De uitvaart van onze hoofdredacteur L EI D S E S3 HUTSPOT De dag der burgervaders De koningin sprak met de jeugd De Britse verkiezingen VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Zeer velen begeleidden hem naar zijn laatste rustplaats Oprekender dan een symbolisch kruis" zo besloot hoofdredacteur W Wilmer zijn laatste drie-star „zijn deze en dergelijke uitingen van een echt katholieke geestesgesteldheid, van een beleving der katholieke beginselen". Het ging over de oprichting van een Kruis bij de Waalbrug te Nijmegen een denkbeeld, waarvoor de nu ontslapen hoofdredacteur hoegenaamd niets voelde. Het thema van zijn laatste drie-star zouden wij aldus kunnen overnemen: Sprekender dan een symbolisch kruis op zijn graf zijn de uitingen van Christelijk medeleven, die de familie en de krant gewerden in deze korte dagen, dat het stoffelijk overschot „boven aarde" stond. Zeer groot, opvallend groot is de deelneming geweest, welke van alle zijden werd betoond opvallend, omdat de heer Wilmer zorgde steeds onopvallend door het leven te gaan. Is hij in veel geslaagd hierin is hij blijkbaar niet geslaagd. Wie met deze bescheiden man in aanraking kwam, heeft blijkbaar al spoedig on derkend, welke een karakter-groot heid schuil ging onder ootmoed, want zeer velen hebben in deze dagen de behoefte gevoeld hetzij schriftelijk Hetzij persoonlijk te getuigén van hun hartelijke waardering voor het geen de heer Wilmer voor hen was geweest en van hun oprechte deel neming in de slag, die zijn echtge note en onze krant heeft getroffen. Velen hebben ook de gelegenheid aangegrepen, hem voor het laatst te zien, toen het stoffelijk overschot Woensdag in het St. Elisabeth-zie- kenhuis, gisteren in het koor van de Hartebrugkerk stond opgebaard. DE PLECHTIGE UITVAART. Ook hedenmorgen bij de eerste H. Missen die wegens het feest van de Apostel Matthias in de rode kleur „van de dag" werden gehou den maar in 't bizonder bij de plechtige Rouwmis was de belang stelling groot. Deze Zielerust-mis werd opgedra gen door de zeereerw. heer P. Koel man uit Utrecht, geassisteerd door de zeereerw. heer H. Koelman uit Uden- hout beiden zwagers van de over ledene en door de weleerw. pater O. Vermeulen o.f.m. Behalve de echtgenote en familie woonden de plechtigheden bij deken A. H. M. J. Homulle, oud-pastoor S. Smitz. pastoor Th. M. Beukers, pas toor Th. Blom, de professoren Dr. Groot en Stammeyer uit Warmond, deken Bont uit Zoeterwoude, deken Brinkman uit Noordwijk, pastoor Van der Schoot, pastoor Looyaard uit Oegstgeest, rector Sondaal, rector Vester, dr. H. van Rooyen, rector Bernefeld, pater de Goede, pastoor Standemeyer, pater Bayer, kapelaan Sluys, rector van Vessem, pater Wil- librordus uit Haastrecht. Voorts de burgemeester van Lei den, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders S. Menken, A. J. Jonge- leen, D. v. d. Kwaak en J, C. van Sehaik, de gemeentesecretaris mr. J. Bool, vele leden van de Leidse Gemeenteraad, de commissarissen en de directeur der Leidse Courant, mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten, eerw. moeder Sebastiana en zuster Christiana van het St. Elisabeth- zjekenhuis, afgevaardigden van dc „Vrouwen van Bethanië", het be stuur van „Verbum Dei", leden van het kerkbestuur der Hartebrugparo- chie en van het Kath. Schoolbestuur, vertegenwoordigers van de afd. Lei den van de Kath. Volkspartij en van de propagandaclub „dr. Schaepman", afgevaardigden van het Kath. Ned. Persbureau en van de