Leids Gymnasium herdacht het 350 jarig bestaan EURIPIDES' ALCESTIS" £eidse HUTSPOT J MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 In gedachten terug naar de Lokhorststraat LEIDENS OUDSTE INGEZETENE PLOTSELING OVERLEDEN. De honderdjarig wed. E. van Rosscn- Sollie. IN EEN HISTORISCH OVERZICHT hebben wij enige tijd geleden reeds betoogd,- dat het 350 jarig bestaan van het Leids Gymna sium slechts een wassen neus genoemd kon worden. Want als we het precies uitrekenden, bestond de school reeds in het jaar 1324, zodat we eigenlijk het 626 jarig bestaan zouden moet vieren. Toch is het jaar tal 1600 niet helemaal zonder bete kenis geweest. Want toen werd aan de Lokhorststraat een nieuwe Latij nse scnool gebouwd, die de voor loper zou zijn van ons huidig Leids Gymnasium. Hoe het ook zij, de Reunie-commissie wilde feestvieren en zij hebben deze 350 jarige her denking dankbaar aangegrepen om dat te doen. En goed te doen! Za terdagmiddag en -avond waren we er getuige van. Gezellige reünie Om half vijf stroomde de grote hal langzaam vol met reünisten van jong tot oud. Naast pas afge studeerde meisjes en jongens zagen we dames in het zwart en heren met eerbiedwaardig grijs haar. Plus de generaties die daar tussenin ho ren. Hoe gaat dat op zo'n reünie? Men ziet de klasgenoten uit vroe ge- jaren weer terug, soms na lan ge tijd van afwezigheid, als bestond men niet meer voor elkaar. Maar als de school een reünie houdt, blij ken de oude banden toch weer te trekken, herinnert men zich de gymnasiumjaren en wordt de gang naar het schoolgebouw weer eens gemaakt. Zo ook Zaterdagmiddag. We zagen er Leidenaars, jong en oud. Oud-leerlingen, die thans hun studies voortzetten aan de Univer siteit, en oudere oud-leerlingen, die reeds vele jaren een plaats in de maatschappij hebben ingenomen. Zo zagen we mr. Vos, mr. Briët, oud burgemeester van der Sande Bak- huyzen, mej. mr. Zeelenberg, en vele anderen. Mr. R. Streng was als secretaris van het College van Cu ratoren aanwezig. Grepen uit de geschiedenis. Tegen vijf uur riep de praeses van de Reunie-commissie, de heer H. Weiland, alle aanwezigen hartelijk welkom toe in de aul?, waarna hij het woord verleende aan de rector van het gymnasium. Dr. Scholte was verheugd over deze grote opkomst en waande zich op het podium te staan tussen al zijn eerbiedwaardige voorgangers, te be ginnen in 1324. Zij hadden hem alle maal iets te zeggen. En, al was dat voor de aanwezigen niet verstaan baar, zij kwamen er toch wel achter, middels ,de vlotte vertaling die dr. Scholte er van gaf. Oud-burgemeester A. van der. San- de Bakhuyzen sprak namens de reünisten en noemde zich een leer ling uit het ,oude hok", waarmee de voormalige school aan de Douza- straat werd bedoeld. In dit nieuwe gebouw, sedert 1938 in gebruik, kun nen de oudere oud-leerlingen de oude sfeer van de Douzastraat niet meer terugvinden. Een sfeer laat zich niet verhuizen Maar desondanks waren allen graag gekomen, al was het alleen maar om weer eens in een school te zijn. Vooral op deze dag, nu zij oude bekende gezichten weer terugzien. Nadat dr. Scholte als „primus in ter pares", namens alle docenten een enveloppe met inhoud had aangebo den aan de Reunie-commissie, ter bestrijding van de onkosten, was het officiële gedeelte ten einde. Han Zirkzee vroeg echter nog even aller aandacht, toen hij met z'n schoolkoor twee Valerius-liederen zeer wellui dend ten gehore bracht. Toen kon de conversatie worden voortgezet. De aanwezigen deden