/an „Rusthoek" tot K.V. P. vormings-instituut Huisvuil tot mest Nederland is er nog niet ïPjtUiceAA Mwdna DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Vroeger tehuis van Seyss Inquart Met de aankoop van het bui tengoed „De Rusthoek"' te Baarn heeft de Partijraad van de Ka tholieke Volkspartij een daad van betekenis gesteld. Want in dit waarlijk imposante gebouw zal men ruimte te over vinden voor de inrichting van het zolang begeerde centrale vormingsin stituut. De naam, die aan dit gebouw is verbonden, dateert van oudsher en heeft een min of meer historische klank. Het gebouw zelf is evenwel van het jaar 1904. Het is in voorname stijl opgetrokken en zeer smaakvol ingericht door de familie Van Heu- zen. „De Rusthoek" staat aan het be gin van de Zandvoortweg, waar de grote betonstrada van Amsterdam naar Amersfoort passeert. Het is een gebouw van stijl en formaat, met niet minder dan 26 kamers. Beneden, ter weerszijden van de enorme hall met trappenhuis, liggen zeer grote suites, die zich gemakkelijk zullen lenen voor vergaderingsgebruik. Ver der liggen gelijksvloers nog enkele salons, waarvan een tot dusverre als biljartzaal gebruikt. Het gebouw heeft twee verdiepingen en wordt be kroond door een ranktorentje met klokkenhuis. Achter strekt zich een weids bos- park met vijvers uit; aan de voorzijde ligt een fraaie tuin met eeuwenoude bomen; en daar weer voor, over de Zantvoortweg heen, bevindt zich in een driehoek een grote weide, die zich bijzonder leent voor sportdoel- einden. De totale oppervlakte is on geveer zes hectaren. Dit aantrekkelijke gebouw met het uitgesproken karakter van het begin van deze eeuw, had bij het uitbreken van de oorlog natuurlijk de aandacht van de bezetter. Het werd dan ook prompt gevorderd, in het bijzonder ten dienste van Seyss Inquart; maar deze machthebber uit vervlogen da gen heeft er slechts enkele dagen ver toefd. Niet zodra was de oorlog voorbij, of de Canadezen trokken het gebouw Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weenber., 8.15 Gew. muziek, 9.00 Voor de zieken, 9.30 Gram.muziek., 1030 Morgendienst, 11.05 „Oostloorn", muziek, 12.05 Italiaanse muziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Koorzang, 13.20 Strijk kwartet, 13.50 Gram.muziek, 14.15 Kamerorkest, 15.00 Jeugdconcert, •5.45 Vocaal kwartet, 16.15 Voor de kinderen, 17.30 Pianoduo. 17.45 Voor de kinderen, 18.00 Fanfarecorps. 18.30 Slrijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Boek bespreking, 19.30 Sportcommentaar, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Commentaar familiecompetitie, 20.15 Concertgebouworkest en soliste, 21.05 Gram.muziek, 21.30 Literaire cause rie, 21.50 Kon. Militaire kapel, 22.00 Vocaalkwartet, 23.00 Nieuws, 23.15 Koorconccrt, 23.45 Gram.muziek. HILVERSUM II (415 m) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.18 Gram.muziek, 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. muziek, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Gram.muziek, 9.30 Waterstanden, 10.00 „Kinderen en mensen", cause rie, 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Grarp. muziek, 12.00 Orgel en zang, 12.30 Mededelingen, 12.33 Voor het platte land, 12.38 Gram.muziek, 12.55 Ka lender, 13.00 Nieuws, 13.15 Dansor- kest, 14.00 Gesproken portret, 14.15 Pianoconcert, 15.00 Kinderkoor, 15.20 Voor de kinderen, 15.50 reportage. Nieuws, 18.20 Lichte muziek, 18.30 Metropole-orkest, 19.00 Parlementair overzicht, 19.15 Kwartet, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Actuali teiten, 20.20 Omroeporkest, 21.00 „Helen", hoorspel, 22.20 Viool, zang en orgel, 22.45 Reportage, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muziek. binnen. Toen ook deze uit ons land weggingen, viel „De Rusthoek" terug aan de eigenaar, de textielfabrikant H. J. van Heuzen, die er in 1937 reeds was komen wonen. Intussen is de heer v. Heuzen overleden en nu is door middel van de makelaar der fa milie dit uitstekend gelegen en voor een vormingsinstituut practische ge bouw in handen gekomen