De Stadsgehoorzaal zal gerestaureerd worden De Raad echter niet gebonden aan het gehele herstelplan Taak en daden van het Werkverband Katholiek Amateur-toneel 1U&cjacvct in Indonesië raesfë DINSDAG 81 FEBRUARI 1950 tm LC1U3E ivaKANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Nieuwbouw in deze tijd te duur De gemeenteraad van Leiden kwam gisteren in vergadering bijeen. Afwe zig de heren Wilmer en Kortmann. De heer Wilmer herstel toe gewenst. De voorzitter deelde mede, dat de heer Wilmer in hét ziekenhuis is op genomen wegens een ernstige onge steldheid. Gelukkig aldus spr. luiden de berichten gunstig. Spr. weet namens allen te spreken, indien hij van deze plaats de lieer Wilmer een spoedig herstel toewenst. De Stadsgehoorzaal. Daarna kwam aan de orde het voor stel van B. en W. tot volledige res tauratie van de Stadsgehoorzaal, als mede het voorstel van de heren Van Itprson, Kortmann en Vos tot pro visorische restauratie, met overwe ging van nieuwbouw, en een voor stel van weth- Van der Kwaak als minderheid in B. en W. Pleidooi voor een nieuwe zaal. De heer Van Iterson (Prot.) be rekende, dat de restauratie de ge meente in totaal op 1.100.000 zou komen te staan. Spr. somde bezwa ren tegen het bestaande gebouw op, bezwaren, welke z. i. door geen res tauratie kunnen worden ondervan gen. Waarom zou men dit gebouw nog willen behouden? Wat nieuw bouw betreft, men moet de tijd geven deze voor te bereiden. Spr. had een kostenberekeningetje van een globaal plan van nieuwbouw, groot pi.m. 22000 M2. opgevraagd aan een archi tect- Deze kwam daarbij tot een kos ten van 1 y, millioen. Het zou een zeer modern plan worden. De raming van de kosten van nieuwbouw op 2% a 3 millioen door B. en W. acht spr. veel te hoog. Spr. wil de bestaan de Gehoorzaal gedeeltelijk resmure- ren; het stuc-werk der beide plafonds zou gesloopt moeten worden en ver vangen door board-platen, 2 nieuwe ketels voor de centr. verwarming zou den moeten worden aangebracht. In de lichtleid'ingen, het schilderwerk en de scheuren in de gevel zouden eni ge voorzieningen moeten worden ge-' troffen. De totale kosten daarvan raamt spr. op 80.000. Spr. meent, dat over enige jaren tot nieuwbouw kan worden overgegaan. Het oude ge bouw wil spr. te gelegenertijd verko pen- Dit zal ertoe bijdragen de Bree- straat nog meer tot winkelstraat te maken. Behalve een nieuwe concert zaal. wil spr. ook een nieuwe tentoon stellingshal. De heer Frohwein (V.V.D.) had het beter geacht, als de heer Van Iter son zijn cijfers en detail-punten eerst besproken had in de commissie van openbare werken. Het zal daarom de Raad zeer moeilijk zijn over het plan-Van Iterson vandaag een beslis sing te nemen. Spr. meent, dat de stad meer behoefte heeft aan een nieuwe schouwburg, dan aan een nieuwe concertzaal. Hij geeft de voor keur aan een combinatie schouwburg stadsgehoorzaal. Meer toneelruimte gewenst. De heer A. van Dijk (K.V.P vraagt, hoe de kosten van de restau ratie verantwoord zullen kunnen worden. Spr. betwijfelt, of de hoge kosten van een restauratie een vol doende effect zulen hebben. Als we een millioen in de Stadsgehoorzaal steken, komt er zeker voorlopig niet veel van een nieuwe schouwburg te recht. Spr. wil de Stadsgehoorzaal niet weg doen, doch restaureren en een commissie maatregelen laten ne men voor een nieuwbouw. Het goede kiezen. Mevr. BraggaarDe Does (P. v. (LA.) zegt, dat een nieuwe stadszaal zeer gewenst is, doch men moet re