S)e CckWSou/ïci/iit Th. B. J. Wilmer Westerling naar Singapore Het geënsceneerde proces te Boedapest iirecteur: C. M. VAN HAM EES VELD. Hoofdredacteur: TH WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG No. 1191i Hedenmiddag overleed onze hoofdredacteur Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Na een kort ziekbed is hedenmid dag te 2 uur overleden de heer Th. B. J. Wilmer, hoofdredacteur van dit blad. De heer Wilmer, 3 November 1886 te Delft geboren, bereikte de leeftijd van 63 jaar De laatste maanden werd het steeds duidelijker, dat onze hoofdredacteur zich wat moest gaan ontzien. Ondanks de aandrang op hem uitgeoefend, wilde hij niet van rusten weten. Werken was voor hem de lust van zijn leven. In het laatst van de vorige week toonden lichte hartkrampen, dat zijn toestand ern stiger was dan hij zich dacht. Hem werd bedrust voorgeschreven. Vorige week Dinsdagavond werden de hart aanvallen heviger, zodat de behan delende geneesheer het raadzaam achtte, dat de heer Wilmer uit voor zorg werd bediend. Na in het St. Eli sabeth Ziekenhuis te zijn opgenomen, scheen beterschap in zijn toestand te zijn ingetreden. Heden, omstreeks het middaguur, herhaalden zich ech ter de hart-aanvallen, waaraan hij is bezweken. Wie zou niet treuren bij dit ver scheiden van een zö goed mens? Toen de geneesheer hem zeide, dat zijn hart te groot was, spotte onze hoofd redacteur over zijn „groothartigheid" Geestelijke grootheid van hart en hoogheid van ziel hebben dit leven geadeld en het gedrongen tot een nooit-aflatend arbeiden in dienst van de gemeenschap. Begaafd met een groot verstand en scherpzinnigheid een natuurlijke begaafdheid tot rijpe ontwikkeling gevoerd door phi- losophische en theologische studie heeft hij het licht, hem geschonken, niet eenzelvig „onder de korenmaat" verborgen gehouden. Hij heeft zich zelf verteerd met licht te geven aan anderen en velen, zeer velen treu ren mèt ons, dat dit licht onverhoeds is uitgedoofd. Terwijl hij nog midden in zijn dagelijkse beslommeringen en zorgen stond, werd zijn aardse leven afgesneden en werd hij uitgenodigd binnen te gaan het Eeuwige Licht, dat hem de genade had verleend een licht te zijn voor duizenden, een ge nade, aan welke hij met een groot maar zeer nederig hart heeft beant woord in zo verre menselijke zwak heid dit vermag. „Ik voel me heel rustig" zeide hij, toen hij bediend was, en waarom zou hij niet rustig zijn, hij, die rusteloos had ge arbeid met de pen, met het woord en met het voorbeeld, om anderen te voeren tot Christus en, in zuivere naastenliefde, anderen behulpzaam te zijn in hun levensnood en levens problemen. De dominerende karaktertrek van onze hoofdredacteur was goedheid. Een scherp woord kwam zelden over zijn lippen, en, werd hij tot optreden genoopt, dan was het in een vragen de vorm of door met eigen voorbeeld aan te geven, hoe hij het wenste. De ze fijngevoeligheid werd niet door iedereen begrepen, maar bezorgde hem een onbetwiste autoriteit en hoogachting in zijn dagelijkse omge ving. Bijna dertig jaren is de heer Wilmer hoofdredacteur geweest van „De Leidse Courant". Het aantal „driesterren" door hem geschreven is moeilijk te tellen. Korte artikeltjes waren het, „puntjes" ter meditatie, waarin hij, met een, soms niet te overtreffen vermogen zijn gedachten helder en klaar uit te drukken, de journalistieke „zielzorg" uitoefen de en de politieke en sociale vraag- stukken-van-de-dag besprak. Ook bij zijn journalistieke werk was de heer Wilmer afkerig van scherpte