van de Kath. Volkspartij. Het opent onge twijfeld rijke perspectieven. Nachtelijke boetetocht door Den Haag Zondagmorgen in alle vroegte maakten ruim duizend mannen van de parochie van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen in Den Haag een boetetocht van vijf kwartier langs de grenzen van de parochie. Deze.boe tetocht werd georganiseerd door de Heren Congregatie en de Katholieke Actie en geschiedde tot de intenties vavn het Heilig Jaar: vernietiging van het goddeloze communisme, te rugkeer van de afgedwaalde christe nen en bekering van de lauwe Ka tholieken, vooral van hen, die bin nen het parochiegebied wonen. Om vijf uur in de morgen kwamen allen in de kerk bijeen. Na het zin gen van het „Aan U, O Koning der Eeuwen", hield pastoor H. Hagdoorn S.J. een korte toespraak, waarin hij allen opwekte om deze boetetocht in de ware geest te volbrengen als eer- bieden hulde aan Koning Christus. Toen begon de stoet van meer dan duizend zwijgende, biddende man nen, waarbij de pastoor zelf aan het hoofd ging, har tocht langs de stille en schaars verlichte straten van het nachtelijk Den Haag. De boetetocht werd besloten met een plechtige H. Mis, waarbij de Schola Cantorum de gezangen verzorgde. DE UITKOMSTEN VAN DE VOLKS - EN BEROEPSTELLING Op 31 Mei 1947 waren er in Neder land bijna 43.000 vrouwen meer dan mannen. Een derde deel der bevol king woonde in de tien gemeenten met meer dan honderdduizend inwo ners. Bijna 50% van de werkende be volking kan tot de handenarbeiders worden gerekend. Tien procent van de twee millioen gehuwde vrouwen verrichtte beroepsarbeid. Van de ge hele beroepsbevolking was tien pro cent in overheidsdienst. Nederland telde op 31 Mei 1947 in ronde cijfers o.a.: 45.000 Chauffeurs, 21.000 automon teurs, 1400 advocaten, 800 notaris sen 55.000 machinebankwerkers 49.000 timmerlieden, Q300 predikanten, 5400 priesters, 5900 herenkappers, 161,000 vrouwen werkzaam als huis personeel, 34.000 werksters, 24.000 typistes, 5000 telefonistes, 39.000 ver pleegsters, 27.000 huis- en verstel- naaisters, aldus de zo juist versche nen „mededelingen" van het centraal bureau voor de statistiek, waarvan het bovenstaande een samenvatting LEIDINGWATER VOOR ALLEN IN HET LAND? De directeur van het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening, prof. W. F. J. M. Krul, deelde tij dens een Brabantse koffietafel, die werd gehouden na de officiële inge bruikstelling van de waterleiding in de gemeente Ossendrecht mede, dat het niet is uitgesloten, dat uit de grote „pot" van de Marshall-hulp ook gelden zullen worden beschik baar gesteld om de z.g. onrendabele gebieden in ons land van waterlei ding te voorzien. Er zal dit jaar met spoed een overzicht worden samen gesteld door het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening ten einde volledige gegevens over deze gebie den bij de hand te hebben voor de besprekingen, die hierover zullen worden gèvoerd. Van het Nederlandse volk moet thans 20 het nog zonder leiding water stellen. PACHTREGELING 1945. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verlenging van de voorlopige handhaving en wijziging van de pachtregeling 1945, zomede wijziging van het pacht- besluit. Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel ende goede verstand houding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheumatische Pij- nèn een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes mi nerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aansporende wer king op'de bloedzuiverende organen doer Uw bloed weer krachtig circu leren en onzuiverheden, die Uw pij nen veroorzaken, worden regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit- Begin liever van daag dan morgen Uw Kruschen-kuur. tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Schiedam krijgt een proefbedriji Met steun van Rijk en gemeente zal de Vuilafvoer maatschappij te Schiedam beginnen met de bouw van een installatie voor het verwer ken van huisvuil tot compost. Het is de bedoeling, dat er tevens een