R.K. Finse School te Leiden in gebruik genomen Goede techniek als grondslag van prachtig werk L EI D S E S3 HUTSPOT Tsjecho-Slowakije één grote gevangenis DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA J Zó zien de lokalen er uit. Alles even fris en vrolijk! Links: een der lokalen gezien jn de richting: van de ra men tussen klas en gang. Rechts: hetzelfde lokaal, gezien in de richting van de ramen, die uitzien op de Lorentzkade. Hedenmorgen werd de school plechtig ingewijd. Zie het verslag op pag. 2 1ste blad. (Foto's „De Leidse Courant") Beeldhouwwerk in „De Lakenhal" De laatste 50 jaren brachten ons in Noord-Nederland, mét Mendes da Costa en Zijl aan de spits, de her leving van de beeldhouwkunst. Daar moet men niet licht over denken! Ieder onzer, die enige fantasie heeft, kan zich voorstellen, dat hij op zijn tafel, op een console, zioh een nieuw Mariabeeld, een kruisbeeld, of iets van dien a—d denkt. Goed. maar voer het nu oak eens uit. Behalve uw fantasie, die misschien gewillig genoeg is, en die u prachtige vor men voortovert, komt er nog zo iets als een superieure techniek van uit voeren aan te pas. Een techniek van beeldhouwen of houtsnijden, die de vorm te voorschijn roept en ze tege lijkertijd adelt tot leven. Elke kunst heeft zijn techniek. Zonder deze techniek schept men geen kunst.. En de techniek van het beeldhouwen stelt wei bizon der hoge eisen. Het is al heel moeilijk alleen door tekenen de vormen van een hand, een voet, een aangezicht zuiver te bepalen En nu moet dat bij de beeldhouwer in plastische vorm wor den uitgevoerd! U kunt op deze tentoonstelling zien cfcat onze laatste generaties van beeldhouwers, dat volkomen in hun macht hebben De rondingen van een arm, van een been, van een romp. van een hoofd, zij behee-sen het vol komen. Dit te zien is alleen al een gang naar de tentoonstelling waard. Maar ten slotte is techniek alleen nog maar middel tot uitdrukking, van wat men bedoelt. Soms bedoelen onze beeldhouwers alleen maar een VAKBONDEN HOOFD ARBEIDERS De heer C de Wit, secretaris van de R.K. Bond van Technici verzocht ons ter verduidelijking van 'het ver slag van de vergadering van de ver. ,.St. Christoffel" mede te delen, dat hij niet gesuggereerd heeft, dat de vakbonden van hoofd-arbeiders een afzonderlijke vak-centrale moeten stichten, doch slechts dat deze bon den een zeer nauwe binding moeten krijgen met de hun geëigende stand- erganisaties en dat de drie met na me genoemde standorganisaties, de KAB, de Werknemende Middenstand en de St. Adelbert-vereniging geza menlijk moeten komen tot een Kath. Verbond van Vakverenigingen. Aankomst van koningin en prinsessen te Sankt Anton Het was half elf precies vanoch tend toen de Bazel-express het-'grens station Buchs aan de Zwitsers-Oos tenrijkse grens binnenreed met on middellijk daarachter een locomotief en twee koninklijke rijtuigen. De drie prinsesjes gluurden nieuwsgie rig uit het venster en wezen eikander de besneeuwde toppen van de ber gen aan. De barometer, die gisteren al op 9 stond, had het bij het rechte eind gehad en de miezerige regen daalde dan ook gestadig neer. Enige Oostenrijkse autoriteiten en een vertegenwoordiger van de Fran se bezettingsmacht maakten hun op wachting bij de Koningin en daarop ging het in snelle vaart door naar Sèinkt Anton. Het kleine stationnetje in Sankt Anton puilde uit van de mensen, toen de trein om kwart voor twaalf Sankt Anton binnenreed, na een rit van twaalf minuten door de tunnel van de Arl.bergpas. Amerikaanse, Engel se, Franse, Oostenrijkse en Neder landse welkomstkreten weerklonken, toen de Koningin en de Prinsesjes, omstuwd