Economische stabiliteit is ver te zoeken Opkomende en vergaande industrieën Us&ijacvtt in Indonesië nesië NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Meer en meer moet men wel tot de ervaring komen, dat het streven naar sociale zekerheid, naar stabilsatie e.d. zoiets is als het zoeken naar de steen der wijzen, of naar het onvind bare dorado. De heer T. J. Twijnstra, de voorzitter van het Verbond van Werkgevers, verklaarde kortgele den nog in een belangwekkende rede, dat in een al te uitsluitend streven naar stabiliteit en sociale zekerheid een bewijs te zien zou zyn, dat men de toekomst niet met moed onder de ogen durft zien en dat men zich niet met vertrouwen durft in te schepen op de zeeën der eeuwige verandering.... Inderdaad verdient het alle aanbeveling, niet te veel met zekerheden te rekenen, aange zien die in feite nergens bestaan. Het grote voorbeeld van het eeuwig on bestendige in de economie vindt men vooral in Amerika, waar men alles, wat men nodig heeft, eenvoudig zelf gaat maken, ook al was men tientallen jaren gewend het van el ders te importeren. In 1948 impor teerde Amerika bijvoorbeeld voor 15 millioen dollar aan mica uit Canada, India, Zuid-Afrika etc. Men gaat het nu in Amerika synthetisch maken en behoeft het alsdan niet meer in te voeren. In de .American Mercury" werd onlangs een hele reeks van goederen opgenoemd, die Amerika op deze wijze zelf gaat fabriceren. Groenland leverde vroeger 11.000 ton cryoliet aan Amerika. Tijdens de borlog, toen men cryoliet broodno dig had voor de aluminium-inóustrie ging men het synthetisch maken. Thans produceert men in de Ver enigde Staten langs synthetische weg 27.000 ton en Groenland behoeft niet meer te leveren. Chilisalpeter kreeg men vroeger vrijwel uitsluitend uit Chili, thans bezitten de Verenigde Staten een productiecapaciteit van dit chemische preparaat, die twee maal zo groot is als het wereldver- bruik! Een verder voorbeeld: Duits land stond bovenaan met de fabri cage van alle verfkleurstoffen, het leverde ongeveer 26.000 ton per jaar. Thans zijn de Verenigde Staten in staat om ook deze producten zelf te maken. En de Duitse verstoffen- industrie verloor vrijwel haar ge hele basis, die toch zo stabiel en ste vig scheen. Men kan deze voorbeel den nog met vele andere aanvullen. Als het moet, kan men in de Ver enigde Staten bijvoorbeeld ook de natuurrubber gevoegelijk ontberen, daar de productiecapaciteit van syn thetische rubber groot genoeg is om de import overbodig te maken. De aandacht der wereld is op het ogen blik op Formosa gericht, maar het feit, dat dit eiland vroeger een der voornaamste leveranciers van kam fer was, is verre van algemeen be kend. Tegenwoordig echter is de ca- 'ONTSCHEPING TROEPEN TRANSPORTSCHIP „TABÏNTA". Zondagmorgen om half tien be gon in de Amsterdamse haven de ontscheping van het troepentrans portschip M.S. „Tabinta",. Namens H. M. de Koningin las haar adjudant, kapitein J. C. Buhrmann, een boodschap voor. De Minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, vertolkte de dank van de regering. Hij zei o.a. „Nu de schepen aan de lopende band binnen komen, ga ik zo langzamerhand ook tot het vaste kadepersoneel behoren. Het zal u misschien wat moeite kosten om weer aan de Nederlandse verhoudingen te wennen. Wij doen ons best en hebben u ook nodig bij de in dustrialisatie. Bedenk, dat een man met een witte boord het zelfde