kenen met wat practiseh uitvoerbaar is, gelet op de toestand der gemeen- te-financiën. Indien v/e niet het aller beste kunnen krijgen, is het beter met het goede genoegen te nemén. Aarzelingen. De heer I). J. van Dijk (P-v.d.A.) voelde er echter nog het meeste voor de zaak terug te zenden naar de commissie. Het voorstel van de heer Van Iterson is niet zo onmiddellijk te beoordelen. Bovendien is het voor uitzicht voor de gemeente-financiën onzeker. Een combinatie van gehoor zaal en schouwburg acht spr. een on mogelijke. Spr. wil het eerste deel van het restauratie-plan van B. en W. doen uitvoeren, zonder een be slissing te nemen over de rest. Een commissie uit de burgerij acht spr- een bron van eindeloos uitstel. De heer Knol (Prot.) vond het on juist, dat dit voorstel niet ten sprake was gebracht in de commissie van financiën. Alleen het allernoodzake lijkste moet aan het gebouw gedaan worden. Verder niet. Of dit, of dat. De heer Vos (V.V.D.) zegt, dat als de Raad het voorstel van B. en W. aanneemt, de uitvoering daarvan zo veel kost, dat nieuwbouw voor goed van de baan is. De meest noodzake lijke herstellingen zouden aan het oude gebouw kunnen worden be steed. Een combinatie gehoorzaal schouwburg kan het best bekeken worden in een commissie. De beste plaats. De heer Van Weizen (Comm.) stond niet afwijzend tegenover het voorstel van B- en W. In het centrum van de stad zijn er weinig mogelijkheden aanwezig een dusdanig groot ge bouw als een gecombineerde gehoor zaal-schouwburg te plaatsen. Decen tralisatie van de vermaaks-gelegen- hei(3 acht spr. daarom gewenst. Met het voorstel van B. en W. wordt be reikt. waar het meest behoefte aan is: een goed ingerichte concertzaal. De heer Knetsch (Prot.) merkt op, dat Leiden nog wel meer is dan de Breestraat. Spr. denkt o.a. aan het Schuttersveld. Een commissie uit de burgerij zou s>pr. een testimonium paupertatis voor de Raad achten. Voorstel van de minderheid van B. en W. Weth. van der Kwaak verdedigde het standpunt van de minderheid in B. en W. De stad heeft nodig een schouwburg, een concertzaal en een tentoonstelïings-hal. Het voorstel van de meerderheid geeft slecht een concertzaal. Met de kosten-bereke- ning van de restauratie gaat spr. niet accoord. Bij zulk een omvang rijke restauratie zou bovendien z.i. het meubilair moeten worden ver nieuwd. Men moet, wat de bouwval ligheid van de gehoorzaal betreft, niet overdrijven. Evenmin het brand gevaar hij een plafond van board platen. Teleurgesteld is spr., dat een bedrag van 5000.voor de gevel op de begroting 1948 niet is gebruikt wegens voorgenomen restauratie, terwijl nu 35.000.voor de gevel nodig wordt geacht. Sprekers voor stel sluit zich aan bij het voorstel van de meerderheid, maar bevat enige veranderingen en bezuinigin gen in de „le étappe". Indien in de naaste toekomst tot nieuwbouw niet kan worden overgegaan, is bij aan neming van spr.'s voorstel geen en kele gulden onverantwoord besteed. Bij de investering van een zo groot kapitaal als de meerderheid wenst, zou de huur van de Gehoorzaal voor vele verenigingen te hoog worden. Spr. zweeft voor ogen de mogelijk heid van een gecombineerde gehoor zaalSchouwburg, als ..Kunstmin" in Dordrecht. Spr. heeft daarvoor het oog op het hoekje bij „de Valk". Hij dient het voorstel in een bedrag van 226.000 te voteren voor de restau ratie van de Stadsgehoorzaal. De enige uitweg. Weth. Jongeleen zegt, dat als het gebouw zo slecht zou zijn, als