proefbedrijf wordt gemaakt, waar mee andere middelgrote steden hun voordeel kunnen doen. De V.A.M. verwerkt al jaren het Haagse vuilnis te Wijster in Drente tot een goede, organische meststof. Dit in de eenzaamheid gelegen be drijf verspreidt soms een zeer hin derlijke stank. Maar te Schiedam zal men een nieuwe en reukloze werkwijze volgen. Te Schiedam zal namelijk het verse vuilnis worden vermaien. voordat het gistingspro ces begint. Het vuilnis Uit onze woningen kan na verwerking aan vele streken gro tere zekerheid voor de oogst geven, want de compost is prima mest. De stichting van dit proefbedrijf is een belangrijke poging om de 90 procent van het vuilnis, die tot dusverre voor de bodem verloren gaat, terug te brengen. Alg. Dagbl. BEDRIJFSUNIE BOUWBEDRIJF VERBIEDT WERKEN MET ZANDSTEEN. De Bedrijfsunie in het bouwbedrijf (bestaande uit: de Alg., de R.K. en de Chr. bouwarbeidersbond) deelt mede, dat zij met ingang van 20 Fe bruari alle leden van deze drie bon den verbiedt zandsteen te bewerken of te verwerken aan restauraties of nieuwe werken. Alle thans in uit voering zijnde restauraties of nieu we werken, zullen normaal door gang vinden totdat hierover nadere mededelingen zijn gedaan. Het ver bod zal pas worden opgeheven, als de silicose-wet en het op grond van deze wet af te kondigen zandsteen besluit van kracht zijn geworden. Op het ogenblik bestaat er grote vraag naar aardappelen en uien en ongekend hoge prijzen worden voor deze landbouwproducten gemaakt. Er is echter slechts een klein deel der landbouwers, dat van deze prij zen profiteert. De aardappelen brengen thans het dubbele op en de uien zelfs het vijf voudige van de prijs waarvoor de meesten hebben verkocht. Het verschil met het vorig jaar is dan ook groot. Toen gingen de aardappelen als veevoeder naar de drogerijen en de uienprijs daalde tot 1 cent per kg. Thans wordt 50 cent per kg. betaald. De markt had een onbelangrijk verloop en van speciale belangstel ling voor een of ander fonds zo als Vrijdag j.l. voor certificaten Delimij, waarin een recordbedrag van 101.000 werd omgezet was in het officiële beursuur niets meer over. Het publiek neemt een af wachtende houding aan en schijnt voorshands geneigd te zijn het oog vooral gericht te houden op de be richten, die tot somberheid aanlei ding geven. Merendeels bewogen de koersen zich rondom het peil van Vrijdag. UIT HET JAARVERSLAG DER AMSTERDAMSCHE BANK. Ir. een jaarverslag over de gang van zaken bij de Amsterdamsche Bank N.V. en de Incasso-Bank N.V. over het jaar 1949, noemen de direc teuren het afgelopen jaar niet ongun stig. Het economisch leven toonde een bevredigende ontwikkeling, door dat de industriële bedrijvigheid op een aanmerkelijk hoger peil kwam te liggen en de distributiemaatregelen konden worden opgeheven. Ook de internationale handel toonde een veel gunstiger beeld dan in 1948; de verhouding tussen in- en uitvoer ver beterde, het handelsverkeer met West-Duitsland nam toe en de ver wezenlijking van de Benelux maakte vorderingen. Maar zo gaan de directeuren voort deze lichtzijden mogen het oog niet doen sluiten voor het feit, dat het economisch leven van Neder land nog steeds lijdende is aan be denkelijke onevenwichtigheden. Dit blijkt duidelijk uit de stand der be talingsbalans Ondanks verbeterin gen, die ook op dit gebied in 1949 zijn ingetreden, is een stabiele grond slag nog niet bereikt. In de periode na de oorlog kon de Nederlandse be talingsbalans slechts in evenwicht worden gehouden met behulp van afgifte van goud en deviezen, door verkoop in den vreemde van aldaar realiseerbare bezittingen, met name van effecten, door het opnemen van buitenlandse leningen en door cre- dieten, giften en trekkingsrechten uit hoofde van de Marshall-hulp. Om begrijpelijke redenen heeft het Ne derlandse volk, dat door de oorlog zo hevig geleden heeft, een tijdlang bo ven zijn kracht geleefd. Het doet dit ook thans nog: op den duur kan het daarmede echter niet doorgaan. Hier x-ijst een probleem, dat zijn oplos sing nog niet heeft