dat, terwijl zij genoten van een koud buffet en een kijkje namen in het „museum Lip", waar vele oude schooltekeningen, foto's, portretten van rectoren uit vervlogen eeuwen, het .gouden boek" leerlingen-catalogi, spotprenten en andere curiosa geëxposeerd waren, Met autobussen werden zij om kwart over zeven naar de Schouwburg ver voerd, waar de Leidse Gymnasiasten- bond „Uno Sumus Animo", met me dewerking van de Chr. Gymn. Bond, afd. Leiden, de Giekse tragedie „Al- cestis" van Euripides, in de vertaling van Eric van der Steen opvoerde. Hoe Heracles de hereniging van Admetos en Alkestis bewerkstelligt, volgens de Griekse helden-sage heeft Euripides ons op bloemrijke wijze verhaald in zijn t-eurspel ..Al kestis". Admetos was de edele koning van Thessaiië, die Poseidons klein dochter, de schone Alkestis met hulp van Apollo tot vrouw verwierf. Hun voorbeeldige huwelijk, gezegend met kinderen en vervuld van tot offer bereide liefde, dreigde ten einde te komen, toen Admetos' levensdraad zou zijn afgesponnen. Weer was het Apollo, die zijn diensten aanbood en bij de schikgodinnen bewerkte dat Admetos' leven verlengd zou worden wanneer iemand anders de dood voor hem wilde ingaan. De Koning was zeer. welgezien en ging rond. op zoek naar een offervaardige, die hij echter niet vond. zelfs niet bij z'n ouders, die nog slechts korte jaren te leven hadden. Tenslotte was het z'n geliefde vrouw, die in stilte naar het schimmenriik ging, om haar le ven aan te bieden. In doffe wanhoop over wat z'n vrouw gedaan had treurde Admetos, zonder echter Heracles te kennen in zijn droefenis, toen de laatste hem bezocht en in het paleis z'n intrek nam Daar hoorde Heracles welk lot Admetos getroffen had. Hij begaf zich naar het schimmenriik. waar hij de Dood z'n prooi ontrukte en haar terugvoerde naar Admetos, die buiten zich zelf van geluk z'n vrouw weer in bezit nam Ondertussen, even voordat de be grafenis zou plaats vinden, vond een smartelijk incident plaats, toen Phe- res, vader van Admetos. ziin rouwbe klag kwam doen en van zijn zoon de felste verwijten kreeg toegeslingerd daar hij. die oud was en bijna aan het einde van z'n leven, zich niet had willen opofferen voor z'n zoon en diens huwelijksgeluk. Voortreffelijk spel. Waarlijk voortreffelijk wisten speelsters en spelers dit zware stuk te brengen. Wat een karakter-uit beelding eist zo'n spel! Onder regie RIJKSEENHEID" VAN DE BAAN Door het nationaal comité Hand having Rijkseenheid is een verkla ring uitgegeven, ondertekend door prof. P. S. Gerbrandy, voorzitter, en de heer L. V. M. Vermeulen, secre taris, welke het volgende inhoudt: Het comité heeft besloten, nu door de souvereiniteiisoverdracht van 27 December 1949 het doel, dat het co mité zich gesteld had, niet meer ver wezenlijkt kan worden, tot liquidatie ever te gaan. Aan het dagelijks be stuur van het comité is opgedragen, deze liquidatie uit te voeren. ALGEMEEN TEGEN OPCENTEN PERSONELE BELASTING. Algemeen had men bezwaar tegen het ontwerp inzake heffing van op centen op de personele belasting naar de grondslag huurwaarde al dus het Voorlopig Verslag over de begroting van Financiën. Vele leden betoogden, dat een te hoog opgevoerde personele belasting xeeds in normale tijden te willekeu rig werkt om geheel bevredigend te zijn. Zeer vele leden, zich hierbij aan sluitende, zeiden, dat de rechtsgrond voor deze extra-opcentenheffing.hun niet duidelijk was. Het ontwerp van een nieuwe wet cp de personele belasting gaf blijkens het verslag