de heer OP DE VUURTOREN VAN WEST- KAPELLE De vuurtoren van West- kapelle was in de oorlog een gemak kelijk mikpunt. Het bovenste ijze ren" gedeelte is dan ook deerlijk ge- avend uit de strijd gekomen. Klin es, metaalbewerkers en schilders 'n om beurten bezig geweest met de -•! werkzaamheden. Het nood- licht, dat nog steeds brandt, kan thans binnenkort worden vervangen door het grote licht. Op deze foto ziet u vuurtorenwach ter Waterman, die met zorg het dub- -ele lenzenstel, met een sterkte van 1500 watt en een straal van 35 km, de dagelijkse poetsbeurt geeft. Van Iterson heeft voorgedragen, de technische staf van Gemeentewer ken nooit met een plan tot restaura tie zou zijn gekomen. Spr. ontkent niet de mogelijkheid, dat de raming van de restauratie te hoog zou blij ken, maar die mogelijkheid schuilt ook bij de nieuwbouw. De berekening, die de heer Van Iterson voor nieuw bouw geeft, vond spr. eigenaardig en irreëel. Bv. zou volgens de bereke ning van de heer Van I. de grond 30.000 kosten, wat volgens spr. neerkomt op 6.per M2., terwijl grond voor gewone woningbouw reeds 20.per M2. kost. De com mandant van de brandweer 'heeft bezwaar tegen een board-plafond onder de oude kap-constructie. Men moet voorzichtig zijn met een com binatie concertzaal-schouwburg. Het voorstel der minderheid besprekend, opperde spr. verschillende bezwaren. Wat de exploitatie-prijs betreft, de meerderheid van het college wil een zaal, welke geen extra-kosten voor toneel- of concert-accomodatie voor de huurders zal vergen. De meerder heid ziet geen andere uitweg, dan volledige restauratie, gezien de ge- mente-financiën. Wanneer men be sluit tot restauratie, zou dit besluit bij de nieuv/e instelling der financiële verhouding Rijk en Gemeente stel lig rekening worden gehouden, ter wijl het de vraag is, of nieuwbouw goedgekeurd zou worden. Het is een étappe-plan. De Raad kan over de 2e en 3e étappe opnieuw beslissen. De Raad niet B. en W. wèl. De voorzitter zei, dat de gemeen te zit in een noodtoestand wat be treft de Stadsgehoorzaal. Nieuw bouw is financieel zeer moeilijk. Spr. verdedigt omstandig het voor stel tot deze restauratie in eerste étappe. Bij aanneming van dat voorstel bindt de Raad zich niet voor het volledige restauratie-plan. B. en W. achten zich aan dit plan echter wèl gebonden. De Raad zou het recht hebben, de 2e étappe van de restauratie te verwerpen. Een nieuwe Schouwburg schat spr. op f 2 millioen. Sterk wil spr. afwij zen een commissie uit de burgerij: wel kan aan deskundige burgers ad' vies worden Bij de replieken zei de heer D. J. van Dijk (P.v.d.A.) niet accoord te gaan met één van de drie voorstel len en stelde voor aan te nemen het voorstel van B. en W. tot restaura tie in le étappe ten bedrage van f 263.000, maar uitdrukkelijk vast te stellen, dat de Raad zich voor de andere étappes niet gebonden acht en de mogelijkheid van nieuwbouw wil open houden en nieuwbouw ter nadere bestudering aan B. en W. aanbeveelt, met inschakeling yan een raadscommissie. Merkwaardig! Mevr. Braggaar-De Does, (P.v.d. A.), sprekend namens het grootste deel harer fractie, verklaarde zich tegen dit voorstel, omdat zij tevre,- den .was met de toezegging van de voorzitter. De heer A. van Dijk (KVP) meent, dat stemmen vóór de eerste étappe meebrengt stemmen vóór de andere étappes. Het plan-Iterson heeft niet zulke financiële consequenties. De heer Lombert (KVP) was het met deze zienswijze niet eens en