelfde spelbeeld: een aanvallend Blauw Zwart tegenover een stug verdedigend H.P S.V. Na ruim een kwartier trok N. v. Leeu wen zich wat terug en met succes! Hij gaf een mooie pass naar C. Ruig- rok, die op zijn beurt een fraaie voor zet plaatste, hoog voor het doel waar Wils klaar stond om de bal op prach tige wijze in het doel te koppen (O2). Blauw Zwart bleef aanval len: een viertal corners leverden ech ter niets op. Toen er nog slechts vier minuten te spelen waren wist de Haagse linksbinnen te profiteren van een misverstand in de Wassenaarse achterhoede, waardoor de voorsnrong werd verkleind tot 12. Maar Blauw Zwart liet zich niet uit het veld slaan ook niet door het gejuich van de V C. S.-aanhang, die de Hagenaars aan moedigde. Integendeel: de stand werd 12 door een ongelooflijk ver en hard schot van N. van Leeuwen, dat de H.P.S.V.-doelman geen schijn van kans gaf- ten. De vraag welke club de Spurs zal vergezellen naar de eerste divi sie blijft vooralsnog onopgelost. De uitslagen zijn: Eerste divisie: Aston VillaWest Bromwich Albion 10. BlackpoolSunderland 01. Charlton AthleticManchester 12. EvertonArsenal 01. Ful ham—Stoky City 2—2. Hudders- field TownBolton Wanderers 2-0. Manchester CityChelsea 11. MiddlesbroughLiverpool 4-1. New castle UnitedBurnley 00. Ports mouth—Birmingham City 2—0. Wol verhampton WanderersDerby Coun ty 4—1. ARCHIPEL—LIS SE 2—2. In een spannende en faire strijd is het Lisse gelukt, om een kostbaar punt in een uitwedstrijd tegen Archi pel te veroveren. Beide partijen wa ren volkomen aan elkaar gewaagd en na een kwartier wist Archipel de leiding te nemen door een misver stand in de Lisser achterhoede, waar uit de middenvoor met een kopbal doelman Baak kansloos passeerde Nog voor de rust brachten de Lisse- naren de stand op gelijke voet door een hoog, ver schot van Wassenaar: 1. Na de hervatting pakte Lisse energiek aan, doch het succes kwam juist aan de ande,-e zijde, toen doel man Baak het leder voor de voeten van de toestormende rechtsbinnen stompte, die de bal slechts voor het inschieten had. Lisse reageerde op dit doelpunt direct met een schitte rende aanval van de gehele voorhoe de en het was Dofferhof die in een moeilijke positie de Archipel-keeper onhoudbaar passeerde. Er werd nog fel om het winnende doelpunt ge streden, doch de stand onderging geen ve-andering meer. Het geliik® spel 22 gaf de verhouding goed weer. AMMERSTOL—LUGDUNUM 3—0. Geheel tegen de verwachting in hebben onze Groenwitte stadgenoten deze wedstrijd verloren. Het was Groen-wit ten enemale onmogelijk dit harde tegenspel te beantwoor den en ondanks de vele goede aan vallen, werd toeh verloren. Na een »oed Lugdunum-overwicht kon Ver- ïoeven een toegestane strafschop niet benutten en toen Bronsgeest even later te zacht terugspeelde was de rechtsbuiten er als de kippen bij Oudshoorn kansloos te passeren (10). Ook in de tweede helft was het spel der thuisclub Lugdunum te machtig en reeds na 20 min. wist de midhalf met een strak schot de stand tot 20 op te voeren. Gesteund door de wind deed Lugdunum nog vele aanvallen, maar vond de Amme"- stolachterhoede in een zodanig vorm, dat doelpunten uitbleven. Bij een plotselinge uitval werd het zelfs voor de thuisclub 30 en zo kan Groen wit zijn kansen op een eventueel kam pioenschap wel afschrijven. B.S.M.L.D.W.S. 4—1. B.S.!VL-speler breekt een been. De Leióenaars waren ditmaal wei bijzonder slecht