wezen is, als een man in overall". Nadat de minister met enkele ogenblikken stilte de gevallenen had herdacht, besloot hij zijn toe spraak met een driewerf hoera op de Koningin. Kolonel Pahud de Mortanges sprak een woord van welkom namens Prins Bernhard. Tweederde van de militairen was afkomstig uit de Zuidelijke provin cies, waar juist het carnaval is in gezet en ter ere van hen speelde het muziekcorps van de geneeskundige troepen dat de debarkatie op luisterde „Limburg mijn vader land". Een complot van dieven in een zeepfabriek te Wormerveer is ontmas kerd. Personeel, dat door jarenlang dienstverband het vertrouwen ge noot, maakte van dit vertrouwen mis bruik. Tot notaris te Arnhem is be noemd H. Bruins, candidaat-notaris aldaar. Zo groot is het aantal aanvra gen voor reizen naar de Ver. Staten en Canada, dat de Holl.-Amerikalijn goedkope reizen met de „Volendam" beeft vastgesteld op 3 April, 16 Mei, 13 -Juni, 11 Juli en 8 Augustus. Wegens verduistering is gearres teerd de 38-jarige waarn. directeur van een inmiddels gefailleerde phar- maceutische fabriek te Amsterdam. De verduitserde gelden worden op ongeveer 42.0000 geraamd. Het lijkje van het sinds 5 weken te Amsterdam vermiste 5?/£-jarig jon getje Evert van Weeghel is uit de Keizersgracht opgehaald. paciteit voor het produceren van synthetische kamfer in de Verenigde Staten groter dan het verbruik. Het zelfde is het geval met de export van het Franse sigarettenpapier, dat vroeger voor Frankrijk tien millioen dollar per jaar opleverde en met de 80 a 90 millioen pond natuurzijde, die Amerika elk jaar uit Japan im porteerde is het niet anders. Amerika maakt alles wat het nodig heeft des noods zelf en er zijn weinig vaste grondslagen meer voor de oude ge vestigde industrieën in andere de len der wereld, die meenden te kun nen rekenen op een eeuwig-duren de afzet. Zodat we maar willen zeggen, dat de vrees voor een al te grote stabi liteit op zijn minst overdreven kan worden genoemd. De „verstarrende" zekerheid van bestaan, die ons, vol gens sommigen, zou bedreigen en ons zou doen inslapen, is stellig geen reëel gevaar. Integendeel, het zou voor onze gehele samenleving te wensen zijn, als er méér sociale ze kerheid en grotere stabiliteit zou den bestaan. C. J. HOCKX, Hoge Rijndijk 197 Zoeterwoude viert heden zijn 2e Ind. verjaardag te Surabaja. ALPHEN AAN DEN RIJN Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jiibileum als kassier van de Coöp. Boerenleenbank, werd de heer J. P. Liefhebber Zaterdagmiddag aan de bank op treffende wijze gehuldigd- Door de raad van toezicht der Cen trale Coöp. Boerenleenbank werd in een hartelijk schrijven de heer Lief hebber hulde gebracht en dank be tuigd voor zyn plichtgetrouwe ar- beidsvervulling en een bloemstuk vergezelde de gevoelens van de hoofddirectie- Tegenwoordig was het voltallig bestuur en de raad van toezicht der bank te Alphen aan den Rijn. De heer B. Lemkes, voorz., vertolkte de gevoelens en dankbaarheid van het instituut. In de lor en dank werd ook mevr. LiefhebberSchellekens betrokken die bij dit jubileum, als echtgenote van de kassier, ten nauw ste is betrokken. Als geschenk werd een bedrag onder couvert aangebo den, voor de aanschaffing van een boekenkast en zo mogelijk nog van enkele boeken. Aan mevr. Liefhebber werd een prachtig bloemstuk van or chideeën aangeboden. De heer Liefhebber bracht dank voor de hem bereidde huldiging. Ook mevr. Liefhebber voegde hieraan enkele woorden toe. Mede namens mej. F. Ramp. voerde de heer W- Spijker het woord en bood de heer Liefhebber namens het per soneel een boekwerk aan. Groslijststemming. 