door een honderdkoppige menigte in skitenue, het smalle weg getje afliepen, dat naar hotel Post leidt. Prinses Margriet, die aan de hand van mevrouw Pennink haar in- trede in Sankt Anton deed, raakte bijna verloren in de menigte, die de vorstelijke gasten omringde tot voor de ingang van het hotel. En daar was de dorpsmuziek, die op nog geen twee meter afstand van de Koningin, haar blaasinstrumenten deed schal len. Toen trad naar voren de 13-ja rige Elisabeth Tschol, het dochtertje van de skileraar van de prinsesjes, die een speciale welkomstgroet tot de koninklijke gasten sprak. In de hall van het hotel maakten nog eni ge autoriteiten hun opwachting- scherpe, veel gelijkende portretkop te maken; soms beleven zij hun vreugde alleen maar aan het vormen van een schone menselijke figuur. Ik zou daar tal van voorbeelden van kunnen noemen. Maar zij kunnen hun figuur, of hun figuren ook dienst baar maken aan een diepere bedoe ling. het scheppen van een grafmo nument, of aan een monument dat herinnert aan de gruwelijke tijd der bezetting, of aan het wonder der be vrijding. Aan deze groepen hebben zij hun meest zinvolle werken ge wijd. Ik denk aan Marie Andries- sens Concentratiekamp", door de berusting van het „Ontwerp monu ment" voor Winterswijk door Bol huis, aan „Bevrijding", van mevrouw Franzen, aan Havermans' „Gevallen Strijder", aan Raedekers model voor het monument Waalwijk en meer dergelijke. Ik denk ook aan de tref fende graffiguren van Gerarda Rue- ter, Haverman en Wertheim. Het is onmogelijk, dit alles en zo veel meer, uitvoerig te bespreken. Maar ten slotte moet U zelf kijken. Wellicht vindt U er enige inzendin gen onder, die U niet begrijpt. Ik ook niet! Maar ik heb mij wel rekenschap gegeven van de techniek, die er aan ten grondslag ligt. Deze tentoonstelling is voor Lei den een evenement. Men stelle ze, door druk bezoek, op hoge prijs! SWIERSTIRA. OEGSTGEEST De bevolking is in 1949 gedaald van 10.754 tot 10.748. Er vertrokken 135 meer personen dan zich vestig den. Geboren werden 236 personen (122 jongens en 114 meisjes). Er over leden 107 personen. Aantal huwelij ken 70. Echtscheidingen 6. VOORSCHOTEN Molière's „Bourgeois Gentilhomme" In modern kleed Op Maandagavond 7 uur werd in het R.K. Verenigingsgebouw door de studenten van het Seminarie der P.P. Capucijnen vasteavond gevierd. De zaal was goed gevuld met „buren" en genodigden, toen pater directeur aan het begin van de avond tot de aan wezigen een hartelijk woord van wel kom sprak. In zijn openingswoord vertelde de directeur, dat het er deze avond om te doen was de blijde kan ten van het leven te laten zien. Daar toe was deze keer uitgekozen het to neelstuk „Hij wilde een groot sinjeur zijn!", een vrije bewerking van het blijspel „Le Bourgeois Gentilhomme" van de grote Franse blijspeldichter Molière. Zoals pater directeur reeds ver meld had, was het een bewerking en wel een moderne bewerking, want „de zoon van de Grote Turk" landde op Schiphol met 3 van zijn „Constellations" en de „Klok van Arnemuiden" was in deze bewer king een geliefkoosde schlager! De vrouwenrollen waren met opzet er uit gelaten, daar met het spelen van deze rollen in travesti, hoe ■Bk Dinsdag 21 Februari. Vandaag voor het laatst zagen wij hoofdagent M. F. Frank in uniform door de Leidse straten lopen. Want met 1* Maart a.s. gaat hij met pen sioen en neemt daarvoor nog enige verlofdagen op. Daarmede is een einde gekomen aan zijn lange po- litie-loopbaan, die op 7 Sept. 1919 werd begonnen. In 1947 werd agent Frank tot hoofdagent bevorderd. Hij is vooral bekend in Leiden als voor zitter van de Leidse Politie Sport