Aftrekposten voor de Inkomstenbelasting Men kwam ertoe, boeken te schrijven 'lletjacvd "1 5WUice&& Ma'üna Twintig jaar uitsluiting VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Persoonlijke omstandigheden en buitengewone lasten In het artikel „Wat de belas tingbetaler mag aftrekken" heb ben we speciaal de kosten beke ken, die in verband staan met het beroep, waaruit de inkomsten worden genoten. Het zou onvolledig zijn, hier na niet te wijzen op andere uit gaven, welke eveneens bij de In komstenbelasting voor aftrek in aanmerking komen, al is het op enigszins andere wijze. Daar de inkomstenbelasting een persoonlijke belasting is, wordt bij het bepalen van de te betalen belas-v ting rekening gehouden met persoon lijke omstandigheden, welke de be talingscapaciteit direct en belangrijk verminderen. Zo betalen ongehuwden belangrijk meer dan gehuwden, ge huwden zonder kinderen weer meer dan gehuwden met kinderen. Daar bij zijn de tarieven zo samengesteld, dat bij stijging van het inkomen de belastingdruk hoger wordt. Nu kan iemand uitgaven moeten doen welke door bijzondere persoon lijke omstandigheden veroorzaakt worden, b.v. door ziekte van hem of zijn gezinsleden, alimentatieverplich tingen, enz. waardoor moeilijk de ge hele belastingaanslag voldaan kan v/orden. Voor dergelijke gevallen is in artikel 51 van het Besluit op de Inkomstenbelasting een wettelijke regeling getroffen. Hierin wordt be paald, dat de inspecteur der belastin gen het belastingbedrag verminderd door rekening te houden met de bui tengewone lasten, welke op het ver mogen om de belasting te betalen een aanmerkelijke invloed hebben. Uit deze omschrijving blijkt dus, dat niet de belastingplichtige deze uitgaven in aftrek op zijn inkomen Aetherklanken j ZATERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram.muz. 9.00 Voor de vrouw, 9.30 Dansorkest, 10.00 Voor de kinderen, 10.15 Radio Philh. Orkest, 11.00 Voor de zieken, 12.00 Angelus, 12.03 Me- tropole orkest, 12.30 Mededelingen", 12.33 Amusementsorkest, 12.55 Zon newijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Politiekapel, 14.20 En gelse les, 14.40 Utrechts Stedelijk Orkest en soliste, 15.15 Kroniek van letteren en kunsten, 15.50 Sympho- nette orkest, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de kin deren, 18.00 Saxophoon en piano, 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 West-Indisch Commentaar, 19.25 Par- lemeytaire causerie, 19.45 Regerings uitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.15 Lichtbaken 20.40 Gr.pl. 20.43 Steek eens op heren, 21.00 Orkesten-parade, 21.30 „Kon Tiki", hoorspel, 21.55 Orkesten-para de, 22.25 Puzzle, 22.35 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender, 23.00 Nieuws, 23.15 Maas trichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II (415 m) 7-00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws en weer berichten, 8.18 Gram.muz. 9.30 Wa terstanden, 10.00 Medische causerie 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.35 Pianorecital, 12.00 Gram.muz. 12.30 Mededelingen, 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Accordeonmuz. 13.45 Gram.muz. 14.00 Voor de jeugd 14.20 Kon. Mil. Kapel, 15.00 Literair overzicht, 15.20 Kamerorkest met so list, 16.00 Van de wieg tot het graf, causerie, 16.15 Gram.muz. 16.45 Sportpraatje, 17.00 Het agrarisch congres van de Pv.d.A., 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Waar om en hoe?, toespraak, 18.20 Popu laire muziek, 19.00 Artistieke staal kaart, 19.30 Bijbellezing, 19.4-5 Pas separtout, causerie, 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten, 20.15 Tiroolse muziek, 20.45 Gevar. programma, 21.45 Socialistisch commentaar,' 22.00 Sextet, 22.25 Onder de pannen, hoorspel, 