131 leden van de K.V.P. hebben deelgenomen. Uitgebracht werden totaal 786 stemmen, o.a. 124 op v. d. Weijden, 114 op Heerkens, 123 op Deeren- berg, 61 op Paardekooper, 51 op v Capel, 51 op Bolsius, 46 op Verhoef 39 op Markman, 38 op mej. Groot huizen, 31 op Versteege, 31 op von Fisenne, 17 op Mathot, 16 op van Breukelen, 7 op Groen, 5 op Ver gouwen, 4 op Eikhuizen, 3 Hoynck van Papendrecht, 3 op Hoogeboom, 3 op de Vos, 3 op Duyvestein, 2 op Bank, 1 op Sauer, 1 op v. d. Berg en 0 op Krijnen. Vastenavondviering N.K.J.B. en J. G. De leden van de N.K.J.B. hebben in samenwerking met de le den van de J. G. Zondagavond op goede wijze* een vastenavondpro gramma afgewerkt, zoals dat er zijn mag. Is de St. Josephzaal ooit te klein gebleken, dan was dat zeker nu wel het geval, toen kapelaan Verheul de avond met een korte toespraak inleidde, waarbij spr. het nut aantoonde van het van tijd tot tijd eens de boog te laten ontspan nen. Toneel-sterren zo mogen ze wel genoemd worden voèrden hierna op de klucht „Het Wereld wonder" van Mar. Janssen en Jac. Braun. Hieraan hebben op heel goe de wijze hun beste krachten ver leend de heren Jan Koot, Coop Verkleij en Bep Vergeer, die hun studentenleven leefden in een pen sion van een weduwe, die een aller aardigste dochter had. De rol van de weduwe werd op treffende wijze vertolkt door mej. Riek Straathof en die van haar dochter door mej. Nel Vergeer. Deze charmante jonge da me, om wie begrijpelijkerwijze de jonge liefde der studenten ont waakte, speelde haar rol uitstekend. Het is duidelijk dat slechts een van hen de „prijs" in de wedren kon behalen en deze ^gelukkige werd uitgebeeld door Jan Koot, die wel iswaar goede momenten bracht, doch over het algemeen de zwak ste was van het gezelschap. Voor het tweede happy end zorgde Han Straathof, de rijke ongetrouwde oom, die de studie van de ingenieur had gefinancierd en die liefde op vat voor de moeder van de uitver korene. Deze scene werd frappant goed gespeeld. Mej. Truus Capteijn, die de rol van het oppervlakkige dienstmeisje in het pensioen ver- tolke zorgde op uitstekende wijze voor de grappige verwikkelingen in het milieu van de ontwikkelde stu denten en de beschaafde familie. Zij speelde werkelijk geheel en al. Na de pauze kregen we iets nieuws voor de zaal. nl. spraakwa terval o.l.v. de heer Piet van Ber- kum. De inleiding werd door hem, zoals gewoonlijk, op zeer geestige wijze verzorgd. De jury werd ge vormd door de dames Marie en Jo ke van Berkum. De jury stelde vast, dat de heer Ammerlaan een le prijs toekwam, mej. Meijer een 2e, de heer van Deuren een 3e en uiteraard de heer Markx de 4e prijs. Dit goede initiatief kan onge twijfeld herhaling velen. De ka jotters brachten twee schets jes voor het voetlicht, getiteld „Di ner truck" en „de test," waarmede de spelers, wat het genre betreft, voor afwisseling zorgden. De mandolineclub van de J. G. een kind van nauwelijk een half jaar debuteerde op verdienstelij ke wijze in een aantal eenvoudige melodiën, waarmede de dames een heel goede figuur sloegen. Kapelaan Duym sloot met een dankwoord voor het welslagen. Hierna werd overgegaan tot dan sen o.l.v. de heer G. v. Mild, die ook tussen de