vereniging, waarvan hij sedert de oprichting in 1927 voorzitter is. On der zijn leiding groeide de vereni ging uit tot 98 leden, die voetballen, zwemmen, schermen en wandelen. Een bekroning *op het werk van de heer Frank mag gezien worden de verplichting voor agenten tot 40 jaar om deel te nemen aan sport, die thans als dienst wordt beschouwd. Met zijn vereniging mag hij ook ge zien worden als de promotor van de wandelsport in Leiden, met name de Vierdaagse. En een. hoogtepunt was ongetwijfeld het internationaal po- litiesporttournooi in 1947. Er komt trouwens waarschijnlijk weer zo'n tournooi in Leiden. En reeds deze zomer. Alleen maar voetballen, schermen en zwemmen. A.s. Dins dagmiddag om drie uur zal de heer Frank officieel afscheid nemen van de dienst. Maar rusten gaat hij niet. Trouwens, het pensioen laat dat niet toe. Daarom heeft deze politieman een andere baan gevonden als por tier en administrateur bij Clos en Leembruggen. Daar krijgt de fabriek een goede kracht aan. En wij zullen de heer Frank in ons Leidse straat beeld missen. Binnenkort zal hij ook z'n functie als voorzitter van de L.P.S.V. neerleggen. „Laten nu de jongeren het maar eens doen," zegt hij. En nu we het toch over die politie hebben. O, o, wat hadden de agen ten een pret gisteravond. U had ze eens moeten zien dansen en sprin gen, toen hun muziekcorps het zes de lustrum vierde. Dat kunt U zich gewoonweg niet voorstellen dat die zelfde agenten vandaag weer op straat staan met een ernstig gezicht het gezag uit te oefenen. Èn mis schien wel hier of daar een bekeu ring uitdelen. Stampvol was het gisteravond in „Den Burcht", waar de Personeels vereniging Ico een cabaret-avond gaf. Directeur J. W. Stoffers sprak een inleidend woord en daarna gaf voorzitter G. Otten een overzicht van de werkzaamheden in 1949 Hul de werd gebracht aan de oud-direc teur, de heer Stoffers Sr., die zoveel voor de sociale belangen van het personeel heeft gedaan. Daarna werd een vrolijk programma opgevoerd, waaraan leerlingen van de Ballet school van Ann Pasman meewerk ten, evenals het G.H. cabaret en Manakura Hawaiian-Serenaders. Het werd een kostelijke avond. Een kostelijke avond krijgen de leden van de Leidse K.J.M.V. wan neer zij morgenavond in „De Har monie" bijeenkomen en de aalmoe zenier, pater E. Spruyt O.F.M. een apologetische causerie zal houden. Aller opkomst gewenst en verwacht! We hadden gisteren eigenlijk moeten vermelden dat het Kath. Thuisfront van de St. Petrusparo chie, naar oud-Vastenavondgebruik, met de rommelpot langs de huizen gaat. U begrijpt wel waarvoor. Ook de jongens in de Oost willen wel eens iets extra's hebben. En na al le feestavondjes, die U hebt mee gemaakt, en tijdens het plezier dat U vanavond nog maken zult, mag U aan de jongens wel eens denken. Laat het Thuisfront niet voor niets rommelen. En geeft wat Uw goede hart u ingeeft! Er was trouwens nog meer dat we gisteren hadden moeten ver melden. We denken aan het le lus trum, dat de Reiseniging „De Trek vogels" Zaterdagavond vierde. Voorzitter H. Steenbergen releveer de het verleden. Penningmeester P. C. Roelandse werd gehuldigd voor zijn trouw beleid. En secreta ris H. Key kreeg een actetas. Toen begon het feest met voordracht en liedjes door de dames Slingerland. De heren Kriek en Stikkelorum de den hun best als clowns. Dan was er Zaterdag nog een zil veren jubileum. Dat vierde de heer A. M. Mooyekind als wagenvoerder bij de N.Z.H.V.M. Hoofdinspecteur D. M. v. d. Vijver en chef van de vervoersdienst T. Heten kwamen de jubilaris in zijn huis, Soemba- straat 9, opzoeken en complimente ren. Daar hoorde een enveloppe