en nog meer van sensatie, maar wie de drie starren trouw las, heeft in hem een veilige en beproefde gids gevonden. Zijn oordeel was voorzichtig, doch wél overwogen. In de bezettingstijd heeft deze voorzichtigheid sommi gen verwonderd, omdat zij niet kón den weten, dat de hoofdredacteur, in nauw overleg met de hoogste „vaderlandse" kringen, sapienti sat het voortbestaan van de krant moest kiezen als een kleiner kwaad om de invloed van groter kwaad te verzwakken. Zéér zwaar zijn die jaren voor hem geweest, nóg zwaar der de teleurstelling aan het einde daarvan ondervonden. Was hij zeer vlot met de pen hy kon kalm zijn gedachten ordenen en uitschrijven temidden van het grootste rumoer! als spreker boeide hij minder door zijn talent dan door zyn buitengewone vaar digheid in het formuleren van zyn standpunt. Uit de leerschool van grote denkers als Beysens, Van Noort, Vlaming voortgekomen, was de gave van logisch redeneren en het scheiden van hoofd- en neven zaken in hem bizonder sterk tot bloei gekomen. In debat was hij zeer gevat. Bijna 30 jaar had hij zitting in de gemeenteraad van Lei den. In de raadsbij eenkomsten was hij ben man van erkend gezag; in de commissie-vergaderingen bleek steeds, hoe ter dege hy zich in de vraagstukken van het gemeentebe leid had ingewerkt. Kentekenend is, dat toen enige maanden geleden in een dagblad een vrolijke „Sin terklaas-gemeenteraad'' werd ge publiceerd, de Sint aan de heer Wilmer een schilderij toedacht, waarop de gehele raad stond afge beeld, eerbiedig opkijkend naar de wijsheid van het lid Wilmer. Dit schilderij bestond natuurlijk slechts in de fantasie van de „verslagge ver" maar het is typerend voor de hoogachting, welke de gehele Raad hem toedroeg. Ook in de Raad bezigde hij nooit een scherp woord. Hij bleef steeds in de hoffelijke toon, maar hield met taai geduld en moeilijk te evenaren diplomatie vast aan opvattingen en plannen, die naar zijn mening de gemeente en de gemeentenaren ten goede zouden komen. De handhaving der democratische vrijheden ging hem zeer ter harte. En als hij een testa ment voor de raad had kunnen schrijven, zou zijn laatste wil geluid hebben: Bespoedig de woningbouw. Hij was begaan met de nood van zovelen, die geen geschikt huis kunnen vinden en hevig ergerde hij zich, wanneer achter de woning bouw geen schot werd gezet. Een goed staatsburger van Ne derland, een goed stadsburger van Leiden was hij, maar bovenal en steeds op de eerste plaats: een goed burger van de Stad Gods, dt Kerk van Christus. Uiterlijke vroomheid stelde tyij niet op prijs in anderen en weerde hij voor zichzelf. Zijn leven uit het geloof was, ofschoon van bovennatuurlijke oorsprong, bij hem iets natuurlijks geworden. Zo als lichaam en ziel één geheel vor men, zo werd ook zyn dagelijks le ven doorademd van zyn rotsvast geloof. Het apostolaat van „Ver bum Dei" had zijn bizondere toe wijding. Het Kath. schoolbestuur van Leiden evenals het bestuur van de Hartebrug-parochie hebben hem een zeer ijverig lid bevonden. Zijn grote verdiensten voor de parochie werden geëerd door een „Pro Ec clesia." Een man, zo begaafd en knap van verstand, met belangstelling en in tens medeleven, voor het wel en wee van land en volk; een man zo fijngevoelig en teerhartig; een man zo hoffelyk en, geestig en opge ruimd in de omgang; een man zo nederig van harte en afkerig van heerszucht, zo beminnelijk in zyn verstrooidheden, zó'n man had van zelfsprekend kennissen in groot ge tal en toch maar weinig echte vrienden. Hij ontsloot