bedrijven in voor uitste kende en gepaste muzikale opluis tering zorg droeg. Carnavalsfeest Volksdansgroep. Traditie getrouw vierden de leden van de Volksdans- en zanggroep „De Ghesellen van St. Frans", Za terdagavond in de St. Josephzaal hun carnavalsfeest. Als gasten wa ren aanwezig de volksdansers (sters) van Langeraar. Op luidruchtige wij ze werd Prins Carnaval „Amadero de XIII" (Wim Allart) in een kin derwagen binnengereden. Het was een welgeslaagde zotte vertoning, der raadsheren, hofnarren, cultu rele commissie, de verlichting met stallantaarn, de uitreiking van de coraties, de keuze van de gemalin (Mej. v. Vliet) en wat nog meer hoor bij deze zotte vertoning, waar bij dwaasheid tot deugd werd ver heven. Het was een welgeslaagde avond, aan het slot waarvan men de winterpop, ten afscheid van de winter, in vlammen deed opgaan. LANGERAAR Groslijststemming. Uitgebracht 356 geldige stemmen, van der Weij den 348, Heerkens 327, Deerenberg 128, Markman 261, mej. Groothuizen 162, Versteegen 154. LEIMUIDEN Groslijststemming. De afd. Lei- muiden en Rijnzaterwoude telt 490 leden. Opgekomen 210. Ongeldige stemmen 242. v. d. Weijden 235, Heerkens 210, Deerenberg 226, mej. Groothuizen 99, Versteege 108, Markman 134, Breu kelen 12, Paardekooper 83, v. Capel 36, Bolsius 60, Jonkergouw 3, Mathot 7, von Fisenne 55, Sauer 3, Hoynck v. Papendrecht 18, Verhoef 23, Vos 6, Hoogenboom 34, Vergouwen 30, Duyvestein 6, Eikhuizen 1, Bank 24, Krijnen 1, v. d. Berd 2, Hermans 11 en Groen 15. O.D.I. In zijn openingswoord op de 4e jaarvergadering verzocht de heer Buykx aan een der leden het lid in Indonesië P. Obdeijn verslag uit te brengen. Notulen en jaarver slag van secretaris C. v. Velzen wer den onveranderd goedgekeurd. Hét finantieel verslag van de penning meester C. Beuk sloot met 'n nadelig saldo, wegens de zeer hoge lasten. Boeken en bescheiden werden gecon troleerd door H. Verdel en A. Brand. De aftredende bestuursleden C. Buykx, A. v. Haasteren, J. Verdel en C. Straathof werden bijna met alge mene instemming herkozen. De open gevallen bestuursfunctie werd inge nomen door T. Obdeijn. Hierna wer den verschillende mededelingen ge daan. De dames waren spontaan be reid één avond in de week te naaien voor de bazar, die enkele weken na Pasen gehouden zal worden. Ook ver schillende heren zegden hun mede werking toe. De g.a. sprak de leden toe, en wees erop dat de deugd van technische vaardigheid voor het lichaam samen moet gaan met ver zorging van de geest. De voorzitter dankte kap. Bakkum en allen die in het afgelopen jaar de belangen van ODI gediend hadden, in de hoop dat zij ook dit jaar weer op de bres zul len staan voor de Kath. Sport. In het teken der vastenavond waren hierna bestuur, leden en enkele genodigden enige tijd bijeen voor een sjoelwed- strijd en een dansje. Géboren: Hubertus H. A., z. van H. P. van Oostwaard en van KI. M. Hartveld; Cornelia d. van P. Vink en van M. M. Möhle. Getrouwd: C. J. Straathof en A. M. Visser 37 jaar. Overleden: Hillichje Strijk, 41 jaar echt. van A. H. Bos. NOORDEN Grosstemming. Aantal leden: 325 Stemmen: 205. 14 ongeldige, 1146 gel dige: v. d. Weijden 180, Heerkens 172. Deerenburg 179, mevr. Groothuijs 140, Versteege 142, Markman 149. RIJPWETERING Terugkeer. Ook de heer J. P. Vergeer, Poetldijk 10, keert met de „Pasteur" in het vaderland terug. 