met inhoud bij en een zilveren daille van de Ned. Mij. van Nijv. en Handel, 's Middags kwam ook de jeugdcommissie feliciteren en vele collega's kwamen de jubilaris de hand schudden. We willen vandaag niet besluiten alvorens U er van in kennis gesteld te hebben dat de Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging beslo ten heeft op 5 en 6 Augustus a.s. de jaarlijkse zomertentoonstelling te houden. Een nadere datum zal nog bepaald worden voor een club-win tertentoonstelling. Men zal zelfs trachten een vergunning te krijgen om in Jan. of Febr. 1951 een kam pioenschapstentoonstelling voor Z.- Holland tc organiseren. Bovendien wordt op 12 of 15 April de feest avond gehouden. Het is maar dat U het weet! STADSKOK. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Gedurende de nacht flinke opklaringen, verder afnemende Noordelijke wind. Op verschil lende plaatsen temperatuur even beneden het vriespunt. Morgen in de loop van de dag geleidelijk weer toenemende bewolking, voornamelijk in het Zuiden van het land, maar nog bijna overal droog weer. Zwak ke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebben den, dat tot en met de dag v^n can- didaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, ter gemeente-se cretarie van Leiden, afd. Bevolking c.a.. kosteloos verkrijgbaar zijn for mulieren voor de lijsten van candi dates alsmede formulieren voor de schriftelijke verklaring van bewilli ging in de candidaatstelling. Leiden, 21 Febr. 1950. 1402 De Burgemeester voorn., F. H. VAN KINSCHOT. verdienstelijk men dit ook zou doen, toch niet die vrouwelijke charme weergegeven zou kunnen worden, zoals het stuk deze vraagt, maar de geest en het thema van Molière's spel zijn behouden geble ven. We kunnen niet anders zeggen, dan dat de studenten keurig hebben ge speeld. Zij hadden zich keurig in hun rollen ingeleefd. De diverse personen die in dit stuk voorkomen, werden duidelijk en raak getekend. Om een scène ten tonele te brengen als „de Turkse comedie" op een beperkte ruimte zoals in het verenigingsge bouw, is een kwestie van goede regie en veel oefening. Het applaus, dat na deze scène dan ook spontaan geboden werd, was een duidelijke hulde aan de regisseur en de spelers. Het décor, modern in Picasso-stijl was keurig verzorgd en de costume- ring juist door het dwaze en exoti sche een lust voor het oog. De stu denten van het Seminarie der P.P. Capucijnen hebben met dit spel een waardige bijdrage geleverd aan het culturele leven in onze plaats. Feestavond R.K. Vrouwenbeweging. De R.K. Vrouwenbeweging, afd. Voorschoten gaf Zondagavond voor haar leden in het R.K. Verenigings gebouw een feestavond. De presiden te, mevr. E. van Gent-Zonneveld, heette al de aanwezigen hartelijk welkom en wenste allen een genoeg lijke avond. Met veel nadruk spoorde zij de aanwezigen aan om de interes sante avond, die op 22 Maart a.s. in het Verenigingsgebouw gegeven zal worden, bij te wonen. Een lezing met lichtbeelden over Rome, dat juist in verband met het H. Jaar in het mid delpunt van de belangstelling staat, vormt het programma. Daarna trad de toneelvereniging „St. Genesius" voor het voetlicht. Voor deze gelegenheid met een spel in drie bedrijven van de schrijver Henri van Daele, getiteld „Een schoonmoeder uit duizend". Dit spel is bedoeld al9 een loflied op „de schoonmoeder". De inhoud van dit blijspel werd door de aanwezigen naar waarde geschat en bekeken Men kon beurtelings lachen of glimlachen. Verder werd de feestvreugde op deze avond nog verhoogd door de aan wezigheid van „The Rhytme Club" die voor het spelen van populaire liedjes en voor het brengen van een \Tolijk stuk muziek een dankbaar ap plaus in ontvangst mocht nemen. Aan het einde van de avond werden al de medewerkers bedankt. Benvenulo. Zaterdag gaf de Harmonie Vereniging „Benvenuto" een concert voor zijn begunstigers in het gebouw vanhCr:U—hetG het gebouw van Chr. Belangen, o.l.v. directeur de heer J. G. Wakka uit Leiden. Het was de moeite waard dit programma aan te horen. Na de pau ze trad de A.T.V. „Voorschoten" voor het voetlicht met een vijftal schetsjes, waarom veel gelachen kon worden. Gewone gevangenissen kunnen het niet meer aan Er worden heden ten dage in Tsjechoslowakije zoveel personen gearres teerd, dat de gewone gevangenissen hen niet meer kunnen bergen. In Arsch Cheb en Karlovy Vary (Karlsbad) hebben de autoriteiten daarom besloten de gevangenen rechtstreeks door te zenden naar de concentra tiekampen te Lipkovice dichtbij Duchcov, te Kladno, Jaohymov enz. In een chemische fabriek te Falknov werken grote getallen politieke ge vangenen. Nieuwe kampen zijn opgericht in de buurt van wapenfabrie ken en van de mijnen te Dubnice (waar de grootste ondergrondde fa briek van Tsjechoslowakije gevestigd is) te Sered, Presov en te Strasky. .AATSTE BERICHTEN NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN Nu hét Tweede Kamerlid mr J. M. L. Th. Cals (KVP) benoemd is tot staatssecretaris, is het de bedoeling, dat zijn plaats in de Tweede Kamer zal worden ingenomen door de heer M.P. van Buytenen te Leeuwarden, archivaris der provincie Friesland. Naar wij vernemen is het thans ze ker, dat de heer J. J. W. IJsselmui- den (KVP) eveneens zal bedanken als lid der Tweede Kamer. Hij zal wor den opgevolgd door mr E. G. M. Rool- vink te Almelo. ONTSCHEPING „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT". Met het m.s. „Johan van Olden- barnevelt", dat vanmorgen in de Amsterdamse haven debarkeerde, repatrieerde het laatste onderdeel van de 7 December divisie, het eer ste regiment huzaren van BoreeL De minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, begroette hen. „Gij hebt veertig maanden dienst gedaan en uit naam van de regering zeg ik u hartelijk dank en heet ik u wel kom. Helaas missen wij hier 500 van uw kameraden, laten wij hen en de anderen, die vielen, hier met enkele ogenblikken stilte gedenken." Generaal-majoor E. Engles en de oud-commandant van de 7 December divisie, generaal-majoor H. J. J. W. van Durst Britt, de plaatsvervangend Meer gedetailleerde gegevens zijn binnengekomen over Ruzyne, waar de vroegere baiakken thans worden ge bruikt voor het concentratiekamp in dezelfde plaats. Ruzyne ligt in de on middellijke nabijheid van Praag en van de internationale vlieghaven van Tsjechoslowakije. In dit kamp zijn politieke gevangenen ondergebracht, die wegens ondergronds activiteit zijn gearresteerd of omdat zij heb ben geprobeerd uit Tsjechoslowakije weg te vluchten. Thans verblijven er ongeveer 1400 gevangenen uit Cheb, Brno en andere zelfs nog verder af gelegen centra. Het kamp staat onder supervisie van dr. Engelsmann van het Ministe rie van Justitie, die belast is met het toezicht op alle kampen in Tsjecho slowakije- Dr. Engelsmann werd spoedig na de communistische staats greep een autoriteit aan het Minis terie van Justitie. Voor die tijd ken de niemand hem in Praag. Daar van de eerste dagen van het communis tisch bewind af de oproepen van het Hof van Justitie te Praag het stem pel droegen met zijn naam: Pudr. Ludvik Engelsmann. in het bijzonder wanneer het ernstige gevallen be trof zoals bijv. hoogverraad, hebben de familieleden van de betrokkenen geprobeerd uit te vinden, wie toch Dr. Engelsmann wel kon zijn. Alle