2)e CcicbeSoivïmit Staatssecretaris Moorman zeer tevreden Westerling niet in Singapore Economische spionnage Terroriseerde alleen heel dorp Truman over atoomcontröle De slag om Engeland Mgr. Kowalski heeft h uis-arrest Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG No. 11912 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 1$ ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Overeenstemming bereikt Gistermiddag om één uur arri veerde op het vliegveld Schiphol de staatssecretaris voor marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, na een verblijf van ongeveer vier weken in Indonesië. Schout bij nacht Moor man heeft in die tijd besprekingen gevoerd ter regeling van problemen aangaande de samenwerking op marinegebied 'tussen Nederland en Indonesië. De heer Moorman was zeer tevre den over de resultaten, die hij had kunnen bereiken. „Wij zijn" zo zeide hij tot overeenstemming ge komen betreffende de gehele organi satie, het materiaal, het personeel en de financiën. Ook de problemen, ontstaan door de verandering van de taken van de Koninklijke Marine in de nieuwe verhoudingen, zijn opge lost. De samenwerking tussen de Ne derlandse marine-officieren en de of ficieren van de Alris, de marine van de Verenigde Staten van Indonesië, is bijzonder goed en geldt als een voorbeeld voor de wijze, waarop sa mengewerkt moet worden. Staats secretaris Moorman prees de stem ming bij de Nederlandse marine mensen, van wie er op het ogenblik nog ongeveer 5.000 in de tropen zijn. Uiteraard kwam ook Nieuw-Gui- nea ter sprake, maar voor het ant woord op vragen in deze richting verwees de heer Moorman de jour nalisten naar de a.s. conferenties van de Unieministers, waarin de proble men, Nieuw-Guinea betreffende, zul len worden besproken. De marine luchtvaartdienst heeft nabij Hollan- dia reeds een basis en ook technisch personeel van de marine is daar aan wezig. Een van de belangrijke taken van de Koninklijke Nederlandse Ma rine blijft nog steeds de bestrijding van de intensieve smokkelhandel. Dit geschiedt in samenwerking met de dienst scheepvaart, de vroegere gou vernementsmarine en de Alris. „Ik meen te hebben geconstateerd, dat in de kringen van de regering van de RIS gevoeld wordt, dat dë samen werking in de militaire sector beslis send zal zijn voor de samenwerking op ieder gebied en dat beschouw ik als de reden, waarom ik bijzonder hartelijk ben ontvangen en overal volledige medewerking heb gevon den." Naar aanleiding van het bericht, dat Westerling naar Singapore zou zijn gevlucht, heeft de regering der R.I.S. aan Groot Brittannië om hulp verzocht, aldus vernam „Antara" uit officiële kringen. Functionarissen van de Britse ambassade te Djakar ta deelden gisteravond naar aanlei ding hiervan mede, dat aan de R.LS. is medegedeeld, dat in Singapore geen spoor van Westerling of diens gezin is ontdekt. In welingelichte kringen werd gezegd, dat het nog steeds niet zeker is, of Westerling In donesië heeft verlaten. KOSAK VRIJGELATEN. De journalist Kosak, die in de nacht van 23 op 24 Januari te Dja karta werd gearresteerd, is heden morgen vrijgelaten. Op Nieuw-Zeeland zullen zich' 470 ongehuwde Nederlanders (370 man nen en 100 vrouwen), die bij de Ne derlandse strijdkrachten in Indonesië dienst hebben gedaan, kunnen vesti gen, aldus heeft de minister van im migratie, William Sullivan gisteren bekendgemaakt. De kosten van het vervoer zouden door de Nederlandse regering geregeld worden. Hij voeg de hieraan toe, dat nog 100 verplaat ste personen uit Europa dit jaar door bemiddeling van de International Refugee Organisation in het land zouden worden toegelaten. Zware straffen in Tsjecho-Slowakije Het officiële Tsjechoslo waakse pers bureau Ceteka meldt, dat twee man