Kath, Ned. Journalisten Kring, alsmede van de afd. Zuid-Holland van de Kath. Ned. Journ. Kring, de Katholieke Nederl. Dagbladpers, de Ned. Dagbladpers, de Leidse Journalistenkring, de hoofdredactie van het Leidsch Dag blad, bijna alle Kath. verenigingen, de Kath. Vakschool, oud-wethouder mr. Tepe, hoofden en oud-hoofden van dienst van de gemeente Leiden, vele vrienden, leden van de admini stratieve en technische staf van de Leidse Courant en de redacteuren. Er was een krans van het ge meentebestuur van Leiden. Het versterkte zangkoor zong de j Requiem-mis van don Perosi en de H. Mis het „Ecce quomodo moritur justus" van Handel. Gelijk in deze sombere en sobere Vastentijd voorbereiding tot de herdenking van de martel-dood van Christus reeds het morgenrood van Pasen zich aankondigt, zo wordt in de liturgie bij een begrafenis de rouw en droefenis over de tijdelijke schei ding verlicht door het Pasen van de gehele mensheid bij de voleinding der tijden, wanneer allen, in Christus ge storven, met Christus zullen verrij zen. „Opdat gij niet treurt als dege nen, die geen hoop hebben" schreef St. Paulus en laat de Kerk bij de lijkbaar voorlezen tot opbeu ring: „Troost elkander dus met deze woorden". Deze verwachting van de Oordeels dag speelt ook door de tekst van de Absolutie, welke met zegening met wijwater en bewieroking aan het ein de van de H. Mis werd verricht door pastoor P. Koelman met dezelfde as sistentie. Door deze zegening en bewieroking betoont de Kerk haar eerbied voor het ontzielde lichaam, dat, hoezeer ook aan de ontbinding prijsgegeven, als tarwe in de grond, eens in ver heerlijkte vorm uit de aarde op zal rijzen tot de wasdom van een eeuwig geluk. OP HET KERKHOF. Op het kerkhof aan de Zijlpoort werden, in tegenwoordigheid van we derom zeer vele deelnemenden, de laatste gebeden over het gewijde en bewierookte graf uitgesproken. Toen sloot zich langzaam schepje na schep je de aarde over het lichaam van hem die naar wij mogen verhopen, de heerlijkheid van het Eeuwige Licht reeds is ingegaan. Daar moge hij rusten in vrede. Expositie van Berserik in N.W.B. In de N. W. B. aan de Breestraat werd gisteravond een tentoonstelling geopend van werken van de schil der Berserik. Deze jongeman werd in 1921 te Den Haag geboren en studeerde aan de Haagse Academie. In 1949 en 1950 kreeg hij een ko ninklijke subsidie en in 1949 een eer volle vermelding bij de Marisprijs. Dit jaar mag hij in opdracht van de Nederlandse regering een studiereis doen naar het buitenland. Hij is. zo jong, reeds leraar aan de Vrije Aca demie te Den Haag in illustratief tekenen. De technische verzorging van deze tentoonstelling was weer toever trouwd aan de heer M. Jonkman, terwijl de firma Kriest weer zorgde voor een uitnemende opluistering met bloeiende takken, curieuse tul pen, bizonder meer magnolia en vetplanten. De tentoonstelling werd geopend door de heer Van 's Gravensande, kunstredacteur van de Nieuwe Cou rant. Uitgaande van de aankondiging, dat hij letterkundige wordt genoemd, behandelde hij de omstandigheid, dat er onder de Nederlandse schil ders zeer velen zijn geweest, die ook de teken- of schilderkunst beoefen den. Hij noemde als zodanig Perk, Van Eeden, Louis Couperus, Du Perron, Van Looij, Jan Luiken en meer anderen. Nadat hij over de nood der kun stenaars had gesproken, gaf hij zijn persoonlijke indrukken over het werk van Berserik en eindigde met een aanbeveling van diens werk. Jong en veelbelovend. Berserik is inderdaad een jong en