Pastoor Th. Beukers wijdde Finse school in v "Vv Leidse banketbakkers in het goud Leids Politie-muziekgezelschap jubileert Drukbezochte receptie DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA GELUKKIG EINDE AAN EEN NOODTOESTAND dépendance man ifi. ÏSwibwuU-cfio-ot van de Almachtige God, de Vader en de Zoon en de H. Geest dale neer over dit huis, op allen, die er verblijven, die er onderwijs geven en ontvangen f en op ons allen en blijve ten einde toe. Zo zegende pastoor Th. Beukers vanmorgen gebouw en aanwezigen, aan het slot van de inwydingsplechtigheid der R.K. Finse School, dépendance van de St. Barbara Meisjes school. Levendaal, die aan de Lorentzkade werd opgetrok ken. Dit was het slot van een zinrijke plechtigheid, waarmede de nieuwe school in gebruik werd genomen, opdat er vrede zij aan dat huis en aan allen die er in verblijven. Leerlingen van de 6e klas luisterden de plechtigheid op met gezang. Voordat echter deze inwijding om half elf plaats vond, werd om half negen in de St. Petruskerk door pastoor Beukers een H- Mis opgedragen, waarbij alle leerlingen aanwezig waren en de vaste gezangen zongen. Zeven grote en irisse lokalen Half Augustus werd met de bouw van deze Finse School begonnen. En gistermiddag werd in allerijl de laatste hand er aan gelegd, Er moest nog veel gebeuren; straatmakers be tegelden speelplaats en toegangspad. een schilder maakte de vlaggestok wit en de betonnen brug over het slootje werd afgewerkt. Maar vanmorgen was alles klaar voor de plechtige inwijding. Daar mede kwam een einde aan de bijna onhoudbaar geworden noodtoestand, waarin de school verkeerde. Ver schillende klassen waren sedert lang ondergebracht in het gebouw van ..Mathesis". Nu deze zeven lokalen cr bij gekomen zijn, is deze moei lijkheid opgeheven. De klassen 3 A, 3 B, 4 A, 4 B, 5 A, 5 B en 6 B zullen hier hun intrek nemen. Deze Finse school zal echter met het hoofdge bouw aan het Levendaal één geheel blijven vormen en niet afzonderlijk komen te staan. Dit in overleg met cle inspecteur voor het L. O. Keurig ingericht Reeds eerder gaven wij een be schrijving van de Finse School, o.a. toen het eerste exemplaar in Leiden, een openbare school, in gebruik ge nomen werd. Opnieuw viel ons op hoe de enigszins provisorische in druk, die de school aan de buiten zijde ongetwijfeld maakt, geheel verdwijnt,, wanneer men binnen stapt. De lokalen zijn groot, fris, licht en ruim. En de zusters van „De Voorzienigheid" hebben geen moei te gespaard, om alles keurig en vro lijk in te richten. Om te beginnen :s het meubilair allemaal splinter nieuw. Banken, bord, kaartenkast, lessenaar, kortom alles glansde van nieuwigheid! Bijzondere zorg is besteed aan de aankleding der lokalen. „Kijk eens naar de gordijntjes", zegt het school hoofd, .zuster M. Benigna. „Zo mooi vindt men het in geen enkele school!" Inderdaad: keurig. Boven alle verbind ingsdeuren tussen de klassen hangt een mooi kruisbeeld, in ieder lokaal op eiken consollen moderne beelden van Maria en het H. Hart, zowel wat kleur als vorm betreft, aesthetisch verantwoord. Geen traditionele schoolplaten ont sieren de licht geverniste houten wanden. In de plaats daarvan repro ducties van mooie schilderijen en vrolijk gekleurde tekeningen. Zelfs als het regent, lijken de klassen vol zon, zó kleurig en vriendelijk ziet alles er uit. In deze omgeving moet het prettig leren zijn. Langs alle achter elkaar gelegen klassen loopt een brede gang, met toiletten voor ieder lokaal en overal kapstokken. Rode tegels bedekken ae vloer. Bij de hoofdingang is een apart kamertje voor het hoofd der school. Onder de aanwezi^n, die vanmor gen de plechtigheid bijwoonden, be vonden zich kap. H. v. d. Heyden, bisschoppelijk inspecteur van het On derwijs, rector F. Bernefeld, voorzit ter van het R.K. Schoolbestuur te Leiden, rector J. Starrenburg, pries ter-directeur van de Congregatie van het Godd. Hart van Jesus, kapelaans