nen en twee vrouwen, Tsjechoslo- waakse burgers, wegens het bedrij ven van spionnage op economisch ge bied ter dood zijn veroordeeld. De doodstraffen zijn evenwel omgezet in levenslange gevangenisstraf voor de beide mannen en 25 en 22 jaar opsluiting voor de twee vrouwen De bezittingen van de veroordeelden vervallen aan de staat. De gevonnis- ten moeten voorts ieder tien duizend kroon boete betalen, terwijl zij ten slotte nog voor de tijd van tien jaar hun burgerrecht verliezen. De veroordeelden zijn er van be schuldigd, economische gegevens in handen te hebben gespeeld van een Brits consulair ambtenaar en van een agent van de Franse geheime dienst. Het zou hier gaan om de tekst van een door Tsjecho-Slowakije ge sloten handelsverdrag, waarin deze buitenlanders belang stelden. AMERIKAANS GEZANTSCHAP BIJ DE HEILIGE STOEL? Naar men verwacht zal kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, te Vaticaanstad de mogelijk heid bespreken van het vestigen van een Amerikaanse legatie bij de Heilige Stoel. De kardinaal wordt in Maart te Rome venyacht, waar heen hij een pelgrimstocht zal ma ken in het kader van het Heilige Jaar De Amerikaanse Rooms-Katholieken staan er voor bekend, dat zij gaarne de instelling van een legatie zien in plaats van het stelsel van een per soonlijke vertegenwoordiger van de president. Moskou liet 30 Italianen vrij Maar hield er 80.000 achter Te Udine in Italië zijn dertig ex- krijgsgevangenen aangekomen, die uit een kamp bij Kiew waren vrij gelaten. In 1942'43 waren zij aan het Russischa front gevangen geno men. Bij aankomst in Italië droe gen zij Russische uniformen en bontmutsen. Zij zeiden, dat vele krijgsgevangenen naar Siberië wa ren vervoerd en dat van dezen nooit meer iets vernomen was. In het grote kamp bij Kiew bevonden zich pl.m. 40.000 krijgsgevangenen van 21 verschillende nationaliteiten. Naar schatting bevinden zich thans nog 80.000 Italianen in Rus sische krijgsgevangenschap. Tussen Italië en Rusland is een overeen komst gesloten, krachtens welke alle krijgsgevangenen uit Rusland zullen worden vrijgelaten en gere- patriëerd.' Een van de teruggekeerden zeide, dat hij een lange lijst met namen van Italiaanse krijgsgevangenen, die zich nog in Kiew bevinden, in een sigaret had verborgen. Vlak voor zijn vertrek was dit echter ontdekt. STAKINGSROES IN FRANKRIJK Ook de middenstand protesteert Ongeveér 400;000 metaalbewer kers uit Parijs en naaste omgeving, werkend in 4.850 ondernemingen, waarvan slechts 17 meer dan 2.000 arbeiders in dienst hebben, zullen geraadpleegd worden over de wen selijkheid van een staking tot on dersteuning van hun looneisen. Tot dusver is in de grote bedrij ven een meerderheid vóór staking gebleken. Er wordt vrijwel niet ge werkt bij Renault, waar verschei dene werkplaatsen door arbeiders bezet zijn. Dezelfde, toestand doet zich voor bij Ford (7.000 arbeiders) en Ro- sengart (1.200 arbeiders) en zojuist wordt vernomen, dat ook bij Peu geot (Parijs) het personeel met 995 tegen 358 stemmen besloten heeft over te gaan tot een algehele sta king voor onbepaalde tijd met be zetting van de werkplaatsen. Over het algemeen is de toestand verward en pas over enkele dagen zal men kunnen zien hoe de toe stand zich zal ontwikkelen. In de provincie heerst hier en daar enige beroering, maar evenals te Parijs gaat het slechts om be paalde bedrijven. Ook wordt een betoging gemeld van het „Econo misch Front", dat een aantal bon den van winkeliers, kleine indu striëlen, landbouwers en uitoefena ren van vrije beroepen groepeert. De meeste aangeslotenen hebben te Parijs hun winkels gesloten. Over al zijn affiches aangeplakt, waar door de aandacht van het publiek gevestigd wordt op de „verplette rende belastingdruk", die dë