schaarde zich aan de zijde van de meerderheid van B. en W. Hoe zit het nu? De heer Vos (V.V.D.) wilde in het voorstel-Iterson niet aandringen op een comrpissie uit de burgerij. Deze wens werd uit het voorstel- Van Iterson geschrapt. De voorzitter vroeg, hoe groot het bedrag is, dat de heren van Iterson c.s. willen voteren. Het be drag staat niet in het voorstel. De heer Vos (V.V.D.) zei daar over de heer Vap Iterson even te zullen raadplegen! Hetgeen geschiedde, terwijl de heer Woudstra (Prot.) het voorstel- Van Iterson aanbeval. De heer Van Iterson noemde een bedrag van f 90.000. Dit bedrag werd in het voorstel Iterson-Kort- mann-Vos opgenomen en daarbij het verzoek gedaan aan B. en W. zo spoedig mogelijk een plan tot nieuwbouw aan de Raad voor te leggen. Het werd nu (wegens afwe zigheid) van de heer Kortmann) het voorstel-Van Iterson-Vos. De voorz. schorste de vergadering voor nader beraad. Na heropening verklaarde weth. Van der Kwaak, dat zijn plan een bezuiniging van f 35000.inhoudt op het voorstel van de meerderheid. Zijn voorstel laaf, alle mogelijkhe den open. Weth. Jongeleen bestreed het „nood-verband" van de heren Van Iterson en Vos. Het rapport van de technische staf moet men niet waan wijs ter zijde leggen. De voorz. zeide, dat het college bereid is een zinsnede uit het voor stel te lichten, dat voortgezette re stauratie zou impliceren, terwijl B. en W. nieuwbouw zullen bestude ren. De heer D. J. v. Dijk trok hierop zijn voorstel in. De stemming. Het voorstel-Van Iterson werd verworpen met 25 tegen 10 stem men. Vóór stemde de heren Stolp, Knetsch, Questroo, A. van Dijk, Vos, Woudstra, De Kier, Van Iter son, Elsgeest en Hordijk. Het voorstel-Van der Kwaak werd verworpen met 2411 stem men. Vóór stemden de bovenge- noemden en de heer Knol. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd aangenomen met 2312 stemmen. Tegen stemden de bovengenoemde heren en de heer Van der Kwaak. Te kwart voor 7 ging de Raad in geheime zitting ter bespreking van het adres-Feld. Na heropening der zitting werd de vergadering gesloten. DE KONINGIN EN PRINSESJES MET VACANTIE In de vroege ochtend zijn H.M. Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes van het station Baarn vertrokken voor de va- cantiereis naar Sankt Anton. Ondanks de hevige regen opende de koningin voor het vertrek een der ramen van het salonrijtuig om af scheid te nemen van de leden van de hofhouding, die Haar uitgeleide deden. Voor het geopende raam H.M. de Koningin, prinses Beatrix en me vrouw van Maasdijk, de echtgenote van dc algemeen secretaris van H.M. de Koningin. In gezonde banen i. Liet stemt tot vreugde, dat de Ka- tholieke pers meer belangstel ling aan de dag gaat leggen voor het goed toneel, dan over het algemeen modit worden ervaren. Bij de Leidse Courant vond het W- K. A. steeds begrip en steun. Het artikel van J. J. R. in uw blad gaf blijken van een grote liefde voor het toneel en wekt de indruk dat van deze zijde nog grotere activiteit mag worden verwacht. Het daarop vol gend artikel van de Eerw. Heer van Adrichem geeft ons vertrouwen, dat ook van deze zijde de zo nodige be langstelling steeds meer toeneemt. Omdat het W. K. A-, hier en daar, nog wel eens beschouwd wordt als een quantité négligea- ble, heeft het zijn nut als ik hier de activiteit van het Werkver band Katholiek Amateurtoneel even onder de aandacht breng. Het W. K. A. wordt helaas nog niet overal naar zijn juiste waar de geschat