22.40 Hawaiian muziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte muziek mag brengen. De aanslag wordt op gelegd naar het normale inkomen, terwijl het belastingbedrag een ver mindering ondergaat. Deze vermin dering is het verschil tussen de be lasting van het normale inkomen en het met de buitengewone last ver minderde inkomen. De eis is gesteld, dat een afzonder lijk verzoek moet worden gedaan. Dit kan meestal wel bij de aangifte wor den gevoegd. We vestigen hier na drukkelijk de aandacht op, omdat dikwijls wordt verzuimd een verzoek te doen. Verder dient men er reke ning mee te houden, dat de uitgaven wegens buitengewone lasten meer moeten bedragen dan 10 pet. van het zuiver inkomen, nadat dit inkomen verminderd is met 10 pet. per kind. Voorbeeld: A heeft twee minderjarige kinderen. Zijn zuiver inkomen be draagt 5000.Wegens ziekte van zijn echtgenote heeft hij in dat jaar uitgegeven aan dokterskosten en hulp in de huishouding ƒ450.Hij kan belastingvermindering krijgen daar de ƒ450.meer bedragen dan 10 pet. van 4000.5000.verminderd met 10 pet. per kind is ƒ4000. Wat zijn buitengewone lasten? Dat zijn lasten, welke niet nor maal zijn, dus uitgaven welke niet de normale besteding van het inko men betreffen. Zo kan men zich las ten opleggen, welke niet als buiten gewoon zijn aan te merken, b.v. iemand heeft een inkomen van 6000.en hij voelt zich nu zedelijk verplicht zijn zuster jaarlijks 1000. uit te keren, omdat die slechts 1500 inkomen heeft. Dit is een vrijgevig heid en geen buitengewone last. Zou de zuster door invaliditeit een gering inkomen kunnen verwerven, dan zou de redelijke ondersteuning wel als zo danig aan te merken zijn. De uitgaven welke als buitengewo ne lasten kunnen worden aangemerkt zijn in het tweede lid van artikel 51 genoemd, n.l.: 1. Uitgaven tot voorziening in het levensonderhoud van eigen en aange huwde kinderen en pleegkinderen, voor wie geen kinderaftrek wordt genoten, en van andere bloed- en aanverwanten in de rechte linie en ;n de tweede graad der zijlinie; 2. uitgaven ter zake van ziekte, In validiteit, sterfgeval en andere der gelijke uitgaven ten behoeve van de belastingplichtige, diens echtgenote, diens eigen- en aangehuwde kinde ren en pleegkinderen en van diens bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in de tweede graad der zij linie. Het eerste punt betreft de z.g. ali mentatie en het tweede punt de kos ten van ziekte, invaliditeit en sterf geval (dus ook de kosten van de be grafenis). Alimentaties. In aanmerking komen de onder- houdsuitgaven voor kinderen waar voor men geen recht op kinderaftrek heeft. De kinderaftrek in het belas tingtarief gaat dus voor de toepas sing van artikel 51. Onder kosten van levensonderhoud vallen niet de zuivere kosten voor studie. Een wettelijke verplichting tot on dersteuning is niet vereist, doch die moet wel geschieden aan de in ar tikel 51 genoemde bloedverwanten (broers, zusters, ouders, grootouders, schoonzusters en zwagers). Hieraan is nog een uitbreiding gegeven. Er is namelijk goed gevonden, dat uitga ven, welke een pleegkind voor zijn behoeftige pleegouders doet ook in aanmerking komt. Bij het bepalen van het bedrag der uitgaven wordt gelet op de eerste le vensbehoeften van het kind of het fa milielid en wat nodig is voor het voeren van een redelijke staat, over eenkomstig zijn plaats in de samen leving. Ziektekosten e.d. Is de echtgenote ziek en is hierdoor hulp in de huishouding nodig, dan vallen de kosten voor die hulp hier eveneens onder. Verder kunnen ook bijkomende uitgaven, als reiskosten voor ziekenbezoek in het ziekenhuis, fruit enz. tot de ziektekosten worden gerekend. Men kan dat natuurlijk niet te gek maken. In punt twee zijn geen beperkin