der St. "Petrusparochie, de heer J. C. van Schaik, wethouder van Onder wijs, de heren J. Hermans, P. Plou- vier en C. Maat, namens het School bestuur, de heren A. van Dijk en P. C. ten Broek, namens de R.K. Raads fractie, dr. C. Zijerveld, dir. van de Geneeskundige Dienst, de heer P. D. Beversluis, voorzitter van buurtver eniging „De Professorenwijk", de heer A. Gal j aard, chef van de Plant- Hoofdingang van de nieuwe school, naar een tekening van kapelaan (L Thomas. soendienst en verschillende bouwers de inrichters van de school. En na tuurlijk de zusters-onderwijzeressen. Nadat pastoor Beukers, volgens het gebruikelijk ceremonieel, de anti- phoon „Asperges Me" had aangehe ven en de buitenmuren met wijwater had besprenkeld, trad hij de school binnen en zegende een voor een de lckalen, in ieder waarvan het kruis beeld werd gewijd. De aanwezigen volgden met speciale tekstboekjes de plechtigheid in de gang. Contra zwartkijkers. Nadat -de inwijding ten einde was, sprak pastoor Beukers z'n grote vol doening uit over de opening van deze school, nadat hij maandenlang vele grieven had gehoord. Zwartkijkers waren boos, omdat zo'n mooi en rus tig plekje werd vernield, met een keet, een loods, een barak, die een school moest voorstellen in de deftige Professorenwijk! Het is inderdaad jammer dat appelbloesems en darte lende kalveren zijn verdwenen. Maar ei' is iets voor in de plaats gekomen. Geen keet, geen barak, geen loods, maar een vriendelijk tuinhuis, een modern buitenhuis zelfs. En kan men daar boos over zijn? Heeft een school gebouw dan zo'n kwade naam? We moeten juist dankbaar zijn dat in de gegoede wijken van onze stad nog scholen nodig zijn. Ondanks alle mummies in de musea, is Leiden toch een levende stad met een dartele jeugd. De Professorenwijk, die de na men van beroemde professoren in herinnering houdt moet er voor zor gen dat professoren-in-de-dop scho len hebben om te leren lezen en schrijven! Na gememoreerd te hebben hoe vanmorgen in de H. Mis en tijdens de inwijding Gods Zegen over de school is afgesmeekt, dankte pastoor Beu kers het Gemeentebestuur, in het bij zonder wethouder van Schaik, die niets heeft nagelaten om deze school gevestigd te krijgen en daarmede op deze plaats een nieuwe boomgaard liet stichten, waarin andere frisse bel lef leuren en kostelijke goudreinetten zullen pronken. Dank ook aan de di verse departementen, de Inspectie van het Onderwijs, de bouwers, aan nemer, opzichters en werklieden, die er iets prachtigs van gemaakt hebben, en de R.K. Boekcentrale, die voor de aankleding zorgde. Wethouder van Schaik wees er op hoe ook het Gemeentebestuur zeer verheugd was met de ingebruikname van deze school. In twee maanden werden te Leiden twee nieuwe scho len geopend, nadat dit voor het laatst in 1938 was gebeurd. De nood is ech ter nog groot, maar binnenkort komt hopelijk ook de derde Finse school gereed. Spr. wist hoe hoog nodig deze school was, omdat de St. Barbara- school met ernstige ruimtetekort te kampen had. De noodtoestand in het gebouw van „Mathesis" kan niet lan- Temidden van bonbons en taartjes In de benedenzaal van „Het Gul den Vlies" moest men zich moei zaam een weg banen door de vele bloemstukken, die waren aangedra gen ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Nederlandse Ban ketbakkers-vereniging, afd Leiden. Overvol was het er gistermiddag cn het aantal receptiegangers niet te schatten. Vooral niet omdat velen geen haast maakten en zich in de zaal bleven ophouden aan de tafel tjes, waarover een hoorn des over- vloeds van bonbons, gebakjes en koekjes was uitgestrooid. Daar was het tenslotte een banketbakkersfeest voor! Onvermoeid stond het bestuur, met de heer M. Felis als voorzitter aan het hoofd, tussen de bloemstuk ken alsmaar handen te drukken en vriendelijke complimentjes te be antwoorden. We hebben daarbij groot respect gekregen voor de bij zondere welbespraaktheid van de voorzitter, die