'gEDDEN^LEDIKANTEN mei garantie-certificaat AARLANDERVEEN Groslijststemming. Uitgebracht 203 geldige stemmen, v. d. Weyden 187, Heerkens 183, Deerenberg 192, mej. Groothuizen 119, Verstegen 126, Markman 132. ALKEMADE Geboren: Cronelia M-, d. van A. H. Rotteveel en M. J. Munsterman; Gerardus P.. z. van G. H. van Veen en M. van Hameren; Cornelia C., d. van J. W. van der Zwet enM. A. Huigsloot; Johanna M. F., d. van J- M. de Bruijn en J. \D. M. Ouwerkerk. Ondertrouwd: C. A. Zwetsloot en J. A. Borst; C. Metselaar en W. Reijngoud. Gehuwd: G. L. Bakker en G- E. Th- Wesselman; J. Kouwenhoven en J. C. M. Dongelmans; M. G. Valen- tijn en P. W. A. v. d. Klugt. Overleden: Jacob van der Meij oud 16 jaar; Elisabeth Chr. Cramer, geh met J- Huldbos 80 jaar; Otto Smit, gehuwd met J. Molendijk oud 49 jaar. BOSKOOP Groslijststemming. Uitgebracht werden 57 st. waarvan nog 2 ongel dig. Op van der Weijden werden uit gebracht 54 stemmen, Heerkens 48, Deerenberg 51, Mathot 42, mej. Groothuizen 23, Markman 18. De ove rige stemmen waren over de andere candidaten verdeeld. Geboren: Franciscus Antonius z. van H. J. Vester en J. M. van der Vlist; Helena d. van L. Sterk en B. Oostwouder; Gretha Maria d. van C. M. Straver en G. Bresser; Jan Cornelis z. van A. Ramp en B. Jloogendoorn. Getrouwd: Willem Hoogerdijk 27 j. en Maria Peters 30 j. HAZERSWOUDE Groslijststemming Uitgebrachte stemmen 486, van onwaarde 22, gel dige 264. v. d. Weijden 452; Heerkens 429; Deerenberg 438; Groothuisen 173; Versteege 160; Maikman 169; van Breukelen 52; Hermans 24; Paarde- koper 238, van Capel 47, Bolsius 170, Jonkergouw 17, Mathot 72; von Fi senne 96, Sauer 9; Hoynck v. Papen drecht 22; Verhoef 45; de Vos 14; Groen 22; Hoogeboom 42; Vergouwen 40; Duyvenstein 19; Eikhuizen 2; Bank 24, Krijnen 3; van den Berg 5; totaal 5. KOUDEKERK Goslijststemming. Uitgebracht 74, geldig 73. Bolsius 68, Schrama 69, v. Nispen 58, Vergouwen 51, v. d. Eerg 50, v. Fisenne 50, v. Mil 18, Paardekoper 23, Hoonhout 5, Aalber- se 16, v. d. Weyden 30. NIEUWKOOP INBRAAK. In de werkplaats van de heren van Koert, smederij in het Zuid einde, werd in de nacht van Vrij dag op Zaterdag j.l. ingebroken. Door een gat in de loodsdeur te boren, waardoor men juist de hand kon steken, kon men gemakkelijk die deur ontsluiten. Een doos met gloednieuwe las- branders (van een autogenisch ap paraat), alsmede een gedeelte van een andere étui wordt vermist. Een en ander betekent voor de gedu peerden een flinke schadepost. De politie was na aanmelding van de inbraak terstond ter plaatse en begon direct met het onderzoek. Met behulp van een politie-hond werd reeds een zeker spoor gevonden, maar of dat het juiste is, zal nog moeten blijken. Groslijststemming. Aantal le den 261; aantal st. 166; geldige 164. Uitgebracht op: v. d. Weijden 145, Heerkens 140, Deerenberg 137, Mej. Groothuizen 93, Versteege 92, Mark man 118, v. Breukelen 29, Hermans 11, Paardekooper 41, Capel 15, Bol sius 22, Jonkergouw 3, Mathot 7. von Fisenne 25, Sauer 5, Hoynck v. P. 6, Verhoef 15, de Vos 5, Groen 15, Hoogeboom 15, Vergouwen 5. Duyvestein 5, Eikhuizen 5, Bank 12, Krijnen 8, v. d. Berg 10. Totaal 984. NIEUWVEEN Groslijststemming. In totaal werden 235 stemmen uitgebracht, waarvan 2 blanco en 6 ongeldig. Van der Weijden 215, Heerkens 212, Deerenberg 211, Mej. Groothuizen 156, Versteege 153, Markman 181, Breukelen 16, Hermans 9, Paarde kooper 37, Capel 17, Bolsius 30, Jon kergouw 5, Mathot 15, von Fisenne 20, Sauer 