op dröef en de thuis club, die weliswaar de rode lantaarn draagt, maar heus niet onverdienste lijk speelde, behaalde dan ook een verdiende overwinning. LDWS begon overigens niet slecht, want ondanks het windnadeel werd direct een stevige druk op het BSM- doel uitgeoefend, en het was geheel in overeenstemming met het spel beeld, dat de Leidenaars na een kwar tier door J. v. d. Weyden de leiding namen (01). Langzaam maar zeker kreeg BSM echter enig overwicht en al spoedig had hun hardwerkende midvoor met een mooie kopbal de gelijkmaker achter le Febre gedepo- neer. Rust 11. Na de hervatting gaf LDWS aan vankelijk weer de toon aan, maar de voorhoede bleek deze middag volko men schotloos, terwijl bij de gevaar lijke BSM-aanvallen bleek, dat de Leidse achterhoede hopeloos uit vorm was, en dit had tot gevolg, dat de Bennebroekers kort achtereen twee maal van grove fouten konden pro fiteren (31). Een kwartier voor het einde had de BSM-midhalf het onge luk bij een botsing een been te bre ken. In de resterende minuten wist de thuisclub nog eenmaal te scoren, en won dus volkomen verdiend met HILLEGOM—A. S. C. 2—2. Wederom is A.S.C. er niet in ge slaagd de volle buit binnen te halen en wel voornamelijk omdat de voor hoede, vooral in de eerste helft, toen zij de sterke wind in de rug had, te weinig schoot. Het gemis van Brard werd hier wel gevoeld, want inval ler van der Spek werkte welisv/aar als een paard, doch kwam sporadisch tot een schot. Hillegom, dat direct stevig aanpakte, nam de leiding (10) doch een tiental minuten la ter ondernam Stol een van zijn be kende rennen, waarbij hij enige spe lers passeerde en schoot uit lastige positie de gelijkmaker in (11). Veel vreugde beleefde A.S.C. hiervan niet. want nog voor het verstrijken der eerste helft had de zwart-witte cen tervoor 21 langs Schalks ..geDun- terd". Bij zijn poging om dit doel punt te voorkomen werd de doel man geblesseerd waarop Van Maa- nen het veld betrad om de openge vallen plaats onder de lat, in te ne men. Het veldspel der rood-zwarten. zonder nochtans een eenheid te vor men, werd nu wat beter, hetgeen spoedig resulteerde in een schot van Des Troye te<?en de lat en enige har de, doch ondoelmatige schoten van Vreeken. In de tweede helft moest rood zwart aanvankelijk alle zeilen bijzet ten, want er werd vrij fel gespeeld iets wat in vele streken te doen ge bruikelijk is, wanneer men „een overwining begint te ruiken." Ge'uk- kig voor onze stadgenoten hield het verdedieinpsblok stand en konden zij zich aan de greep ontworstelen. En A.S.C- zag zijn zwoegen beloond, toen wederom Stol langs enige soe- 'ers begon te rennen en in positie kwam om de Hi"agom-doe]man te laten vissen (22). Zelfs leek het er op dat dit soelletje ten derde male zou lukken doch een bee" voor kwam een hattrilc van Stol. In het laatste gedeelte zagen wij weer even het spel. waarmee A.S.C. in de eer ste helft der competitie zo'n succes had. De doelpunten lieten zich ech ter wachte Hebben de rood-zwarten zich ver zoend met de gedachte „de kampioens bus" gemist te hebben? In navolging van andere steden, waar zulks met meer of minder suc ces werd gedaan, zal te Leden van 24 tot en met 29 April een Leidse Sport week worden gehouden, waarvan de bedoeling is in die dagen de ver schillende sporten nader tot het pu bliek te brengen, om middels die ge voerde propaganda de jeugd naar verschillende sportclubs te