pogingen daartoe liepen echter op niets uit. Zelfs de oudste advocaat van Praag kende geen Dr. Engels mann. De plaatselijke commandant van het kamp voor politieke gevangenen te Ruzyne is Dr. Jtrabek. Hij loopt mank en is zeer gehaat in het kamp wegens zijn sadisme. Onlangs echter werd zijn bestuur geprezen door de Minister van Justitie, Dr. Cepicka, toen deze een bezoek bracht aan het „instituut" van Ruzyne, dat de werk krachten levert voor de mijnen, de ijzergieterijen en de metaalfabrieken in de buurt van Kladno. Te Dubi in de buurt van Kladno is een concentratiekamp, waar onge veer 4000 mensen zijn ondergebracht. Hieronder bevinden zich ook vrou wen, voornamelijk meisjes-studenten, die wegens „politieke onbetrouw baarheid" van de universiteiten zijn verwijderd. De hygiënische verzor ging is verschrikkelijk, het voedsel onvoldoende en slecht- Een gevange ne. die voor zichzelf en voor enige van zijn mede-gevangenen enkele suikerbieten wegnam, werd ernstig gemarteld, ofschoon hij door honger tot deze daad was gedreven. FCI chef van de generale staf. luitenant generaal M. R. H. Calmeijer en de commandant van het korps mari niers, generaal-majoor M. R. de Bruijne, waren op de kade ter be> groeting aanwezig. Namens H.M. de Koningin, lai luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst een boodschap voor en kolonel C. F. Pahud de Mor- tanges sprak een begroetingswoord uit naam van de inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht en de Marine, prins Bernhard. Aan boord van het troepenschip bevonden zich ruim 2400 man. Met dit transport waren 271 zieken en gewonden en 17 gedetineerden. DE „DORSETSHIRE" DONDERDAG TE AMSTERDAM. Het M.S. Dorsetshire" met 550 pas sagiers aan boord onder wie cir ca 70 militairen met hun gezinnen dat onderweg is van Djakarta naar Amsterdam., wordt Donderdagmor gen 23 Februari te elf uur te IJmui-l den verwacht. Met de ontscheping zal vermoedelijk diezelfde middag j om drie uur worden begonnen. VERLENGING UITBETALING KOLENGULDEN Het ministerie van Economische Zaken deelt ons mede, dat de ter mijn voor het in ontvangst nemen van i.op bon 544 van de thans geldige levensmiddelenkaart 909, als compensatie voor de verhoogde kos ten voor huisbrandkolen, is ver lengd tot en met 24 Februari 1950. Zoals bekend is geschiedt deze terugbetaling bij de postkantoren. AFFICHE-OORLOG IN BELGIë In België is een hevige „affiche-oor log" yitgebroken als voorbereiding op de volksraadpleging over de te rugkeer van koning Leopold. Op 12 Maart zullen 5 y, millioen Belgen met „ja" of „neen" moeten antwoorden op de vraag: „Zijt gij van mening, dat koning Leopold zijn grondwettelijke rechten weer moet opnemen?" De fronttroepen in deze affiche oorlog" is de jeugd. Zij kreeg vorige week in de socialistische propaganda- centra een reep chocolade voor het opplakken van 50 aanplakbiljetten te gen de terugkeer van de koning. De Christelijke Volkspartij bood daarop de jeugd een reep chocolade voor het aanplakken van 20 affiches, waarop de socialisten hun bod verhoogden tot 2 repen voor 50 aanplakbiljetten. De fronttroepen strijden onver vaard. In het centrum van Brussel kan geen auto langer dan 10 minuten parkeren, zonder dat men haar met verschillende biljetten beplakt te rugvindt. De socialistische zijn hel rood met alleen het woord „non" (neen) erop; die van de Christelijke Volkspartij, die geel zijn, dragen het woord „oui" (ja). Od kruispunten van straten wil de „affiche-oorlog" wel eens verwarring wekken, doordat sommige verkeers lichten zijn verduisterd door affiches, die bij tientallen over elkaar geplakt zijn. Het Noorderstation van Brussel toont ook sporen van de strijd; zijn hoge uren zijn met tientallen ja's en neen's bekalkt. STAKINGEN IN PARIJS. Ongeveer 10.000 arbeiders in de genationaliseerde autofabrieken van Renault te Parijs hebben heden morgen het werk reeds neergelegd voordat een referendum over een staking in de Parijse metaalindu strie was begonnen. 