aanleiding tot een aantal op- en aanmerkingen, echter niet tot overwegende bezwaren. Overleden is, bijna 60 jaar oud, pater D. Cox, van de Congregatie van de H.H. Harten. Pater Cox was op richter van het tijdschrift „Huwelijk en Huisgezin". De Koningin en de Prins zullen vermoedelijk in Juni een 2-daags be zoek brengen aan Groningen. Voor electrificatie zullen ook nog in aanmerking komen de spoorlijnen ArnhemZwolle en NijmegenRoer mond. Op deze wijze wordt de kort ste verbinding verkregen tussen de mijnen en het Noorden en Oosten van het land. Het landelijk volume, toe te wij zen aan z.g. „Bouma-woningen" (plan-Bussum) zou, volgens een zegs man van Wederopbouw, 6000 wonin gen bedragen voor 1950. 102 Jaar is Zaterdag geworden mevr. de wed. J. Pauwels-Tieleman te Kloosterzande (Z.). Zij is nog helder van geest doch moet de laatste tijd het bed houden. Met ingang van de zomerdienst regeling der Nederlandse Spoorwe gen zullen de expresstreinen Amster damMaastricht niet meer in 's Her togenbosch stoppen, 's Hertogenbosch krijgt echter straks een uurverbin ding met Maastricht nl. een recht streekse. De „mantel-snijder", die in Zuid-Limburg aan het werk is, heeft tijdens een voetbalwedstrijd te Maas tricht zijn 40ste slachtoffer gemaakt. De mantel van een dame werd met ten scherp voorwerp door vele sne den in het x-ugpand volkomen ver nield. De rijksrecherche heeft in Den Haag gearresteerd zekere L. H. G. van B., die één der medewerkers is geweest van de Rotterdamse illegale v/erker T. Elsinga, leider van de „Stichtiftg opleiding arbeidskracht? in Nederland". In zijn bezit zijn een aantal dossiers aangetroffen, die in opdracht van deze stichting waren verzameld. De heer Welter (K.N.P., lid van de Tweede Kamer, heeft aan de Mi nister van Justitie gevraagd of ook in Nederland ter gelegenheid van het Heilig Jaar van het gratierecht voor politieke gevangenen gebruik zai worden gemaakt. Indien dit niet het geval is verzoekt de heer Weiter dit alsnog te overwegen. Het troepentransportschip „Pas teur" is al weer op weg naar Cher bourg. van dr. J. F. Heybroek, docent Ne derlands, hebben de leerlingen het echter aangedurfd en Zaterdagavond bewezen niet te hoog gegrepen te hebben. De edele vrouwenfiguur van Alkestis, werd door mej. Ploon Nie- kerk lieftallig vertolkt. Onze bewon dering ging uit naar de heer Wessel Kolleman, die wegens ziekte in moest vallen en de rol van Admetos uitne mend speelde. Waardig waar hij ko- ring was, gebroken en wanhopig na de dood van Alkestis, in extase na haar wonerlijke terugkeer. Heracles vond een goed vertolker in de heer J H. Kramers, die zeer juist aan voelde hoe zijn rol als „pièce comi que" in deze tragedie is geplaatst, zonder te detoneren, integendeel door te accentueren. We zouden nog meer namen kun nen noemen. Het zij echter voldoen de. Met de lof, bovengenoemde perso nen toegezwaaid, willen wij alle me dewerkenden, van wie niemand uit de toon viel, huldigen. Hoe wellui- dendwaren de beide koren. En hoe keurig illustreerde een orkestje, on der leiding van Han Zirkzee, het spel, met de speciaal voor deze uitvoering gecomponeerde' muziek van dr P. Brommer uit Velzen. De décors wa ren suggestief en het kapwerk karak teristiek. Alle lof voor de schitterende costumering. Zo werd dit een uitstekende avond, als waardig slot van deze reünie. De heer T. Moens, praeses van „U.S.A.", sprak een welkomstwoord, o.a. tot mevr. van Kinschot. Rector Scholte dankte aan het einde alle medewer kenden. De speelsters werden met bloemen gehuldigd. KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Op Maandag 6 Maart hoopt de Leidse Kunstkring „Voor Allen" zijn jubileumconcert te geven ter gelegen heid van zijn 25-jarig bestaan. Het beroemde Quintette Instrumental Piei-re Jamet zal dan voor de leden van de Kunstkring concerteren. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men geneeskunde: de heren H. Ha- vinga te voorburg, W. Rodenburg te Voorburg en D. P. v. Leeuwen te Rotterdam; voor het arts-exa men le gedeelte de heer J. L. Bots te Leiden; voor het arts-examen 2e gedeelte de heren G. Th. Galgóc- zij te Haarlem, M. W. v. d. Veen te 's-Gravenhage, BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Johanna, dr. van F. Kok en T. J. Leijser; Wilhelmus Cornelis zn. van W. P. den Hollan der en A. H. Swaanenburg; Hen- drikus Leonardus Maria, zn. van H. L. Devilee en A. M. van Velzen; Jozef Leonardus Hendrikus zn. van H. L. Devilee en A. M. van Velzen Maria Johanna dr. van C. van Kla veren en N. J. Oostexdee; Dirk zn. van D. van Duijvenbode en A. A. van der Plas. O vérleden: J. M. W. Bonte, huisvr. van K. Riethoven 55 jr.. E. Sollie wed. van A. v. Rossen 100 j, Lisse krijgt goedkope woningen De Minister van Wedex-opbouw en Volkshuisvesting, heeft de eerste of ficiële goedkeuring voor een goed koop woningbouwplan op grond var de inmiddels bekend gemaakte ,.be schikking verminderde bijdragen Wo ningwet bouw 1950" verleend. De goedkeuring is verstrekt aan de gemeente Lisse, voor een plan van 73 woningen. De jaarlijkse bijdrage zal 120.per woning bedragen. De huur van de woningen is vastgesteld op 5-35 per week. LEIDERDORP KIND VERDRONKEN Zatei'dag tegen het middaguur is het 5-jarige jongetje W. J. v. Es bij het spelen in de Does geraakt en ver dronken. Ogenblikkelijk nadat het kind te water was geraakt, maakten zijn speelkameraadjes alarm.. Een chauf feur van de N.Z.H.V.M. was spoedig ter plaatse om eerste hulp te verle nen. Kort daarna arriveerden onge veer gelijktijdig de dokters Smit en Persant Snoep, die vaststelden, dat het kind reeds overleden was Maandag, 27 Februari. Als het vandaag Maandag is, be tekent dit dat het gisteren Zondag was En Zondag betekent voetballen. Ook gisteren. Daar hadden we b.v. de wedstrijd Docos-<-S.J.C. Nu moet u weten dat Docos op het nippertje ge wonnen heeft, natuurlijk tot grote teleurstelling van S.J.C. Dat is be grijpelijk. Minder begrijpelijk vin den wij het wanneer zo'n Nooi-dwijk- se speler z'n teleurstelling meent te moeten afreageren, door een Docos- supporter, die na afloop een Docos- speler om de hals viel, om hem geluk te wensen, een watjekou vei-kocht, die lang niet mis was. Precies op z'n neus, die hevig begon te bloeden. De onge^kkige supporter J v. d. P., vvm-d verbonden. En de politie kwam per motor aansnorren, om de Noord wij kse speler H. G. even te spreken. Dat noemt men voetballen. Leve de sport! Misschien zat het wel in het weer. Want er is gisteren meer geslagen. Dat begon 's nachts om vier uur al. Want toen meende de 31-jarige J. S., wonend in het Transvaalhof, even naar de Kruisstraat te moeten gaan. Waarom, is Stadskok niet helemaal duidelijk. Maar zeker is het. dat daar een flinke vechtpartij ontstond, waai'bij S., die kennelijk iets te veel op had, bewusteloos werd geslagen. Met een hersenschudding bracht de E.H.D. de nachtelijke vechter naar Vrij plotseling overleed Vrijdag middag in het Gex-eformeex-de Minne huis, het Hervormd Tehuis voor Ouden van Dagen