voor iedereen een apart woord had! Allereerst waren er natuurlijk de collega's uit verschillende plaatsen als Noordwijk, Den Haag, Breda, Haarlem, Dordrecht, Utrecht en Am sterdam, die hun jubilerende zuster- afdeling kwamen gelukwensen. De heer C. Pasquin, voorzitter van de Alg. Banketbakkers Coöp. bood een lederen schrijfmap aan, speciaal voor de secretaris, de heer W. F. v. d. Reyden, die in deze functie zijn zilveren jubileum herdacht. Verde» ger blijven voortbestaan. De banken waren niet geschikt en de gehele si tuatie was van dien aard, dat gezond heid en onderwijs er onder zouden moeten lijden. Daarom kon spr. van harte medeleven met de vreugde, over de in gebruikname van deze school, waarin gewerkt zal worden tot heil van de Leidse jeugd. Hierna werd de aanwezigen een kopje koffie aangeboden en bezich tigden alle de lokalen, waarover slechts één roep was: voortreffelijk! NA DERTIG JAAR VAN STEEDS BETERE MUZIEK: Het troepenschip „Kota Inten" is op 16 Februari met 1625 passagiers van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich: 4 garder ment grenadiers, 4-11 R.I leger verbindingsdienst en indivi duele militairen. Door het moedige optreden van de echtgenote van een café-houder is het leven van twee personen gered, die bij Oudeschouw (Fr.) in een per sonenauto te water raakten. Zij sprong in een roeiboot en wist de in zittenden te redden. Het bleek later, dat de twee drenkelingen, beiden 20 jaar oud, geen rijbewijs hadden. Schiphol beleefde gistermiddag de aankomst van een ongekroonde koningin, mrs. Sally Baker, verpleeg ster en sociaal werkster, uitverkoren als de Amerikaanse vrouw, die door haar noeste arbeid ten bate van de mensheid een ieder ten voorbeeld kan worden gesteld. Zij is gekozen tot Koningin van Amerika door de gezamenlijke Amerikaanse vrouwen clubs. Zij zei lachend: „Amerika wil de nu eens geen schoonheidskonin gin sturen en daarom kwam ik". De Fathers van Mill Hill vieren 28 en 29 Mei het 60-jarig feest van de Congregatie in Nederland. Het feit zal gevierd worden in het St. Jo- seph-Missiehuis te Roosendaal. Ook met postzegels kan men smokkelen. De douane te Roosendaal heeft zekere D uit Krimpen a. d. Lek gearresteerd, die frauduleus postze gels invoerde voor een waarde van 2500.—. De toegang van de haven van den Helder is verboden aan een Bel gische schipper, die een drijvende mijn had opgevist. De Marine-oprui mingsdienst heeft de mijn op zee overgenomen en onschadelijk ge maakt. Overleden is, 60 jaar oud, rec tor A. J. M. Goossens te Eindhoven. „Eenoog", een van de geheime zenders in Twente is achterhaald. PTT-ambtenaren deden een inval in de woning van H., waar zij een zend- installatie in volle werking aantrof fen en H. tijdens het uitzenden werd betrapt. Hij werd gearresteerd en de zendapparatuur en gramofoonplaten werden in beslag genomen. NOOIT HAD IK DURVEN DENK EN, dat de belangstelling voor ons jubileum zó overweldigend groot zou zijn. Het is mij daarom onmogelijk alle sprekers en gevers van cadeaux afzonderlijk te bedan ken. Ik wil het daarom in het algem een doen en in de ontelbare felicita ties een aansporing zien voor ons corps, om op de ingeslagen weg voort te gaan, de goede verstandhou ding met verenigingen en organisa ties te handhaven en de kwaliteit van ons gezelschap nog hoger op te voe ren. Want we kunnen nog veel beter; we kunnen een pracht-corps zijn! Ik doe dan een beroep op de niet-leden zers hebben we nodig!" Dankwoorden en wensen Zo dankte de heer J. Dragt, voor zitter van het Leids Politie-Muziek- gezelschap gisteravond de velen, die ter receptie in „Het Gulden Vlies" gekomen waren, om het corps te com plimenteren met zijn dertig-jarig be- staan, weik feit luisterrijk wordt her dacht, omdat het zilveren jubile in oorlogstijd viel en niet gevie.