leiden. Eigenlijk is die propaganda niet no dig, want alle sportverenigingen „zit ten zo goed als vol", d.w.z. met het oog op het gebrek aan terreinen, za len en zwemgelegenheid hebben vele verenigingen de ledenaanvoer moe ten stopzetten. Maar de organisatoren van de Sportweek willen daarom trachten aan te tonen hoe groot de lacunes op sportgebied zijn, om aldus te komen tot meerdere gelegenheid tot sport beoefening. Daarnaast wil het niet alleen wijzen op de bestaande tekor ten, maar ook voorlichting geven in de verschillende takken van sport. Daarom zijn er naast de wedstrijden en demonstraties bijeenkomsten geor ganiseerd, waar lezingen over diver se takken van spori zullen worden gehouden. Zoveel mogelijk zullen ook de ka tholieke sportorganisaties hieraan medewerken, doch wij wijzen er bij voorbaat op. dat de katholieken op sommige punten geen genoegen ne men met de algemene voorlichting, KRVC—ALPHIA 2—4 Alphia heeft de kans om zich op de ranglijst op te werken niet onbenut gelaten en zij het met moeite de uit wedstrijd tegen KRVC met 24 we ten te winnen. Weliswaar wisten de gastheren reeds spoedig de leiding te nemen (10) maar toch kwam Al phia dermate in de meerderheid dat doelpunten niet konden uitblijven. Uit een der vele corners wist Rijsdam gelijk te maken (11) terwijl nog voor de rust een der backs uit een schot van v. Boksel de bal zodanig van richting deed veranderen, dat de Haagse doelman geslagen werd (1-2) In de tweede helft zien wij het zelfde spelbeeld. Alphia steeds ster ker tegen een hardnekkig verdedi gend KRVC. Toch weten de gasthe ren met een mooi schot nog gelijk te maken (22). Dan is het echter Be- zemer, die Alphia opnieuw de lei ding geeft (2—3) terwijl Rijsdam aan alle onzekerheid een einde maakt door de stand op 2—4 te brengen. Alphia IICromvliet n 04 De reserves van Alphia zagen geen kans de kampioensplannen van Cromvliet de voet dwars te zetten. De gasten wonnen met 04, waardoor tevens de situatie voor Alphia II steeds moeilijker gaat worden. LFC IIAlphen H 0I Alphen II wist met de grootste moeite de wedstrijd tegen de reserve's van LFC met 1—0 te winnen dank zij een doel punt van v. Klaveren in de eerste helft gescoord. zodat zij de meer instruerende taak noodzakelijkerwijs in eigen hand moeten houden. Het geheel zal onder leiding staan van de heer J. Coers, gemeentelijk in specteur voor de sportbeoefening bui ten schoolverband, in samenwerking met bestaande sportcommissies en afgevaardigden van diverse sportbon den en verenigingen. Het programma. Wij laten hieronder het programma in grote lijnen volgen: De officiële opening zal plaats vin den op Maandag 24 April, des avonds te 7 uur ten stadhuize. In aansluiting hierop wordt een sportöptocht door de stad gehouden met défilé langs het stadhuis. Daarna volgen demonstra ties en lessen in lichamelijke oefe ning dcor leerlingen van openbare scholen in de foyer der Stadsgehoor zaal. Dinsdagavond worden in de Stads- zaal bokswedstrijden gehouden, ter wijl in de foyer een lezing over het zwemmen in Nederland wordt gege ven, waarbij tevens een film over het zwemmen van patiënten met kinder verlamming en van invaliden wordt vertoond. Woensdag 26 April is er een sport dag voor de schooljeugd der open bare, christelijke en katholieke scho len. 