in de Kaarsenma kerstraat, Leidens oudste ingezetene, de wed. E. van Rossen-Sollie, die 18 Dec. 1.1. onder zeer grote belangstel ling haar honderdste verjaardag vier de. Wij waren toen in de gelegenheid enige tijd met haar te spreken en constateerden dat onze honderdjarige, na een ziekbed van drie maanden, weer aan de beterende hand was en welgemoed haar hondex-d-en- eenste levensjaar inging., Zij heeft het niet mogen voltooien. Vrij plotseling werd aan dit lange leven een einde ge maakt. Donderdag was „Tante Betje" zoals men haar in het tehuis noemde, niet geheel in orde. Maar Vrijdag morgen was haar toestand toch weer beter, zodat men het overlijden niet verwachtte, al moest er uiteraard steeds rekening mee gehouden wor den dat haar levensdraad plotseling zou worden afgebroken. Dat ge schiedde Vrijdagmiddag, nadat de wed. van Rossen ruim 20 jaar in het Tehuis was verpleegd en daar een rustige oude dag genoot. het Acad. Ziekenhuis. Om niet al te somber te blijven, vermelden we eerst dat de leden van de Ned. Kath. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", afd. Leiden a.s Woensdagavond op de jaai-vergade- ring verwacht worden. Uit de convo catie hebben zij op kunnen maken waar het die avond om gaat. Zeer belangrijk! En laten de leden hun laatste vakblad meenemen. Dat kan op de vergadering van pas komen. We kunnen het ook niet helpen. Maar het nieuws van gisteren is somber. Neem nu b.v. dat geval op het Plantsoen gistermiddag. Daar brak om drie uur een schoorsteen brandje uit. Omdat de schoorsteen vuil was en niet meer normaal kon functioneren. De Leidse Brandweer, steeds paraat, kwam aanstormen. En bluste een. twee drie het brandje. Ter afwisseling 'even een aanspo ring aan de leden van de Ned. Kath Bond van Administratief. Verkopend en Vei'zekeringspersone-'-^ „St. Fran ciscus van Assisië", afd. Leiden. Want die moeten beslist a.s. Don derdagavond om acht uur in „Den Burcht" zijn, waar de jaai'vergade ring wordt gehouden. Laten de le den hun vrouwen maar gerust mee nemen. Want de belangrijke agenda, met bestuursverkiezing, is geen hoofd zaak Omdat de prachtige kleuren film „Hollands Gorie" gedraaid zal worden. Dit moet u beslist gaan zi°n. Prachtig! En het sombere nieuws gaat voort. Alweer over de voetbal. Want gister middag werd aan de Hoge Rijndijk een wedstrijd gespeeld tussen lagere elftallen van Meerburg en V.N A, De Leidse keeper, de 17-jarige wol spinner P. B. uit de Lusthoflaan. werd vermoedelijk op z'n been ge trapt (per ongeluk!) bij een aanval op z'n doel. Hij merkte er niet veel van. En ging zelfs per fiets naar huis. Maar 's avonds werd de pijn erger En toen constateerde de E. H. D. dat hij z'n rechteronderbeen ge broken had. Zodat de keeper naar het Acad. Ziekenhuis gebracht moest worden. U dient nog te weten dat „Arena Studiosorum", het Leids Studenten scherm- en gymnastiekgezelschap op Dinsdag 21 Maart a.s. 120 jaar zal bestaan. Dat wordt gevierd met in- texmationale wedstrijden en 's avonds een gala-assaut in Minerva, waar voor de beste schei-mers uit het land zijn aangezocht. Besloten wordt met een receptie en diner. Hulde aan de Lèidse Brandweer! Sedert 24 uur zat een kat klagelijk te miauwen in een boom achter de huizen van de Zeemanlaan. Dit tot wanhoop van de bewoneirs, die mede lijden hadden en bovendien niet kon den slapen van het ijselijk geluid. De politie werd opgebeld, doch kon niets doen Toen naar de brandweer. Die kwam vanmiddag. Een dappere man klom in de boom, doch