gen gemaakt wat betreft de kinde ren. Volgens de Hoge Raad moeten de kosten van geboorte, zoals dokters kosten, geneesmiddelen en verpleeg ster ook als buitengewone lasten wor den beschouwd. Er moet echter wel rekening mee worden gehouden, dat hier niet de normale kosten van ba byverzorging worden bedoeld. Het komt thans veel voor, dat werkne mers een vergoeding bij de geboorte der baby ontvangen. Deze moet op de totale kosten in mindering ge bracht worden. Dit is echter in het algemeen zo, omdat de uitgaven op de belastingplichtige moeten „druk ken", dat wil zeggen dat geen vergoe ding op een of andere wijze wordt ontvangen. We hopen, dat met het bovenstaan de wat meer inzicht is gegeven in be palingen, die voor velen wel van be lang kunnen zijn. Een inleiding op de Boekenweek 1950 FEN IEDER, in wie de drang opkomt tot het schrijven van een boek, zal van dat heilloos voornemen wellicht worden teruggehouden als hij iets meer weet over de veelheid van onverkochte boeken in de uitgeve rijen. Wie nochtans halsstarrig blijft, kan een boek in blanco laten in binden en, versierd met zijn naam, op de bibliotheekplanken laten zet ten onder welke categorie hij maar w enst. En wanneer ook dat niet helpt neem de man dan mee naar de aanstaande Boekenweek. Dan zal hy zien, wat er moet worden gedaan om zelfs het allerbeste deel van het publiek op te wekken een goed boe k te kopen. Wie van boeken houdt, houdt des wege van weinig boeken. Daarom is de vraag gewettigd, hoe men er toe komt, boeken te schrijven. Een boek moet belangrijk zijn, evenals de krant; maar het ene be waart men angstvallig, de ander werpt men de volgende dag reeds weg. Is dat wel altijd billijk? Want er zijn kranten, die een lang leven verdienen en boeken, over welker inhoud men zich afvraagt, welke fu tiliteit'nu weer een auteur heeft ge vonden. En daarbij te weten, dat se dert twee duizend jaar het meeste reeds werd gezegd! Menig schrijver schijnt zioh niet te herinneren, dat geniën als De Balzac, Shakespeare en Vondel ooit hebben geleefd. En hij maakt zich zelf wijs, dat hetgeen hij voelt als „auteur", tot dan toe in de geschiedenis der mensheid onbe kend is geweest. Hij beschouwt zijn woord. Maar dat woord bestond reeds lang. Noch tans wil het de schrijver vvoorkomen dat het in zijn zinnen nieuwe bete kenis heeft gekregen. En hij denkt: als mijn boek eenmaal geschreven is, zal het onweerstaanbaar zijn. Dan maakt hij karakters en keuvelt met zijn mensenfiguren; hij openbaart hun zijn opgekropte gevoelens. De ideën verschieten als vallende ster ren; vaak grijpt de schrijver ze in hun vaart en zó componeert hij ver der. Maar denken in wijsgerige zin ge lukt slechts aan weinigen. En de auteur, die eerlijk is, zal zich zelden voldaan voelen. Nooit werd een roman geschreven, of zogenaamde kenners hebben ge twist over de artistieke waarde. Maar niet getwist kan worden over die an dere waarde: de invloed op de men sen. Aan deze toont de echte roman schrijver, wie hun medemensen zijn. „Zie zo spreekt hij door de mond van Walschap: alle mensen lij den als gij; ieder heeft zijn eigen droefheden gekend. Troost hen; on danks uw zwakheid zyt gij nog wel in staat tot het goede en het zuivere, misschien zelfs het grote. Veracht uzelf niet; blijf trouw aan uzelf en houdt goede moed." Nu komen we nader van de auteur zijn lezer. Het is gebeurd, dat de een tot de ander de vraag heeft ge steld: wat heb ik aan uw boeken, want ik heb een hoofd, dat die boe ken vervangt? Zó leven de mensen verkeerder dan zij zelf willen. Schrijvers ver beelden zich vaak, dat een en an der slechts voortspruit uit onmacht en misverstand, dat in die bedreigen de en soms bedriegende mensen een kinderziel schuilt met een zeker ge loof, dat alles