's Middags te half twee zal een optocht van alle deelnemers aan deze sportdag worden gehouden door de stad, waarna de finales van de sport dag plaats vinden in de Leidse Hout Des avonds zal in de zaal aan dc Pieterskerkgracht een herhaling plaats vinden van de gymnastiekde monstraties. Om 7 uur zal een Wielerronde wor den gehouden, waarvan het parcouri nog nader zal worden uitgezet, ter wijl des avonds om 8 uur een zwem feest in de Leidse Overdekte zal wor den gehouden voor niet-leden van de bestaande zwemverenigingen. Op Donderdagavond wordt in de Stadsgehoorzaal een gymnastiekuit- voering gegeven door de neutrale en christelijke gymnastiekverenigingen van Leiden, terwijl in de Foyer een lezing en film over „Koning Voetbal" worden gehouden. Vrijdagavond is er in de Stadsge hoorzaal een scherm- en judodemon stratie, terwiji de heer J. Haitsma, propagandist der K.N.A.U., in de Foyer een lezing met filmvertoning zal geven over athletiek. De Zaterdagmiddag zal worden op genomen in het kader der feestelijk heden van de Vereniging „Koningin nedag". Door de neutrale en christe lijke gymnastiekverenigingen zal op de verschillende onderdelen der gym nastiek gedemonstreerd worden. Voorts zullen er verschillende num mers athletiek worden verwerkt, waarbij ook deelnemers van Gent van de partij zullen zijn, indien de K.N.A.U. hiervoor toestemming ver leent. Ook zal er een voetbalwedstrijd worden gespeeld, doch tussen welke ploegen staat nog niet vast, terwijl tot besluit ook de wielrenners in de Leidse Hout zullen aantreden ,ook al niet medewerking van renners uit Gent. Late successen van Ned. rijders Te Oestersund (Zweden) werd Za terdag een aanvang gemaakt met de wedstrijd JaemtlandNederland. Kees Broekman bleek zich weer vol komen van zijn inzinking te hebben hersteld. Op de 3000 meter slaagde hij er namelijk in met 4 min. 52.4 sec. de beste wereldtijd van het jaar op deze afstand te noteren. De tijd betekent tevens een' verbeterig van de beste persoonlijke prestatie van Broekman op de 3000 m., welke tot nu toe op 4.54.7 stond (sedert Maart 1949, even eens te Oestersund). Van der Voort en Maarse waren de snelste Nederlanders op de 500 m. De uitslagen luiden. 500 M.: 1. Farstad (Noorw.) 43.9 nieuw baanrecord); 2. Cronshey (Isu) 45.4; 3. Engstroem (Zweden) 46.0; 4. Kilian (Hong.) 46.1; 5. Maarse CNed.) 46.2; 6. van der Voort (Ned.) 46.2; 7. Hedlund (Zweden) 46.4; 8. Broekman (Ned.) 46.8; 11. Huiskes (Ned.) 47.4. Op de 3000 meter begon van der Voort tegen Asplund. Na een uitste kend gereden race werd van der Voort winnaar in 4.55.1. Broekman kwam uit tegen de Hongaar Pajor. Aanvankelijk nam Pajor 20 m. voor sprong, maar in de derde ronde zette de Nederuander een offensief in, dat hem na een ronde van 37.5 aan de kop bracht. Broekman had de juiste cadans te pakken en hij bleef in hoog tempo over het goede ijs (het vroor zeven graden en er stond vrijwel geen v/ind) gaan. Dit tempo was te hoog voor Pajor en hij moest Broekman loslaten. In de fraaie tiid van 4.52.4 ging hij door de finish. Pajor liet 4 55.8 voor zich afdrukken. Ook Huis kes reed in ziin rit tegen de Zweegd Erikson goed. De Nederlander noteer de 5.01.0. 