oor zaak is van deze protestbeweging bij de middenstand. Het bevel tot sluiting is ook door NOG STEEDS WONEN ER NE DERLANDERS IN BUNKERS De oorlog is vijf jaar ten einde, doch nog steeds zijn er Nederlanders, die :n bunkers wonen. Dit aantal wordt chter steeds kleiner, want in alle den van ons land wordt hard ge- 'iwd. doe wel in het zwaar geteisterde Westkapelle hele nieuwe blokken woonhuizen zijn verrezen, leven ook daar nog gezinnen in bunkers. Zij doen dit blijmoedig omdat zij weten, dat binnen afzienbare tijd ook voor hen een normale woning beschikbaar zal zijn. Een bunkerbewoonster hangt de was op in het voortuintje. groot gedeelte van de winke liers in dë grote provinciesteden in acht genomen. Zo o.m. te Marseille, waar de winkels en ook sommige bioscoA -n gesloten bleven. Te Lyon bleven de grote warenhuizen ge opend, evenals de apotheken en bioscopen, ofschoon zij zich soli dair met de beweging hadden ver klaard. De advocaten uit deze stad hebben gedurende een uur niet ge pleit, terwijl de artsen enkel gehoor gaven aan dringende oproepen. Te Nice gold de sluiting slechts van 14 tot 15 uur. In deze stad werd druk carnaval gevierd en met het oog op het grote aantal vreemdelingen werd de sluitingstijd tot een uur verminderd. De Franse minister van justitie, René Mayer, heeft een wetsvoorstel ingediend, volgens hetwelk agita tors, die pogen de herbewapening van Frankrijk te belemmeren, ge straft zullen kunnen worden met eenzame opsluiting en dwangar beid. De ministerraad heeft dit wetsontwerp reeds geaccepteerd. Een Italiaanse wildeman Het dorp Filottrano bij Ancona leek Dinsdagavond wel een slagveld als in de tweede wereldoorlog, toen daar hevig gevochten werd. Ambu lances van het Rode Kruis vervoer den doden en gewonden naar de zie kenhuizen en troepen carabinieri trokken door de straten, waar de ramen geblindeerd waren. 16 uur lang werden de bewoners namelijk geterroriseerd door de 23-jarige boer Cetullio Lillini. Eerst had hij in het huis van zijn verloofde Maria Mam- moli op korte afstand zes schoten op haar gelost. Naar buiten gerend schoot hij twee buren dood, die hem tegen wilden houden. Maria's moeder en haar 7-jarig broertje, die in pa niek uit het huis vluchtten, werden onder vuur genomen en vielen ern stig gewond neer. De gehele nacht raasde Lillini als een wildeman door de straten en schoot hij op ieder, die zich buitenshuis waagde of door de luiken naar buiten durfde kijken. Drie carabinieri trachtten hem te ar resteren. Stuk voor stuk rekende hij met hen af en zwaar gewond bleven zij in een sloot liggen. Totaal wer den 23 personen gewond, van wie verscheidene waarschijnlijk dode lijk. In de vroege ochtend hing hij in de dorpsstraat het volgende biljet op: „Ik ben gedwongen dit te doen. Het spijt mij, indien onschuldigen lijden, maar ik kan er niets aan doen." Sindsdien heeft men niets meer van de woesteling gemerkt. Gewapende politie trekt thans behoedzaam in gevechtsformatie op van de dennen bossen qit. Geen controle zonder internationale inspectie President Truman heeft gisteren te Alexandria (Virginia) in een rede verklaard, dat elk systeem van controle op atoomwapens zonder interna tionale inspectie die Rusland verwonpen heeft een „schijnover- eenkomst" zou zijn. De V. S. zouden elke mogelijkheid om tot een doel treffende controle te komen blijven bestuderen. Over het communisme zei Truman: „Het communisme schijnt de mensen er toe te brengen hun vrijheid te ge ven voor valse beloften van een be ter leven, maar het grote gevaar van het communisme ligt niet in zijn valse beloften. Het ligt in het feit, dat het een instrument is van een gewapend imperialisme, dat zijn in vloed met geweld schijnt te vergro ten''. De president herhaalde, dat de V. S. alles zouden doen om de ver schrikking van een nieuwe oorlog te voorkomen. Wij geloven, aldus Tru man. dat de Ver. Naties het juiste apparaat zijn om tot een doeltreffen de controle op dé wapens voor mas savernietiging te komen. De president noemde vier punten als ,,een practische weg naar de vrede": 1. Het Noord-Atlantisch verdrae en het hulpprogram voor de wederzijdse verdediging. 