gevonden. Onzekerheid bestaat vooral ten aanzien van het beeld, dat de Ne derlandse betalingsbalans zal verto nen na afloop van de periode der Marshall-hulp. Het evenwicht der betalingsbalans zal dan verkregen dienen te worden door vergroting van de voor uitvoer bestemde productie en vermoedelijk ook door beperking van consumptieve en/of investerings uitgaven. Uiterste inspanning van alle krachten in de productie blijft bij voortduring vereist en naar be perking van verteringen zal men moeten blijven streven. Dit zou kun nen geschieden door verruiming van de mogelijkheden tot belastingvrij sparen. Niet of weinig productief werk dient zo veel doenlijk te wor den vermeden. Daarom is het niet voldoende, dat het gewone staatsbud get ongeveer in evenwicht wordt ge houden. Hoe minder de overheid di- recht dan wel indirect beslag legt op Arbeidskrachten, des te meer blijven er, al dan niet na zekere herscho ling, voor aanwending in andere rich ting beschikbaar. Matigheid van con sumptie is bevordelijk voor de ver dere vergroting van de uitvoer van goederen, die voor het evenwichts herstel der betalingsbalans van over wegend belang is. Uiterste rationali satie in de productie en soberheid bij overheid en particulieren vormen on tegenzeggelijk eisen van het huidig tijdsgewricht. Mocht het op deze wijze onver hoopt niet gelukken de betalings balans in haar natuurlijk evenwicht te herstellen, dan dreigen grote ge varen. Dan immers zou het kunnen zijn, dat nog verdere depreciatie van ons ruilmiddel zou intreden. VONDEL IN FRANKRIJK In het kader van het Frans-Neder lands cultureel acccoord zal in het a.s. voorjaar te Parijs een opvoering worden gegeven van twee belangrijke fragmenten uit „Lucifer" en „Adam in ballingschap" van Joost van den Vondel. Deze opvoering, waarvan de alge hele artistieke leiding is toevertrouwd aan Johan de Meester, zal worden gegeven in de „Theatre de la Cité Universitaire." Prof dr W. J. M. A. Asselbergs heeft zich bereid verklaard de avond met een korte inleiding over Von del te openen. Het is voor de eerste maal, dat het Franse publiek in staat zal worden gesteld in zijn eigen taal met het werk van Vondel kennis te maken. Van de reacties op de uitvoering zullen eventueel verder grijpende pogingen, Vondels werk in Frank rijk ingang te doen vinden, afhan kelijk worden gesteld. NEDERLANDS JOURNALIST IN RUSSISCH CONCENTRATIE KAMP OVERLEDEN. Bij de Nederlandse militaire mis sie te Bonn is dezer dagen het be richt ontvangen, dat de Nederlandse journalist Jan van den Hoek, die sedert begin 1945 vermist was, in een concentratiekamp in de Sovjet zone is overleden. Dit overlijden is bevestigd door een arts uit Potsdam, die Van den Hoek in het concentratiekamp Kit- schendorf, bij Berlijn, heeft behan deld. Hij is tengevolge van de slech te inrichting van en de voeding in het kamp, in September 1945 aan longontsteking overleden. Van den Hoek is in Juli 1945, kort voor de binnenkomst der Ameri kaanse troepen te Berlijn, door de Russische geheime politie gearres teerd, vermoedelijk naar aanleiding van een valse beschuldiging van Duitse zijde. Sindsdien is, ondanks alle pogingen om inlichtingen te verkrijgen, niets meer,,over zijn lot vernomen. Van den Hoek was, na aanvanke lijk te Rome correspondent van „De Tijd" te zijn geweest, te Berlijn werkzaam als correspondent van het „Algemeen Handelsblad" en van het „Rotterdams Nieuwsblad". Hij heeft ook medewerking aan illegale orga nisaties verleend en o.a. Nederland se krijgsgevangenen, die uit het kamp Neubrandenburg waren ge vlucht, hulp verleend. Bij de 30 meter hoge stenen trap, die de Hoge Duin en Daalseweg met de Midden Duin en Daalseweg te Bloemendaal verbindt, is Zondag middag een ernstig ongeluk gebeurd, dat de 15-jarige Amsterdamse jon gen W. F. J. M. R. het leven heeft gekost. R. was met twee vriendjes, eveneens uit Am-sterdam, naar Bloe mendaal komen fietsen. De jongens hadden de steile Hoge Duin en Daalseweg beklommen, waarna R. op het voetpad ging rij den, dat bij de trap