veelbelovend talent. Hij tekent voor treffelijk, vlot en op de man af. Zijn werk is volkomen eerlijk. Veel be langstelling heeft hij voor het schip. Ook zijn „gebruiksgrafiek": etiquet- ten. kaarten voor bijzondere gelegen heden enz., doen hem als een kundig man kennen met fantasie. Zijn schil derwerk is zeer modern; hij zet de kleuren vrijmoedig tegen elkaar. Hij gebruikt in een eigen, driftige tech niek veel blauw en groen, waarbij dan dikwijls een rode vlag, een rode zon. of een rood kleed een accent ter verlevendiging geeft. Maar het is dikwijls nog wat al te fors. Het is lang niet altijd fijn Het is alsof hij al zijn jonge kracht wil uitleven in zijn kleuren. Maar juist omdat hij nog zo jong is en zo vitaal en kenne lijk zeer talentvol, is er nog alles van hem te verwachten. Zonder twij fel zal hij zich verdiepen, zich ver- 'ijnen en eenmaal tot een der beste moderne Nederlandse schilders uit groeien. SWIERSRA. In de Eerste Kamer Gisteren is de Eerste Kamer be gonnen met de behandeling van de Begroting van Binnenlandse Zaken. Minister Teulings heeft de finan ciële verhouding tussen Rijk en ge meente en op hoger vlak tussen Rijk en provincie besproken en medegedeeld, dat hij nog geen op lossing weet voor de moeilijkheden, waarmede de gemeenten ongetwij feld te kampen zullen hebben wan neer straks de ondernemingsbelas ting zal zijn opgeheven. Het is weer ouder gewoonte de dag der burgervaders geweest. Ach tereenvolgens kwamen die van Eindhoven, Hoogeveen, Assen en Kamerik, de heren Kolfschoten (K. V.P.), Tjalma (A.R.), De Dreu (P. v. d. A.) en Reyer (C.H.), de be windsman van hun zorgen vertel len. Voor de afwisseling zorgde de Eindhovense wethouder Van Lies hout (K.V.P.); hij pleitte voor de verbetering van de salarissen der gemeentesecretarissen en betoogde met felle nadruk, dat het ambtena- rencentrum niet kan worden toege laten bij het georganiseerde over leg, dat toch wel eens spoedig in zijn oude trant hersteld moet wor den. Dr. Witteman (K.V.P.) drukte vlot en duidelijk de minister op het hart onrecht te herstellen, als zou komen vast te staan dat aan uitge- zuivèrde burgemeesters inderdaad onrecht is gedaan. e Kamer is er overigens be nieuwd naar te weten of de orga nisatie van het politiewezen onder Binnenlandse Zaken of Justitie be hoort. De minister zal daar volgen de week een en ander over zeggen. „GROTE BEER" GAAT TER ASSISTENTIE. Volgens opgevangen radioberich ten heeft het Nederlandse troepen transportschip „Grote Beer" in de Middellandse Zee koers gezet naai de Britse tankboot „Benledi", die zich ten Oosten van Malta bevindt om onmiddellijke assistentie heeft verzocht, omdat zij in brand staat. De brand woedt in de ruimen van de „Benledi" en de tanks zijn gescheurd. In haar maandrapport over de aan koopvergunningen heeft de ECA gis teren bekena gemaakt, dat de groot ste toewijzing der maand Januari voor Nederland was. Dit land ont ving aankoopvergunningen tot een bedrag van 61.700.000, of meer dan 28% van het bedrag, dat alle landen tezamen toegewezen. „ONTWORTELDEN" NAAR ONS LAND Bij de besprekingen, welke de di recteur-generaal van de I.R.O. (In ternational Refugee Organisation) Donald Kingsley, Dinsdag en Woens dag met enige Nederlandse ministers had, heeft de regering zich bereid verklaard haar oorspronkelijke toe zegging, om een groep ontwortelden, bestaande uit ouden van dagen, in ons land op te nemen, gestand te doen. Zulks mits van de zijde dei- Kerken en particulier e organisaties