2. Voltooiing van het plan-Mars hall en aanvaarding van het program voor onvoldoende ontwikkelde ge bieden. 3. Vermindering van de handels barrières door middel van het pro gram van wederkerige handelover- eenkomsten. 4. Oprichting van een internatio nale handelsorganisatie ter vergro ting van de wereldhandel. Vandaag verkiezingen Vandaag wordt in Engeland be slist, hoe het regeringsbeleid zal zijn gedurende de eerstvolgende jaren. De Engelsen zijn al naar de stembus getogen. Wat de uitslag zal zijn, durft niemand te voorspel len, want men verwacht algemeen, dat het een nek-aan-nek race zal worden. Het krachtsverschil tussen de grote partijen is maar héél gering en bovendien doet het totale aan tal stemmen er weinig toe, met het Engelse districtenstelsel. De „kleurloze middenmoot" zal de beslissing moeten brengen en die is dan ook belegerd en bestookt door de partijpropagandisten. De Mona Lisa krijgt concurrentie Een schilderij, waarvan beweerd wordt, dat het een echte tweede Mona Lisa van Leonardo da Vinei is, werd gisteren in de Princeton club te New York aan de pers ge toond. Verteld wordt, dat het schilderij door Marie Antoinette ter hand werd gesteld aan een jonge Ameri kaan, William Henry Vernon, die in 1778 door Benjamin Franklin aan het Franse hof werd geïntrodu ceerd. Het doek ging naar Amerika en bleef in het bezit van de familie Vernon. Een door het Fogg Art museum met röntgenstralen ingesteld onder zoek zou aan het licht hebben ge bracht, dat het doek uit de tijd van Leonardo da Vinei afkomstig is. Dr. Thomas Judson, die jarenlang con servator is geweest van de verza meling Cicognara in het Vaticaan, heeft na een nauwkeurig onderzoek verklaard, dat het een werk van Da Vinci is. ENGELSE HANDELS BESPREKINGEN MET INDONESIë. Agence France Presse verneemt, omtrent de Brits-Indonesische han delsbesprekingen, welke begin Maart a.s. te Londen zullen aanvangen, het volgende: Engeland zal trachten een goederenruil tot stand te brengen op evenwichtsbasis, waarbij het uit In donesië zal wensen in te voeren palm olie, copra, koffie, suiker, rubber, ki nine, peper en andere specerijen; In donesië wenst van Engeland voorna melijk textielproducten en kantoor behoeften te kopen. In het afgelopen jaar bedroeg de waarde van de Britse invoer uit In donesië 7,1 millioen pond en de waar de van de Indonesische invoer uit Engeland 12.5 millioen pond. Het sal do ten gunste van Engeland werd door Engeland gebruikt ter regeling van het deficit met het overige deel van de Nederlandse monetaire zóne. Het vraagstuk van het Brits-Indone sische betalingsverkeer zal dit jaar afzonderlijk behandeld moeten wor den, want op grond van de bestaan de overeenkomsten zal de Indonesi sche economie van 1 October a.s. af niet meer gebonden zijn aan die van Nederland. Indien derhalve Indonesië zou besluiten zich uit het monetaire gebied van de gulden terug te trek ken zou een speciale overeenkomst moeten worden gesloten voor het be talingsverkeer met Engeland. De vogelpest heerst thans hevig in West-Vlaanderen. Bij een pluimvee houder te Houthulst stierven in één nacht 300 kippen. Niet minder dan 550 andere kippen, die eveneens door de ziekte waren aangetast, moesten door deze pluimveehouder worden afgemaakt. HET NEDERLANDSE ELFTAL, dat zich zo kranig weerde tegen de Engelse voetbalgrootmeesters. V.l.r..r. staande: Schrumpf, Potharst, van der Hoeven, Terlouw, Kraak, Clavan, Stoffelen en van der Siuys. Zittend v.l.n.r. Lakenberg, Rousenburg en RÜvers. KERKSTRIJD IN POLEN VERSCHERPT De Poolse regering heeft bekend gemaakt, dat mgr. Kazimiersz Ko walski, bisschop van Chelmo in Po len. onder huisarrest is geplaatst. Als reden van deze politiemaatregel wordt opgegeven, dat de bisschop „vaderlandslievende priesters zou hebben bedreigd". Deze nieuwe maatregel tegen de hoge Poolse geestelijkheid duidt op een nieuwe en heviger phase in de strijd tegen de Kerk. De „vaderlands lievende priesters, die door de bis schop zouden zijn bedreigd", zijn eni ge lafhartige figuren, die de rege ring steunen in haar practijken om de Katholieke Caritasorganisatie in Polen volkomen in handen te krijgen. Het huisarrest van "mgr. Kowalski is voorts een duidelijk antwoord van dc- communisten op de onlangs afge j legde verklaring van het episcopaat, waarin de bisschoppen weigeren de leiders, die door de regering over de Caritas-organisaties zijn aangesteld, te erkennen. ONLUSTEN ROND ASMARA De onlusten rond Asmara hebben thans 30 doden en 130 gewonden ge- eist. Er zijn meer dan 30 handgrana ten geworpen en onafgebroken kon men het vuren van kleine wapens horen. Acht mijl buiten de stad is een gevecht geleverd tussen 20 man politie en 40 leden van de Sjifta. De commmissie der Verenigde Naties heeft een beroep op de bevolking ge daan om de vijandelijkheden te sta ken. Haar werk zo luid een commu niqué, zou niet door de onlusten be- in vloed worden. CYCLOTRON VAN DE AMERIKAANSE MARINE DOOR BRAND VERNIELD. De cyclotron van het Palmerla- boratorium van de Amerikaanse marine te Princeton, in de staat New Jersey, is door brand vernield. De cyclotron, waarvan de vervaar- di-ing achttien millioen dollar heeft gekost, wei^d door de Amerikaanse marine gebruikt voor onderzoekin gen op het gebied van de kernsplit sing, in verband met de vervaardi ging van atoombommen. De oor zaak van de brand is niet bekend. De Koningin naar Frankrijk Bezoek aan pres. Auriol Men verwacht, dat H. M. Konin gin Juliana nog in Mei van dit jaar een officieel bezoek zal brengen aan Vincent Auriol, de president der Franse republiek. De Neder landse ambassade in Parijs is reeds enige tijd geleden met de voorbe reidingen voor dit bezoek belast. Dit bezoek zal dan vermoedelijk het eerste zijn van een reeks offi ciële bezoeken van Koningin Julia na aan verscheidene Europese hoofdsteden, zoals die reeds gerui me tijd op het werkprogramma van de vorstin staan. In verband met de Amerikaanse reis van prins Bern- hard, werden totnogtoe evenwel geen datums hiervoor vastgesteld. Uit de troonsbestijging van ko ningin Juliana vloeit eveneens voort, dat aan alle Nederlandse provincies een bezoek zal worden gebracht. Dit is tot dusver nog slechts ten dele kunnen geschieden. Het nationale en het internatio nale reisschema moeten met elkaar worden verweven, waarbij boven dien nog met tal van protocolaire aangelegenheden rekening dient te worden gehouden. Aangenomen mag worden, dat de Koningin met definitieve vaststelling daarvan zal wachten tot de terugkeer van prins Bernhard. „Volkskrant" VERPLAATSING VAN NATURELLEN IN ZUID-AFRIKA? De regering van de Unie van Zuid- Afrika overweegt maatregelen om door naturellen bewoonde gebieden, welke een gevaar voor de openbare veiligheid vormen te verschuiven naar andere streken. Een dergelijke maatregel zou dan het eerst op de Westelijke naturellengebieden bij Jo hannesburg worden toegepast. De kosten ervan worden geschat op een bedrag van tien millioen pond. Ko-MeCtje... Denk aan de honger ten tijde van weelde Aan armoe en gebrek in dagen van voorspoed.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1