zich zeer moeilijk, maar had hij iemand tot vriend uitverkoren, dan kon men verzekerd zijn van zijn onbeperkte trouw. Zijn vriendschap was, gelijk de Ecclesiasticus zegt, „een sterke burcht" en een Godsgeschenk. Daarvan kan getuigen zyn echtge note uit de vele jaren van een innig gelukkig huwelijk. Haar smart bij dit sterfbed van haar onvolprezen man, kan slechts getemperd én ge dragen worden in vertrouwen op God, die de weduwen troost in hun verdriet. Van zijn vaderlijke en har telijke vriendschap kunnen ook ge tuigen degenen, die hij in de geslo ten hof van zijn ziel opnam en die hun leven met hém verrijkt wisten. Voor zijn pcht^note, voor zijn familie en vrienden is zijn heen gaan bitter, al benijden zij hem zijn geluk niet en al komen zij eerlang tot het besef, dat dit afsterven mid den in zijn werkzaamheden voor onze goede vriend een weldaad is geweest. Want voor een werkzame natuur schreef Seneca „is rust een straf". Hij zag tegen de gedwon gen rust op als tegen een berg, om dat werken hem een levensbehoefte was. Laten we ons daarom buipen voor Gods barmhartige Voorzienig heid'. die gegeven en genomen heeft. Laten wij bidden voor onze vriend, opdat Christus hem geffadie zij. La ten wij de Gever van alle goeds danken voor deze goede mens, die zo goed was voor anderen en met zijn talenten heeft gewoekerd. „Wel aan, goede en trouwe vriend der mensen, ornxlat ge getrouw zijt ge weest: treed binnen in de vreugde van Uw Heer." ISBÊOSI Gen. Engles gelooft ook niet aan verdere acties yOLGENS NEUTRALE MILITAIRE WAARNEMERS zijn er aanwij zingen, dat Westerling Indonesië heeft verlaten. Te Djakarta doen geruchten de ronde, dat hij naar Singapore is vertrokken. Zijn troepen zouden zijn overgegaan naar de Daroel Islam of zich bij guerillaben- den hebben aangesloten. Westeling's vrouw en kinderen zouden op weg zijn naar Istanboel. De voormalige kapitein schynt contact te hebben gehad met smok kelaars, die tussen Sumatra en de kust van Malakka opereren. De avondklok te Bandoeng, welke sedert de affaire-Westerling plaats greep, te 19.30 uur begon, is thans verlaat tot 22.00 uur. De commandant van de 7 Decem- r divisie, generaal-majoor E. Eng- 3 die gistermiddag met de KLM- Constellation „Holland" in Neder land is teruggekeerd, geloofde niet, dat Westerling nog tot nieuwe ac ties zou overgaan. „Het zyn," zo zeide de generaal „de weeën, die de voorspoedige geboorte van een ge zond Indonesië voorafgaan". Generaal Engles is, zoals men zich herinneren zal, de commandant aan wiens persoonlyk optreden het te danken was, dat Westerling Ban doeng weer ontruimde. De heffingen op Üost-Java Vrijdag heeft de secretaris-gene raal van het ministerie van Voor lichting van de R.I.S., Ruslan, op een persconferentie voor de bin nenlandse pers te Djakarta met na druk verklaard, dat volgens de bin nengekomen rapporten het niet waar is, dat de T.N.I. in Oost-Java heffingen oplegt. Zaterdag heeft de Voorlichtings dienst van de militaire gouverneur van Oost-Java echter een bekend making uitgegeven, waarin het vol gende wordt gezegd: „Naar aanlei ding van de vele berichten over heffingen, die door de T.N.I. aan ondernemingen en bedrijven zou den worden opgelegd, o.a. voor de verzorging van invaliden en gede- mobiliseerden, die nog ten laste van de T.N.I. komen wordt inderdaad door de hoofdkwartieren van de on derdistricten op verschillende plaatsen steun gevraagd aan de on dernemingen. In het vervolg 'zal het vragen om deze steun geschieden door het binnenlands bestuur. Tot