de garantie wordt gegeven, dat door haar de verzorging dezer groep op zich genomen wordt. Van de gedelegeerde voor Neder land van de I.R.O. vernemen wi. nog, dat, als alle plannen voor d( emigratie der ontwortelden zijn vol tcoid, er nog een grote groep ir Duitsland zal overblijven. Daarvoor zal er in de toekomst nog iets ge vonden moeten worden. Voor de groep, waarvoor de rege ring in ons land toestemming tot opneming verleent ouden van da gen is er van Katholieke en Her- KOM "MAAR OP, ALS JE DURFT Een zekere H. had in de Zand straat onder de gemeente Halsteren een woning betrokken zonder daar toe de vereiste vergunning te heb ben verkregen. Hem werd dan ook Vrijdag 24 Februari. Allereerst vandaag even aandacht voor een novum in Leiden. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Leiden, begrijpt heel goed dat het voor vele mensen onmogelijk, althans zeer moeilijk is, jaarlijks de hondenbelasting te betalen. Voor een simpele, eenvoudige hond, zon der enige pretentie, moet toch gauw een tientje per jaar betaald worden. Daarom hebben de heren er iets opgevonden. En binnenkort zal een belasting-ophaaldienst in het leven geroepen worden. Men sen, hondenhouders, die zich daar bij aan willen sluiten, kunnen dan iedere week een bode aan de deur verwachten, die een knipkaart komt knippen en een klein bedrag je van twintig of vijf en twintig cent in ontvangst neemt. Dat is bij elkaar ook een tientje per jaar. Maar men merkt de uitgave ni^et zozeer. Daar is het om begonnen. En wat ons ook wel belangrijk lijkt, is de reorganisatie van het (prot.) Groene Kruis. In navolging van het R.K. Wit Gele Kruis, dat vorige zomer geheel veranderde, gaat nu ook het Groene Kruis alle soorten van wijkverpleging tot zich trekken en centraliseren. De nieu we naam zal zijn „Prot. Ver. voor Gezondheidszorg Het Groene Kruis". Het nieuwe bestuur wordt uit de diverse verenigingen gefor meerd. En er gaat een actie begin nen om nieuwe leden te werven. Natuurlijk moet deze centralisatie worden toegejuicht. Zoals wij dat ook deden, toen het Wit Gele Kruis deze grote stap zette. Hoe men ook mag denken over het herstelde tweerichtingverkeer op de Breestraat, het is en blijft een feit dat het voor wielrijders oppas sen is en blijft. Dat ondervond gis termiddag de 15 jarige wielrijdster J. J. derheden uit deze spannende dagen werden verteld. „Men zegt wel, al dus kol. Buurman, dat de strijd op de Grëbbeberg zo hevig is geweest, maar rondom het Vliegveld Valken burg was de strijd minstens zo he vig en fel." Vol aandacht hebben de aanwezigen dit alles beluisterd. En de woelige Meidagen nog weer eens doorgeleefd. En tegelijkertijd werd eveneens in „Den Burcht", maar dan in de grote zaal, een Spoorwegen-film avond gegeven voor leerlingen van de avondschool „Kennis is Macht." Dit in het kader van de onderwijs vernieuwing, waarin de leerlingen ook iets anders moeten hebben dan dorre boeken alleen. Dat vertelde directeur van Makkelenberg in zijn welkomstwoord tot de vele leerlin gen. Zij waren gekomen om te luis teren naar de heer A. A. Anteunis- sen van de Ned. Spoorwegen, die aan de hand van films en lichtbeel den iets vertelde uit het grote be drijf, over voor en na de oorlog, over het seinwezen, enz. Enfin over alles, waarin jongelui belangstellen. En dat is veel! Gezien de aandacht, waarmede dit alles werd gevolgd. LAATSTE BERICHTEN DE MOORD TE LOOSDUINEN. J. W. van der A., die Dinsdag morgen vroeg te Loosduinen zijn vrouw heeft vermoord en