3000 Meter: 1. Broekman 4.52.4 De jaarvergadering van de Dioc. Haarl. Gymnastiekbond, gistermiddag in café Brinkman te Haarlem ondci grote belangstelling van de aange sloten verenigingen gehouden, ken merkte zich 't is gebruikelijk kenteken van de sportvergaderin gen in de laatste tijd ook hier weei door liet grote vraagstuk der jeugdopvoeding. Maar daarom juist zijn deze veigaderingen zo broodno dig, omdat het contact tussen de be sturen van bond en diverse kring- en verenigingsbesturen meer inzicht kan brengen en in velerlei opzicht ver helderend kan werken tot zo hoog nodige oplossing. De bondsvoorzitter, de heer J. van Warmerdam, wees er in zijn ope ningswoord op. dat deze jaarvergade ring onder de nieuw vastgestelde re glementen wordt gehouden, waardoor iedere kring in bestuur en T. C. zal vertegenwoordigd zijn. Spr- wees er op. dat na het afgelo pen jaar verschillende nieuwe ban den zijn gelegd, vooral met de top- organisaties in katholieke zowel als andere organisaties. Dit kan vooral ten aanzien van de verhouding tot de overheidsinstanties van grote invloed zijn. Spr. deelde mede. dat de bond in het afgelopen jaar kwantitatief weer is vooruitgegaan. Verder memoreerde spr. het in de a.s. zomer te Rotterdam te houden gymnastiekcongres. alsmede de nieu we training van de keurploeg. Het Bondsfeest op tweede Pink sterdag te Den Haag zal voorts een bijzonder feit voor de Bond moeten worden en spr. wekte alle kringen op te zorgen, dat dit Bondsfeest zo danig moge slagen, dat men ook te gen de Kath. Gymnastiekbond zal gaan opzien. De notulen en liet jaarverslag van de secretaris, de heer P. J. Straub werden goedgekeurd. Aan het verslag van de penning- meesteresse, mej. J. van Schaik, ont lenen we, dat de inkomsten bedroe gen 3992.50 (inbegrepen saldo 1949 ad 1103.38), terwijl de uitgaven eenzelfde bedrag beliepen met een saldo van 3992.50. De balans per 1 Jan. gaf een bedrag aan van 2556.53. Na goedkeuring door de kascom- missie werd ook dit verslag onder dank goedgekeurd. Eveneens ge schiedde dit met het verslag van de Technische Commissie. Belangrijke wedstrijddata. De voorz. deed vervolgens mede deling van de volgende belangrijke wedstrijddag: 16 April: Nationale kampioen schappen te Tilburg. 23 Aoril: Den Haag: Landenwed- strijd NederlandFrankrijk. 7 Mei: Selectiedag te Leiden ter vaststelling van de Dioc. keumloeg. 29 Mei: 2e Pinksterdag): Bonds feest te Den Haag. 1. 2. 3 Juni: Kath. Gymnastiek congres te Rotterdam. Over het Bondsfeest deed de voorz. nog nadere mededelingen w. o. deze dat aan Z- H. Exc. de BissehoD van Haarlem is verzocht bij het Bonds feest tegenwoordig te willen zijn. De voorz. deelde vervolgens nog mede, dat het in de bedoeling ligt op een nader te bepalen datum een gemeenschappelijke vergadering te houden van de kringbesturen en Kring T. C.'s Dit voorstel vond al gemene instemming. De bestuursverkiezing had tot re sultaat. dat de voorzitter, de heer J van Warmerdam en de penningmees- teresse, mej. J. van Schaik, bij enkele candid aatstelling werden he"kozen. Voorts zullen zitting hebben in het bestuur voor Amsterdam: de heer Sol, N.-H.: de heer Blok; Rotterdam- de heer Witberg; Rijnland: de* heer G. Vreeswijk; Haarlem: mej. Gart- hof. De Bonds Techn. Commissie, zo als zjj thans is samengesteld, za' zitting blijven houden tot na het Bondsfeest, doch wordt tevens aan gevuld met de volgende leden: Am sterdam de heer Allart, Rotterdam: mej v. d. Velden; Rijnland: mej. Jan- se,n; Haa-lem: de heer van Rijn; Zaandam: de heer Koning. De begroting voor 1950 gaf een bedrag aan van 3500 w. o- een be drag van 500.als reserve voor het Bondsfeest. Het bestuur stelde vervolgens voor de contributie wederom vast te ste'len op 35 cent per lid (boven de 12 jaar) per jaar, hetgeen