of men is er nog on bekend mee, ofschoon ik de schrijvers van beiae artikelen op dit punt niet voor onwetend houd. Het moet genoeg bekend worden geacht, dat het Hoogwaardig Episco paat enkele jaren geleden niet aan een groep deskundigen de opdracht gaf om richtlijnen te verstrekken van het Katholiek Amdteurstoneel om daarmede slechts ruggesteun te ge ven aan een hobby! De Kerkelijke Overheid gaf deze opdracht bewust en in de overtuiging dat het nodig werd om een wakend oog te houden op een stuk volkscultuur, dat matig en vaak in het geheel niet in aan merking kwam met de stimulerende invloed van de Katholieke beginse len. In gezonde banen. Als gevolg van deze richtlijnen kwam het Werkverband Katholiek Amateurtoneel tot stand, dat tot taak heeft om in het gehele land het Katholieke Toneel in gezonde banen te leiden. Als elke jonge organisatie waren er veel moeilijkheden te over winnen en nog is dit landelijke or gaan de kinderschoenen niet geheel ontwassen. Maar er mag op deze plaats gezegd worden, dat al het mo gelijke wordt gedaan om te komen tot een krachtige toneelorganisatie, die haar taak kent, haar plicht ver staat, in staat is om voorlichting te geven, de onderlinge samenwerking bevordert en werkzaam is in het be lang van een o.i. belangrijk deel van een verantwoord Katholiek Cultuur leven. Verantwoorde repertoires. Elkeen, die de waarde van een verantwoord Katholiek cultuurleven kent, zal met grote belangstelling de activiteit van het W. K. A dienen te volgen en waar mogelijk deze helpen bevorderen. Meer nog dan bij de Film heeft het Katholiek Amateurtoneel een verantwoordelijke taak. De to neelamateurs bezitten het voorrecht van het persoonlijk contact met het publiek; het publiek, dat de invloe den van het gesproken woord en de getoonde handeling ondergaat en deze aanwendt ten goede of ten kwade. Het stimuleren van een verantwoord repertoire is daarom een van de voor naamste. doelstellingen van het W K. A. Dit orgaan beoogt in de toekomst vooral veel aandacht te besteden aan de vormende waarde van het toneel. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat elke toneelvereniging zich nu prompt moet gaan werpen op toneelspelen uit de wereldliteratuur. Dit is ook niet de hoofdzaak. Alles moet gaan langs wegen van geleidelijkheid. Het voornaamste is dat het culturele le ven zich in een opwaartse lijn gaat bewegen. In ons Bisdom waar het Amateurtoneel de directe vergelij king met 'het z.g. neutrale, ja, zelfs vaak met het beroepstoneel, moet doorstaan is het streven tot de op voering van het spelpeil van over wegend belang! Vele verenigingen kennen vaak he laas geen enkel ander doel, dan om voor 'haar leden en donateurs eens een toneelavond te geven of om zo'n avond te „organiseren", zo dat heet, ten bate van een of ander liefdadig doel. Meestal wordt hierbij uit het oog verloren dat het bij het toneel toch vooral moet gaan om de inner lijke waarden, zowel voor spelers als voor het publiek. LE FEBER. (Wordt vervolgd). St. Joriskamp te Rome voor kampeerders Het Centraal Comité voor het Hei lig Jaar heeft nu officiëel medege deeld, dat in de onmiddellijke nabij heid van de plaats, „De Drie Fontei- genoemd, op 8 km afstand van de basiliek van St. Paulus, een kamp voor 1000 personen zal worden in gericht, dat order de bescherming van St. Joris zal staan. Dit kamp wordt vooral voor jongere, sportieve doch slechts mannelijke pelgrims in gericht, die op deze wijze op zeer economische wijze in Rome zullen kunnen verblijven. De prijzen voor het veiblijf in de tenten iqet volle dig pension, bestaande uit ontbijt, middag- en avondmaal, bedragen 1000 lire per persoon per dag (pi. m. f 7.