later, na een mislukte zelfmoordpoging, werd gearresteerd, is gisteren opnieuw verhoord in het ziekenhuis te Den Haag, waarin hij met vier gebro ken ribben is opgenomen. Volgens de politie heeft hij verklaard, dat hij niet het voornemen heeft ge had zijn vrouw van het leven te be roven. De man heeft verder gezegd, TknU Je bijl, die bij het misdrijf WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUFRONT OVER ONS LAND Voor de Noordelijke provin cies: meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Temperaturen dalend tot dicht bij het vriespunt. Voor de rest van het land: meest zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist en af en toe enige regen of motregen. Meest zwak ke veranderlijke wind. Iets kouder. op de Breestraat fietste, in de rich- werd gebruikt, van te voren uit de ting Noordeinde. Zij had blijkbaar i'uin had meegenomen gedreven haast, want ze haalde een beetjedo°r a"Sst v°°r moeilijkheden met uit om een andere wielrijder te pas-1 z«n, sdroonouders. Het mes, waar seren. Net een beetje teveel. Zodat mede het slachtoffer werd gestoken o viv. llvul„, padvindersdolk, die hij daaraan gaf hij "geen gehoor, zodat j haar raakte!' van de fiets slin- j steeds aanzijn riem droeg. In de "''gerde en op straat smakte. De ge-looP van het twistgesprek met zijn volgen vielen uiteindelijk nog mee. gelast de woning te verlaten, m^ar j een stadstram, in de richting Sta- j vfas'q een daaraan gaf hij geen gehoor, zouat+inn Lnnr mnirtn „on do -fiotc ciin.steecis tot ontruiming der woning moest worden besloten. Toen echter twee leden van de rijkspolitie, vergezeld van de gemeente-opzichter en twee gemeentewerklieden, ter plaatse verschenen, bleek H. niet zo gemak kelijk bereid om de „vesting" te ver laten. Hij was namelijk gewapend met een handgranaat, waarvan hij de pen uittrok en met de hand op de handel in zijn zak wachtte hij de zaken rustig af. Door tactisch optre den wist de politie echter het ge vaarlijke instrument machtig te worden zonder dat het onheil had kunnen aanrichten en H. zijn voor nemen ten uitvoer had kunnen bren gen. Eerst toen de „wapenen" on schadelijk waren gemaakt werd tot ontruiming overgegaan. Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumalische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akkeris Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niéts zegt men al lang: Akkeris Kloosierbaisem„Geen goud zo goed geraakte van der A. vol- Met een lichte hersenschudding en|fens zi-in verklaringen aan de poli- enkele schaafwonden werd zij door ,ie z° 5UIte" z,ah da^ hiJ - - - - haar met de bijl de slagen heeft toegebracht. Van der A. verklaar de ouderlijke wo- Ronde-tafei-gesprekken op Soestdijk Enigë weken geleden gaf H.M. Ko ningin Juliana de wens te kennen, graag eens contact te willen hebben met jonge mensen, in de leeftijds groep van 2024 jaar, om in een persoonlijk gesprek te horen, wat er in deze jeugd leeft aan toekomst verwachtingen voor henzelf en voor ons gehele volk, en welke hun moei lijkheden zijn. Een drietal gesprekmiddagen met ieder plrrr. 