de kat wilde per se niet naar hem toeko men. Tenslotte werd een touw op de bewuste tak geslingerd en door flink te zwiepen kwam het beest omlaag, precies op een sti-uik. Het dier holde weg, zonder de brandweer te be danken. Daarom doen wij het nu. Ook de dag van vandaag begon tragisch. Want de 60-jarige mevr. \J. W d. W.v. d. W. wonend in de van Vennepstraat, viel vanmorgen om uur van de trap. Beneden in de gang kwam zij tegen een fiets te recht. De E.H.D. constateerde een hersenschudding en een vleeswond aan haar linkerarm. Zen werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Maar ondanks alles eindigen we met een prettig bericht. Prettig al thans voor de leden van de R.K. E. H B.O. „Peexke Donders". De gedi plomeerden-cursus wordt a.s. Woens dagavond om acht uur gehouden op Balistraat 70. Diploma's in 1948 be haald, moeten dit jaar verlengd wor den. Zodat de gediplomeerden alle maal verwacht worden. STADSKOK. KAATSTE BERICHTEN HET VERZOEK TOT UITLEVERING VAN WESTERLING In vei'band met het verzoek van de Verenigde Staten van Indonesië aan de Britse regering om kapitein Wes terling te doen uitleveren heeft een redacteur van het ANP een onder houd gehad met prof. mr dr J. H. W. Verzijl, hoogleraar in het Volken recht aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Verzijl gaf als zijn mening te kennen, dat Engeland niet verplicht is tot uitlevering als er geen verdrag ter zake tussen Engeland en de Ver enigde Staten van Indonesië bestaat Z.i. bestaat een zodanig uitleverings verdrag niet. Maar zelfs al was er een verdrag dan zou er hoogstwaar schijnlijk nog geen verplichting tot uitlevering bestaan. De verplichting zou voortvloeien uit de aard der de licten, waarvoor deze gevraagd kan worden. Westerling is te Singapoi-e gearres teerd, omdat hij zonder de voorge schreven documenten het land zou zijn binnengekomen. Dit zou zijn uit zetting tot gevolg kunnen hebben. Uitwijzing naar Indonesië leek prof. Verzijl uitgesloten. WAS HET EEN CATALINA VAN DE NED. MARINE? Op een heden gehouden pers conferentie heeft de majoor Sud- jarwo, als woordvoerder van het ministei'ie van defensie, medege deeld, dat de autoriteiten der R.I.S. kunnen bewijzen, dat Westerling naar Singepore is gevlucht aan boord van een Catalina van de Ne derlandse marine. Deze kwestie, zo voegde hij er aan toe, maakt he denochtend een onderwerp uit van een bespreking tussen de minister van defensie der R.I.S. en staats secretaris mr. Fockema Andreae. DE POSITIE VAN DE DAERAH OOST-BORNEO. De Oost-Borneo Raad heeft een re solutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat Indonesië zo spoedig mo gelijk een eenheidsstaat dient te worden overeenkomstig de procla matie van 17 Augustus 1945. Bij de raad van zelfbestuurders van de Dae- ran Oost-Boxmeo wordt erop aange drongen, dat het hun verleende man daat zo spoedig mogelijk ter be schikking zal worden gesteld van de regering der R. I. S., waarna een commissaris der R. I. S. voor Oost- Borneo dient te worden benoemd. De resolutie eist tenslotte aansluiting van Oost-Borneo als een autonoom gebied bij de R-I.S. MINISTER VAN MAARSEVEEN OVER DE ARRESTATIE VAN WESTERLING. Naar aanleiding van de arresta tie van Westerling te Singapore verklaarde minister van Maarse- veen: „Ik vei'heug mij er over, dat het gevaar, dat in de actie-Westexding gelegen was, thans is geëlimineerd en dat een bron van onrust, die be lemmerend werkte op de ontwik keling van de goede verhoudingen en de opbouw van de jonge