4, Hoynk van P. 10, Ver hoef 8, Vos 6, Groen 14, Hoogeboom 14, Vergouwen 11, Duyvestein 4, Eikhuizen 4, J. Bank 6, Krijnen 4, Berg 7. Geboren: Margaretha Maria, d. van D. Kalshoven en M. M. van Donk; Ali, d. van J. J. Wolmerstett en A. Kameraad; Johannes Gerar dus Maria, zoon van J. J. J. de Bruijn en J. Naron. Gehuwd: D. Taal, 28 j., uit Voor burg en E. Spek 28 j. W. v. Leeu wen, 36 j. en W. M. van Leeuwen, 24 jaar. 4 Overleden: Theodorus Vermêij, 59 j., echtgenoot van M. de Rijk. ROELOFARENDSVEEN TENTOONSTELLING DOOR DE JEUGD. Zaterdagmiddag te 3 uur bereikte de spanning, waarin vele jongeren, d.w.z. van 12 tot 25 jaar, reeds enige tijd verkeerden, wel haar hoogtepunt want dit was het uur. waarop de door hen georganiseerde tentoonstelling, officieel door de burgemeester van Alkemade zou worden geopend. In de ontspanningszaal van het grote Pancratius-gebouw, hadden zich •genoodigden, jury en deelnemers- (sters) verzameld, waar de voorz. van de commissie een woord van welkom sprak, en het zich een groot ■genoegen achtte, zovele genodigden, w. o. de burgemeester van Alkemade en echtgenote, de erevoorzitter pas toor J. G. Onel, de districtsaalmoeze nier van het jeugdwerk, rector Ves ter uit Leiden, de kapelaans G- J. Groen en C. A. Berkhout, de rijks- tuinbouwconsulent ir. G. W. van der Helm, de heer en mevr. Y. S. Flap per, hoofd der tuinbouwschool, de heren W. A. van Harteveld, L. A. M. van Dommelen, dr. E- G. A- M. Mus- kens, leden van het erecomité, te m-o gen begroeten. Hierna was het woord aan de bur gemeester van Alkemade om tot ope ning over te gaan, en daarbij een be langwekkende rede uitsprak. Spr. was van mening, dat hier ter plaatse voor de zedelijke en maatschappelij ke verheffing der jongeren nog te weinig wordt gearbeid. Uitvoerig ging spr. in op de beroepsvoorlich ting met daaraan verbonden een goed modern onderwijs en beroeps opleiding. Spr. prees de doelstelling der tentoonsteling bizonder aan. Na het aanbieden van verversin gen was het woord aan de ere-voor- zitter, pastoor J. G. Onel, die met dankbaarheid constateerde dat de verbeteringen van de St- Parcratius- zaal ook tot verbetering van het ver enigingsleven had geleid. Volgaarne onderstreepte hij. hetgeen de burge meester in zijn rede had gezegd- Ook rector Vester kon het initia tief van deze tentoonstelling niet an ders dan toejuichen. Aan de dames van de leden van de jury en ere-comité werden bloemen overhandigd waarbij de heer Jo Klein, waarderende woorden sprak tot de voorz. van de convrpissie de heer A. J van Velzen voor diens vele werkzaamheden voor deze tentoon stelling verricht, en zijn woorden ver gezeld deed gaan van het aanbieden van een bloemstuk. Hierna werd een rondgang gemaakt door de tentoon stelling. In de voorzaal was de volledige ruimte benut voor de bloemen. In het midden was een prachtig geheel verkregen van de vrije inzendingen met een rijke variatie en kleurenmen geling van de prachtigste tuloensoor- ten en narcissen, keurig afgezet met croeussen, blauwe druifjes, en voorts caha's. amaryllus. cyclamen e.a- De zijkanten waren benut voor de ver plichte inzendingen. Deze afdeling bloemen maakte een zeer goede indruk, en waren o- 1. v. de heren C Gelijns en Zethoff ass. v. d. Voorlichtingsdienst op vakkun dige wijze gearrangeerd. Ook op het gebied van huisvlijt, schilder- en tekenwerk waren vele prachtige in zendingen te bewonderen, alhoewel