—). Een gedeelte van het kampeerter rein zal gereseerveerd blijven voor het parkeren van auto's en het op slaan van eigen kampeermateriaal van gezinnen, die met hun eigen tenten aan dit kampleven wensen deel te nemen. De onkosten door de ze mede-kampeerders in eigen ten ten bedragen 100 lire per dag voor het parkeren van hun vervoermiddel en 100 lire per dag en per persoon voor het medegebruik van de hy giënische inrichting van het kamp. Deze laatste kampeerders kunnen hun maaltijden ook in het restau rant van het kamp gebruiken tegen de volgende prijzen: ontbijt 75 lire, middag- en avondeten ieder afzon derlijk 350 lire en de drie maaltijden tezamen tegen de gereduceerde prijs van 700 lire, gtille Omgang wacht 65.000 deelnemers Tijdens de Algemene Jaarvergade ring van het Gezelschap van de Stille Omgang te Amsterdam, die Zondagmiddag in de grote zaal van Bellevue in Amsterdam gehouden werd, sprak pastoor H. A. J. Drost uit Schoorl de talrijke aanwezigen toe. Pastoor Drost wees op de bete- kenis van het H. Sacrament Mirakel voor de hoofdstad en ge heel Nederland. In verband daar mede behandelde pastoor Drost de algemene intentie van de Stille Om- H.M. de Koningin op vacantie H.M. koningin Juliana kwam gis teravond met de prinsesjes in Bazel aan, waar zij door de Nederlandse consul-generaal werd begroet. Het gezelschap bracht de nacht door in de koninklijke trein. Vanochtend werd de reis naar Oostenrijk voort gezet. In het Oostenrijkse spoorboekje staat, dat de trein uit Bazel om 11.00 uur op het stationnetje van Sankt Anton binnenloopt, maar er was niemand, die geloofde, dat de trein er dan ook werkelijk zou zijn, want de expersse heeft de hebbe lijkheid steeds tenminste een half uurtje op zich te laten wachten. Op het-station was de ontvangst uiterst sober, volgens de wens van de Ko ningin. Er loopt een smal weggetje van het station naar de hoofdingang van hotel „Post", dat vanmorgen extra met zand bestrooid was wegens de gladheid. Aan het eind er van ston den dorpsmuzikanten en meisjes in Tiroler klederdracht om te spelen en bloemen aan te bieden. De ko ninklijke gasten zijn ondergebracht in appartementen op de tweede ver dieping. In de kamer van de Koningin is een telefoon geplaatst en een verte genwoordiger van Philips uit WJe- nen heeft vier radiotoestellen naar Sankt Anton 'gebracht. J. C. ZWETSLOOT v. Limburg Stirumstraat 12 Noordwijk viert 22 Februari zijn 3e verjaardag in Indonesië. JAC. BURG MEYER N 600 Nieuwveen viert 22 Febr. zijn 2e Ind. verjaardag. gang van dit jaar. Deze intentie luidt als volgt: Dat de bedoelingen 'van de Paus met het Heilig Jaar verwezenlijkt* mogen worden in de Mirakelstad en in geheel Nederland. 65.000 mensen zuilen dit jaar deel nemen aan de Stille Omgang, en vanwege deze grote belangstelling, zal de nachtelijke bedetocht op drie Zondagen worden gehouden n.l. 12, 19 en 26 Maart. De moderator van het Gezelschap, Mgr. G. P. J. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, hield eveneens een kor te toespraak. „Hoewel het aantal deelnemers uit de provincie toe neemt", zo begon Monseigneur „ver mindert het in Amsterdam. Ik roep de Amsterdammers op dit te veran deren".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5