15 deelnemers(sters) werden georganiseerd op het paleis Soestdijk. De eerste groep was af komstig uit kleine dorpen en ver tegenwoordigde dus het „platteland", de tweede groep was samengesteld uit „grote-stadsjeugd", zowel uit jeugdorganisaties als ongeorgani seerde jeugd, terwijl de derde groep uit studenten bestond. De gesprekken waren zeer geani meerd. Tal van vragen betreffende het dorpsleven, het jeugdleven in de grote stad, zowel sociaal als cultu reel gezien, kwamen aan de orde. Bij het bespreken van emigratie mogelijkheden deed zich het merk waardige verschijnsel voor, dat meis jes hier zeer weinig op ingesteld bleken, in tegenstelling met jongens. Met de studenten werden hoofd zakelijk vragen verband houdende met de huidige universitaire oplei ding besproken, o.a. de zeer gespe cialiseerde normen, waarbij de vor ming tot mens in de gemeenschap wel zeer in het gedrang dreigt te komen. In de kringen der jongeren zelf is dit contact met hare majesteit de Koningin, in zeer openhartige sfeer, E.H.D. ning vervoerd. Dan hebben we nog vernomen dat de N.Z.H.V.M. voornemens is de bus- en tramtarieven te gaan verhogen. Hoeveel die verhoging bedraagt, staat nog niet vast. Maar zeker is het dat de tramtarieven meer zullen stijgen dan die van de bus. Want de tram rijdt bijna nog op vooroorlogse tarieven. Op 1 April (en toch geen mop!) zal het ingaan. Overigens is voor dit alles nog geen officiële toestemming ge geven. Maar geloof maar gerust dat het zaakje er door komt! En wist U al dat N.V. van Cleef's Manufacturen, Bedden- en Tapijten- handel op de Haarlemmerstraat a.s. Donderdag 2 Maart veertig jaar bestaat? Als U dat wilt, kunt U de jubilerende heren geluk gaan wen sen. Waartoe 's middags van twee tot half vier gelegenheid toe is. Advocaat mr. L. Sprey heeft ter Griffie de uitdelingslij sten in het failissement van de Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegelkas gedepo neerd. Aan preferente schuldeisers, ook de Belasting, zal 100 procent van de vorderingen worden uitge keerd. Spaarders en leveranciers krijgen 23,4 procent. De totale vor dering is ongeveer anderhalve ton. En als wij goed zijn ingelicht, poogt men de gedupeerde spaarders, bui ten het failissement om, nog een extra uitkering te bezorgen, uit gaande van de Bond van Spaarze- gelkassen in Nederland en de Haag se Spaarzegelkas „De Schakel". Dit alles als een vrijgevigheid, om het vertrouwen in de spaarzegelkassen te herstellen. Maar het kan nog wel even op zich laten wachten. U weet het alvast. In „Den Burcht" sprak gister avond de voormalige commandant van de 4 R. I., kolonel Buurman, over de strijd in Mei '40 bij Kat wijk en Valkenburg. Vele oud- strijders en belangstellenden uit Valkenburg en Katwijk waren ge komen, op uitnodiging van de Ned. Bond „Het Mobilisatiekruis". afd. Leiden. Belangwekkende bijzon- vormde zijde belangstelling getoond, wel bijzonder op prijs gesteld. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Candidaats-exa- men Nederlands Redht: mej. M. A. Hoeneveld te Bergen (N.-H.), en de heren: S. Tjalsma te Rotterdam, I. A. Kaijadoe te Oegstgeest, en' L. Hamming te Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Diewertje, d. van H. He- ruer en J. Zaal; Jacob Peter, z. van H. Zuidema en A- Sjardijn; Helena Cornelia Willemina, d. van C. Beek' huis en C- W. Binnendijk; Johanna Cornelia, d. van H. J. Philippo N. Guldemond; Marion Pauline Cor nelia. d. van J. H. Visser en P. G. Friedhoff. Ondertrouwd: L. Mieremet jm 27 jaar en M. Flanderhijn jd 29 jaar; F. W. Pont jm 28 jaar en E. P. Vee- ren 28 jaar; S. Stokkel wedr. 51 jaar en D. van As gesch. 