^ kon worden. De voorzitter had alle reden om zo enthousiast te danken. Want het aantal receptiegangetrs was werkelijk overweldigend. Namen te noemen is in dit geval dan ook een hopeloos werk. Als wij het toch wil len proberen, moet het een vrij wille keurige greep zijn, waarbij we slechts kunnen hopen niemand van de belang rykste personen te vergeten. Eerst kwam het Dames-comité aan bod, om een nieuwe mascotte, een fruitmand, witte koppelriemen, ban delieren en draagbanieren aan te bieden. Het bestuur was door dit alles zó verrast, dat prompt de da mes M- TeunissenBruinse, J. Dragt Hoekman en C. VerstratenMollet tot leden van verdienste werden be noemd. De bijbehorende insignes werden opgespeld. om zich aan te sluiten. Vooral bla- Ondertussen sctond 'n lange rij van bezoekers ongeduldig te wachten. De heer H. F. M. Sogers, secretaris van de Bond van Politie-Muziekgezel- schappen in Nederland bood een en veloppe met inhoud aah. Het Vaan del-comité schonk by monde van de heer J. v. d. Heyden, een bijzonder mooi album, waarin de namen ver meld staan vafi allen, die bijdroegen tot de geschenken, welke hedenavond zuilen worden aangeboden tijdens het concert. De eerste naam is die van H.M. Koningin Juliana Voorts tekenden in burgemeester jhr. .mr. F. H. van Kinschot, beschermheer, Commissaris R. J. Meyer, ere-voor- zitter, vele verenigingen, directies v. bedrijven, zaken en particulieren. In een der bovenzalen zaten de leden van de Leidse Banketbakkers- bond, die het gouden jubileum vier den, te dineren. Plotseling kwam de voorzitter M. Felis naar beneden, om een grote bloemenmand aan bieden. Boze tongen beweren dat het een mand was, die de Banketbak kers 's middags ontvangen hadden.... En de stroom duurde voort Dat was pas het begin. De grote Ook pastoor Th. Beukers kwam z'n gelukwensen aanbieden. Achter de tafel ziet men van links naar rechts: secretaris D. A. M. Verstraeten, voor zitter J. Dragt, commissaris van ma terialen G. van Delft en bibliothe caris K. Klingeler. (Foto: N. v. d. Horst) neel". een lauwertak aanbieden. Pas toor Th. Beukers zag in de jubile rende musici officiële ambtsdragers, reden waarom ook hij z'n gelukwen sen kwam aanbieden in een sympa thiek toespraakje. Voorzitter E. C. de Jager kwam namens de Schermver- eniging en de heer P. Wagter na mens de zustervereniging „Concor dia". Achter hen volgden de heer L- A. Mennes, directeur van de Markt en Havendienst, de heer A. de Jong hoofd-suppoost, de heer D. M. v. d. Vijver, hoofdinspecteur van de N- Z. H. V. M., oud-directeur M. van Hil- ten, namens de afd. Leiden van de Chr. Bond van Politie-ambtenaren. Zelf de rector manificus, prof. dr. B. A. van Groningen, verscheen ter receptie, om namens de Leidse Uni versiteit felicitaties over te bren gen en daarbij te wijzen op de pret tige verstandhouding tussen politie en Academie. We zagen ook pioniers uit de tijd der oprichting. De heer W. Post was de eerste oud-voorzitter. Hij wees op de goede plaats, die het corps in Leiden heeft veroverd en wenste zijn opvolger nog vele lauwe ren toe. De heer D. Cornet kwam namens het Harmoniegezelschap „T. en D." Belangstelling van autoriteiten Plotseling stond burgemeester van Kinschot tussen de rij gelukwensers. stroom moest nog komen. We zagen!Namens het Gemeentebestuur com- de heer J. J. Piket, voorzitter van de plimenteerde Leiden's eerste burger Toneelvereniging „Het Nieuwe To- de jubilerende poiitie-mannen, over treden. wie hij zo gaarne het beschermheer schap voert. Spr. wees op de goede geest in het corps, die ook naar bui ten tot uiting komt, en dankte het gezelschap v. 