uitkomt. Ver moedelijk te laat om te remmen of af te stappen ontdekte hij de trap. Hij stortte naar beneden en bleef zwaar gewond op het onderste plat form liggen. De jongen werd naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis in Haarlem gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. „N. v. d. D." Om half vier in de afgelopen nacht heeft een automobilist, nadat hij op de wee ZwolleHasselt de 19-jarige electriciën H. de Rijk had overreden, zün rit vervolgd zonder zich om het dodelijk gewonde slachtoffer te be kommeren. Omstreeks vijf uur in de ochtend merkten buschauffeurs dat langs de weg ZwolleHasselt, ongeveer drie kilometer ten Zuiden van laatstge noemde plaats de man lag, die in de loop van de dag is overleden. De rijkspolitie, verkeershoek Zwol le, vond twintig meter van de plek, waar het ongeluk gebeurd moet zijn een afgerukt nummerbord. Hierdoor kon de dader worden opgespoord. Deze bleek een Zwolse automobilist te zijn, die een carnavalsfeest in de Zwolse schouwburg „Odeon" had meegevierd. Na afloop van het feest heeft hij nog om half vier 's nachts een vriend uit Hasselt met de auto tnuis gebracht. - TIJDENS DE PREEK. Tijdens de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Hengelo (Gld.) viel Zondagmorgen een glazen bol van de electrische verlichting naar be neden, op het hoofd van een kerk ganger. De man liep wonden aan hoofd en handen op, die door een arts moesten worden gehecht. In de meubelfabriek -Keimer aan de Delftweg te Rijswijk, is gisteren avond een zware uitslaande brand uitgebroken. De stoffeerderij, droog- kamer,, een buiginstallatie en per sen met bijbehorende kracht- en verwarmingsinstallaties en ketels zijn verloren gegaan. Het vuur is niet doorgedrongen tot de zagerij en timmerwerkplaats, waar diverse kostbare machines staan. Van de aangerichte schade kan op het ogenblik slechts gezegd worden, dat zij door verzekering wordt ge dekt. Van een schatting kon nog geen sprake zijn. Van de zestig man personeel van de firma Keymer zullen ongeveer 25 tijdelijk zonder emplooi zijn. #ET MYSTERIE m OP DE =j§ DOOR GUY HAMILTON 18) „Ik ben niet zo'n hartstochtelijk po keraar, misschien omdat ik het nog zo weinig gedaan heb," zei Peers met 'n innemende glimlach. „Gisteravond in 't Savoy bracht ik er ook niet veel van terecht; dat we ten jullie nog wel. Als de heren er geen bezwaar tegen hebben, zou ik whist prefereren. Het behoeft daarom nog geen kinderachtig spelletje te zijn. Voor een gokje ga ik nooit opzij Laat het whist zijn, lui en dan een penny het punt." Het werd whist. Mortlake hield veel van kaart spe len. Hij had er echter altijd een schier onoverwinnelijke tegenzin in gehad, het met wildvreemden te doen. Petra - koff, Worrall en Peers maakten de Indruk gentleman te zijn. Toch bleef het altijd uitkijken. Algy had meer malen gelezen van avonturiers, op het eerste oog niet van gentlemen te onderscheiden, die ongelooflijk han dig waren met de kaart, er legio trucs op nahielden en hun slag op oceaan stomers sloegen. Vooral groentjes wisten zij met succes kaal' te pluk ken. Indien zij hem mogelijk voor een groentje versleten, wilde hij wel eens zien of het plukken het drietal glad zou zitten. De omstandigheden waren trouwens voor Mortlake gewij zigd. Als hij vroeger een shilling of wat verloor betekende het een strop voor hem; nu kon hij als het moest, ponden verliezen, zonder dat het hem zeer deed. Niettemin besloot hij op zijn hoede te zijn. Worrall moest het eerst geven. Geen enkele van zijn manipulaties ontging Mortlake. Hij constateerde evenwel niets, dat niet door de beu gel kon. Peers nam zrjn kaaïten nonchalant op, rangschikte ze met vlugge vingers. Petrokoff bleef ook in het spel volmaakt zichzelf lang zaam, rustig en ernstig. Alie drie hadden beweerd, dat ze elkander de dag vóór het vertrek van de Princess Marina in 't Savoy Hotel te Londen voor het eerst ont moet haddden; ze waren gezamelijk 's avonds uit geweest en ook in el- kaars gezelschap met de boottrein naar Southampton gereisd. Toch, al