anders is of worden zal dan het is door hun toedoen. Zal die droom ooit werkelijkheid worden? De oude Italianen waren nog zo mis niet. Voor hen was een goed boek belangrijk door zijn enig, per soonlijk en zeldzaam zijn, door zijn fundamenteel karakter. Het zit niet in de hoeveelheid; slechts kwaliteit houdt een boek in ere. Dit zij gezegd tegenover de barbaarse lawine, die na opheffing van de pas geleden pa- piernood zich over de wereld uit stort, die zich uit in geweld en bloed, en dit alles tot cultuur meent te kun nen verheffen. Wie nu een goede schrijver heeft gevonden, kope in deze Boekenweek een waarlijk goed boek, dat de geest verheft, hij zette zich neer in alle rust en beslotenheid om te genieten van wat grote geesten voor hem heb ben uitgedacht. v. O. In Indonesië nesfë AD. BENSDORP Zuidbuurtseweg 27 Zoeterwoude geboren 25 Februari 1928 viert zijn 2e verjaardag in Indonesië, te Sura- baja. #ET MYSTERIE §1 OP DE DOOR GUY HAMILTON 21) Mortlake huiverde. Als de kogel hem iets lager geraakt had, zou hij van het avontuur niemandal over verteld hebben. Hij was met recht door het oog van een naald gekro pen. Juffrouw Spencer had gelijk ge kregen met haar waarschuwing. Waarschijnlijk had zij zelf niet ver moed, dat reeds zó spoedig op de waarschuwing de aanslag volgen iou. Maar nu moest zij hem dan ook volledig inlichten; daar hielp niets aan! Als het enigszins mogelijk was, diezelfde avond nog! Nog wat duizelig liep Mortlake het sloependek af naar het kantoor van de purser, om de passagierslijst te raadplegen. De naam juffrouw Spen cer zocht hij tevergeefs. Hij stapte het bureau binnen. De purser zelf was er niet; een plaats vervanger nam zijn taak waar. „Welk hutnummer heeft juffrouw Spencer?" vroeg Algy. „Niemand van die naam bevindt zich aan boord, mijnheer," antwoord de de beambte zonder zich te beden ken. „Neen maar, dat is sterk!" riep Mortlake verontwaardigd uit, in de veronderstelling, dat de beambte hem geen inlichtingen verstrekken wilde. „Een goed uur geleden heb ik zelf nog met haar gesproken! Dan moet je lijst niet in orde zijn!" „Ik geloof het niet mijnheer. Er is nog nooit een aanmerking op onze passagierslijsten gemaakt kunnen worden. Wanneer u me een be schrijving geeft van die dame kan ik haar misschien thuisbrengen. Reist ze alleen of in gezelschap?" „Dat zou ik niet kunnen zeggen," moest Algy bekennen. „Hoe ziet die juffrouw Spencer er ongeveer uit?" „Zowat van mijn lengte moge lijk twee, hoogstens drie centimeter kleiner," beschreef Mortlake de jon ge vrouw. „Haar haren zijn eh ja, ik ben een boon, als ik de kleur van het haar kan opgeven. Ze droeg een kleine hoed scheef op haar hoofd Ze is niet direct mooi maar toch ook weer niet lelijk. Ik schat haar op dichter bij de dertig dan by de vijf, en twintig. Ze heeft iets merkwaar dig gedecideerds over zich. Een pret tige stem. Daaraan zou ik haar on middellijk herkennen." De assistent-purser glimlachte flauwtjes. „Ik vrees, mijnheer, dat ik met zo'n beschrijving niet heel ver komen zal. Naar alle waarschijnlijkheid zult u de bewuste juffrouw Spencer mor genochtend wel aan het ontbijt zien. U moet maar eens goed naar haar uitkijken." Mortlake stapte naar de uitgang, even wijs als hij gekomen was. In de deur draaide hij zich om. „Apropos, ik heb een hut samen met een zekere meneer Sergius Pe- trokoff. Wie kreeg het eerst een plaats toegewezen in nummer 32 hij of ik?" „U mijnheer Meisom. De heer Pe- trakoff had een plaats in 101, aan de andere kant van het schip. Zowat een drie kwartier vóór het vertrek vroeg hij me, of hij niet in nummer 32 on dergebracht kon worden, omdat oude vrienden van hem nummer 30 had den. Wel, in 32 was nog een plaats vrij. Onze opdracht is, het de passa giers