heden werd noch van ondernemin gen, noch van bedrijven door de militairen enige geldelijke steun ontvangen. Bovendien werden de verzoeken om steun gericht aan welgestelde en economisch sterken. Mochten er in de toekomst bijdra gen gevraagd worden voor het le ger door personen, die geen verte genwoordigers van het binnenlands bestuur zijn, dan betekent dit, dat het leger met deze verzoeken niets heeft uit te staan. Van militaire .zij de zullen maatregelen worden ge nomen om te voorkomen, dat de naam van de T.N.I. bezoedeld wordt", aldus de bekendmaking van de militaire gouverneur van Oost-Java. De correspondent van Aneta te Surabaja meldt, dat de onderne mingen inmiddels de eerste termijn van de bijdrage, die door de onder nemingen aan het steun-comité in het Besukische dient te worden be taald, hebben afgedragen. EEN AANVAL OP „TJIDJAMBE" Eerst thans wordt vernomen, dat Donderdagavond 16 Februari om 22 uur de onderneming „Tjidjambe" Met natuurlijk gretig bekennende beklaagden rvE HONGAARSE OPENBARE AANKLAGER GYULA ALAPI heeft gisteren tegen de Britse zakenman Edgar Sanders en de Ameri kaan Vogeler „bestraffing overeen stemmend met hun misdaden" doch niet de doodstraf geëist. Tegen twee der vijf terecht staande Honga ren eiste hij doodstraf „wegens spionnage en economische sabotage". De vonnissen zulen vandaag (Dinsdag) uitgesproken worden. Alapi noemde Vogeler een „spion, die het spel verloren heeft en ont maskerd is." Het proces had „de werkelijke rol" onthuld van som mige Britse en Amerikaanse diplo matieke ambtenaren in Oost-Euro pa. Voorts deed de openbare aan klager een aanval op de activiteit van de Brits-Amerikaanse geheime dienst. Vogeler zeide, dat hij zijn eerder afgelegde verklaring wenste te be vestigen en dat hij zijn „daden te gen de Hongaarse volksrepubliek" betreurde. „Ik weet, dat ik gestraft moet worden, doch ik hoop, dat het Hof mijn verzoek om clementie in overweging zal nemen." Ook Sanders liet zich in deze geest uit. Hij verklaarde de ernst van zijn daden in te zien. Hij hoop te iets goed gemaakt te hebben door het geven van volledige in lichtingen. Ook hij verzocht om cle mentie. Alapi, die ook openbare aanklager was in het proces tegen kardinaal Mindszenty en de gewezen Hon gaarse minister van buitenlandse zaken Rajk, zeide, dat de rechtszit ting een beeld had gegeven van twee werelden; een wereld van van de P. en T.-landen door een bende werd aangevallen. De onder- nemingswacht vocht tot 5 uur in de ochtend tegen de bende zonder ver liezen te lijden; ook van de tegen partij werden geen slachtoffers ge vonden. De bendeleden kwamen met een truck, waarvan de lampen ge doofd waren. Eerst reden zij de on derneming voorbij, doch de truck keerde terug met alle lichten aan. Nadat tegen de ochtend politiever- sterking kwam, trokken de aanval lers zich terug. ZONDER GELOOFSBRIEVEN IN HET INDONESISCH PARLEMENT Hedenmorgen ontstond tijdens de vergadering van het parlement der Republik Indoneesia Serikat enige opschudding wegens de aanwezig heid van iemand, die geen presen tielijst tekende en zelfs geen ge loofsbrieven bezat; het was de baby van het vrouwelijk parlementslid Mudigdo, die bij zijn moeder op schoot zat. 700 ONRUSTSTOKERS BIJ TEGAL OVERROMPELD TNI en politie hebben dezer dagen in Lampeni in het gebied van Tegal 700 onruststokers overrompeld, aldus verneemt Aneta van militaire zijde. Na verwoede gevechten, die tot de volgende morgen duurden, werden vele bendeleden gearresteerd. De overigen vluchtten in de