wij niet geloven, dat het het vooroor logs peil was bereikt. De dames wa ren met een rijke collectie handwe1"- ken vertegenwoordigd, weïke ook vele bewonderaarsters had. Het ge heel maakte een voortreffelijke in druk. In de achterzaal, brachten diverse attracties bijgestaan door het orkest je ,.de Rebeïlo's" een vrolijke car navalsstemming. hetgeen vele tot een gezelig zitje nodigde. De uitslagen geven wij, wegens plaatsgebrek, morgen. Groslijststemming. Aantal leden: 583. Uitgebracht: 3440. Geldig: 3948. v. d. Weyden 551, Heerkens 536, Dee renberg 541, mej. Groothuizen 122. Versteegen 185, Markman 116, v. Breukelen 51, Hermans 13, Paarde kooper 115, Capel 10. Jonkergauw 6, Bolsius 115, Mathot 44, van Fisenne 211, Sauer 11. Hoynck van Papen drecht 409, Verhoef 10, D eVos 4, Groen 68, Hoogeboom 110, Vergou wen 9, Duyvestein 9, Eikhuizen 7, Bank 73, Krijnen 10, Van den Berg 14. TER AAR Geboren: A. A., z. van J. W. Broer en A. Rademaker; Joanna M. d. van A. J. Vork en Fr. Honout; Thomes, z. van J. v. d. Weerdt en E. Jansen. Ondertrouwd: G. P. Heemskerk, 24 j. en H. P. Th. Bosman, 26 j Getrouwd: J. J. Versluis 28 j. en W. M. Sassen 23 j.; H. Th. Hij man 19 j. en E. W. Hoogeboom 21 j. Overleden: J. H. van Spronsen 73 j., wed. van D. Heijns. ZOETERWOUDE (H. R.) Groslijststemming. Uitgebracht 84,. Geldig: 74. Bolsius 71, Schrama 63, v. Nispen 46, Vergouwen 39, v. d Berg 27, v. Fisenne 28, v. Mil 48, Paardekoper 32, Hoonhout 18, Aal berse 28, v. d. Weyden 44. ZOETERWOUDE Groslijststemming. Aantal leden 550, uitgebracht 338, geldig 306 st. Uitgebracht op: Bolsius 297, Schra ma 284, v. Nispen 211, Vergouwen 208, van den Berg 116, von Fisenne 149, van Mil 91, Paardekooper 178, Hoonhout 31, Aalberse 86, van der Weijden 185. Totaal 1836. Thuisfront. „In liefde bloeyen- de" bracht Zondagavond voor Kath. Thuisfront een blijspel ten tonele van T. Mossinkoff onder de titel ..Tot wederdienst bereid". We ont kwamen niet aan de indruk dat dit spel de nodige repetities gemist had. Rolvastheid liet veel te wensen over en er was daarom vanzelfsprekend veel slordigheid. De geringe voorbe reiding in acht genomen, erkennen we, dat er door de toneelaanleg van de meeste spelers en speelsters veel is bereikt. Oliver Smith en Charley Green waren uitstekend in hun rol. De belangstelling voor deze laatste Thuisfrontavond in dit seizoen was uitermate groot, hetgeen aan de ver- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Aanvankelijk tijdelijk harde overigens krachtige tot matige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Iets kouder. loting onder de pauze ten goede kwam. Het publiek toonde zich zeer oldaan en beloonde de spelers met veel applaus. ZWAMMERDAM Ondertrouwd: Willem Slagter 36 en Gerritje Kruijt, 33 jr. Overleden: Johannes v. Leeuwen 6 jr. Catharina van Dommelen, 93 jr., wed van M. Visser, wonende te Alphen a. d. Rijn. NOORD WIJK Groslijststemming. Uitgebracht: 95, 89 geldige stemmen. Bolsius 87, Schrama 83, Nispen 83, Vergouwen 78, v. d. Berg 55, Fisenne 51, van Mil 8, Paardekooper 17, Honout 2, Aal berse 28 en v. d. Weijden 42. Bloemententoonstelling De IIu- kasch opende gisteren voor de 25e maal haar poorten om de broeiproc- ven van Huis- Kas.