zoveel mogelijk naar de zin te maken." Zo, zo, dacht Algy. De Rus had er dus op gestaan, in dezelfde hut on der gebracht te worden als Roger Meisom! Dit wist hy alvast. Een van Tegen Meyer Schwencke Deskundige bij de commissie voor de perszuivering, A. L. Govers, concludeerde gisteren tegen A. Meyer Schwencke, journalist, uitge ver en drukker te Den Haag, tot twintig jaar uitsluiting uit enige journalistieke of leidende niet-jour- nalistieke functie in de Nederland se pers. Het speet de heer Govers, dat de wet geen levenslange ont zetting toestaat. De ontzetting zou Juni 1945 moeten ingaan. Meer dan drie uur heeft de heer Govers nodig gehad om zijn advies toe te lichten. De daden van Meyer Schwencke gedurende de bezetting heeft hij, zo niet van dag tot dag, dan toch van week tot week ge volgd. Zijn mening over de propa gandist voor de Duitse zaak was vernietigend. Het illegale werk, dat de in Scheveningen gedetineerde M. S. voor de Paroolgroep heeft verricht, heeft hij nauwelijks ge acht. „Ik beschouw het slechts als een nieuw spel om de macht, dat Meyer Schwencke in de illegaliteit wilde beginnen,' aldus de getuige- deskundige. De uitspraak is bepaald op 9 Maart. MET MOTOR DODELIJK VERONGELUKT. Gistermiddag omstreeks 12 uur reed de 26-jarige S. S-, van Poolse nationaliteit, wonende in Den Haag, met zijn motor tegen de neergela ten afsluitboom van de Hoornbrug te Rijswijk. De man werd op slag gedood. AMPER PRIJSHOUDENDE MARKT. Gisteren richtte de belangstelling bij de opening van de. Amsterdam se effectenbeurs zich vooral op de Staatsfondsenhoek, waar de nieuwe 3 1/4 procent lening 1950, groot 200 millioen voor het eerst geno teerd werd. De openingskoers was 99Yi tot 5/8, een prijs, die een ta melijk onbevredigende indruk maakte, daar vele hoeklieden wel enige steun verwacht hadden. Op de beurs is men dan ook van me ning, dat een grotere staats'ening op dezelfde voorwaarden, weinig kans van slagen heeft. De overige beleggingspapieren waren in navol ging een kleinigheid lager. De Aandelenmarkt bood ook gis teren weinig variatie. Na een vrij wel goed prijshoudende opening, liepei} de koersen tegen slot iets achteruit, zodat fractionele verlie zen de meerderheid verkregen. Ook bij de Cultuuraandelèn ont stonden uiteindelijk kleine verlie zen. De Scheepvaartmarkt was even eens licht in reactie en ook hier waren minieme verliezen in de meerderheid. Daar de New Yorkse effecten- beurs Woensdag gesloten was, on dergingen de koersen op de Ame rikaanse sector te Amsterdam gis teren zo goed als geen wijziging. Prolongatie 2 1/4 procent. de problemen was opgelost. Het pro- bleem evenwel, waarbij juffrouw Spencer betrokken was, achtte Algy van veel groter belang. Hij bedankte de assistent-purser en verliet het kantoor. Buiten gekomen bestudeerde hij de passagierslijst nog eens met volle aandacht. Zij be vatte de namen van zeventien onge huwde vrouwen. Mortlake cijferde de mogelijkheid niet weg, dat juf frouw Spencer deed, wat zij blijkbaar in hem afkeurde reizen onder ge fingeerde naam. Toch noteerde hij de namen van de zeventien ongehuwde dames in zijn aantekenboekje. Algy zag, dat de assistent-purser achter het raam zijn gedoe met een uitdruk king van argwaan op het gezicht gadesloeg. Hij grinnikte zachtjes hij kon de man waarlijk geen onge lijk geven! Een dergelijke manier van optreden was, zacht uitgedrukt, ongewoon. Mortlake besloot naar bed te gaan. Een paar minuten later stapte hij zijn hut binnen. Sergius Petra- koff sliep al, met het gezicht naar de wand, licht snorkend. Hij werd niet wakker, nadat het licht opgeknipt was. Om op alle mogelijke gebeur tenissen voorbereid te zijn, ging Al gy eerst naar zijn valies om zijn re volver bij zich te steken. Hij zocht