spelende, werd Algy gewaar hij wist niet te zeggen, waardoor dat het drietal reeds veel langer tot el kander in betrekking moest staan. Het werd met geen woord kenbaar gemaakt, doch Algy voelde het bij intuïtie. Vaster en vaster zette zich de overtuiging in hem, dat hij wel degelijk met avonturiers te doen had. Hij speelde voorzichtig, zijn ogen on afgebroken de kost gevend, om te kunnen ontdekken, of zijn vermoe dens juist waren. Maar hij slaagde er niet in, ook maar een enkele onge rechtigheid te constateren. Toch bleef het een uitgemaakte zaak voor Mortlake, dat hij door de Rus met een vooropgezette bedoeling tot een -spel letje kaart was uitgenodigd en dat de beide zogenaamd toevallige kennis sen volgens afspraak in de bar aan wezig waren. Beschouwden zij wer kelijk Roger Meisom als een kip, die geplukt kon worden, zonder dat zij kakelen zou? Zij speelden nog niet veel langer dan een half uur, toen Petrakoff te kennen gaf, dat hij er genoeg van had. Whist viel niet in zijn smaak en voor poker was Peers niet te vinden. Dus werd er met-algemene stemmen een eind aan gemaakt. Algy was niet uitgeschud, integendeel, hij won een shilling of negen. Omtrent de bedoe ling van Petrakoff's uitnodiging ver keerde hij nog in dezelfde onwetend- heid, als toen zij begonnen waren. Het zou hem thans echter duidelijk worden. Zij hielden na afloop van het spel Mortlake nog een poosje aan de praat. En daarbij kwam de aap uit de mouw. Met heel handig gestelde vargen waren zij bezig hem uit te horen: wie hij was, wat hij deed, welk doel zijn reis naar New York had. Algy grinnikte inwendig. Voor de derde maal in korte tijd deed hij zijn verhaal over een hoenderpark in Californië. Zij mochten er van gelo ven, wat zij wilden dat bleef hem een zorg. Dan stonden trouwens de partijen op gelijke voet, want van hun vertrouwelijke mededelingen ge loofde Mortlake evenmin een syllabe. Het drietal bleef zitten, toen hij hun goede avond wenste. Algy wan delde naar het sloependek. Zo nu en dan ontdekte hij een paartje, dat zich in een donker hoekje afgezonderd had en op gedempte toon praatte. De maan stond tussen de zilver twinke lende sterren als een grote gouden schijf. De avond was zacht, windstil. Alles scheen vrede te ademen. Mort lake had er van onder de indruk be horen te komen, maar dat was geens zins het geval. Vergeefs zocht hij naar de oorzaak; het feit bleef, dat hij zich rusteloos gevoelde, zenuwachtig. Hij kon het denkbeeld niet van zich zet ten, dat hij van het ogenblik af, waarop hij in Roger Melsom's schoe nen gestapt Was, in gevaar verkeer de. Op de een of andere manier moest hij zich in een wespennest gestoken hebben. Het ellendigste van alles was dat hij niet wist, van welke kant zijn veiligheid, zijn leven wellicht, be dreigd werd. Hij ging de gebeurtenissen, welke zich in zo kort tijdsverloop aan boord van de Princess Marina afgespeeld hadden, na; begon weer bij de ont moeting met professor Conway, die blijkbaar doodsbenauwd was dat hij door iemand achtervolgd en bedreigd werd. Algy Mortlake achtte het uit gesloten, dat de oude heer zo gewel dig in de piepzak zou zitten voor een employé van de N.V. „Tropea"; hon derd tegen één, dat hij de zaak niet eens kende. Neen, de man, die op een piofessor werkte als de rode lap op een stier, moest Roger Meisom zijn. Maar waarom? Algy haalde de schou ders op. Hij kon piekeren, wat hij wilde, voorlopig zou hij 't antwoord schuldig moeten blijven. Dan was er Brian Brandon, de Ier. De man mocht honderd maal wezen, wat -hij voor gaf te zijn een fabrikant van wol len stoffen uit Londonderry 'de manier, waarop hij zich uitgelaten had over de geheimzinnige Roger Meisom uit Londen, kwam Algy ver dacht voor, in hoge mate verdacht Krabben-dank In Bergen-op-Zoom wordt car naval gevierd. Tijdens het car naval heten de Bergenaars „Krabben" en de prins van het carnaval „Nillis I". De prins stuurde' Maandag bij de opening van het kinder-car- naval een telegram aan de jari ge Prinses Marijke en ontving prompt een telegram