alge mene goedkeuring vond. Inleiding P. C. v. d. Bleek. Hierna was het woo-d aan de heer P. C. v. d. Bleek uit Den Haag lan delijk bestuurslid van de N- K. S„ die sprak over de verantwoorde1 ijk- heid van bestuursleden t. o. v. hun leden." Spr. begon zijn inleiding met te wijzen op de kwaliteiten, die eigen lijk doorslaggevend moesten zijn voor de verkiezing van iemand tot be stuurslid. Te weinig wordt daarbij dikwijls gelet op de karakter-eigen schappen van een candidaat en te weinig realiseert een gekozen candi daat zich wat hij door de aanvaar ding van een derge'ijke functie op zijn schouders heeft genomen. Want bestuurder zijn betekent zich te ge ven voor zijn vereniging of zijn bond en voor de leden, waarmede men een belangrijke verantwoording op zijn schouders neemt, een verantwoording t. a. van de godsdienstig-zedelijke en waar moge'ijk ook voor de materiële belangen der leden. Het bestuu'- heeft een gezagstaak. maar daarnaast ook een belangrijk dienende taak en het moet zich de consequenties van zijn taak ten volle bewust zijn, want een vereniging staat of valt met een goed bestuur. Spr. weidde hierna verder uit over de taak van een bestuur ten aan zien van de leden, in samenwerking met de technische leiders der vereni ging, op wier leiding voortdurende cont-ole noodzakehjk is. De commissie, die de belangen der jeugd, speciaal behartigt, heeft vooral een bijzonder verantwoordelijke taak Dit klemt temeer, wijl spr. hier wilde spreken over de katholieke sport en haar leiding. Daarom is .de jeugd- vo -mgnde taak van het allergrootste belang. Dit betreft niet alleen de be scherming. maar ook de opvoeding van de jeugd Naast de opvoering van het technisch kunnen ondep de leden moet een bestuur vooral zich bekwamen in de verzorging der gods dienstig-zedelijke belangen der le den. De sport toch moet niet alleen doel maar middel zijn. Daarom gaf spr. enige raadgevingen in die geest, zulks aan d-e hand van de richtlijnen van de Ned. Katholieke Sportbond. Spr. nam tenslotte de figuu" van de jeugdleider of -leidster nader on der de loup en wees erop. dat deze de mentaliteit van de jongen of het me'sje zal moeten begrijpen, verder de gemeenschaipszin, het saaamhorig- heidsgevoel en zovele andere eigen schappen moet aankweken. Dan zal de jeugdleider zijn verantwoordelijke taak tegenover gezin, Kerk en maat- schaooii en dus ook tegenover de vereniging naar behoren kunnen ver vullen. Deze inleiding dit bleek uit de hierop volgende discussie was ten zeerste ingeslagen, waarna de voor zitter de heer v. d. B'eek hartelijk dank zegde voor zijn betoog. Eij de rondvraag werden nog ver-1 schil'ende wensen naar voren ge bracht, o. m. ten aanzien van de mi nimum-eisen te stellen aan wed strijdtoestellen, de loonbelasting voor de verenigingleiders, het aanstellen van juryleden bii Kringwedstrijden van buiten de Kring zelf de mede werking van de schoolbesturen bij het beschikfbaarstellén van gymnas tieklokalen aan verenigingen en voorts nog verschillende andere kwes ties, waaromtrent de voorz. de toe zegging deed ze alle in bestuursver gadering onder de ogen te zien. Hierna volgde ten slotte onde" hartelijke dankzegging voor de geani meerde discussie sluiting der verga dering. (beste tijd van het jaar). 