't ve'e wat voor de bur gerij gedaan wordt. Ere-voorzitter, commissaris Meyer sloot zich hier bij aan en bood, mede namens de hoofd-inspecteur en inspecteurs, de partituren van een muziekstuk aan. Hoofdinspecteur D. v. d. Wal en de inspecteurs mej. mr. Zeelenberg, Wijk en Cornelissen volgden op de voet. Uit de studenten-wereld zagen we de Commissie van Orde en Vertegen woordiging van de Sociëteit Miner va, het Leids Studenten Corps en het bestuur van „Semper Crescendo", het Leids Studenten Muziek-gezel- schap. De vereniging „Koninginnedag" bleef ook niet achterwege. Voorzitter dr. ir. P. C. Lindenbergh en secreta ris J. C. J. Lambermont kwamen dank zeggen voor de nimmer aflaten de medewerking van hef corps, bij de viering van Koninginnedag. Ach ter kwamen de heer S. W. Hagedoorn commandant van de Brandweer, luit. kol J. A. J van Horssen. garnizoens commandant en de heer J. Talens. namens „De Postharmonie". Ook de Drie Otober-verenigine heeft reeds vele jaren gewaardeerde hulp ondervonden van dit gezelschap Voorzitter W v. d. Laan en de heren B. de Koning. W. E. Wichers Rollan- det en J van Spall kwamen hiervoor dankzeggen, met de aanmoediging om nog vele successen aan de reeds behaalde toe te voegen. Nog meer gelukwensen. Voorts zagen we dr. C. Zijerveld, directeur van de G.G- en G.D., de heren M. F. Frank en C. Rameaux. namens de Leidse Politie Sportver eniging en de heer J. Barendsen, als voorzitter van de afd Leiden van de Alg. Ned- Politiebond. Rechercheur A. Lindenhof bood gelukwensen aan namens de R. K. Politiebond .St. Mi chel". En tenslotte kwam het be stuur van de V. V. S- L. hartelijk dankzeggen voor de trouwe mede werking bij ieder lustrum ondervon den. Voor allen had de voorzitter- een vriendelijk woord, terwijl hij verschillende geschenken in ont vangst nam. of dankte voor de vele gezonden bloemstukken. In zijn dankwoord huldigde de heer J. Dragt vooral de hee- B. Verweel, sedert enige jaren de bekwame direc teur, die een dirigeerstok kreeg aan geboden. Lof ook aan twee nog ac tieve oprichters, de heren J. Zwart (helaas ernstig ziek) en P- A. Ver kerk. Zij werden tot lid van ver dienste benoemd en ontvingen de onderscheidingstekenen. Lid var verdienste werd ook de heer M. Mon- teba, die geheel belangeloos de tam boers opleidt. Ondertussen was het in de over volle benedenzalen een druk geroe zemoes, vermengd met de muziek van een strijkje, dat na de officiële sluiting door een pianist en accor deonist werd vervangen. Want de jubi'erende mannen bleven nog wat na. Zij voerden hun dames ten dans en maakten pret voor tien! Nadien kwamen zij, trots als pauwen met nieuwe veren, de zaal weer binnen, met de nieuwe blank-witte koppel riemen om. Ze werden er nog krani ger door! En terwijl de muziek maar bleef spelen, werd de feestvreugde ten top gevoerd toen men een stoelendans uitvoerde, waarbij de winnende dame een fles advocaat en de winnende heer een flesenfin U weet wel kreeg! Zo vierden de Leidse politiemannen het zesde lustrum van hun muziek gezelschap, aan welke viering van daag en Donderdag nog een muziek uitvoering in de Stadsgehoorzaal is verbonden. Na de pauze zullen Ge rard Walden en Berry Kieviets op lagen we de heer Slotemaekers, se cretaris van de Ondervakgroep Ban ketbakkerij, de heer P. Goddijn, voorzitter van de Unie van Voe- dings- en Genotsmiddelenbedrijven, de heer W. Berkhoff, oud-voorzitter van het Hoofdbestuur en nestor der banketbakkers. Ook uit Leiden waren er vele gasten. Allereerst burgemeester van Kinschot, tijdens de theepauze in de raadsvergadering even aan gewipt, wethouder St. Menken en de heer R. J. Meyer, commissaris van Politie. De heer J. Pierrot bood z'n gelukwensen aan als secretaris van de Leidse Middenstandscentra le, de heren J. A. C. Kips en W. Zwart, namens de afd. Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond, zuster J. Elema en mevr. Wensinck- Daubanton, namens het Diacones- senhuis, de dames G. H. Douma- Herberts en C. Nieuwenhuizen Se- gaar-Uljee, namens de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Leiden, de heer G. E. Kuntjes, directeur van de Ambachtsschool, de heren G. Kuypers en C. J. v. d. Meer, na mens de Leidse Bakkerspatroons, en de heer J. Bosma, namens de afd. Leiden van de Ned. Ver van Werk gevers in het Bakkersbedrijf. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de beide nog in leven zijn de mede-oprichters, de heren G. A. Bots en G. Hulst, die van de voor zitter een warm complimentje mochten incasseren. Men begrijpt dat deze opsomming verre van vol ledig is; zij dient slechts om aan te tonen hoe groot de belangstelling was en uit hoeveel kringen de ge lukwensen binnenstroomden. Voorzitter Melis sprak aan het einde z'n grote voldoening uit over de prettige samenwerking en wees op het vele werk dat z'n bestuur moet verzetten. Dit wordt met vreugde gedaan, mits de leden, ze ker voor 90 pet. op de vergaderin gen verschijnen willen! Dank werd gebracht aan alle sprekers en schenkers van de vele cadeaux en bloemstukken. Speciale lof aan se cretaris van der Reyden, die steeds bijzonder voor de afdeling ijvert en veel van z'n tijd daarvoor disponi bel stelt. Hulde tenslotte aan de beide mede-oprichters, die op hoge leeftijd gekomen, toch nog dit feest wilden meemaken. Inderdaad was de belangstelling verheugend groot. Burgemeester van Kinschot had het wel bij het rechte eind, toen hij er op wees hoe de hele bevolking achter deze ver eniging staat, omdat de leden bak ken wat men zo graag lust! Met een intiem diner voor de le den en hun dames werd het feest 's avonds, eveneens in „Het Gulden Vlies", besloten. Amsterdams Kamer-Muziek gezelschap. Het Amsterdams Kamer-Muziek gezelschap bestaande uit Phia Berghout (harp), Hubert Barwah- (fluit), Bram de Wilde (clari net). Piet Heuwkemeijer (viool), Piet Lamberts (viool), Koen van der Molen (alt) en Johan de Nobel (cello), allen leden van het con certgebouw orkest, hebben gisteren laten horen, welke meesters zij op hun instrumenten zijn, welk een voortreffelijk samenspel zij vermo gen te geven en hoe bekoorlijk de muziek is, die zij vertolken. Het programma was prachtig gekozen Van Mozart's kwartet in D voor drie strijkers en fluit ging een ster ke bekoring uit en veel hebben wij danken gehad aan Barwahser's^ soepele, gevoelige toon. Muziek is' 't van fijnzinnige vreugde, met die per liggend, de inslag van levens ernst. Maar welke eisen worden niet gesteld aan een mooie uitvoe ring? De muziek werd gekozen in de hoge reine sfeer, waarin Mozart's genie zich bewoog. Evenwichtige verhouding van het timbre der in strumenten! Brahms geeft een heel ander geluid te horen. „Kwintet in werd in meesterlijk samenspel uitgevoerd. Voor vier strijkers en clarinet schreef Brahms zijn om vangrijk werk, Brahms heeft een zingende ziel, maar de verstande lijke aanvullingen en herhalingen zijn vaak drukkend. Dan is de mu ziek, zwaar beladen; zelf voor vijf instrumenten. In het 2e deel het Adagio, hierin zingen de violen in een prachtig nevelig gesluierd pi anissimo. Na de pauze „Sonate" van De bussy, voor fluit, alt en harp. De klankverhouding was bijzonder mooi; de fluit in 't lage register, waarin Debussy dit instrument zo graag gebruikt, heeft een heel eigen charme, de flageletten van de harp doen heel welluidend en expressief aan; de alt mengt haar geheimzin nige toon in 't ensemble, dat in heel bijzonder rhythm e nooit wankelt maar boven de techniek uit de visi oenen, die Debussy hier verklankt, sensitief oproept. De grote gehoorzaal deed wel wat verloren gaan van al de broze schoonheid. Ten slotte Introduction et Allegro" van van Ravel voor harp, fluit, clarinet en strijkkwar tet. Bekoorlijke glans en gratie, naast een stroom van heerlijke klanken, gegroeid uit een reeks van levenskrachtige grondstoffen. En telkens weer de harp met haar wonder-mooie geluiden, geant woord, beïnvloed en voorgegaan door de overige instrumenten van 't ensemble. Het samenspel was zeer fijn, draagkrachtig en soepel. Niets was er merkbaar van de stu die en volharding, die zulk een 1 voorname uitvoering moet vooraf gaan. Het niet over-talrijke gehoor heeft het prachtige spel (even fraai als ensemble en als individuele prestatie) bij herhaling enthousiast toegejuicht. J. Kortmann.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2