en zocht. Maar het wapen was verdwenen. Op de Donderdagse markt is de Goudse margarine-oorlog gistermor gen voortgezet. Vorige week was de situatie zo, dat men de margarine verkocht tegen 30 cent per half pond. Een op korte termijn in het leven geroepen actiecomité van de Goudse winkeliers huurde ook een kraam en verkocht de margarine neg 2 cent goedkoper. De prijzen bleven 30 en 28 cent. Gistermorgen verlaagden de concurrenten gere geld hun prijzen, hetgeen tot gevolg nad, dat de boter ten slotte voor 18 cent per pakje van de hand werd ge daan. Daar de voorraden maar be perkt waren, kon men niet meer dan vijf pakjes tegelijk krijgen. GROTE CORSETTEN- SMOKKELARIJ. Door goed werk van de Nederland se recherche in samenwerking met Belgische politie-autoriteiten in Maaseyk is 'n omvangrijke smokkel handel in corsetten aan het licht ge komen. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, dat minstens 3600 stuks corsetten voor een totale waar de van vijftigduizend gulden in de laatste maanden van België naar Ne derland werden gesmokkeld. TWEELING VAN TACHTIG JAAR. Maandag 27 Februari a.s. viert Hen- gelo's oudste tweeling, de heren Jan en Bernard Taken, zijn tachtigste verjaardag. Jan en Bernard zijn nog kerngezond en doen nog dagelijks hun werk in de tuinderij en op de boerderij. Ze zijn getrouwd. Jan viert in Juni a.s. zijn 45-jarige bruiloft. Bernard ongeveer vijf jaren later. HONDEN BIJTEN SCHAPEN DOOD In de afgelopen maanden doet zich in West-Friesland een ware honden plaag voor. In verschillende dorpen zijn tientallen schapen doodgebeten. Ondanks het invoeren van strenge bepalingen op het houden van hon den schijnt er weinig verbetering in de toestand te komen. De eerste eigenaars van honden, die schapen hadden doodgebeten, hebben voor de kantonrechter te Hoorn terechtgestaan. Daar ze de schade, in dit geval ruim vijfhonderd gulden reeds hadden vergoed, wer den ze veroordeeld tot betrekkelijk geringe geldboeten varierende van tien tot vijftien gulden. VII. Mortlake piekerde niet lang over de vraag, wie de revolver verdonke remaand had. Doch welke bedoeling zat er achter? Was mogelijk Sergius Petrakoff het geweest, die op het sloependek getracht had, hem uit de weg te ruimen? Een ogenblik kwam de verleiding in hem op, de Rus wak ker te maken, hem ter verantwoor ding te roepen. Toen oordeelde Mort lake dat het beter was van niet. Vóór hij stappen deed, moest hij eerst een onderhoud met juffrouw Spencer gehad hebben. Algy waste het bloed weg, dat de wond op zijn hoofd veroorzaakt had en legde er verbandlinnen over. Hij ging nooit op reis zonder zijn kistje voor eerste hulp bij ongelukken. Eigenlijk had de scheepsdokter het behoren te doen, doch dat zou maar weer aanleiding gegeven hebben tot het stellen van vragen. En lastige vragen waren hem die eerste dag aan boord al meer dan genoeg gesteld. Voor het moment had Mortlake slechts één begeerte zo spoedig mogelijk de geheimzinnige juffrouw Spencer weer te spreken. Hij schoot onder de wol, overtuigd dat hij een stevig tukje zou doen na de gebeurtenissen van zo'n veelbe wogen dag. De vorige nacht had hij trouwens zo goed als alle slaap ont- Uitslag groslijststemming In Statenkring Gouda De uitslag van de groslijststem ming voor de candidatenlijst der KVP in de statenkring Gouda is als volgt; Totaal 7177; geldig 6942. M. P. v. Weyden 6637 A. C. Deerenberg 6375 A. Heerkens 6365 Mej. Groothuizen 3714 W. Versteege 3665 H. Markman 3658 .A C. Paardekooper 1912 Jhr mr L. von Fisenne 1254 Mr E. Bolsius 1168 Mr J. J. van Breukelen 935 J. Hoynck v. Papendrecht 752 O. Groen 544 Naar onderwijs vernieuwing Ook volgens de Dalton-gedachte (Van onze verslaggever) Niet minder dan 400 deelnemers, onder wie verschillende