staat uit Indonesië is weggenomen. Er is geen sprake van, dat Westexding nog ooit enige invloed of macht in Indonesië zou kunnen verkrijgen. De maatregelen, door de R.I.S. re gering tegen hem getroffen, zijn blijkbaar zo afdoende geweest, dat Westerling alleen nog in een vlucht heil heeft gezien. Het is te betreu ren, dat in sommige kringen de fantasie zich van de figuur Wester ling heeft meester gemaakt en Westerling op een zeker voetstuk heeft geplaatst. De feiten zullen uitwijzen, hoe deerlijk deze krin gen zich vergist hebben en hoezeer zij, die Westerling gevolgd hebben, het slachtoffer zijn geworden van bravoerpraat en onkunde. Zij, die de feiten wel kennen, beseffen, dat de actie-Westerling aan Nederland grotere schade heeft toegebracht dan aan Indonesië. Van Nederlands standpunt bezien, is de hele ge- scheiedenis Westexding dan ook een uitex'st trieste historie." UITBREIDING VRIJ VERVOER VOOR GEREPATRIEERDE MILITAIREN. De federatie van Nederlandse Or ganisaties voor het Pei-sonenvervoer heeft de bij haar aangesloten auto- busdienstondexmemingen, waaronder die welke zijn opgenomen in de stichting Centrale Autobusdienst, verzocht met ingang van Zaterdag jl. gex-epatrieerde militarien zonder betailng te vexwoeren op vertoon van hun geldige en bij de debarka- tie vex'strekte abonnements! xrt, uit gegeven door de Ned. Spoorwegen en de Ned. Vereniging van Transport ondernemingen. Dit betekent dat het vrije vervoer thans ook geldt op vrij wel alle autobuslijnen, welke niet op de achterzijde der bedoelde abonne mentskaarten vermeld staan. DANKTELEGRAM VAN KAPITEIN VAN DE „PASTEUR". Hedenmorgen heeft de burgemees ter van Amsterdam, via Schevenin- genx-adio een telegram ontvangen van de kapitein van het Franse mo torschip „Pasteur", dat Vrijdag jl. met 4000 repatriërende solaten uit Indonesië in Amstex-dam aankwam De commandant sprak in dit tele gram namens de état-major en de manschappen zijn bijzondere dank uit voor de hartelijke ontvangst die de bemanning ten deel is geval len en hij sprak zijn beste wensen uit voor het welzijn van d? repatrië rende soldateno. GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leider is verhinderd Woensdag 1 Maart a.s spreekuur te houden. löS! MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 Febr. Vee. Aan voer 646 stuks. w. v. 399 vette koeien 2 graskalveren, 11 nuchtere kalveren, 230 varkens, 3 schapen of lammeren. Prijzen: vette koeien 2.202-40. 2 00—2.20 1.90—2.00, varkens 1.70, 1.64 en 1.58. SPORT ZWEMMEN Nieuw Ned. record van Kees Kievit Tijdens zwemwedstrijden van Oost- Nederland tegen Zuid-Nederland, ge houden in 't sportfondsenbad te Arn hem, verbeterde de Aegierzwemmer Kees Kievit het Nederlands record 100 meter rugslag heren met 0,2 sec. Hij bracht het op 1 min. 7,5 sec. De tijden van tde drie tijdopnemers wa ren. 1.07.5, 1.07.5 en 1.07.6. Het oude record stond sedert 4-12- 1949 op naam van Kievit met 1 min. 7.7 sec. De zwemwedstrijden werden door de zuiderlingen gewonnen met een totaal aantal punten van 2485.5, terwijl het Oosten er 2500,7 behaalde. De waterpolo-wedstrijd werd door het Oosten gewonnen met 83, na dat de ruststand met 41 was inge gaan. Twee afgevaardigden van de Italiaanse zwembond woonden de wedstrijden bij. in verband met de bestudering van de nieuwe spelregels voor waterpolo. HOCKEY R.K.N.H.C. „SISEO". Siseo IS.V. '35 (Dames) 34. Op verzoek van S.V. '35 werd deze wedstrijd evenals de vorige keer op Zaterdagmiddag gespeeld. S.V. '35 moest