bossen en naar de bergen, doch verzamelde zich weer tot een sterke eenheid. In drie plaatsen raakte de bende wederom slaags met de achtervolgende TNI en politietroepen. Te Djatibarang ten Zuiden van Tegal werden zuiverings acties ondernomen, waarbij een broei nest in desa Klimpang werd schoon geveegd. Te Klampok ten Westen van Tegal troffen TNI en politie 70 mishandelde bewoners aan. Hier werd de beul van de Darul Islam neergeschoten. Te Tegal werden zes leden van de Darul Islam gearres teerd. Aan de zijde van de TNI en de politie werden twee personen gedood. vooruitgang en vrede en een wereld van spionnage, vernietiging en oor log. Toen mevrouw Vogeler in Wenen via een radio-uitzending uit Boe dapest de bekentenis van haar man hoorde, barstte zij in tranen uit en zei: „Het was Bob s stem, maar het waren zijn woorden niet." Scudder, een functionaris van de International Telephone and Tele graph Company, die naar Wenen is gegaan, toen zijn chef Vogeler werd gearresteerd, zei: „Iedere eer lijke verdediger zou die getuigenis in twee minuten uiteen kunnen ra felen. De Hongaren hebben hem een verklaring uit het hoofd laten leren. Zij hebben fouten gemaakt, die Bob nooit gemaakt zou hebben." Brandend op zee Radar bracht redding Gisterochtend vroeg is op het moderne Deense schip „Kronprins Olav", dat in een zware mist door het Kattegat voer, een brand uitge broken, die men niet de baas kon worden. De 108 passagiers moesten in de boten gaan cn werden later opgepikt door de Zweedse Oceaan stomer „Stockholm". Laatstgenoemd schip is uitgerust met radar en dank zij deze installa tie wist het door de dichte mist heen de brandende „Kronprins Olav" onmiddellijk te hulp te ko men. Vele vissersschepen, die op het eerste alarm waren uitgevaren, wa rt door het slechte zicht gedwon gen terug te keren. De „Kronprins Olav" was op weg van Oslo naar Kopenhagen en bevond zich op elf kilometer van de Zweedse kust, toen midscheeps brand uitbrak. De passagiers, van wie velen nog in pyama waren, kregen beval zich naar het achterdek te begeven, ter wijl de bemanning de spuiten op de brandende brug richtte. Later gingen zy in de reddingboten, wachtend op de „Stockholm", die geseind had dat zij in aantocht was. De marconist van de „Olav" heeft het niet gemakkelijk gehad Hij seinde: „Ik ben even buiten ken nis geraakt door de dikke rook hier. Ik heb een branderig gevoel in mijn oren en houd het niet lang meer uit". Het inter-Europese betalingsverkeer BINNEN ENKELE WEKEN OPLOSSING De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul van Zeeland, die de functie van voorzitter van de O.E.E.S. vervult, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat men waarschijnlijk binnen en kele weken een oplossing tegemoet mag zien van het probleem der in ter-Europese betalingen. Als gevolg van de inspanningen der O.E.E.S. kan er dit jaar een grotere samenwerking op mone tair gebied in Europa verwacht worden, zo zeide hij. BRITSE AMBASSADEUR OVER HANDIGT TE DJAKARTA GE LOOFSBRIEVEN De eerste Brit se ambassadeur in Indonesië, de heer D. W. Kermode, heeft op het paleis Gambir te Djakarta zijn geloofsbrie ven overhandigd aan president Su karno. Drs Moh. Hatta en de secre taris van het kabinet, mr A. K. Pring- godigdo, waren bij deze plechtigheid tegenwoordigd. Tijdens de overhandi ging van de geloofsbrieven. KoAïeCtj,e... Beter een schoteltje groente, waar liefde heerst Dan een gemeste stier met haat erbij (Spreuken 15, 17).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1