onderwys- inspecteurs, zullen vandaag en mor gen deelnemen aan de landelijke Dalton-conferentie te Amsterdam. Men zal zich verdiepen in verschil lende onderwerpen en zioh practisch kunnen oriënteren door het bezoek aan enige scholen. Op een voorafgaande pers-confe rentie heeft de heer L. Costers, hoofdbestuurslid van de Ned. Dalton vereniging, ons verzekerd, dat de Dalton-methode minder een systeem is, zoals Montessori, dan een gedach te, die zich met andere gedachten laat verbinden. En ze is gerioht op de onderwijs-vernieuwing v^n de laat ste tijd. Vandaar, dat óók op het platteland reeds talrijke vernieu wingsscholen zijn ingericht. Het in strueren geschiedt in klasverband, de te verwerken stof is individueel en het huiswerk ligt verankert in een taak. Vorm en organisatie van het Dal tononderwijs berusten op de begin selen: vrijheid, onderlinge samen werking cn individueel werk. Het beginsel van Vrijheid is Voor waarde voor de verwezelijking van de twee andere; samenwerking en in dividueel werk. In een voortdurende wisselwerking vormen de drie hier boven genoemde beginselen de ba sis, waarop in de Daltonschool een onderwijs wordt opgebouwd, dat slechts middel mag heten voor een opvoeding tot verantwoordelijkheid en zelfstandigheid in denken, han delen en gedrag. De grondlegster van „the Dalton- Laboratory-Plan". Miss Parkhurst, heeft in haar schoolorganisatie voor ogen gestaan de natuurlijke groei van zedelijke krachten in het kind te be vorderen en het in staat te stellen zelf aan zijn geestelijke ontplooiing mee te werken. Zij streeft zeker een beter onderwijs na, waarin meer ef ficiency betracht wordt en waarvan zij door de andere wijze waarop, en de andere geest, waarin gewerkt en samengewerkt wordt betere (blijven de) resultaten verwacht, dan de vele schijnresultaten, waarmee de school zich nu vaak tevreden stelt. Maar bij dit alles gaat het haar toch in de eerste plaats om een betere opvoe ding, waaraan de onderwijs metho den aangepast dienen te worden. TWEE POLITIEMANNEN GEARRESTEERD. Twee politieambtenaren, die werk zaam zijn op het hoofdbureau van po litie te Rotterdam, zijn Zondag jongstleden door de Rijksrecherche gearresteerd. De beide mannen, die door hun werk bij de herkennings dienst de beschikking hadden over vertrouwelijke conduitestaten van zeer vele personen, worden er van verdacht een aantal van de daarin voorkomende gegevens te hebben gebruikt voor chantage-dloeleinden. Naar verluidt is, hangende het on derzoek, een hoofdinspecteur van de Rotterdamse politie voorlopig op non activiteit gesteld. Volkskrant. beerd. Vrees koesterde Algy niet. Wanneer Sergius Petrokoff inder daad van zins was, hem van 't leven te beroven, dan zou hij het toch in geen geval hier doen, in hun ge meenschappelijke hut. Het leek Mortlake alsof hij op zyn hoogsl een kwartiertje geslapen had toen hij gewekt werd door een luid kloppen aan de deur. Petrakoff was al uit bed en gromde als een geterg de leeuw, omdat hij in zijn nacht rust gestoord was. De reus foeterde, toen hij in donker zijn blote voet stootte en knipte het licht aan. Hij maakte een potsierlijke indruk in zijn bont gestreepte pyama, waarover hij inderhaast een jas had aangeschoten Toen hij Mortlake rechtop in bed zag zitten dreunde zijn diepe bas pro testerend: „Wat een kabaal! Hebt u ooit zoiets meegemaakt? En dat in het holst van de nacht!" Hij ging naar de deur en deed open. „Wat heeft dat te be tekenen?" vroeg hij woest. De assistent-purser trad binnen, gevolgd door een matroos, een ware mannetjesputter. Op verontschuldi gende toon zei de beambte tot Pe trakoff; „Pardon mijnheer. De kapitein wenst mijnheer Meisom op staande voet te spreken." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5