2. van der Voort 4.55.1; 3. Pajor 4.55.8; 4. Eng stroem 4.58.4; 5. Hedlund 4.58.8; 6. Cronshey 4.59.0; 8. Huiskes 5.0J.0; 10. Maarse 5.14.4. Ook de wedstrijden van de tweede dag werd door fraai winterweer be gunstigd. Het ijs verkeerde in uitste kende staat en tijdens de 1500 meter stond er vrijwel geen wind. Onze landgenoten hebben hiervan geprofi teerd door op deze afstand alle vier hun beste persoonlijke seizoenpresta ties te verbeteren. Voor van der Voort was een schema van 2.21.0 ont worpen en hij wist zich hieraan scherp te houden. Zijn tijd werd 2.21.2. Broekman, die tegen Pajor uit kwam, reed op de tijd van Van der Voort, en wel zo precies, dat ook voor hem 2.21.2 werd afgedrukt. De Hon gaar kon onze landgenoot niet hou den en maakte een tijd van 2.22.5. Maarse klopte Ericsson met 2.27.4 te gen 2.29.3. en Huiskes noteerde even-" eens 2.27.4 tegen Asplund. wiens tijd 2 25.0 bedroeg. 1500 Meter: 12 ex aequo Broek man en v. d. Voort (N.) 2.21.2; 3. Pa jor (H.) 2.22.5; 4 Hedlund (Zw.), 6. Cronsley (Isu), 7. Asplund (Zw.), 8. Carlsson (Zw.), 910 Huiskes en Maarse N.), 11. Ericsson (Zw.), 12. Kilian (H.). Op de 500 meter ging het niet zo hard als verwacht werd. Het ijs was nog altijd zeer goed, maar de inmid dels opgestoken wind drukte de tij den. Dit nam niet weg. dat van der Voort een voortreffelijke verrichting leverde tegen Asplund. Hij lag voort durend aan kop, ging prachtig glij den over de baan. nam de bochten in prima stijl en liet 8.34.4 voor zich afdrukken, zijn beste seizoenstijd. Kees Broekman kwam uit tegen Pa jor, en nu bleek, dat de Hongaar steeds beter in conditie komt, een in druk welke men trouwens ook al op de 1500 meter had gekregen. De slanke Hongaar ging met ruime voor sprong als eerste over de streep in 8.24.6. Broekman maakte een tijd van 8 27.8. Ter vergelijking zij vermeld, dat Pajor te Oslo 8.37.3 reed en Broekman 8.26.7. Andersen noteerde in de Noorse hoofdstad 8.17.9. 5000 Meter: 1. Pajor 8.24.6, 2. Broekman 8.27.8. 3. van der Voort 8.34.4, 4. Asplund 8.37.1, 5. Hedlund 8.37.2, 8. Huiskes 8.44.5, 11. Maarse 9.18.0. In het eindklassement van de ge hele tweedaagse wedstrijd bezet Broekman de eerste plaats met 193.380 pnt. Tweede is van der Voort met 193.890 pnt. en derde Pajor met 194.460 pnt. De wedstrijd NederlandJaemt land werd door Nederland gewonnen met 585.220 tegen 593.650 pnt. De Noor Sverre Farstad deed gis teren een poging om het met 1.27.4 ten name van de Fin Clas Thunberg staande werelrecord (1931, Oslo), voor de 1000 meter te verbeteren. Hij slaagde niet maar zijn tijd, 1.29.8, is op twee na de beste, die ooit op deze afstand gemaakt. Alleen Thunberg heeft sneller op de 1000 meter gere den: de eerste maal 11 Jan. 30 te Davos toen hij met 1.28.4 een nieuw wereldreord vestigde, een een jaar later te Oslo waar hij zijn eigen re cord tot 1.27.4 verbeterde. De 4 min. 52.4 sec, waarmee Kees Broekman tijdens de internationale wedstrijden te Oestersund de beste tijd op 3.000 m. van het jaar noteer de, heeft onze landgenoot op de der de plaats van de wereldranglijst ge bracht. Hij passeerde de Oostenrijker Stiepl en de Noor Mathiesen. De Zweed Seyffarth is met 4.45.7 eerste, gevolgd door Ivar Ballangrud (Noorw.) met 4.49.6. Dan komt Kees Broekman met 4.52.4. De Noorse schaatsenrijdster Randi Thorvaldsen 'heeft met een tijd van 2 min. 37.5 sec. een nieuw wereld- lecord voor dames gevestigd op de 1500 meter. Het oude record stond sinds 23 Jan. 1937 op naam van Laila Schon Nilsen met 2.38.1.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6