5 a 6 duizend arbeiders in de Fordfabrieken te Parijs, waar onge veer 7000 man werken, staken reeds sinds Vrijdag. In grotere en kleinere staalfabrie ken staken thans in het geheel bij na 20.000 man. Hedenavond zal over staking in de metaal industrie worden ge stemd, doch in enkele fabrieken is men reeds onafhankelijke stem mingen begonnen. EEN ONGELEGEN MIJNWERKERSSTAKING. Als gevolg van de mijnwerkers staking is men in de staat New York overgegaan tot steenkolen- rantsoenering. De temperatuur, die tot dusver vrij hoog was, is plotse ling gedaald en het kwik heeft thans zijn laagste peil van dit jaar bereikt. In de stad New York is de temperatuur thans 12 graden onder nul. In het gehele Noordoosten van de Verenigde Staten heerst thans een koudegolf. Op verscheidene plaatsen heeft het tot 25 gr. ge vroren. De meesten der 370.000 Ameri kaanse vetkoolmijnwerkers blijven weigeren gehoor te geven aan de opdracht van de voorzitter van hun vakverbond, John L. Lewis, om het werk te hervatten. Indien zij een contract zouden krijgen. De voorraad vetkool in de Ver enigde Staten is voor geen tien da gen meer toereikend. SCHEEPSBERICHTEN BANTAM JavaR'dam 20 Febr. van Port Said; DORSETSHIRE Dja karta—A'dam pass. 20 Febr. Fini- sterre; GROOTE BEER A'damDja karta pass 20 Febr. Kaap St. Vin- vent; ORANJE Djakarta—A'dam 20 Febr. te Suez; PASTEUR 24 Febr. te A'dam van Djakarta verw.; ROE- BIAH Djakarta—R'dam pass 20 Febr Kaap Bon; WILLEM RUYS Djakarta —Rotterdam pass 20 Febr. kaap Roca. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Febr. Groente. per 100 kg.: Rode kool 8.20—16.10, sa- voye kool 8—29, boerenkool 32 —53. prei 15—44. kroten 4—7.60, kroten gekookt 7—18, uien 30— 42, peen 7.50—39, spruiten 12—64, aardappelen 11.70. andijvie 70.— 118. sla 47—54, Witlof 12—46, spinazie 102—112, per 100 stuks: salade 1019; per bos: selderie 11-60—14.60. Varkens. Aanvoer 120 süuks. Prijzen: zware 166—174, lidhte 154,— zeugen 152—156. Haijdel vlug. BODEGRAVEN, 21 Febr. Kaas. Aanvoer: 54 partijen kaas. Prijzen: le soort 1.91—1.96, 2de soort 1.87 1.90, extra tot 2.05 per kg. Han del flauw. ROTTERDAM. 21 Febr. Vee Aanvoer 4961 stuks. 920 vette koeien en ossen, 902 gebruiksvee, 201 gras- kalveren, 1818 nuchtere kalveren. 142 varkens, 520 biggen, 236 paarden, 22 veulens, 98 schapen en lammeren, 102 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.2C—2.40, 2.00—2 20. 1.90 —2.00 per kg., graskalveren 280— 220—130, biggen 42—38—35; slacht paai den 1.701.501.30, lammeren 2.101.901.80, kalfkoeien 950 850—700, varekoeien 600—525—450. vaarzen 660550425, pinken 525425350 per stuk. Vette koeien aanvoer iets groter, handel zeer traag, prijzen niet hoger; graskalve ren aanvoer iets ruimer, handel sle pend, prijzen iets lager; nuchtere kal veren aanvoer groter, handel stroef, met teruggaande prijzen: biggen aan voer iets korer, handel luit, prijsh.; slachtpaarder. aanvoer als vorige week handel stug met omhoog gaan de prijzen; lammeren aanvoer klei ner, handel stroef, prijshoudend; kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen onveranderd; varekoeien aanvoer als vorige week, handel lui. prijzen iets hoger; vaar zen en pinken aanvoer gewoon, han del redelijk, prijzen iets hoeer.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3