- en Schoolbroei van de Kath. Jeugdbeweging te to nen. Zi.in wij heel wat gewend van de Hukasch, bij de intrede van de grote garage van de firma Kooimans welke welwillend voor dit doel was beschikbaar gesteld, werden onze verwachtingen nog verre overtrof fen, door de inzendingen, wejke grotendeels van goede kwaliteit wa ren. De indeling van het geheel was smaakvol, waarbij op de achtergrond een wind-watermolen met waterpar tij was opgesteld, welke óp zich reeds een waar kunststukje was. Bij de opening van deze 25e expositie wa ren tegenwoordig deken J. H. W. Borsboom, deken J. Brinkman, ver tegenwoordigers van verschillende vak- en standorganisaties. Kap. v. d. Spek sprak een kort inleidend woord en dankte inbij zonder de heer Jos de Mooy, waarna hij het woord ver leende aan pastoor Hesp uit Katwijk aan den Rijn, een der eerste aalmoe zeniers van de Hukasch. Pastoor Hesp herinnerde aan de primitieve eerste expositie. Spreker bracht hulde aan de heren C. Verwey A. Caspers en Jos de Mooy, doch ook aan hun opvolgers, die met zo groot succes dit werk hebben opge zet en voortgezet, alles met het pers pectief om onze jeugd liefde en vak bekwaamheid bij te brengen voor het bloembollenvak. Hierna werd een rondgang ge maakt, waarbij de prestaties ten zeer ste werden geroemd. De jury bestaande uit de heren J. C. v. d. Meer, Th. v. Went en P. Hoogervorst hadden de volgende be kroningen vastgesteld; Huistiroei KJB verplicht: 1 A. Turn hout 27 Yi p wisselbeker met lof van jury; 2 W. v. Schie 25 b, 3 Rino Koe- leman 23^ p; 4 P. Koeleman 22 p. 5 Camille Otto 21 p; 6 Ben Zonne veld 19 p. Huisbroei KAJ verplicht: 1 Theo v. Schie 24 p. wisselbeker De Zelfkant; 2 Jan Heemskerk 23 pnt.; 3. Henk Heemskerk 21 p. Huisbroei LTB verplicht: 1 Jac. Hoogeveen 23 p; 2 Piet v. Schie 21 p. Huisbroei KAB verplicht: 1 A. v. d. Poel 25 p. wisselbeker St. Hyacin- thus, 2J. Gravendaal 23 p. Kas KJB verplicht: 1 Ben Werk hoven 25)^; 2 Joop Faase 25 p; 3 Cor Duindam 22 p. Kas KAJ verplicht: 1 Gé Steen voorden 26^, 2 Gé Caspers 25 y, p; 3 Jan de Mooij 23 p. Schuurbroei verplicht: 1 Gerlee K en M 23 p. Huisbroei vrije inzending: 1 W. Hoogervorst 26 y2 p; 2 A. v. d. Poel 21 y. p 3 A. v. Beelen 20% p 4Anne ke "Gravendaal 19 Kasbroei vrije inzending; 1 P. Hoo gervorst 26 p; 2 Aad v. d. Meer 24% Schuurbroei vrije inzending: 1 Ger lee K en M 24 p. Schoolbroei: 1 R.K, Jongensschool L.O. 25 klas M. Verweij; 2 R.K. Jongensschool L.O. 23 y» p, klas W. Braun; 3 R.K. Jongensschool L.O. 2\y2 pnt. klas F. de Lincel; 4 R.K. Jongensschool VGLO 21 p. Huisbroei Welpen; 1 Horde Dirkie Uys 20 %p Geboren; Engelina A. d. v. D. v. Hameren en J. E. Duivenvoorden, Petrus C. M. z v. H- Hoogeveen en M. J. v. d. Geest, Alice C. C. M. d. v. J. T. Thijssen en J. J. M. Muidei-, Jo hanna H. M. d. v Joh. G. Steenvoor den en C. Zuidhoek, Anna Alida d. v. J. Duindam en L. Duindam. Ondertrouwd: C. de Mildt en C. Hoogstraten, Getrouwd: Arie Duindam en M. Haasnoot, C. E. H. v. d. Zalm en Th. H. Wijnands, A. A. Noordhoorn en Chr H. Zwiers. Overleden; Pieter Bedijn 67 jaar. VOORSCHOTEN Geboren: Petronella Huberta Wil- helmina, d. van M. v. d. Burg en C. M. Kaptein; Adrianus, z.n van G. Buijs en E. de Hoop. Ondertrouwd: Petrus Johannes Kok, 27 j. uit 's-Gravenhage en Adriana Johanna Kleermaeker 23 j. Overleden: Grietje van Houten 49 j.; Clara Cornelia van der Ploeg, 46 jaar. ZOETERMEER Geboren: Joseph, z. van J. Kent- gens en J. M. Bos; Sjoerd, z. van M. Meinsma en J. van der Marei. Gehuwd: Th. Bosma 27 jaar en M Kalisvaart 52 jaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2