terug van de volgende inhoud: „Prinses Marijke dankt alle Krabben en Krabbentjes voor gelukwensen. Zendt Prins Nil- lës I een blijde feestgroet". Bij de ontvangst van dit tele gram werd door de duizenden kleine „Krabben" een driewerf hoera op Prinses Marijke uitge bracht. EEN MERKWAARDIG GEVAL VAN SMAAD Voor de Utrechtse politierechter zal op 27 Februari een hoogst merk waardig geval van smaad worden be recht, waarbij 'een politieman beho rende tot het Baarnse politiecorps, is betrokken. Deze politieman kreeg van een emeritus-predikant, die in een inrichting voor geesteszwakken werd verpleegd, een brief waarin de patient allerlei onbehoorlijke dingen over zijn hoogst achtenswaardige zoon eveneens predikant van beroep schreef. In plaats van een dergelijke brief te deponeren op de plaats waar hij behoorde nl. in de prul Iemand, toon de de politieman de brief aan ver schillende ingezetenen van een plaatsje, behorende tot het Baarnse grondgebied. De predikant, die op de ze wijze op ernstige wijze werd be lasterd, diende een aanklacht in te gen de Baarnse politieman, waarop wederom de Rijksrecherche een on derzoek instelde, met het resultaat, dat inmiddels zoveel bewijzen over de laakbare handelingen werden ver zameld, dat de verdachte zich thans voor de politierechter zaj hebben te verantwoorden C.Alg. Dgbl") TE URK OPGEPOMPTE OLIE BLEEK REEDS GERAFFINEERD! Reeds enige tijd trok het de aan dacht dat in de omgeving van een in aanbouw zijnd huizencomplex van Urk gassen uit de grond opste gen. De Bataafse Petroleum Maat schappij, die hiervan in kennis was gesteld, had reeds toegezegd een ex pert te sturen. Nog voor dat bezoek constateerde een bewoner van een der kort voor de oorlog gebouwde huizen een olie achtige substantie in het water uit het pompje achter zijn huis. Met deze substantie zo bleek hem, kon hij een petroleumstel laten branden. Het pompje stak slechts enkele meters in de grond, zodat de man nveende een rijke ader te hebben aangeboord, die bovendien terstond bruikbare olie leverde., Deze vondst bespoedigde de komst van de deskundige. Hij nam een fles met de vloeistof mee en kwam tot de bevinding dat 'het inderdaad zeer goedeen zelfs reeds geraffineer de olie is. Het meest waarschijnlijk wordt geacht dat tijdens de bezetting een 1 vaatje olie in de grond is verstopt, dat dit is lek geworden en dat de olie in de veenachtige bodem is ge zakt. POST VOOR DE „KOTA INTEN" Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Kota Inten", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 27 Februari in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de-gebrui kelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Kota Inten" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussen haven mag niet worden vermeld. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maarloopt dan altijd op 't trottoir. zelfs. Hoe kon een Ier zo haarfijn op de hoogte zijn van die dingen, die in Engelands hoofdstad gebeurden? Brandon had daarbij gesproken op een wijze, waaruit een ieder, die ho ren kon, wel moest afleiden, dat de man veel meer wist, dan hij in de rooksalon er uit had geflapt. Nummer drie van de verdachten Sergius Petrakoff, de Rus. Ondanks zyn open glimlach, zijn eerlijke hand druk, zijn pogingen om zich harte lijk voor te doen, bleef Mortlake bij 'zijn overtuiging, dat Petrakoff wel degelijk degene was geweest, die zijn koffer geopend had. En het zou de grootst denkbare dwaasheid wezen, die man als een doodgewone dief te beschouwen. Achter zijn optreden moesten heel andere motieven zitten, gewichtige motieven, die verband hielden met Roger Meisom, Freddy Worrall en Reynold Peers waren op het moment nog onverklaarbare ele- mensen, maar ook hen meende Mort lake gerust op de lijst van verdach ten te mogen plaatsen, want zij speel den met Petrakoff onder één hoed je en hadden nog geen kwartier ge leden de Rus geholpen bij het uit horen van de man, die zij voor Roger Meisom aanzagen.. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6