deze wedstrijd winnen, wilde zij haar kans op promotie behouden en zette daarom alles op alles, om de overwinning te behalen. Siseo gaf zich echter niet zo gemakkelijk ge- wónnen aan de technisch veel betere tegenstandsters, 't Eerste doelpunt was voor het Leidse elftal, welke voorsprong zij echter niet lang wist te behouden. S.V. maakte gelijk en vlak daarop volgde een tweede doel punt, waarbij voor de rust nog een derde gevoegd werd (13). Na de rust begon Siseo met nieuwe moed en wist spoedig de stand op 23 te brengen. S.V. '35 maakte er 24 van. Daarna was de beurt weer aan de rood-grijzen, die de stand op 34 brachten. Onder enthousiaste aan moedigingen wist S.V. verdere doel punten te voorkomen, terwijl ook het Siseo-doel aan verdere aanvallen ont snapte. Zo eindigde deze spannende wedstrijd tegen dit sterke elftal in een 34 nederlaag, terwijl Siseo in de vorige ontmoeting zo'n prachtige 41 overwinning wist te behalen. GYMNASTIEK NATIONALE WEDSTRIJDEN TE LEIDEN Gisteren werden in de Stadsge hoorzaal te Leiden nationale gym- nastiekwedstrijden gehouden, waar van de uitslagen als volgt zijn: Knotsoefeningen. 1. Simson, Koog-Zaandijk 64 pnt., 2. Kracht en Vlugheid, Utrecht 61 pnt., 3. UDI, Arnhem 58 pnt., 4. Car- na, Zaandam 56 pnt., 5. Turnlust, Haaxdem 50 pnt., 6. Attalanta, Rot terdam 46 pnt., 7. Animo, Delft 44 pnt., 8. THOR, Arnhem 44 pnt. Rylhmische oefeningen: 1. Attilla, Utrecht 62,'4 pnt., 2. Rotterdam 58 punten. Hoepeloefeningen: 1. Rotterdam 72 pnt., 2. Simson,, Koog Zaandijk 68 pnt., 3. Attila, Utrecht 67 pnt., 4., 5. en 6. Animo, Delft, Animo, Rijs wijk en Ulyssus, R'dam, allen 51 pnt., 7. Sparta, Winkel, 8. Bato- Zeist, 9. Hercules-Hebe, Woxmner- veer 37 pnt, KORFBAL UITSLAGEN. KON. NED. KORFBALBOND. N.-H. le klasse: ArchipelOoster kwartier 24. Z.-H., le klasse: OSCRDeetos 24 2e klasse B: AlgemeneReady 20 BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen, van de Leidse Bil jartbond zijn: le klas cadre: Spijkerbak 2TOG 2 6—0, TOG 1—Carambole 2 2—4, TOP 1—Spijkerbak 1 2—4. 2e klas cadre: Royal 1Morsch- poort 2 60, Spoortje 1SDO 1 42, MorschpoortTOG 3 42, Rijne- gc.m 1—UVS 1 2—4. le klas libre: Carambole 3Royal 2 26, Morschpoort 3Spijkerbak 3 8—0, 't Zuid 1—TOP 2 7—1. 2e klas libre: TOG 4't Vierkantje 1 2—6, UVS 2—Spoortje 2 4—4, Drei Pottekens 1De Heul 1 62. 3e klas libre: Rijnegom 2DOH 1 3—5, 't Zuid 2—TOG 5 2—6, De Valk 1Spijkerbak 4 26. 4e klas libre: Drei Pottekens 2 Carambole 4 44, Spijkerbak 5OG 1 8—0, Morschpoort 4DVH 2 2—6. 5e klas libre: Morschpoort 5Dx-ei Pottekens 3 62, De Hoek 2Spoor tje 3 62, Rijnegom 3SDO 2 44, 't Zuid 3De Heul 2 26. 6e klas libre: TOP 4Vierkantje 2 6—2, UVS 3—TOG 6 6—2. 7e klas libre: De Valk 3Spoortje 4 26, Morschpoort 7Vierkantje 3 26, 't Zuid 4De Heul 3 26. 8e klas libre: EMM 2Moi-schpoort 8, Royal 3—'t Zuid 5 8—0, UVS 4— Rijnegom 4 53. le klas libre: DVH 1Morsch poort 3 44. DVH 2 (Roelofarendsveen) wist in de 4e klas het kampioenschap te winnen, terwijl 't Spooi'tje 4. de titel in de 7e klas won en UVS 4 na felle strijd met Rijnegom 4, kampioen werd in de 8ste klas. In de laatste wedstrijden van deze week, valt de beslissing in de 2e klas cadre waar het gaat tussen Rij negom 1 en UVS 1. In de le en 2e klas libre starten Morschpoort 3 en 't Vierkantje 1 als favoriet. TAFELTENNIS A.L.T.C. De competitie-uitslagen zijn: Heren 3e kl.: ALTC 3—Wilskracht 1 9—1. Heren 4e kl.: BAT 2—ALTC 4 8, ALTC 5—Sleutels 5 8—2.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3