44 jaar; L. Te- gelaar jm. 25 jaar en C. E. Sloos jd 19 jaar; A. Hensing jm 31 jaar en A. C. Reijman jd 28 jaar; A- G. A. Schalks jm 26 jaar en C. J. Haale- bos jd. 22 jaar; M. A. J. Jeekel gesch 26 jaar en J. van Winkel jd 23 jaar; M. Koningen jm 29 jaar en M. Voor zaat jd 28 jaar; K. W. Nieuwzwaag jm 26 jaar en V. G. Lensvelt jd 22 jaar; T. Rietkerk jm 28 jaar en G- F. van der Hoogt jd 22 jaar. Overleden: A. Vriesekoop wed. van H. Rotteveel 84 jaar; M. Brittijn hsvr van N. Keereweer 63 jaar. de voorts, niet geweten te hebben, dat hij zijn vrouw daarbij van het leven heeft beroofd. Volgens zijn zeggen heeft hij eerst des avonds van de dood van zijn vrouw ge hoord toen hij, in een café in de Haagse binnenstad, een glas bier zat te drinken. In de haven van Amsterdam arri veerde vanmiddag om één uur het grootste schip, dat ooit de sluizen in IJmuiden is gepasseerd; het Franse troepentransportschip „Pasteur" met aan boord, niet minder dan zeven repatrierende bataljons bijna 4000 man infanterie. Duizenden belangstellenden en fa milieleden stonden langs de oevers van het IJ toen het majestueuse schip in de flauwe mist langzaam voorbij voer. Ca. half twee kwam het schip langs de Sumatrakade. MALIK GEEFT MANDAAT TERUG- De Wali Negara van Zuid-Sumatra, Abdul Malik, zal Zaterdag zijn man daat aan de regering der Republiek Indonesia Serikat teruggeven, aldus deelde hij in de zitting van de raad van Zuid-Sumatra mede, waarin de resolutie tot ontbinding van de Nega. ra, die reeds op een vroegere ver gadering werd ingediend, werd ge handhaafd. Zij werd aangenomen met 25 stemmen, terwijl twee leden blanco stemden. Thans wordt ge wacht op nadere maatregelen van de regering der R.I.S. De definitieve uitslag der verkie zingen in Engeland is op het ogen blik nog niet bekend. Wel geven de voorlopige cijfers de indruk, dat de Labourpartij de meeste stemmen op zich heeft verenigd, doch bij het wisselvallige karakter van het En gelse kiesstelsel dat geen even redige vertegenwoordiging kent valt er nog weinig te zeggen over het aantal afgevaardigden dat elke partij tenslotte naar het parlement kan sturen. Volgens de laatste uitslagen is de stand als volgt: Labour 185 zetels, coriservatieven 127 zetels, Liberalen 1 zetel. VERSPEELDE VERKIEZINGS WAARBORGSOMMEN. Na het bekend worden van de uitslag der Britse verkiezingen over 266 districten (de eerste tel-ronde) kon geconstateerd worden, dat 236 candidaten hun waarborgsommen honderdvijftig pond sterling per persoon en 35.400 pond in totaal verbeurd hadden, aangezien de be trokkenen niet minstens een-acht ste van het totaal aantal in hun district uitgebrachte stemmen op zich hadden kunnen verenigen. Zes en vijftig communistische candidaten verbeurden in totaal 8.500 pond sterling en honderd-ze ventig liberalen 26.250 pond. EEN VERGELIJKING MET 1945. In 1945 trokken 25.000.000 van de 33.000.000 stemgerechtigden in Groot-Brittannië ter stembus. Op Labour werden toen 12.000.000 stemmen uitgebracht, op de conser vatieven 8.500.000 op de liberalen 2.000.000, op de nationaal-liberalen 750.000 en op de andere partijen 1.500.000. Op het ogenblik telt het landelijk kiesregister 34.000.000 stemgerechtigden. In het ontbonden parlement wa ren de partijen als volgt vertegen woordigd: Labour: 390, conserva tieven: 203, liberalen: 10. nationaal- liberalen: 13, andere partijen: 24. In naam zijn er veertig verschillende partijen. HET INCIDENT TE BEKASI- De polisi militer en de Nederland se militaire politie steMen een onder zoek in naar het incident te Bekasi. De militaire gouverneur deelt om trent dit incident o.m. mede, dat het convooi bemand was met huzaren van Boreel en leden van het Pasun- dan-bataljon van het K N- I. L. Vol gens het communiqué van de mili taire gouverneur werd, nadat het con vooi de hindernissen bij de controle post van Bekasi gepasseerd was, een schot gelost uit een der wagens van het convooi. Dit vuur werd beant woord door een wachtdoende soldaat, waarna ook door de T. N. I. post bij het station van Bekasi op het con vooi werd geschoten. Het vuren hield nog vijf minuten aan. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen een dode, drie zwaargewonden en twee lichtgewonden. Drie paters en drie broeders van de abdij der Benedictijnen van Mini sterSchwarzbach zijn na hun vrij lating uit communistische gevangen schap uit hun missiegebied in Noord- Mandsjoerijë vertrokken en in Duits land aangekomen. Zij berichten, dat de communistische regering iedere missionering onmogelijk heeft ge maakt. De activiteit van de missiona rissen blijft streng lot de kerk be perkt. Het missiegebied van Yenkin, waar de teruggekeerde missionaris sen werkzaam waren, werd in 1922 gesticht en telde 22 paters en 16 broeders. OEGSTGEEST T.B.C.-bestrijding De propagan- da-avond mag bijzonder geslaagd he ten. Het „Ireneg-ebouw" was geheel bezet en een wisselend programma werd gepresenteerd. Voorzitter H. Medendorp heeft een welkomstwoord gesproken, waarna enkele piano nummer door Joly Buriks werden ge speeld met bijzonder succes. Frans Hoek heeft hierna met met enkele strepen tekeningen op het bord ge bracht van o.m. wijlen Kóningin Emma, terwijl mevr. Berens-v. d. Eist declameerde. Dany Zonewa deed de aanwezigen genieten van haar I schone zang. Dr de Best en de heer de Jong hebben hierna het woord gevoerd over nut en betekenis van de nazorg. „Kunst en Genoegen" voerden een acter op. Een verloting tijdens de pauze had veel belangstel ling, Vele aanwezigen traden als lid der vereniging toe. NOORDWIJK Postzegelactie De postzegelactie „Door en voor het kind" heeft alhier de prachtige som opgebracht van f 1420.—. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Febi'. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, 1 slaohtstier. 130 kall en melkkoeien, 416 varekoeien e.a. 110 vette koeien, 15 vaarzen, 20 pin ken, 4 graskalveren, 3 vette kalve ren 300 nuchtere slachtkalveren, 24 fokkalveren, 50 weideschapen, 320 vette lammeren, 3 lammeren, 23 zugen, 430 mestvarkens, 679 biggen, 2 paarden, 10 bokken en geiten. Prij zen. kalf- en melkkoeien 700750, varekoeien e.a. 425650, en vette koeien 700—990 2.20—2.50 p. kg. handel vrij goed; vaarzen 375600 en pinken 225350. handel stroef; nuchtere slacht 3055 en idem fok kalveren 5065 handel levendig; weideschapen 90110 en vette lammeren 3010, handel stug; mestvarkens 60100 en biggen 30 --50 handel stuk; bokken en geiten 1545 per stuk handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 23 Febr. Bloemen. W. Pitt 4952 cent. Ro se Copland 3957 cent. Golden Har vest 3759 cent, v. d. Eerden 35 48 cent. E. Eddy 4155 cent, White Sail 42—55 cent, Gen. de Wet 39—45 cent, Cansas 4856 cent, Weber 36 41 cent, Zenober 2635 cent, Crown Imperial 2836 cent, Son ja 3037 cent. Dubbele Tulpen 5155 cent, Narcissen: Victoria 2832 cent. Early Glory 2833 ct; Agnes 2026 et; Al fred 2937 ct, Blauwe druifjes 517 ct per bos, Hyacinthen 4.009.00 p. 100. SCHEEPSBERICHTEN BANTAM, DjakartaRotterdam, pass 23 Febr. Pantellaria; CELEBES JavaAmsterdam pass. 23 Febr. Sabang; GRCOTEBEÉR Amsterdam Djakarta pass. 23 Malta; Java, Am sterdamDjakarta 23 Febr. van Ant werpen; ORANJE. DjakartaAm sterdam pass. 23 Febr. Malta;

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2